16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
Tävlande: 80 (33+47)   Starter: 84 (35+49)

Män
M 100 m     
Heat 1
Vind: +1.9
Vind: +1.9
3Rickard Willman
11.46
Västerås FK
11.46
PB
  
4Karl David Nie
11.53
Hammarby IF
11.53
SB
  
4Ridwan Bamba
11.67w
Upsala IF
11.67w
  
6Braulio Ribeiro
Braulio Ribeiro 92, Thorengruppen
11.72
Thorengruppen TFC
11.72
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

5Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
51.48
Eskilstuna FI
51.48
PB
  
Final B
1Anton BertilssonHabo FIF-04
51.17
PB
  
3Bienvenue Musore
51.66
Hammarby IF
51.66
SB
  
4Alexander Larsson
53.24
KFUM Örebro
53.24
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Hassan Abdiqadir
4:13.54
Västerås FK
4:13.54
PB
  
1Rasmus Ahlgren
Rasmus Ahlgren 99, Spårvägen
4:13.90
Spårvägens FK
4:13.90
PB
  
1Kalle Brunnstedt
4:16.00
Hammarby IF
4:16.00
PB
  
6Emil Millán Magnell
4:07.57
Eskilstuna FI
4:07.57
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1William Frobe
53.74
Täby IS
53.74
PB
  
2Fredrik Kihlblom
54.67
Huddinge AIS
54.67
PB
  
M Längd     


Final A

Final

1Rickard Willman
7.25
Västerås FK
7.25
+1.9 PB
  
7Carl Sténson
6.28
Hellas FK
6.28
+1.6 SB
  
9Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
6.08w
Östersunds GIF
6.08w
+2.1
  
P17 100 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Felix Prins
11.65
Hammarby IF
11.65
SB
  
3Ludwig GustafssonFalu IK
11.74
PB
  
P17 Höjd     


Final A

Final

2Emil Uhlin
1.94
Falu IK
1.94
PB
  
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

3Daniel RihtnesbergHammarby IF
48.41
PB
  
P15 80 m     

Vind: +2.7

Final A

Final

Vind: +2.7
2Robin Isaksson
9.59w
IFK Lidingö
9.59w
  
Heat 1
Vind: +3.4
Vind: +3.4
1Tim Singmandeewised
9.37w
Västerås FK
9.37w
  
2Emil Carlsson
Emil Carlsson 02, IFK Växjö
9.79w
IFK Växjö
9.79w
  
3David Mörck
David Mörck 02, Västerås
10.08w
Västerås FK
10.08w
  
P15 2000 m     


Final A

Final

1Erik Danielsson
6:09.24
Hammarby IF
6:09.24
PB
  
2Julius Mördrup
6:10.33
IFK Lidingö
6:10.33
PB
  
4Samuel Olsson
6:31.20
Hässelby SK
6:31.20
PB
  
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Olle Hübert
44.00
IK Heros
44.00
PB
  
P14 80 m     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
3Sebastian ErikssonAlunda SK
9.70
PB
  
4Sture Källström
9.84
Upsala IF
9.84
PB
  
P14 2000 m     


Final A

Final

1Albert Henriksson
6:22.07
Hässelby SK
6:22.07
PB
  
P14 Tresteg     


Final A

Final

1Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
12.36
Hässelby SK
12.36
+0.3 PB
  
3Arvid Wändesjö
12.08
Tyresö FK
12.08
–1.2 PB
  
4Sture Källström
11.44
Upsala IF
11.44
+1.3 PB
  
Kvinnor
K 100 m     
Heat 1
Vind: +1.5
Vind: +1.5
3Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
12.78
Spårvägens FK
12.78
PB
  
Heat 2
Vind: +1.9
Vind: +1.9
3Malin Skogström
12.50
Hässelby SK
12.50
PB
  
4Claudia Spanier
12.80
Upsala IF
12.80
PB
  
5Anna Westher
Anna Westher 97, KFUM Örebro
12.91
KFUM Örebro
12.91
SB
  
Heat 3
Vind: +2.3
Vind: +2.3
3Hanna Aabakken
13.12w
Västerås FK
13.12w
  
K 300 m     


Final A

Final

1Nike Isaksson
42.71
IFK Lidingö
42.71
PB
  
1Bilge Kaya
43.42
Hellas FK
43.42
SB
  
3Elli JohanssonKA 2 IF
44.58
PB
  
4Elsa Jansson
44.84
Upsala IF
44.84
PB
  
Final B
1Tuvalisa Rosenquist
Tuvalisa Rosenquist 02, Tjalve IF Norrköping
43.02
Tjalve IF Norrköping
43.02
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

3Caroline KihlblomTäby IS
58.20
SB
  
Final B
1Filippa Hörnberg
1:02.85
Hässelby SK
1:02.85
PB
  
2Åsa SöderlundUllevi FK
58.38
SB
  
3Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
58.97
KFUM Örebro
58.97
SB
  
3Angelina Rydensjö
1:05.66
Eskilstuna FI
1:05.66
PB
  
4Sofia HultgrenTäby IS
59.53
SB
  
6Jenny Wingqvist
1:00.52
Hässelby SK
1:00.52
SB
  
Final C
1Klara Frih
58.54
Åsbro GoIF
58.54
PB
  
4Viktoria VoskressenskaiaÄrla IF
1:00.82
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

3Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
4:48.23
Västerås FK
4:48.23
SB
  
8Frida Ahlund
5:08.53
Upsala IF
5:08.53
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Frida Johansson
Frida Johansson 95, Tjalve IF Norrköping
1:02.37
Tjalve IF Norrköping
1:02.37
SB
  
2Emma Larsson
Emma Larsson 94, Västerås
1:04.11
Västerås FK
1:04.11
PB
  
5Sofia Renbjörk-Edlund
Sofia Renbjörk-Edlund 97, Tjalve IF Norrköping
1:07.16
Tjalve IF Norrköping
1:07.16
SB
  
K Längd     


Final A

Final

1Sandra Skogström
4.99
Hässelby SK
4.99
+0.2 SB
  
1Therese Lindhe
4.83
Hässelby SK
4.83
+1.5 SB
  
F17 100 m     

Vind: +3.9

Final A

Final

Vind: +3.9
1Sarah Karlsson
12.14w
Huddinge AIS
12.14w
  
Heat 1
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Astrid Eggesjö
12.57
Västerås FK
12.57
PB
  
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Lina Hagberg
41.04
Turebergs FK
41.04
PB
  
2Amanda Finney NilssonTäby IS
33.93
PB
  
3Gabriella Fataki
28.51
Kungsängen FK
28.51
PB
  
F15 80 m     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
3Ebba Lindblom
10.69
Alunda SK
10.69
PB
  
F15 2000 m     


Final A

Final

1Emilia Rydensjö
7:08.50
Eskilstuna FI
7:08.50
SB
  
3Carolina Larson
7:15.71
IFK Lidingö
7:15.71
SB
  
4Signe Lindqvist
Signe Lindqvist 02, Tjalve IF Norrköping
7:38.00
Tjalve IF Norrköping
7:38.00
PB
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

3Jennifer NilssonLuleå FIF
10.05
PB
  
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

3Cissela Billock
26.63
PB
  
4Lina Arousell
25.96
Iggesunds SK
25.96
PB
  
5Matilda Eklind
Matilda Eklind 02, KFUM Örebro
24.98
KFUM Örebro
24.98
PB
  
F14 80 m     

Vind: +3.1

Final A

Final

Vind: +3.1
1Katharina Gråman
10.16w
Tyresö FK
10.16w
  
2Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
10.53w
Sundbybergs IK
10.53w
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
10.1m
Sundbybergs IK
10.1m
  
2Tindra KjetselbergÖrbyhus IF
10.2m
  
F14 2000 m     


Final A

Final

1Maja Björnsson
7:11.21
Upsala IF
7:11.21
PB
  
F14 Tresteg     


Final A

Final

1Elsa Jansson
10.55
Upsala IF
10.55
+2.0 PB
  
2Elvira Jonsson
10.53
Västerås FK
10.53
+2.0 PB
  
4Tilde SöderlundAlunda SK
10.16
+1.2 PB
  
5Nanna Frih
10.09
Åsbro GoIF
10.09
+1.1 PB
  
7Moa Holm
Moa Holm 03, Västerås
9.78
Västerås FK
9.78
+2.0 PB