24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Arena: Tingvalla IP
Tävlande: 266 (176+90)   Starter: 279 (187+92)
Män
M 100 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Cejhae Greene
Cejhae Greene 95, ANT
10.27
95ANT
10.27
  
2Julian Forte
Julian Forte 93, JAM
10.48
93JAM
10.48
  
3Kyle de Escofet
Kyle de Escofet 96, GBR
10.52
96GBR
10.52
  
4Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
10.67
02DEN
10.67
  
5Austin HamiltonMalmö AI
10.72
  
6Michael LuxemburgTäby IS
10.73
  
7Michael Bentley
Michael Bentley 99, JAM
10.74
99JAM
10.74
  
Final B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Henrik Larsson
10.58
IF Göta Karlstad
10.58
  
2Michael LuxemburgTäby IS
10.67
  
3Vidar StenqvistTäby IS
10.92
  
4Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.92
IFK Helsingborg
10.92
  
5William Thor
11.01
Strands IF
11.01
  
6Viktor Thor
11.04
Strands IF
11.04
  
7William Gardell
11.17
Spårvägens FK
11.17
  
Final C
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Jacob Ewertzh
10.94w
Malmö AI
10.94w
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.07w
  
3Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
11.14w
KFUM Örebro
11.14w
  
4Braulio Ribeiro
Braulio Ribeiro 92, KFUM Örebro
11.20w
KFUM Örebro
11.20w
  
M 200 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Delano Williams
Delano Williams 93, GBR
20.94
93GBR
20.94
  
2Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
21.05
02DEN
21.05
SB DUR-17
  
3Jonathan Farinha
Jonathan Farinha 96, TTO
21.23
96TTO
21.23
  
4Kasper KadestålMalmö AI
21.40
  
5Kyle de Escofet
Kyle de Escofet 96, GBR
21.45
96GBR
21.45
  
Final B
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.13
IFK Helsingborg
21.13
PB
  
35 SWE AT
2Jacob Ewertzh
22.06
Malmö AI
22.06
SB
  
3Eric Larsson
Eric Larsson 93, KFUM Örebro
22.23
KFUM Örebro
22.23
SB
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.83
KFUM Örebro
22.83
SB
  
5Jacob Helsing
23.12
IK Orient
23.12
  
M 800 m     


Final A

Final

1Peter Bol
Peter Bol 94, AUS
1:47.30
94AUS
1:47.30
  
2Riad El Chenini
Riad El Chenini 97, TUN
1:47.66
97TUN
1:47.66
  
3Michael Saruni
Michael Saruni 95, KEN
1:47.66
95KEN
1:47.66
SB
  
4Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:47.72
87DEN
1:47.72
  
5Andreas Kramer
1:48.65
Sävedalens AIK
1:48.65
  
6Robin Rohlén
1:48.70
IFK Umeå
1:48.70
  
7Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut 98, KEN
1:49.39
98KEN
1:49.39
SB
  
8Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:54.01
F Stenungsunds FI
1:54.01
SB
  
David Steen
2:02.7m
Flens FS
2:02.7m
PB
  
Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  pace
Final B
1Joakim Andersson
1:49.81
IFK Trelleborg
1:49.81
SB
  
2Alexander Nyström
1:51.59
Bollnäs FIK
1:51.59
PB
  
3Gustav Berlin
1:51.78
Hässelby SK
1:51.78
SB
  
4Anton Axelsson
1:51.83
Hässelby SK
1:51.83
  
5Anton Persson
1:51.89
Hässelby SK
1:51.89
  
6Benjamin Åberg
1:51.94
Hälle IF
1:51.94
  
7Abubakar AbdullahiMalmö AI
1:52.07
  
8Warsame Doley
1:52.45
Malmö AI
1:52.45
  
9Björn Seifert
1:54.70
Upsala IF
1:54.70
  
Håkon Mushom
Håkon Mushom 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  pace
Final C
1Felix Francois
1:50.47
Örgryte IS
1:50.47
PB
  
2Anders Bjørndal
Anders Bjørndal 95, NOR
1:52.37
95NOR
1:52.37
SB
  
3Simon Wallenlind
1:52.52
Mölndals AIK
1:52.52
SB
  
4Leon Douglas
Leon Douglas 00, NOR
1:52.89
00NOR
1:52.89
PB
  
5William Devantier
William Devantier 00, DEN
1:53.17
00DEN
1:53.17
  
6Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:53.25
Mölndals AIK
1:53.25
PB
  
7Aleksej Pirgholizadeh
1:54.05
Eskilstuna FI
1:54.05
PB
  
8Trygve Feidje Mjelde
Trygve Feidje Mjelde 94, NOR
1:54.30
94NOR
1:54.30
SB
  
9Sondre Dingsør
Sondre Dingsør 96, NOR
1:55.80
96NOR
1:55.80
  
Kevin Duvert
DNF
Turebergs FK
DNF
  pace
Final D
1Henry Jacobson
1:55.00
Hammarby IF
1:55.00
  
2Gustav Bivstedt
1:55.20
Hässelby SK
1:55.20
  
3Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:55.90
Hässelby SK
1:55.90
PB
  
4Axel Alness-Borg
1:56.52
IFK Lidingö
1:56.52
  
5Thomas Blücher
Thomas Blücher 00, NOR
1:56.56
00NOR
1:56.56
  
6Sondre Arne Hoff
Sondre Arne Hoff 93, NOR
1:56.82
93NOR
1:56.82
PB
  
7Bienvenue Musore
1:57.09
Spårvägens FK
1:57.09
SB
  
8Mathias Söder
1:57.12
Ullevi FK
1:57.12
SB
  
9Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:58.37
Spårvägens FK
1:58.37
  
Final E
1David Cannmo
David Cannmo 01, Trollhättan FIK
1:59.17
Trollhättan FIK
1:59.17
=PB
  
2Albin Wallenius
2:00.29
Västerås FK
2:00.29
PB
  
3Kevin Bodén
2:00.44
Motala AIF
2:00.44
  
4Bendik Schartum Thorbjørnsen
Bendik Schartum Thorbjørnsen 98, NOR
2:01.94
98NOR
2:01.94
SB
  
5Daniel Lundborg
2:02.87
Malmö AI
2:02.87
SB
  
6Simon Wikell
2:03.35
Mölndals AIK
2:03.35
  
7Johannes Alne
Johannes Alne 75, NOR
2:03.47
75NOR
2:03.47
PB
  
8Victor Wahlgren
2:07.47
Mölndals AIK
2:07.47
  
Josef WallenlindMölndals AIK
DNF
  pace
Final F
1Alexander Waerme
1:59.6m
Ullevi FK
1:59.6m
SB
  
3Hassan Jirrabey
2:03.1m
Malmö AI
2:03.1m
SB
  
4Fabian Haeffler
2:07.3m
Mölndals AIK
2:07.3m
  
5Fredrik Govenius
2:08.3m
Hammarby IF
2:08.3m
PB
  
6Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
2:09.2m
PB
  
Anders Logg
DNF
Hälle IF
DNF
  pace
M 1500 m     


Final A

Final

9Heshlu Andemariam
4:08.97
IFK Lidingö
4:08.97
PB
  
1Vincent Keter
Vincent Keter 02, KEN
3:36.27
02KEN
3:36.27
PB
  
2Rabie Doukkana
Rabie Doukkana 87, FRA
3:36.63
87FRA
3:36.63
  
3Abdi Waiss Mouhyadin
Abdi Waiss Mouhyadin 96, DJI
3:39.05
96DJI
3:39.05
  
4Andreas Almgren
3:39.67
Turebergs FK
3:39.67
PB
  
5Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman 93, NOR
3:42.92
93NOR
3:42.92
  
6Takieddine Hedeilli
Takieddine Hedeilli 96, ALG
3:43.89
96ALG
3:43.89
  
7Jacob Boutera
Jacob Boutera 96, NOR
3:44.80
96NOR
3:44.80
  
8Jerry Motsau
Jerry Motsau 90, RSA
3:45.44
90RSA
3:45.44
  
9Oliver Hoare
Oliver Hoare 97, AUS
3:45.50
97AUS
3:45.50
  
10Emil Blomberg
3:50.20
Hässelby SK
3:50.20
SB
  
11Moa Abounnachat Bollerød
Moa Abounnachat Bollerød 01, NOR
3:52.04
01NOR
3:52.04
  
12Mikael Johnsen
Mikael Johnsen 92, DEN
3:56.13
92DEN
3:56.13
  
Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Håkon Mushom
Håkon Mushom 93, NOR
DNF
93NOR
DNF
  pace
Henco Uys
Henco Uys 92, RSA
DNF
92RSA
DNF
  
Final B
1Abdelfath Yassin
3:48.10
Gefle IF
3:48.10
SB
  
2Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir 95, NOR
3:48.38
95NOR
3:48.38
PB
  
3Vidar Johansson
3:49.89
Sävedalens AIK
3:49.89
PB
  
4Alexander Holmblad
3:51.27
Spårvägens FK
3:51.27
  
5Rickard Gunnarsson
3:51.87
Hässelby SK
3:51.87
=SB
  
6Mattias Ohlsson
3:52.89
Heleneholms IF
3:52.89
SB
  
7Tobias Grønstad
Tobias Grønstad 02, NOR
3:54.03
02NOR
3:54.03
PB
  
8Hampus Börjesson
3:54.16
Ullevi FK
3:54.16
  
9Jonatan Gustafsson
3:54.80
KFUM Örebro
3:54.80
PB
  
10Alexander Nilsson
3:59.95
Mölndals AIK
3:59.95
  
11Miguel Palm
4:01.40
Mölndals AIK
4:01.40
  
12Mathias Flak
Mathias Flak 99, NOR
4:02.55
99NOR
4:02.55
  
Erik Jälknäs
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Awet Mengsteab
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Final C
1Arvid Öhrn
3:53.90
Hälle IF
3:53.90
PB
  
2Sebastian Nilsson
3:54.56
Mölndals AIK
3:54.56
SB
  
3Ulrik Hovig
Ulrik Hovig 90, NOR
3:55.18
90NOR
3:55.18
PB
  
4Erik Lomås
Erik Lomås 93, NOR
3:55.52
93NOR
3:55.52
PB
  
5Olof Silvander
3:55.68
IFK Lidingö
3:55.68
PB
  
6Anders Grahl
3:56.04
Hälle IF
3:56.04
PB
  
7Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
3:56.63
KFUM Örebro
3:56.63
PB
  
8Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:57.98
Spårvägens FK
3:57.98
  
9Axel Djurberg
3:58.33
Hässelby SK
3:58.33
  
10Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
4:00.38
Spårvägens FK
4:00.38
PB
  
11Gustav Nordling
4:00.44
Spårvägens FK
4:00.44
  
12Eric Källman
4:00.66
IK Ymer
4:00.66
  
13Mohammed Loukili
4:02.93
IFK Lidingö
4:02.93
  
14Oscar Carlsson
4:11.48
Hälle IF
4:11.48
PB
  
Simon WallenlindMölndals AIK
DNF
  pace
Final D
1Sharmarke Ahmed
3:58.72
Hälle IF
3:58.72
PB
  
2Erik Djurberg
3:59.17
Hässelby SK
3:59.17
SB
  
3Andreas Iden
Andreas Iden 95, NOR
3:59.47
95NOR
3:59.47
PB
  
4Simon ØStreng Veland
Simon ØStreng Veland 00, NOR
4:01.91
00NOR
4:01.91
PB
  
5Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:03.15
Stocksäters IF
4:03.15
PB
  
6Faustin Mugabo
4:07.44
Väsby IK
4:07.44
PB
  
7Samuel Eriksson Lidbrink
4:07.48
Spårvägens FK
4:07.48
SB
  
8Alexander Larsson
4:08.25
KFUM Örebro
4:08.25
PB
  
9Heshlu Andemariam
4:08.97
IFK Lidingö
4:08.97
=PB
  
10Arvid Backteman
4:16.41
Sävedalens AIK
4:16.41
PB
  
11Ludvig Danielson
4:18.37
Tjalve IF Norrköping
4:18.37
SB
  
12David Kjellén
4:19.30
IF Göta Karlstad
4:19.30
PB
  
Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  pace
M 110 m häck     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Max Hrelja
14.09
Malmö AI
14.09
  
2Hampus Widlund
14.10
IFK Växjö
14.10
PB
  
3Anton Levin
14.23
Malmö AI
14.23
SB
  
4Fredrick Ekholm
14.28
IFK Lidingö
14.28
SB
  
5Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.75
Spårvägens FK
14.75
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Isak Andersson
52.22
Upsala IF
52.22
  
2Anton Bertilsson
52.85
IFK Växjö
52.85
  
3Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.22
  
4Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
53.92
KFUM Örebro
53.92
  
5Erik Lindahl
54.16
Ullevi FK
54.16
  
M Höjd     


Final A

Final

1Naoto Hasegawa
Naoto Hasegawa 96, JPN
2.19
96JPN
2.19
  
2Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  93, TPE
2.16
93TPE
2.16
  
3Keitaro Fujita
Keitaro Fujita 97, JPN
2.05
97JPN
2.05
  
4Melwin Lycke HolmKils AIK
2.00
  
5Philip Frifelt LundqvistMölndals AIK
2.00
  
1.901.952.002.052.092.132.162.192.22
Hasegawa---o-oxoxoxxx
Hsiang Chun-Hsien---xxooxooxxx
Fujita--ooxxx
Lycke Holmoooxxx
Frifelt Lundqvistooxxoxxx
M Stav     


Final A

Final

1Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.46
  
2Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
5.31
99NOR
5.31
  
3Simon Thor
4.71
IFK Märsta
4.71
  
4.714.915.315.465.65
Svärd Jacobsson--xoxoxxx
Guttormsen--xxoxxx
Thorxxoxxx
M Längd     


Final A

Final

1Andreas CarlssonIK Ymer
7.99w
+3.9
  
2Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen 96, NOR
7.81w
96NOR
7.81w
+4.2
  
3Victor Pettersson
7.52w
IF Göta Karlstad
7.52w
+3.8
  
4Oskar Erixon
7.07
IF Göta Karlstad
7.07
+1.2 PB
  
5Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.83w
+5.0
  
6Per Jonsson
6.79
Bollnäs FIK
6.79
+1.1 SB
  
Andreas CarlssonIK Ymer
7.91
0.0 PB
  
10 SWE AT
Carlssonx
+0.5
x
+3.0
x
+3.0
7.917.87w
+2.9
7.99w
+3.9
Sjursen7.42w
+2.1
5.89
+1.9
7.23
+1.5
7.71w
+2.4
7.81w
+4.2
7.56w
+2.8
Pettersson7.07
+1.6
x
+3.1
7.30
+1.2
7.07
+1.2
7.52w
+3.8
x
+1.1
Erixon6.80w
+2.1
x
+2.8
x
+4.2
x
+1.9
7.07
+1.2
x
+3.2
Elhendy Gunnarsson6.78w
+2.2
6.83w
+5.0
6.57w
+3.3
Jonsson6.79
+1.1
4.52w
+3.3
6.53
+1.3
x
+0.9
6.64
+1.9
6.52
+1.3
Carlssonx
+0.5
x
+3.0
x
+3.0
7.917.87w
+2.9
7.99w
+3.9
M Kula     


Final A

Final

1Scott Lincoln
Scott Lincoln 93, GBR
18.91
93GBR
18.91
  
2Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans 95, Athletics 24Seven
17.71
Athletics 24Seven SK
17.71
  
3John Kelly
John Kelly 96, IRL
17.66
96IRL
17.66
  
4Jeffrey Ige
Jeffrey Ige 83, Spårvägen
14.36
Spårvägens FK
14.36
  
Lincoln18.5718.91xx18.4718.81
Gardenkrans17.08x17.3316.95x17.71
Kelly17.4317.56xxx17.66
Igex13.90xx14.3614.27
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
68.93
Spårvägens FK
68.93
  
2Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
65.43
94JAM
65.43
  
3Martin Kupper
Martin Kupper 89, EST
63.49
89EST
63.49
  
4Matt Denny
Matt Denny 96, AUS
63.28
96AUS
63.28
  
5Martin Wierig
Martin Wierig 87, GER
62.47
87GER
62.47
  
6Sam Mattis
Sam Mattis 94, USA
62.14
94USA
62.14
  
7David Wrobel
David Wrobel 91, GER
62.14
91GER
62.14
  
8Simon Pettersson
60.17
Hässelby SK
60.17
  
9Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
55.47
Athletics 24Seven SK
55.47
  
Ståhl67.22x68.8867.2868.9367.92
Dacres63.40xx65.43x64.31
Kupperx59.5863.4961.28xx
Denny63.2862.83x62.4761.44x
Wierig61.15x62.4761.8061.5861.19
Mattis61.47xx61.3362.1461.96
Wrobel59.65x61.8662.14x60.46
Pettersson58.3657.5959.19x60.17x
Gardenkrans55.47x53.25
M Spjut     


Final A

Final

1Thomas Röhler
Thomas Röhler 91, GER
83.76
91GER
83.76
  
2Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
81.61
F Bålsta IK
81.61
  
3Cheng Chao-Tsun 
Cheng Chao-Tsun  93, TPE
81.22
93TPE
81.22
  
4Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  92, TPE
78.33
92TPE
78.33
  
5Rolands Štrobinders
Rolands Štrobinders 92, LAT
77.24
92LAT
77.24
  
6Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson 97, ISL
75.60
97ISL
75.60
  
7Maurice Voigt
Maurice Voigt 00, GER
72.44
00GER
72.44
  
8Jakob Eriksson
64.30
IF Göta Karlstad
64.30
  
Röhlerx83.76x83.45xx
Amb77.4978.1281.6178.75xx
Cheng Chao-Tsun78.05xx81.22x80.25
Huang Shih-Feng78.33x75.35xxx
Štrobindersxx77.24xxx
Jónsson70.2474.8775.6073.11x70.96
Voigt70.6772.44x68.1268.86x
Eriksson60.7561.8961.3262.3464.3063.07
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Natalliah Whyte
Natalliah Whyte 97, JAM
11.58
97JAM
11.58
  
2Claudia Payton
11.84
Ullevi FK
11.84
  
3Daniella Busk
11.93
Malmö AI
11.93
SB
  
4Isabelle Eurenius
11.97
Spårvägens FK
11.97
  
5Jessica Östlund
12.03
Hässelby SK
12.03
  
6Nikki Sjöberg
12.05
Bollnäs FIK
12.05
  
7Caroline Larsson
12.61
Hässelby SK
12.61
SB
  
Final B
Vind: +3.0
Vind: +3.0
1Pernille Sina Lund
Pernille Sina Lund 93, NOR
12.25w
93NOR
12.25w
  
2Carolina SöderbomÄrla IF
12.37w
  
3Nikki Berglund
Nikki Berglund 94, Färjestaden
12.45w
FIK Färjestaden
12.45w
  
4Sarah Karlsson
12.46w
Huddinge AIS
12.46w
  
K 800 m     


Final A

Final

1Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:02.48
90NOR
2:02.48
  
2Hanna Hermansson
2:02.66
Turebergs FK
2:02.66
=SB
  
3Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková 92, CZE
2:02.92
92CZE
2:02.92
  
4Jenna Westaway
Jenna Westaway 94, CAN
2:03.64
94CAN
2:03.64
  
5Corane Gazeau
Corane Gazeau 96, FRA
2:06.91
96FRA
2:06.91
  
6Astrid Rosvall
2:07.89
Hässelby SK
2:07.89
=SB
  
7Linn Söderholm
2:13.32
Sävedalens AIK
2:13.32
SB
  
Mariola Karaś
Mariola Karaś 96, POL
DNF
96POL
DNF
  pace
Final B
1Anne Hjorth Arntsen
Anne Hjorth Arntsen 01, NOR
2:10.20
01NOR
2:10.20
PB
  
2Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
2:10.22
Mölndals AIK
2:10.22
PB
  
3Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
2:11.83
Turebergs FK
2:11.83
PB
  
4Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:11.91
Göteborgs KIK
2:11.91
PB
  
5Christina Toogood
Christina Toogood 89, NOR
2:12.15
89NOR
2:12.15
SB
  
6Hanna Bergström
2:14.01
Huddinge AIS
2:14.01
  
7Hédi Heffner
Hédi Heffner 01, HUN
2:14.79
01HUN
2:14.79
  
8Olivia Weslien
2:15.91
IF Göta Karlstad
2:15.91
SB
  
9Malin Persson
2:16.37
Bollnäs FIK
2:16.37
  
Lova Perman
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  pace
Final C
1Jessica Edlund
2:12.24
Umedalens IF
2:12.24
SB
  
2Ebba Wahlberg
2:12.40
IK Ymer
2:12.40
PB
  
3Elsa Wallenius
2:14.28
Västerås FK
2:14.28
PB
  
4Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:15.03
Göteborgs KIK
2:15.03
PB
  
5Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
2:15.93
F Stenungsunds FI
2:15.93
  
6Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
2:16.54
Göteborgs KIK
2:16.54
=PB
  
7Mathilde Ruud
Mathilde Ruud 00, NOR
2:17.96
00NOR
2:17.96
PB
  
8Klara Frih
2:18.24
Åsbro GoIF
2:18.24
  
Elin Axelsson
Elin Axelsson 94, Trollhättan FIK
DNF
Trollhättan FIK
DNF
  pace
Final D
1Emma Jansson
2:18.73
Hässelby SK
2:18.73
SB
  
2Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
2:18.92
IFK Göteborg
2:18.92
  
3Filippa Ramberg
2:19.20
Hammarby IF
2:19.20
PB
  
4Lovisa Ellström
2:20.51
IF Göta Karlstad
2:20.51
SB
  
5Emelie Svensson
2:20.64
IFK Mora
2:20.64
SB
  
6Tilda Knauer
2:20.78
Hälle IF
2:20.78
  
7Stina Pettersson
2:20.86
Sävedalens AIK
2:20.86
  
8Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
2:21.17
Sävedalens AIK
2:21.17
  
9Wilma Karlsson
2:27.41
IF Göta Karlstad
2:27.41
PB
  
10Kristine Alne
Kristine Alne 02, NOR
2:28.07
02NOR
2:28.07
SB
  
Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
DNF
  
Sofia HultgrenTäby IS
DNF
  pace
K 100 m häck     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Maja Rogemyr
13.52
IF Göta Karlstad
13.52
  
2Thea Haahr
Thea Haahr 91, DEN
13.61
91DEN
13.61
  
3Malin Skogström
13.76
Hässelby SK
13.76
  
4Lovisa KarlssonHögby IF
13.90
  
5Elise Malmberg
13.97
IFK Växjö
13.97
  
6Manon Schoop
Manon Schoop 99, NED
14.35
99NED
14.35
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Minna Svärd
59.53
IF Göta Karlstad
59.53
  
2Kirsten McAslan
Kirsten McAslan 93, GBR
1:00.41
93GBR
1:00.41
  
3Frida Johansson
1:00.97
Tjalve IF Norrköping
1:00.97
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Marija Vuković
Marija Vuković 92, MNE
1.87
92MNE
1.87
SB
  
2Sofie Skoog
1.84
IF Göta Karlstad
1.84
  
3Bianca Salming
1.84
Turebergs FK
1.84
  
4Nikki Manson
Nikki Manson 94, GBR
1.77
94GBR
1.77
SB
  
4Maja Nilsson
1.77
Örgryte IS
1.77
  
6Marlies van Haaren
Marlies van Haaren 90, NED
1.77
90NED
1.77
  
6Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.77
90UKR
1.77
  
8Sommer Lecky
Sommer Lecky 00, IRL
1.77
00IRL
1.77
  
9Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.77
  
10Manon Schoop
Manon Schoop 99, NED
1.72
99NED
1.72
  
1.671.721.771.811.841.87
Vuković--ooxoxxx
Skoog--ooxoxxx
Salming-ooxoxoxxx
Manson-xooxxx
Nilsson-xooxxx
van Haaren-oxoxxx
Okuneva-oxoxxx
Lecky-xoxoxxx
Erlandssonooxxoxxx
Schoopxxooxxx
K Stav     


Final A

Final

1Maryna Kylypko
Maryna Kylypko 95, UKR
4.17
95UKR
4.17
SB
  
Angelica BengtssonHässelby SK
NH
  
Hanna JanssonUllevi FK
NH
  
4.024.174.324.47
Kylypkoxooxxx
Bengtsson---xxx
Janssonxxx
K Längd     


Final A

Final

1Tilde Johansson
6.73
Falkenbergs IK
6.73
+1.3 PB NU20R
  
5 SWE AT, 1 SWE F19 AT
2Alina Rotaru
Alina Rotaru 93, ROU
6.60
93ROU
6.60
+1.5
  
3Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.46
94GBR
6.46
+1.6
  
4Kaiza Karlén
6.44
IF Göta Karlstad
6.44
+1.2
  
5Malin Marmbrandt
6.35
Västerås FK
6.35
+2.0
  
6Erica Jarder
6.28
IF Göta Karlstad
6.28
+1.4
  
7Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta 85, USA
6.20
85USA
6.20
+0.4
  
8Emilia KjellbergIFK Sunne
6.16
+1.2 SB
  
9Divya Biswal
Divya Biswal 93, CAN
5.93
93CAN
5.93
+0.4
  
Johansson4.82
+0.3
x
+2.2
6.64
+1.5
x
+0.6
6.73
+1.3
x
+1.4
Rotaru6.24
+1.2
6.59
+0.7
x
+1.8
6.60
+1.5
6.59w
+2.2
6.48w
+3.1
Sawyersx
+0.5
x
+1.5
6.17
+2.0
x6.30
+1.0
6.46
+1.6
Karlén3.856.25w
+2.1
6.35
+1.1
6.44
+1.2
6.15
+1.3
6.19w
+2.1
Marmbrandt6.03
+0.3
6.28
+0.3
6.21
+1.9
6.23
+0.4
6.26
+1.4
6.35
+2.0
Jarder5.96
+1.1
6.05
+1.0
6.28
+1.4
6.28
+2.0
6.20
+1.8
6.17
+1.1
Bartolettax
+0.2
6.20
+0.4
x
+1.7
6.04
+0.9
Kjellberg5.22
-0.1
5.67
+1.3
6.16
+1.2
5.74
+1.1
x
+0.7
5.68w
+2.7
Biswalx
+0.2
x
+1.9
5.93
+0.4
Final B
1Lovisa KarlssonHögby IF
6.32w
+2.4
  
2Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
5.75w
Athletics 24Seven SK
5.75w
+2.4
  
3Viktoria Karlsson
Viktoria Karlsson , Göteborgs KIK
4.50
Göteborgs KIK
4.50
+1.9 PB
  
Karlsson5.856.32w
+2.4
4.88w
+4.7
6.15w
+3.0
6.15w
+2.4
6.08w
+2.4
Ullgrenx
+1.8
5.65w
+2.9
5.68w
+2.7
5.75w
+2.4
4.01
+0.9
x
+2.4
Karlsson4.50
+1.9
x
+2.3
4.48w
+2.5
x
+2.9
4.49w
+2.9
x
+2.4
K Kula     


Final A

Final

1Brittany Crew
Brittany Crew 94, CAN
18.46
94CAN
18.46
  
2Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.40
Athletics 24Seven SK
18.40
  
3Sarah Mitton
Sarah Mitton 96, CAN
17.14
96CAN
17.14
  
4Alena Abramchuk
Alena Abramchuk 88, BLR
16.94
88BLR
16.94
  
5Lin Chia-Ying 
Lin Chia-Ying  82, TPE
16.65
82TPE
16.65
SB
  
6Frida Åkerström
16.15
Hässelby SK
16.15
  
7Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
15.38
Spårvägens FK
15.38
  
8Amanda Malmehed
13.74
IF Göta Karlstad
13.74
  
Crew18.0817.8017.6217.7318.1218.46
Roosx18.4017.55x18.2017.97
Mitton17.1116.7217.14xxx
Abramchukx16.5716.2216.3916.6216.94
Lin Chia-Ying16.6516.5916.63xxx
Åkerströmx16.1515.73x16.07x
Lennman15.38xxxxx
Malmehed13.3113.59x13.5513.7413.53