11.9
8.9
25.8
26.9
6.9
6.9
25.9
23.9
25.9
23.9
19.9
16.9
5.9
25.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
23.9
23.9
19.9
18.9
18.9
12.9
8.9
5.9
22.9
19.9
4.9
25.9
18‐19.9
25.9
25.9
18.9
18.9
23.9
12.8
22.9
22.9
22.9
22.9
23.9
22.9
22.9
18.9
19.9
22.9
22.9
16.9
11.9
19.9
11.9
21.9
25.6
22.9
16.9
11‐12.9
29.8
18.9
16.9
12.9
18‐19.9
19.9
20.9
19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
15.9
5.9
12.9
18.9
18‐19.9
18.9
18‐19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
13.9
16.9
16.9
14.9
13.9
12.9
16.9
16.9
2.9
18.9
18.9
Tävlande: 289 (139+150)   Starter: 297 (141+156)

Män
M 100 m     
Heat 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Taymir Burnet
Taymir Burnet 92, NED
10.28
92NED
10.28
  
2Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
10.28
90GBR
10.28
SB
  
3Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey 88, GBR
10.31
88GBR
10.31
  
4Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
10.31
84NED
10.31
  
5Bismark Boateng
Bismark Boateng 92, CAN
10.36
92CAN
10.36
  
6Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík 94, CZE
10.41
94CZE
10.41
  
Hensley Paulina
Hensley Paulina 93, NED
DQ
93NED
DQ
  
Joris van Gool
Joris van Gool 98, NED
DQ
98NED
DQ
  
M 400 m     


Final A

Final

1Davide Re
Davide Re 93, ITA
45.01
93ITA
45.01
PB NR
  
2Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
45.71
89NED
45.71
SB
  
3Mame-Ibra Anne
Mame-Ibra Anne 89, FRA
45.81
89FRA
45.81
SB
  
4Terrence Agard
Terrence Agard 90, NED
45.83
90NED
45.83
SB
  
5Daniel Mbewe
Daniel Mbewe 98, ZAM
46.58
98ZAM
46.58
  
6Daniele Corsa
Daniele Corsa 96, ITA
46.73
96ITA
46.73
  
7Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos 94, POR
46.88
94POR
46.88
SB
  
Final B
1Blake Leeper
Blake Leeper 89, USA
45.81
89USA
45.81
  
2Patrice Maurice
Patrice Maurice 89, FRA
46.43
89FRA
46.43
SB
  
3Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell 98, IRL
47.19
98IRL
47.19
SB
  
4Owen Smith
Owen Smith 94, GBR
47.48
94GBR
47.48
  
5Eddy Leech
Eddy Leech 00, FRA
47.73
00FRA
47.73
  
6Vincent Notz
Vincent Notz 97, SUI
47.86
97SUI
47.86
  
7Craig Newell
Craig Newell 97, IRL
48.26
97IRL
48.26
  
Final C
1Cameron Chalmers
Cameron Chalmers 97, GBR
46.04
97GBR
46.04
SB
  
2Loic Prevot
Loic Prevot 98, FRA
46.21
98FRA
46.21
PB
  
3Pieter Conradie
Pieter Conradie 94, RSA
46.41
94RSA
46.41
  
4Alexander Doom
Alexander Doom 97, BEL
46.43
97BEL
46.43
PB
  
5Charles Devantay
Charles Devantay 98, SUI
46.66
98SUI
46.66
PB
  
5Grant Plenderleith
Grant Plenderleith 91, GBR
46.66
91GBR
46.66
SB
  
7Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 00, SUI
47.01
00SUI
47.01
SB
  
Final D
1Jérôme Bellon
Jérôme Bellon 93, SUI
47.29
93SUI
47.29
PB
  
2Jochem Dobber
Jochem Dobber 97, NED
47.37
97NED
47.37
SB
  
3Joël Flury
Joël Flury 96, SUI
47.48
96SUI
47.48
PB
  
4Nout Wardenburg
Nout Wardenburg 97, NED
47.97
97NED
47.97
SB
  
5Rija Vatomanga Gardiner
Rija Vatomanga Gardiner 99, MAD
48.16
99MAD
48.16
SB
  
6Cillin Greene
Cillin Greene 98, IRL
48.17
98IRL
48.17
  
7Jonathan Vilaine
Jonathan Vilaine 91, FRA
50.15
91FRA
50.15
SB
  
Final E
1Liam Gumprecht
Liam Gumprecht 02, SUI
49.35
02SUI
49.35
PB
  
2Stefano Mosca
Stefano Mosca 97, ITA
49.66
97ITA
49.66
PB
  
3Alessandro Salogni
Alessandro Salogni 96, ITA
51.15
96ITA
51.15
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Simas Bertašius
Simas Bertašius 93, LTU
3:42.72
93LTU
3:42.72
  
2Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele 98, RSA
3:43.01
98RSA
3:43.01
  
3Archie Davis
Archie Davis 98, GBR
3:43.74
98GBR
3:43.74
  
4Luca Noti
Luca Noti 95, SUI
3:44.03
95SUI
3:44.03
PB
  
5Michael Curti
Michael Curti 94, SUI
3:45.32
94SUI
3:45.32
SB
  
6Pascal Furtwängler
Pascal Furtwängler 93, SUI
3:47.25
93SUI
3:47.25
SB
  
7Hendrik Engel
Hendrik Engel 92, GER
3:50.18
92GER
3:50.18
SB
  
8Reto Ramseier
Reto Ramseier 93, SUI
3:50.28
93SUI
3:50.28
PB
  
9Julien Stalhandske
Julien Stalhandske 00, SUI
3:50.75
00SUI
3:50.75
PB
  
10Urs Schönenberger
Urs Schönenberger 91, SUI
3:50.97
91SUI
3:50.97
SB
  
11Joaquim Jaeger
Joaquim Jaeger 96, SUI
3:51.67
96SUI
3:51.67
SB
  
12Ilias Hernandez
Ilias Hernandez 93, SUI
3:53.03
93SUI
3:53.03
SB
  
13Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer 96, SUI
3:53.86
96SUI
3:53.86
  
Final B
1Meddy Fouquet
Meddy Fouquet 91, FRA
3:49.63
91FRA
3:49.63
PB
  
2Simon Schüpbach
Simon Schüpbach 97, SUI
3:57.70
97SUI
3:57.70
PB
  
3Kiflay Mengestabe
Kiflay Mengestabe 93, SUI
3:59.05
93SUI
3:59.05
PB
  
4Léon Dietrich
Léon Dietrich 01, SUI
4:01.00
01SUI
4:01.00
PB
  
5Dominic Müller
Dominic Müller 89, GER
4:01.66
89GER
4:01.66
PB
  
6Ramon Hürlimann
Ramon Hürlimann 01, SUI
4:02.99
01SUI
4:02.99
PB
  
7Colin Maneff
Colin Maneff 02, SUI
4:05.05
02SUI
4:05.05
PB
  
8Léo Lädermann
Léo Lädermann 02, SUI
4:07.43
02SUI
4:07.43
PB
  
9Ismaïl Sahbane
Ismaïl Sahbane 02, SUI
4:09.21
02SUI
4:09.21
PB
  
Diego Klopfenstein
Diego Klopfenstein 97, SUI
DNF
97SUI
DNF
  
M 110 m häck     
Heat 1
Vind: +2.6
Vind: +2.6
1Jason Joseph
Jason Joseph 98, SUI
13.38w
98SUI
13.38w
  
2João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira 92, POR
13.63w
92POR
13.63w
  
3Benjamin Sedecias
Benjamin Sedecias 95, FRA
13.85w
95FRA
13.85w
  
4Ludovic Payen
Ludovic Payen 95, FRA
14.07w
95FRA
14.07w
  
5Max Hrelja
14.10w
SWE
14.10w
  
Hassane Fofana
Hassane Fofana 92, ITA
DNF
92ITA
DNF
  
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi 99, BEL
DNF
99BEL
DNF
  
Heat 2
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Brahian Peña
Brahian Peña 94, SUI
13.87
94SUI
13.87
  
2Wellington Zaza
Wellington Zaza 95, LBR
13.98
95LBR
13.98
SB
  
3Mohamed Koussi
Mohamed Koussi 94, MAR
14.22
94MAR
14.22
  
4Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
14.23
88GER
14.23
  
5Just Kwaou-Mathey
Just Kwaou-Mathey 99, FRA
14.32
99FRA
14.32
  
6Gerard O'Donnell
Gerard O'Donnell 88, IRL
14.35
88IRL
14.35
  
Heat 3
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Jason Nicholson
Jason Nicholson 99, GBR
14.50
99GBR
14.50
PB
  
2Philippe Petitjean
Philippe Petitjean 97, FRA
14.75
97FRA
14.75
  
3Daniel Saliba
Daniel Saliba 95, MLT
16.11
95MLT
16.11
  
4Thierry Serge Essamba
Thierry Serge Essamba 80, CMR
16.74
80CMR
16.74
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Sebastian Rodger
Sebastian Rodger 91, GBR
49.58
91GBR
49.58
SB
  
2José Reynaldo Bencosme
José Reynaldo Bencosme 92, ITA
50.25
92ITA
50.25
SB
  
3Joshua Abuaku
Joshua Abuaku 96, GER
50.41
96GER
50.41
  
4Kariem Hussein
Kariem Hussein 89, SUI
50.47
89SUI
50.47
SB
  
5Rilwan Alowonle
Rilwan Alowonle 93, NGR
50.48
93NGR
50.48
  
6Nick Smidt
Nick Smidt 97, NED
50.91
97NED
50.91
  
7Dany Brand
Dany Brand 96, SUI
51.02
96SUI
51.02
  
Final B
1Chris McAlister
Chris McAlister 95, GBR
49.92
95GBR
49.92
PB
  
2Alastair Chalmers
Alastair Chalmers 00, GBR
50.07
00GBR
50.07
PB NU20R
  
3Alex Knibbs
Alex Knibbs 99, GBR
50.16
99GBR
50.16
PB
  
4Luke Campbell
Luke Campbell 94, GER
50.51
94GER
50.51
SB
  
5Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa 96, SUI
50.72
96SUI
50.72
SB
  
6Jack Lawrie
Jack Lawrie 96, GBR
51.21
96GBR
51.21
  
7Ramsey Angela
Ramsey Angela 99, NED
51.80
99NED
51.80
SB
  
Final C
1Tyri Donovan
Tyri Donovan 98, GBR
51.40
98GBR
51.40
SB
  
2Seamus Derbyshire
Seamus Derbyshire 00, GBR
51.59
00GBR
51.59
PB
  
3Wilfried Happio
Wilfried Happio 98, FRA
51.59
98FRA
51.59
  
4Julien Bonvin
Julien Bonvin 99, SUI
52.43
99SUI
52.43
  
5Mattia Tajana
Mattia Tajana 96, SUI
52.46
96SUI
52.46
  
6Kevin Achouri
Kevin Achouri 90, FRA
52.56
90FRA
52.56
SB
  
Final D
1Lennox Thompson
Lennox Thompson 93, GBR
52.04
93GBR
52.04
PB
  
2Emir Dridi
Emir Dridi 97, SUI
53.25
97SUI
53.25
  
3Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin 99, SUI
54.31
99SUI
54.31
SB
  
4Lars Widmer
Lars Widmer 99, SUI
54.91
99SUI
54.91
  
M Höjd     


Final A

Final

1Tom Gale
Tom Gale 98, GBR
2.10
98GBR
2.10
  
1William Grimsey
William Grimsey 96, GBR
2.10
96GBR
2.10
  
3Viktor Lonskyy
Viktor Lonskyy 95, UKR
2.10
95UKR
2.10
  
3Eugenio Meloni
Eugenio Meloni 94, ITA
2.10
94ITA
2.10
  
3David Smith
David Smith 91, GBR
2.10
91GBR
2.10
SB
  
6Vivien Streit
Vivien Streit 92, SUI
2.05
92SUI
2.05
SB
  
7Rory Dwyer
Rory Dwyer 97, GBR
2.05
97GBR
2.05
  
Grant Szalek
Grant Szalek 98, AUS
NH
98AUS
NH
  
M Stav     


Final A

Final

1Charlie Myers
Charlie Myers 97, GBR
5.71
97GBR
5.71
PB NU23R
  
2Axel Chapelle
Axel Chapelle 95, FRA
5.60
95FRA
5.60
=SB
  
3Harry Coppell
Harry Coppell 96, GBR
5.50
96GBR
5.50
  
4Dominik Alberto
Dominik Alberto 92, SUI
5.20
92SUI
5.20
  
5Joel Leon Benitez
Joel Leon Benitez 98, GBR
5.10
98GBR
5.10
  
6Mejdi Chehata
Mejdi Chehata 97, TUN
5.00
97TUN
5.00
  
7Adrian Kübler
Adrian Kübler 97, SUI
4.80
97SUI
4.80
  
7Frédéric Matthys
Frédéric Matthys 98, SUI
4.80
98SUI
4.80
SB
  
9Keanu Dällenbach
Keanu Dällenbach 00, SUI
4.60
00SUI
4.60
  
5.205.305.405.505.605.71
Myers-ooxooxxo
Chapelle-xo-ooxxx
Coppellxooooxxx
Alberto
Leon Benitez
Chehata
Kübler
Matthys
Dällenbach
M Längd     


Final A

Final

1Filippo Randazzo
Filippo Randazzo 96, ITA
7.67
96ITA
7.67
–0.2
  
2Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau 99, BLR
7.59
99BLR
7.59
+0.6
  
3Christopher Ullmann
Christopher Ullmann 93, SUI
7.48
93SUI
7.48
–0.1
  
4Samuel Khogali
Samuel Khogali 97, GBR
7.44
97GBR
7.44
+0.4
  
5Jarod Biya
Jarod Biya 00, SUI
7.40
00SUI
7.40
–0.5
  
6Nils Poncet
Nils Poncet 94, FRA
7.12
94FRA
7.12
–0.1
  
7Ian Paul Grech
Ian Paul Grech 93, MLT
6.73
93MLT
6.73
–0.1
  
8Scott Hall
Scott Hall 94, GBR
5.51
94GBR
5.51
+0.2
  
Jonas Rufener
Jonas Rufener 92, SUI
NM
92SUI
NM
  
M Spjut     


Final A

Final

1Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth 96, HUN
75.58
96HUN
75.58
  
2Bartul Bašić
Bartul Bašić 95, CRO
74.79
95CRO
74.79
  
3Franck Di Sanza
Franck Di Sanza 00, SUI
55.22
00SUI
55.22
SB
  
Rivasz-Tóthx75.5872.8072.83x72.64
Bašić68.3669.1574.79x74.7073.71
Di Sanza
M 4x100 m     


Final A

Final

1Nederländerna 
Nederländerna  
38.39
NED
38.39
  
  Christopher Garia, Churandy Martina, Hensley Paulina, Taymir Burnet
2Tjeckien 
Tjeckien  
38.62
CZE
38.62
NR
  
  Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka, Dominik Záleský
3Finland 
Finland  
39.51
FIN
39.51
  
  Eetu Rantala, Samuel Purola, Oskari Lehtonen, Riku Illukka
4Nederländerna 
Nederländerna  lag U23
39.78
lag U23NED
39.78
  
  Dominique Zwiep, Shaquille Haverkamp, Joris van Gool, Jim Van Gorkum
5 
40.21
SWE
40.21
  
  Kasper Kadestål  99, Austin Hamilton  97, Max Hrelja  98, Anders Pihlblad  98
6Irland 
Irland  lag U23
40.54
lag U23IRL
40.54
  
  David McDonald, Tope Adeyeye, Mark Smyth, Joseph Ojewumi
7Schweiz 
Schweiz  lag U20
41.15
lag U20SUI
41.15
  
  Timo Castrini, Timothé Mumenthaler, Joël Ngimbi Mabiala, Simon Graf
8Schweiz 
Schweiz  lag U23
41.69
lag U23SUI
41.69
  
  Halou-Gee Traoré, Joel Schüpbach, Valentin Luc, Gaëtan Carusone
P17 100 m     


Final A

Final

1Kylian Widmer
Kylian Widmer 02, SUI
11.06
02SUI
11.06
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
Heat 1
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
11.20w
96SUI
11.20w
  
2Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn 95, NED
11.24w
95NED
11.24w
  
3Kristal Awuah
Kristal Awuah 99, GBR
11.29w
99GBR
11.29w
  
4Diana Vaisman
Diana Vaisman 98, ISR
11.33w
98ISR
11.33w
  
5Naomi Sedney
Naomi Sedney 94, NED
11.38w
94NED
11.38w
  
6Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
11.40w
88NOR
11.40w
  
7Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
11.47w
99IRL
11.47w
  
8Claudia PaytonSWE
11.70w
  
Heat 2
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly 96, GER
11.59
96GER
11.59
SB
  
2Géraldine Frey
Géraldine Frey 97, SUI
11.63
97SUI
11.63
PB
  
3Kadene Vassell
Kadene Vassell 89, NED
11.65
89NED
11.65
  
4Manon Depuydt
Manon Depuydt 97, BEL
11.66
97BEL
11.66
=SB
  
5Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
11.67
87FIN
11.67
  
6Bowien Jansen
Bowien Jansen 98, NED
11.67
98NED
11.67
  
7Orphee Neola
Orphee Neola 91, FRA
11.68
91FRA
11.68
SB
  
8Georgina Adam
Georgina Adam 00, GBR
11.75
00GBR
11.75
SB
  
Heat 3
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Molly Scott
Molly Scott 99, IRL
11.78
99IRL
11.78
  
2Sarah Quinn
Sarah Quinn 98, IRL
11.79
98IRL
11.79
  
3Coralie Ambrosini
Coralie Ambrosini 97, SUI
11.85
97SUI
11.85
  
4Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield 94, MLT
11.97
94MLT
11.97
  
5Samantha Dagry
Samantha Dagry 94, SUI
11.98
94SUI
11.98
  
6Riccarda Dietsche
Riccarda Dietsche 96, SUI
12.01
96SUI
12.01
  
7Nathacha Kouni
Nathacha Kouni 01, SUI
12.18
01SUI
12.18
  
8Judith Goll
Judith Goll 99, SUI
12.19
99SUI
12.19
  
Heat 4
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1Lynn Mantingh
Lynn Mantingh 00, SUI
11.87
00SUI
11.87
PB
  
2Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 00, SUI
11.92
00SUI
11.92
PB
  
3Maja AlmgrenSWE
12.09
  
4Abisola Deborah Agbelese
Abisola Deborah Agbelese 01, SUI
12.21
01SUI
12.21
  
5Muswama Kambundji
Muswama Kambundji 96, SUI
12.27
96SUI
12.27
SB
  
6Alizée Rusca
Alizée Rusca 99, SUI
12.49
99SUI
12.49
SB
  
Heat 5
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses 99, IRL
11.68
99IRL
11.68
  
2Fanny Appes Ekanga
Fanny Appes Ekanga 89, CMR
11.98
89CMR
11.98
  
3Céline Schwarzentruber
Céline Schwarzentruber 98, SUI
12.18
98SUI
12.18
  
4Aurélie Gutschmidt
Aurélie Gutschmidt 98, SUI
12.26
98SUI
12.26
SB
  
5Caitlin Maguire
Caitlin Maguire 99, IRL
12.26
99IRL
12.26
  
6Danielle Polster
Danielle Polster 98, ISR
12.35
98ISR
12.35
  
7Celine Van Till
Celine Van Till 91, SUI
15.72
91SUI
15.72
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Deborah Sananes
Deborah Sananes 95, FRA
51.55
95FRA
51.55
PB
  
2Amy Allcock
Amy Allcock 93, GBR
52.21
93GBR
52.21
SB
  
3Emily Diamond
Emily Diamond 91, GBR
52.27
91GBR
52.27
SB
  
4Hannah Williams
Hannah Williams 98, GBR
53.20
98GBR
53.20
  
5Ama Pipi
Ama Pipi 95, GBR
53.21
95GBR
53.21
  
6Micha Powell
Micha Powell 95, CAN
53.98
95CAN
53.98
  
7Brigitte Ntiamoah
Brigitte Ntiamoah 94, FRA
54.52
94FRA
54.52
SB
  
Final B
1Davicia Patterson
Davicia Patterson 00, IRL
52.57
00IRL
52.57
PB NU20R
  
2Amber Anning
Amber Anning 00, GBR
52.64
00GBR
52.64
PB
  
3Phillipa Lowe
Phillipa Lowe 92, GBR
52.83
92GBR
52.83
PB
  
4Kalyl Amaro
Kalyl Amaro 98, FRA
53.00
98FRA
53.00
PB
  
5Nicky van Leuveren
Nicky van Leuveren 90, NED
53.68
90NED
53.68
SB
  
6Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp 96, NED
53.79
96NED
53.79
SB
  
7Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 00, SUI
54.20
00SUI
54.20
PB
  
8Louise-Anne Bertheau
Louise-Anne Bertheau 92, FRA
54.79
92FRA
54.79
SB
  
Final C
1Aauri Lorena Bokesa
Aauri Lorena Bokesa 88, ESP
52.87
88ESP
52.87
SB
  
2Laurine Xailly
Laurine Xailly 97, FRA
54.04
97FRA
54.04
  
3Laura de Witte
Laura de Witte 95, NED
54.14
95NED
54.14
SB
  
4Cliodhna Manning
Cliodhna Manning 95, IRL
54.40
95IRL
54.40
  
5Eleonora Foudraz
Eleonora Foudraz 01, ITA
55.25
01ITA
55.25
  
6Rachel Pellaud
Rachel Pellaud 95, SUI
55.43
95SUI
55.43
SB
  
7Vanessa Zimmermann
Vanessa Zimmermann 90, SUI
55.43
90SUI
55.43
SB
  
8Giulia Senn
Giulia Senn 01, SUI
55.46
01SUI
55.46
  
K 800 m     


Final A

Final

1Mari Smith
Mari Smith 96, GBR
2:03.02
96GBR
2:03.02
SB
  
2Alanna Lally
Alanna Lally 96, IRL
2:04.96
96IRL
2:04.96
SB
  
3Nais Racasan
Nais Racasan 01, FRA
2:06.40
01FRA
2:06.40
PB
  
4Melina Andorra
Melina Andorra 01, SUI
2:06.77
01SUI
2:06.77
PB
  
5Selina Fehler
Selina Fehler 98, SUI
2:07.09
98SUI
2:07.09
PB
  
6Sina Sprecher
Sina Sprecher 89, SUI
2:07.91
89SUI
2:07.91
SB
  
7Carolina Hernandez-Pita
Carolina Hernandez-Pita 99, SUI
2:11.85
99SUI
2:11.85
  
8Sonja Andenmatten
Sonja Andenmatten 99, SUI
2:16.80
99SUI
2:16.80
  
Final B
1Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia 03, SUI
2:06.86
03SUI
2:06.86
PB
  
2Carla Mendes
Carla Mendes 94, CPV
2:07.03
94CPV
2:07.03
PB NR
  
3Sabine Bonvin
Sabine Bonvin 94, SUI
2:07.99
94SUI
2:07.99
PB
  
4Laura Giudice
Laura Giudice 02, SUI
2:09.53
02SUI
2:09.53
PB
  
5Stefanie Barmet
Stefanie Barmet 92, SUI
2:10.79
92SUI
2:10.79
SB
  
6Lisa Stöckli
Lisa Stöckli 94, SUI
2:12.35
94SUI
2:12.35
  
7Juliette Morath
Juliette Morath 02, SUI
2:14.52
02SUI
2:14.52
PB
  
8Alana Vannay
Alana Vannay 99, SUI
2:14.85
99SUI
2:14.85
  
K 100 m häck     
Heat 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Solenn Compper
Solenn Compper 95, FRA
13.11
95FRA
13.11
  
2Yasmin Miller
Yasmin Miller 95, GBR
13.26
95GBR
13.26
SB
  
3Heather Paton
Heather Paton 96, GBR
13.43
96GBR
13.43
  
4Alicia Barrett
Alicia Barrett 98, GBR
13.48
98GBR
13.48
  
5Coralie Comte
Coralie Comte 95, FRA
13.49
95FRA
13.49
  
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
DNF
91AUT
DNF
  
Adelly Santos
Adelly Santos 87, BRA
DQ
87BRA
DQ
  
Heat 2
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Sarah Lavin
Sarah Lavin 94, IRL
13.26
94IRL
13.26
SB
  
2Farah Jacques
Farah Jacques 90, CAN
13.42
90CAN
13.42
  
3Sarah Missinne
Sarah Missinne 95, BEL
13.44
95BEL
13.44
  
4Pauline Lett
Pauline Lett 91, FRA
13.47
91FRA
13.47
  
5Awa Sene
Awa Sene 94, FRA
13.65
94FRA
13.65
  
6Sandra Sogoyou
Sandra Sogoyou 91, FRA
13.80
91FRA
13.80
SB
  
7Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne 97, BEL
13.85
97BEL
13.85
  
8Selina Von Jackowski
Selina Von Jackowski 97, SUI
13.89
97SUI
13.89
  
Heat 3
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Sarah Quinn
Sarah Quinn 98, IRL
13.74
98IRL
13.74
PB
  
2Julia Schneider
Julia Schneider 92, SUI
13.76
92SUI
13.76
  
3Tatiana Wothor
Tatiana Wothor 98, FRA
14.01
98FRA
14.01
  
4Carine Allard
Carine Allard 92, FRA
14.15
92FRA
14.15
  
5Meline Coulet
Meline Coulet 94, FRA
14.68
94FRA
14.68
  
6Michèle Garlinski
Michèle Garlinski 93, SUI
15.25
93SUI
15.25
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Femke Bol
Femke Bol 00, NED
55.94
00NED
55.94
PB NU23R NU20R
  
2Meghan Beesley
Meghan Beesley 89, GBR
56.00
89GBR
56.00
  
3Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
56.56
90SUI
56.56
  
4Djamila Böhm
Djamila Böhm 94, GER
56.61
94GER
56.61
SB
  
5Yasmin Giger
Yasmin Giger 99, SUI
56.63
99SUI
56.63
SB
  
6Lina Nielsen
Lina Nielsen 96, GBR
56.67
96GBR
56.67
PB
  
7Jessie Knight
Jessie Knight 94, GBR
56.85
94GBR
56.85
  
Final B
1Jessica Turner
Jessica Turner 95, GBR
56.41
95GBR
56.41
SB
  
2Aurelie Chaboudez
Aurelie Chaboudez 93, FRA
56.62
93FRA
56.62
SB
  
3Jackie Baumann
Jackie Baumann 95, GER
57.11
95GER
57.11
SB
  
4Christine Salterberg
Christine Salterberg 94, GER
57.40
94GER
57.40
  
5Nina Brino
Nina Brino 98, FRA
57.45
98FRA
57.45
PB
  
6Farah Clerc
Farah Clerc 90, FRA
58.68
90FRA
58.68
  
7Alena Hrusoci
Alena Hrusoci 95, CRO
58.76
95CRO
58.76
SB
  
Final C
1Nora Ritzen
Nora Ritzen 93, NED
58.00
93NED
58.00
SB
  
2Caren Agreiter
Caren Agreiter 96, ITA
58.45
96ITA
58.45
SB
  
3Nessa Cooper Millet
Nessa Cooper Millet 94, IRL
58.92
94IRL
58.92
  
4Oksana Aeschbacher
Oksana Aeschbacher 98, SUI
59.05
98SUI
59.05
PB
  
5Daniela Kyburz
Daniela Kyburz 88, SUI
59.63
88SUI
59.63
SB
  
6Karin Disch
Karin Disch 97, SUI
1:00.14
97SUI
1:00.14
  
7Avril Jackson
Avril Jackson 86, GBR
1:01.43
86GBR
1:01.43
  
K Höjd     


Final A

Final

1Jossie Graumann
Jossie Graumann 94, GER
1.88
94GER
1.88
SB
  
2Prisca Duvernay
Prisca Duvernay 91, FRA
1.85
91FRA
1.85
SB
  
3Emily Borthwick
Emily Borthwick 97, GBR
1.82
97GBR
1.82
  
4Emma Nuttall
Emma Nuttall 92, GBR
1.79
92GBR
1.79
  
5Moe Sasegbon
Moe Sasegbon 91, NGR
1.79
91NGR
1.79
  
6Deborah Vomsattel
Deborah Vomsattel 96, SUI
1.79
96SUI
1.79
=PB
  
7Marithé Engondo
Marithé Engondo 02, SUI
1.76
02SUI
1.76
  
8Lea Loisy
Lea Loisy 00, FRA
1.73
00FRA
1.73
=PB
  
1.761.791.821.851.881.92
Graumannooooxoxxx
Duvernay
Borthwick
Nuttall
Sasegbon
Vomsattel
Engondo
Loisy
K Stav     


Final A

Final

1Nicole Büchler
Nicole Büchler 83, SUI
4.00
83SUI
4.00
  
1Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin 97, SUI
4.00
97SUI
4.00
  
3Emma Kiviniemi AnderssonSWE
3.80
  
4Ellen McCartney
Ellen McCartney 99, IRL
3.80
99IRL
3.80
  
5Dorra Mahfoudhi
Dorra Mahfoudhi 93, TUN
3.80
93TUN
3.80
  
Molly Elliott
Molly Elliott 02, GBR
NH
02GBR
NH
  
K Längd     


Final A

Final

1Lu Minjia 
Lu Minjia  90, CHN
6.11
90CHN
6.11
+0.7
  
2Rebecca Chapman
Rebecca Chapman 92, GBR
5.99
92GBR
5.99
+1.3 SB
  
3Michèle Garlinski
Michèle Garlinski 93, SUI
5.88
93SUI
5.88
–0.1 SB
  
4Céline Schwarzentruber
Céline Schwarzentruber 98, SUI
5.71
98SUI
5.71
–1.6
  
5Marina Galvez
Marina Galvez 91, FRA
5.71
91FRA
5.71
–0.3
  
6Sarah Leech
Sarah Leech 98, FRA
5.60
98FRA
5.60
+1.0 SB
  
7Elenore Bailly
Elenore Bailly 91, CIV
5.58
91CIV
5.58
+0.6 SB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Amy Holder
Amy Holder 96, GBR
56.42
96GBR
56.42
PB
  
2Irene Donzelot
Irene Donzelot 88, FRA
56.15
88FRA
56.15
  
3Corinne Nugter
Corinne Nugter 92, NED
54.97
92NED
54.97
  
4Vanessa KamgaSWE
54.25
  
5Niamh Fogarty
Niamh Fogarty 99, IRL
49.43
99IRL
49.43
  
6Pauline Vaglio-Agnes
Pauline Vaglio-Agnes 92, FRA
46.79
92FRA
46.79
  
7Ophélie De Oliveira
Ophélie De Oliveira 96, POR
46.50
96POR
46.50
  
8Marie Guillaume
Marie Guillaume 96, FRA
40.00
96FRA
40.00
  
Holder51.2954.8654.5650.5656.4255.77
Donzelot56.15xxx50.9156.15
Nugter54.9753.38xx54.1253.89
Kamga50.4950.3753.8953.5254.25x
Fogarty
Vaglio-Agnes
De Oliveira
Guillaume
K 4x100 m     


Final A

Final

1Nederländerna 
Nederländerna  
43.25
NED
43.25
  
 Eefje Boons, Marije van Hunenstijn, Madiea Ghafoor, Naomi Sedney
2Schweiz 
Schweiz  
43.59
SUI
43.59
  
 Riccarda Dietsche, Sarah Atcho, Ajla Del Ponte, Salomé Kora
3Irland 
Irland  lag U23
44.54
lag U23IRL
44.54
  
 Molly Scott, Ciara Neville, Gina Akpe-Moses
4Schweiz 
Schweiz  lag U23
44.83
lag U23SUI
44.83
  
 Inola Blatty, Silke Lemmens, Coralie Ambrosini, Géraldine Frey
5Schweiz 
Schweiz  lag U20
44.84
lag U20SUI
44.84
  
 Abisola Deborah Agbelese, Lynn Mantingh, Nadja Zurlinden, Cynthia Reinle
6Schweiz 
Schweiz  
44.89
SUI
44.89
  
 Muswama Kambundji, Cornelia Halbheer, Samantha Dagry, Laetitia Hermet
7Israel 
Israel  
45.15
ISR
45.15
NR
  
 Cal Cagmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Danielle Polster
8 
45.30
SWE
45.30
  
 Claudia Payton  98, Denise Eriksson  98, Amanda Hansson  99, Maja Almgren  98
F17 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Joyce Lussi
Joyce Lussi 02, SUI
12.42
02SUI
12.42
SB