9.10
3.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
3.10
2.10
2.10
26.9
29.9
3.10
3.10
Tävlande: 398 (187+211)   Starter: 459 (214+245)

Män
M Kula     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Tim Nedow
Tim Nedow 90, CAN
20.87
90CAN
20.87
  
2Darrell Hill
Darrell Hill 93, USA
20.67
93USA
20.67
  
3Joe Kovacs
Joe Kovacs 89, USA
20.43
89USA
20.43
  
4Orazio Cremona
Orazio Cremona 89, RSA
20.36
89RSA
20.36
  
5Christian Zimmermann
Christian Zimmermann 94, GER
19.75
94GER
19.75
PB
  
6Patrick Müller
Patrick Müller 96, GER
19.57
96GER
19.57
PB
  
7Wictor PeterssonSWE
19.56
  
8Tobias Dahm
Tobias Dahm 87, GER
19.39
87GER
19.39
  
9Simon Bayer
Simon Bayer 95, GER
19.36
95GER
19.36
  
10Franck Elemba
Franck Elemba 90, CGO
19.16
90CGO
19.16
  
11Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis 93, GRE
19.14
93GRE
19.14
SB
  
12Tian Zhizhong 
Tian Zhizhong  92, CHN
17.67
92CHN
17.67
  
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski 91, POL
NM
91POL
NM
  
Nedow20.8720.7320.1520.63x20.55
Hill20.4520.30x20.67xx
Kovacs20.2420.43xxxx
Cremona19.97xx19.9120.3620.16
Zimmermann18.6319.7519.2619.2419.6819.37
Müller19.2418.8019.5719.06xx
Petersson19.5619.2718.6919.45x19.14
Dahm19.2119.2219.3919.05x19.25
Bayer19.00x19.36
Elemba19.10x19.16
Skarvélis19.14xx
Tian Zhizhong17.5917.6717.52
Szyszkowskixxx
Final B
1 jun
1 jun
1Scott Lincoln
Scott Lincoln 93, GBR
19.77
93GBR
19.77
PB
  
2Jan Josef Jeuschede
Jan Josef Jeuschede 93, GER
19.14
93GER
19.14
  
3Dennis Lewke
Dennis Lewke 93, GER
18.84
93GER
18.84
  
4Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier 97, GER
18.66
97GER
18.66
  
5Dennis Lukas
Dennis Lukas 94, GER
18.54
94GER
18.54
  
6Li Jun 
Li Jun  93, CHN
18.30
93CHN
18.30
  
7Silas Ristl
Silas Ristl 95, GER
18.05
95GER
18.05
SB
  
8Remco Goetheer
Remco Goetheer 92, NED
18.01
92NED
18.01
  
9Dennis Edelmann
Dennis Edelmann 94, GER
17.54
94GER
17.54
  
10Christopher Koch
Christopher Koch 97, GER
16.40
97GER
16.40
  
Lincoln19.7719.0819.2719.3319.5618.74
Jeuschede18.57x18.58x19.1418.54
Lewkex18.8418.54x18.58x
Trinemeier17.7417.98x18.55x18.66
Lukas18.0118.54xx18.3118.02
Li Jun17.7217.8918.10x18.30x
Ristl16.6017.2817.8317.60x18.05
Goetheerx18.01xxxx
Edelmann17.2517.3017.54
Koch16.25x16.40
M Diskus     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Fedrick Dacres
Fedrick Dacres 94, JAM
68.64
94JAM
68.64
  
2Piotr Małachowski
Piotr Małachowski 83, POL
65.87
83POL
65.87
SB
  
3Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
65.77
95NOR
65.77
  
4Martin Wierig
Martin Wierig 87, GER
65.68
87GER
65.68
  
5Martin Kupper
Martin Kupper 89, EST
65.30
89EST
65.30
SB
  
6Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica 95, ROU
65.30
95ROU
65.30
SB
  
7David Wrobel
David Wrobel 91, GER
65.20
91GER
65.20
  
8Robert Urbanek
Robert Urbanek 87, POL
63.49
87POL
63.49
SB
  
9Victor Hogan
Victor Hogan 89, RSA
59.42
89RSA
59.42
  
10Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin 95, MAS
59.41
95MAS
59.41
SB
  
11Henning Prüfer
Henning Prüfer 96, GER
57.60
96GER
57.60
  
Dacresxx63.0568.6466.2665.44
Małachowski64.1262.80xx65.8765.06
Isenex61.62x63.3860.9865.77
Wierig62.6765.13x64.10x65.68
Kupper63.6265.3064.5462.3164.1362.72
Firfirica60.8659.3061.8163.2161.8265.30
Wrobelx65.20x62.2264.48x
Urbanek63.4960.3062.0761.2861.7661.25
Hoganx57.2559.42
Shamsuddin59.4158.2658.02
Prüfer57.60xx
Final B
1 jun
1 jun
1Clemens Prüfer
Clemens Prüfer 97, GER
62.40
97GER
62.40
  
2Torben Brandt
Torben Brandt 95, GER
60.32
95GER
60.32
SB
  
3Maximilian Klaus
Maximilian Klaus 96, GER
60.25
96GER
60.25
  
4Mouad Mohamed Ibrahim
Mouad Mohamed Ibrahim 99, QAT
58.63
99QAT
58.63
  
5Henrik Janssen
Henrik Janssen 98, GER
56.87
98GER
56.87
SB
  
6Lukas Koller
Lukas Koller 96, GER
56.21
96GER
56.21
SB
  
7Tim Ader
Tim Ader 99, GER
55.47
99GER
55.47
  
8Markus Schwerdtfeger
Markus Schwerdtfeger 94, GER
53.82
94GER
53.82
PB
  
9Edujose Lima
Edujose Lima 96, POR
53.75
96POR
53.75
  
10Marco Pons
Marco Pons 93, IRL
50.76
93IRL
50.76
  
11Jakob Arbeit
Jakob Arbeit 99, GER
49.66
99GER
49.66
PB
  
12Marc Krause
Marc Krause 96, GER
45.82
96GER
45.82
PB
  
13Abhishek Singh
Abhishek Singh 94, IND
42.06
94IND
42.06
SB
  
Prüfer58.0159.7160.30x62.4061.33
Brandt56.6659.8359.6560.3257.4159.53
Klaus57.2060.2559.0459.6060.0658.15
Ibrahim55.7655.6954.6658.63xx
Janssen51.8056.8753.7653.88x56.85
Koller54.4656.21xxxx
Ader52.4455.4752.31x54.4153.74
Schwerdtfeger50.5053.8252.28x53.2452.82
Lima47.1453.7549.64
Pons49.2249.6950.76
Arbeit49.6648.76x
Krause45.82xx
Singh42.0641.6040.77
M Slägga     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Paweł Fajdek
Paweł Fajdek 89, POL
79.04
89POL
79.04
  
2Mihaíl Anastasákis
Mihaíl Anastasákis 94, GRE
75.16
94GRE
75.16
  
3Sean Donnelly
Sean Donnelly 93, USA
74.88
93USA
74.88
  
4Dilshod Nazarov
Dilshod Nazarov 82, TJK
73.82
82TJK
73.82
  
5Nick Miller
Nick Miller 93, GBR
73.62
93GBR
73.62
  
6Henri Liipola
Henri Liipola 94, FIN
72.81
94FIN
72.81
SB
  
7Marco Lingua
Marco Lingua 78, ITA
71.33
78ITA
71.33
  
8Conor McCullough
Conor McCullough 91, USA
70.95
91USA
70.95
  
9Taylor Campbell
Taylor Campbell 96, GBR
68.45
96GBR
68.45
  
10Miguel Carreira
Miguel Carreira 96, POR
65.17
96POR
65.17
  
Fajdek76.4579.0475.78x76.42x
Anastasákisx74.1372.5875.1475.16x
Donnellyx74.88xxx73.16
Nazarov72.4372.8771.5773.8273.6171.31
Miller73.62x71.70xxx
Liipola70.7772.4969.3670.80x72.81
Lingua70.94xx71.3371.32x
McCullough69.7069.5569.2269.4970.3870.95
Campbellx68.45x
Carreira64.6165.17x
M Spjut     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Bernhard Seifert
Bernhard Seifert 93, GER
83.05
93GER
83.05
  
2Kim Amb
80.75
SWE
80.75
SB
  
3Abhishek Singh
Abhishek Singh 94, IND
71.36
94IND
71.36
  
4Jurriaan Wouters
Jurriaan Wouters 93, NED
69.72
93NED
69.72
  
5Jeremy Nicollin
Jeremy Nicollin 91, FRA
66.97
91FRA
66.97
SB
  
6Sebastian Rebischke
Sebastian Rebischke 95, GER
65.86
95GER
65.86
SB
  
7Erik Huijing Carretero
Erik Huijing Carretero 95, NED
65.39
95NED
65.39
SB
  
Seifert78.7981.5278.5081.2183.05x
Amb75.75xx79.45x80.75
Singhx66.65x69.8471.3669.60
Wouters69.72x64.16x
Nicollinx66.97x65.6864.39x
Rebischke61.4461.6061.8365.86xx
Huijing Carretero65.3962.20x62.9564.7564.97
M22 Kula     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier 97, GER
19.20
97GER
19.20
SB
  
2Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis 99, GRE
18.87
99GRE
18.87
  
3Sven Poelmann
Sven Poelmann 97, NED
18.71
97NED
18.71
PB
  
4Valentin Moll
Valentin Moll 99, GER
18.39
99GER
18.39
PB
  
5Jesper ArbingeSWE
17.64
  
6Tobias Köhler
Tobias Köhler 98, GER
17.36
98GER
17.36
  
7Pascal Eichler
Pascal Eichler 98, GER
16.55
98GER
16.55
  
8Christopher Koch
Christopher Koch 97, GER
16.13
97GER
16.13
  
9Maximilian Lang
Maximilian Lang 97, GER
15.66
97GER
15.66
  
Trinemeier18.7318.7919.2018.76x18.94
Mouzenídis18.6918.7318.8718.7218.6718.71
Poelmann17.31x18.71x16.76x
Moll17.3017.0317.7017.4618.2118.39
Arbinge17.18x16.8216.9917.5917.64
Köhler17.18xx17.36x17.07
Eichler16.3816.55xxxx
Koch16.04x16.13xxx
Lang14.59x15.66
M22 Diskus     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Kristjan Čeh
Kristjan Čeh 99, SLO
63.18
99SLO
63.18
PB NU23R
  
1Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 00, GER
54.97
00GER
54.97
PB
  
2Clemens Prüfer
Clemens Prüfer 97, GER
62.48
97GER
62.48
  
2Jakub Forejt
Jakub Forejt 00, CZE
52.74
00CZE
52.74
  
3Oskar Stachnik
Oskar Stachnik 98, POL
60.06
98POL
60.06
  
3Petr Procházka
Petr Procházka 99, CZE
49.87
99CZE
49.87
SB
  
4Mouad Mohamed Ibrahim
Mouad Mohamed Ibrahim 99, QAT
57.62
99QAT
57.62
  
4Jakob Arbeit
Jakob Arbeit 99, GER
49.83
99GER
49.83
PB
  
5Tom Reux
Tom Reux 99, FRA
56.80
99FRA
56.80
  
5Erik Marquardt
Erik Marquardt 01, GER
49.45
01GER
49.45
PB
  
6George Armstrong
George Armstrong 97, GBR
56.46
97GBR
56.46
  
6Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo 01, AUT
45.72
01AUT
45.72
PB
  
7Jordan Guehaseim
Jordan Guehaseim 97, FRA
55.87
97FRA
55.87
  
8Jakob GardenkransSWE
55.53
  
9Tim Ader
Tim Ader 99, GER
55.19
99GER
55.19
  
10Henrik Janssen
Henrik Janssen 98, GER
54.94
98GER
54.94
  
11Merten Howe
Merten Howe 97, GER
52.47
97GER
52.47
  
Čeh58.9156.9461.3263.1862.1858.42
Häßlerx54.56xx54.97x
Prüfer62.0362.48x62.47xx
Forejt51.6552.0252.7252.74xx
Stachnik57.1354.8956.8760.0656.7057.45
Procházka49.2948.0148.2949.8749.5348.88
Ibrahimx57.62xx56.4257.33
Arbeit47.40xxxx49.83
Reux56.14x56.80x54.7856.06
Marquardt48.34x48.9449.1049.45x
Armstrong55.7654.3956.46xx56.01
Dibo45.72x43.22xxx
Guehaseim55.87x53.97xxx
Gardenkransx55.53x53.5954.57x
Ader50.1555.19x
Janssen54.94x53.44
Howexx52.47
M22 Slägga     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Aaron Kangas
Aaron Kangas 97, FIN
71.34
97FIN
71.34
  
2Hugo Tavernier
Hugo Tavernier 99, FRA
67.70
99FRA
67.70
  
3Roope Auvinen
Roope Auvinen 98, FIN
67.66
98FIN
67.66
SB
  
4Fabio Heßling
Fabio Heßling 99, GER
64.60
99GER
64.60
PB
  
5Earwyn Abdou
Earwyn Abdou 99, FRA
64.20
99FRA
64.20
  
6Marc Okun
Marc Okun 98, GER
60.48
98GER
60.48
  
7Ruben Antunes
Ruben Antunes 99, POR
60.23
99POR
60.23
  
8Yosef Alqawati
Yosef Alqawati 98, GER
59.31
98GER
59.31
  
9Konstantin Moll
Konstantin Moll 00, GER
58.65
00GER
58.65
PB
  
11Sebastian Arnold
Sebastian Arnold 99, GER
55.30
99GER
55.30
PB
  
12Lukáš Bobák
Lukáš Bobák 99, CZE
54.74
99CZE
54.74
SB
  
13Tobias Kruse
Tobias Kruse 99, GER
48.72
99GER
48.72
PB
  
14Noah Fleischmann
Noah Fleischmann 99, SUI
48.32
99SUI
48.32
PB
  
Kangas66.4269.7571.3471.19xx
Tavernier66.7166.98xx67.7066.79
Auvinen6.64x67.60xx67.66
Heßling62.7163.69x60.9560.0564.60
Abdoux61.9062.1961.4264.2062.89
Okun60.15x58.6358.6159.5960.48
Antunes58.7056.18xx60.2358.64
Alqawatix59.31xxx58.65
Moll58.65x57.78
Arnold55.30x54.02
Bobákx54.74x
Krusexx48.72
Fleischmann48.32xx
M22 Spjut     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Harry Hughes
Harry Hughes 97, GBR
74.80
97GBR
74.80
  
2Jakob Nauck
Jakob Nauck 99, GER
71.88
99GER
71.88
PB
  
3Remi Conroy
Remi Conroy 98, FRA
68.63
98FRA
68.63
  
4Myron Weinberg
Myron Weinberg 99, NOR
66.04
99NOR
66.04
  
5Casimir Matterne
Casimir Matterne 99, GER
62.87
99GER
62.87
  
6Martin Konečný
Martin Konečný 97, CZE
62.49
97CZE
62.49
  
7Radek Juda
Radek Juda 99, CZE
61.21
99CZE
61.21
  
Hughes71.8469.8974.80xxx
Nauck68.1269.0666.8967.1771.8865.31
Conroy68.0966.4168.63x67.49x
Weinberg58.56x62.14x63.7866.04
Matterne60.41x61.75x62.8762.02
Konečný62.49x57.8259.4362.25x
Juda61.2159.26xxx60.07
P19 Kula (6.0 kg)     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Timo Northoff
Timo Northoff 00, GER
19.42
00GER
19.42
  
2Nico Maier
Nico Maier 00, GER
18.32
00GER
18.32
SB
  
3Jakub Héža
Jakub Héža 00, CZE
18.32
00CZE
18.32
PB
  
4Jonas Tesch
Jonas Tesch 00, GER
17.95
00GER
17.95
PB
  
5Jorge Contreras
Jorge Contreras 01, PUR
17.95
01PUR
17.95
  
6Eric Maihöfer
Eric Maihöfer 01, GER
17.80
01GER
17.80
  
7Marc-Aurel Loibl
Marc-Aurel Loibl 01, GER
17.26
01GER
17.26
  
8David Tupý
David Tupý 00, CZE
17.10
00CZE
17.10
SB
  
9Joel Akue
Joel Akue 02, GER
16.22
02GER
16.22
PB
  
10Dominik Idzan
Dominik Idzan 03, GER
15.86
03GER
15.86
PB
  
11Tomáš Grulich
Tomáš Grulich 01, CZE
15.00
01CZE
15.00
PB
  
Mattijs Mols
Mattijs Mols 00, NED
NM
00NED
NM
  
Northoff17.5118.2318.33x17.6619.42
Maier18.07x17.9217.8818.2318.32
Héža17.4018.3218.00x17.8718.22
Tesch17.3917.2717.5217.9517.9517.75
Contreras17.95xxx17.14x
Maihöfer17.5317.3417.5617.45x17.80
Loibl17.2617.14xxxx
Tupý17.1016.4817.07
Akue15.2316.2215.82
Idzan15.8615.2415.80
Grulichx15.00x
Molsxxx
P19 Diskus (1.75 kg)     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 00, GER
60.56
00GER
60.56
PB
  
2James Tomlinson
James Tomlinson 00, GBR
60.24
00GBR
60.24
PB
  
3Jakub Forejt
Jakub Forejt 00, CZE
59.54
00CZE
59.54
PB
  
4Fabian Weinberg
Fabian Weinberg 01, NOR
59.02
01NOR
59.02
  
5Michal Forejt
Michal Forejt 00, CZE
58.10
00CZE
58.10
PB
  
6Erik Marquardt
Erik Marquardt 01, GER
54.99
01GER
54.99
  
7Matteo Maulana
Matteo Maulana 02, GER
54.84
02GER
54.84
  
8Robin Vrbek
Robin Vrbek 01, SLO
51.77
01SLO
51.77
PB
  
9Alexander Köhler
Alexander Köhler 01, GER
50.83
01GER
50.83
  
10Jonas Buchsteiner
Jonas Buchsteiner 00, GER
50.72
00GER
50.72
  
11Jorge Contreras
Jorge Contreras 01, PUR
49.98
01PUR
49.98
PB
  
12Rick Schlömilch
Rick Schlömilch 01, GER
49.02
01GER
49.02
PB
  
13Thore Nahrstedt
Thore Nahrstedt 00, GER
48.75
00GER
48.75
  
14Constantin Nitsch
Constantin Nitsch 00, GER
46.48
00GER
46.48
PB
  
15Mattijs Mols
Mattijs Mols 00, NED
45.78
00NED
45.78
  
16Eric Maihöfer
Eric Maihöfer 01, GER
45.75
01GER
45.75
PB
  
Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo 01, AUT
NM
01AUT
NM
  
Roman Damasch
Roman Damasch 00, GER
NM
00GER
NM
  
Häßlerx60.5658.71xxx
Tomlinson55.8056.0360.2459.0959.62x
Forejt57.0855.91x58.6358.3659.54
Weinberg57.3554.8757.9758.42x59.02
Forejt54.2457.3352.9055.8958.1057.87
Marquardt54.9954.96x54.19xx
Maulana54.84x52.82x51.69x
Vrbek47.3851.7748.28xxx
Köhler50.83xx
Buchsteiner49.0450.72x
Contrerasxx49.98
Schlömilch44.7749.02x
Nahrstedt48.75xx
Nitsch41.5846.4846.09
Mols45.78xx
Maihöfer45.75xx
Diboxxx
Damaschxxx
P19 Slägga (6.0 kg)     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 00, ITA
77.43
00ITA
77.43
PB NU20R =N
  
2Wang Qi 
Wang Qi  01, CHN
71.94
01CHN
71.94
  
3Michael Burger
Michael Burger 00, GER
69.09
00GER
69.09
PB
  
4Konstantin Moll
Konstantin Moll 00, GER
68.98
00GER
68.98
PB
  
5Sören Klose
Sören Klose 02, GER
66.35
02GER
66.35
PB
  
6Ivar MoisanderSWE
65.82
  
7Franz Lorenz
Franz Lorenz 00, GER
63.73
00GER
63.73
=PB
  
8Karel Hanuš
Karel Hanuš 01, CZE
60.42
01CZE
60.42
  
9Jonas Schmidt
Jonas Schmidt 01, GER
59.34
01GER
59.34
PB
  
10Dominik Seeberger
Dominik Seeberger 00, GER
54.45
00GER
54.45
PB
  
11Joris Pals
Joris Pals 00, NED
54.33
00NED
54.33
SB
  
Simon Cserháti
Simon Cserháti 00, HUN
NM
00HUN
NM
  
Olivieri72.3177.43x77.2374.9777.43
Wang Qi68.6169.6471.9471.3168.2471.94
Burger64.2169.0965.7267.9968.2066.99
Moll68.80x68.98x67.20x
Klose65.8265.9066.35xxx
Moisander65.8264.40xxx63.64
Lorenzx59.9263.7363.2863.1461.86
Hanuš55.6360.3258.9856.37x60.42
Schmidt58.6359.3458.94
Seeberger54.4553.62x
Palsx54.33x
Cserhátixxx
P19 Spjut     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Simon Wieland
Simon Wieland 00, SUI
73.07
00SUI
73.07
PB
  
2Maurice Voigt
Maurice Voigt 00, GER
71.71
00GER
71.71
  
3Gordon Schulz
Gordon Schulz 01, GER
71.63
01GER
71.63
  
4Martin Florian
Martin Florian 01, CZE
67.58
01CZE
67.58
  
5Finn Helbig
Finn Helbig 01, GER
66.55
01GER
66.55
PB
  
6Niklas Sagawe
Niklas Sagawe 00, GER
65.74
00GER
65.74
SB
  
7Adam Wiener
Adam Wiener 00, AUT
62.97
00AUT
62.97
  
8Filip Kaplan
Filip Kaplan 01, CZE
62.03
01CZE
62.03
  
9Tom Pabst
Tom Pabst 01, GER
60.65
01GER
60.65
  
10Artémios Kapasakalídis
Artémios Kapasakalídis 00, GRE
59.95
00GRE
59.95
  
11Robin Rieß
Robin Rieß 01, GER
59.71
01GER
59.71
PB
  
12Adrian Griffel
Adrian Griffel 00, GER
57.51
00GER
57.51
  
Arthur Klem
Arthur Klem 00, GER
NM
00GER
NM
  
Franck Di Sanza
Franck Di Sanza 00, SUI
NM
00SUI
NM
  
Wieland65.4662.4168.42x64.9073.07
Voigt67.3667.6667.2567.7871.7171.04
Schulz65.8971.6370.1168.7169.78x
Florian62.6563.3163.0563.4966.1867.58
Helbig66.0962.41xx62.8066.55
Sagawe62.0460.7859.9865.74xx
Wienerx60.6861.8462.97x60.15
Kaplan60.4960.5260.81x60.5962.03
Pabstx58.7160.65
Kapasakalídis59.95xx
Rieß54.3559.7158.98
Griffel57.5152.1755.65
Klemxxx
Di Sanzaxxx
P17 Kula (5.0 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Noah Lauria Tizian
Noah Lauria Tizian 03, GER
19.20
03GER
19.20
PB
  
2Steven Richter
Steven Richter 03, GER
18.54
03GER
18.54
  
3Dominik Idzan
Dominik Idzan 03, GER
18.00
03GER
18.00
SB
  
4Jiří Šanda
Jiří Šanda 03, CZE
17.79
03CZE
17.79
PB
  
5Sascha Schmidt
Sascha Schmidt 02, GER
17.73
02GER
17.73
  
6Kevin Reim
Kevin Reim 02, GER
17.71
02GER
17.71
  
7Alexander Schaller
Alexander Schaller 02, GER
17.62
02GER
17.62
PB
  
8Joel Akue
Joel Akue 02, GER
17.56
02GER
17.56
PB
  
9Florian Schmidt
Florian Schmidt 02, GER
16.93
02GER
16.93
  
10Claudio Stoessel
Claudio Stoessel 02, GER
16.84
02GER
16.84
  
11Michel Maly
Michel Maly 02, GER
15.32
02GER
15.32
PB
  
12Marius Karges
Marius Karges 03, GER
15.18
03GER
15.18
  
13Lorenz Lammerhuber
Lorenz Lammerhuber 02, AUT
15.09
02AUT
15.09
PB
  
Tizian19.2017.6418.64x18.1718.92
Richter17.8518.0718.2618.24x18.54
Idzanx16.8718.00x17.65x
Šanda16.54x17.4617.7917.15x
Schmidt17.7317.47xxxx
Reim15.5716.7817.7117.03xx
Schaller16.4617.6216.5517.3816.64x
Akue17.34x17.4017.5616.7717.22
Schmidt16.2616.9316.47
Stoessel16.39x16.84
Maly15.0315.3215.10
Karges15.18xx
Lammerhuber14.6815.09x
P17 Diskus (1.5 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Matteo Maulana
Matteo Maulana 02, GER
61.83
02GER
61.83
PB
  
2Steven Richter
Steven Richter 03, GER
57.41
03GER
57.41
  
3Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann 02, GER
57.29
02GER
57.29
  
4Marius Karges
Marius Karges 03, GER
56.25
03GER
56.25
PB
  
5Noah Lauria Tizian
Noah Lauria Tizian 03, GER
54.90
03GER
54.90
PB
  
6Alexander Schaller
Alexander Schaller 02, GER
54.53
02GER
54.53
  
7Florian Schmidt
Florian Schmidt 02, GER
53.47
02GER
53.47
PB
  
8Sascha Schmidt
Sascha Schmidt 02, GER
51.24
02GER
51.24
  
9Fabian Feldmann
Fabian Feldmann 02, GER
49.57
02GER
49.57
  
10Mika Sosna
Mika Sosna 03, GER
49.27
03GER
49.27
  
11Florian Händle
Florian Händle 02, GER
49.20
02GER
49.20
  
12Kevin Reim
Kevin Reim 02, GER
48.89
02GER
48.89
  
13Marcel Reisch
Marcel Reisch 03, GER
44.59
03GER
44.59
PB
  
Paul Fehring
Paul Fehring 02, GER
NM
02GER
NM
  
Maulana60.32x59.7460.3459.1561.83
Richter42.2854.9956.9153.045.7057.41
Zimmermannxx54.1053.1857.2657.29
Karges56.2555.41x
Tizianx51.8254.90xxx
Schaller46.5954.53x51.51xx
Schmidt44.0447.5451.3852.4153.2953.47
Schmidt50.6746.13x51.24xx
Feldmann40.7149.57x
Sosna49.27xx
Händlexx49.20
Reim44.7647.5948.89
Reisch41.4344.0844.59
Fehringxxx
P17 Slägga (5.0 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Merlin Hummel
Merlin Hummel 02, GER
79.08
02GER
79.08
  
2Jan Doležálek
Jan Doležálek 02, CZE
72.91
02CZE
72.91
PB
  
3Sören Klose
Sören Klose 02, GER
69.41
02GER
69.41
  
4Kai Hurych
Kai Hurych 03, GER
68.42
03GER
68.42
  
5Michal Špilháček
Michal Špilháček 02, CZE
66.77
02CZE
66.77
PB
  
6Lasse Gundlach
Lasse Gundlach 02, GER
66.61
02GER
66.61
PB
  
7Lukas Winkler
Lukas Winkler 02, GER
63.87
02GER
63.87
  
8Sean Maher
Sean Maher 02, IRL
63.14
02IRL
63.14
  
9Orry Willems
Orry Willems 02, BEL
60.37
02BEL
60.37
PB
  
10Jannis Hoidn
Jannis Hoidn 02, GER
59.81
02GER
59.81
PB
  
11Luca Overmeyer
Luca Overmeyer 03, GER
54.84
03GER
54.84
  
12Omar Alqawati
Omar Alqawati 02, GER
54.46
02GER
54.46
  
Hummelx73.3978.4979.0874.32x
Doležálekx72.91xxx72.27
Klose68.5165.9268.9669.4169.10x
Hurych66.4163.0666.7168.4268.42x
Špilháček63.9362.67x66.77x64.70
Gundlach64.9964.0666.0664.9866.6164.43
Winkler60.7060.49x61.8963.8761.59
Maher61.98x63.1462.94xx
Willems60.37xx
Hoidn57.6158.2859.81
Overmeyer54.8453.2954.83
Alqawati54.2653.9354.46
P17 Spjut (700 g)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Lenny Brisseault
Lenny Brisseault 02, FRA
69.00
02FRA
69.00
PB
  
2Jan Gredig
Jan Gredig 02, SUI
67.38
02SUI
67.38
PB
  
3Eric Frank
Eric Frank 02, GER
66.37
02GER
66.37
  
4Marc Gast
Marc Gast 02, GER
64.44
02GER
64.44
PB
  
5Daniel Thrana
Daniel Thrana 02, NOR
63.28
02NOR
63.28
PB
  
6Justin Bläsche
Justin Bläsche 02, GER
63.14
02GER
63.14
PB
  
7Paul Schlenker
Paul Schlenker 02, GER
62.85
02GER
62.85
PB
  
8Noha Hermann
Noha Hermann 02, FRA
62.69
02FRA
62.69
  
9Yannik Leon Zein
Yannik Leon Zein 02, GER
58.99
02GER
58.99
  
Brisseault69.0066.9164.0165.6668.24x
Gredigx61.8857.7861.8767.3864.98
Frankx64.9865.15x66.37
Gast62.3963.8662.1364.44x64.38
Thrana60.7460.8349.9356.1958.9963.28
Bläsche54.2363.1461.82x59.99x
Schlenker61.5258.7462.8560.11xx
Hermann59.0051.9556.3552.2262.6955.14
Zein52.7758.9953.14
Kvinnor
K Kula     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Christina Schwanitz
Christina Schwanitz 85, GER
19.23
85GER
19.23
SB
  
2Fanny Roos
18.88
SWE
18.88
PB NR
  
3Brittany Crew
Brittany Crew 94, CAN
18.69
94CAN
18.69
PB
  
4Sara Gambetta
Sara Gambetta 93, GER
17.92
93GER
17.92
  
5Alina Kenzel
Alina Kenzel 97, GER
17.90
97GER
17.90
  
6Sarah Mitton
Sarah Mitton 96, CAN
17.62
96CAN
17.62
  
7Sophie McKinna
Sophie McKinna 94, GBR
17.57
94GBR
17.57
  
8Katharina Maisch
Katharina Maisch 97, GER
17.46
97GER
17.46
  
9Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
16.92
98GER
16.92
  
10Guo Tianqian 
Guo Tianqian  95, CHN
16.86
95CHN
16.86
  
11Zhang Linru 
Zhang Linru  99, CHN
16.83
99CHN
16.83
SB
  
Schwanitz18.56x18.7819.0319.2318.76
Roos18.3118.6418.8818.5517.9118.74
Crew18.6918.04x17.9318.03x
Gambettaxx17.8217.58x17.92
Kenzelxx17.6817.6717.90x
Mitton17.62x16.52xxx
McKinnax17.1117.5717.0517.5517.46
Maisch17.46x16.8317.00x17.29
Ritter16.55x16.92
Guo Tianqian16.86x16.75
Zhang Linru15.1016.3016.83
Final B
1 jun
1 jun
1Chen Xiarong 
Chen Xiarong  98, CHN
17.31
98CHN
17.31
PB
  
2Frida ÅkerströmSWE
17.00
SB
  
3Sara LennmanSWE
16.42
PB
  
4Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye 98, GER
16.07
98GER
16.07
  
5Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann 99, GER
15.96
99GER
15.96
  
6Eliana Bandeira
Eliana Bandeira 96, POR
15.62
96POR
15.62
  
7Lea Riedel
Lea Riedel 99, GER
15.52
99GER
15.52
  
8Patrizia Römer
Patrizia Römer 98, GER
15.30
98GER
15.30
SB
  
Chen Xiarong16.8117.31xx16.94x
Åkerströmx16.5817.00x16.33x
Lennman16.4216.36xx15.80x
Ogunleye16.0416.07x16.0515.62x
Meinikmann15.9615.77xx15.7515.91
Bandeirax15.62xxx15.07
Riedel15.5215.1915.02x14.92x
Römer15.3014.98xx14.84x
K Diskus     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Denia Caballero
Denia Caballero 90, CUB
65.99
90CUB
65.99
  
2Feng Bin 
Feng Bin  94, CHN
64.89
94CHN
64.89
  
3Nadine Müller
Nadine Müller 85, GER
64.52
85GER
64.52
SB
  
4Chen Yang 
Chen Yang  91, CHN
64.25
91CHN
64.25
=SB
  
5Kristin Pudenz
Kristin Pudenz 93, GER
63.57
93GER
63.57
  
6Claudine Vita
Claudine Vita 96, GER
63.44
96GER
63.44
  
7Su Xinyue 
Su Xinyue  91, CHN
61.75
91CHN
61.75
  
8Mélina Robert-Michon
Mélina Robert-Michon 79, FRA
61.22
79FRA
61.22
SB
  
9Marike Steinacker
Marike Steinacker 92, GER
60.85
92GER
60.85
  
10Anna Rüh
Anna Rüh 93, GER
60.50
93GER
60.50
  
11Hrisoúla Anagnostopoúlou
Hrisoúla Anagnostopoúlou 91, GRE
58.77
91GRE
58.77
SB
  
Caballero62.3764.4662.2765.99x64.97
Feng Bin59.8064.5163.3761.2163.5464.89
Müller64.3663.7564.5260.5161.8764.17
Chen Yang64.2558.4959.8963.0263.6360.10
Pudenzx61.7963.5759.4962.7763.57
Vita59.64x60.91x63.44x
Su Xinyue61.1161.05x61.2560.5161.75
Robert-Michon57.76x61.2260.3857.76x
Steinacker60.85xx
Rüh60.5059.22x
Anagnostopoúlou57.1457.4858.77
Final B
1 jun
1 jun
1Marija Tolj
Marija Tolj 99, CRO
60.53
99CRO
60.53
  
2Vanessa KamgaSWE
59.06
PB NU23R
  
3Salla Sipponen
Salla Sipponen 95, FIN
57.05
95FIN
57.05
SB
  
4Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
56.58
98GER
56.58
SB
  
5Kirsty Law
Kirsty Law 86, GBR
55.19
86GBR
55.19
  
6Djeneba Touré
Djeneba Touré 96, AUT
52.42
96AUT
52.42
SB
  
7Michelle Berger
Michelle Berger 97, GER
51.19
97GER
51.19
  
8Nina de Poorter
Nina de Poorter 95, NED
48.73
95NED
48.73
  
9Emma LjungbergSWE
48.33
  
10Korinna Lömker
Korinna Lömker 99, GER
48.17
99GER
48.17
PB
  
11Christina Nick
Christina Nick 92, GER
47.53
92GER
47.53
  
12Charleen Zoschke
Charleen Zoschke 99, GER
46.22
99GER
46.22
  
13Barbora Tichá
Barbora Tichá 99, CZE
43.91
99CZE
43.91
  
Tolj54.48x60.5358.19xx
Kamgax54.8057.66xx59.06
Sipponenx57.05xxx49.78
Ritter56.5852.03x55.37x55.58
Law51.9650.0255.19x53.3947.94
Touré51.99xx51.5752.42x
Berger49.8551.1948.82x45.68x
de Poorterx48.7348.1647.8146.45x
Ljungberg47.8946.2348.33
Lömker46.9747.5148.17
Nick44.3147.5347.44
Zoschke46.22x45.92
Ticháx43.91x
K Slägga     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Wang Zheng 
Wang Zheng  87, CHN
74.89
87CHN
74.89
  
2Luo Na 
Luo Na  93, CHN
72.71
93CHN
72.71
  
3Iryna Klymets
Iryna Klymets 94, UKR
70.40
94UKR
70.40
  
4Jillian Weir
Jillian Weir 93, CAN
70.20
93CAN
70.20
SB
  
5Alexandra Tavernier
Alexandra Tavernier 93, FRA
69.67
93FRA
69.67
  
6Liu Tingting 
Liu Tingting  90, CHN
68.92
90CHN
68.92
  
7Tracey AnderssonSWE
66.87
  
8Susen Küster
Susen Küster 94, GER
66.04
94GER
66.04
  
9Éva Orbán
Éva Orbán 84, HUN
59.89
84HUN
59.89
  
Wang Zheng7.30x73.3273.9774.89x
Luo Na72.7171.8868.00x69.56x
Klymets70.2468.85x70.1070.4069.77
Weir64.6468.5470.20xx67.32
Tavernier69.3868.73x68.5267.9069.67
Liu Tingting68.9267.1567.3163.2666.6163.73
Andersson62.1465.9066.3865.5866.8766.04
Küster66.04x65.9265.5965.88x
Orbánx59.89x
Final B
1 jun
1 jun
1Carolin Paesler
Carolin Paesler 90, GER
67.96
90GER
67.96
SB
  
2Charlene Woitha
Charlene Woitha 93, GER
67.56
93GER
67.56
SB
  
3Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries 95, BEL
65.93
95BEL
65.93
  
4Nicole Zihlmann
Nicole Zihlmann 86, SUI
64.16
86SUI
64.16
SB
  
5Kateřina Skypalová
Kateřina Skypalová 99, CZE
62.91
99CZE
62.91
  
6Katharina Mähring
Katharina Mähring 95, GER
60.15
95GER
60.15
SB
  
7Sina Mai Holthuijsen
Sina Mai Holthuijsen 96, NED
59.08
96NED
59.08
  
8Suzuka Asada
Suzuka Asada 87, JPN
57.49
87JPN
57.49
  
9Cathinca van Amerom
Cathinca van Amerom 96, GER
55.94
96GER
55.94
  
10Maximiliane Langguth
Maximiliane Langguth 94, GER
55.88
94GER
55.88
  
11Zhao Fan 
Zhao Fan  97, CHN
55.86
97CHN
55.86
  
12Wang Yiwen 
Wang Yiwen  99, CHN
53.24
99CHN
53.24
  
Paesler66.0065.8964.89x66.6967.96
Woitha66.4165.3465.0066.7467.56x
Sterckendries62.61x65.04x65.7965.93
Zihlmann60.2363.3764.1662.9861.5260.64
Skypalová60.7662.3861.4361.1560.9762.91
Mähring57.9658.0460.1557.64x57.69
Holthuijsen58.07x59.08xx55.84
Asada57.2256.6855.2957.49xx
van Amerom55.94x52.80
Langguth55.88xx
Zhao Fan55.86xx
Wang Yiwen53.2450.3152.16
K Spjut     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Kara Winger
Kara Winger 86, USA
62.08
86USA
62.08
SB
  
2Christin Hussong
Christin Hussong 94, GER
61.81
94GER
61.81
  
3Alexie Alais
Alexie Alais 94, FRA
61.04
94FRA
61.04
PB
  
4Annu Rani
Annu Rani 92, IND
59.95
92IND
59.95
  
5Annika Fuchs
Annika Fuchs 97, GER
56.49
97GER
56.49
  
6Victoria Hudson
Victoria Hudson 96, AUT
53.07
96AUT
53.07
  
7Dana Bergrath
Dana Bergrath 94, GER
52.95
94GER
52.95
  
8Luziana Tomé
Luziana Tomé 85, BRA
49.96
85BRA
49.96
  
Winger58.1661.4859.4058.0758.0262.08
Hussong61.81x58.97xxx
Alais58.7656.4558.6161.04x55.57
Rani53.0359.9553.7555.2759.1656.75
Fuchs53.1751.5756.2952.38x56.49
Hudsonx52.3353.0752.97x48.53
Bergrath51.50x52.95xx51.73
Tomé48.8249.9648.88xx
K22 Kula     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Alina Kenzel
Alina Kenzel 97, GER
17.53
97GER
17.53
  
2Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken 00, NED
17.53
00NED
17.53
  
3Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
17.12
98GER
17.12
SB
  
4Katharina Maisch
Katharina Maisch 97, GER
17.03
97GER
17.03
  
5Benthe König
Benthe König 98, NED
16.51
98NED
16.51
  
6Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye 98, GER
16.11
98GER
16.11
  
7Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann 99, GER
15.82
99GER
15.82
  
8Patrizia Römer
Patrizia Römer 98, GER
15.30
98GER
15.30
=SB
  
9Ann-Sophie Hinzdorf
Ann-Sophie Hinzdorf 99, GER
14.33
99GER
14.33
PB
  
10Cimberly Dreistein
Cimberly Dreistein 01, GER
14.19
01GER
14.19
  
Kenzel16.8517.2417.3017.5017.5317.26
van Klinkenx17.5316.6816.5116.4317.08
Ritter16.5416.5117.05x16.8417.12
Maischxx16.92x17.03x
König16.25xx16.51x16.09
Ogunleyex15.8215.9116.1115.91x
Meinikmannx15.7315.4815.82xx
Römer15.19x14.6914.57x15.30
Hinzdorf14.09x14.33
Dreistein14.19xx
K22 Diskus     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Marija Tolj
Marija Tolj 99, CRO
60.92
99CRO
60.92
PB
  
2Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken 00, NED
55.73
00NED
55.73
  
3Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
54.55
98GER
54.55
  
4Michelle Berger
Michelle Berger 97, GER
51.00
97GER
51.00
  
5Mathilda ErikssonSWE
50.88
PB
  
6Charleen Zoschke
Charleen Zoschke 99, GER
50.69
99GER
50.69
PB
  
7Michelle Santer
Michelle Santer 00, GER
50.41
00GER
50.41
  
8Korinna Lömker
Korinna Lömker 99, GER
50.39
99GER
50.39
PB
  
9Mona Khulusi
Mona Khulusi 99, GER
46.25
99GER
46.25
PB
  
10Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene 98, NOR
45.06
98NOR
45.06
SB
  
11Barbora Tichá
Barbora Tichá 99, CZE
44.51
99CZE
44.51
  
12Ronja Sowalder
Ronja Sowalder 98, GER
44.21
98GER
44.21
  
13Lara Sophie Glasow
Lara Sophie Glasow 01, GER
34.24
01GER
34.24
  
Tolj58.29xxx60.92x
van Klinken42.0154.8855.7353.64xx
Ritter51.8354.5553.4754.53xx
Berger44.4349.6348.34x47.4651.00
Eriksson42.5349.1150.8847.26x49.02
Zoschke50.69x49.97x50.39x
Santer49.08x47.4350.41xx
Lömker47.84x46.4250.39xx
Khulusix40.6746.25
Stunes Isene45.06x44.26
Tichá44.5142.21x
Sowalder43.4644.21x
Glasow34.24xx
K22 Slägga     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Huang Weilu 
Huang Weilu  99, CHN
64.23
99CHN
64.23
  
2Kateřina Skypalová
Kateřina Skypalová 99, CZE
62.52
99CZE
62.52
  
3Li Jiangyan 
Li Jiangyan  99, CHN
62.18
99CHN
62.18
PB
  
4Frida BååthSWE
62.02
  
5Adéla Korečková
Adéla Korečková 97, CZE
61.66
97CZE
61.66
  
6Kiira Väänänen
Kiira Väänänen 99, FIN
60.58
99FIN
60.58
  
7Michelle Döpke
Michelle Döpke 97, GER
59.99
97GER
59.99
  
8Tatjana Meklau
Tatjana Meklau 99, AUT
58.02
99AUT
58.02
  
9Lilly Lützner
Lilly Lützner 99, GER
53.74
99GER
53.74
PB
  
10Michaela NorrbeliusSWE
53.61
  
Huang Weilu57.79x62.1563.9662.7464.23
Skypalová60.126.0961.66xx62.52
Li Jiangyan59.1761.1461.0662.18x57.74
Bååth61.41xx62.0257.3361.22
Korečková59.2960.1960.69x61.66x
Väänänen58.4659.9959.03x60.58x
Döpke59.25x59.0958.6459.9959.56
Meklaux54.5458.0254.63xx
Lützner51.8650.6553.74
Norrbelius53.1253.0453.61
K22 Spjut     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Leonie Tröger
Leonie Tröger 00, GER
53.31
00GER
53.31
PB
  
2Géraldine Ruckstuhl
Géraldine Ruckstuhl 98, SUI
52.67
98SUI
52.67
  
3Alizee Minard
Alizee Minard 97, FRA
51.79
97FRA
51.79
PB
  
4Evelina Mendes
Evelina Mendes 98, FRA
49.60
98FRA
49.60
  
5Jona Aigouy
Jona Aigouy 99, FRA
49.15
99FRA
49.15
SB
  
6Patricia Madl
Patricia Madl 99, AUT
48.75
99AUT
48.75
  
7Lotte Reimann
Lotte Reimann 99, GER
48.14
99GER
48.14
SB
  
8Gwendolyn Fuchs
Gwendolyn Fuchs 97, GER
47.46
97GER
47.46
  
9Sabrina Reusch
Sabrina Reusch 98, GER
44.93
98GER
44.93
SB
  
10Charlotte Wissing
Charlotte Wissing 97, GER
44.22
97GER
44.22
  
Lisa Weißbach
Lisa Weißbach 98, GER
NM
98GER
NM
  
Tröger44.4651.6647.1045.1247.1453.31
Ruckstuhl51.6650.4752.6751.4350.2549.33
Minard51.7950.3248.9943.4847.6848.54
Mendes46.2349.60x46.7048.46x
Aigouy44.6849.15x42.51xx
Madl48.7547.6447.2846.60x47.91
Reimann48.14x
Fuchs41.5542.5846.8145.9345.5547.46
Reusch44.93x44.4243.1444.03x
Wissing44.2244.08x
Weißbachxxx
F19 Kula     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken 00, NED
17.76
00NED
17.76
PB
  
2Sina Prüfer
Sina Prüfer 02, GER
15.54
02GER
15.54
  
3Sarah Omoregie
Sarah Omoregie 00, GBR
15.45
00GBR
15.45
PB
  
4Cimberly Dreistein
Cimberly Dreistein 01, GER
14.35
01GER
14.35
  
5Sophie Stumpf
Sophie Stumpf 00, GER
14.31
00GER
14.31
  
6Jule Steuer
Jule Steuer 00, GER
14.27
00GER
14.27
  
7Cassandra Bailey
Cassandra Bailey 02, GER
14.04
02GER
14.04
PB
  
8Axelina JohanssonSWE
14.02
  
9Lara Herdner
Lara Herdner 00, GER
13.88
00GER
13.88
  
10Katharina Schiele
Katharina Schiele 00, GER
13.76
00GER
13.76
  
11Charlie-Lou Winkelmann
Charlie-Lou Winkelmann 01, GER
13.45
01GER
13.45
  
12Michaela Trčová
Michaela Trčová 01, CZE
12.80
01CZE
12.80
PB
  
13Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen 02, GER
12.58
02GER
12.58
PB
  
14Antonia Seydel
Antonia Seydel 00, GER
12.54
00GER
12.54
  
van Klinken16.0517.76xx17.2416.66
Prüfer14.8915.1715.1415.54xx
Omoregie14.6315.3814.8315.4514.5115.24
Dreisteinx14.1914.35xxx
Stumpf13.5914.1714.31xx13.93
Steuerx13.9314.2714.1414.2614.13
Bailey14.02x14.04xx13.84
Johansson14.02xxxxx
Herdner13.88xx
Schiele13.71x13.76
Winkelmann13.45x12.92
Trčová12.0612.3912.80
Oehmichen12.5812.1612.32
Seydelx12.54x
F19 Diskus     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Amanda Ngandu-Ntumba
Amanda Ngandu-Ntumba 00, FRA
55.91
00FRA
55.91
PB
  
2Pia Northoff
Pia Northoff 02, GER
55.86
02GER
55.86
  
3Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken 00, NED
55.53
00NED
55.53
  
4Michelle Santer
Michelle Santer 00, GER
53.82
00GER
53.82
PB
  
5Yang Huanhuan 
Yang Huanhuan  00, CHN
52.13
00CHN
52.13
  
6Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 00, GER
51.75
00GER
51.75
PB
  
7Dara Obot
Dara Obot 00, NED
51.45
00NED
51.45
PB
  
8Sandy Uhlig
Sandy Uhlig 00, GER
50.88
00GER
50.88
  
9Liu Zhixin 
Liu Zhixin  00, CHN
46.86
00CHN
46.86
  
10Daniella PerssonSWE
46.31
  
11Vivien Morgenstern
Vivien Morgenstern 00, GER
44.46
00GER
44.46
  
12Beáta Sedláčková
Beáta Sedláčková 01, CZE
44.35
01CZE
44.35
PB
  
13Letizia Marsico
Letizia Marsico 02, GER
44.07
02GER
44.07
SB
  
14Meryem Gül
Meryem Gül 02, GER
43.85
02GER
43.85
PB
  
15Isabel Cramer
Isabel Cramer 01, GER
42.35
01GER
42.35
  
Ngandu-Ntumba44.3244.9850.5955.5252.0155.91
Northoff51.8455.86x55.2751.6751.65
van Klinken43.0654.57x55.15x55.53
Santerx48.8751.1751.6053.8253.71
Yang Huanhuan50.4451.9050.2550.3652.1350.87
Kinzelx49.1351.7550.21xx
Obot46.2249.9351.4549.17x49.34
Uhlig45.0948.77x48.3650.8849.25
Liu Zhixinx45.5846.86
Persson45.1144.1146.31
Morgensternx44.46x
Sedláčková44.3541.5343.80
Marsico42.3044.0743.20
Gül43.8540.7739.40
Cramer39.49x42.35
F19 Slägga     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Samantha Borutta
Samantha Borutta 00, GER
62.11
00GER
62.11
  
2Sara Killinen
Sara Killinen 01, FIN
61.74
01FIN
61.74
SB
  
3Charlotte Williams
Charlotte Williams 01, GBR
60.89
01GBR
60.89
  
4Charlotte Payne
Charlotte Payne 02, GBR
59.66
02GBR
59.66
  
5Neele Koopmann
Neele Koopmann 01, GER
56.98
01GER
56.98
  
6Nancy Randig
Nancy Randig 00, GER
56.82
00GER
56.82
PB
  
7Olivia Fromm
Olivia Fromm 01, GER
56.66
01GER
56.66
  
8Jennifer QuickSWE
55.35
SB
  
9Juliette Ciofani
Juliette Ciofani 00, FRA
54.97
00FRA
54.97
  
10Sophie Olivier
Sophie Olivier 01, GER
53.90
01GER
53.90
  
11Henriette Heinichen
Henriette Heinichen 01, GER
51.83
01GER
51.83
  
12Petra Gombás
Petra Gombás 01, HUN
51.25
01HUN
51.25
  
13Laura Siegel
Laura Siegel 00, GER
51.05
00GER
51.05
PB
  
14Victoria Sade Adu
Victoria Sade Adu 00, GER
50.11
00GER
50.11
  
15Johanna Giersch
Johanna Giersch 00, GER
47.75
00GER
47.75
  
16Kristin Stickdorn
Kristin Stickdorn 00, GER
47.18
00GER
47.18
PB
  
17Darleen Kronsfoth
Darleen Kronsfoth 00, GER
45.84
00GER
45.84
  
Borutta57.1654.8461.1660.7661.7262.11
Killinen57.7157.10x54.7260.7661.74
Williams57.9558.4558.1460.6560.8960.04
Payne59.6658.3359.45x58.62x
Koopmann56.2756.8356.34x56.98x
Randig55.6056.8256.4856.75x56.68
Frommx53.6555.5656.6655.7356.48
Quickx55.3554.6554.3455.3253.03
Ciofani54.3354.9754.59
Olivier53.90x53.23
Heinichen51.8351.5750.77
Gombás50.56x51.25
Siegel48.8351.0546.81
Adux50.11x
Gierschxx47.75
Stickdorn46.06x47.18
Kronsfoth45.8444.0945.77
F19 Spjut     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Elína Tzénggo
Elína Tzénggo 02, GRE
61.48
02GRE
61.48
PB NU23R NU20R
  
2Lea Wipper
Lea Wipper 01, GER
54.08
01GER
54.08
PB
  
3Julia Ulbricht
Julia Ulbricht 00, GER
52.08
00GER
52.08
  
4Elisabeth Hafenrichter
Elisabeth Hafenrichter 00, GER
51.49
00GER
51.49
PB
  
5Leonie Tröger
Leonie Tröger 00, GER
50.51
00GER
50.51
  
6Ivana Koktavá
Ivana Koktavá 01, CZE
49.24
01CZE
49.24
PB
  
7Jana Marie Lowka
Jana Marie Lowka 00, GER
48.40
00GER
48.40
PB
  
8Kathrin Walter
Kathrin Walter 00, GER
45.90
00GER
45.90
PB
  
9Noemi Luyer
Noemi Luyer 00, AUT
45.79
00AUT
45.79
  
10Lara Latz
Lara Latz 00, GER
45.46
00GER
45.46
  
11Marie Bertl
Marie Bertl 00, GER
44.77
00GER
44.77
  
12Laura Michottey
Laura Michottey 01, FRA
42.65
01FRA
42.65
  
13Anna Neunteufl
Anna Neunteufl 01, AUT
41.32
01AUT
41.32
  
14Sarah Linke
Sarah Linke 00, GER
41.23
00GER
41.23
  
15Alina Schütz
Alina Schütz 00, GER
40.66
00GER
40.66
PB
  
16Kea Stieglitz
Kea Stieglitz 01, GER
39.62
01GER
39.62
PB
  
17Svenja-Alessa Klefisch
Svenja-Alessa Klefisch 00, GER
36.04
00GER
36.04
PB
  
18Laura Reimann
Laura Reimann 01, GER
35.29
01GER
35.29
PB
  
19Emilia Zimny
Emilia Zimny 01, GER
32.45
01GER
32.45
  
Tzénggo55.7359.5860.4257.7358.7261.48
Wipper42.9944.4748.9746.8447.5254.08
Ulbrichtx51.3552.0851.31
Hafenrichter43.94x46.0546.4351.49
Tröger47.7850.5150.0249.4150.50x
Koktavá47.55xx49.2447.2249.06
Lowka44.9146.1647.1143.5548.4045.56
Walter42.8845.7245.90xx43.09
Luyer45.79xxxxx
Latz45.4245.46x
Bertl44.7743.56x
Michotteyx37.9642.65
Neunteufl41.32xx
Linkex39.1941.23
Schütz40.6637.2739.86
Stieglitz35.2433.9339.62
Klefisch36.0435.33
Reimann33.07x35.29
Zimny32.45xx
F17 Kula (3.0 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Sina Prüfer
Sina Prüfer 02, GER
17.51
02GER
17.51
PB
  
2Alida van Daalen
Alida van Daalen 02, NED
17.49
02NED
17.49
PB
  
3Cassandra Bailey
Cassandra Bailey 02, GER
16.50
02GER
16.50
  
4Jaqueline Gippner
Jaqueline Gippner 03, GER
15.88
03GER
15.88
  
5Anastasía Dragomírova
Anastasía Dragomírova 03, GRE
15.57
03GRE
15.57
  
6Victoria QuainooSWE
15.55
PB
  
7Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská 03, CZE
14.75
03CZE
14.75
SB
  
8Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen 02, GER
14.46
02GER
14.46
  
9Aileen Kuhn
Aileen Kuhn 03, GER
14.33
03GER
14.33
PB
  
10Sandy Prüfer
Sandy Prüfer 03, GER
13.86
03GER
13.86
  
11Malin Böhl
Malin Böhl 03, GER
13.40
03GER
13.40
PB
  
Jara Graf
Jara Graf 03, GER
NM
03GER
NM
  
Prüfer15.10x16.79x16.5917.51
van Daalen16.69xx17.49x17.04
Bailey15.8116.02x16.0216.50x
Gippner14.91x15.4015.1915.88x
Dragomírova13.4615.2415.4615.5714.9515.48
Quainoox14.6014.9315.5514.99x
Brzyszkowská14.7514.46xxxx
Oehmichen14.07x14.3514.22x14.46
Kuhn14.0314.33x
Prüfer13.5913.86x
Böhl13.2213.40x
Grafxxx
F17 Diskus     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Pia Northoff
Pia Northoff 02, GER
56.60
02GER
56.60
  
2Alida van Daalen
Alida van Daalen 02, NED
52.60
02NED
52.60
  
3Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold 02, NOR
49.53
02NOR
49.53
PB
  
4Letizia Marsico
Letizia Marsico 02, GER
44.46
02GER
44.46
PB
  
5Lotta Flatum Fallingen
Lotta Flatum Fallingen 02, NOR
44.06
02NOR
44.06
  
6Meryem Gül
Meryem Gül 02, GER
43.52
02GER
43.52
  
7Malin Böhl
Malin Böhl 03, GER
41.45
03GER
41.45
PB
  
8Larissa Stiehler
Larissa Stiehler 03, GER
41.29
03GER
41.29
  
9Katja Seng
Katja Seng 03, GER
39.85
03GER
39.85
PB
  
10Katrin Brzyszkowská
Katrin Brzyszkowská 03, CZE
38.97
03CZE
38.97
  
11Sandy Prüfer
Sandy Prüfer 03, GER
38.05
03GER
38.05
  
12Danara Dewi Stoppels
Danara Dewi Stoppels 03, NED
37.61
03NED
37.61
PB
  
Northoff51.97x49.0856.60xx
van Daalen42.7848.0352.60xxx
Rosvold40.45x42.7349.53xx
Marsico35.9942.5443.7442.4644.4642.82
Flatum Fallingen43.88xxxx44.06
Gül43.52x42.1641.07x39.71
Böhl41.1441.45x41.10x40.68
Stiehler41.2939.48x38.7840.32x
Seng33.9239.8535.93
Brzyszkowská38.97x36.87
Prüfer38.05xx
Stoppels37.61x36.74
F17 Slägga (3.0 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Rose Loga
Rose Loga 02, FRA
68.47
02FRA
68.47
  
2Victoria QuainooSWE
64.22
  
3Annegret Jensen
Annegret Jensen 02, GER
62.20
02GER
62.20
PB
  
4Hillevi CarlssonSWE
60.99
  
5Ella Meuwissen
Ella Meuwissen 02, NED
56.79
02NED
56.79
PB
  
6Alisha Dermane-Tiko
Alisha Dermane-Tiko 02, GER
56.51
02GER
56.51
  
7Aliah Peschel
Aliah Peschel 03, GER
50.75
03GER
50.75
  
8Nelly Böhme
Nelly Böhme 02, GER
50.36
02GER
50.36
PB
  
9Alexia Stickdorn
Alexia Stickdorn 02, GER
50.32
02GER
50.32
PB
  
10Michelle Konopacki
Michelle Konopacki 03, GER
49.69
03GER
49.69
  
Lorena Hessling
Lorena Hessling 02, GER
NM
02GER
NM
  
Aileen Kuhn
Aileen Kuhn 03, GER
NM
03GER
NM
  
Loga64.8966.35x68.4767.77x
Quainoo64.2263.41x60.5962.1861.23
Jensenx53.89x59.0359.5462.20
Carlsson60.9956.01xx60.71x
Meuwissen53.9056.7954.7553.1853.8951.10
Dermane-Tiko50.7554.39x54.67x56.51
Peschel50.75x43.01xx49.49
Böhmexx50.36xxx
Stickdornx50.3246.97
Konopacki46.6049.6948.38
Hesslingxxx
Kuhnxxx
F17 Spjut (500 g)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Elína Tzénggo
Elína Tzénggo 02, GRE
61.80
02GRE
61.80
  
2Lilly Urban
Lilly Urban 02, GER
48.16
02GER
48.16
  
3Yasmin Wilke
Yasmin Wilke 03, GER
47.89
03GER
47.89
PB
  
4Eliska Kotkoliková
Eliska Kotkoliková 02, CZE
47.48
02CZE
47.48
PB
  
5Tjara Hsu
Tjara Hsu 02, GER
47.22
02GER
47.22
  
6Danara Dewi Stoppels
Danara Dewi Stoppels 03, NED
46.86
03NED
46.86
SB
  
7Petra Sicaková
Petra Sicaková 03, CZE
46.24
03CZE
46.24
SB
  
8Emely Grenzer
Emely Grenzer 02, GER
44.92
02GER
44.92
=PB
  
9Hana Hájková
Hana Hájková 02, CZE
44.72
02CZE
44.72
SB
  
10Anastasia Kolodziezek
Anastasia Kolodziezek 02, GER
43.65
02GER
43.65
  
11Vanessa Bennewitz
Vanessa Bennewitz 02, GER
42.86
02GER
42.86
  
12Emilie Ulrich
Emilie Ulrich 02, GER
40.13
02GER
40.13
  
13Laura Schütz
Laura Schütz 03, GER
39.84
03GER
39.84
  
14Alyssa John
Alyssa John 03, GER
38.78
03GER
38.78
  
15Lene Gruner
Lene Gruner 02, GER
38.52
02GER
38.52
  
Tzénggo58.7958.3261.80
Urbanx46.6545.4143.9143.9448.16
Wilke45.3247.8944.59xxx
Kotkolikováx46.6146.9447.48xx
Hsu45.1838.26xx46.9847.22
Stoppels43.7545.0346.8644.50x46.40
Sicakováx46.24x45.09xx
Grenzer44.9242.80xxxx
Hájková44.4444.72x
Kolodziezekx43.65x
Bennewitz36.27x42.86
Ulrichx40.1340.01
Schütz39.0137.2339.84
John38.7838.3938.67
Gruner38.1738.5237.26
F15 Kula (3.0 kg)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Kajsa Zimmermann
Kajsa Zimmermann 04, GER
14.47
04GER
14.47
PB
  
2Julika Bonewit
Julika Bonewit 04, GER
13.75
04GER
13.75
PB
  
3Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes 04, NOR
13.58
04NOR
13.58
  
4Antonia Schulze
Antonia Schulze 04, GER
13.54
04GER
13.54
PB
  
5Aaliyah-Laetitia Mbenda
Aaliyah-Laetitia Mbenda 04, GER
12.99
04GER
12.99
  
Zimmermann14.0313.63x14.4713.9712.91
Bonewit13.751.2513.5712.46x12.89
Hjeltnes13.58x13.4013.0313.5713.19
Schulze12.5113.5413.3813.21x12.47
Mbenda12.9911.76xx12.29x
F15 Slägga (3.0 kg)     
1 jun

Final A

Final
1 jun
1Jázmin Csatári
Jázmin Csatári 04, HUN
61.85
04HUN
61.85
PB
  
2Nele Frisch
Nele Frisch 04, GER
60.76
04GER
60.76
PB
  
3Lara Hundertmark
Lara Hundertmark 04, GER
55.84
04GER
55.84
  
4Lily Murray
Lily Murray 05, GBR
55.60
05GBR
55.60
PB
  
5Leonie Liebenwald
Leonie Liebenwald 04, GER
53.96
04GER
53.96
  
6Jada Julien
Jada Julien 04, GER
53.36
04GER
53.36
  
Csatárix60.5061.85x57.9959.20
Frischx57.87xxx60.76
Hundertmarkxx52.8452.6952.5855.84
Murray52.2455.3255.60xx54.32
Liebenwaldx50.4252.84xx53.96
Julien52.95x53.3652.4252.2949.48
F15 Spjut (500 g)     
2 jun

Final A

Final
2 jun
1Mia Eitner
Mia Eitner 04, GER
42.23
04GER
42.23
PB
  
2Nele Pfumfel
Nele Pfumfel 04, GER
40.91
04GER
40.91
PB
  
Eitner39.4842.2335.67xx39.11
Pfumfel39.7140.9139.3239.2538.0739.51