13.1
13.1
13.1
5.1
3.1
9.12
12.1
4.12
7‐8.1
10.1
9.1
9.1
8.1
8‐9.1
11.12
8‐9.1
8.1
7.1
6.1
6.1
8.1
27.12
14.12
9.12
6.12
4.1
4.1
4.1
30.12
30.12
4.1
6.1
6.1
9.1
6.1
2.1
2.1
28.12
31.12
29.12
11.12
27.11
13.11
16.10
9.11
17.10
27.12
6.11
20.11
31.10
2.10
2.10
9.10
6.11
21.12
18.12
30.11
28.12
26.12
16.10
6.11
6.11
6.11
20.12
20.12
16.10
18.12
13.12
18.12
2.10
2.10
20.12
18.12
19.12
16.10
18.12
19.12
18.12
16.12
17‐18.12
16.12
13.11
14.12
15.12
11.12
10.12
16.12
11.12
11.12
15.12
11.12
12.12
12.12
16.10
4.11
12.12
11.12
10‐12.12
11.12
9.10
Arena: SM Halvmaraton

Män
M Halvmaraton     


Final A

Final

1Shadrack Korir
Shadrack Korir 96, KEN
1:00:38
96KEN
1:00:38
  
2Jairus Birech
Jairus Birech 92, KEN
1:00:48
92KEN
1:00:48
  
3Isaac Temoi
Isaac Temoi 99, KEN
1:00:59
99KEN
1:00:59
  
4Moses Kurong
Moses Kurong 94, UGA
1:01:07
94UGA
1:01:07
SB
  
5Peter Ndorobo
Peter Ndorobo 93, KEN
1:01:21
93KEN
1:01:21
  
6Kelvin Kiptum
Kelvin Kiptum 99, KEN
1:01:36
99KEN
1:01:36
  
7Richard Mengich
Richard Mengich 89, KEN
1:02:12
89KEN
1:02:12
SB
  
8Albert Kangogo
Albert Kangogo 87, KEN
1:02:18
87KEN
1:02:18
  
9Okbay Tsegay
Okbay Tsegay 86, ERI
1:02:43
86ERI
1:02:43
PB
  
10Precious Mashele
Precious Mashele 90, RSA
1:02:49
90RSA
1:02:49
SB
  
11Robel Fsiha
Robel Fsiha 96, Spårvägen
1:03:02
Spårvägens FK
1:03:02
  
12Elvis Cheboi
Elvis Cheboi 95, KEN
1:05:28
95KEN
1:05:28
PB
  
13Niklas Jonsson
1:06:14
Huddinge AIS
1:06:14
PB
  
14Samuel Russom
1:06:54
IS Göta
1:06:54
PB
  
15Jonas Leandersson
1:06:54
IF Göta Karlstad
1:06:54
PB
  
16Marcus Åberg
1:07:04
Hässelby SK
1:07:04
SB
  
17Oscar Carlsson
1:07:22
Hälle IF
1:07:22
  
18Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
1:07:24
Hässelby SK
1:07:24
PB
  
19Martin Nilsson
1:07:28
IFK Umeå
1:07:28
PB
  
20Arvid Öhrn
1:08:00
Hälle IF
1:08:00
PB
  
21Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
1:08:13
Vegan Runners IK
1:08:13
PB
  
22Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
1:08:46
Västerås FK
1:08:46
PB
  
23Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
1:08:53
Spårvägens FK
1:08:53
  
24Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
1:09:11
Spårvägens FK
1:09:11
PB
  
25Andreas McConville
1:09:21
FK Studenterna
1:09:21
SB
  
26Björn Östenson
1:09:21
Malmö AI
1:09:21
PB
  
27Anton Rehn
1:09:33
Högby IF
1:09:33
SB
  
28Claes Bengtsson
1:09:52
Spårvägens FK
1:09:52
SB
  
29Hugo Lindell
Hugo Lindell 95, Mantra Sport
1:10:47
IF Mantra Sport
1:10:47
PB
  
30Erik Lagerlöf
1:11:08
IFK Lidingö
1:11:08
PB
  
31Rasmus Svenningsson
1:11:11
PB
  
32Jonas Nilsson
Jonas Nilsson 92, Örebro AIK
1:11:25
Örebro AIK
1:11:25
PB
  
33Rasmus Elmelid
1:11:33
OK Orion
1:11:33
PB
  
34Ahmed Mahmoud Ali
Ahmed Mahmoud Ali 97, Strömstad LK
1:11:33
Strömstad LK
1:11:33
PB
  
36Linus Wirén
1:11:38
Hälle IF
1:11:38
PB
  
37Jakob Ranglin GrisslerÖrgryte IS
1:11:46
SB
  
38Connor Weir
1:11:47
PB
  
39Geert Tuinstra
1:11:56
Sävedalens AIK
1:11:56
SB
  
42Peter Gross
Peter Gross 85, Strömstad LK
1:12:06
Strömstad LK
1:12:06
SB
  
43Filmon Fshseayen
1:12:14
Tidaholm SOK Sisu
1:12:14
SB
  
45Richard BäckströmHälle IF
1:12:18
PB
  
46Niklas Wassberg
1:12:20
IF Göta Karlstad
1:12:20
PB
  
47Medhane Tumzghi
1:12:22
IK Lerum FI
1:12:22
PB
  
48Johan Gustafsson
1:12:26
IS Göta
1:12:26
PB
  
49Nils Hammaräng GripHögby IF
1:12:30
PB
  
50Oliver Wykman
1:12:41
Högby IF
1:12:41
PB
  
52Jakob Böhm
1:12:49
IK Ymer
1:12:49
SB
  
53Anders Bergman
1:13:04
Hälle IF
1:13:04
PB
  
54Marcus Ruus
1:13:32
Åsarna IK
1:13:32
PB
  
55Daniel Alemu
Daniel Alemu 97, Spårvägen
1:14:25
Spårvägens FK
1:14:25
PB
  
Albin Jonsson
1:14:33
Ockelbo SK
1:14:33
SB
  
Petter SvenssonRoma IF
1:14:37
PB
  
William Björkman
1:14:46
PB
  
Patrik Edlund
1:14:47
PB
  
Maximilian Lohm Isberg
1:14:52
FK Studenterna
1:14:52
PB
  
Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås FK
1:15:00
Västerås FK
1:15:00
PB
  
Simon Ottosson
1:15:01
IFK Halmstad
1:15:01
PB
  
Jonatan Fahlén
1:15:04
Proletären FF
1:15:04
PB
  
Tobias AndervangIK Ymer
1:15:05
PB
  
David Schilling
1:15:12
Gefle IF
1:15:12
PB
  
Erik Widmark
Erik Widmark 96, Mantra Sport
1:15:13
IF Mantra Sport
1:15:13
PB
  
Nils Ipsen
1:15:18
PB
  
Heino Ollin
Heino Ollin 96, Sävedalen
1:15:20
Sävedalens AIK
1:15:20
PB
  
Albin Ingmarsson
1:15:25
Kyrkhults SK
1:15:25
SB
  
Nils Rapp
1:15:28
Falu IK
1:15:28
PB
  
Stefan Hansson
1:15:37
SB
  
Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
1:15:44
Saltsjöbadens IF
1:15:44
SB
  
Joel Magnusson
1:15:46
Mölndals AIK
1:15:46
PB
  
Fredrik Bolmstam
1:15:52
Apladalens LK
1:15:52
SB
  
Markus Bengtsson
1:15:56
Umara SC
1:15:56
PB
  
Erik Johansson
Erik Johansson 90, Katrineholm
1:15:57
Katrineholms SK
1:15:57
PB
  
Jonathan Flod
Jonathan Flod 87, Triathlon Väst
1:15:58
F Triathlon Väst
1:15:58
PB
  
Final C
1Per Gunterberg
Per Gunterberg 78, Lidköpings VSK
1:15:13
Lidköpings VSK
1:15:13
PB
  
Kvinnor
K Halvmaraton     


Final A

Final

1Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
1:08:18
83KEN
1:08:18
PB
  
2Cynthia Cherop
Cynthia Cherop 95, KEN
1:08:26
95KEN
1:08:26
PB
  
3Ruth Chebitok
Ruth Chebitok 90, KEN
1:09:06
90KEN
1:09:06
PB
  
4Gudeta Bekelech
Gudeta Bekelech 97, ETH
1:10:08
97ETH
1:10:08
  
5Visiline Jepkesho
Visiline Jepkesho 89, KEN
1:10:50
89KEN
1:10:50
SB
  
6Parendis Lekapana
Parendis Lekapana 91, KEN
1:12:15
91KEN
1:12:15
SB
  
7Charlotta FougbergUllevi FK
1:13:16
SB
  
8Hanna Lindholm
1:14:20
Huddinge AIS
1:14:20
  
9Ayel Likina
Ayel Likina 97, ETH
1:15:21
97ETH
1:15:21
  
10Cecilia Norrbom
1:16:10
Spårvägens FK
1:16:10
  
11Carolina Wikström
1:17:06
LK Roslagen
1:17:06
  
12Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
1:18:03
Sävedalens AIK
1:18:03
SB
  
13Johanna Eriksson
1:18:13
Motala AIF
1:18:13
  
14Johanna Larsson
1:18:38
Örgryte IS
1:18:38
  
15Charlotte Andersson
1:18:57
IFK Umeå
1:18:57
  
16Lena Eliasson-Lööf
1:19:01
Hässelby SK
1:19:01
SB
  
17Sofie Nelsson
1:19:39
IF Göta Karlstad
1:19:39
SB
  
18Hanna Michaelsson
1:20:14
Örgryte IS
1:20:14
PB
  
19Liduina van Sitteren
1:20:19
Örebro AIK
1:20:19
PB
  
20Karin Lundin
1:20:37
Örgryte IS
1:20:37
PB
  
21Hanna Kumlin
1:20:40
Örgryte IS
1:20:40
PB
  
22Gabriella Samuelsson
1:20:50
Hässelby SK
1:20:50
SB
  
23Jenny Älmqvist Nae
1:20:56
Triathlon Syd
1:20:56
PB
  
24Sofia Byhlinder
1:21:44
Runnersway IF
1:21:44
  
25Sarah Edsberger
1:22:08
Hälle IF
1:22:08
  
26Madeleine Lundell
1:22:16
Uddevalla SK
1:22:16
PB
  
27Linnea Ivarsson
1:22:22
IK Lerum FI
1:22:22
PB
  
28Matilda Kjellberg SamuelssonElmhults SC
1:22:25
PB
  
29Elmina Saksi
Elmina Saksi 80, Tjalve IF Norrköping
1:22:49
Tjalve IF Norrköping
1:22:49
PB
  
30Josephine Swanson
Josephine Swanson 86, Falkenberg Allstars
1:22:54
Falkenberg Allstars LK
1:22:54
PB
  
Emelie Bärgman
1:23:35
PB
  
Josefin Tjernlund
1:23:44
OK Tisaren
1:23:44
PB
  
Camilla Berggren
1:23:49
FK Herkules
1:23:49
PB
  
Martina BergsellOcab RC
1:24:05
PB
  
Sara Ladstedt
1:24:30
PB
  
Emy Thorén
Emy Thorén 95, Solvikingarna
1:24:43
Solvikingarna
1:24:43
PB
  
Catarina Malmberg
1:25:09
Hässelby SK
1:25:09
SB
  
Åsa Wiklund
1:25:18
Sportsgym SC
1:25:18
SB
  
Michelle SchnellbacherSOK Knallen
1:25:55
PB
  
Evelina Hultegård
1:25:55
Örgryte IS
1:25:55
PB
  
Linda Hokka
1:26:02
PB
  
Evelina Ljung
Evelina Ljung 94, IFK Växjö
1:26:28
IFK Växjö
1:26:28
PB
  
Petra Klevmar
1:26:41
Umara SC
1:26:41
PB
  
Frida Nilsson
1:26:42
Örgryte IS
1:26:42
PB
  
Lilian Forsgren
1:26:44
OK Tisaren
1:26:44
PB
  
Louise Davidsson
Louise Davidsson 87, Simlångsdalen
1:26:47
Simlångsdalens IF
1:26:47
SB
  
Sandra Södergren
1:27:05
FIF Gnistan
1:27:05
SB
  
Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
1:27:09
Team Minos SC
1:27:09
PB
  
Ann Wilhelmsson
1:28:37
PB
  
Susanna Fritzson
1:28:37
PB
  
Sofia Nordin
1:29:08
Majornas IK
1:29:08
PB
  
Elin Balck
1:29:08
IF Linnéa
1:29:08
PB
  
Lykke Barck
1:29:29
SB
  
Isabell Svensson
1:29:47
LK Roslagen
1:29:47
PB
  
Annica Winblad
1:29:49
Växjö LK
1:29:49
PB
  
Hanna Olvenmark
Hanna Olvenmark 87, Solvikingarna
1:29:58
Solvikingarna
1:29:58
SB
  
Erica Andersson
1:30:00
FI Kalmarsund
1:30:00
SB
  
Linnéa Winberg
1:30:01
Hässelby SK
1:30:01
SB
  
Therese Bergling
1:30:02
Mölndals AIK
1:30:02
PB
  
Erin Gilson
1:30:30
IF Linnéa
1:30:30
SB
  
Final B
1Ina Ehlers
1:28:35
Umara SC
1:28:35
PB
  
4Jannike Ottosson
1:30:21
Team Blekinge LF
1:30:21
PB
  
5Patricia Odhult
1:30:28
PB
  
6Sophia Lindorsson
1:30:29
SB
  
7Frida Össmar
1:30:30
Högby IF
1:30:30
PB
  
8Johanna Gustafsson
1:30:43
PB
  
9Annelie Hedenus
1:30:51
Heleneholms IF
1:30:51
PB
  
Final C
1Eva Öhlund
Eva Öhlund 74, IK Hakarpspojkarna
1:28:53
IK Hakarpspojkarna
1:28:53
SB
  
2Johanna Widarsson NorbeckÖrgryte IS
1:29:06
PB
  
3Julia Gustafsson
1:30:02
PB
  
4Lisa Hagen
1:30:15
PB
  
Final D
1Julia Gedin
1:30:43
PB
  
2Caroline Augustsson
Caroline Augustsson 91, Terrible Tuesdays TC
1:30:49
Terrible Tuesdays TC
1:30:49
PB
  
Final ?
1Caroline Wikensjö
1:30:40
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik