17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: Westinghouse Arena
Tävlande: 500 (204+296)   Starter: 1068 (473+595)

Män
P16 60 m     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Alexander NyströmBollnäs FIK
7.16
  
2Viktor Wall
7.21
Tyresö FK
7.21
SB
  
3Elias WennolfIFK Lund
7.29
SB
  
4Arvid WändesjöTyresö FK
7.31
  
5Birck WärnströmFalu IK
7.33
  
6Hannes EgonssonIFK Växjö
7.41
  
7Pontus LindellUpsala IF
7.43
  
8Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
7.47
IFK Göteborg
7.47
  
Semi 1
10 mar
10 mar
1Alexander NyströmBollnäs FIK
7.25
Q
  
2Arvid WändesjöTyresö FK
7.27
Q
  
3Birck WärnströmFalu IK
7.35
Q
  
4Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
7.39
IFK Göteborg
7.39
PB
q
  
5Moltas StrömbergIFK Växjö
7.46
  
6Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
7.49
Östersunds GIF
7.49
  
7Sture KällströmUpsala IF
7.53
  
8Jimmy HellströmUllevi FK
7.63
  
Semi 2
10 mar
10 mar
1Viktor Wall
7.22
Tyresö FK
7.22
SB
Q
  
2Elias WennolfIFK Lund
7.31
Q
  
3Hannes EgonssonIFK Växjö
7.37
Q
  
4Pontus LindellUpsala IF
7.42
q
  
5Jonatan Borg
7.47
Hammarby IF
7.47
  
6Victor Hering
7.49
Ullevi FK
7.49
  
7Petter LundbergBromma IF
7.49
  
8Adam Kraft
Adam Kraft 03, Östersunds GIF
7.51
Östersunds GIF
7.51
  
Heat 1
10 mar
10 mar
1Elias WennolfIFK Lund
7.30
SB
Q
  
2Hannes EgonssonIFK Växjö
7.40
Q
  
3Victor Hering
7.43
Ullevi FK
7.43
PB
q
  
4Jonatan Borg
7.49
Hammarby IF
7.49
q
  
5Hugo Holmlund
7.72
Tyresö FK
7.72
PB
  
6Johan Sundgren
7.83
Huddinge AIS
7.83
PB
  
Heat 2
10 mar
10 mar
1Alexander NyströmBollnäs FIK
7.26
Q
  
2Petter LundbergBromma IF
7.52
Q
  
3Teo Paganus
7.61
Turebergs FK
7.61
  
4Vilmer Vännman
7.63
IFK Umeå
7.63
  
5Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
7.65
KFUM Örebro
7.65
  
6Edvin Livak
7.66
Bromma IF
7.66
SB
  
7Lukas Holm
8.02
Gefle IF
8.02
=PB
  
Heat 3
10 mar
10 mar
1Viktor Wall
7.28
Tyresö FK
7.28
SB
Q
  
2Pontus LindellUpsala IF
7.40
PB
Q
  
3Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
7.44
IFK Göteborg
7.44
PB
q
  
4Adam Kraft
Adam Kraft 03, Östersunds GIF
7.50
Östersunds GIF
7.50
PB
q
  
5Sture KällströmUpsala IF
7.50
q
  
6Nicholas Thoong
Nicholas Thoong 03, IFK Göteborg
7.64
IFK Göteborg
7.64
PB
  
7Hugo Liljegren
7.76
Turebergs FK
7.76
PB
  
Heat 4
10 mar
10 mar
1Birck WärnströmFalu IK
7.33
Q
  
2Moltas StrömbergIFK Växjö
7.43
Q
  
3Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
7.44
Östersunds GIF
7.44
PB
q
  
4Nils Nilsson GottMalmö AI
7.57
  
5Gabriel Ant StyffeIFK Sunne
7.59
PB
  
6Ville MakslahtiLuleå FIF
7.60
PB
  
7Erik Gustafsson
7.70
Södra Vi IF
7.70
PB
  
Heat 5
10 mar
10 mar
1Arvid WändesjöTyresö FK
7.35
Q
  
2Jimmy HellströmUllevi FK
7.49
Q
  
3Jacob ThelanderLjungby FIK
7.52
PB
  
4David Ulstein
7.53
Mölndals AIK
7.53
  
5Liam Wiklander
Liam Wiklander 03, Tjalve IF Norrköping
7.54
Tjalve IF Norrköping
7.54
  
6Anton Essén
7.64
IK Orient
7.64
  
7Jimmy Moreno
7.89
IFK Växjö
7.89
PB
  
P16 400 m     
Inne
Inne
Final 1
9 mar
9 mar
1Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
53.77
Trollhättan FIK
53.77
  
2Emil Tegenborg SjöströmUmedalens IF
53.91
  
3Nils Nilsson GottMalmö AI
54.25
  
Oliver EllströmIF Göta Karlstad
DNS
  
Final 2
9 mar
9 mar
1Alexander NyströmBollnäs FIK
50.50
  
2Markus Moberg
51.14
Hammarby IF
51.14
PB
  
3Isak Helgesson
51.94
Örgryte IS
51.94
PB
  
4Niklas Wall
52.28
Tyresö FK
52.28
PB
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Nils Nilsson GottMalmö AI
54.10
PB
q
  
2Tadesse Johansson
54.11
Spårvägens FK
54.11
PB
  
3Emil Sörqvist
55.94
Huddinge AIS
55.94
=PB
  
Jakob HelgessonÖrgryte IS
DQ
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
53.64
Trollhättan FIK
53.64
PB
q
  
2Emil Tegenborg SjöströmUmedalens IF
53.87
PB
q
  
3Liam Wiklander
Liam Wiklander 03, Tjalve IF Norrköping
55.43
Tjalve IF Norrköping
55.43
PB
  
4Alexander Hedar
Alexander Hedar 03, IFK Göteborg
58.45
IFK Göteborg
58.45
PB
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Niklas Wall
52.60
Tyresö FK
52.60
PB
q
  
2Oliver Ellström
53.90
IF Göta Karlstad
53.90
PB
q
  
3Casper Elliot
54.61
Huddinge AIS
54.61
PB
  
Heat 4
9 mar
9 mar
1Markus Moberg
51.49
Hammarby IF
51.49
PB
q
  
2Hugo Liljegren
55.69
Turebergs FK
55.69
  
Esbjörn ErikssonTurebergs FK
DQ
  
Heat 5
9 mar
9 mar
1Isak Helgesson
52.83
Örgryte IS
52.83
PB
q
  
2Petter LundbergBromma IF
55.00
  
Eemeli PeuraUpsala IF
DQ
  
Heat 6
9 mar
9 mar
1Alexander NyströmBollnäs FIK
50.90
q
  
2Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
54.63
KFUM Örebro
54.63
PB
  
3Noah Bucht WesslénHammarby IF
55.81
PB
  
P16 1500 m     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Albin Wallenius
4:23.02
Västerås FK
4:23.02
PB
  
2Viktor Frisk
4:24.00
Huddinge AIS
4:24.00
  
3Victor Björk
4:27.68
IFK Lidingö
4:27.68
  
4Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
4:29.10
KFUM Örebro
4:29.10
  
5Simon Wikell
4:29.24
Mölndals AIK
4:29.24
  
6Vidar Arvidsson
4:31.88
Upsala IF
4:31.88
  
7Oscar Wångberg AnelandHuddinge AIS
4:36.10
  
8Nils Ekroth
4:43.13
Upsala IF
4:43.13
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Viktor Frisk
4:19.19
Huddinge AIS
4:19.19
PB
Q
  
2Vidar Arvidsson
4:22.44
Upsala IF
4:22.44
PB
Q
  
3Victor Björk
4:23.24
IFK Lidingö
4:23.24
PB
Q
  
4Nils Ekroth
4:23.94
Upsala IF
4:23.94
PB
q
  
5Oscar Wångberg AnelandHuddinge AIS
4:25.63
q
  
6Evert Jonsson
Evert Jonsson 03, Eskilstuna
4:26.53
Eskilstuna FI
4:26.53
  
7David Steen
4:27.75
Flens FS
4:27.75
PB
  
8Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
4:35.46
Sundsvalls FI
4:35.46
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Albin Wallenius
4:24.97
Västerås FK
4:24.97
PB
Q
  
2Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
4:25.34
KFUM Örebro
4:25.34
PB
Q
  
3Simon Wikell
4:25.59
Mölndals AIK
4:25.59
Q
  
4Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
4:26.16
Spårvägens FK
4:26.16
PB
  
5Albert Henriksson
4:35.60
Hässelby SK
4:35.60
PB
  
6Carl Erixon
4:36.99
Mölndals AIK
4:36.99
  
7Rasmus Haak
Rasmus Haak 03, Stenungsunds FI
4:44.02
F Stenungsunds FI
4:44.02
  
8Lukas Holm
4:48.58
Gefle IF
4:48.58
PB
  
P16 60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Arvid WändesjöTyresö FK
8.06
PB
  
2Markus Moberg
8.25
Hammarby IF
8.25
  
3Oskari Peura
8.52
Upsala IF
8.52
PB
  
4David Thid
David Thid 03, Hammarby
8.53
Hammarby IF
8.53
  
5Nils Thorin
8.56
Örgryte IS
8.56
PB
  
6Elliot Duvert
8.76
Turebergs FK
8.76
  
7Moltas StrömbergIFK Växjö
8.92
  
Oliver EllströmIF Göta Karlstad
DNF
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Markus Moberg
8.25
Hammarby IF
8.25
Q
  
2David Thid
David Thid 03, Hammarby
8.55
Hammarby IF
8.55
Q
  
3Oskari Peura
8.56
Upsala IF
8.56
PB
q
  
4Nils Thorin
8.59
Örgryte IS
8.59
PB
q
  
5Oliver Ellström
8.82
IF Göta Karlstad
8.82
q
  
6Lukas Holm
9.17
Gefle IF
9.17
  
Hannes EgonssonIFK Växjö
DQ
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Arvid WändesjöTyresö FK
8.14
PB
Q
  
2Elliot Duvert
8.61
Turebergs FK
8.61
Q
  
3Moltas StrömbergIFK Växjö
8.68
PB
q
  
4Samuel VinbergUpsala IF
8.82
PB
  
5Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
8.84
Hässelby SK
8.84
PB
  
6Malte Fuchs EdbergBromma IF
8.93
  
7Mattias Carman
8.95
Örgryte IS
8.95
  
8Kasper HammarlundAlunda SK
9.12
  
P16 Höjd     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Fabian Steene
1.91
IF Kville
1.91
SB
  
2Agustin HilmerssonIK Orient
1.87
  
3Adam Svensson
1.85
Malmö AI
1.85
PB
  
4Jacob ThelanderLjungby FIK
1.83
PB
  
5Eric Forsberg
Eric Forsberg 03, Skellefteå
1.80
Skellefteå AIK
1.80
  
5Elliot Duvert
1.80
Turebergs FK
1.80
SB
  
7Vincent Arousell
1.80
Hässelby SK
1.80
PB
  
8Philip Bayer
1.80
Mölndals AIK
1.80
PB
  
9Malte Fuchs EdbergBromma IF
1.73
SB
  
10Vilmer Vännman
1.64
IFK Umeå
1.64
SB
  
10Edvin Livak
1.64
Bromma IF
1.64
SB
  
12Sigge Lindell
Sigge Lindell 03, Mariestads AIF
1.64
Mariestads AIF
1.64
PB
  
13Erik Gustafsson
1.64
Södra Vi IF
1.64
PB
  
14Lukas Holm
1.59
Gefle IF
1.59
SB
  
15Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
1.59
IFK Göteborg
1.59
  
P16 Stav     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1William Nestor
William Nestor 03, Linköpings GIF
4.25
Linköpings GIF
4.25
PB
  
2Teodor Borgius
4.20
Hammarby IF
4.20
PB
  
3Elliot Duvert
3.95
Turebergs FK
3.95
PB
  
4Malte Fuchs EdbergBromma IF
3.88
PB
  
5Felix Nyberg
3.81
Bromma IF
3.81
PB
  
6Oliver Lundström
3.81
KFUM Örebro
3.81
  
7Johan Sundgren
3.71
Huddinge AIS
3.71
PB
  
7Viktor RydåkerAlunda SK
3.71
PB
  
9Noa Skomorowski
3.71
Kvarnsvedens GoIF
3.71
PB
  
10Casper Elliot
3.47
Huddinge AIS
3.47
  
11Maximilian LennartssonFIF Gnistan
3.33
SB
  
12Odin Bonivart
3.15
Luleå FIF
3.15
PB
  
13Johan JuranderMotala AIF
2.97
  
14Arvid Landström
2.55
Kvarnsvedens GoIF
2.55
  
Sten Hagström
DNS
Örgryte IS
DNS
  
P16 Längd     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Arvid WändesjöTyresö FK
6.85
PB
  
2Jimmy HellströmUllevi FK
6.62
PB
  
3David Thid
David Thid 03, Hammarby
6.61
Hammarby IF
6.61
PB
  
4Olle HübertIK Heros
6.57
PB
  
5Oliver Ellström
6.54
IF Göta Karlstad
6.54
PB
  
6Jacob ThelanderLjungby FIK
6.53
PB
  
7Niklas Wall
6.53
Tyresö FK
6.53
PB
  
8Viktor Wall
6.44
Tyresö FK
6.44
PB
  
9Victor Hering
6.29
Ullevi FK
6.29
  
10Elliot Duvert
6.09
Turebergs FK
6.09
PB
  
11Ville MakslahtiLuleå FIF
6.08
PB
  
12Hugo Holmlund
5.81
Tyresö FK
5.81
  
13Vincent Arousell
5.65
Hässelby SK
5.65
PB
  
14Josef Berggren
5.63
Umedalens IF
5.63
  
15David Ulstein
5.14
Mölndals AIK
5.14
  
Final B
9 mar
9 mar
1Malte Edwardsson
5.82
Bollnäs FIK
5.82
PB
  
2Noa Skomorowski
5.82
Kvarnsvedens GoIF
5.82
=PB
  
3Viktor RydåkerAlunda SK
5.81
SB
  
4Edvin Livak
5.79
Bromma IF
5.79
PB
  
5Oliver Glans
5.72
Ullevi FK
5.72
PB
  
6Kasper HammarlundAlunda SK
5.69
PB
  
7Joakim Hellbratt
5.66
Huddinge AIS
5.66
PB
  
8Odin Bonivart
5.59
Luleå FIF
5.59
  
9Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
5.59
IFK Göteborg
5.59
PB
  
10Nicholas Thoong
Nicholas Thoong 03, IFK Göteborg
5.44
IFK Göteborg
5.44
PB
  
11Sigge Lindell
Sigge Lindell 03, Mariestads AIF
5.12
Mariestads AIF
5.12
PB
  
Erik Granstedt
DNS
Västerås FK
DNS
  
P16 Tresteg     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1David Thid
David Thid 03, Hammarby
13.60
Hammarby IF
13.60
PB
  
2Arvid Wändesjö
13.55
Tyresö FK
13.55
PB
  
3Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
13.37
Hässelby SK
13.37
PB
  
4Oliver Ellström
12.86
IF Göta Karlstad
12.86
PB
  
5Victor Hering
12.82
Ullevi FK
12.82
PB
  
6Niklas Wall
12.67
Tyresö FK
12.67
PB
  
7Malte Edwardsson
12.21
Bollnäs FIK
12.21
PB
  
8Noa Skomorowski
12.18
Kvarnsvedens GoIF
12.18
PB
  
9Oliver Glans
12.06
Ullevi FK
12.06
PB
  
10Mattias Carman
12.03
Örgryte IS
12.03
  
11Joakim Hellbratt
11.96
Huddinge AIS
11.96
PB
  
12Nils Thorin
11.73
Örgryte IS
11.73
PB
  
13Maximilian LennartssonFIF Gnistan
11.66
PB
  
14Odin Bonivart
11.37
Luleå FIF
11.37
PB
  
15Erik Gustafsson
11.33
Södra Vi IF
11.33
  
16Emil Sörqvist
10.86
Huddinge AIS
10.86
  
P16 Kula (5.0 kg)     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Jesper Ahlin
17.46
Turebergs FK
17.46
PB
  
2Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
14.21
Hässelby SK
14.21
PB
  
3Martin Sundberg
14.12
Hammarby IF
14.12
PB
  
4Teo Paganus
13.52
Turebergs FK
13.52
PB
  
5Viktor RydåkerAlunda SK
13.25
PB
  
6Viktor Wall
13.07
Tyresö FK
13.07
PB
  
7Felix JordebrandtIF Kville
12.82
PB
  
8Victor RothausenIF Rigor
12.79
PB
  
9Pontus Lindell
12.74
Upsala IF
12.74
PB
  
10Devon Hallberg
12.73
Mölndals AIK
12.73
PB
  
11Olle Hübert
12.45
IK Heros
12.45
  
12Fabian Steene
12.35
IF Kville
12.35
PB
  
13Filip Aasa
12.33
Habo FIF-04
12.33
  
14Adam Kraft
Adam Kraft 03, Östersunds GIF
12.32
Östersunds GIF
12.32
  
15Patrik Bergstrand
12.16
IFK Halmstad
12.16
PB
  
16Albin Silén
11.98
Strands IF
11.98
PB
  
17Tushar Nyqvist
Tushar Nyqvist 03, Råby-Rekarne
11.82
Råby-Rekarne FIF
11.82
PB
  
18Lukas Ellström
11.64
IF Göta Karlstad
11.64
  
19André Bergenhem
11.63
IFK Halmstad
11.63
PB
  
20Maximilian LennartssonFIF Gnistan
11.25
  
21Wille Öhman
10.87
IF Rigor
10.87
PB
  
P16 Vikt (11.34 kg)     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås
18.49
Västerås FK
18.49
PB
  
2Jesper Ahlin
18.33
Turebergs FK
18.33
PB
  
3Fredrik Frunck
16.72
Turebergs FK
16.72
PB
  
4Albin Silén
14.68
Strands IF
14.68
  
5Viktor RydåkerAlunda SK
14.59
PB
  
6Filip Aasa
14.05
Habo FIF-04
14.05
PB
  
7Pontus Lindell
13.35
Upsala IF
13.35
  
8Wille Öhman
12.99
IF Rigor
12.99
PB
  
9Tushar Nyqvist
Tushar Nyqvist 03, Råby-Rekarne
12.73
Råby-Rekarne FIF
12.73
  
10Gustav Wiberg
Gustav Wiberg 03, Råby-Rekarne
11.92
Råby-Rekarne FIF
11.92
  
11André Bergenhem
11.72
IFK Halmstad
11.72
PB
  
P15 60 m     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Edvin Assarsson
7.18
Eslövs AI
7.18
PB
  
2Kristoffer AnderssonFalu IK
7.28
=PB
  
3Alex Apelgrim
7.35
Örgryte IS
7.35
  
4Jonatan Lindh
Jonatan Lindh 04, IK Hakarpspojkarna
7.44
IK Hakarpspojkarna
7.44
  
5Lucas Lindberg
7.45
Hässelby SK
7.45
  
5Max Fors
7.45
Upsala IF
7.45
  
7Tristan Heno
Tristan Heno 04, IFK Göteborg
7.61
IFK Göteborg
7.61
  
8Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
7.63
Råby-Rekarne FIF
7.63
  
Semi 1
9 mar
9 mar
1Kristoffer AnderssonFalu IK
7.28
PB
Q
  
2Alex Apelgrim
7.39
Örgryte IS
7.39
Q
  
3Max Fors
7.48
Upsala IF
7.48
Q
  
4Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
7.55
Råby-Rekarne FIF
7.55
PB
q
  
5Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
7.56
Nyköpings BIS
7.56
PB
  
6Alexander LudwigsDanderyds SK
7.58
PB
  
7Erik ErlandssonIFK Lund
7.69
  
8Daniel Hultén
7.74
Sävedalens AIK
7.74
=PB
  
Semi 2
9 mar
9 mar
1Edvin Assarsson
7.28
Eslövs AI
7.28
=PB
Q
  
2Lucas Lindberg
7.46
Hässelby SK
7.46
Q
  
3Jonatan Lindh
Jonatan Lindh 04, IK Hakarpspojkarna
7.51
IK Hakarpspojkarna
7.51
Q
  
4Tristan Heno
Tristan Heno 04, IFK Göteborg
7.54
IFK Göteborg
7.54
q
  
5Lukas Söderlund
7.62
Västerås FK
7.62
  
5Johannes LundqvistUllevi FK
7.62
PB
  
7Erik Skoglund
7.67
Danderyds SK
7.67
  
8Jonathan Appel
Jonathan Appel 04, Linköpings GIF
7.83
Linköpings GIF
7.83
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Edvin Assarsson
7.31
Eslövs AI
7.31
SB
Q
  
2Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
7.57
Råby-Rekarne FIF
7.57
PB
Q
  
3Alexander LudwigsDanderyds SK
7.61
PB
Q
  
4Erik Skoglund
7.61
Danderyds SK
7.61
q
  
5Erik ErlandssonIFK Lund
7.67
PB
q
  
6Omer Amir
8.11
Väsby IK
8.11
PB
  
7Alfred SandströmIFK Mora
8.44
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Alex Apelgrim
7.45
Örgryte IS
7.45
Q
  
2Tristan Heno
Tristan Heno 04, IFK Göteborg
7.58
IFK Göteborg
7.58
Q
  
3Lukas Söderlund
7.61
Västerås FK
7.61
Q
  
4Daniel Hultén
7.74
Sävedalens AIK
7.74
PB
q
  
5Isak HolgerssonIFK Lund
7.80
  
6Anthon Bokelund Singh
7.83
IFK Göteborg
7.83
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Lucas Lindberg
7.46
Hässelby SK
7.46
Q
  
2Jonatan Lindh
Jonatan Lindh 04, IK Hakarpspojkarna
7.50
IK Hakarpspojkarna
7.50
Q
  
3Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
7.63
Nyköpings BIS
7.63
PB
Q
  
4Hugo Winther
7.81
Turebergs FK
7.81
  
5Vidar Kempe
Vidar Kempe 04, Sundsvall
7.92
Sundsvalls FI
7.92
  
6Ludvig Granberg
8.04
Huddinge AIS
8.04
PB
  
Heat 4
9 mar
9 mar
1Kristoffer AnderssonFalu IK
7.33
PB
Q
  
2Max Fors
7.52
Upsala IF
7.52
Q
  
3Johannes LundqvistUllevi FK
7.68
Q
  
4Jonathan Appel
Jonathan Appel 04, Linköpings GIF
7.78
Linköpings GIF
7.78
q
  
5David SteinbergBromma IF
7.81
  
6Douglas Goldén
7.86
Katrineholms SK
7.86
PB
  
P15 200 m     
Inne
Inne
Final 1
9 mar
9 mar
1Erik Skoglund
24.63
Danderyds SK
24.63
  
2Lucas Lindberg
24.67
Hässelby SK
24.67
  
3Viktor Skoglund
26.09
Danderyds SK
26.09
  
Olle BillgrenHellas FK
DNS
  
Final 2
9 mar
9 mar
1Edvin Assarsson
23.22
Eslövs AI
23.22
  
2Alex Apelgrim
23.53
Örgryte IS
23.53
PB
  
3Kristoffer AnderssonFalu IK
23.78
PB
  
4Jonatan Lindh
Jonatan Lindh 04, IK Hakarpspojkarna
24.06
IK Hakarpspojkarna
24.06
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Jonatan Lindh
Jonatan Lindh 04, IK Hakarpspojkarna
24.00
IK Hakarpspojkarna
24.00
PB
q
  
2Erik Skoglund
24.17
Danderyds SK
24.17
PB
q
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Tristan Heno
Tristan Heno 04, IFK Göteborg
24.36
IFK Göteborg
24.36
PB
  
2Josef Malsher
27.85
Alunda SK
27.85
PB
  
Isak HolgerssonIFK Lund
DQ
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Kristoffer AnderssonFalu IK
23.95
PB
q
  
2Erik ErlandssonIFK Lund
24.45
PB
  
3Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK
26.88
PB
  
Heat 4
9 mar
9 mar
1Jonathan Appel
Jonathan Appel 04, Linköpings GIF
24.43
Linköpings GIF
24.43
PB
  
2Alfred Sandström
26.77
IFK Mora
26.77
PB
  
Gustav Brasch
DQ
Wärnamo SK
DQ
  
Heat 5
9 mar
9 mar
1Lucas Lindberg
24.30
Hässelby SK
24.30
q
  
2Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
24.62
Nyköpings BIS
24.62
PB
  
3Fabian Olin
Fabian Olin 04, Hässelby
26.72
Hässelby SK
26.72
PB
  
Heat 6
9 mar
9 mar
1Olle Billgren
24.00
Hellas FK
24.00
q
  
2Vidar Kempe
Vidar Kempe 04, Sundsvall
26.28
Sundsvalls FI
26.28
PB
  
Hugo Winther
DQ
Turebergs FK
DQ
  
Heat 7
9 mar
9 mar
1Viktor Skoglund
24.09
Danderyds SK
24.09
q
  
2Lukas Söderlund
24.96
Västerås FK
24.96
PB
  
Sixten HjalmarssonIFK Helsingborg
DQ
  
Heat 8
9 mar
9 mar
1Alex Apelgrim
23.85
Örgryte IS
23.85
PB
q
  
2Andreas Rydén
24.93
IF Kville
24.93
PB
  
3Anthon Bokelund Singh
25.05
IFK Göteborg
25.05
PB
  
Heat 9
9 mar
9 mar
1Edvin Assarsson
23.16
Eslövs AI
23.16
PB
q
  
2Filip Lindlöf
24.90
Piteå IF
24.90
PB
  
3Leo Zikovic
25.70
IF Kville
25.70
PB
  
P15 1000 m     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Albin Öberg
Albin Öberg 04, Heleneholm
2:45.72
Heleneholms IF
2:45.72
PB
  
2Ludvig Jaasund
2:46.76
Västerås FK
2:46.76
PB
  
3Viktor Skoglund
2:47.27
Danderyds SK
2:47.27
PB
  
4Jonathan Grahn
2:47.28
Mölndals AIK
2:47.28
PB
  
5Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
2:49.27
KFUM Örebro
2:49.27
PB
  
6Modou Bah
2:49.30
Malmö AI
2:49.30
  
7Andreas Rydén
2:54.55
IF Kville
2:54.55
  
8Luke Brickhill
2:58.75
Malmö AI
2:58.75
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Ludvig Jaasund
2:50.24
Västerås FK
2:50.24
PB
Q
  
2Jonathan Grahn
2:50.28
Mölndals AIK
2:50.28
PB
Q
  
3Andreas Rydén
2:50.90
IF Kville
2:50.90
PB
q
  
4Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles 04, IFK Göteborg
2:51.79
IFK Göteborg
2:51.79
PB
  
5Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK
2:54.37
PB
  
6Tobias Pettersson
2:54.51
Hammarby IF
2:54.51
PB
  
7Conor Hogan
2:56.33
Turebergs FK
2:56.33
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Albin Öberg
Albin Öberg 04, Heleneholm
2:50.59
Heleneholms IF
2:50.59
PB
Q
  
2Modou Bah
2:51.20
Malmö AI
2:51.20
Q
  
3Luke Brickhill
2:51.24
Malmö AI
2:51.24
PB
q
  
4Linus Jansson
2:51.69
Hässelby SK
2:51.69
PB
  
5Jonas Magnusson
2:52.19
Hälle IF
2:52.19
PB
  
6Fabian Olin
Fabian Olin 04, Hässelby
2:58.55
Hässelby SK
2:58.55
SB
  
7Axel Månsson
2:58.59
Hanvikens SK
2:58.59
PB
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
2:50.82
KFUM Örebro
2:50.82
PB
Q
  
2Viktor Skoglund
2:51.04
Danderyds SK
2:51.04
PB
Q
  
3Hugo Örn
2:51.54
IF Start
2:51.54
PB
  
4Erik Skoglund
2:52.13
Danderyds SK
2:52.13
PB
  
5Philip Frick
Philip Frick 04, Kongahälla
2:54.43
Kongahälla AIK
2:54.43
SB
  
6Vilmer Andersson
Vilmer Andersson 04, Trollhättan FIK
2:58.30
Trollhättan FIK
2:58.30
PB
  
7Noel Edvinsson
2:59.54
IF Göta Karlstad
2:59.54
PB
  
8Jonathan Säld
Jonathan Säld 04, Tjalve IF Norrköping
3:00.31
Tjalve IF Norrköping
3:00.31
PB
  
P15 60 m häck (83.8 cm)     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Edvin Assarsson
8.33
Eslövs AI
8.33
PB
  
2Linus Jonsson
8.57
Hässelby SK
8.57
PB
  
3Isac Svensson
8.65
IFK Halmstad
8.65
  
4David SteinbergBromma IF
8.70
PB
  
5Kristoffer AnderssonFalu IK
8.77
PB
  
6Lucas Lindberg
8.90
Hässelby SK
8.90
=PB
  
William AskerIF Kville
DNS
  
Olle BillgrenHellas FK
DNF
  
Heat 1
10 mar
10 mar
1Edvin Assarsson
8.56
Eslövs AI
8.56
SB
Q
  
2David SteinbergBromma IF
8.80
PB
Q
  
3Lucas Lindberg
8.90
Hässelby SK
8.90
PB
q
  
4Gustav Brasch
8.95
Wärnamo SK
8.95
  
5Lukas Forss
9.28
Upsala IF
9.28
PB
  
6David Höglund
9.50
Huddinge AIS
9.50
  
7Hannes Hertzman
10.04
IFK Växjö
10.04
  
Heat 2
10 mar
10 mar
1William Asker
8.62
IF Kville
8.62
PB
Q
  
2Linus Jonsson
8.63
Hässelby SK
8.63
PB
Q
  
3Kristoffer AnderssonFalu IK
8.86
PB
q
  
4Casper Bergstrand
Casper Bergstrand 04, Stenungsunds FI
9.12
F Stenungsunds FI
9.12
  
5Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
9.18
Hässelby SK
9.18
  
6Viggo Henriksson
9.32
Mölndals AIK
9.32
PB
  
7Tristan Heno
Tristan Heno 04, IFK Göteborg
9.42
IFK Göteborg
9.42
  
8Hampus Gull-ÅhlundF Bålsta IK
10.81
PB
  
Heat 3
10 mar
10 mar
1Isac Svensson
8.59
IFK Halmstad
8.59
Q
  
2Olle Billgren
8.81
Hellas FK
8.81
PB
Q
  
3Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
9.03
Linköpings GIF
9.03
PB
  
4Joseph LindvallMalmö AI
9.10
  
5Edvin Kaljo
Edvin Kaljo 04, Tjalve IF Norrköping
9.20
Tjalve IF Norrköping
9.20
PB
  
6Hugo Winther
9.32
Turebergs FK
9.32
  
7Tim EngqvistIFK Tumba
9.42
  
8Conor Hogan
10.52
Turebergs FK
10.52
PB
  
P15 Höjd     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.01
  
2Ludvig Jaasund
1.85
Västerås FK
1.85
PB
  
3Rufus Arvén
1.83
Hellas FK
1.83
  
4Linus Jonsson
1.79
Hässelby SK
1.79
  
5Alexander LudwigsDanderyds SK
1.73
SB
  
6Felix RidderstrålePiteå IF
1.73
PB
  
7Gustav ThyrmanIF Rigor
1.69
PB
  
8Olle Billgren
1.69
Hellas FK
1.69
  
8Casper Bergstrand
Casper Bergstrand 04, Stenungsunds FI
1.69
F Stenungsunds FI
1.69
  
10Ludvig Granberg
1.69
Huddinge AIS
1.69
PB
  
11Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
1.65
Hässelby SK
1.65
PB
  
12Albin Coster
1.65
Örgryte IS
1.65
PB
  
13Hannes HertzmanIFK Växjö
1.65
PB
  
14Adrihan Alsér PryceMölndals AIK
1.59
PB
  
15Gustav Brasch
1.59
Wärnamo SK
1.59
  
15Viggo Henriksson
1.59
Mölndals AIK
1.59
PB
  
17Eli Dahl Oud
1.53
Hässelby SK
1.53
PB
  
18Christof Neib
1.53
Sundsvalls FI
1.53
PB
  
19Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK
1.53
  
19Omer Amir
1.53
Väsby IK
1.53
PB
  
P15 Stav     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1William Asker
3.99
IF Kville
3.99
PB
  
2Joseph LindvallMalmö AI
3.94
PB
  
3Erik Zetterlund
Erik Zetterlund 04, KFUM Örebro
3.49
KFUM Örebro
3.49
PB
  
4Christof Neib
3.25
Sundsvalls FI
3.25
PB
  
5Gustav ThyrmanIF Rigor
3.25
PB
  
6Josef Külen
Josef Külen 04, Tjalve IF Norrköping
3.15
Tjalve IF Norrköping
3.15
PB
  
7Joel Ekman
3.01
Upsala IF
3.01
PB
  
8Sebastian BrauniasIFK Växjö
3.01
PB
  
9Linus Jonsson
3.01
Hässelby SK
3.01
  
10Adrihan Alsér PryceMölndals AIK
3.01
PB
  
11Felix Steene
2.87
IF Kville
2.87
  
12David AxelssonUpsala IF
2.69
  
13Eric Mathier
2.69
Huddinge AIS
2.69
PB
  
P15 Längd     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Melwin Lycke HolmKils AIK
6.94
  
2Felix Steene
6.36
IF Kville
6.36
PB
  
3Linus Jonsson
6.32
Hässelby SK
6.32
PB
  
4Isac Svensson
6.10
IFK Halmstad
6.10
PB
  
5Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
6.02
Linköpings GIF
6.02
PB
  
6Felix RidderstrålePiteå IF
5.85
PB
  
7Hannes HertzmanIFK Växjö
5.79
PB
  
8Sixten Hjalmarsson
5.72
IFK Helsingborg
5.72
PB
  
9Lukas Forss
5.69
Upsala IF
5.69
  
10Douglas Goldén
5.68
Katrineholms SK
5.68
PB
  
11Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
5.68
Råby-Rekarne FIF
5.68
PB
  
12Vidar Kempe
Vidar Kempe 04, Sundsvall
5.65
Sundsvalls FI
5.65
PB
  
13Edvin GustafssonUpsala IF
5.60
  
14Borrman Joel
5.51
PB
  
15Albin Coster
5.49
Örgryte IS
5.49
PB
  
16Christof Neib
5.48
Sundsvalls FI
5.48
PB
  
17Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
5.45
Hässelby SK
5.45
PB
  
18Ludvig Granberg
5.28
Huddinge AIS
5.28
PB
  
19Josef Malsher
4.99
Alunda SK
4.99
PB
  
20Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
4.99
KFUM Örebro
4.99
PB
  
21Axel Månsson
4.75
Hanvikens SK
4.75
PB
  
P15 Tresteg     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Melwin Lycke HolmKils AIK
14.06
PB
  
2Edvin GustafssonUpsala IF
12.78
PB
  
3Johannes LundqvistUllevi FK
12.71
PB
  
4William Asker
12.60
IF Kville
12.60
PB
  
5Patrick HopkinsAlunda SK
12.49
PB
  
6Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles 04, IFK Göteborg
12.40
IFK Göteborg
12.40
PB
  
7Aron Swartz
Aron Swartz 04, Östersunds GIF
12.39
Östersunds GIF
12.39
PB
  
8Felix Ridderstråle
12.00
Piteå IF
12.00
PB
  
9Douglas Goldén
11.68
Katrineholms SK
11.68
  
10Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
11.64
Hässelby SK
11.64
PB
  
11Christof Neib
11.48
Sundsvalls FI
11.48
PB
  
12Filip Lindlöf
11.42
Piteå IF
11.42
  
13Hannes Hertzman
11.15
IFK Växjö
11.15
PB
  
14Borrman Joel
11.12
  
15Viggo Berlin
Viggo Berlin 04, Spårvägen
11.10
Spårvägens FK
11.10
  
16Josef Malsher
10.47
Alunda SK
10.47
PB
  
P15 Kula (4.0 kg)     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Oscar Niklasson
15.85
Hanvikens SK
15.85
PB
  
2Leo Zikovic
14.56
IF Kville
14.56
PB
  
3Hugo Karsamo
14.49
Skruvs IF
14.49
PB
  
4Linus Jonsson
14.01
Hässelby SK
14.01
PB
  
5Patrick HopkinsAlunda SK
13.96
PB
  
6Adam Hellbom
13.34
Falu IK
13.34
  
7Viggo Berlin
Viggo Berlin 04, Spårvägen
12.53
Spårvägens FK
12.53
PB
  
8Lukas LindbladhÅhus FIK
12.28
PB
  
9Elias Boman
Elias Boman 04, Hässelby
11.54
Hässelby SK
11.54
  
10Filip Lindlöf
11.45
Piteå IF
11.45
  
11Alexander KarlssonSkruvs IF
11.32
PB
  
12Max Fors
11.26
Upsala IF
11.26
PB
  
P15 Vikt (9.08 kg)     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Jakob Johansson
16.17
Varbergs GIF
16.17
PB
  
2Max Fors
15.21
Upsala IF
15.21
PB
  
3Mille Edwardsson
14.84
Bollnäs FIK
14.84
PB
  
4Patrick HopkinsAlunda SK
14.71
  
5Adam Hellbom
14.36
Falu IK
14.36
PB
  
6Lukas LindbladhÅhus FIK
13.37
PB
  
7Alexander KarlssonSkruvs IF
13.00
PB
  
8David Höglund
12.54
Huddinge AIS
12.54
PB
  
9Oscar Niklasson
10.59
Hanvikens SK
10.59
  
Kvinnor
F16 60 m     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
7.68
=PB
  
2Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
7.84
Oskarshamns SK
7.84
  
3Famke PerssonIFK Lund
7.88
  
4Justina Esangbedo
7.99
Kvarnsvedens GoIF
7.99
  
5Sofia BjörkmanIF Kville
8.10
  
6Joy Thulin
8.14
Malmö AI
8.14
  
7Lisen Rignell
8.18
Bromma IF
8.18
  
8Ella Axén
Ella Axén 03, Hovslätt
8.25
Hovslätts IK
8.25
  
Semi 1
10 mar
10 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
7.79
Q
  
2Justina Esangbedo
7.91
Kvarnsvedens GoIF
7.91
PB
Q
  
3Lisen Rignell
8.04
Bromma IF
8.04
Q
  
4Joy Thulin
8.08
Malmö AI
8.08
PB
q
  
5Meja Lindberg
Meja Lindberg 03, Östersunds GIF
8.24
Östersunds GIF
8.24
  
6Bella Lindgren De FlonVisby IF Gute
8.30
  
7Tova GabrielssonTäby IS
8.36
  
8Tilda Lilja
Tilda Lilja 03, Helsingborg
8.42
IFK Helsingborg
8.42
  
Semi 2
10 mar
10 mar
1Famke PerssonIFK Lund
7.83
Q
  
2Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
7.89
Oskarshamns SK
7.89
Q
  
3Sofia BjörkmanIF Kville
8.07
PB
Q
  
4Ella Axén
Ella Axén 03, Hovslätt
8.15
Hovslätts IK
8.15
q
  
5Emma Gerdes
8.24
Åhus FIK
8.24
SB
  
6Elin Wallin
Elin Wallin 03, Glanshammar
8.25
Glanshammars IF
8.25
  
7Titti Ewertzh
Titti Ewertzh 03, Helsingborg
8.27
IFK Helsingborg
8.27
  
8Sara Lundqvist
Sara Lundqvist 03, Linköpings GIF
8.36
Linköpings GIF
8.36
  
Heat 1
10 mar
10 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
7.84
Q
  
2Meja Lindberg
Meja Lindberg 03, Östersunds GIF
8.22
Östersunds GIF
8.22
Q
  
3Tova GabrielssonTäby IS
8.28
SB
Q
  
4Felicia Nordahl Vieira
8.33
Göteborgs KIK
8.33
  
5Thea Ädling RingIFK Mora
8.33
  
6Moa Nyström
8.44
Turebergs FK
8.44
  
7Alice Lind
Alice Lind 03, Hanviken
8.94
Hanvikens SK
8.94
PB
  
8Ida Åhlander
8.95
Hanvikens SK
8.95
PB
  
Heat 2
10 mar
10 mar
1Famke PerssonIFK Lund
7.87
Q
  
2Sofia BjörkmanIF Kville
8.11
PB
Q
  
3Joy Thulin
8.11
Malmö AI
8.11
PB
Q
  
4Emma Gerdes
8.27
Åhus FIK
8.27
SB
q
  
5Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
8.52
Mariestads AIF
8.52
PB
  
6Maria Grenegård
8.68
IF Göta Karlstad
8.68
PB
  
7Hilda Harila
Hilda Harila 03, Haparanda SKT
8.76
Haparanda SKT
8.76
PB
  
8Shirin Husseini
Shirin Husseini 03, Håfreström
9.11
Håfreströms IF
9.11
SB
  
Heat 3
10 mar
10 mar
1Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
7.97
Oskarshamns SK
7.97
Q
  
2Justina Esangbedo
8.00
Kvarnsvedens GoIF
8.00
PB
Q
  
3Titti Ewertzh
Titti Ewertzh 03, Helsingborg
8.20
IFK Helsingborg
8.20
PB
Q
  
4Bella Lindgren De FlonVisby IF Gute
8.24
q
  
5Tilda Lilja
Tilda Lilja 03, Helsingborg
8.31
IFK Helsingborg
8.31
PB
q
  
6Minna Geerts
Minna Geerts 03, Håfreström
8.48
Håfreströms IF
8.48
SB
  
7Ellinor Hannerfors
8.64
Haparanda SKT
8.64
PB
  
8Felicia Eriksson
8.98
IF Göta Karlstad
8.98
PB
  
Heat 4
10 mar
10 mar
1Lisen Rignell
8.11
Bromma IF
8.11
Q
  
2Ella Axén
Ella Axén 03, Hovslätt
8.15
Hovslätts IK
8.15
Q
  
3Elin Wallin
Elin Wallin 03, Glanshammar
8.26
Glanshammars IF
8.26
Q
  
4Sara Lundqvist
Sara Lundqvist 03, Linköpings GIF
8.28
Linköpings GIF
8.28
q
  
5Nicole Dinu
8.38
IF Kville
8.38
  
6Smilla Gejdeman
8.51
Eskilstuna FI
8.51
PB
  
7Agnes With
Agnes With 03, Västerås
8.63
Västerås FK
8.63
PB
  
8Isabell PeterssonHuddinge AIS
8.67
PB
  
F16 400 m     
Inne
Inne
Final 1
9 mar
9 mar
1Bella Lindgren De FlonVisby IF Gute
1:00.42
  
2Victoria Psilander
1:02.06
IFK Lidingö
1:02.06
  
3Lisen Rignell
1:02.90
Bromma IF
1:02.90
  
Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
DNS
Göteborgs KIK
DNS
  
Final 2
9 mar
9 mar
1Lova Perman
57.68
IF Göta Karlstad
57.68
PB
  
2Hanna Karlsson
58.16
IF Göta Karlstad
58.16
PB
  
3Milla Svanberg
58.87
Malmö AI
58.87
PB
  
4Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
59.93
Hässelby SK
59.93
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
59.85
Hässelby SK
59.85
q
  
2Victoria Psilander
1:02.04
IFK Lidingö
1:02.04
PB
q
  
3Felicia Eriksson
1:06.83
IF Göta Karlstad
1:06.83
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Hanna Karlsson
58.96
IF Göta Karlstad
58.96
PB
q
  
2Bella Lindgren De FlonVisby IF Gute
1:00.14
PB
q
  
3Isabell Petersson
1:07.59
Huddinge AIS
1:07.59
PB
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Milla Svanberg
59.40
Malmö AI
59.40
PB
q
  
2Vanna Ullén
1:02.54
Turebergs FK
1:02.54
PB
  
3Klara Kindblom
Klara Kindblom 03, IFK Göteborg
1:03.93
IFK Göteborg
1:03.93
PB
  
Heat 4
9 mar
9 mar
1Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
59.96
Göteborgs KIK
59.96
q
  
2Alva Skjelseth
1:05.22
IK Ymer
1:05.22
PB
  
3Ida Genitz
1:06.05
Istrums SK
1:06.05
  
Heat 5
9 mar
9 mar
1Lova Perman
58.13
IF Göta Karlstad
58.13
q
  
2Lisen Rignell
1:02.16
Bromma IF
1:02.16
PB
q
  
3Freddie Mosten-Jacob
1:04.38
Danderyds SK
1:04.38
  
F16 1500 m     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Julia Svennblad
4:34.82
Bohus IF
4:34.82
PB
  
2Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
4:35.45
PB
  
3Elsa Palmgren
4:48.31
Sundsvalls FI
4:48.31
PB
  
4Alva Malmsten NilssonIF Skade
4:49.93
PB
  
5Nora Lundin
4:51.63
Hammarby IF
4:51.63
PB
  
6My Rundgren
4:51.80
Luleå FIF
4:51.80
PB
  
7Tilda Knauer
4:53.84
Hälle IF
4:53.84
  
8Fanny Andersson
4:58.39
Falkenbergs IK
4:58.39
PB
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Alva Malmsten NilssonIF Skade
4:58.69
SB
Q
  
2Julia Svennblad
4:58.70
Bohus IF
4:58.70
Q
  
3My Rundgren
4:58.84
Luleå FIF
4:58.84
q
  
4Elvira Bredin
5:04.16
Turebergs FK
5:04.16
PB
  
5Filippa Zäll
Filippa Zäll 03, Ängelholm
5:08.56
Ängelholms IF
5:08.56
  
6Cecilia Ankarfjord Lundin
5:30.90
IFK Strängnäs
5:30.90
  
7Josefine Jerner
5:34.53
IFK Lidingö
5:34.53
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Elsa Palmgren
5:00.60
Sundsvalls FI
5:00.60
PB
Q
  
2Tilda Knauer
5:00.96
Hälle IF
5:00.96
Q
  
3Ingrid Jonsson
5:02.74
Hässelby SK
5:02.74
PB
  
4Saga Hagelin
5:03.10
Mölndals AIK
5:03.10
PB
  
5Maja Björnsson
5:04.20
Upsala IF
5:04.20
PB
  
6Liv Berglöf
5:18.39
IFK Lidingö
5:18.39
  
7Clara Lidén
5:20.06
Hammarby IF
5:20.06
  
8Albertina Brandt
5:24.58
Hammarby IF
5:24.58
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Tilde Axelsson FröjdenlundIFK Växjö
4:47.62
PB
Q
  
2Nora Lundin
4:55.42
Hammarby IF
4:55.42
PB
Q
  
3Fanny Andersson
5:01.68
Falkenbergs IK
5:01.68
PB
q
  
4Olivia Brunbäck
5:05.49
Sävedalens AIK
5:05.49
  
5Sofia Amini
5:07.71
Upsala IF
5:07.71
  
6Linnea Lund
Linnea Lund 03, Kolmården
5:14.00
OK Kolmården
5:14.00
PB
  
7Wilma Nordgren
5:18.94
Hammarby IF
5:18.94
  
8Izabella Lukic
5:33.42
Västerås FK
5:33.42
  
F16 60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
8.58
  
2Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
8.85
Glanshammars IF
8.85
PB
  
3Clara Fallenius
9.01
Hässelby SK
9.01
PB
  
4Hanna Karlsson
9.17
IF Göta Karlstad
9.17
  
5Amanda SörenssonMalmö AI
9.24
  
6Siri Elofsson
9.47
IFK Växjö
9.47
  
7Julia Håkansson
9.59
Spårvägens FK
9.59
  
8Felicia Nordahl Vieira
9.81
Göteborgs KIK
9.81
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
8.65
Q
  
2Siri Elofsson
9.33
IFK Växjö
9.33
Q
  
3Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
9.34
Mariestads AIF
9.34
PB
  
4Frida AnderssonKA 2 IF
9.49
PB
  
5Tilda KihlströmVarbergs GIF
9.63
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
8.98
Glanshammars IF
8.98
PB
Q
  
2Hanna Karlsson
9.18
IF Göta Karlstad
9.18
Q
  
3Julia Håkansson
9.33
Spårvägens FK
9.33
PB
q
  
4Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
9.57
Sundbybergs IK
9.57
  
5Thea Ädling RingIFK Mora
9.62
  
6Moa Nyström
9.87
Turebergs FK
9.87
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Clara Fallenius
9.06
Hässelby SK
9.06
=PB
Q
  
2Amanda SörenssonMalmö AI
9.17
Q
  
3Felicia Nordahl Vieira
9.22
Göteborgs KIK
9.22
PB
q
  
4Beata Edelholm
9.34
Hammarby IF
9.34
PB
  
5Tindra Frykholm
9.49
Glanshammars IF
9.49
PB
  
6Marika Åstrand
9.72
Hässelby SK
9.72
  
F16 Höjd     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
1.72
Glanshammars IF
1.72
  
2Elvira Jonsson
1.70
Västerås FK
1.70
  
3Alma Uhlin
1.68
Falu IK
1.68
PB
  
4Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
1.64
Kvarnsvedens GoIF
1.64
PB
  
5Elvira MagnussonIFK Tumba
1.61
  
6Edda Flink
1.58
Upsala IF
1.58
  
7Tindra Frykholm
1.58
Glanshammars IF
1.58
  
7Maja Nilsson
1.58
Varbergs GIF
1.58
PB
  
9Clara Fallenius
1.54
Hässelby SK
1.54
  
10Amanda SörenssonMalmö AI
1.50
  
10Frida AnderssonKA 2 IF
1.50
=PB
  
10Tindra Redenfors
1.50
IFK Halmstad
1.50
SB
  
10Moa Skagerlund
Moa Skagerlund 03, Mälarhöjden
1.50
Mälarhöjdens IK
1.50
PB
  
14Tova GabrielssonTäby IS
1.45
  
14Marika Åstrand
1.45
Hässelby SK
1.45
SB
  
14Moa EhrenbrandStrands IF
1.45
SB
  
17Kim Rodén
Kim Rodén 03, Håfreström
1.45
Håfreströms IF
1.45
SB
  
17Karin Hårrskog
1.45
IFK Mora
1.45
PB
  
19Cornelia KennerstadKils AIK
1.45
  
20Milla Ekstrand
1.40
KA 2 IF
1.40
  
20Alexandra MellaTäby IS
1.40
SB
  
F16 Stav     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Rebecka KrüegerMalmö AI
3.70
SB
  
2Emelie Beckman
3.25
Hässelby SK
3.25
PB
  
3Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
3.15
Stocksäters IF
3.15
PB
  
4Lova Nilsson
3.10
IFK Växjö
3.10
PB
  
5Elsa KasperssonVarbergs GIF
3.05
PB
  
6Frida AnderssonKA 2 IF
2.98
PB
  
7Maja Thodenius
Maja Thodenius 03, Mälarhöjden
2.91
Mälarhöjdens IK
2.91
PB
  
8Milla Ekstrand
2.91
KA 2 IF
2.91
SB
  
9Moa Ivarsson
2.80
Huddinge AIS
2.80
  
10Ida Abser
Ida Abser 03, Huddinge
2.80
Huddinge AIS
2.80
PB
  
11Ebba KristianssonHuddinge AIS
2.55
PB
  
11Elsa Eriksson
2.55
Hässelby SK
2.55
PB
  
11Tove WidströmTäby IS
2.55
  
11Tove Andersson
2.55
IFK Växjö
2.55
PB
  
15Hilda Harila
Hilda Harila 03, Haparanda SKT
2.55
Haparanda SKT
2.55
SB
  
F16 Längd     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
5.76
PB
  
2Moa Örevik
5.58
Visby IF Gute
5.58
  
3Elin Pettersson
Elin Pettersson 03, IFK Göteborg
5.54
IFK Göteborg
5.54
PB
  
4Clara Fallenius
5.34
Hässelby SK
5.34
SB
  
5Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
5.24
Kvarnsvedens GoIF
5.24
PB
  
6Sara Lundqvist
Sara Lundqvist 03, Linköpings GIF
5.15
Linköpings GIF
5.15
  
7Frida AnderssonKA 2 IF
5.09
PB
  
8Justina Esangbedo
5.02
Kvarnsvedens GoIF
5.02
  
9Lisen Rignell
4.99
Bromma IF
4.99
PB
  
10Tindra Redenfors
4.98
IFK Halmstad
4.98
  
11Tova GabrielssonTäby IS
4.97
  
12Caroline Graveley
4.90
Hässelby SK
4.90
PB
  
13Ebba Niklasson
4.89
Sävedalens AIK
4.89
PB
  
14Elvira Jonsson
4.88
Västerås FK
4.88
  
15Tilda Lilja
Tilda Lilja 03, Helsingborg
4.87
IFK Helsingborg
4.87
  
16Liv Nilsander
4.73
Varbergs GIF
4.73
SB
  
17Ella Axén
Ella Axén 03, Hovslätt
4.63
Hovslätts IK
4.63
  
18Ellinor Hannerfors
4.62
Haparanda SKT
4.62
PB
  
19Lisa BäckströmIstrums SK
4.42
PB
  
Final B
10 mar
10 mar
1Ellen PetterssonIFK Växjö
4.91
SB
  
2Ninni Lundberg
4.90
IFK Växjö
4.90
PB
  
3Thea Ädling RingIFK Mora
4.80
PB
  
4Kerstin SiwertssonIFK Växjö
4.61
  
5Thilde BerglundGefle IF
4.60
PB
  
6Siobhan CroninIstrums SK
4.53
SB
  
7Agnes With
Agnes With 03, Västerås
4.52
Västerås FK
4.52
PB
  
8Freddie Mosten-JacobDanderyds SK
4.48
PB
  
9Karin Hårrskog
4.39
IFK Mora
4.39
PB
  
10Marika Åstrand
4.36
Hässelby SK
4.36
SB
  
11Jessica Holmberg
4.20
Hässelby SK
4.20
PB
  
12Alva Jansson
Alva Jansson 03, Västerås
4.19
Västerås FK
4.19
PB
  
13Ida Åhlander
3.86
Hanvikens SK
3.86
PB
  
14Hilda Harila
Hilda Harila 03, Haparanda SKT
3.04
Haparanda SKT
3.04
SB
  
F16 Tresteg     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Katharina GråmanTyresö FK
12.02
  
2Justina Esangbedo
11.60
Kvarnsvedens GoIF
11.60
PB
  
3Frida Andersson
11.45
KA 2 IF
11.45
PB
  
4Anna Constantinescu
Anna Constantinescu 03, Göteborgs KIK
11.18
Göteborgs KIK
11.18
  
5Julia SvennbladBohus IF
11.17
  
6Klara Avebäck
10.80
Hellas FK
10.80
SB
  
7Ebba Niklasson
10.53
Sävedalens AIK
10.53
PB
  
8Moa Nyström
10.49
Turebergs FK
10.49
PB
  
9Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
10.42
Sundbybergs IK
10.42
  
10Caroline Graveley
10.40
Hässelby SK
10.40
SB
  
11Rut Ehn
Rut Ehn 03, Upsala
10.36
Upsala IF
10.36
  
12Jessica Holmberg
10.19
Hässelby SK
10.19
PB
  
13Victoria WickmanAlunda SK
10.05
PB
  
F16 Kula (3.0 kg)     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Amanda PetterssonIFK Växjö
14.48
PB
  
2Julia Scharnell
14.09
Eslövs AI
14.09
PB
  
3Justina Esangbedo
12.81
Kvarnsvedens GoIF
12.81
PB
  
4Thea Löfman
12.77
Åhus FIK
12.77
  
5Ninni Lundberg
12.12
IFK Växjö
12.12
PB
  
6Linn Gabrielli Gustafsson
11.98
Råby-Rekarne FIF
11.98
  
7Zara Norén
11.55
Bollnäs FIK
11.55
  
8Agnes Klaesson
11.54
Hovslätts IK
11.54
PB
  
9Victoria WickmanAlunda SK
10.48
SB
  
10Emilia WamslerIFK Lund
10.47
  
11Nicole Dinu
10.43
IF Kville
10.43
PB
  
12Thea Björk
10.21
IFK Växjö
10.21
  
13Olivia Bissette
10.12
Mölndals AIK
10.12
  
14Tova Möllerström
10.11
Eslövs AI
10.11
  
15Linnea Persson
Linnea Persson 03, IFK Göteborg
9.94
IFK Göteborg
9.94
  
16Felicia Eriksson
9.76
IF Göta Karlstad
9.76
PB
  
17Sarah Bracken
9.55
Huddinge AIS
9.55
  
18Emelie Malmborg
9.54
Hässelby SK
9.54
  
19Ella Nilsson
9.15
Hanvikens SK
9.15
  
20Lisa BäckströmIstrums SK
9.12
PB
  
21Alice Lind
Alice Lind 03, Hanviken
8.83
Hanvikens SK
8.83
SB
  
22Moa EhrenbrandStrands IF
8.71
SB
  
23Ida Åhlander
6.61
Hanvikens SK
6.61
PB
  
F16 Vikt     
Inne 10 mar

Final A

Final
Inne 10 mar
1Isabella Wiklund
16.75
Västerås FK
16.75
PB
  
2Thea Löfman
16.08
Åhus FIK
16.08
PB
  
3Vilma Damberg
14.92
Turebergs FK
14.92
PB
  
4Johanna HallstenHälle IF
14.10
PB
  
5Sarah Bracken
13.44
Huddinge AIS
13.44
PB
  
6Ebba Wulcan
13.29
Säffle FIK
13.29
PB
  
7Victoria WickmanAlunda SK
13.10
PB
  
8Zara Norén
12.73
Bollnäs FIK
12.73
PB
  
9Linn Gabrielli Gustafsson
12.49
Råby-Rekarne FIF
12.49
PB
  
10Nina BjerklidenUpsala IF
12.46
PB
  
11Linnea Persson
Linnea Persson 03, IFK Göteborg
12.30
IFK Göteborg
12.30
PB
  
12Linn Harryson
12.30
Hammarby IF
12.30
PB
  
13Thea Björk
12.20
IFK Växjö
12.20
PB
  
14Sofia HammarwallIFK Tumba
12.19
PB
  
15Alexandra Karlsson
11.90
Mälarhöjdens IK
11.90
PB
  
16Emelie Malmborg
11.82
Hässelby SK
11.82
PB
  
17Ella Nilsson
10.94
Hanvikens SK
10.94
PB
  
18Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
10.86
Råby-Rekarne FIF
10.86
PB
  
19Alice Lind
Alice Lind 03, Hanviken
10.46
Hanvikens SK
10.46
PB
  
F15 60 m     
Inne 9 mar

Final A

Final
Inne 9 mar
1Elvira Tanderud
Elvira Tanderud 04, Trollhättan FIK
7.79
Trollhättan FIK
7.79
  
2Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
8.01
KFUM Örebro
8.01
PB
  
3Emilia FranzénKlippans FK
8.04
  
4Casandra JohnsonStrands IF
8.11
  
5Karin Bengtsson
8.16
Hanvikens SK
8.16
  
6Wilma Garplid
8.16
Mölndals AIK
8.16
  
7Saga Hermundstad
8.19
Hässelby SK
8.19
  
8Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
8.21
  
Semi 1
9 mar
9 mar
1Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
8.02
KFUM Örebro
8.02
PB
Q
  
2Wilma Garplid
8.11
Mölndals AIK
8.11
Q
  
3Karin Bengtsson
8.17
Hanvikens SK
8.17
Q
  
4Casandra JohnsonStrands IF
8.19
q
  
5Matilda Åkerman
8.32
IFK Halmstad
8.32
  
6Tilde SöderlundAlunda SK
8.33
  
7Felicia JohanssonHanvikens SK
8.46
  
Nora Lindahl
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Semi 2
9 mar
9 mar
1Elvira Tanderud
Elvira Tanderud 04, Trollhättan FIK
7.90
Trollhättan FIK
7.90
Q
  
2Emilia FranzénKlippans FK
8.11
Q
  
3Saga Hermundstad
8.16
Hässelby SK
8.16
Q
  
4Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
8.19
q
  
5Sissel Eliasson
8.21
Alingsås IF
8.21
  
6Filippa Palmås
Filippa Palmås 04, IFK Göteborg
8.21
IFK Göteborg
8.21
  
7Stella SällströmIFK Umeå
8.24
  
8Minna Silvell
8.25
Huddinge AIS
8.25
  
Heat 1
9 mar
9 mar
1Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
8.05
KFUM Örebro
8.05
PB
Q
  
2Tyra Tunander CedreniusIFK Lidingö
8.20
Q
  
3Tilde SöderlundAlunda SK
8.28
q
  
4Stella SällströmIFK Umeå
8.28
q
  
5Alannah HellstadiusHammarby IF
8.30
  
6Nova FogelkvistMotala AIF
8.57
PB
  
7Anelia DanielssonTullinge FI
8.79
PB
  
Heat 2
9 mar
9 mar
1Elvira Tanderud
Elvira Tanderud 04, Trollhättan FIK
7.92
Trollhättan FIK
7.92
Q
  
2Casandra JohnsonStrands IF
8.09
PB
Q
  
3Saga Hermundstad
8.14
Hässelby SK
8.14
q
  
4Minna Silvell
8.18
Huddinge AIS
8.18
PB
q
  
5Mi Kallio BergmanIF Hagen
8.43
  
6Rosa Sadig GaforAlunda SK
8.76
PB
  
7Tilda Linden
Tilda Linden 04, KFUM Örebro
8.93
KFUM Örebro
8.93
PB
  
Heat 3
9 mar
9 mar
1Filippa Palmås
Filippa Palmås 04, IFK Göteborg
8.10
IFK Göteborg
8.10
Q
  
2Emilia FranzénKlippans FK
8.15
Q
  
3Matilda Åkerman
8.23
IFK Halmstad
8.23
q
  
4Vera Lindblad
8.41
Bromma IF
8.41
SB
  
5Julia Johansson
8.42
Piteå IF
8.42
PB
  
6Elsa Hjelm
8.52
Åhus FIK
8.52
SB
  
7Liv Backman
8.75
Örgryte IS
8.75
SB
  
Heat 4
9 mar
9 mar
1Nora Lindahl
7.98
Hässelby SK
7.98
Q
  
2Wilma Garplid
8.09
Mölndals AIK
8.09
SB
Q
  
3Karin Bengtsson
8.10
Hanvikens SK
8.10
PB
q
  
4Ellen Hansson
8.31
Örgryte IS
8.31
  
5Agnes Bjerke
Agnes Bjerke 04, Glanshammar
8.41
Glanshammars IF
8.41
  
5Matilda Eriksson
8.41
Västerås FK
8.41
  
7Tilda Wahlén
8.43
Mölndals AIK
8.43
PB
  
Heat 5
9 mar
9 mar
1Sissel Eliasson
8.20
Alingsås IF
8.20
SB
Q
  
2Felicia JohanssonHanvikens SK
8.33
Q
  
3Stella Andersson
8.34
Nyköpings BIS
8.34
  
4Magda KarlssonIFK Lund
8.51
SB
  
5Lykke Iacobaeus
8.72
Värmdö IF
8.72
  
Lovis MathissonKA 2 IF
DQ
  
Ella Bennett
DNS
Hanvikens SK
DNS
  
F15 200 m     
Inne
Inne
Final 1
9 mar
9 mar
1Emilia Mandl
26.39
Malmö AI
26.39
PB
  
2Vera Lindblad
26.63
Bromma IF
26.63
  
3Filippa Palmås
Filippa Palmås 04, IFK Göteborg
26.75
IFK Göteborg
26.75
  
4Karin Bengtsson
27.11
Hanvikens SK
27.11
  
Final 2