1‐2.7
29.6
3.7
5.6
19.6
2.7
2.7
18.6
5.6
2.7
3.7
2.7
2‐3.7
2.7
1‐3.7
3.7
28‐29.6
29.6
29.6
29.6
22.6
30.6
28.5
11.6
21.6
29.6
21.6
28.6
18‐19.6
26.6
30.6
8.6
8.6
1.6
24.5
19.5
30.6
4.6
28.6
16.6
28‐29.6
28.6
28.6
28.6
27.6
22.6
21.6
20.6
14.6
27.6
24.6
26.6
21.6
26.6
26.6
19.6
26.6
26.6
26.6
22.6
20.6
23.6
26.6
25‐26.6
22.6
22.6
22.6
16.6
20.6
15.6
22.6
21.6
20.6
18.6
14.6
17‐19.6
17‐19.6
6.6
26.5
18.6
15.6
21.6
21.6
21.6
18.6
30.4
15.5
21.5
22.5
8.6
20.6
20.6
13.6
16.6
14.6
19.6
6.6
6.6
6.6
6.6
Tävlande: 114 (48+66)   Starter: 134 (56+78)

Män
M 100 m     
29 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jul
Vind: +0.8
1Vidar StenqvistTäby IS
10.77
  
2Michael LuxemburgTäby IS
10.82
  
2Thomas Jones
10.82
Kyrkhults SK
10.82
PB
  
Heat 2
29 jul Vind: +0.7
29 julVind: +0.7
1Thomas Jones
10.92
Kyrkhults SK
10.92
PB
  
2Hector Falk
Hector Falk 93, Eskilstuna FI
11.27
Eskilstuna FI
11.27
SB
  
3Simon Björnstedt
11.32
Upsala IF
11.32
PB
  
Heat 3
29 jul Vind: 0.0
29 julVind: 0.0
1Michael LuxemburgTäby IS
10.85
  
3Emil Johansson
11.18
Turebergs FK
11.18
PB
  
M 200 m     
28 jul
Vind: -1.0

Final A

Final
28 jul
Vind: -1.0
2Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
22.14
Linköpings GIF
22.14
  
Heat 1
28 jul Vind: +1.0
28 julVind: +1.0
3Jakob Dalenbring
Jakob Dalenbring 99, Västerås FK
23.14
Västerås FK
23.14
PB
  
Heat 2
28 jul Vind: -2.6
28 julVind: -2.6
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
22.47
KFUM Örebro
22.47
SB
  
3Edvin Hagberg
22.70
Turebergs FK
22.70
PB
  
4Philip StömneValbo AIF
23.36
PB
  
Heat 3
28 jul Vind: -2.2
28 julVind: -2.2
2Andreas GustafssonFalu IK
22.84
SB
  
3Sebastian LandströmHammarby IF
23.12
SB
  
Heat 4
28 jul Vind: -1.1
28 julVind: -1.1
3Hector Falk
Hector Falk 93, Eskilstuna FI
22.91
Eskilstuna FI
22.91
SB
  
M 400 m     
Final B
29 jul
29 jul
2Daniel Tegbrant
52.23
Hammarby IF
52.23
SB
  
4Kevin Duvert
52.73
Turebergs FK
52.73
SB
  
M 800 m     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
1:53.14
Västerås FK
1:53.14
PB
  
2Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
1:54.03
Eskilstuna FI
1:54.03
  
3Alexander Holmblad
1:54.76
Spårvägens FK
1:54.76
  
Final B
28 jul
28 jul
1Fredrik Kihlblom
2:03.41
Huddinge AIS
2:03.41
SB
  
M 1500 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
3:53.97
Västerås FK
3:53.97
PB
  
2Axel Djurberg
3:57.91
Upsala IF
3:57.91
PB
  
3Erik Djurberg
4:01.27
Hässelby SK
4:01.27
SB
  
M Höjd     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Emil Uhlin
2.01
Falu IK
2.01
PB
  
M Stav extra     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 00, Nyköpings BIS
4.43
Nyköpings BIS
4.43
PB
  
M Längd     
29 jul

Final A

Final
29 jul
3Ritchie Moba
6.86
Hammarby IF
6.86
+1.3 SB
  
8Kristoffer Kold ErlandsenKFUM Örebro
6.47
+1.0 PB
  
M Tresteg     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Erik Ehrlin
15.38w
Hammarby IF
15.38w
+2.2
  
4Tobias Thorwid
Tobias Thorwid 91, Stockholm Snipers IF
11.79
Stockholm Snipers IF
11.79
+1.3 SB
  
M Spjut     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Jakob Samuelsson
69.49
Hässelby SK
69.49
PB
  
3Edvin Hagberg
49.47
Turebergs FK
49.47
SB
  
P17 100 m     
29 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
29 jul
Vind: +0.8
3Pontus Lindell
11.84
Upsala IF
11.84
PB
  
P17 400 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Dennis Holmstedt
54.02
IK Westmannia
54.02
PB
  
2Viktor HedlundFalu IK
54.81
PB
  
3David Mörck
David Mörck 02, Västerås FK
54.99
Västerås FK
54.99
PB
  
P17 800 m     
28 jul

Final A

Final
28 jul
2Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, Thorengruppen
2:03.73
Thorengruppen TFC
2:03.73
PB
  
3Hassan Abdiqadir
Hassan Abdiqadir 01, Västerås FK
2:05.97
Västerås FK
2:05.97
PB
  
5Noha Olsson
Noha Olsson 02, Thorengruppen
2:07.21
Thorengruppen TFC
2:07.21
PB
  
P17 1500 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Hassan Abdiqadir
Hassan Abdiqadir 01, Västerås FK
4:10.23
Västerås FK
4:10.23
PB
  
2Julius Mördrup
4:16.54
IFK Lidingö
4:16.54
PB
  
4Kevin Bodén
4:21.16
Motala AIF
4:21.16
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
28 jul
Vind: -0.6

Final A

Final
28 jul
Vind: -0.6
4Viktor HedlundFalu IK
15.39
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
28 jul

Final A

Final
28 jul
3Olle Ek
Olle Ek 02, Råby-Rekarne
46.36
Råby-Rekarne FIF
46.36
PB
  
P17 Längd     
29 jul

Final A

Final
29 jul
3Moi WirunpanGefle IF
6.09
0.0 SB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
29 jul

Final A

Final
29 jul
2Malek Emghemes
Malek Emghemes 01, Södertälje IF
13.15
Södertälje IF
13.15
PB
  
3Henrik Renz
Henrik Renz 01, Tjalve IF Norrköping
12.22
Tjalve IF Norrköping
12.22
PB
  
P15 2000 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Albin Wallenius
Albin Wallenius 03, Västerås FK
6:14.01
Västerås FK
6:14.01
PB
  
3Emil Tärnvik
6:40.61
Hammarby IF
6:40.61
PB
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
28 jul

Final A

Final
28 jul
3Lukas Holm
44.87
Gefle IF
44.87
PB
  
P15 Stav     
28 jul

Final A

Final
28 jul
4Erik Zetterlund
Erik Zetterlund 04, KFUM Örebro
3.13
KFUM Örebro
3.13
PB
  
5Johan JuranderMotala AIF
2.83
PB
  
P14 80 m     
29 jul
Vind: -0.5

Final A

Final
29 jul
Vind: -0.5
1Kahlil Joshua
9.82
Turebergs FK
9.82
PB
  
P14 300 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
2Douglas Goldén
40.52
Katrineholms SK
40.52
PB
  
3Kahlil Joshua
41.54
Turebergs FK
41.54
PB
  
Kvinnor
K 80 m     
29 jul
Vind: +0.7

Final A

Final
29 jul
Vind: +0.7
3Tindra KjetselbergAlunda SK
10.67
SB
  
K 100 m     
29 jul
Vind: +1.1

Final A

Final
29 jul
Vind: +1.1
2Malin Skogström
12.41
Hässelby SK
12.41
PB
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
13.08
PB
  
Heat 2
29 jul Vind: +0.7
29 julVind: +0.7
4Daniela KarlssonTäby IS
12.83
SB
  
K 200 m     
28 jul
Vind: -1.5

Final A

Final
28 jul
Vind: -1.5
1Caroline KihlblomTäby IS
24.94
  
Heat 1
28 jul Vind: 0.0
28 julVind: 0.0
2Lovisa Linde
25.66
Täby IS
25.66
PB
  
4Celina Reichardt
26.27
Spårvägens FK
26.27
SB
  
Heat 2
28 jul Vind: 0.0
28 julVind: 0.0
1Emily Capobianco
Emily Capobianco 01, KFUM Örebro
26.65
KFUM Örebro
26.65
SB
  
Heat 3
28 jul Vind: -1.5
28 julVind: -1.5
4Alva von Gerber
26.51
Huddinge AIS
26.51
PB
  
K 400 m     
Final B
29 jul
29 jul
2Celina Reichardt
59.32
Spårvägens FK
59.32
SB
  
K 800 m     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Elsa Wallenius
Elsa Wallenius 01, Västerås FK
2:16.11
Västerås FK
2:16.11
SB
  
1Alva Malmsten NilssonIF Skade
2:25.72
PB
  
6Lizette Carlsson
2:33.42
Vallentuna FK
2:33.42
PB
  
K 1500 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
4:56.28
Hässelby SK
4:56.28
PB
  
2Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
4:44.54
Trångsvikens IF
4:44.54
PB
  
2Liva Gustavsson
5:40.04
Spårvägens FK
5:40.04
PB
  
3Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
4:48.79
F Stenungsunds FI
4:48.79
PB
  
4Saga Fältenhag
4:50.27
Högbo GIF
4:50.27
PB
  
7Emma Gustafsson
4:59.83
Hässelby SK
4:59.83
  
8Veronika Nordahl
5:07.02
Uppsala LK
5:07.02
SB
  
K 2000 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
2Ingrid Jonsson
7:08.72
Hässelby SK
7:08.72
SB
  
4Lina Olsson
7:34.71
Strands IF
7:34.71
PB
  
5Jasmine GyllenhammarTäby IS
7:39.02
PB
  
K 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
28 jul
Vind: -0.6

Final A

Final
28 jul
Vind: -0.6
5Tyra Tjulander
Tyra Tjulander 04, Västerås FK
12.86
Västerås FK
12.86
PB
  
K 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
28 jul
Vind: -2.4

Final A

Final
28 jul
Vind: -2.4
6Tyra Johansson
16.95
F Bålsta IK
16.95
PB
  
K 400 m häck     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Frida Wistfors
Frida Wistfors 99, Linköpings GIF
1:07.17
Linköpings GIF
1:07.17
SB
  
K Höjd     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Elvira Jonsson
Elvira Jonsson 03, Västerås FK
1.66
Västerås FK
1.66
PB
  
2Jasmine GyllenhammarTäby IS
1.51
PB
  
K Stav     
28 jul

Final A

Final
28 jul
6Alessia Balla
2.33
Finspångs AIK
2.33
PB
  
K Stav extra     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Louise Kvarforth
Louise Kvarforth 98, Västerås FK
3.13
Västerås FK
3.13
PB
  
K Längd     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
6.24
Västerås FK
6.24
–1.0
  
1Tilde SöderlundAlunda SK
5.36w
+2.8
  
2Emilia KjellbergIFK Sunne
6.09
0.0 SB
  
3Sandra TörnrosGefle IF
6.03
0.0
  
3Alexandra RosengrenHuddinge AIS
5.02
–1.6 SB
  
4Ida Nilsson
Ida Nilsson 98, Hovslätt
5.92
Hovslätts IK
5.92
0.0
  
5Tilda Kapell
4.86
Hammarby IF
4.86
+1.2 PB
  
6Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
5.69
IF Göta Karlstad
5.69
0.0 SB
  
6Lykke Iacobaeus
4.81w
Värmdö IF
4.81w
+2.1
  
9Carolina SöderbomÄrla IF
5.31
0.0 PB
  
11Denise Sandell
Denise Sandell 94, KFUM Örebro
5.05
KFUM Örebro
5.05
+0.5 PB
  
K Tresteg     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.20
Spårvägens FK
13.20
+1.9
  
1Katharina Gråman
12.04w
Tyresö FK
12.04w
+2.2
  
1Sofia Bertilsson
Sofia Bertilsson 02, Eskilstuna FI
10.77w
Eskilstuna FI
10.77w
+3.2
  
2Sanna Nygård
13.15
Hammarby IF
13.15
+1.4
  
2Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
11.86w
Glanshammars IF
11.86w
+2.3
  
3Jasmin Sabir
12.61w
Hammarby IF
12.61w
+3.1
  
3Tindra Frykholm
11.17w
Glanshammars IF
11.17w
+3.4
  
4Tindra KjetselbergAlunda SK
10.73
+1.9 PB
  
5Sara Sjögren
Sara Sjögren 98, Stenungsunds FI
12.00w
F Stenungsunds FI
12.00w
+3.3
  
5Elsa Jansson
10.67
Upsala IF
10.67
+1.2 PB
  
5Jasmine GyllenhammarTäby IS
9.74
–0.5 PB
  
6Veronika NordinGefle IF
10.86
+0.1 PB
  
6Alma Uhlin
10.53w
Falu IK
10.53w
+2.8
  
6Alice Åsell
Alice Åsell 04, Västerås FK
9.60
Västerås FK
9.60
0.0 PB
  
Katharina GråmanTyresö FK
11.74
+1.9 SB
  
Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
11.51
Glanshammars IF
11.51
+1.6 PB
  
Tindra Frykholm
10.89
Glanshammars IF
10.89
+0.5 PB
  
Sofia Bertilsson
Sofia Bertilsson 02, Eskilstuna FI
10.65
Eskilstuna FI
10.65
+1.5 PB
  
Alma Uhlin
10.49
Falu IK
10.49
+1.5 PB
  
K Spjut     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Ásdís Hjálmsdóttir
56.66
Spårvägens FK
56.66
  
2Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås FK
53.39
Västerås FK
53.39
  
4Maria Olsson
42.46
Gefle IF
42.46
PB
  
7Anna Werner
31.92
Danderyds SK
31.92
PB
  
F17 100 m     
Heat 1
29 jul Vind: +2.7
29 julVind: +2.7
2Hanna EnlundAIK
12.69w
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
12.81w
  
4Alva Wolwan
Alva Wolwan 01, Upsala IF
13.29w
Upsala IF
13.29w
  
F17 200 m     
1Astrid Eggesjö
Astrid Eggesjö 01, Västerås FK
26.10
Västerås FK
26.10
PB
  
F17 400 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Emilia Rydensjö
Emilia Rydensjö 02, Eskilstuna FI
1:00.62
Eskilstuna FI
1:00.62
PB
  
3Maja Björnsson
1:03.06
Upsala IF
1:03.06
PB
  
F17 300 m häck     
28 jul

Final A

Final
28 jul
2Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
46.88
Turebergs FK
46.88
PB
  
5Hanna Zakrisson
51.38
Finspångs AIK
51.38
PB
  
F17 Spjut (500 g)     
29 jul

Final A

Final
29 jul
4Elvira CarlénIK Lerum FI
34.41
PB
  
F15 300 m häck     
Final B
28 jul
28 jul
1Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
48.58
Eskilstuna FI
48.58
PB
  
F15 Kula (3.0 kg)     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Zara Norén
11.53
Bollnäs FIK
11.53
PB
  
F15 Spjut (500 g)     
29 jul

Final A

Final
29 jul
3Tilde SöderlundAlunda SK
26.64
PB
  
F14 300 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
41.87
Vallentuna FK
41.87
PB
  
3Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
44.66
Eskilstuna FI
44.66
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik