27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Tävlande: 430 (196+234)   Starter: 544 (254+290)

Män
M 100 m     
Final 1
24 jun Vind: +0.4
24 junVind: +0.4
1Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga 87, GER
10.23
87GER
10.23
SB
  
2Patrick Domogala
Patrick Domogala 93, GER
10.28
93GER
10.28
SB
  
3Michael Bryan
Michael Bryan 92, GER
10.39
92GER
10.39
SB
  
4Robert Hering
Robert Hering 90, GER
10.46
90GER
10.46
  
5Sven Knipphals
Sven Knipphals 85, GER
10.55
85GER
10.55
SB
  
6Kevin Ugo
Kevin Ugo 95, GER
10.56
95GER
10.56
SB
  
7Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer 95, GER
10.62
95GER
10.62
  
Final 2
24 jun Vind: 0.0
24 junVind: 0.0
1Patrick Domogala
Patrick Domogala 93, GER
10.24
93GER
10.24
PB
  
2Kevin Kranz
Kevin Kranz 98, GER
10.37
98GER
10.37
PB
  
3Roy Schmidt
Roy Schmidt 91, GER
10.44
91GER
10.44
  
4Thomas Barthel
Thomas Barthel 98, GER
10.50
98GER
10.50
  
5Sven Knipphals
Sven Knipphals 85, GER
10.51
85GER
10.51
SB
  
Final 3
24 jun Vind: 0.0
24 junVind: 0.0
1Michael Bryan
Michael Bryan 92, GER
10.38
92GER
10.38
SB
  
2Niels Torben Giese
Niels Torben Giese 98, GER
10.50
98GER
10.50
  
3Robin Erewa
Robin Erewa 91, GER
10.54
91GER
10.54
SB
  
4Maurice Huke
Maurice Huke 93, GER
10.58
93GER
10.58
  
5Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer 95, GER
10.64
95GER
10.64
  
Final 4
24 jun Vind: +0.1
24 junVind: +0.1
1Kevin Kranz
Kevin Kranz 98, GER
10.34
98GER
10.34
PB
  
2Roy Schmidt
Roy Schmidt 91, GER
10.50
91GER
10.50
  
3Thomas Barthel
Thomas Barthel 98, GER
10.55
98GER
10.55
  
M 200 m     
24 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
24 jun
Vind: +1.2
1Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga 87, GER
20.37
87GER
20.37
SB
  
2Michael Bryan
Michael Bryan 92, GER
20.58
92GER
20.58
PB
  
3Alexander Gladitz
Alexander Gladitz 94, GER
20.66
94GER
20.66
SB
  
4Maurice Huke
Maurice Huke 93, GER
21.00
93GER
21.00
  
Final B
24 jun Vind: +0.6
24 junVind: +0.6
1Steven Müller
Steven Müller 90, GER
20.46
90GER
20.46
PB
  
2Robin Erewa
Robin Erewa 91, GER
20.72
91GER
20.72
SB
  
3Robert Hering
Robert Hering 90, GER
20.86
90GER
20.86
SB
  
4Kevin Ugo
Kevin Ugo 95, GER
21.23
95GER
21.23
SB
  
M 400 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Patrick Schneider
Patrick Schneider 92, GER
46.43
92GER
46.43
=SB
  
2Johannes Trefz
Johannes Trefz 92, GER
46.63
92GER
46.63
  
3Torben Junker
Torben Junker 93, GER
46.69
93GER
46.69
  
4Laurin Forstreuter
Laurin Forstreuter 92, GER
47.79
92GER
47.79
  
5Alexander Juretzko
Alexander Juretzko 90, GER
47.99
90GER
47.99
  
6Tobias Lange
Tobias Lange 93, GER
48.61
93GER
48.61
  
M 800 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:48.86
95GER
1:48.86
  
2Omar Jammeh
Omar Jammeh 95, GAM
1:48.95
95GAM
1:48.95
SB
  
3Constantin Schulz
Constantin Schulz 98, GER
1:49.81
98GER
1:49.81
  
4Marvin Heinrich
Marvin Heinrich 97, GER
1:49.90
97GER
1:49.90
  
5Dennis Biederbick
Dennis Biederbick 97, GER
1:50.02
97GER
1:50.02
  
6Christian Von Eitzen
Christian Von Eitzen 97, GER
1:52.72
97GER
1:52.72
  
M 400 m häck     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Luke Campbell
Luke Campbell 94, GER
50.29
94GER
50.29
  
2Tobias Giehl
Tobias Giehl 91, GER
51.43
91GER
51.43
  
3Michael Adolf
Michael Adolf 96, GER
52.16
96GER
52.16
  
4Georg Fleischhauer
Georg Fleischhauer 88, GER
53.07
88GER
53.07
  
M Stav     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Kurtis Marschall
Kurtis Marschall 97, AUS
5.70
97AUS
5.70
  
2Karsten Dilla
Karsten Dilla 89, GER
5.60
89GER
5.60
  
3Torben Laidig
Torben Laidig 94, GER
5.60
94GER
5.60
=SB
  
4Tomas Wecksten
Tomas Wecksten 96, FIN
5.50
96FIN
5.50
SB
  
5Urho Kujanpää
Urho Kujanpää 97, FIN
5.50
97FIN
5.50
  
6Charlie Myers
Charlie Myers 97, GBR
5.40
97GBR
5.40
  
7Florian Gaul
Florian Gaul 91, GER
5.30
91GER
5.30
SB
  
8Julian Otchere
Julian Otchere 98, GER
5.20
98GER
5.20
  
5.205.405.505.605.705.81
Marschall-xo-xooxxx
Dilla-xo-xoxxx
Laidigoxxooxxoxxx
Weckstenxoxxoxoxxx
Kujanpääoxxoxxoxxx
Myersxxoxxoxxx
Gaul
Otchere
P19 100 m     
23 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
23 jun
Vind: +0.4
1Marvin Schulte
Marvin Schulte 99, GER
10.43
99GER
10.43
PB
  
2Luis Brandner
Luis Brandner 00, GER
10.52
00GER
10.52
  
2Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa 99, GER
10.52
99GER
10.52
SB
  
4Lucas Ansah-Peprah
Lucas Ansah-Peprah 00, GER
10.54
00GER
10.54
  
5Gal Arad
Gal Arad 99, ISR
10.56
99ISR
10.56
  
6Aaron Sexton
Aaron Sexton 00, IRL
10.72
00IRL
10.72
  
Final B
23 jun Vind: +0.2
23 junVind: +0.2
1Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.60
99DEN
10.60
PB
  
2Vidar StenqvistSWE
10.76
  
3Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
10.78
01NOR
10.78
  
4Keitharo Oosterwolde
Keitharo Oosterwolde 02, NED
10.80
02NED
10.80
  
5Luis Vieweg
Luis Vieweg 00, GER
10.82
00GER
10.82
  
6David Murphy
David Murphy 00, IRL
10.86
00IRL
10.86
  
Heat 1
23 jun Vind: +0.4
23 junVind: +0.4
1Aaron Sexton
Aaron Sexton 00, IRL
10.59
00IRL
10.59
q
  
2David Murphy
David Murphy 00, IRL
10.75
00IRL
10.75
q
  
3Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
10.77
01NOR
10.77
q
  
Heat 2
23 jun Vind: -0.8
23 junVind: -0.8
1Michael Olsen
Michael Olsen 99, GBR
10.56
99GBR
10.56
  
2Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.70
99DEN
10.70
q
  
3Máté Kišš
Máté Kišš 99, SVK
10.82
99SVK
10.82
  
4Robby Welsch
Robby Welsch 99, GER
10.91
99GER
10.91
SB
  
5Jordan Knops
Jordan Knops 00, NED
11.01
00NED
11.01
  
Heat 3
23 jun Vind: -0.1
23 junVind: -0.1
1Gal Arad
Gal Arad 99, ISR
10.52
99ISR
10.52
q
  
2Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner 99, GER
10.71
99GER
10.71
  
3Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
10.82
99DEN
10.82
  
4Eric De Groot
Eric De Groot 00, SUI
11.08
00SUI
11.08
  
5Joël Ngimbi Mabiala
Joël Ngimbi Mabiala 00, SUI
11.08
00SUI
11.08
  
Heat 4
23 jun Vind: +0.6
23 junVind: +0.6
1Marvin Schulte
Marvin Schulte 99, GER
10.49
99GER
10.49
q
  
2Jona Efoloko
Jona Efoloko 99, GBR
10.50
99GBR
10.50
  
3Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa 99, GER
10.53
99GER
10.53
SB
q
  
4Lucas Ansah-Peprah
Lucas Ansah-Peprah 00, GER
10.53
00GER
10.53
q
  
5Luis Brandner
Luis Brandner 00, GER
10.54
00GER
10.54
q
  
6Keitharo Oosterwolde
Keitharo Oosterwolde 02, NED
10.72
02NED
10.72
q
  
Heat 5
23 jun Vind: +0.6
23 junVind: +0.6
1Dominic Ashwell
Dominic Ashwell 99, GBR
10.50
99GBR
10.50
  
2Kaie Chambers-Brown
Kaie Chambers-Brown 99, GBR
10.53
99GBR
10.53
  
3Vidar StenqvistSWE
10.74
q
  
4Luis Vieweg
Luis Vieweg 00, GER
10.80
00GER
10.80
q
  
5Dominique Zwiep
Dominique Zwiep 99, NED
10.85
99NED
10.85
  
P19 200 m     
24 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
24 jun
Vind: +0.1
1Charlie Dobson
Charlie Dobson 99, GBR
20.75
99GBR
20.75
  
2Kasper KadestålSWE
21.14
PB
  
3Eric De Groot
Eric De Groot 00, SUI
22.41
00SUI
22.41
SB
  
4Máté Kišš
Máté Kišš 99, SVK
22.67
99SVK
22.67
  
Final B
24 jun
24 jun
1Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa 99, GER
21.15
99GER
21.15
SB
  
2Yacouba Pfälzner
Yacouba Pfälzner 99, GER
21.34
99GER
21.34
  
3Frieder Scheuschner
Frieder Scheuschner 99, GER
21.56
99GER
21.56
  
4Jaber Al-Mamari
Jaber Al-Mamari 01, QAT
22.50
01QAT
22.50
  
Final C
24 jun
24 jun
1David McDonald
David McDonald 99, IRL
21.48
99IRL
21.48
  
2Vidar StenqvistSWE
21.49
  
3Elias Goer
Elias Goer 00, GER
21.67
00GER
21.67
  
4João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho 99, POR
21.75
99POR
21.75
PB
  
Final D
24 jun
24 jun
1Nicolai Trageser
Nicolai Trageser 99, GER
21.50
99GER
21.50
  
2Jonas Herbst
Jonas Herbst 00, GER
21.60
00GER
21.60
  
3Nick Woischwill
Nick Woischwill 00, GER
21.72
00GER
21.72
  
4Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 00, FIN
21.82
00FIN
21.82
  
P19 400 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Jean Paul Bredau
Jean Paul Bredau 99, GER
46.71
99GER
46.71
PB
  
2Christian Davis
Christian Davis 99, AUS
47.34
99AUS
47.34
  
3João Ricardo Coelho
João Ricardo Coelho 99, POR
47.44
99POR
47.44
  
4Justin Prinsloo
Justin Prinsloo 01, RSA
49.97
01RSA
49.97
  
Final B
23 jun
23 jun
1Justus Ringel
Justus Ringel 99, GER
47.19
99GER
47.19
PB
  
2Joscha Bretschneider
Joscha Bretschneider 00, GER
47.31
00GER
47.31
PB
  
3Arne Leppelsack
Arne Leppelsack 99, GER
47.47
99GER
47.47
PB
  
4Maximilian Kremser
Maximilian Kremser 00, GER
47.47
00GER
47.47
PB
  
5Fabian Bürckel
Fabian Bürckel 99, GER
47.98
99GER
47.98
PB
  
6Justus Baumgarten
Justus Baumgarten 00, GER
49.40
00GER
49.40
  
Final C
23 jun
23 jun
1Carl BengtströmSWE
47.44
SB
  
2Oliver Ollesch
Oliver Ollesch 99, GER
48.19
99GER
48.19
PB
  
3Kevin Joite
Kevin Joite 00, GER
48.60
00GER
48.60
SB
  
4Tommi Mäkinen
Tommi Mäkinen 00, FIN
48.73
00FIN
48.73
SB
  
5Gary Haasbroek
Gary Haasbroek 99, AUS
49.62
99AUS
49.62
  
P19 800 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Robin Van Riel
Robin Van Riel 00, NED
1:50.02
00NED
1:50.02
  
2Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 00, GER
1:50.22
00GER
1:50.22
  
3Lachlan Raper
Lachlan Raper 99, AUS
1:50.36
99AUS
1:50.36
  
4Marcelo Pereira
Marcelo Pereira 00, POR
1:50.72
00POR
1:50.72
  
5Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer 99, GER
1:50.80
99GER
1:50.80
  
6Archie Wallis
Archie Wallis 99, AUS
1:50.85
99AUS
1:50.85
  
7Max Dieterich
Max Dieterich 99, GER
1:50.97
99GER
1:50.97
  
8Steffen Baxheinrich
Steffen Baxheinrich 99, GER
1:51.97
99GER
1:51.97
  
Final B
24 jun
24 jun
1Lars Van Hoeven
Lars Van Hoeven 99, NED
1:52.87
99NED
1:52.87
  
2Thomas Engels
Thomas Engels 99, BEL
1:53.46
99BEL
1:53.46
  
3Nuno Pereira
Nuno Pereira 00, POR
1:53.47
00POR
1:53.47
  
4Jaryd Clifford
Jaryd Clifford 99, AUS
1:53.57
99AUS
1:53.57
PB
  
5Elon Abergel
Elon Abergel 99, ISR
1:54.32
99ISR
1:54.32
  
6Nicolas Pracht
Nicolas Pracht 00, SUI
1:54.45
00SUI
1:54.45
  
P19 1500 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Callum Davies
Callum Davies 99, AUS
3:53.46
99AUS
3:53.46
  
2Nuno Pereira
Nuno Pereira 00, POR
3:54.55
00POR
3:54.55
  
3Maximilian Sluka
Maximilian Sluka 00, GER
3:54.56
00GER
3:54.56
  
4Jonathan Schmidt
Jonathan Schmidt 99, GER
3:54.63
99GER
3:54.63
  
5Mohamed Mohumed
Mohamed Mohumed 99, GER
3:55.03
99GER
3:55.03
  
6William Devantier
William Devantier 00, DEN
3:56.55
00DEN
3:56.55
  
7Cisse De Locht
Cisse De Locht 99, BEL
3:59.78
99BEL
3:59.78
  
8Ward Leunckens
Ward Leunckens 00, BEL
4:00.33
00BEL
4:00.33
PB
  
9Magnus Nyman Hall
Magnus Nyman Hall 99, DEN
4:00.58
99DEN
4:00.58
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
23 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
23 jun
Vind: 0.0
1Michael Obasuyi
Michael Obasuyi 99, BEL
13.38
99BEL
13.38
PB NU20R
  
2Joshua Zeller
Joshua Zeller 00, GBR
13.55
00GBR
13.55
  
3Stefan Volzer
Stefan Volzer 00, GER
13.57
00GER
13.57
PB
  
4Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin 99, SUI
13.62
99SUI
13.62
SB
  
5Tuur Bras
Tuur Bras 99, BEL
13.68
99BEL
13.68
SB
  
6Raphael Thoma
Raphael Thoma 99, GER
13.73
99GER
13.73
SB
  
Final B
23 jun Vind: +0.5
23 junVind: +0.5
1Dave Wesselink
Dave Wesselink 99, NED
13.83
99NED
13.83
  
2Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
13.86
01QAT
13.86
PB
  
3Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten 99, BEL
13.94
99BEL
13.94
  
4Marius Lewald
Marius Lewald 99, GER
14.03
99GER
14.03
  
5Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
14.24
99NOR
14.24
  
6Dustin Hanusch
Dustin Hanusch 00, GER
14.28
00GER
14.28
  
Heat 1
23 jun Vind: +0.9
23 junVind: +0.9
1Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin 99, SUI
13.73
99SUI
13.73
SB
q
  
2Tuur Bras
Tuur Bras 99, BEL
13.83
99BEL
13.83
q
  
3Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten 99, BEL
13.90
99BEL
13.90
SB
q
  
4Owaab Barrow
Owaab Barrow 01, QAT
13.99
01QAT
13.99
q
  
5Dustin Hanusch
Dustin Hanusch 00, GER
14.06
00GER
14.06
PB
q
  
6Joel BengtssonSWE
14.17
PB
  
Heat 2
23 jun Vind: +0.9
23 junVind: +0.9
1Raphael Thoma
Raphael Thoma 99, GER
13.87
99GER
13.87
SB
q
  
2Dave Wesselink
Dave Wesselink 99, NED
14.04
99NED
14.04
q
  
3Tim Eikermann
Tim Eikermann 00, GER
14.24
00GER
14.24
  
4Jason Nicholson
Jason Nicholson 99, GBR
15.04
99GBR
15.04
  
Heat 3
23 jun Vind: 0.0
23 junVind: 0.0
1Michael Obasuyi
Michael Obasuyi 99, BEL
13.44
99BEL
13.44
PB NU20R
q
  
2Joshua Zeller
Joshua Zeller 00, GBR
13.49
00GBR
13.49
PB
q
  
3Stefan Volzer
Stefan Volzer 00, GER
13.74
00GER
13.74
PB
q
  
4Marius Lewald
Marius Lewald 99, GER
13.97
99GER
13.97
q
  
5Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
14.11
99NOR
14.11
q
  
P19 400 m häck     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Alex Knibbs
Alex Knibbs 99, GBR
50.57
99GBR
50.57
PB
  
2Ramsey Angela
Ramsey Angela 99, NED
51.10
99NED
51.10
  
3Justus Ringel
Justus Ringel 99, GER
51.23
99GER
51.23
PB
  
4Tuur Bras
Tuur Bras 99, BEL
52.57
99BEL
52.57
  
5Lars Widmer
Lars Widmer 99, SUI
55.29
99SUI
55.29
  
Final B
24 jun
24 jun
1Bassem Hemeida
Bassem Hemeida 00, QAT
51.17
00QAT
51.17
  
2Emil Nana Kwame Agyekum
Emil Nana Kwame Agyekum 99, GER
51.47
99GER
51.47
  
3Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
51.56
99EST
51.56
PB
  
4Harvey Murrant
Harvey Murrant 99, AUS
54.15
99AUS
54.15
  
5Anton BertilssonSWE
55.09
  
P19 Höjd     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Lucas Mihota
Lucas Mihota 99, GER
2.10
99GER
2.10
  
1Breyton Poole
Breyton Poole 00, RSA
2.10
00RSA
2.10
  
3Luca Meinke
Luca Meinke 99, GER
2.07
99GER
2.07
  
4Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 00, NOR
2.00
00NOR
2.00
=SB
  
5Simon WiklundSWE
2.00
  
6Tomas Janda
Tomas Janda 99, GER
2.00
99GER
2.00
  
7Ole Krischan Grevsmühl
Ole Krischan Grevsmühl 98, GER
1.95
98GER
1.95
  
P19 Stav     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
5.55
99NOR
5.55
=PB NU20R
  
2Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
5.45
01NOR
5.45
PB NU18R
  
3Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre 99, GER
5.35
99GER
5.35
  
4Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
4.90
99GER
4.90
PB
  
5Jorg Vanlierde
Jorg Vanlierde 99, BEL
4.90
99BEL
4.90
=PB
  
6Maksim Goldovskiy
Maksim Goldovskiy 00, ISR
4.75
00ISR
4.75
  
7Daniel Breinl
Daniel Breinl 00, GER
4.60
00GER
4.60
  
5.005.205.355.455.555.65
Guttormsen-xooxxooxxx
Lillefosseooxooxxx
Lita Baehre
Bechmann
Vanlierde
Goldovskiy
Breinl
P19 Längd     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Yannick Wolf
Yannick Wolf 00, GER
7.47
00GER
7.47
+1.0
  
2Ole Grammann
Ole Grammann 00, GER
7.33
00GER
7.33
–0.8
  
3Ben Schmidtchen
Ben Schmidtchen 00, AUS
7.29
00AUS
7.29
0.0
  
4Luka Herden
Luka Herden 00, GER
7.25
00GER
7.25
0.0
  
5John Schlegl
John Schlegl 00, GER
7.24
00GER
7.24
0.0
  
6Manuel Wagner
Manuel Wagner 99, GER
7.05
99GER
7.05
+0.3
  
7Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes 01, NOR
7.04
01NOR
7.04
+0.9
  
Wolf6.92
+0.2
7.13
-0.5
7.19
-0.3
7.29
+0.1
7.23
+0.4
7.47
+1.0
Grammann
Schmidtchen
Herden
Schlegl
Wagner
Flåtnes
P19 Tresteg     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes 01, NOR
15.09
01NOR
15.09
+0.1
  
2Aimo Warnt
Aimo Warnt 00, GER
14.76
00GER
14.76
0.0
  
3Devon Bender
Devon Bender 00, GER
14.74
00GER
14.74
+0.3
  
4Nicklas Sammet
Nicklas Sammet 01, GER
14.17w
01GER
14.17w
+2.1
  
P19 Kula (6.0 kg)     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 00, AUS
19.74
00AUS
19.74
PB
  
2Valentin Moll
Valentin Moll 99, GER
19.52
99GER
19.52
  
3Aiden Harvey
Aiden Harvey 99, AUS
19.42
99AUS
19.42
PB
  
4Timo Northoff
Timo Northoff 00, GER
19.21
00GER
19.21
PB
  
5Adrián Baran
Adrián Baran 99, SVK
18.42
99SVK
18.42
  
6Nico Maier
Nico Maier 00, GER
17.99
00GER
17.99
  
7Patrik LindstedtSWE
17.33
  
8Lars Meyer
Lars Meyer 99, SUI
16.53
99SUI
16.53
  
9Samuel Kováč
Samuel Kováč 99, SVK
16.50
99SVK
16.50
  
Kolesnikoffx19.6719.4619.74xx
Moll19.43x19.05xx19.52
Harvey18.2618.3418.68x19.3519.42
Northoffx19.21xx17.73x
Baran
Maier
Lindstedt
Meyer
Kováč
P19 Diskus (1.75 kg)     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Emanuel Sousa
Emanuel Sousa 99, POR
62.87
99POR
62.87
PB
  
2Tim Ader
Tim Ader 99, GER
59.66
99GER
59.66
  
3Casper Jørgensen
Casper Jørgensen 99, DEN
58.62
99DEN
58.62
NU20R DUR-19
  
4Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 00, GER
56.81
00GER
56.81
  
5Claudio Romero
Claudio Romero 00, CHI
56.63
00CHI
56.63
  
6Martynas Alekna
Martynas Alekna 00, LTU
56.04
00LTU
56.04
  
7James Tomlinson
James Tomlinson 00, GBR
55.04
00GBR
55.04
  
8Alexander Kolesnikoff
Alexander Kolesnikoff 00, AUS
53.70
00AUS
53.70
  
9Jakob Arbeit
Jakob Arbeit 99, GER
52.18
99GER
52.18
  
10Samuel Kováč
Samuel Kováč 99, SVK
50.25
99SVK
50.25
  
11Patrik LindstedtSWE
49.62
  
12Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson 99, ISL
48.71
99ISL
48.71
  
Sousa57.67x57.4856.8257.6262.87
Ader51.2355.49x59.66xx
Jørgensen57.6356.29x58.62x57.79
Häßler
Romero
Alekna
Tomlinson
Kolesnikoff
Arbeit
Kováč
Lindstedt
Sigurdsson
P19 Slägga (6.0 kg)     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Jake Norris
Jake Norris 99, GBR
80.28
99GBR
80.28
  
2Ragnar CarlssonSWE
76.18
PB
  
3Bayley Campbell
Bayley Campbell 00, GBR
72.64
00GBR
72.64
  
4Fabio Heßling
Fabio Heßling 99, GER
72.28
99GER
72.28
PB
  
5Ruben Antunes
Ruben Antunes 99, POR
71.71
99POR
71.71
PB
  
6James Joycey
James Joycey 99, AUS
68.89
99AUS
68.89
  
7Christoph Gleixner
Christoph Gleixner 99, GER
68.81
99GER
68.81
  
8Konstantin Moll
Konstantin Moll 00, GER
64.62
00GER
64.62
  
9Pascal Thalhäuser
Pascal Thalhäuser 99, GER
63.97
99GER
63.97
  
10Victor Hongell
Victor Hongell 99, FIN
63.28
99FIN
63.28
  
11Michael Burger
Michael Burger 00, GER
62.95
00GER
62.95
  
12Franz Lorenz
Franz Lorenz 00, GER
61.91
00GER
61.91
PB
  
13Sebastian Arnold
Sebastian Arnold 99, GER
61.90
99GER
61.90
SB
  
14August BergstrandSWE
58.42
  
Norris77.0680.2878.1475.10x77.26
Carlsson73.2176.1873.38xxx
Campbellx69.2272.6466.5969.93x
Heßling72.2871.9368.2667.93x70.86
Antunes66.3769.7171.7169.0265.4770.61
Joycey
Gleixner
Moll
Thalhäuser
Hongell63.28xxxxx
Burger
Lorenz
Arnold
Bergstrand
P19 Spjut     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Leandro Ramos
Leandro Ramos 00, POR
70.27
00POR
70.27
  
2Jakob Nauck
Jakob Nauck 99, GER
67.76
99GER
67.76
  
3Maurice Voigt
Maurice Voigt 00, GER
66.52
00GER
66.52
  
4Tomas Schlegel
Tomas Schlegel 99, GER
66.35
99GER
66.35
SB
  
5Franck Di Sanza
Franck Di Sanza 00, SUI
61.21
00SUI
61.21
  
6Carl WidenholmSWE
61.01
  
7Gary Haasbroek
Gary Haasbroek 99, AUS
55.24
99AUS
55.24
PB
  
P19 4x100 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Storbritannien 
Storbritannien  
39.83
GBR
39.83
  
  Dominic Ashwell, Charlie Dobson, Jona Efoloko, Chad Miller
2Irland 
Irland  
40.30
IRL
40.30
NU20R
  
  David McDonald, Aaron Sexton, Jack Dempsey, David Murphy
3Schweiz 
Schweiz  
41.97
SUI
41.97
  
  Joël Ngimbi Mabiala, Sales Junior Inglin, Joshua Eichenberger, Eric De Groot
Final 2
24 jun
24 jun
1Tyskland 
Tyskland  
39.43
GER
39.43
  
  Lucas Ansah-Peprah, Marvin Schulte, Milo Skupin-Alfa, Luis Brandner
2Storbritannien 
Storbritannien  
40.28
GBR
40.28
  
  Dominic Ashwell, Chad Miller, Michael Olsen, Kaie Chambers-Brown
P19 4x400 m     
1Tyskland 
Tyskland  
3:08.81
GER
3:08.81
  
  Maximilian Kremser, Joscha Bretschneider, Justus Baumgarten, Jean Paul Bredau
2Tyskland 
Tyskland  
3:10.40
GER
3:10.40
  
  Arne Leppelsack, Fabian Bürckel, Oliver Ollesch, Oskar Schwarzer
3Australien 
Australien  
3:17.50
AUS
3:17.50
  
  Harvey Murrant, Christian Davis, Callum Davies, Jaryd Clifford
Kvinnor
K 100 m     
Final 1
24 jun Vind: +0.1
24 junVind: +0.1
1Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
11.39
93GER
11.39
  
2Sina Mayer
Sina Mayer 95, GER
11.58
95GER
11.58
  
3Jennifer Montag
Jennifer Montag 98, GER
11.58
98GER
11.58
  
4Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
11.77
87FIN
11.77
  
5Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
11.83
91GER
11.83
  
Final 2
24 jun Vind: 0.0
24 junVind: 0.0
1Jennifer Montag
Jennifer Montag 98, GER
11.45
98GER
11.45
SB
  
2Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
11.58
98NOR
11.58
  
3Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly 96, GER
11.59
96GER
11.59
  
4Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
11.72
87FIN
11.72
  
4Alina Kuß
Alina Kuß 96, GER
12.08
96GER
12.08
  
Final 3
24 jun Vind: -0.3
24 junVind: -0.3
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
11.68
98NOR
11.68
  
2Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
11.73
90GER
11.73
  
3Lara Matheis
Lara Matheis 92, GER
11.76
92GER
11.76
  
4Alina Kuß
Alina Kuß 96, GER
12.27
96GER
12.27
  
Final 4
24 jun Vind: 0.0
24 junVind: 0.0
1Sina Mayer
Sina Mayer 95, GER
11.57
95GER
11.57
  
2Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
11.61
91GER
11.61
SB
  
3Lara Matheis
Lara Matheis 92, GER
11.74
92GER
11.74
  
4Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
11.77
90GER
11.77
  
K 200 m     
24 jun
Vind: +0.7

Final A

Final
24 jun
Vind: +0.7
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
23.56
98NOR
23.56
  
2Martyna Dąbrowska
Martyna Dąbrowska 94, POL
23.65
94POL
23.65
  
3Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese 94, GER
23.88
94GER
23.88
SB
  
4Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala 87, FIN
23.93
87FIN
23.93
  
5Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
24.01
94GER
24.01
  
K 400 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Nadine Gonska
Nadine Gonska 90, GER
52.00
90GER
52.00
PB
  
2Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan 89, POL
52.28
89POL
52.28
  
3Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler 97, GER
53.05
97GER
53.05
PB
  
4Lena Naumann
Lena Naumann 94, GER
53.86
94GER
53.86
  
5Alena Gerken
Alena Gerken 94, GER
54.47
94GER
54.47
  
K 800 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Katharina Trost
Katharina Trost 95, GER
2:03.65
95GER
2:03.65
  
2Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
2:03.79
93GER
2:03.79
SB
  
3Christine Gess
Christine Gess 94, GER
2:04.82
94GER
2:04.82
SB
  
4Rebekka Ackers
Rebekka Ackers 90, GER
2:04.86
90GER
2:04.86
  
5Jana Reinert
Jana Reinert 98, GER
2:06.57
98GER
2:06.57
  
6Patricia De Graat
Patricia De Graat 98, GER
2:10.23
98GER
2:10.23
  
K 100 m häck     
24 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
24 jun
Vind: 0.0
1Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
12.89
91GER
12.89
SB
  
2Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
13.12
94GER
13.12
  
3Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
13.25
91AUT
13.25
  
4Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer 89, GER
14.08
89GER
14.08
  
Final B
24 jun Vind: 0.0
24 junVind: 0.0
1Monika Zapalska
Monika Zapalska 94, GER
13.37
94GER
13.37
SB
  
2Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand 87, GER
13.47
87GER
13.47
SB
  
3Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt 98, GER
13.85
98GER
13.85
  
4Molly Scott
Molly Scott 99, IRL
14.11
99IRL
14.11
  
Final 2
24 jun Vind: +0.1
24 junVind: +0.1
1Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
13.36
91AUT
13.36
  
2Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand 87, GER
13.38
87GER
13.38
SB
  
3Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt 98, GER
13.52
98GER
13.52
PB
  
4Monika Zapalska
Monika Zapalska 94, GER
13.53
94GER
13.53
  
5Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer 89, GER
13.93
89GER
13.93
  
K 400 m häck     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Christine Salterberg
Christine Salterberg 94, GER
57.16
94GER
57.16
  
2Franziska Kindt
Franziska Kindt 93, GER
1:03.32
93GER
1:03.32
  
K Stav     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Eliza McCartney
Eliza McCartney 96, NZL
4.92
96NZL
4.92
PB AR
  
2Jacqueline Otchere
Jacqueline Otchere 96, GER
4.30
96GER
4.30
  
3Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.30
96NOR
4.30
  
4Nina Kennedy
Nina Kennedy 97, AUS
4.30
97AUS
4.30
  
5Marta Onofre
Marta Onofre 91, POR
4.20
91POR
4.20
=SB
  
6Regine Kramer
Regine Kramer 93, GER
4.10
93GER
4.10
  
7Ria Möllers
Ria Möllers 96, GER
4.10
96GER
4.10
  
8Desiree Singh
Desiree Singh 94, GER
4.10
94GER
4.10
=SB
  
9Aino Siitonen
Aino Siitonen 94, FIN
4.00
94FIN
4.00
  
4.004.104.504.704.864.925.00
McCartney--oooxoxxx
Otchere
Retzius
Kennedy
Onofre
Kramer
Möllers
Singh
Siitonenxxoxxx
K 4x100 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
43.72
GER
43.72
  
 Ricarda Lobe, Alexandra Burghardt, Nadine Gonska, Jessica-Bianca Wessolly
F19 100 m     
23 jun
Vind: +0.5

Final A

Final
23 jun
Vind: +0.5
1Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo 99, GER
11.39
99GER
11.39
  
2Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken 99, LUX
11.59
99LUX
11.59
PB NR NU23R NU20R
  
3Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
11.60
99IRL
11.60
SB
  
4Sara Francis
Sara Francis 00, FIN
11.81
00FIN
11.81
  
Final B
23 jun Vind: -0.7
23 junVind: -0.7
1Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 00, ISL
11.68
00ISL
11.68
PB =NU23R =NU20R
  
2Judith Goll
Judith Goll 99, SUI
11.76
99SUI
11.76
SB
  
3Denise Uphoff
Denise Uphoff 00, GER
11.80
00GER
11.80
  
4Mia Gross
Mia Gross 01, AUS
11.82
01AUS
11.82
  
5Chiara Schimpf
Chiara Schimpf 00, GER
11.91
00GER
11.91
=PB
  
Heat 1
23 jun Vind: +0.6
23 junVind: +0.6
1Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo 99, GER
11.43
99GER
11.43
q
  
2Patience Jumbo-Gula
Patience Jumbo-Gula 01, IRL
11.51
01IRL
11.51
PB
q
  
3Sara Francis
Sara Francis 00, FIN
11.75
00FIN
11.75
PB
q
  
4Chiara Schimpf
Chiara Schimpf 00, GER
11.91
00GER
11.91
PB
q
  
Heat 2
23 jun Vind: -0.3
23 junVind: -0.3
1Kristal Awuah
Kristal Awuah 99, GBR
11.47
99GBR
11.47
  
2Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken 99, LUX
11.78
99LUX
11.78
q
  
3Mia Gross
Mia Gross 01, AUS
11.92
01AUS
11.92
q
  
4Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth 99, NOR
11.93
99NOR
11.93
  
5Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 00, SUI
12.20
00SUI
12.20
  
Heat 3
23 jun Vind: +0.3
23 junVind: +0.3
1Ebony Carr
Ebony Carr 99, GBR
11.65
99GBR
11.65
PB
  
2Riley Day
Riley Day 00, AUS
11.68
00AUS
11.68
q
  
3Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 00, ISL
11.80
00ISL
11.80
q
  
4Demi Van Den Wildenberg
Demi Van Den Wildenberg 00, NED
11.97
00NED
11.97
  
5Célia Jaccard
Célia Jaccard 00, SUI
12.17
00SUI
12.17
  
Heat 4
23 jun Vind: 0.0
23 junVind: 0.0
1Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
11.72
99IRL
11.72
q
  
2Vera Chinedu
Vera Chinedu 00, GBR
11.78
00GBR
11.78
  
3Judith Goll
Judith Goll 99, SUI
11.86
99SUI
11.86
q
  
4Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 00, POR
12.22
00POR
12.22
  
5Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen 99, NOR
12.39
99NOR
12.39
SB
  
Heat 5
23 jun Vind: +0.2
23 junVind: +0.2
1Viktoria Dönicke
Viktoria Dönicke 99, GER
11.74
99GER
11.74
q
  
2Denise Uphoff
Denise Uphoff 00, GER
11.84
00GER
11.84
q
  
3Kathrin Grenda
Kathrin Grenda 99, GER
11.95
99GER
11.95
  
4Marina Scherzl
Marina Scherzl 99, GER
11.99
99GER
11.99
  
5Maja Höber
Maja Höber 99, GER
12.07
99GER
12.07
  
6Lara Hümke
Lara Hümke 99, GER
12.24
99GER
12.24
  
F19 200 m     
24 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
24 jun
Vind: +0.4
1Alisha Rees
Alisha Rees 99, GBR
23.44
99GBR
23.44
SB
  
2Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir 01, ISL
23.64
01ISL
23.64
  
3Riley Day
Riley Day 00, AUS
23.85
00AUS
23.85
  
4Rhasidat Adeleke
Rhasidat Adeleke 02, IRL
23.85
02IRL
23.85
PB
  
5Mia Gross
Mia Gross 01, AUS
24.19
01AUS
24.19
  
Final B
24 jun Vind: -0.6
24 junVind: -0.6
1Georgina Adam
Georgina Adam 00, GBR
23.52
00GBR
23.52
PB
  
2Sophia Junk
Sophia Junk 99, GER
23.55
99GER
23.55
  
3Corinna Schwab
Corinna Schwab 99, GER
23.67
99GER
23.67
  
4Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 00, LTU
23.68
00LTU
23.68
  
5Neele Schuten
Neele Schuten 99, GER
23.98
99GER
23.98
  
Final C
24 jun Vind: +0.4
24 junVind: +0.4
1Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses 99, IRL
23.86
99IRL
23.86
PB
  
2Mair Edwards
Mair Edwards 99, GBR
24.38
99GBR
24.38
  
3Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 00, ISL
24.44
00ISL
24.44
  
4Fe Vannerom
Fe Vannerom 00, BEL
24.55
00BEL
24.55
  
5Silke Lemmens
Silke Lemmens 99, SUI
24.63
99SUI
24.63
  
Final D
24 jun Vind: +0.6
24 junVind: +0.6
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
24.01
99NOR
24.01
PB
  
2Skadi Schier
Skadi Schier 00, GER
24.09
00GER
24.09
  
3Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken 99, LUX
24.29
99LUX
24.29
  
4Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 00, POR
24.31
00POR
24.31
  
5Nadja Zurlinden
Nadja Zurlinden 01, SUI
24.56
01SUI
24.56
  
Final E
24 jun Vind: -0.2
24 junVind: -0.2
1Amelie Dierke
Amelie Dierke 00, GER
24.28
00GER
24.28
PB
  
2Sara Francis
Sara Francis 00, FIN
24.39
00FIN
24.39
PB
  
3Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth 99, NOR
24.60
99NOR
24.60
SB
  
4Mette Baas
Mette Baas 00, FIN
24.66
00FIN
24.66
  
5Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
24.80
00ISL
24.80
PB
  
6Anika Krone
Anika Krone 00, SUI
24.83
00SUI
24.83
  
F19 400 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Davicia Patterson
Davicia Patterson 00, IRL
52.88
00IRL
52.88
PB NU20R
  
2Ella Connolly
Ella Connolly 00, AUS
53.64
00AUS
53.64
SB
  
3Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 00, SVK
54.30
00SVK
54.30
  
4Laura Kaufmann
Laura Kaufmann 00, GER
54.59
00GER
54.59
  
5Ciara Deely
Ciara Deely 00, IRL
54.66
00IRL
54.66
  
Final B
23 jun
23 jun
1Carla Hattingh
Carla Hattingh 01, RSA
54.78
01RSA
54.78
  
2Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 00, SUI
54.79
00SUI
54.79
  
3Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 00, ISL
55.34
00ISL
55.34
SB
  
4Sophia Müller
Sophia Müller 00, GER
57.29
00GER
57.29
  
5Juli Vercuiel
Juli Vercuiel 00, RSA
59.09
00RSA
59.09
  
Final C
23 jun
23 jun
1Brenda Cataria-Byll
Brenda Cataria-Byll 01, GER
54.37
01GER
54.37
SB
  
2Frieda Breitkopf
Frieda Breitkopf 00, GER
55.34
00GER
55.34
PB
  
3Anna-Maria Hofmann
Anna-Maria Hofmann 00, GER
55.41
00GER
55.41
  
4Johanna Berrens
Johanna Berrens 00, GER
55.45
00GER
55.45
  
5Luna Bulmahn
Luna Bulmahn 99, GER
55.46
99GER
55.46
PB
  
6Elena Kelety
Elena Kelety 99, GER
57.30
99GER
57.30
SB
  
F19 800 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Jemima Russell
Jemima Russell 99, AUS
2:06.47
99AUS
2:06.47
SB
  
2Nele Weßel
Nele Weßel 99, GER
2:06.83
99GER
2:06.83
  
3Alina Schönherr
Alina Schönherr 00, GER
2:07.18
00GER
2:07.18
  
4Patrícia Silva
Patrícia Silva 99, POR
2:07.28
99POR
2:07.28
  
5Sarah Eckel
Sarah Eckel 99, AUS
2:07.41
99AUS
2:07.41
  
6Freja Wærness
Freja Wærness 00, DEN
2:07.71
00DEN
2:07.71
  
7Majtie Kolberg
Majtie Kolberg 99, GER
2:09.87
99GER
2:09.87
  
8Lara Tortell
Lara Tortell 01, GER
2:10.34
01GER
2:10.34
  
Final B
24 jun
24 jun
1Abbey Caldwell
Abbey Caldwell 01, AUS
2:09.42
01AUS
2:09.42
  
2Noemi Jakober
Noemi Jakober 00, SUI
2:11.11
00SUI
2:11.11
  
3Fanny Arendt
Fanny Arendt 02, LUX
2:11.20
02LUX
2:11.20
PB
  
4Lena Kieffer
Lena Kieffer 01, LUX
2:11.68
01LUX
2:11.68
  
5Sarah-Fleur Schulze
Sarah-Fleur Schulze 99, GER
2:12.10
99GER
2:12.10
  
F19 1500 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Anna Mark Helwigh
Anna Mark Helwigh 00, DEN
4:29.60
00DEN
4:29.60
  
2Sophie Søefeldt
Sophie Søefeldt 00, DEN
4:30.00
00DEN
4:30.00
  
3Brielle Erbacher
Brielle Erbacher 99, AUS
4:30.54
99AUS
4:30.54
  
4Lena Kieffer
Lena Kieffer 01, LUX
4:31.20
01LUX
4:31.20
  
5Linda Geißler
Linda Geißler 00, GER
4:37.50
00GER
4:37.50
  
6Clio Ozanne-Jaques
Clio Ozanne-Jaques 99, AUS
4:38.41
99AUS
4:38.41
  
7Margaux Bruls
Margaux Bruls 01, LUX
4:38.63
01LUX
4:38.63
PB
  
8Lea Freigang
Lea Freigang 00, GER
4:38.72
00GER
4:38.72
PB
  
F19 100 m häck     
23 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
23 jun
Vind: +0.8
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
13.52
99NOR
13.52
PB
  
2Amanda HanssonSWE
13.64
SB
  
3Neele Schuten
Neele Schuten 99, GER
13.77
99GER
13.77
PB
  
4Annika Niedermayer
Annika Niedermayer 99, GER
13.78
99GER
13.78
PB
  
5Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 00, SUI
13.87
00SUI
13.87
SB
  
6Lateisha Willis
Lateisha Willis 00, AUS
13.98
00AUS
13.98
  
Final B
23 jun Vind: -0.1
23 junVind: -0.1
1Marisa Carvalho
Marisa Carvalho 99, POR
13.90
99POR
13.90
SB
  
2Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 00, FIN
13.99
00FIN
13.99
  
3Miriam Sinning
Miriam Sinning 99, GER
14.03
99GER
14.03
SB
  
4Anna Jablonski
Anna Jablonski 00, GER
14.11
00GER
14.11
PB
  
5Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 00, AUS
14.24
00AUS
14.24
  
6Mathilda Kvist
Mathilda Kvist 99, FIN
14.27
99FIN
14.27
  
Heat 1
23 jun Vind: -0.1
23 junVind: -0.1
1Neele Schuten
Neele Schuten 99, GER
13.91
99GER
13.91
PB
q
  
2Annika Niedermayer
Annika Niedermayer 99, GER
13.93
99GER
13.93
SB
q
  
3Marisa Carvalho
Marisa Carvalho 99, POR
14.22
99POR
14.22
q
  
4Miriam Sinning
Miriam Sinning 99, GER
14.24
99GER
14.24
q
  
5Mathilda Kvist
Mathilda Kvist 99, FIN
14.34
99FIN
14.34
q
  
6Katja Schwab
Katja Schwab 99, GER
14.36
99GER
14.36
  
Heat 2
23 jun Vind: +0.5
23 junVind: +0.5
1Amanda HanssonSWE
13.79
q
  
2Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 00, SUI
13.95
00SUI
13.95
SB
q
  
3Lateisha Willis
Lateisha Willis 00, AUS
13.98
00AUS
13.98
q
  
4Anna Jablonski
Anna Jablonski 00, GER
14.35
00GER
14.35
q
  
5Antonia Kohl
Antonia Kohl 99, GER
14.40
99GER
14.40
  
6Hanna Schopper
Hanna Schopper 99, GER
14.51
99GER
14.51
  
Heat 3
23 jun Vind: -0.1
23 junVind: -0.1
1Ida Eikeng
Ida Eikeng 99, NOR
13.65
99NOR
13.65
q
  
2Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 00, FIN
14.07
00FIN
14.07
q
  
3Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 00, AUS
14.16
00AUS
14.16
q
  
4Sabrina Häßler
Sabrina Häßler 99, GER
14.90
99GER
14.90
SB
  
5Tonje Moen
Tonje Moen 00, NOR
15.01
00NOR
15.01
  
F19 400 m häck     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Zeney Van Der Walt
Zeney Van Der Walt 00, RSA
56.79
00RSA
56.79
  
2Yasmin Giger
Yasmin Giger 99, SUI
57.17
99SUI
57.17
  
3Sylvia Schulz
Sylvia Schulz 99, GER
59.34
99GER
59.34
  
4Lisa Sophie Hartmann
Lisa Sophie Hartmann 99, GER
59.90
99GER
59.90
  
5Annie Leszczynska
Annie Leszczynska 00, AUS
1:01.59
00AUS
1:01.59
  
Final B
24 jun
24 jun
1Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad 99, NOR
58.68
99NOR
58.68
PB
  
2Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle 99, NOR
59.37
99NOR
59.37
PB
  
3Jarmillia Murphy-Knight
Jarmillia Murphy-Knight 99, AUS
1:00.39
99AUS
1:00.39
  
4Gabija Galvydytė
Gabija Galvydytė 00, LTU
1:01.36
00LTU
1:01.36
  
5Frida Hämäläinen
Frida Hämäläinen 00, FIN
1:02.34
00FIN
1:02.34
  
Final C
24 jun
24 jun
1Eline Claeys
Eline Claeys 00, BEL
59.50
00BEL
59.50
PB
  
2Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė 99, LTU
1:00.24
99LTU
1:00.24
  
3Viola Westling
Viola Westling 99, FIN
1:00.45
99FIN
1:00.45
PB
  
4Miriam Daly
Miriam Daly 01, IRL
1:02.13
01IRL
1:02.13
  
5Ronja Mock
Ronja Mock 99, SUI
1:03.12
99SUI
1:03.12
SB
  
6Chloé Schmidt
Chloé Schmidt 01, LUX
1:03.29
01LUX
1:03.29
PB
  
F19 Höjd     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Zita Goossens
Zita Goossens 00, BEL
1.83
00BEL
1.83
PB
  
2Sommer Lecky
Sommer Lecky 00, IRL
1.81
00IRL
1.81
  
3Bianca Stichling
Bianca Stichling 00, GER
1.76
00GER
1.76
  
4Lavinja Jürgens
Lavinja Jürgens 00, GER
1.76
00GER
1.76
  
5Kristi Snyman
Kristi Snyman 00, RSA
1.73
00RSA
1.73
  
5Monika Zavilinská
Monika Zavilinská 99, SVK
1.73
99SVK
1.73
  
7Lea Halmans
Lea Halmans 99, GER
1.73
99GER
1.73
  
8Loreen Heinze
Loreen Heinze 99, GER
1.65
99GER
1.65
  
F19 Stav     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Molly Caudery
Molly Caudery 00, GBR
4.53
00GBR
4.53
PB NU20R
  
2Olivia McTaggart
Olivia McTaggart 00, NZL
4.40
00NZL
4.40
=PB
  
3Leni Freyja Wildgrube
Leni Freyja Wildgrube 01, GER
4.15
01GER
4.15
  
4Imogen Ayris
Imogen Ayris 00, NZL
4.10
00NZL
4.10
  
5Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus 99, NOR
4.00
99NOR
4.00
PB
  
6Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge 01, NOR
4.00
01NOR
4.00
=PB =NU18R
  
7Dovillé Michelle Scheutzow
Dovillé Michelle Scheutzow 00, GER
3.90
00GER
3.90
  
8Linnea JönssonSWE
3.90
  
9Anne Berger
Anne Berger 99, GER
3.90
99GER
3.90
=PB
  
10Lauren Hyde-Cooling
Lauren Hyde-Cooling 00, AUS
3.75
00AUS
3.75
  
11Zoe Jakob
Zoe Jakob 00, GER
3.75
00GER
3.75
  
11Gabriella JönssonSWE
3.75
  
4.004.104.204.304.404.454.534.60
Caudery-xooxo-xxoxoxxx
McTaggartxoxoxxoxooxxx
Wildgrube
Ayris
Kjuus
Kjølberg Hauge
Scheutzow
Jönsson
Berger
Hyde-Cooling
Jakob
Jönsson
F19 Längd     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 00, GER
6.37
00GER
6.37
+0.4
  
2Merle Homeier
Merle Homeier 99, GER
6.27
99GER
6.27
+0.1 PB
  
3Ayele Gerken
Ayele Gerken 00, GER
6.27
00GER
6.27
+1.4 PB
  
4Amanda HanssonSWE
6.26
+0.1 PB
  
5Holly Mills
Holly Mills 00, GBR
6.16
00GBR
6.16
+0.2
  
6Sophie Meredith
Sophie Meredith 01, IRL
6.00
01IRL
6.00
–0.3
  
7Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton 99, NOR
5.97
99NOR
5.97
+0.1
  
8Ruby Millet
Ruby Millet 01, IRL
5.95
01IRL
5.95
+0.6
  
9Lena Böhmer
Lena Böhmer 00, GER
5.86
00GER
5.86
0.0
  
10Michelle Grabar
Michelle Grabar 00, GER
5.76
00GER
5.76
+0.1
  
11Saara Hakanen
Saara Hakanen 99, FIN
5.76
99FIN
5.76
–0.1
  
12Lovisa KarlssonSWE
5.70
+0.3 SB
  
13Eden Finkelstein
Eden Finkelstein 00, ISR
5.60
00ISR
5.60
+0.2
  
Riecke6.37
+0.4
6.36
+1.1
5.99
+0.2
6.03
-1.2
x
+0.7
Homeier
Gerken
Hansson
Mills
Meredith
Hilton
Millet
Böhmer
Grabar
Hakanen5.57
+0.5
5.76
-0.1
x
-0.1
5.645.68
-0.5
5.70
+1.2
Karlsson
Finkelstein
F19 Tresteg     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Mara Häusler
Mara Häusler 99, GER
12.83
99GER
12.83
+0.1 PB
  
2Saara Hakanen
Saara Hakanen 99, FIN
12.79
99FIN
12.79
+0.1 SB
  
3Neele Neuber
Neele Neuber 99, GER
12.75
99GER
12.75
+0.4 PB
  
4Fatima KonéSWE
12.64
+0.1 PB
  
5Kristina Jasauskaite
Kristina Jasauskaite 00, LTU
12.61
00LTU
12.61
0.0
  
6Imke Daalmann
Imke Daalmann 99, GER
12.44
99GER
12.44
+0.3 SB
  
7Sophie Ullrich
Sophie Ullrich 99, GER
12.44
99GER
12.44
–0.1
  
8Alina Tobler
Alina Tobler 99, SUI
12.43
99SUI
12.43
+0.1 SB
  
Häusler
Hakanen12.54
+0.7
12.79
+0.1
12.75
-0.3
12.5412.63
+0.1
x
+0.1
Neuber
Koné
Jasauskaite
Daalmann
Ullrich
Tobler
F19 Kula     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Maddison-Lee Wesche
Maddison-Lee Wesche 99, NZL
17.00
99NZL
17.00
PB
  
2Selina Dantzler
Selina Dantzler 00, GER
15.97
00GER
15.97
  
3Hanna Meinikmann
Hanna Meinikmann 99, GER
15.68
99GER
15.68
  
4Lea Riedel
Lea Riedel 99, GER
15.44
99GER
15.44
PB
  
5Axelina JohanssonSWE
14.39
  
6Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 00, ISL
14.38
00ISL
14.38
  
7Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
14.15
99DEN
14.15
DUR-19 NU20R
  
8Vanessa Fust
Vanessa Fust 00, SUI
13.33
00SUI
13.33
  
9Camryn Newton-Smith
Camryn Newton-Smith 00, AUS
11.71
00AUS
11.71
PB
  
Wesche14.8015.8515.4417.0015.26x
Dantzler
Meinikmann
Riedel
Johansson
Gunnarsdóttir
Jensen
Fust
Newton-Smith
F19 Diskus     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Leia Braunagel
Leia Braunagel 00, GER
52.38
00GER
52.38
  
2Talosaga Kia
Talosaga Kia 01, AUS
50.56
01AUS
50.56
  
3Caisa-Marie LindforsSWE
50.54
  
4Estelle Valeanu
Estelle Valeanu 99, ISR
50.49
99ISR
50.49
  
5Charleen Zoschke
Charleen Zoschke 99, GER
49.17
99GER
49.17
  
6Niamh Fogarty
Niamh Fogarty 99, IRL
47.73
99IRL
47.73
  
7Michelle Santer
Michelle Santer 00, GER
47.61
00GER
47.61
  
8Annesofie Hartmann Nielsen
Annesofie Hartmann Nielsen 00, DEN
46.76
00DEN
46.76
  
9Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 00, GER
45.98
00GER
45.98
  
10Agnė Jonkutė
Agnė Jonkutė 99, LTU
45.98
99LTU
45.98
  
11Jennifer Seher
Jennifer Seher 00, GER
45.00
00GER
45.00
  
12Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
44.94
99DEN
44.94
  
F19 Slägga     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Samantha Borutta
Samantha Borutta 00, GER
60.13
00GER
60.13
  
2Tharina Van Der Walt
Tharina Van Der Walt 00, RSA
56.71
00RSA
56.71
  
3Caitlyn Hester
Caitlyn Hester 99, AUS
56.63
99AUS
56.63
  
4Louise Mendes
Louise Mendes 99, AUS
56.01
99AUS
56.01
  
5Cecilia LarssonSWE
55.37
  
6Jennifer QuickSWE
54.47
  
7Victoria Sade Adu
Victoria Sade Adu 00, GER
53.51
00GER
53.51
  
8Sara ForssellSWE
50.06
  
9Hannah Setter
Hannah Setter 00, GER
50.05
00GER
50.05
  
F19 Spjut     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Julia Ulbricht
Julia Ulbricht 00, GER
49.95
00GER
49.95
  
2Alexandra Roberts
Alexandra Roberts 01, AUS
49.95
01AUS
49.95
  
3Lara Ilievski
Lara Ilievski 00, AUS
49.38
00AUS
49.38
  
4Leonie Tröger
Leonie Tröger 00, GER
48.68
00GER
48.68
  
5Lara Latz
Lara Latz 00, GER
46.10
00GER
46.10
  
6Jana Marie Lowka
Jana Marie Lowka 00, GER
44.87
00GER
44.87
  
7Lena Meyer
Lena Meyer 99, SUI
44.16
99SUI
44.16
  
F19 4x100 m     
23 jun

Final A

Final
23 jun
1Storbritannien 
Storbritannien  
44.57
GBR
44.57
  
 Kristal Awuah, Alisha Rees, Georgina Adam, Ebony Carr
2Schweiz 
Schweiz  
45.78
SUI
45.78
  
 Judith Goll, Silke Lemmens, Nadja Zurlinden, Mélissa Gutschmidt
3Norge 
Norge  
46.36
NOR
46.36
  
 Live Haugstad Hilton, Ida Eikeng, Ingvild Meinseth, Tonje Fjellet Kristiansen
4Schweiz 
Schweiz  
46.59
SUI
46.59
  
 Cynthia Reinle, Larissa Bertényi, Anika Krone, Célia Jaccard
Final 2
24 jun
24 jun
1Irland 
Irland  
44.31
IRL
44.31
NU23R NU20R
  
 Patience Jumbo-Gula, Ciara Neville, Rhasidat Adeleke, Gina Akpe-Moses
2Tyskland 
Tyskland  
45.18
GER
45.18
  
 Neele Schuten, Skadi Schier, Amelie Dierke, Chiara Schimpf
3Schweiz 
Schweiz  
45.66
SUI
45.66
  
 Judith Goll, Silke Lemmens, Veronica Vancardo, Mélissa Gutschmidt
4Schweiz 
Schweiz  
46.37
SUI
46.37
  
 Cynthia Reinle, Larissa Bertényi, Anika Krone, Célia Jaccard
F19 4x400 m     
24 jun

Final A

Final
24 jun
1Tyskland 
Tyskland  
3:35.74
GER
3:35.74
  
 Brenda Cataria-Byll, Lisa Sophie Hartmann, Laura Kaufmann, Corinna Schwab
2Tyskland 
Tyskland  
3:38.90
GER
3:38.90
  
 Anna-Maria Hofmann, Frieda Breitkopf, Johanna Berrens, Luna Thiel
3Australien 
Australien  
3:42.97
AUS
3:42.97
  
 Ella Connolly, Jemima Russell, Annie Leszczynska, Jarmillia Murphy-Knight