10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
3.10
2.10
2.10
26.9
29.9
3.10
3.10
3.10
Tävlande: 99 (52+47)   Starter: 144 (81+63)

Män
M 100 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Simon Sund
11.85
Ullevi FK
11.85
PB
  
2Per-Joan LorentzonIK Orient
11.85
SB
  
1Henrik Larsson
10.31
IF Göta Karlstad
10.31
  
2Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.37
Spårvägens FK
10.37
=PB
  
5Tony Darkwah
10.54
Hammarby IF
10.54
  
6Gautier Dautremer
Gautier Dautremer 95, FRA
10.60
95FRA
10.60
=SB
  
Final B
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Stefan Tärnhuvud
10.83
Sundsvalls FI
10.83
  
2Sunday Ojuri
10.86
Hammarby IF
10.86
  
3Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
10.87
PB
  
4Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.99
99DEN
10.99
  
Final C
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Patrik AnderssonUllevi FK
10.90
  
2Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.97
  
Final D
Vind: 0.0
Vind: 0.0
2Samuel Wiik
11.17
Örgryte IS
11.17
PB
  
Final G
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Lucas Bolin
11.33
Ullevi FK
11.33
PB
  
2Tobias Jonsson
11.39
IK Orient
11.39
SB
  
4Erik Dahlqvist
11.46
IK Orient
11.46
PB
  
Final H
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Dennis Melander
Dennis Melander 95, Athletics 24Seven
11.54
Athletics 24Seven SK
11.54
PB
  
Heat 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Otto Hammarström
11.74
Örgryte IS
11.74
PB
  
Heat 3
Vind: +1.4
Vind: +1.4
4Jesper SimonssonIK Orient
11.61
=PB
  
Heat 4
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.52
Spårvägens FK
10.52
  
2Gustaf Borg
Gustaf Borg 98, Linköpings GIF
11.25
Linköpings GIF
11.25
PB
  
3Braulio RibeiroIFK Nora
11.28
SB
  
4Emanuel Lindberg
Emanuel Lindberg 93, Thorengruppen
11.38
Thorengruppen TFC
11.38
PB
  
5Andreas NorströmUllevi FK
11.51
SB
  
Heat 5
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
11.15
Linköpings GIF
11.15
PB
  
3James GaudielloMalmö AI
11.41
SB
  
5Chidozie Abika
11.43
IF Kville
11.43
SB
  
Heat 6
Vind: +1.3
Vind: +1.3
2Felix Ericsson
Felix Ericsson 95, Helsingborg
11.15
IFK Helsingborg
11.15
PB
  
5Markus Ögren
11.32
Hammarby IF
11.32
SB
  
6Mikael Gerlach
11.37
Sundsvalls FI
11.37
SB
  
Heat 7
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
10.63w
  
2Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
10.74w
00DEN
10.74w
  
3Zion Eriksson
10.91w
Täby IS
10.91w
  
4Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
10.95w
Thorengruppen TFC
10.95w
  
5Samuel Wiik
11.14w
Örgryte IS
11.14w
  
6Sebastian KadestålMalmö AI
11.21w
  
Heat 8
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Vidar StenqvistTäby IS
10.59
PB
  
2Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.86
99DEN
10.86
  
3Oliwer DanielssonUllevi FK
11.00
  
4Tarley Allison
11.03
Alingsås IF
11.03
SB
  
6Alexander AndreassonÖrgryte IS
11.22
SB
  
Heat 9
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Stefan Tärnhuvud
10.66
Sundsvalls FI
10.66
SB
  
2Kasper KadestålMalmö AI
10.70
PB
  
3Sunday Ojuri
10.85
Hammarby IF
10.85
SB
  
4Patrik AnderssonUllevi FK
10.94
  
5Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.95
  
Heat 10
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Henrik Larsson
10.28
IF Göta Karlstad
10.28
PB NU23R NU20R
  
2Tony Darkwah
10.44
Hammarby IF
10.44
SB
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.48
SB
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.48
=SB
  
4Sulayman Bah
10.52
Ullevi FK
10.52
=SB
  
4Sulayman Bah
10.52
Ullevi FK
10.52
SB
  
5Gautier Dautremer
Gautier Dautremer 95, FRA
10.60
95FRA
10.60
SB
  
M 200 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.26
  
2Kasper KadestålMalmö AI
21.44
SB
  
Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
22.20
00DEN
22.20
  
Final B
Vind: -0.7
Vind: -0.7
1Vidar StenqvistTäby IS
21.51
  
2Erik Annerfalk
21.68
Ullevi FK
21.68
  
3Alexander LesserUllevi FK
21.95
  
Final C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Martin Astner
21.82
Ullevi FK
21.82
SB
  
2Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
21.94
Thorengruppen TFC
21.94
SB
  
3Martin Selin
21.98
Ullevi FK
21.98
SB
  
4Anton BengtssonUllevi FK
22.18
PB
  
5Sebastian KadestålMalmö AI
22.45
SB
  
Final D
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
21.83
98DEN
21.83
PB
  
3Samuel Wiik
22.10
Örgryte IS
22.10
PB
  
5Oskar Greilert
22.33
Ullevi FK
22.33
SB
  
Final E
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Emil Thölix
Emil Thölix 95, Linköpings GIF
22.25
Linköpings GIF
22.25
PB
  
3Erik Lindahl
22.61
Ullevi FK
22.61
SB
  
Final F
Vind: +1.1
Vind: +1.1
2Andreas NorströmUllevi FK
23.22
SB
  
4Fredrik Lorentzon
23.49
Sävedalens AIK
23.49
PB
  
Final 4
Vind: +0.1
Vind: +0.1
2Zion Eriksson
22.01
Täby IS
22.01
PB
  
Final G
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Erik Dahlqvist
23.08
IK Orient
23.08
PB
  
2Tobias Jonsson
23.31
IK Orient
23.31
PB
  
3Otto Hammarström
23.49
Örgryte IS
23.49
PB
  
4Gustaf BålströmUllevi FK
23.65
PB
  
M 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     


Final A

Final

Thomas Jones
13.98
Kyrkhults SK
13.98
=PB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
14.63
87NED
14.63
  
Final 2
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
14.27
87NED
14.27
SB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
Final 1
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Thomas Jones
13.98
Kyrkhults SK
13.98
PB
  
Final 2
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Thomas Jones
14.00
Kyrkhults SK
14.00
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.1

Final A

Final

Vind: +0.1
4Felicia Lund StenquistIFK Halmstad
13.23
SB
  
1Claudia Payton
11.77
Ullevi FK
11.77
PB
  
2Pernilla NilssonMalmö AI
11.83
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.88
  
4Fatou Sowe
11.90
Malmö AI
11.90
PB
  
5Josefin Palm
12.07
Falu IK
12.07
SB
  
Caroline Benfeldt Sørensen
Caroline Benfeldt Sørensen 02, DEN
12.17w
02DEN
12.17w
DUR-16
  
Caroline Benfeldt Sørensen
Caroline Benfeldt Sørensen 02, DEN
12.35
02DEN
12.35
=PB DUR-16
  
Final B
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Malin Ström
11.89
Bollnäs FIK
11.89
SB
  
2Nikki Sjöberg
11.90
Bollnäs FIK
11.90
SB
  
3Kajsa Kjellergren
11.96
IFK Halmstad
11.96
SB
  
4Jessica Östlund
12.01
Hässelby SK
12.01
  
Final C
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
11.89w
90NOR
11.89w
  
2Isabelle Eurenius
11.96w
Spårvägens FK
11.96w
  
5Rebecca Strand
12.25w
Ullevi FK
12.25w
  
Final D
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
12.32
Athletics 24Seven SK
12.32
SB
  
5Maia Eppelin
Maia Eppelin 96, Spårvägen
12.55
Spårvägens FK
12.55
PB
  
Final E
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Emilia KjellbergIFK Sunne
12.23
SB
  
Final F
Vind: +0.1
Vind: +0.1
3Matilda Åkerman
13.16
IFK Halmstad
13.16
PB
  
Heat 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Linnéa Andersson
Linnéa Andersson 01, Båstads GoIF
12.92
Båstads GoIF
12.92
PB
  
Heat 2
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Anna Westher
Anna Westher 97, KFUM Örebro
12.54
KFUM Örebro
12.54
PB
  
Heat 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Julia WennerstenIK Ymer
12.23
PB
  
4Cajsa AugustssonIK Ymer
12.54
PB
  
5Judith Wagersten
12.83
Örgryte IS
12.83
SB
  
6Klara Mattsson
12.90
Örgryte IS
12.90
PB
  
Heat 4
Vind: +1.1
Vind: +1.1
5Moa KjellanderÅhus FIK
12.65
SB
  
Heat 5
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Nikki AnderbergMalmö AI
11.92
PB
  
2Greta Deltin
12.11
Hammarby IF
12.11
SB
  
3Linnéa Frobe
12.24
Täby IS
12.24
PB
  
4Rebecca Strand
12.35
Ullevi FK
12.35
SB
  
5Klara Helander
12.43
Upsala IF
12.43
SB
  
6Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
12.47
Spårvägens FK
12.47
SB
  
Heat 7
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1Claudia Payton
11.88
Ullevi FK
11.88
SB
  
2Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
12.01
  
Heat 8
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.75
KFUM Örebro
11.75
SB
  
2Pernilla NilssonMalmö AI
11.90
  
3Daniella Busk
11.90
Malmö AI
11.90
SB
  
4Fatou Sowe
11.99
Malmö AI
11.99
PB
  
5Malin Ström
12.02
Bollnäs FIK
12.02
SB
  
K 200 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
4Emelie Öberg
27.38
Ullevi FK
27.38
SB
  
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.05
KFUM Örebro
24.05
  
2Lisa Lilja
24.44
Ullevi FK
24.44
  
3Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.65
KFUM Örebro
24.65
  
4Emelie RantzowIK Ymer
24.66
  
Caroline Benfeldt Sørensen
Caroline Benfeldt Sørensen 02, DEN
25.05
02DEN
25.05
PB
  
Final B
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Linnéa Frobe
24.91
Täby IS
24.91
  
Final C
Vind: 0.0
Vind: 0.0
2Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
25.40
Spårvägens FK
25.40
SB
  
Final D
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Athletics 24Seven
25.85
Athletics 24Seven SK
25.85
SB
  
2Ekanem Etim
25.94
Ullevi FK
25.94
PB
  
4Josefin Persson
26.19
Sävedalens AIK
26.19
SB
  
5Åsa SöderlundUllevi FK
26.53
SB
  
Final E
Vind: +0.3
Vind: +0.3
2Matilda Hallström
Matilda Hallström 00, Göteborgs KIK
26.13
Göteborgs KIK
26.13
PB
  
4Ebba Jernmark BurrowsHälle IF
26.86
SB
  
Final F
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Sonia Fors
Sonia Fors 02, Sävedalen
26.14
Sävedalens AIK
26.14
PB
  
Final G
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Matilda Åkerman
26.75w
IFK Halmstad
26.75w
  
K 100 m häck     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Elin Westerlund
13.52
Spårvägens FK
13.52
  
2Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
13.95
Göteborgs KIK
13.95
PB
  
3Sofia Mossberg
14.46
Upsala IF
14.46
SB
  
4Sara Skogman
14.51
Örgryte IS
14.51
PB
  
Final B
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Moa Kjellander
14.61w
Åhus FIK
14.61w
  
Heat 1
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Emmy Smedberg
14.19
Malmö AI
14.19
PB
  
4Moa KjellanderÅhus FIK
15.17
SB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Elin Westerlund
13.71
Spårvägens FK
13.71