21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Arena Birmingham
Tävlande: 524 (270+254)   Starter: 765 (391+374)


select distinct results18.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results18.Ind AS Indiiy, results18.ID AS ID, results18.ID AS IDI, Events.TF AS type, results18.eventname AS en2, results18.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results18.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results18.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results18.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results18.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results18.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results18.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results18.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results18.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results18.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results18.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results18.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results18.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results18.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results18.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results18.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results18 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results18.ID AND CASE WHEN results18.Sex=1 and (results18.secondarypos not rlike ('K|F') or results18.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results18.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results18.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results18.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results18.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results18.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results18.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results18.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results18.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results18.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results18.iid LEFT JOIN world.countries ON results18.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results18.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results18.IID=combinedmen.parentid AND results18.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results18.IID=combinedwomen.parentid AND results18.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results18.iid=womenpbestsweden.iid AND (results18.Sex=2 OR results18.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results18.iid=womensbestsweden.iid AND (results18.Sex=2 OR results18.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results18.CID= 12904540 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results18.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results18.AGO=12 THEN 999999 ELSE results18.AGO END, results18.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 60 m     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Christian Coleman
Christian Coleman 96, USA
6.37
96USA
6.37
  0.151
2Su Bingtian 
Su Bingtian  89, CHN
6.42
89CHN
6.42
PB AR
  0.162
3Ronnie Baker
Ronnie Baker 93, USA
6.44
93USA
6.44
  0.151
4Xie Zhenye 
Xie Zhenye  93, CHN
6.52
93CHN
6.52
PB
  0.150
5Hassan Taftian
Hassan Taftian 93, IRI
6.53
93IRI
6.53
  0.160
6Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.59
96SVK
6.59
  0.165
7Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi 90, GHA
6.60
90GHA
6.60
  0.137
8Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes 88, TUR
6.64
88TUR
6.64
  0.164
Semi 1
3 mar
3 mar
1Su Bingtian 
Su Bingtian  89, CHN
6.52
89CHN
6.52
Q
  0.156
2Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi 90, GHA
6.59
90GHA
6.59
SB
Q
  0.143
3Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé 96, CIV
6.59
96CIV
6.59
  0.167
4Everton Clarke
Everton Clarke 92, JAM
6.63
92JAM
6.63
  0.163
5Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski 92, POL
6.65
92POL
6.65
  0.151
6Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez 80, ESP
6.67
80ESP
6.67
  0.139
7Marie Jean-Yann De Grace
Marie Jean-Yann De Grace 95, MRI
6.83
95MRI
6.83
  0.188
Chijindu Ujah
Chijindu Ujah 94, GBR
DQ
94GBR
DQ
  -0.280
Semi 2
3 mar
3 mar
1Christian Coleman
Christian Coleman 96, USA
6.45
96USA
6.45
Q
  0.152
2Xie Zhenye 
Xie Zhenye  93, CHN
6.57
93CHN
6.57
Q
  0.190
3Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes 88, TUR
6.58
88TUR
6.58
q
  0.138
4Ben Youssef Meité
Ben Youssef Meité 86, CIV
6.59
86CIV
6.59
  0.164
5Kimmari Roach
Kimmari Roach 90, JAM
6.65
90JAM
6.65
  0.187
6Odain RoseSWE
6.74
  0.160
7Tosin Ogunode
Tosin Ogunode 94, QAT
6.77
94QAT
6.77
  0.157
Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
DNS
76SKN
DNS
  
Semi 3
3 mar
3 mar
1Ronnie Baker
Ronnie Baker 93, USA
6.52
93USA
6.52
Q
  0.175
2Hassan Taftian
Hassan Taftian 93, IRI
6.57
93IRI
6.57
Q
  0.179
3Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.58
96SVK
6.58
q
  0.148
4Abdullah Abkar Mohammed
Abdullah Abkar Mohammed 97, KSA
6.63
97KSA
6.63
  0.160
5Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.63
90GBR
6.63
  0.134
6Warren Fraser
Warren Fraser 91, BAH
6.66
91BAH
6.66
=SB
  0.140
7Dominik Záleský
Dominik Záleský 95, CZE
6.67
95CZE
6.67
  0.141
8Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
6.71
89GER
6.71
  0.154
Heat 1
3 mar
3 mar
1Christian Coleman
Christian Coleman 96, USA
6.71
96USA
6.71
Q
  0.137
2Odain RoseSWE
6.75
Q
  0.160
3Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
6.77
76SKN
6.77
Q
  0.219
4Jonah Harris
Jonah Harris 99, NRU
7.03
99NRU
7.03
PB NR NU20R
  0.147
5Jacob El Aida Chaffey
Jacob El Aida Chaffey 01, MLT
7.09
01MLT
7.09
PB
  0.156
6Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík 94, CZE
7.41
94CZE
7.41
  0.155
Kemar Hyman
Kemar Hyman 89, CAY
DQ
89CAY
DQ
  -0.330
Heat 2
3 mar
3 mar
1Su Bingtian 
Su Bingtian  89, CHN
6.59
89CHN
6.59
Q
  0.163
2Warren Fraser
Warren Fraser 91, BAH
6.71
91BAH
6.71
Q
  0.134
3Kimmari Roach
Kimmari Roach 90, JAM
6.71
90JAM
6.71
Q
  0.194
4Peter Emelieze
Peter Emelieze 88, GER
6.77
88GER
6.77
  0.150
5Keston Bledman
Keston Bledman 88, TTO
6.79
88TTO
6.79
  0.161
6Juan Rodríguez
Juan Rodríguez 94, ESA
7.03
94ESA
7.03
PB
  0.191
7Holder da Silva
Holder da Silva 88, GBS
7.20
88GBS
7.20
SB
  0.196
Heat 3
3 mar
3 mar
1Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.66
96SVK
6.66
Q
  0.147
2Hassan Taftian
Hassan Taftian 93, IRI
6.74
93IRI
6.74
Q
  0.219
3Dominik Záleský
Dominik Záleský 95, CZE
6.74
95CZE
6.74
Q
  0.139
4Emmanuel Callender
Emmanuel Callender 84, TTO
6.80
84TTO
6.80
SB
  0.179
5Sydney Siame
Sydney Siame 97, ZAM
6.88
97ZAM
6.88
  0.175
6Alvin Marvin Martin
Alvin Marvin Martin 95, FSM
7.34
95FSM
7.34
PB
  0.173
7Austin HamiltonSWE
7.35
  0.231
Heat 4
3 mar
3 mar
1Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes 88, TUR
6.58
88TUR
6.58
Q
  0.141
2Xie Zhenye 
Xie Zhenye  93, CHN
6.62
93CHN
6.62
Q
  0.177
3Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
6.73
89GER
6.73
Q
  0.153
4Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.74
90GBR
6.74
q
  0.150
5Lester Ryan
Lester Ryan 93, MNT
6.90
93MNT
6.90
PB
  0.153
6Christopher Boulos
Christopher Boulos 96, LBN
6.99
96LBN
6.99
  0.166
7Francesco Molinari
Francesco Molinari 94, SMR
7.17
94SMR
7.17
  0.159
8Paul Ma'unikeni
Paul Ma'unikeni 00, SOL
7.32
00SOL
7.32
PB
  0.178
Heat 5
3 mar
3 mar
1Chijindu Ujah
Chijindu Ujah 94, GBR
6.59
94GBR
6.59
Q
  0.144
2Arthur Gue Cissé
Arthur Gue Cissé 96, CIV
6.66
96CIV
6.66
Q
  0.162
3Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi 90, GHA
6.66
90GHA
6.66
Q
  0.120
4Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez 80, ESP
6.71
80ESP
6.71
q
  0.150
5Ambdoul Karim Riffayn
Ambdoul Karim Riffayn 92, COM
6.88
92COM
6.88
  0.152
6Shaun Gill
Shaun Gill 93, BIZ
6.96
93BIZ
6.96
PB
  0.147
7Nick Joseph
Nick Joseph 98, LCA
7.07
98LCA
7.07
PB
  0.171
8Karalo Hepoiteloto Maibuca
Karalo Hepoiteloto Maibuca 99, TUV
7.47
99TUV
7.47
PB
  0.131
Heat 6
3 mar
3 mar
1Ben Youssef Meité
Ben Youssef Meité 86, CIV
6.63
86CIV
6.63
Q
  0.180
2Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski 92, POL
6.65
92POL
6.65
Q
  0.148
3Everton Clarke
Everton Clarke 92, JAM
6.70
92JAM
6.70
Q
  0.183
4Tosin Ogunode
Tosin Ogunode 94, QAT
6.72
94QAT
6.72
q
  0.155
5Dyland Sicobo
Dyland Sicobo 97, SEY
6.82
97SEY
6.82
PB NR
  0.157
6Nazmie Lee Marai
Nazmie Lee Marai 92, PNG
7.01
92PNG
7.01
PB
  0.157
7Umar Hameed
Umar Hameed 89, PAK
7.06
89PAK
7.06
  0.134
8Adel Sesay
Adel Sesay 90, SLE
7.08
90SLE
7.08
  0.185
Heat 7
3 mar
3 mar
1Ronnie Baker
Ronnie Baker 93, USA
6.57
93USA
6.57
Q
  0.183
2Abdullah Abkar Mohammed
Abdullah Abkar Mohammed 97, KSA
6.62
97KSA
6.62
Q
  0.151
3Marie Jean-Yann De Grace
Marie Jean-Yann De Grace 95, MRI
6.78
95MRI
6.78
Q
  0.175
4Eric Cray
Eric Cray 88, PHI
6.81
88PHI
6.81
  0.129
5Sibusiso Matsenjwa
Sibusiso Matsenjwa 88, SWZ
6.82
88SWZ
6.82
PB NR
  0.177
Andrew Fisher
Andrew Fisher 91, BRN
DNS
91BRN
DNS
  
Abdur Rouf
Abdur Rouf 91, BAN
DNS
91BAN
DNS
  
M 400 m     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
45.47
91CZE
45.47
SB
  0.171
2Michael Cherry
Michael Cherry 95, USA
45.84
95USA
45.84
  0.173
3Deon Lendore
Deon Lendore 92, TTO
46.37
92TTO
46.37
  0.237
4Aldrich Bailey
Aldrich Bailey 94, USA
46.44
94USA
46.44
  0.198
Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
DQ
93ESP
DQ
  0.164
Luguelín Santos
Luguelín Santos 92, DOM
DQ
92DOM
DQ
  0.217
Semi 1
2 mar
2 mar
1Luguelín Santos
Luguelín Santos 92, DOM
46.31
92DOM
46.31
SB
Q
  0.191
2Aldrich Bailey
Aldrich Bailey 94, USA
46.33
94USA
46.33
Q
  0.217
3Jakub Krzewina
Jakub Krzewina 89, POL
46.69
89POL
46.69
  0.187
4Javon Francis
Javon Francis 94, JAM
46.73
94JAM
46.73
  0.179
5Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
47.04
93CZE
47.04
  0.214
6Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
47.14
94ESP
47.14
  0.158
Semi 2
2 mar
2 mar
1Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
45.69
93ESP
45.69
PB NR
Q
  0.178
2Michael Cherry
Michael Cherry 95, USA
45.73
95USA
45.73
Q
  0.177
3Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
46.39
89POL
46.39
  0.224
4Juander Santos
Juander Santos 95, DOM
46.83
95DOM
46.83
  0.191
5Asa Guevara
Asa Guevara 95, TTO
46.91
95TTO
46.91
  0.168
6Lee Thompson
Lee Thompson 97, GBR
47.14
97GBR
47.14
  0.207
Semi 3
2 mar
2 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.32
91CZE
46.32
Q
  0.176
2Deon Lendore
Deon Lendore 92, TTO
46.33
92TTO
46.33
Q
  0.246
3Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
46.37
95SLO
46.37
  0.245
4Mikhail Litvin
Mikhail Litvin 96, KAZ
47.94
96KAZ
47.94
  0.233
5Chidi Okezie
Chidi Okezie 93, NGR
48.53
93NGR
48.53
  0.246
Youssef Karam
Youssef Karam 93, KUW
DNF
93KUW
DNF
  0.215
Heat 1
2 mar
2 mar
1Jakub Krzewina
Jakub Krzewina 89, POL
46.57
89POL
46.57
Q
  0.220
2Deon Lendore
Deon Lendore 92, TTO
46.68
92TTO
46.68
Q
  0.206
3Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
46.96
94ESP
46.96
q
  0.156
4Juander Santos
Juander Santos 95, DOM
47.02
95DOM
47.02
q
  0.169
5Anthony Rasmijn
Anthony Rasmijn 91, ARU
49.20
91ARU
49.20
PB
  0.157
Heat 2
2 mar
2 mar
1Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
46.45
95SLO
46.45
Q
  0.252
2Javon Francis
Javon Francis 94, JAM
46.87
94JAM
46.87
Q
  0.253
3Chidi Okezie
Chidi Okezie 93, NGR
46.91
93NGR
46.91
q
  0.255
4Asa Guevara
Asa Guevara 95, TTO
46.92
95TTO
46.92
q
  0.162
5Kelvin Delvin Ramírez
Kelvin Delvin Ramírez 97, NCA
49.88
97NCA
49.88
PB
  0.237
6Dicki-Terry Mael
Dicki-Terry Mael 98, VAN
49.92
98VAN
49.92
PB
  0.198
Heat 3
2 mar
2 mar
Steven Gayle
Steven Gayle 94, JAM
DQ
94JAM
DQ
  0.212
Abdalelah Haroun
Abdalelah Haroun 97, QAT
DQ
97QAT
DQ
  
Austris Karpinskis
Austris Karpinskis 98, LAT
DQ
98LAT
DQ
  0.186
Alonzo Russell
Alonzo Russell 92, BAH
DQ
92BAH
DQ
  0.205
Bralon Taplin
Bralon Taplin 92, GRN
DQ
92GRN
DQ
  0.216
Heat 4
2 mar
2 mar
1Michael Cherry
Michael Cherry 95, USA
46.99
95USA
46.99
Q
  0.173
2Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
47.13
89POL
47.13
Q
  0.253
3Mikhail Litvin
Mikhail Litvin 96, KAZ
47.16
96KAZ
47.16
q
  0.187
4Vitaliy Butrym
Vitaliy Butrym 91, UKR
47.45
91UKR
47.45
  0.230
5Mohamed Naail
Mohamed Naail 00, MDV
49.98
00MDV
49.98
PB NR
  0.167
Heat 5
2 mar
2 mar
1Aldrich Bailey
Aldrich Bailey 94, USA
46.77
94USA
46.77
Q
  0.214
2Lee Thompson
Lee Thompson 97, GBR
46.81
97GBR
46.81
Q
  0.225
3Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
46.99
93CZE
46.99
q
  0.198
Nery Brenes
Nery Brenes 85, CRC
DQ
85CRC
DQ
  0.176
Mazen Al-Yassin
Mazen Al-Yassin 96, KSA
DNS
96KSA
DNS
  
Heat 6
2 mar
2 mar
1Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
46.51
93ESP
46.51
Q
  0.186
2Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.80
91CZE
46.80
Q
  0.219
3Luguelín Santos
Luguelín Santos 92, DOM
46.83
92DOM
46.83
q
  0.177
4Youssef Karam
Youssef Karam 93, KUW
46.86
93KUW
46.86
q
  0.205
5Davron Atabayev
Davron Atabayev 93, TJK
49.20
93TJK
49.20
SB
  0.195
6Narek Ghukasyan
Narek Ghukasyan 92, ARM
51.02
92ARM
51.02
SB
  0.203
M 800 m     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:47.47
89POL
1:47.47
  
2Drew Windle
Drew Windle 92, USA
1:47.99
92USA
1:47.99
  
3Saul Ordóñez
Saul Ordóñez 94, ESP
1:48.01
94ESP
1:48.01
  
4Elliot Giles
Elliot Giles 94, GBR
1:48.22
94GBR
1:48.22
  
5Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:48.51
94ESP
1:48.51
  
6Mostafa Smaili
Mostafa Smaili 97, MAR
1:48.75
97MAR
1:48.75
  
Heat 1
2 mar
2 mar
1Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:45.44
94ESP
1:45.44
Q
  
2Elliot Giles
Elliot Giles 94, GBR
1:45.46
94GBR
1:45.46
PB
Q
  
3Drew Windle
Drew Windle 92, USA
1:45.52
92USA
1:45.52
PB
q
  
4Andreas KramerSWE
1:47.21
  
5Mohamed Ahmed Hamada
Mohamed Ahmed Hamada 92, EGY
1:47.65
92EGY
1:47.65
PB
  
Heat 2
2 mar
2 mar
1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:47.02
89POL
1:47.02
Q
  
2Mostafa Smaili
Mostafa Smaili 97, MAR
1:47.08
97MAR
1:47.08
Q
  
3Saul Ordóñez
Saul Ordóñez 94, ESP
1:47.11
94ESP
1:47.11
q
  
4Antoine Gakeme
Antoine Gakeme 91, BDI
1:49.66
91BDI
1:49.66
SB
  
Donavan Brazier
Donavan Brazier 97, USA
DQ
97USA
DQ
  
M 1500 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Samuel Tefera
Samuel Tefera 99, ETH
3:58.19
99ETH
3:58.19
  
2Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:58.39
87POL
3:58.39
  
3Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider 87, MAR
3:58.43
87MAR
3:58.43
  
4Aman Wote
Aman Wote 84, ETH
3:58.64
84ETH
3:58.64
  
5Ben Blankenship
Ben Blankenship 88, USA
3:58.89
88USA
3:58.89
  
6Jake Wightman
Jake Wightman 94, GBR
3:58.91
94GBR
3:58.91
  
7Craig Engels
Craig Engels 94, USA
3:58.92
94USA
3:58.92
  
8Chris O'Hare
Chris O'Hare 90, GBR
4:00.65
90GBR
4:00.65
  
9Vincent Kibet
Vincent Kibet 91, KEN
4:02.32
91KEN
4:02.32
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Abdelaati Iguider
Abdelaati Iguider 87, MAR
3:40.13
87MAR
3:40.13
Q
  
2Aman Wote
Aman Wote 84, ETH
3:40.20
84ETH
3:40.20
Q
  
3Ben Blankenship
Ben Blankenship 88, USA
3:40.23
88USA
3:40.23
q
  
4Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:40.78
87POL
3:40.78
q
  
5Chris O'Hare
Chris O'Hare 90, GBR
3:42.46
90GBR
3:42.46
q
  
6Dario Ivanovski
Dario Ivanovski 97, MKD
3:51.83
97MKD
3:51.83
PB
  
7Dey Tuach Dey
Dey Tuach Dey 89, SSD
3:56.10
89SSD
3:56.10
PB
  
Mohamed Ismail Mohamed
Mohamed Ismail Mohamed 92, SOM
DNF
92SOM
DNF
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Samuel Tefera
Samuel Tefera 99, ETH
3:44.00
99ETH
3:44.00
Q
  
2Vincent Kibet
Vincent Kibet 91, KEN
3:44.26
91KEN
3:44.26
Q
  
3Ryan Gregson
Ryan Gregson 90, AUS
3:44.44
90AUS
3:44.44
  
4Marc Alcalá
Marc Alcalá 94, ESP
3:45.49
94ESP
3:45.49
  
5Jakub Holuša
Jakub Holuša 88, CZE
3:45.84
88CZE
3:45.84
  
6Kalle BerglundSWE
3:46.61
  
7Musa Hajdari
Musa Hajdari 87, KOS
3:47.68
87KOS
3:47.68
PB NR
  
8Harvey Dixon
Harvey Dixon 93, GIB
3:49.89
93GIB
3:49.89
PB NR
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Jake Wightman
Jake Wightman 94, GBR
3:47.23
94GBR
3:47.23
Q
  
2Craig Engels
Craig Engels 94, USA
3:47.55
94USA
3:47.55
Q
  
3Brahim Kaazouzi
Brahim Kaazouzi 90, MAR
3:47.65
90MAR
3:47.65
  
4Mikhail Soloshenko
Mikhail Soloshenko 00, KGZ
4:05.52
00KGZ
4:05.52
PB
  
Benjamin Enzema
Benjamin Enzema 89, GEQ
DQ
89GEQ
DQ
  
Oddom Sat
Oddom Sat 00, CAM
DQ
00CAM
DQ
  
Sadik Mikhou
Sadik Mikhou 90, BRN
DQ
90BRN
DQ
  
Ayanleh Souleiman
Ayanleh Souleiman 92, DJI
DNS
92DJI
DNS
  
M 3000 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha 97, ETH
8:14.41
97ETH
8:14.41
  
2Selemon Barega
Selemon Barega 00, ETH
8:15.59
00ETH
8:15.59
  
3Bethwel Birgen
Bethwel Birgen 88, KEN
8:15.70
88KEN
8:15.70
  
4Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet 94, ETH
8:15.76
94ETH
8:15.76
  
5Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
8:16.13
90ESP
8:16.13
  
6Youness Essalhi
Youness Essalhi 93, MAR
8:16.63
93MAR
8:16.63
  
7Davis Kiplangat
Davis Kiplangat 98, KEN
8:18.03
98KEN
8:18.03
  
8Clemens Bleistein
Clemens Bleistein 90, GER
8:18.24
90GER
8:18.24
  
9Julian Oakley
Julian Oakley 93, NZL
8:18.60
93NZL
8:18.60
  
10Birhanu Yemataw
Birhanu Yemataw 96, BRN
8:18.89
96BRN
8:18.89
  
11Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
8:20.84
96ITA
8:20.84
  
Shadrack Kipchirchir
Shadrack Kipchirchir 89, USA
DQ
89USA
DQ
  
Heat 1
2 mar
2 mar
1Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha 97, ETH
7:42.83
97ETH
7:42.83
Q
  
2Hagos Gebrhiwet
Hagos Gebrhiwet 94, ETH
7:43.55
94ETH
7:43.55
Q
  
3Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
7:43.83
90ESP
7:43.83
Q
  
4Birhanu Yemataw
Birhanu Yemataw 96, BRN
7:44.03
96BRN
7:44.03
PB
Q
  
5Bethwel Birgen
Bethwel Birgen 88, KEN
7:45.06
88KEN
7:45.06
q
  
6Youness Essalhi
Youness Essalhi 93, MAR
7:45.07
93MAR
7:45.07
PB
q
  
7Clemens Bleistein
Clemens Bleistein 90, GER
7:49.01
90GER
7:49.01
PB
q
  
8Shadrack Kipchirchir
Shadrack Kipchirchir 89, USA
7:57.08
89USA
7:57.08
q
  
9Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo 97, BDI
8:09.11
97BDI
8:09.11
  
10Hamish Carson
Hamish Carson 88, NZL
8:14.40
88NZL
8:14.40
  
Djamal Abdi Dirieh
Djamal Abdi Dirieh 97, DJI
DNS
97DJI
DNS
  
Heat 2
2 mar
2 mar
1Selemon Barega
Selemon Barega 00, ETH
7:48.14
00ETH
7:48.14
Q
  
2Davis Kiplangat
Davis Kiplangat 98, KEN
7:48.26
98KEN
7:48.26
Q
  
3Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
7:50.65
96ITA
7:50.65
PB
Q
  
4Julian Oakley
Julian Oakley 93, NZL
7:55.92
93NZL
7:55.92
Q
  
5Federico Bruno
Federico Bruno 93, ARG
7:58.98
93ARG
7:58.98
SB
  
6Jonny Davies
Jonny Davies 94, GBR
8:21.73
94GBR
8:21.73
  
Kemoy Campbell
Kemoy Campbell 91, JAM
DQ
91JAM
DQ
  
Paul Chelimo
Paul Chelimo 90, USA
DQ
90USA
DQ
  
Youssouf Hiss Bachir
Youssouf Hiss Bachir 87, DJI
DQ
87DJI
DQ
  
Richard Ringer
Richard Ringer 89, GER
DQ
89GER
DQ
  
Albert Rop
Albert Rop 92, BRN
DNS
92BRN
DNS
  
M 60 m häck     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.46
92GBR
7.46
=SB
  0.143
2Jarret Eaton
Jarret Eaton 89, USA
7.47
89USA
7.47
  0.129
3Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.54
92FRA
7.54
  0.169
4Aries Merritt
Aries Merritt 85, USA
7.56
85USA
7.56
  0.141
5Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde 91, FRA
7.68
91FRA
7.68
  0.154
6Gabriel Constantino
Gabriel Constantino 95, BRA
7.71
95BRA
7.71
  0.176
7Roger V. Iribarne
Roger V. Iribarne 96, CUB
7.77
96CUB
7.77
  0.172
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
DQ
92CYP
DQ
  0.084
Semi 1
4 mar
4 mar
1Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.55
92FRA
7.55
Q
  0.176
2Jarret Eaton
Jarret Eaton 89, USA
7.58
89USA
7.58
Q
  0.142
3Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.64
89HUN
7.64
  0.139
4Ahmad Al-Moualed
Ahmad Al-Moualed 88, KSA
7.66
88KSA
7.66
  0.142
5Koen Smet
Koen Smet 92, NED
7.69
92NED
7.69
  0.171
6David King
David King 94, GBR
7.70
94GBR
7.70
  0.148
7Nicholas Hough
Nicholas Hough 93, AUS
7.79
93AUS
7.79
  0.175
8Eddie Lovett
Eddie Lovett 92, ISV
7.90
92ISV
7.90
  0.144
Semi 2
4 mar
4 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.46
92GBR
7.46
SB
Q
  0.157
2Roger V. Iribarne
Roger V. Iribarne 96, CUB
7.58
96CUB
7.58
PB
Q
  0.162
3Aries Merritt
Aries Merritt 85, USA
7.60
85USA
7.60
q
  0.158
4Gabriel Constantino
Gabriel Constantino 95, BRA
7.61
95BRA
7.61
q
  0.208
5Yidiel Contreras
Yidiel Contreras 92, ESP
7.68
92ESP
7.68
=SB
  0.154
6Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis 87, GRE
7.68
87GRE
7.68
  0.144
7Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel 89, KUW
7.69
89KUW
7.69
SB
  0.124
8Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka 93, BLR
8.00
93BLR
8.00
  0.137
Semi 3
4 mar
4 mar
1Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.51
92CYP
7.51
PB NR
Q
  0.140
2Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde 91, FRA
7.52
91FRA
7.52
SB
Q
  0.155
3Ronald Levy
Ronald Levy 92, JAM
7.62
92JAM
7.62
  0.179
4Petr Svoboda
Petr Svoboda 84, CZE
7.64
84CZE
7.64
  0.158
5Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.70
88GER
7.70
  0.133
6Johnathan Cabral
Johnathan Cabral 92, CAN
7.71
92CAN
7.71
  0.149
7Xie Wenjun 
Xie Wenjun  90, CHN
7.76
90CHN
7.76
  0.173
8Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.78
92POL
7.78
  0.160
Heat 1
3 mar
3 mar
1Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.56
92CYP
7.56
Q
  0.182
2Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.62
92FRA
7.62
Q
  0.162
3Koen Smet
Koen Smet 92, NED
7.69
92NED
7.69
Q
  0.143
4David King
David King 94, GBR
7.69
94GBR
7.69
Q
  0.138
5Nicholas Hough
Nicholas Hough 93, AUS
7.76
93AUS
7.76
PB
q
  0.249
6Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
7.81
91NOR
7.81
  0.132
7Dawid Żebrowski
Dawid Żebrowski 97, POL
8.32
97POL
8.32
  0.139
Mohamed Saad Nazem
Mohamed Saad Nazem 97, IRQ
DNS
97IRQ
DNS
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Jarret Eaton
Jarret Eaton 89, USA
7.56
89USA
7.56
Q
  0.134
2Roger V. Iribarne
Roger V. Iribarne 96, CUB
7.59
96CUB
7.59
=PB
Q
  0.171
3Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.66
89HUN
7.66
Q
  0.127
4Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka 93, BLR
7.71
93BLR
7.71
Q
  0.149
5Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.75
92POL
7.75
q
  0.150
6Mikel Thomas
Mikel Thomas 87, TTO
7.84
87TTO
7.84
SB
  0.123
7Ben Reynolds
Ben Reynolds 90, IRL
7.89
90IRL
7.89
  0.171
Heat 3
3 mar
3 mar
1Ahmad Al-Moualed
Ahmad Al-Moualed 88, KSA
7.63
88KSA
7.63
Q
  0.144
2Ronald Levy
Ronald Levy 92, JAM
7.65
92JAM
7.65
Q
  0.176
3Yidiel Contreras
Yidiel Contreras 92, ESP
7.68
92ESP
7.68
SB
Q
  0.154
4Gabriel Constantino
Gabriel Constantino 95, BRA
7.72
95BRA
7.72
Q
  0.205
5Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin 87, ITA
7.81
87ITA
7.81
  0.141
6Thingalaya Siddhanth
Thingalaya Siddhanth 91, IND
7.93
91IND
7.93
  0.268
7Rio Maholtra
Rio Maholtra 93, INA
7.98
93INA
7.98
PB NR
  0.233
8Javier McFarlane
Javier McFarlane 91, PER
8.00
91PER
8.00
PB
  0.141
Heat 4
3 mar
3 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.53
92GBR
7.53
SB
Q
  0.179
2Aries Merritt
Aries Merritt 85, USA
7.61
85USA
7.61
Q
  0.164
3Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis 87, GRE
7.66
87GRE
7.66
SB
Q
  0.136
4Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.67
88GER
7.67
Q
  0.136
5Xie Wenjun 
Xie Wenjun  90, CHN
7.71
90CHN
7.71
SB
q
  0.139
6Abdulaziz Al-Mandeel
Abdulaziz Al-Mandeel 89, KUW
7.77
89KUW
7.77
q
  0.192
7Cheung Wang Fung 
Cheung Wang Fung  97, HKG
8.06
97HKG
8.06
  0.158
Heat 5
3 mar
3 mar
1Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde 91, FRA
7.62
91FRA
7.62
Q
  0.146
2Petr Svoboda
Petr Svoboda 84, CZE
7.68
84CZE
7.68
Q
  0.175
3Johnathan Cabral
Johnathan Cabral 92, CAN
7.70
92CAN
7.70
Q
  0.153
4Eddie Lovett
Eddie Lovett 92, ISV
7.78
92ISV
7.78
Q
  0.167
5Hassane Fofana
Hassane Fofana 92, ITA
7.81
92ITA
7.81
  0.157
6Jason Joseph
Jason Joseph 98, SUI
7.89
98SUI
7.89
  0.173
7Genta Masuno
Genta Masuno 93, JPN
7.97
93JPN
7.97
SB
  0.223
8Namatiaki Tevenino
Namatiaki Tevenino 96, PYF
8.98
96PYF
8.98
SB
  0.195
M Höjd     
Inne 1 mar

Final A

Final
Inne 1 mar
1Danil Lysenko
Danil Lysenko 97, RUS
2.36
97RUS
2.36
  
2Mutaz Essa Barshim
Mutaz Essa Barshim 91, QAT
2.33
91QAT
2.33
  
3Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko 92, GER
2.29
92GER
2.29
  
4Erik Kynard
Erik Kynard 91, USA
2.29
91USA
2.29
  
5Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek 89, POL
2.25
89POL
2.25
  
6Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau 98, BLR
2.20
98BLR
2.20
  
6Donald Thomas
Donald Thomas 84, BAH
2.20
84BAH
2.20
  
6Wang Yu 
Wang Yu  91, CHN
2.20
91CHN
2.20
  
9Robbie Grabarz
Robbie Grabarz 87, GBR
2.20
87GBR
2.20
  
9Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov 94, BUL
2.20
94BUL
2.20
  
9Jamal Wilson
Jamal Wilson 88, BAH
2.20
88BAH
2.20
  
2.202.252.292.332.36
Lysenkoooooxxo
Barshimooooxxx
Przybylkoxoxxoxoxxx
Kynardooxxoxxx
Bednarekxooxxx
Nedasekauoxxx
Thomasoxxx
Wang Yuoxxx
Grabarzxxoxxx
Ivanovxxoxxx
Wilsonxxoxxx
M Stav     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Renaud Lavillenie
Renaud Lavillenie 86, FRA
5.90
86FRA
5.90
  
2Sam Kendricks
Sam Kendricks 92, USA
5.85
92USA
5.85
  
3Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.85
92POL
5.85
  
4Kurtis Marschall
Kurtis Marschall 97, AUS
5.80
97AUS
5.80
PB
  
5Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe 89, GER
5.80
89GER
5.80
  
5Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís 99, GRE
5.80
99GRE
5.80
PB NU20R
  
7Armand DuplantisSWE
5.70
  
7Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.70
86GRE
5.70
  
9Melker Svärd JacobssonSWE
5.70
  
10Axel Chapelle
Axel Chapelle 95, FRA
5.60
95FRA
5.60
  
11Xue Changrui 
Xue Changrui  91, CHN
5.60
91CHN
5.60
  
12Thiago Braz
Thiago Braz 93, BRA
5.60
93BRA
5.60
  
13Scott Houston
Scott Houston 90, USA
5.60
90USA
5.60
  
13Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski 89, POL
5.60
89POL
5.60
  
15Shawnacy Barber
Shawnacy Barber 94, CAN
5.45
94CAN
5.45
  
5.455.605.705.805.855.905.956.00
Lavillenie--o-oxo-xxx
Kendricksoooxoxxx
Lisek-xo-xoxxx
Marschallxooooxxx
Holzdeppeoxoxooxxx
Karalísxooxooxxx
Duplantisoxooxxx
Filippídisxoooxxx
Svärd Jacobssonoxxoxoxxx
Chapelleooxxx
Xue Changruioxoxxx
Braz-xxo-xxx
Houstonxoxxoxxx
Wojciechowskixoxxoxxx
Barberoxxx
M Längd     
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Juan Miguel Echevarría
Juan Miguel Echevarría 98, CUB
8.46
98CUB
8.46
PB
  
2Luvo Manyonga
Luvo Manyonga 91, RSA
8.44
91RSA
8.44
PB AR
  
3Marquis Dendy
Marquis Dendy 92, USA
8.42
92USA
8.42
PB
  
4Jarrion Lawson
Jarrion Lawson 94, USA
8.14
94USA
8.14
  
5Shi Yuhao 
Shi Yuhao  98, CHN
8.12
98CHN
8.12
  
6Ruswahl Samaai
Ruswahl Samaai 91, RSA
8.05
91RSA
8.05
SB
  
7Radek Juška
Radek Juška 93, CZE
7.99
93CZE
7.99
=SB
  
8Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres 91, ESP
7.91
91ESP
7.91
  
9Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou 98, GRE
7.82
98GRE
7.82
  
10Huang Changzhou 
Huang Changzhou  94, CHN
7.75
94CHN
7.75
  
11Tyrone Smith
Tyrone Smith 84, BER
7.75
84BER
7.75
  
12Emiliano Lasa
Emiliano Lasa 90, URU
7.72
90URU
7.72
SB
  
13Maykel D. Massó
Maykel D. Massó 99, CUB
7.71
99CUB
7.71
PB
  
14Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena 85, RSA
7.53
85RSA
7.53
SB
  
15Damar Forbes
Damar Forbes 90, JAM
7.21
90JAM
7.21
  
Echevarría8.198.28x8.368.467.86
Manyongaxx8.338.44xx
Dendy7.928.02x7.868.428.18
Lawson7.927.868.028.018.14x
Shi Yuhaox7.888.017.578.12
Samaai7.958.028.057.897.92
Juška7.997.677.47xx
Cáceres7.91xxx
Tentóglouxx7.82
Huang Changzhou7.317.757.35
Smith7.75xx
Lasa7.724.96x
Massó7.71
Mokoena7.53xx
Forbesx7.187.21
M Tresteg     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Will Claye
Will Claye 91, USA
17.43
91USA
17.43
SB
  
2Almir dos Santos
Almir dos Santos 93, BRA
17.41
93BRA
17.41
PB
  
3Nelson Évora
Nelson Évora 84, POR
17.40
84POR
17.40
PB NR
  
4Alexis Copello
Alexis Copello 85, AZE
17.17
85AZE
17.17
SB
  
5Chris Carter
Chris Carter 89, USA
17.15
89USA
17.15
  
6Fabrice Zango Hugues
Fabrice Zango Hugues 93, BUR
17.11
93BUR
17.11
  
7Zhu Yaming 
Zhu Yaming  94, CHN
16.87
94CHN
16.87
PB
  
8Dong Bin 
Dong Bin  88, CHN
16.84
88CHN
16.84
SB
  
9Cristian Atanay Nápoles
Cristian Atanay Nápoles 98, CUB
16.70
98CUB
16.70
  
10Elvijs Misāns
Elvijs Misāns 89, LAT
16.55
89LAT
16.55
SB
  
11Max Heß
Max Heß 96, GER
16.47
96GER
16.47
  
12Momchil Karailiev
Momchil Karailiev 82, BUL
16.14
82BUL
16.14
  
13Clive Pullen
Clive Pullen 94, JAM
16.13
94JAM
16.13
  
14Fabrizio Donato
Fabrizio Donato 76, ITA
15.96
76ITA
15.96
  
15Andy Díaz
Andy Díaz 95, CUB
15.37
95CUB
15.37
PB
  
Claye16.8916.8616.7617.4317.3517.31
dos Santos16.7017.2216.97x17.41x
Évora17.14x17.4017.25x16.71
Copellox17.1717.0516.82xx
Carter16.7616.7016.7517.0417.15
Zango Hugues16.1616.5717.1116.7116.87
Zhu Yaming16.6616.8616.8116.8716.38
Dong Binx16.84x16.7116.10
Nápolesxx16.70
Misānsxx16.55
Heßxx16.47
Karailiev16.0316.14x
Pullenx16.13x
Donato15.96xx
Díazx15.37
M Kula     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Tom Walsh
Tom Walsh 92, NZL
22.31
92NZL
22.31
PB AR
  
2David Storl
David Storl 90, GER
21.44
90GER
21.44
SB
  
3Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
21.44
91CZE
21.44
  
4Darlan Romani
Darlan Romani 91, BRA
21.37
91BRA
21.37
PB AR
  
5Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
21.15
94BIH
21.15
PB NR
  
6Darrell Hill
Darrell Hill 93, USA
21.06
93USA
21.06
PB
  
7Ryan Whiting
Ryan Whiting 86, USA
21.03
86USA
21.03
SB
  
8Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki 97, POL
20.99
97POL
20.99
  
9Tim Nedow
Tim Nedow 90, CAN
20.82
90CAN
20.82
=SB
  
10Michał Haratyk
Michał Haratyk 92, POL
20.69
92POL
20.69
  
11O'Dayne Richards
O'Dayne Richards 88, JAM
19.93
88JAM
19.93
PB
  
12Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov 92, POR
19.93
92POR
19.93
  
13Maksim Afonin
Maksim Afonin 92, RUS
19.84
92RUS
19.84
  
14Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi 93, NGR
19.78
93NGR
19.78
  
15Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac 84, SRB
19.34
84SRB
19.34
  
16Damien Birkinhead
Damien Birkinhead 93, AUS
19.11
93AUS
19.11
PB
  
Walsh22.13x22.13xx22.31
Storl21.1421.1521.0821.44x21.18
Staněk20.2821.12x21.44x20.27
Romani21.23x21.0920.9721.0421.37
Pezer20.3620.3121.1520.5820.73
Hill21.06x20.79xx
Whiting20.96x20.2820.4521.03
Bukowiecki18.3520.9920.15xx
Nedow20.0920.8220.69
Haratyk19.8919.8920.69
Richards19.9319.7219.90
Arnaudovx19.93x
Afonin19.84xx
Enekwechi18.6219.78x
Kolašinac19.29x19.34
Birkinhead19.1019.11x
M Sjukamp     
Inne 2 - 3 mar

Final A

Final
Inne 2 - 3 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.348
92FRA
6.348
SB
  
2Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
6.343
89CAN
6.343
PB NR
  
3Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
6.265
92EST
6.265
PB
  
4Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
6.238
91GER
6.238
PB
  
5Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
5.997
87NED
5.997
SB
  
6Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
5.941
93USA
5.941
  
7Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
5.927
93FRA
5.927
  
8Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
5.908
90AUT
5.908
  
9Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
5.775
96CZE
5.775
  
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
DNF
85UKR
DNF
  
Kurt Felix
Kurt Felix 88, GRN
DNF
88GRN
DNF
  
Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
DNF
93GRN
DNF
  
Mayer6.857.5515.672.027.835.002:39.64
Warner6.747.3914.902.027.674.902:37.12
Uibo7.207.4114.302.178.195.302:38.51
Kazmirek7.157.6814.552.057.955.202:42.15
Sintnicolaas6.967.1514.091.907.975.302:45.93
Ziemek6.897.2113.482.028.145.102:51.73
Gado6.997.2613.611.968.475.102:38.86
Distelberger6.937.3513.041.937.984.802:41.49
Doležal7.047.0414.821.968.204.702:47.99
Kasyanov6.957.4314.162.02
Felix7.216.9314.39
Victor6.985.5515.54
M 4x400 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Polen 
Polen  
3:01.77
POL
3:01.77
AR
  0.150
  Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina
2USA 
USA  
3:01.97
3:01.97
  0.138
  Fred Kerley, Michael Cherry, Aldrich Bailey, Vernon Norwood
3Belgien 
Belgien  
3:02.51
BEL
3:02.51
NR
  0.159
  Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée
4Trinidad och Tobago 
Trinidad och Tobago  
3:02.52
TTO
3:02.52
NR
  0.211
  Deon Lendore, Jereem Richards, Asa Guevara, Lalonde Gordon
5Tjeckien 
Tjeckien  
3:04.87
CZE
3:04.87
  0.203
  Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr, Pavel Maslák
6Storbritannien 
Storbritannien  
3:05.08
GBR
3:05.08
  0.127
  Owen Smith, Grant Plenderleith, Jamal Rhoden-Stevens, Lee Thompson
Heat 1
3 mar
3 mar
1Belgien 
Belgien  
3:05.22
BEL
3:05.22
Q
  0.187
  Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée
2Polen 
Polen  
3:05.24
POL
3:05.24
Q
  0.237
  Karol Zalewski, Patryk Adamczyk, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina
3Trinidad och Tobago 
Trinidad och Tobago  
3:05.96
TTO
3:05.96
q
  0.148
  Rennie Quow, Jereem Richards, Machel Cedenio, Lalonde Gordon
4Tjeckien 
Tjeckien  
3:06.40
CZE
3:06.40
q
  0.228
  Michal Desenský, Vít Müller, Filip Šnejdr, Patrik Šorm
Heat 2
3 mar
3 mar
1USA 
USA  
3:04.00
3:04.00
Q
  0.151
  Fred Kerley, Marqueze Washington, Paul Dedewo, Vernon Norwood
2Storbritannien 
Storbritannien  
3:05.29
GBR
3:05.29
Q
  0.138
  Owen Smith, Sebastian Rodger, Jamal Rhoden-Stevens, Grant Plenderleith
3Spanien 
Spanien  
3:07.52
ESP
3:07.52
  0.157
  Lucas Bua, Manuel Guijarro, Aleix Porras, Samuel García
4Dominikanska republiken 
Dominikanska republiken  
3:10.45
DOM
3:10.45
  0.238
  Juander Santos, Raymond Urbino, Andito Charles, Leonel Bonon
M 60 m sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
2 mar
2 mar
1Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
6.74
89CAN
6.74
=PB
  0.161
2Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
6.99
93FRA
6.99
=SB
  0.122
3Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
7.04
96CZE
7.04
  0.152
4Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
7.15
91GER
7.15
SB
  0.176
5Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
7.20
92EST
7.20
SB
  0.230
6Kurt Felix
Kurt Felix 88, GRN
7.21
88GRN
7.21
SB
  0.153
Heat 2
2 mar
2 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.85
92FRA
6.85
PB
  0.196
2Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
6.89
93USA
6.89
=SB
  0.160
3Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
6.93
90AUT
6.93
  0.132
4Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
6.95
85UKR
6.95
  0.166
5Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
6.96
87NED
6.96
  0.165
6Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
6.98
93GRN
6.98
SB
  0.171
M 1000 m sjukamp    
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
2:37.12
89CAN
2:37.12
PB
  
2Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
2:38.51
92EST
2:38.51
PB
  
3Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
2:38.86
93FRA
2:38.86
SB
  
4Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2:39.64
92FRA
2:39.64
SB
  
5Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
2:41.49
90AUT
2:41.49
  
6Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
2:42.15
91GER
2:42.15
SB
  
7Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
2:45.93
87NED
2:45.93
SB
  
8Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
2:47.99
96CZE
2:47.99
  
9Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
2:51.73
93USA
2:51.73
  
M 60 m häck sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
3 mar
3 mar
1Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
7.95
91GER
7.95
PB
  0.150
2Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
8.14
93USA
8.14
  0.157
3Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
8.19
92EST
8.19
PB
  0.154
4Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
8.47
93FRA
8.47
  0.164
Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
DNS
93GRN
DNS
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
7.67
89CAN
7.67
SB
  0.151
2Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.83
92FRA
7.83
  0.184
3Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
7.97
87NED
7.97
SB
  0.162
4Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
7.98
90AUT
7.98
  0.143
5Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
8.20
96CZE
8.20
  0.168
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
DQ
85UKR
DQ
  0.161
M Höjd sjukamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
2.17
92EST
2.17
PB
  B1
2Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
2.05
91GER
2.05
SB
  A1
3Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
2.02
93USA
2.02
  A2
4Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
2.02
89CAN
2.02
PB
  A3
5Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2.02
92FRA
2.02
SB
  A4
6Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
2.02
85UKR
2.02
=SB
  A5
7Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
1.96
96CZE
1.96
  B2
8Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
1.96
93FRA
1.96
  B3
9Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
1.93
90AUT
1.93
  B4
10Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
1.90
87NED
1.90
SB
  A6
Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
NH
93GRN
NH
  
Kurt Felix
Kurt Felix 88, GRN
DNS
88GRN
DNS
  
1.81
2.14
1.84
2.17
1.87
2.20
1.90
1.93
1.96
1.99
2.02
2.05
2.08
2.11
Uibo-
xxo
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
o
-
xo
o
Kazmirek-
-
-
-
o
-
xo
xo
xxo
xxx

Ziemek-
-
-
-
-
o
o
o
xxx


Warner-
-
-
o
o
o
o
xo
xxx


Mayer-
-
-
-
o
-
xo
xo
xxx


Kasyanov-
-
-
xo
o
o
xo
xo
xxx


Doležal-
-
o
o
xxo
o
xxx




Gado-
o
o
o
xo
xxo
xxx




Distelberger-
xo
xo
o
xxo
xxx





Sintnicolaaso
-
o
o
xxx






Victor-
-
-
-
-
xxx





Felix










M Stav sjukamp    
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
5.30
87NED
5.30
SB
  
2Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
5.30
92EST
5.30
PB
  
3Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
5.20
91GER
5.20
=PB
  
4Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
5.10
93FRA
5.10
  
5Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
5.10
93USA
5.10
  
6Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
5.00
92FRA
5.00
  
7Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
4.90
89CAN
4.90
PB
  
8Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
4.80
90AUT
4.80
  
9Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
4.70
96CZE
4.70
  
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
DNS
85UKR
DNS
  
Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
DNS
93GRN
DNS
  
4.504.604.704.804.905.005.105.205.305.40
Sintnicolaas-----o-xooxxx
Uibo----ooooxoxxx
Kazmirek---o-oooxxx
Gado-----ooxxx
Ziemek-----ooxxx
Mayer-----o-xxx
Warner-o-oxxoxxx
Distelberger-o-oxxx
Doležaloooxxx
Kasyanov
Victor
M Längd sjukamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
7.68
91GER
7.68
PB
  
2Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.55
92FRA
7.55
PB
  
3Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
7.43
85UKR
7.43
  
4Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
7.41
92EST
7.41
PB
  
5Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
7.39
89CAN
7.39
  
6Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
7.35
90AUT
7.35
  
7Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
7.26
93FRA
7.26
  
8Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
7.21
93USA
7.21
  
9Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
7.15
87NED
7.15
SB
  
10Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
7.04
96CZE
7.04
  
11Kurt Felix
Kurt Felix 88, GRN
6.93
88GRN
6.93
  
12Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
5.55
93GRN
5.55
  
Kazmirek7.087.687.18
Mayer7.437.367.55
Kasyanovx7.43x
Uibox7.41x
Warner7.117.39x
Distelberger6.997.087.35
Gado7.26xx
Ziemek7.096.967.21
Sintnicolaas6.947.017.15
Doležal6.957.046.84
Felix6.93xx
Victorxx5.55
M Kula sjukamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
15.67
92FRA
15.67
  
2Lindon Victor
Lindon Victor 93, GRN
15.54
93GRN
15.54
SB
  
3Damian Warner
Damian Warner 89, CAN
14.90
89CAN
14.90
PB
  
4Jan Doležal
Jan Doležal 96, CZE
14.82
96CZE
14.82
PB
  
5Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
14.55
91GER
14.55
PB
  
6Kurt Felix
Kurt Felix 88, GRN
14.39
88GRN
14.39
SB
  
7Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
14.30
92EST
14.30
  
8Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov 85, UKR
14.16
85UKR
14.16
SB
  
9Eelco Sintnicolaas
Eelco Sintnicolaas 87, NED
14.09
87NED
14.09
SB
  
10Ruben Gado
Ruben Gado 93, FRA
13.61
93FRA
13.61
PB
  
11Zach Ziemek
Zach Ziemek 93, USA
13.48
93USA
13.48
  
12Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
13.04
90AUT
13.04
  
Mayerx14.4915.67
Victorx15.54x
Warner14.90x13.89
Doležal14.1714.8214.16
Kazmirekx13.5414.55
Felix14.3514.39x
Uibo14.3014.0114.19
Kasyanov14.0314.16x
Sintnicolaas14.0914.0014.02
Gado13.6113.1213.17
Ziemek12.5213.4513.48
Distelberger12.4612.2113.04
Kvinnor
K 60 m     
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Murielle Ahouré
Murielle Ahouré 87, CIV
6.97
87CIV
6.97
PB NR
  0.162
2Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou 88, CIV
7.05
88CIV
7.05
PB
  0.170
3Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.05
92SUI
7.05
  0.160
4Elaine Thompson
Elaine Thompson 92, JAM
7.08
92JAM
7.08
  0.174
5Dafne Schippers
Dafne Schippers 92, NED
7.10
92NED
7.10
  0.170
6Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye 92, TTO
7.13
92TTO
7.13
SB
  0.138
7Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.19
94FRA
7.19
  0.157
8Remona Burchell
Remona Burchell 91, JAM
7.50
91JAM
7.50
  0.169
Semi 1
2 mar
2 mar
1Murielle Ahouré
Murielle Ahouré 87, CIV
7.01
87CIV
7.01
SB
Q
  0.144
2Elaine Thompson
Elaine Thompson 92, JAM
7.07
92JAM
7.07
SB
Q
  0.175
3Dafne Schippers
Dafne Schippers 92, NED
7.09
92NED
7.09
=SB
q
  0.148
4Javianne Oliver
Javianne Oliver 94, USA
7.10
94USA
7.10
  0.149
5Asha Philip
Asha Philip 90, GBR
7.13
90GBR
7.13
  0.135
6Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste 86, TTO
7.21
86TTO
7.21
SB
  0.118
7Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  97, CHN
7.30
97CHN
7.30
  0.140
8Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.40
96SUI
7.40
  0.171
Semi 2
2 mar
2 mar
1Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou 88, CIV
7.08
88CIV
7.08
Q
  0.171
2Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye 92, TTO
7.15
92TTO
7.15
SB
Q
  0.150
2Remona Burchell
Remona Burchell 91, JAM
7.15
91JAM
7.15
Q
  0.162
4Tatjana Pinto
Tatjana Pinto 92, GER
7.18
92GER
7.18
  0.144
5Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.25
97POL
7.25
  0.181
6Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel 91, CAN
7.27
91CAN
7.27
  0.168
7Destiny Carter
Destiny Carter 92, USA
7.28
92USA
7.28
  0.148
8Klára Seidlová
Klára Seidlová 94, CZE
7.35
94CZE
7.35
  0.242
Semi 3
2 mar
2 mar
1Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.10
92SUI
7.10
Q
  0.141
2Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.17
94FRA
7.17
Q
  0.157
3Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
7.18
89RSA
7.18
  0.158
4Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
7.19
88NOR
7.19
  0.149
5Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska 90, POL
7.23
90POL
7.23
=PB
  0.140
6Bianca Williams
Bianca Williams 93, GBR
7.26
93GBR
7.26
=PB
  0.223
7Anna Bongiorni
Anna Bongiorni 93, ITA
7.30
93ITA
7.30
  0.146
Gayon Evans
Gayon Evans 90, JAM
DNS
90JAM
DNS
  
Heat 1
2 mar
2 mar
1Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
7.22
88NOR
7.22
Q
  0.156
2Michelle-Lee Ahye
Michelle-Lee Ahye 92, TTO
7.23
92TTO
7.23
Q
  0.168
3Javianne Oliver
Javianne Oliver 94, USA
7.29
94USA
7.29
Q
  0.288
4Bianca Williams
Bianca Williams 93, GBR
7.31
93GBR
7.31
q
  0.180
5Wei Yongli 
Wei Yongli  91, CHN
7.35
91CHN
7.35
  0.169
6Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya 96, BLR
7.37
96BLR
7.37
  0.155
7Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
7.47
99IRL
7.47
  0.140
Heat 2
2 mar
2 mar
1Marie Josée Ta Lou
Marie Josée Ta Lou 88, CIV
7.17
88CIV
7.17
Q
  0.190
2Elaine Thompson
Elaine Thompson 92, JAM
7.20
92JAM
7.20
Q
  0.169
3Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska 90, POL
7.23
90POL
7.23
=PB
Q
  0.150
4Rosângela Santos
Rosângela Santos 90, BRA
7.32
90BRA
7.32
  0.166
5Amy Foster
Amy Foster 88, IRL
7.35
88IRL
7.35
  0.149
6Isidora Jiménez
Isidora Jiménez 93, CHI
7.38
93CHI
7.38
  0.167
7Jolene Jacobs
Jolene Jacobs 92, NAM
7.67
92NAM
7.67
  0.133
8Mazoon Al-Alawi
Mazoon Al-Alawi 97, OMA
7.78
97OMA
7.78
PB NR
  0.206
Heat 3
2 mar
2 mar
1Dafne Schippers
Dafne Schippers 92, NED
7.19
92NED
7.19
Q
  0.160
2Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
7.23
89RSA
7.23
Q
  0.164
3Liang Xiaojing 
Liang Xiaojing  97, CHN
7.24
97CHN
7.24
Q
  0.167
4Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel 91, CAN
7.26
91CAN
7.26
SB
q
  0.162
5Klára Seidlová
Klára Seidlová 94, CZE
7.30
94CZE
7.30
q
  0.146
6Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo 83, POR
7.39
83POR
7.39
  0.188
7Loi Im Lan 
Loi Im Lan  98, MAC
7.69
98MAC
7.69
PB NR
  0.174
8Cristina Llovera
Cristina Llovera 96, AND
7.84
96AND
7.84
  0.215
Heat 4
2 mar
2 mar
1Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.11
94FRA
7.11
PB
Q
  0.154
2Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.15
92SUI
7.15
Q
  0.176
3Gayon Evans
Gayon Evans 90, JAM
7.33
90JAM
7.33
Q
  0.160
4Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.34
92NED
7.34
  0.152
5Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy 88, UKR
7.34
88UKR
7.34
  0.162
6Tahesia Harrigan
Tahesia Harrigan 82, IVB
7.50
82IVB
7.50
  0.175
7Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
7.68
90GER
7.68
  0.180
8Kendi Marisela Rosales Madrid
Kendi Marisela Rosales Madrid 90, HON
8.18
90HON
8.18
PB
  0.283
Heat 5
2 mar
2 mar
1Murielle Ahouré
Murielle Ahouré 87, CIV
7.12
87CIV
7.12
Q
  0.161
2Asha Philip
Asha Philip 90, GBR
7.18
90GBR
7.18
Q
  0.133
3Destiny Carter
Destiny Carter 92, USA
7.24
92USA
7.24
Q
  0.152
4Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.31
96SUI
7.31
q
  0.126
5Vitoria Cristina Rosa
Vitoria Cristina Rosa 96, BRA
7.39
96BRA
7.39
  0.176
6Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 94, GRE
7.40
94GRE
7.40
  0.184
7Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
7.43
93DEN
7.43
PB
  0.193
8Patricia Taea
Patricia Taea 93, COK
7.90
93COK
7.90
PB
  0.156
Heat 6
2 mar
2 mar
1Tatjana Pinto
Tatjana Pinto 92, GER
7.18
92GER
7.18
Q
  0.177
2Remona Burchell
Remona Burchell 91, JAM
7.19
91JAM
7.19
Q
  0.181
3Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.24
97POL
7.24
Q
  0.169
4Anna Bongiorni
Anna Bongiorni 93, ITA
7.24
93ITA
7.24
PB
q
  0.132
5Kelly-Ann Baptiste
Kelly-Ann Baptiste 86, TTO
7.25
86TTO
7.25
=SB
q
  0.148
6Andrea Purica
Andrea Purica 95, VEN
7.36
95VEN
7.36
  0.157
7Flings Owusu-Agyapong
Flings Owusu-Agyapong 88, GHA
7.49
88GHA
7.49
  0.136
8Zarinae Sapong
Zarinae Sapong 98, NMI
8.54
98NMI
8.54
PB
  0.218
K 400 m     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Courtney Okolo
Courtney Okolo 94, USA
50.55
94USA
50.55
PB
  0.259
2Shakima Wimbley
Shakima Wimbley 95, USA
51.47
95USA
51.47
  0.193
3Eilidh Doyle
Eilidh Doyle 87, GBR
51.60
87GBR
51.60
SB
  0.160
4Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
51.85
92POL
51.85
  0.223
5Tovea Jenkins
Tovea Jenkins 92, JAM
52.12
92JAM
52.12
=PB
  0.225
6Zoey Clark
Zoey Clark 94, GBR
52.16
94GBR
52.16
  0.171
Semi 1
2 mar
2 mar
1Shakima Wimbley
Shakima Wimbley 95, USA
51.34
95USA
51.34
Q
  0.238
2Eilidh Doyle
Eilidh Doyle 87, GBR
52.15
87GBR
52.15
Q
  0.158
3Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
52.62
88LTU
52.62
PB NR
  0.222
4Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova 89, UKR
52.74
89UKR
52.74
PB
  0.189
5Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková 92, SVK
53.05
92SVK
53.05
  0.233
Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
DQ
90SUI
DQ
  0.207
Semi 2
2 mar
2 mar
1Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
52.63
92POL
52.63
Q
  0.243
2Zoey Clark
Zoey Clark 94, GBR
52.63
94GBR
52.63
Q
  0.212
3Madiea Ghafoor
Madiea Ghafoor 92, NED
53.14
92NED
53.14
  0.208
4Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo 94, ITA
53.18
94ITA
53.18
  0.184
5Nadine Gonska
Nadine Gonska 90, GER
53.45
90GER
53.45
  0.206
Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson 88, JAM
DQ
88JAM
DQ
  0.167
Semi 3
2 mar
2 mar
1Courtney Okolo
Courtney Okolo 94, USA
51.79
94USA
51.79
Q
  0.288
2Tovea Jenkins
Tovea Jenkins 92, JAM
52.42
92JAM
52.42
Q
  0.225
3Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
53.26
94IRL
53.26
  0.195
4Lada Vondrová
Lada Vondrová 99, CZE
53.32
99CZE
53.32
  0.235
5Iveta Putalová
Iveta Putalová 88, SVK
53.46
88SVK
53.46
  0.264
María Belibasáki
María Belibasáki 91, GRE
DQ
91GRE
DQ
  0.232
Heat 1
2 mar
2 mar
1Courtney Okolo
Courtney Okolo 94, USA
51.54
94USA
51.54
Q
  0.303
2María Belibasáki
María Belibasáki 91, GRE
52.27
91GRE
52.27
PB
Q
  0.230
3Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova 89, UKR
52.96
89UKR
52.96
PB
q
  0.174
4Lada Vondrová
Lada Vondrová 99, CZE
53.05
99CZE
53.05
q
  0.222
5Elina Mikhina
Elina Mikhina 94, KAZ
53.90
94KAZ
53.90
  0.249
Heat 2
2 mar
2 mar
1Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
52.46
90SUI
52.46
Q
  0.157
2Madiea Ghafoor
Madiea Ghafoor 92, NED
52.54
92NED
52.54
Q
  0.236
3Nadine Gonska
Nadine Gonska 90, GER
52.77
90GER
52.77
PB
q
  0.198
4Travia Jones
Travia Jones 95, CAN
53.31
95CAN
53.31
  0.155
5Laura Bueno
Laura Bueno 93, ESP
53.66
93ESP
53.66
  0.177
Miriama Senokonoko
Miriama Senokonoko 95, FIJ
DQ
95FIJ
DQ
  0.196
Heat 3
2 mar
2 mar
1Zoey Clark
Zoey Clark 94, GBR
52.75
94GBR
52.75
Q
  0.225
2Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
53.05
92POL
53.05
Q
  0.255
3Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso 96, ITA
53.24
96ITA
53.24
  0.205
4Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill 92, CAN
53.29
92CAN
53.29
  0.224
5Svetlana Golendova
Svetlana Golendova 93, KAZ
53.44
93KAZ
53.44
  0.361
6Kineke Alexander
Kineke Alexander 86, VIN
55.46
86VIN
55.46
  0.202
Heat 4
2 mar
2 mar
1Shakima Wimbley
Shakima Wimbley 95, USA
52.43
95USA
52.43
Q
  0.278
2Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
52.81
88LTU
52.81
PB NR
Q
  0.208
3Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo 94, ITA
52.98
94ITA
52.98
PB
q
  0.185
4Patrycja Wyciszkiewicz
Patrycja Wyciszkiewicz 94, POL
53.22
94POL
53.22
  0.237
5Anita Horvat
Anita Horvat 96, SLO
53.52
96SLO
53.52
  0.282
Heat 5
2 mar
2 mar
1Stephenie Ann McPherson
Stephenie Ann McPherson 88, JAM
52.18
88JAM
52.18
SB
Q
  0.240
2Eilidh Doyle
Eilidh Doyle 87, GBR
52.31
87GBR
52.31
Q
  0.178
3Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
52.75
94IRL
52.75
q
  0.212
4Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková 92, SVK
52.78
92SVK
52.78
q
  0.287
5Tamara Salaški
Tamara Salaški 88, SRB
53.61
88SRB
53.61
  0.208
6Grace Claxton
Grace Claxton 93, PUR
53.92
93PUR
53.92
  0.259
Heat 6
2 mar
2 mar
1Tovea Jenkins
Tovea Jenkins 92, JAM
53.39
92JAM
53.39
Q
  0.252
2Iveta Putalová
Iveta Putalová 88, SVK
53.97
88SVK
53.97
Q
  0.262
3Cátia Azevedo
Cátia Azevedo 94, POR
54.17
94POR
54.17
  0.270
4Djénébou Danté
Djénébou Danté 89, MLI
57.85
89MLI
57.85
SB
  0.326
Maja Ciric
Maja Ciric 89, SRB
DQ
89SRB
DQ
  0.234
Patience George
Patience George 91, NGR
DNS
91NGR
DNS
  
K 800 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Francine Niyonsaba
Francine Niyonsaba 93, BDI
1:58.31
93BDI
1:58.31
PB NR
  
2Ajee’ Wilson
Ajee’ Wilson 94, USA
1:58.99
94USA
1:58.99
PB
  
3Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
1:59.81
90GBR
1:59.81
PB
  
4Habitam Alemu
Habitam Alemu 97, ETH
2:01.10
97ETH
2:01.10
  
5Raevyn Rogers
Raevyn Rogers 96, USA
2:01.44
96USA
2:01.44
  
6Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:03.01
91SUI
2:03.01
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Ajee’ Wilson
Ajee’ Wilson 94, USA
2:01.90
94USA
2:01.90
Q
  
2Habitam Alemu
Habitam Alemu 97, ETH
2:02.18
97ETH
2:02.18
q
  
3Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
2:02.25
88POL
2:02.25
  
4Līga Velvere
Līga Velvere 90, LAT
2:02.98
90LAT
2:02.98
  
5Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
2:04.06
90ESP
2:04.06
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:01.76
90GBR
2:01.76
Q
  
2Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:01.84
91SUI
2:01.84
q
  
3Raevyn Rogers
Raevyn Rogers 96, USA
2:02.17
96USA
2:02.17
q
  
4Jenna Westaway
Jenna Westaway 94, CAN
2:03.91
94CAN
2:03.91
  
5Winny Chebet
Winny Chebet 90, KEN
2:18.31
90KEN
2:18.31
SB
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Francine Niyonsaba
Francine Niyonsaba 93, BDI
2:00.99
93BDI
2:00.99
SB
Q
  
2Natoya Goule
Natoya Goule 91, JAM
2:02.49
91JAM
2:02.49
  
3Mhairi Hendry
Mhairi Hendry 96, GBR
2:02.65
96GBR
2:02.65
  
4Olha Lyakhova
Olha Lyakhova 92, UKR
2:03.81
92UKR
2:03.81
  
Margaret Wambui
Margaret Wambui 95, KEN
DQ
95KEN
DQ
  
K 1500 m     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
4:05.27
91ETH
4:05.27
  
2Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:06.23
93GBR
4:06.23
  
3Sifan Hassan
Sifan Hassan 93, NED
4:07.26
93NED
4:07.26
  
4Shelby Houlihan
Shelby Houlihan 93, USA
4:11.93
93USA
4:11.93
  
5Winny Chebet
Winny Chebet 90, KEN
4:12.08
90KEN
4:12.08
  
6Aisha Praught Leer
Aisha Praught Leer 89, JAM
4:12.86
89JAM
4:12.86
  
7Beatrice Chepkoech
Beatrice Chepkoech 91, KEN
4:13.59
91KEN
4:13.59
  
8Rababe Arafi
Rababe Arafi 91, MAR
4:14.94
91MAR
4:14.94
  
9Colleen Quigley
Colleen Quigley 92, USA
4:15.97
92USA
4:15.97
  
10Meraf Bahta
4:23.05
SWE
4:23.05
  
Heat 1
2 mar
2 mar
1Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
4:06.25
91ETH
4:06.25
Q
  
2Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:06.54
93GBR
4:06.54
Q
  
3Aisha Praught Leer
Aisha Praught Leer 89, JAM
4:07.51
89JAM
4:07.51
q
  
4Marta Pérez
Marta Pérez 93, ESP
4:09.90
93ESP
4:09.90
  
5Gabriela Stafford
Gabriela Stafford 95, CAN
4:09.94
95CAN
4:09.94
PB
  
6Diana Sujew
Diana Sujew 90, GER
4:10.64
90GER
4:10.64
  
7Luiza Gega
Luiza Gega 88, ALB
4:10.65
88ALB
4:10.65
  
8Simona Vrzalová
Simona Vrzalová 88, CZE
4:14.11
88CZE
4:14.11
  
Eliane Sahalinirina
Eliane Sahalinirina 82, MAD
DNF
82MAD
DNF
  
Heat 2
2 mar
2 mar
1Beatrice Chepkoech
Beatrice Chepkoech 91, KEN
4:09.12
91KEN
4:09.12
Q
  
2Colleen Quigley
Colleen Quigley 92, USA
4:09.31
92USA
4:09.31
PB
Q
  
3Kate Van Buskirk
Kate Van Buskirk 87, CAN
4:09.42
87CAN
4:09.42
PB
  
4Dominique Scott Efurd
Dominique Scott Efurd 92, RSA
4:09.80
92RSA
4:09.80
  
5Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
4:12.11
93GER
4:12.11
  
6Eilish McColgan
Eilish McColgan 90, GBR
4:13.32
90GBR
4:13.32
  
7Malika Akkaoui
Malika Akkaoui 87, MAR
4:15.09
87MAR
4:15.09
  
8Meraf Bahta
4:22.40
SWE
4:22.40
q
  
9Claudia Bobocea
Claudia Bobocea 92, ROU
4:24.60
92ROU
4:24.60
  
Heat 3
2 mar
2 mar
1Sifan Hassan
Sifan Hassan 93, NED
4:05.46
93NED
4:05.46
SB
Q
  
2Winny Chebet
Winny Chebet 90, KEN
4:05.81
90KEN
4:05.81
PB
Q
  
3Rababe Arafi
Rababe Arafi 91, MAR
4:06.12
91MAR
4:06.12
q
  
4Shelby Houlihan
Shelby Houlihan 93, USA
4:06.21
93USA
4:06.21
PB
q
  
5Dawit Seyaum
Dawit Seyaum 96, ETH
4:10.20
96ETH
4:10.20
  
6Linn Nilsson
4:10.36
SWE
4:10.36
  
7Ciara Mageean
Ciara Mageean 92, IRL
4:11.81
92IRL
4:11.81
  
8Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
4:15.73
96ISL
4:15.73
  
K 3000 m     
Inne 1 mar

Final A

Final
Inne 1 mar
1Genzebe Dibaba
Genzebe Dibaba 91, ETH
8:45.05
91ETH
8:45.05
  
2Sifan Hassan
Sifan Hassan 93, NED
8:45.68
93NED
8:45.68
SB
  
3Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
8:45.78
93GBR
8:45.78
SB
  
4Hellen Obiri
Hellen Obiri 89, KEN
8:49.66
89KEN
8:49.66
  
5Shelby Houlihan
Shelby Houlihan 93, USA
8:50.38
93USA
8:50.38
  
6Fantu Worku
Fantu Worku 99, ETH
8:50.54
99ETH
8:50.54
  
7Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen 97, GER
8:51.79
97GER
8:51.79
  
8Katie Mackey
Katie Mackey 87, USA
8:56.62
87USA
8:56.62
  
9Dominique Scott Efurd
Dominique Scott Efurd 92, RSA
8:59.93
92RSA
8:59.93
  
10Eilish McColgan
Eilish McColgan 90, GBR
9:01.32
90GBR
9:01.32
  
11Geneviève Lalonde
Geneviève Lalonde 91, CAN
9:03.91
91CAN
9:03.91
  
12Meraf Bahta
9:05.94
SWE
9:05.94
  
13Claudia Bobocea
Claudia Bobocea 92, ROU
9:23.70
92ROU
9:23.70
  
14Tamara Armoush
Tamara Armoush 92, JOR
9:45.68
92JOR
9:45.68
  
K 60 m häck     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Kendra Harrison
Kendra Harrison 92, USA
7.70
92USA
7.70
PB =AR
  0.168
2Christina Manning
Christina Manning 90, USA
7.79
90USA
7.79
  0.137
3Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.84
95NED
7.84
  0.153
4Sharika Nelvis
Sharika Nelvis 90, USA
7.86
90USA
7.86
  0.163
5Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.87
89GER
7.87
  0.141
6Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
7.94
92NOR
7.94
  0.168
7Tobi Amusan
Tobi Amusan 97, NGR
8.05
97NGR
8.05
  0.149
8Devynne Charlton
Devynne Charlton 95, BAH
8.18
95BAH
8.18
  0.158
Semi 1
3 mar
3 mar
1Christina Manning
Christina Manning 90, USA
7.83
90USA
7.83
Q
  0.133
2Devynne Charlton
Devynne Charlton 95, BAH
7.89
95BAH
7.89
PB NR
Q
  0.173
3Tobi Amusan
Tobi Amusan 97, NGR
7.91
97NGR
7.91
q
  0.121
4Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.06
97BLR
8.06
  0.160
5Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
8.09
87UKR
8.09
  0.147
6Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
8.21
91CRO
8.21
  0.181
7Michelle Jenneke
Michelle Jenneke 93, AUS
8.22
93AUS
8.22
  0.165
8Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.24
96HUN
8.24
  0.176
Semi 2
3 mar
3 mar
1Kendra Harrison
Kendra Harrison 92, USA
7.79
92USA
7.79
Q
  0.177
2Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.86
89GER
7.86
Q
  0.146
3Sally Pearson
Sally Pearson 86, AUS
7.92
86AUS
7.92
SB
  0.117
4Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
8.07
89BLR
8.07
  0.140
5Lindsay Lindley
Lindsay Lindley 89, NGR
8.08
89NGR
8.08
  0.159
6Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.17
92HUN
8.17
  0.121
7Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
8.20
92FIN
8.20
  0.130
8Eefje Boons
Eefje Boons 94, NED
8.24
94NED
8.24
  0.168
Semi 3
3 mar
3 mar
1Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.83
95NED
7.83
PB NR
Q
  0.165
2Sharika Nelvis
Sharika Nelvis 90, USA
7.86
90USA
7.86
Q
  0.182
3Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
7.86
92NOR
7.86
PB
q
  0.170
4Andrea Ivančević
Andrea Ivančević 84, CRO
8.07
84CRO
8.07
SB
  0.148
5Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
8.10
91AUT
8.10
  0.138
6Eline Berings
Eline Berings 86, BEL
8.14
86BEL
8.14
  0.129
7Reetta Hurske
Reetta Hurske 95, FIN
8.20
95FIN
8.20
  0.131
8Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.21
93POL
8.21
  0.158
Heat 1
2 mar
2 mar
1Sharika Nelvis
Sharika Nelvis 90, USA
7.97
90USA
7.97
Q
  0.154
2Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
8.06
91AUT
8.06
Q
  0.136
3Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
8.13
92FIN
8.13
Q
  0.159
4Eefje Boons
Eefje Boons 94, NED
8.16
94NED
8.16
Q
  0.169
5Veronica Borsi
Veronica Borsi 87, ITA
8.27
87ITA
8.27
  0.159
6Andrea Carolina Vargas
Andrea Carolina Vargas 96, CRC
8.34
96CRC
8.34
  0.267
Elisávet Pesirídou
Elisávet Pesirídou 92, GRE
DNF
92GRE
DNF
  
Heat 2
2 mar
2 mar
1Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
7.93
92NOR
7.93
=PB
Q
  0.172
2Christina Manning
Christina Manning 90, USA
7.96
90USA
7.96
Q
  0.220
3Andrea Ivančević
Andrea Ivančević 84, CRO
8.15
84CRO
8.15
Q
  0.164
4Eline Berings
Eline Berings 86, BEL
8.20
86BEL
8.20
Q
  0.142
5Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
8.27
88AUT
8.27
  0.176
6Megan Marrs
Megan Marrs 97, GBR
8.28
97GBR
8.28
  0.197
7Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro 98, ITA
8.35
98ITA
8.35
  0.170
Heat 3
2 mar
2 mar
1Devynne Charlton
Devynne Charlton 95, BAH
7.95
95BAH
7.95
SB
Q
  0.160
2Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.97
89GER
7.97
Q
  0.139
3Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
8.01
95NED
8.01
Q
  0.157
4Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.07
97BLR
8.07
Q
  0.154
5Michelle Jenneke
Michelle Jenneke 93, AUS
8.20
93AUS
8.20
SB
q
  0.142
6Marylyn Nwawulor
Marylyn Nwawulor 92, GBR
8.22
92GBR
8.22
  0.153
7Anamaria Nesteriuc
Anamaria Nesteriuc 93, ROU
8.32
93ROU
8.32
  0.143
8Elin WesterlundSWE
8.36
  0.157
Heat 4
2 mar
2 mar
1Kendra Harrison
Kendra Harrison 92, USA
7.77
92USA
7.77
Q
  0.134
2Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
8.11
87UKR
8.11
Q
  0.151
3Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.16
96HUN
8.16
Q
  0.185
4Lindsay Lindley
Lindsay Lindley 89, NGR
8.17
89NGR
8.17
Q
  0.162
5Reetta Hurske
Reetta Hurske 95, FIN
8.20
95FIN
8.20
q
  0.136
6Angela Whyte
Angela Whyte 80, CAN
8.21
80CAN
8.21
=SB
  0.133
7Karel Elodie Ziketh
Karel Elodie Ziketh 91, CIV
8.43
91CIV
8.43
  0.203
Heat 5
2 mar
2 mar
1Tobi Amusan
Tobi Amusan 97, NGR
7.95
97NGR
7.95
Q
  0.162
2Sally Pearson
Sally Pearson 86, AUS
7.96
86AUS
7.96
SB
Q
  0.133
3Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
8.11
89BLR
8.11
Q
  0.265
4Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.16
93POL
8.16
=SB
Q
  0.148
5Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
8.16
91CRO
8.16
q
  0.185
6Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.20
92HUN
8.20
q
  0.139
7Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
8.33
94GER
8.33
  0.174
8Mulern Jean
Mulern Jean 92, HAI
8.51
92HAI
8.51
SB
  0.168
K Höjd     
Inne 1 mar

Final A

Final
Inne 1 mar
1Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene 93, RUS
2.01
93RUS
2.01
  
2Vashti Cunningham
Vashti Cunningham 98, USA
1.93
98USA
1.93
  
3Alessia Trost
Alessia Trost 93, ITA
1.93
93ITA
1.93
SB
  
4Morgan Lake
Morgan Lake 97, GBR
1.93
97GBR
1.93
SB
  
5Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.89
97UKR
1.89
  
6Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
1.89
89BUL
1.89
  
7Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko 95, UKR
1.84
95UKR
1.84
  
7Erika KinseySWE
1.84
  
7Inika McPherson
Inika McPherson 86, USA
1.84
86USA
1.84
  
10Michaela Hrubá
Michaela Hrubá 98, CZE
1.84
98CZE
1.84
  
10Sofie SkoogSWE
1.84
  
10Levern Spencer
Levern Spencer 84, LCA
1.84
84LCA
1.84
  
13Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
1.84
95CUB
1.84
  
1.841.891.931.962.012.07
Lasitskeneooooxoxxx
Cunninghamooxoxxx
Trostxooxoxxx
Lakexxooxoxxx
Levchenkooxoxxx
Demirevaoxxoxxx
Herashchenkooxxx
Kinseyoxxx
McPhersonoxxx
Hrubáxoxxx
Skoogxoxxx
Spencerxoxxx
Rodríguezxxoxxx
K Stav     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Sandi Morris
Sandi Morris 92, USA
4.95
92USA
4.95
=PB
  
2Anzhelika Sidorova
Anzhelika Sidorova 91, RUS
4.90
91RUS
4.90
PB
  
3Ekateríni Stefanídi
Ekateríni Stefanídi 90, GRE
4.80
90GRE
4.80
  
4Eliza McCartney
Eliza McCartney 96, NZL
4.75
96NZL
4.75
PB AR
  
5Katie Nageotte
Katie Nageotte 91, USA
4.70
91USA
4.70
  
6Alysha Newman
Alysha Newman 94, CAN
4.70
94CAN
4.70
PB NR
  
7Yarisley Silva
Yarisley Silva 87, CUB
4.60
87CUB
4.60
SB
  
8Nina Kennedy
Nina Kennedy 97, AUS
4.60
97AUS
4.60
  
9Olga Mullina
Olga Mullina 92, RUS
4.60
92RUS
4.60
=PB
  
10Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin 95, FRA
4.50
95FRA
4.50
  
11Angelica BengtssonSWE
4.50
SB
  
Lisa Ryzih
Lisa Ryzih 88, GER
NH
88GER
NH
  
4.354.504.604.704.754.804.854.904.955.04
Morris-ooxooxxoxpxoxxoxxx
Sidorova--oo-ooxxoxxx
Stefanídi---oxoxxoxpxx
McCartney-xooxxooxxx
Nageotte-xooxoxpxx
Newmanooxxoxxoxxx
Silvaoxooxxx
Kennedyxoxooxxx
Mullinaoxoxxoxxx
Guillon-Romarinooxxx
Bengtssonoxoxxx
Ryzih-xxx
K Längd     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
6.96
90SRB
6.96
SB
  
2Brittney Reese
Brittney Reese 86, USA
6.89
86USA
6.89
SB
  
3Sosthene Taroum Moguenara
Sosthene Taroum Moguenara 89, GER
6.85
89GER
6.85
SB
  
4Quanesha Burks
Quanesha Burks 95, USA
6.81
95USA
6.81
PB
  
5Malaika Mihambo
Malaika Mihambo 94, GER
6.64
94GER
6.64
  
6Khaddi SagniaSWE
6.64
  
7Christabel Nettey
Christabel Nettey 91, CAN
6.63
91CAN
6.63
SB
  
8Ksenija Balta
Ksenija Balta 86, EST
6.57
86EST
6.57
  
9Alina Rotaru
Alina Rotaru 93, ROU
6.41
93ROU
6.41
  
10Maryna Bekh
Maryna Bekh 95, UKR
6.37
95UKR
6.37
  
11Lauma Grīva
Lauma Grīva 84, LAT
6.34
84LAT
6.34
  
12Éloyse Lesueur-Aymonin
Éloyse Lesueur-Aymonin 88, FRA
6.34
88FRA
6.34
  
13Jessamyn Sauceda
Jessamyn Sauceda 89, MEX
5.99
89MEX
5.99
SB
  
Španović6.896.74x6.96
Reese6.766.616.776.896.726.64
Moguenara6.596.85x6.316.236.30
Burks6.816.516.716.78x6.70
Mihambo6.436.406.55x6.64
Sagnia6.64x6.406.454.23
Nettey6.496.636.496.456.44
Balta6.466.486.266.506.57
Rotarux6.376.41
Bekhx6.376.35
Grīva6.186.346.28
Lesueur-Aymonin6.266.346.20
Sauceda5.955.935.99
K Tresteg     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Yulimar Rojas
Yulimar Rojas 95, VEN
14.63
95VEN
14.63
SB
  
2Kimberly Williams
Kimberly Williams 88, JAM
14.48
88JAM
14.48
PB
  
3Ana Peleteiro
Ana Peleteiro 95, ESP
14.40
95ESP
14.40
PB
  
4Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu 95, ROU
14.33
95ROU
14.33
=PB
  
5Keturah Orji
Keturah Orji 96, USA
14.31
96USA
14.31
  
6Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou 89, GRE
14.05
89GRE
14.05
  
7Viktoriya Prokopenko
Viktoriya Prokopenko 91, RUS
14.05
91RUS
14.05
  
8Tori Franklin
Tori Franklin 92, USA
14.03
92USA
14.03
  
9Nubia Soares
Nubia Soares 96, BRA
14.00
96BRA
14.00
PB
  
10Shanieka Ricketts
Shanieka Ricketts 92, JAM
13.93
92JAM
13.93
SB
  
11Gabriela Petrova
Gabriela Petrova 92, BUL
13.91
92BUL
13.91
SB
  
12Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė 93, LTU
13.90
93LTU
13.90
  
13Neele Eckhardt
Neele Eckhardt 92, GER
13.87
92GER
13.87
  
14Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya 91, BLR
13.81
91BLR
13.81
  
15Anna Krylova
Anna Krylova 85, RUS
13.75
85RUS
13.75
  
16Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä 92, FIN
13.73
92FIN
13.73
  
17Thea Lafond
Thea Lafond 94, DMA
13.68
94DMA
13.68
  
Rojas14.2414.0714.2714.3614.63x
Williams14.3714.4114.4814.31x14.32
Peleteiro13.1813.8214.1814.40xx
Panţuroiu14.05x14.1614.33xx
Orji14.13x14.0714.2814.31
Papahrístou14.0511.7314.0113.36x
Prokopenko13.7613.8714.0513.7213.92
Franklin14.0313.5213.7011.3413.94
Soaresx13.9714.00
Ricketts13.9313.3613.68
Petrovaxx13.91
Dzindzaletaitė13.9013.7413.64
Eckhardt13.2413.8713.70
Vaskouskayax13.8113.37
Krylova13.7513.6613.49
Mäkeläx13.7313.57
Lafondx13.6313.68
K Kula     
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Anita Márton
Anita Márton 89, HUN
19.62
89HUN
19.62
PB NR
  
2Danniel Thomas-Dodd
Danniel Thomas-Dodd 92, JAM
19.22
92JAM
19.22
PB NR
  
3Gong Lijiao 
Gong Lijiao  89, CHN
19.08
89CHN
19.08
SB
  
4Gao Yang 
Gao Yang  93, CHN
18.77
93CHN
18.77
PB
  
5Paulina Guba
Paulina Guba 91, POL
18.54
91POL
18.54
  
6Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya 90, BLR
18.21
90BLR
18.21
SB
  
7Yaniuvis López
Yaniuvis López 86, CUB
18.19
86CUB
18.19
PB
  
8Jeneva Stevens
Jeneva Stevens 89, USA
18.18
89USA
18.18
  
9Cleopatra Borel
Cleopatra Borel 79, TTO
17.80
79TTO
17.80
SB
  
10Brittany Crew
Brittany Crew 94, CAN
17.61
94CAN
17.61
  
11Yulia Leantsiuk
Yulia Leantsiuk 84, BLR
17.44
84BLR
17.44
  
12Dani Hill
Dani Hill 91, USA
17.26
91USA
17.26
  
13Fanny Roos
17.23
SWE
17.23
  
14Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu 94, MDA
17.22
94MDA
17.22
  
15Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva 87, BUL
16.33
87BUL
16.33
  
Márton18.2918.3019.48x18.9619.62
Thomas-Dodd18.9218.9519.22x18.8619.07
Gong Lijiaox18.98x18.8318.8119.08
Gao Yang18.4518.7718.4118.7018.2018.51
Guba18.53x18.1618.3118.54
Dubitskayaxx18.21xx
López17.8118.05x18.0418.19
Stevens15.9018.1818.0017.64x
Borel17.3317.8017.49
Crewx17.6116.13
Leantsiukx17.4417.15
Hill17.2217.26x
Roos17.1917.23x
Surdu17.1517.22x
Mavrodieva16.33xx
K Femkamp     
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
4.750
93GBR
4.750
SB
  
2Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
4.700
93AUT
4.700
SB
  
3Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
4.637
95CUB
4.637
PB
  
4Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
4.579
88CZE
4.579
  
5Erica Bougard
Erica Bougard 93, USA
4.571
93USA
4.571
  
6Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
4.559
93HUN
4.559
  
7Alina Shukh
Alina Shukh 99, UKR
4.466
99UKR
4.466
  
8Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
4.424
89POR
4.424
SB
  
9Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
4.414
95USA
4.414
  
10Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
4.397
96SUI
4.397
  
11Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
4.282
90CZE
4.282
  
12Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
3.705
85FRA
3.705
  
Johnson-Thompson8.361.9112.686.502:16.63
Dadic8.321.8214.276.402:17.82
Rodríguez8.571.8414.156.152:17.70
Klučinová8.651.8214.766.202:19.16
Bougard8.071.8512.316.182:19.51
Krizsán8.381.8213.886.092:18.12
Shukh8.851.8214.086.092:18.36
Quaresma8.511.7614.126.012:19.85
Williams8.081.7612.136.302:24.60
Agnou8.561.7314.925.962:21.08
Cachová8.201.7012.185.942:18.90
Nana Djimou8.291.7015.526.13DNF
K 4x400 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1USA 
USA  
3:23.85
3:23.85
  0.221
 Quanera Hayes, Georganne Moline, Shakima Wimbley, Courtney Okolo
2Polen 
Polen  
3:26.09
POL
3:26.09
NR
  0.293
 Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik
3Storbritannien 
Storbritannien  
3:29.38
GBR
3:29.38
  0.263
 Meghan Beesley, Hannah Williams, Amy Allcock, Zoey Clark
4Ukraina 
Ukraina  
3:31.32
UKR
3:31.32
  0.263
 Tetyana Melnyk, Kateryna Klymyuk, Anna Ryzhykova, Anastasiya Bryzhina
5Italien 
Italien  
3:31.55
ITA
3:31.55
NR
  0.254
 Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Maria Enrica Spacca
Jamaica 
Jamaica  
DQ
JAM
DQ
  0.291
 Tovea Jenkins, Janieve Russell, Anastasia Le-Roy, Stephenie Ann McPherson
Heat 1
3 mar
3 mar
1USA 
USA  
3:30.54
3:30.54
Q
  0.232
 Quanera Hayes, Joanna Atkins, Georganne Moline, Raevyn Rogers
2Storbritannien 
Storbritannien  
3:32.57
GBR
3:32.57
Q
  0.239
 Amy Allcock, Anyika Onuora, Hannah Williams, Meghan Beesley
3Italien 
Italien  
3:32.62
ITA
3:32.62
q
  0.199
 Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Maria Enrica Spacca
4Kazakstan 
Kazakstan  
3:40.54
KAZ
3:40.54
  0.377
 Svetlana Golendova, Elina Mikhina, Lyubov Ushakova, Adelina Akhmetova
Heat 2
3 mar
3 mar
1Jamaica 
Jamaica  
3:32.01
JAM
3:32.01
Q
  0.180
 Janieve Russell, Dominique Blake, Tiffany James, Anastasia Le-Roy
2Ukraina 
Ukraina  
3:32.06
UKR
3:32.06
Q
  0.179
 Tetyana Melnyk, Kateryna Klymyuk, Yana Kachur, Anastasiya Bryzhina
3Polen 
Polen  
3:32.07
POL
3:32.07
q
  0.288
 Małgorzata Hołub-Kowalik, Joanna Linkiewicz, Natalia Kaczmarek, Aleksandra Gaworska
4Tjeckien 
Tjeckien  
3:34.90
CZE
3:34.90
  0.189
 Martina Hofmanová, Marcela Pírková, Tereza Petržilková, Lada Vondrová
5Portugal 
Portugal  
3:35.43
POR
3:35.43
NR
  0.386
 Filipa Martins, Cátia Azevedo, Rivinilda Mentai, Dorothé Évora
K 800 m femkamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
2:16.63
93GBR
2:16.63
SB
  
2Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
2:17.70
95CUB
2:17.70
PB
  
3Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
2:17.82
93AUT
2:17.82
  
4Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
2:18.12
93HUN
2:18.12
  
5Alina Shukh
Alina Shukh 99, UKR
2:18.36
99UKR
2:18.36
  
6Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
2:18.90
90CZE
2:18.90
  
7Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
2:19.16
88CZE
2:19.16
  
8Erica Bougard
Erica Bougard 93, USA
2:19.51
93USA
2:19.51
  
9Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
2:19.85
89POR
2:19.85
SB
  
10Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
2:21.08
96SUI
2:21.08
  
11Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
2:24.60
95USA
2:24.60
  
Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
DNF
85FRA
DNF
  
K 60 m häck femkamp    
Inne
Inne
Heat 1
2 mar
2 mar
1Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
8.32
93AUT
8.32
PB
  0.208
2Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
8.51
89POR
8.51
SB
  0.175
3Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
8.56
96SUI
8.56
  0.259
4Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
8.57
95CUB
8.57
PB
  0.160
5Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
8.65
88CZE
8.65
  0.135
6Alina Shukh
Alina Shukh 99, UKR
8.85
99UKR
8.85
=PB
  0.184
Heat 2
2 mar
2 mar
1Erica Bougard
Erica Bougard 93, USA
8.07
93USA
8.07
  0.134
2Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
8.08
95USA
8.08
SB
  0.136
3Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
8.20
90CZE
8.20
  0.156
4Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
8.29
85FRA
8.29
=SB
  0.144
5Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
8.36
93GBR
8.36
=SB
  0.199
6Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
8.38
93HUN
8.38
SB
  0.164
K Höjd femkamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
1.91
93GBR
1.91
  A1
2Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
1.88
95CUB
1.88
PB
  A2
3Erica Bougard
Erica Bougard 93, USA
1.85
93USA
1.85
  A3
4Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
1.82
88CZE
1.82
  A4
5Alina Shukh
Alina Shukh 99, UKR
1.82
99UKR
1.82
  A5
6Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
1.82
93HUN
1.82
PB
  B1
6Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
1.82
93AUT
1.82
=SB
  A6
8Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
1.76
95USA
1.76
  B2
9Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
1.76
89POR
1.76
SB
  B3
10Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
1.73
96SUI
1.73
  B4
11Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
1.70
90CZE
1.70
  B5
12Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
1.70
85FRA
1.70
  B6
1.641.671.701.731.761.791.821.851.881.911.94
Johnson-Thompson------ooxoxoxxx
Rodríguez----ooooxoxxx
Bougard---o-ooxoxxx
Klučinová--oooooxxx
Shukh---oxoxooxxx
Krizsáno-oooxxoxxoxxx
Dadic-oooxoxoxxoxxx
Williams-oooxoxxx
Quaresmaoooxxoxoxxx
Agnouooxoxoxxx
Cachováxxoooxxx
Nana Djimouooxoxxx
K Längd femkamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson 93, GBR
6.50
93GBR
6.50
  
2Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
6.40
93AUT
6.40
SB
  
3Kendell Williams
Kendell Williams 95, USA
6.30
95USA
6.30
  
4Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
6.20
88CZE
6.20
  
5Erica Bougard
Erica Bougard 93, USA
6.18
93USA
6.18
  
6Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
6.15
95CUB
6.15
  
7Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
6.13
85FRA
6.13
  
8Alina Shukh
Alina Shukh 99, UKR
6.09
99UKR
6.09
  
9Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
6.09
93HUN
6.09
  
10Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
6.01
89POR
6.01
SB
  
11Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
5.96
96SUI
5.96
  
12Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
5.94
90CZE
5.94
  
Johnson-Thompson6.506.436.50
Dadic6.296.296.40
Williams6.146.306.21
Klučinová6.026.205.88
Bougardx6.066.18
Rodríguezx6.15x
Nana Djimou6.046.116.13
Shukh5.75x6.09
Krizsánx6.09x
Quaresma6.01xx
Agnou5.675.875.96
Cachováx5.805.94
K Kula femkamp    
Inne 2 mar

Final A

Final
Inne 2 mar
1Antoinette Nana Djimou
Antoinette Nana Djimou 85, FRA
15.52
85FRA
15.52
PB
  
2Caroline Agnou
Caroline Agnou 96, SUI
14.92
96SUI
14.92
PB
  
3Eliška Klučinová
Eliška Klučinová 88, CZE
14.76
88CZE
14.76
SB
  
4Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
14.27
93AUT
14.27
PB
  
5Yorgelis Rodríguez
Yorgelis Rodríguez 95, CUB
14.15
95CUB