15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
6.9
6.9
6.9
6.9
2.9
Tävlande: 175 (102+73)   Starter: 287 (161+126)

Män
M 100 m     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Tony Darkwah
10.38
Hammarby IF
10.38
PB
  
23 SWE AT
3Sulayman Bah
10.48
Ullevi FK
10.48
SB
  
6Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.62
IFK Helsingborg
10.62
SB
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Emil von Barth
10.47
Ullevi FK
10.47
PB
  
36 SWE AT
2Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.51
Spårvägens FK
10.51
PB
  
3Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.55
91NOR
10.55
SB
  
4Desmond Rogo
10.56
Hammarby IF
10.56
PB
  
5Douglas Hellbratt
10.58
Hammarby IF
10.58
PB
  
6Henrik Larsson
10.94
IF Göta Karlstad
10.94
  
Final C
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.44w
96DEN
10.44w
  
2Patrik Andersson
10.48w
Ullevi FK
10.48w
  
3Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.56w
95NOR
10.56w
  
4Stefan Tärnhuvud
10.63w
Sundsvalls FI
10.63w
  
5Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.74w
99DEN
10.74w
  
Final D
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1David Sennung
10.66
Ullevi FK
10.66
SB
  
3Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.69
PB
  
4Håkon Morken
Håkon Morken 93, NOR
10.90
93NOR
10.90
SB
  
5Amadou Sussoho
11.04
Hammarby IF
11.04
  
Final E
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Michael Rosenberg
Michael Rosenberg 90, NOR
10.62w
90NOR
10.62w
  
2Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
10.74w
00DEN
10.74w
  
3Linus Kapstad
10.81w
Umedalens IF
10.81w
  
4Oskar Motta
10.90w
Upsala IF
10.90w
  
Final F
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Philip NilssonIFK Lund
10.78
PB
  
2Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.79
IFK Helsingborg
10.79
PB
  
3Sunday Ojuri
10.87
Hammarby IF
10.87
SB
  
4Sebastian KadestålMalmö AI
10.95
  
5Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
11.01
Spårvägens FK
11.01
  
6Tarley Allison
11.13
Järvsö IF
11.13
  
Final G
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Alexander Andersson
10.92
Thoréngruppen TFC
10.92
SB
  
2Artur Engström
10.97
Örgryte IS
10.97
PB
  
3Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
11.00
92NOR
11.00
  
4Nivethan Panchalingam
Nivethan Panchalingam 93, NOR
11.01
93NOR
11.01
  
Final H
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Jesper Hellström
11.03
Hässelby SK
11.03
PB
  
2Oscar Hjerm
11.17
KA 2 IF
11.17
  
3Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.40
Hammarby IF
11.40
SB
  
Heat 1
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Austin Hamilton
10.40w
Malmö AI
10.40w
  
2Austin HamiltonMalmö AI
10.40
=PB
  
2Tom Kling-Baptiste
10.48w
Huddinge AIS
10.48w
  
3Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.51w
Thorengruppen TFC
10.51w
  
4Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.48
SB
  
4Nil de Oliveira
10.61w
Spårvägens FK
10.61w
  
5Odain Rose
Odain Rose 92, Thorengruppen
10.51
Thorengruppen TFC
10.51
SB
  
5Adam Denguir
10.69w
Ullevi FK
10.69w
  
6David Sennung
10.74w
Ullevi FK
10.74w
  
Heat 2
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Tony Darkwah
10.47
Hammarby IF
10.47
PB
  
2Sulayman Bah
10.51
Ullevi FK
10.51
SB
  
3Emil von Barth
10.52
Ullevi FK
10.52
  
4Henrik Larsson
10.55
IF Göta Karlstad
10.55
SB
  
5Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset 91, NOR
10.60
91NOR
10.60
SB
  
6Patrik AnderssonUllevi FK
10.65
  
Heat 3
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
10.41w
IFK Helsingborg
10.41w
  
2Desmond Rogo
10.54w
Hammarby IF
10.54w
  
3Douglas Hellbratt
10.56w
Hammarby IF
10.56w
  
4Stefan Tärnhuvud
10.65w
Sundsvalls FI
10.65w
  
5Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen 95, NOR
10.67w
95NOR
10.67w
  
6Håkon Morken
Håkon Morken 93, NOR
10.77w
93NOR
10.77w
  
Heat 4
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.61
Spårvägens FK
10.61
PB
  
2Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.65
96DEN
10.65
PB
  
3Peter Andersson
Peter Andersson 99, DEN
10.69
99DEN
10.69
PB
  
4Kasper KadestålMalmö AI
10.74
PB
  
5Sunday Ojuri
10.95
Hammarby IF
10.95
SB
  
Heat 5
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Jean-Christian ZirignonHammarby IF
10.77
SB
  
2Amadou Sussoho
10.79
Hammarby IF
10.79
PB
  
3Philip NilssonIFK Lund
10.93
SB
  
4Alexander Andersson
11.01
Thoréngruppen TFC
11.01
SB
  
5Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy 92, NOR
11.05
92NOR
11.05
  
Heat 6
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Michael Rosenberg
Michael Rosenberg 90, NOR
10.83
90NOR
10.83
SB
  
2Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
10.86
00DEN
10.86
  
3Linus Kapstad
10.87
Umedalens IF
10.87
PB
  
4Nivethan Panchalingam
Nivethan Panchalingam 93, NOR
10.99
93NOR
10.99
SB
  
5Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
11.07
Thorengruppen TFC
11.07
  
Heat 7
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Tarley Allison
10.92
Järvsö IF
10.92
PB
  
2Sebastian KadestålMalmö AI
10.93
PB
  
3Edem Agbo
Edem Agbo 99, NOR
11.01
99NOR
11.01
PB
  
4Artur Engström
11.04
Örgryte IS
11.04
PB
  
6Patrik Björk
Patrik Björk 83, Sävedalen
11.27
Sävedalens AIK
11.27
SB
  
Heat 8
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.95
IFK Helsingborg
10.95
PB
  
2Kidus Yohannes GetahunHammarby IF
11.14
PB
  
4Mikael Gerlach
11.22
Sundsvalls FI
11.22
SB
  
5Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
11.36
Spårvägens FK
11.36
SB
  
6Erik Ekelund
Erik Ekelund 91, Tjalve IF Norrköping
11.38
Tjalve IF Norrköping
11.38
SB
  
Heat 9
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Oskar Motta
10.85
Upsala IF
10.85
PB
  
2Alexander AndreassonÖrgryte IS
10.89
PB
  
3Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
10.96
Spårvägens FK
10.96
PB
  
4Mohammed Muhsin
Mohammed Muhsin 97, Tjalve IF Norrköping
11.11
Tjalve IF Norrköping
11.11
PB
  
6Marcus Berggren
11.17
Spårvägens FK
11.17
PB
  
Heat 10
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Carl Bengtström
10.86
Örgryte IS
10.86
PB
  
2Oscar Hjerm
11.07
KA 2 IF
11.07
PB
  
3Kevin Fankl
11.09
Ullevi FK
11.09
PB
  
4Victor Koch
11.16
Örgryte IS
11.16
PB
  
6Michael SkaleniusIF Kville
11.68
SB
  
Heat 11
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Rodi Kay
Rodi Kay 98, Hammarby
11.08w
Hammarby IF
11.08w
  
2Samuel Wiik
11.11w
Örgryte IS
11.11w
  
3Karl David Nie
11.20w
Hammarby IF
11.20w
  
5Andreas NorströmUllevi FK
11.21w
  
Heat 12
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Marcus Lidman
11.22w
Hälle IF
11.22w
  
1Marcus Lidman
11.22w
Hälle IF
11.22w
  
2Gustaf Borg
Gustaf Borg 98, Nyköping
11.23w
Nyköpings BIS
11.23w
  
2Gustaf Borg
Gustaf Borg 98, Nyköping
11.23w
Nyköpings BIS
11.23w
  
6Per-Joan LorentzonIK Orient
11.81w
  
6Per-Joan LorentzonIK Orient
11.81w
  
Heat 13
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
11.02w
KFUM Örebro
11.02w
  
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
11.02w
KFUM Örebro
11.02w
  
2Robin Gustafsson
11.41w
Hälle IF
11.41w
  
2Robin Gustafsson
11.41w
Hälle IF
11.41w
  
3Otto Hammarström
11.48w
Örgryte IS
11.48w
  
3Otto Hammarström
11.48w
Örgryte IS
11.48w
  
3Tobias Carlryd
11.75
Örgryte IS
11.75
PB
  
3Tobias Carlryd
11.75
Örgryte IS
11.75
PB
  
4Svante Wester
11.60w
Örgryte IS
11.60w
  
4Svante Wester
11.60w
Örgryte IS
11.60w
  
5Linus Bertilsson
11.66w
Örgryte IS
11.66w
  
5Linus Bertilsson
11.66w
Örgryte IS
11.66w
  
6Per Jonsson
11.85w
Bollnäs FIK
11.85w
  
6Per Jonsson
11.85w
Bollnäs FIK
11.85w
  
Heat 14
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Jesper Hellström
11.06
Hässelby SK
11.06
PB
  
2Tobias Jonsson
11.42
IK Orient
11.42
SB
  
Heat 15
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Benjamin Olsson
10.67w
IFK Helsingborg
10.67w
  
2Felix Ericsson
Felix Ericsson 95, Helsingborg
11.02w
IFK Helsingborg
11.02w
  
3Andreas Führ
Andreas Führ 98, Thorengruppen
11.16w
Thorengruppen TFC
11.16w
  
4Arvid Gustafsson
11.22w
Upsala IF
11.22w
  
M 200 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Victor Fingal
22.37
Ullevi FK
22.37
SB
  
1Filip NilssonIFK Lund
22.41
SB
  
2Ludvig Brorsson
Ludvig Brorsson 00, Falköpings FIK
22.52
Falköpings FIK
22.52
PB
  
2Svante Wester
23.55w
Örgryte IS
23.55w
  
3Jonatan Granath
Jonatan Granath 00, Thorengruppen
23.67w
Thorengruppen TFC
23.67w
  
4Marcus Berggren
23.10
Spårvägens FK
23.10
SB
  
6Erik Ekelund
Erik Ekelund 91, Tjalve IF Norrköping
23.29
Tjalve IF Norrköping
23.29
SB
  
1Nil de Oliveira
21.51
Spårvägens FK
21.51
SB
  
2Adam Denguir
21.65
Ullevi FK
21.65
SB
  
3Kasper KadestålMalmö AI
21.73
SB
  
4Alexander LesserUllevi FK
21.90
SB
  
5Dennis Forsman
21.90
Ullevi FK
21.90
SB
  
6Felix Francois
21.93
Örgryte IS
21.93
SB
  
Frederik Regli
Frederik Regli 90, DEN
24.65
90DEN
24.65
SB
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Carl Bengtström
22.00
Örgryte IS
22.00
PB
  
2Alexander LundskogUllevi FK
22.12
SB
  
3Martin Astner
22.17
Ullevi FK
22.17
SB
  
4Dennis Karanda
22.30
Malmö AI
22.30
SB
  
Final C
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Isak Andersson
21.65
Upsala IF
21.65
PB
  
2Eric Larsson
Eric Larsson 93, Thorengruppen
22.11
Thorengruppen TFC
22.11
SB
  
4Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
22.80
SB
  
5Erik Lindahl
23.19
Ullevi FK
23.19
  
Final D
Vind: +0.8
Vind: +0.8
2Oskar Greilert
22.53
Ullevi FK
22.53
SB
  
3Martin Selin
22.61
Ullevi FK
22.61
SB
  
4Alexander AndreassonÖrgryte IS
22.70
SB
  
Heat ?
Vind: +2.3
Vind: +2.3
2Gabriel Tiveskog
23.44w
Mölndals AIK
23.44w
  
4Richard Heikkilä
23.56w
Mölndals AIK
23.56w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
49.11
98DEN
49.11
PB
  
2Filip NilssonIFK Lund
49.71
SB
  
4Robin Sterner
52.20
Malmö AI
52.20
SB
  
M 110 m häck     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.64w
90DEN
13.64w
  
2Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
13.92w
91NOR
13.92w
  
3Anton Levin
14.17w
Malmö AI
14.17w
  
4Elias Martinsson
14.53w
Mölndals AIK
14.53w
  
4Elias Martinsson
14.53w
Mölndals AIK
14.53w
  
5Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.77w
Athletics 24Seven SK
14.77w
  
6Charles Mitala
14.79w
Malmö AI
14.79w
  
Heat 1
Vind: +3.7
Vind: +3.7
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.59w
90DEN
13.59w
  
2Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
13.95w
91NOR
13.95w
  
3Anton Levin
14.21w
Malmö AI
14.21w
  
4Charles Mitala
14.56w
Malmö AI
14.56w
  
Heat 2
Vind: +3.5
Vind: +3.5
1Hannes Kvist Wirdmo
Hannes Kvist Wirdmo 94, Athletics 24Seven
14.72w
Athletics 24Seven SK
14.72w
  
2Elias Martinsson
14.79w
Mölndals AIK
14.79w
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
Final 1
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Max Hrelja
13.46
Malmö AI
13.46
PB
  
2 SWE P19 AT
2Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
14.63
99NOR
14.63
PB
  
3Anton BertilssonHabo FIF-04
14.96
  
Final 2
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Max Hrelja
13.48
Malmö AI
13.48
  
2Linus Kapstad
14.34
Umedalens IF
14.34
PB
  
3Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen 99, NOR
14.95
99NOR
14.95
  
4Anton BertilssonHabo FIF-04
15.17
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.2

Final A

Final

Vind: +0.2
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
11.73
98NOR
11.73
  
2Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
11.74
93DEN
11.74
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.74
KFUM Örebro
11.74
  
4Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
11.83
94NOR
11.83
  
5Jessica Östlund
11.86
Hässelby SK
11.86
  
6Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
11.89
90NOR
11.89
  
Final B
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Kajsa Kjellergren
11.89
IFK Halmstad
11.89
  
2Nikki Sjöberg
11.90
Bollnäs FIK
11.90
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.91
SB
  
4Pernilla NilssonMalmö AI
11.96
  
Final C
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
11.77w
KFUM Örebro
11.77w
  
2Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
11.91w
90NOR
11.91w
  
3Malin Ström
11.92w
Bollnäs FIK
11.92w
  
4Emilia KjellbergIFK Sunne
11.93w
  
5Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
11.94w
95DEN
11.94w
  
6Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
12.01w
98DEN
12.01w
  
Final D
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Cecilia Sandell
12.22w
IFK Helsingborg
12.22w
  
2Heidi Hessan Næss
Heidi Hessan Næss 89, NOR
12.24w
89NOR
12.24w
  
3Samantha Oware
12.30w
Malmö AI
12.30w
  
4Rebecca Larsson
12.44w
Hässelby SK
12.44w
  
Final E
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Rebecca Strand
12.32
Ullevi FK
12.32
PB
  
2Johanna Carlsson
12.52
IFK Helsingborg
12.52
  
3Lynette Morgan
12.53
Hammarby IF
12.53
SB
  
4Hedda Ringman
Hedda Ringman 98, Tjalve IF Norrköping
12.55
Tjalve IF Norrköping
12.55
SB
  
Heat 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.61
KFUM Örebro
11.61
PB
  
21 SWE AT
2Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
11.69
98NOR
11.69
SB
  
3Irene Ekelund
11.86
Malmö AI
11.86
SB
  
4Pernilla NilssonMalmö AI
11.91
SB
  
5Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.92
SB
  
6Isabelle Eurenius
11.94
Spårvägens FK
11.94
SB
  
Heat 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
11.64
93DEN
11.64
PB
  
2Jessica Östlund
11.78
Hässelby SK
11.78
SB
  
3Matilda HellqvistUllevi FK
11.86
  
4Malin Ström
11.95
Bollnäs FIK
11.95
SB
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.99
Spårvägens FK
11.99
  
6Emilia KjellbergIFK Sunne
12.08
SB
  
Heat 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen 94, NOR
11.76
94NOR
11.76
PB
  
2Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak 90, NOR
11.84
90NOR
11.84
PB
  
3Kajsa Kjellergren
11.85
IFK Halmstad
11.85
PB
  
4Nikki Sjöberg
11.89
Bollnäs FIK
11.89
PB
  
5Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
12.03
90NOR
12.03
SB
  
6Greta Deltin
12.09
Hammarby IF
12.09
  
Heat 4
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Emma Jansson
11.92
Falu IK
11.92
PB
  
2Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
12.01
KFUM Örebro
12.01
=PB
  
3Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
12.17
95DEN
12.17
  
5Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
12.36
KFUM Örebro
12.36
SB
  
Heat 5
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
11.90
95DEN
11.90
PB
  
2Wilma RosenquistMalmö AI
12.25
PB
  
3Marie Sönnerfors
12.54
Spårvägens FK
12.54
SB
  
4Malin Olsson
12.55
IFK Lidingö
12.55
SB
  
5Evelina Nilsson
12.58
IFK Umeå
12.58
SB
  
Heat 6
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
12.14
IFK Helsingborg
12.14
PB
  
2Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
12.25
98DEN
12.25
SB
  
3Cecilia Sandell
12.31
IFK Helsingborg
12.31
PB
  
4Samantha Oware
12.31
Malmö AI
12.31
PB
  
5Rebecca Strand
12.44
Ullevi FK
12.44
SB
  
6Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
12.51
Spårvägens FK
12.51
SB
  
Heat 7
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Klara Helander
12.28w
Upsala IF
12.28w
  
2Hedda Ringman
Hedda Ringman 98, Tjalve IF Norrköping
12.42w
Tjalve IF Norrköping
12.42w
  
3Malin Roth
12.45w
Ullevi FK
12.45w
  
4Emelie Bley
Emelie Bley 93, Tjalve IF Norrköping
12.56w
Tjalve IF Norrköping
12.56w
  
5Moa Kjellander
12.68w
Åhus FIK
12.68w
  
Heat 8
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Linnéa Frobe
12.33
Täby IS
12.33
PB
  
2Johanna Carlsson
12.42
IFK Helsingborg
12.42
PB
  
3Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, KFUM Örebro
12.47
KFUM Örebro
12.47
PB
  
5Felicia AscardIFK Lund
12.52
SB
  
Heat 9
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Lynette Morgan
12.41w
Hammarby IF
12.41w
  
2Freja AndersdotterKA 2 IF
12.52w
  
3Fanny Jansson
12.56w
IFK Sunne
12.56w
  
4Tilda Andersson
12.81w
IK Orient
12.81w
  
Heat 10
Vind: +2.1
Vind: +2.1
2Sandra Jonsson LorentssonÖrgryte IS
12.75w
  
4Therese Lindhe
12.88w
Hässelby SK
12.88w
  
5Ebba Jernmark BurrowsHälle IF
13.12w
  
Heat 11
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Rebecca Larsson
12.36
Hässelby SK
12.36
SB
  
2Emily Capobianco
Emily Capobianco 01, KFUM Örebro
12.52
KFUM Örebro
12.52
PB
  
3Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
12.52
Hässelby SK
12.52
PB
  
4Fanny Panboon
Fanny Panboon 95, Skellefteå
12.78
Skellefteå AIK
12.78
SB
  
K 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
4Malin Olsson
26.54
IFK Lidingö
26.54
SB
  
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
24.26
98NOR
24.26
SB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
24.28
SB
  
3Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
24.52
90NOR
24.52
SB
  
4Denise ErikssonUllevi FK
24.65
PB
  
5Irene Ekelund
24.95
Malmö AI
24.95
SB
  
Final B
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Emma Jansson
24.80
Falu IK
24.80
SB
  
2Hanna Palmqvist
24.87
Mölndals AIK
24.87
SB
  
3Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
24.97
PB
  
4Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
25.14
Göteborgs KIK
25.14
PB
  
5Alice SvantessonUllevi FK
25.26
SB
  
6Wilma RosenquistMalmö AI
25.55
PB
  
Final C
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Linnéa Frobe
25.45
Täby IS
25.45
SB
  
2Sandra Knezevic
25.45
Hammarby IF
25.45
  
3Marie Sönnerfors
25.96
Spårvägens FK
25.96
SB
  
4Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
26.04
Spårvägens FK
26.04
SB
  
Final D
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Moa Mattisson
Moa Mattisson 98, Helsingborg
25.27
IFK Helsingborg
25.27
SB
  
2Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
25.62
Atleticum Växjö SK
25.62
SB
  
3Klara Helander
25.65
Upsala IF
25.65
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
57.33
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Elin Westerlund
13.20w
Spårvägens FK
13.20w
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.59w
95DEN
13.59w
  
3Amanda Hansson
13.67w
Hässelby SK
13.67w
  
4Sofia Mossberg
13.78w
Falu IK
13.78w
  
5Emma Tuvesson
14.05w
Hammarby IF
14.05w
  
6Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
14.12w
94DEN
14.12w
  
Final B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
14.24
KFUM Örebro
14.24
=PB
  
2Johanna Carlsson
14.29
IFK Helsingborg
14.29
=PB
  
3Estelle MontlerUllevi FK
14.34
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.36
Lidköpings IS
14.36
SB
  
5Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
14.48
Atleticum Växjö SK
14.48
  
6Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF Norrköping
14.91
Tjalve IF Norrköping
14.91
  
Final C
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Thea Haahr
Thea Haahr 91, DEN
14.24
91DEN
14.24
SB
  
2Sara Skogman
14.54
Örgryte IS
14.54
PB
  
3Moa KjellanderÅhus FIK
14.86
PB
  
4Josefine SandeliusHammarby IF
14.96
PB
  
Heat 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Sofia MossbergFalu IK
14.00
SB
  
2Emma Tuvesson
14.05
Hammarby IF
14.05
SB
  
3Estelle MontlerUllevi FK
14.25
PB
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.58
Lidköpings IS
14.58
  
Heat 2
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Amanda Hansson
13.94
Hässelby SK
13.94
SB
  
2Johanna Carlsson
14.29
IFK Helsingborg
14.29
PB
  
3Moa Ullgren
Moa Ullgren 96, Tjalve IF Norrköping
14.91
Tjalve IF Norrköping
14.91
  
4Moa KjellanderÅhus FIK
15.07
PB
  
Heat 3
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Elin Westerlund
13.24
Spårvägens FK
13.24
SB
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.62
95DEN
13.62
SB
  
3Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
14.19
94DEN
14.19
SB
  
4Lisa Linnell
Lisa Linnell 91, Atleticum Växjö
14.22
Atleticum Växjö SK
14.22
  
5Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
14.33
KFUM Örebro
14.33