11.9
8.9
25.8
26.9
6.9
6.9
25.9
23.9
25.9
23.9
19.9
16.9
5.9
25.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
23.9
23.9
19.9
18.9
18.9
12.9
8.9
5.9
22.9
19.9
4.9
25.9
18‐19.9
25.9
25.9
18.9
18.9
23.9
12.8
22.9
22.9
22.9
22.9
23.9
22.9
22.9
18.9
19.9
22.9
22.9
16.9
11.9
19.9
11.9
21.9
25.6
22.9
16.9
11‐12.9
29.8
18.9
16.9
12.9
18‐19.9
19.9
20.9
19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
15.9
5.9
12.9
18.9
18‐19.9
18.9
18‐19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
13.9
16.9
16.9
14.9
13.9
12.9
16.9
16.9
2.9
18.9
18.9
Arena: Kombank Arena
Tävlande: 518 (260+258)   Starter: 798 (385+413)

Män
M 60 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Richard Kilty
Richard Kilty 89, GBR
6.54
89GBR
6.54
SB
  0.149
2Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.58
96SVK
6.58
PB NR
  0.178
3Austin HamiltonSWE
6.63
PB
  0.187
4Odain RoseSWE
6.63
SB
  0.156
5Theo Etienne
Theo Etienne 96, GBR
6.67
96GBR
6.67
  0.162
6Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
6.70
89SUI
6.70
  0.146
7Sulayman BahSWE
6.96
  0.160
Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
DQ
90GBR
DQ
  
Semi 1
4 mar
4 mar
1Richard Kilty
Richard Kilty 89, GBR
6.58
89GBR
6.58
Q
  0.150
2Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
6.66
89SUI
6.66
Q
  0.104
3Austin HamiltonSWE
6.67
Q
  0.142
4Sulayman BahSWE
6.72
Q
  0.140
5Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga 87, GER
6.73
87GER
6.73
  0.136
6Eetu Rantala
Eetu Rantala 93, FIN
6.75
93FIN
6.75
  0.183
7Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun 94, UKR
6.75
94UKR
6.75
=PB
  0.153
8Jan Veleba
Jan Veleba 86, CZE
6.80
86CZE
6.80
  0.211
Semi 2
4 mar
4 mar
1Theo Etienne
Theo Etienne 96, GBR
6.59
96GBR
6.59
=SB
Q
  0.152
2Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.62
96SVK
6.62
PB NR
Q
  0.159
3Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.63
90GBR
6.63
Q
  0.180
4Odain RoseSWE
6.66
SB
Q
  0.142
5Marvin René
Marvin René 95, FRA
6.70
95FRA
6.70
  0.134
6Ancuiam Lopes
Ancuiam Lopes 91, POR
6.71
91POR
6.71
PB
  0.169
7Michael Tumi
Michael Tumi 90, ITA
6.72
90ITA
6.72
  0.149
8Petre Rezmives
Petre Rezmives 97, ROU
6.79
97ROU
6.79
  0.150
Heat 1
4 mar
4 mar
1Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
6.76
89SUI
6.76
Q
  0.168
2Jan Veleba
Jan Veleba 86, CZE
6.77
86CZE
6.77
Q
  0.176
3Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun 94, UKR
6.80
94UKR
6.80
Q
  0.177
4Kristoffer Hari
Kristoffer Hari 97, DEN
6.81
97DEN
6.81
  0.121
5Denis Dimitrov
Denis Dimitrov 94, BUL
6.82
94BUL
6.82
  0.193
6Markus Fuchs
Markus Fuchs 95, AUT
6.84
95AUT
6.84
  0.165
Heat 2
4 mar
4 mar
1Richard Kilty
Richard Kilty 89, GBR
6.61
89GBR
6.61
Q
  0.147
2Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.68
96SVK
6.68
Q
  0.173
3Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga 87, GER
6.68
87GER
6.68
Q
  0.134
4Sulayman BahSWE
6.71
q
  0.166
5Eetu Rantala
Eetu Rantala 93, FIN
6.73
93FIN
6.73
q
  0.154
6Luke Bezzina
Luke Bezzina 95, MLT
7.02
95MLT
7.02
SB
  0.156
7Sasho Golubikj
Sasho Golubikj 95, MKD
7.07
95MKD
7.07
  0.148
Heat 3
4 mar
4 mar
1Theo Etienne
Theo Etienne 96, GBR
6.62
96GBR
6.62
Q
  0.146
2Austin HamiltonSWE
6.65
PB
Q
  0.165
3Marvin René
Marvin René 95, FRA
6.73
95FRA
6.73
Q
  0.135
4Ancuiam Lopes
Ancuiam Lopes 91, POR
6.74
91POR
6.74
q
  0.168
5Ángel David Rodríguez
Ángel David Rodríguez 80, ESP
6.79
80ESP
6.79
  0.174
6Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković 94, CRO
6.79
94CRO
6.79
=SB
  0.140
Heat 4
4 mar
4 mar
1Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.66
90GBR
6.66
Q
  0.171
2Michael Tumi
Michael Tumi 90, ITA
6.69
90ITA
6.69
Q
  0.164
3Odain RoseSWE
6.72
Q
  0.145
4Petre Rezmives
Petre Rezmives 97, ROU
6.76
97ROU
6.76
q
  0.117
5János Sipos
János Sipos 91, HUN
6.77
91HUN
6.77
  0.193
6Francesco Molinari
Francesco Molinari 94, SMR
7.11
94SMR
7.11
  0.145
7Jerai Torres
Jerai Torres 94, GIB
7.23
94GIB
7.23
  0.179
M 400 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
45.77
91CZE
45.77
SB
  0.227
2Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
46.08
89POL
46.08
PB
  0.240
3Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.26
89NED
46.26
PB NR
  0.145
4Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
46.33
97DEN
46.33
PB NU23R DUR-20
  0.142
5Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
46.74
94ESP
46.74
  0.162
6Samuel García
Samuel García 91, ESP
46.74
91ESP
46.74
  0.165
Semi 1
3 mar
3 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.45
91CZE
46.45
Q
  
2Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
46.60
97DEN
46.60
PB
Q
  
3Samuel García
Samuel García 91, ESP
46.62
91ESP
46.62
Q
  
4Thomas Jordier
Thomas Jordier 94, FRA
47.49
94FRA
47.49
  
5Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş 96, TUR
47.89
96TUR
47.89
  
6Brian Gregan
Brian Gregan 89, IRL
48.08
89IRL
48.08
  
Semi 2
3 mar
3 mar
1Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
47.15
89POL
47.15
Q
  
2Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
47.21
89NED
47.21
Q
  
3Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
47.24
94ESP
47.24
Q
  
4Jan Tesař
Jan Tesař 90, CZE
47.64
90CZE
47.64
  
5Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
47.83
93ESP
47.83
  
6Yoann Décimus
Yoann Décimus 87, FRA
47.87
87FRA
47.87
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.91
89NED
46.91
Q
  0.151
2Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
47.13
93ESP
47.13
Q
  0.156
3Marc Koch
Marc Koch 94, GER
47.39
94GER
47.39
  0.213
4Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
47.50
93CZE
47.50
  0.139
5Denis Danac
Denis Danac 93, SVK
48.02
93SVK
48.02
  0.135
6Luca Flück
Luca Flück 96, SUI
48.29
96SUI
48.29
  0.210
Heat 2
3 mar
3 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
47.57
91CZE
47.57
Q
  0.321
2Brian Gregan
Brian Gregan 89, IRL
47.62
89IRL
47.62
Q
  0.179
3Mateo Ružić
Mateo Ružić 94, CRO
47.66
94CRO
47.66
  0.164
4Marco Lorenzi
Marco Lorenzi 93, ITA
48.10
93ITA
48.10
  0.217
5Tony van Diepen
Tony van Diepen 96, NED
48.57
96NED
48.57
  0.256
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen 89, NOR
DQ
89NOR
DQ
  0.081
Heat 3
3 mar
3 mar
1Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
46.72
94ESP
46.72
Q
  0.146
2Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
46.97
89POL
46.97
Q
  0.277
3Yoann Décimus
Yoann Décimus 87, FRA
47.25
87FRA
47.25
q
  0.188
4Jan Tesař
Jan Tesař 90, CZE
47.28
90CZE
47.28
q
  0.180
5Vitaliy Butrym
Vitaliy Butrym 91, UKR
47.76
91UKR
47.76
  0.102
6Rusmir Malkocevic
Rusmir Malkocevic 96, BIH
48.58
96BIH
48.58
  0.249
Heat 4
3 mar
3 mar
1Samuel García
Samuel García 91, ESP
47.16
91ESP
47.16
Q
  0.134
2Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş 96, TUR
47.44
96TUR
47.44
Q
  0.206
3Marvin Schlegel
Marvin Schlegel 98, GER
47.65
98GER
47.65
  0.168
4Yevhen Hutsol
Yevhen Hutsol 90, UKR
47.77
90UKR
47.77
  0.133
Terrence Agard
Terrence Agard 90, NED
DNF
90NED
DNF
  0.197
Heat 5
3 mar
3 mar
1Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
46.65
97DEN
46.65
PB
Q
  0.182
2Thomas Jordier
Thomas Jordier 94, FRA
46.97
94FRA
46.97
SB
Q
  0.142
3Miloš Raović
Miloš Raović 94, SRB
48.89
94SRB
48.89
  0.211
Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
DQ
95SLO
DQ
  0.200
Mario Lambrughi
Mario Lambrughi 92, ITA
DQ
92ITA
DQ
  0.127
M 800 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:48.87
89POL
1:48.87
  
2Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:49.32
87DEN
1:49.32
  
3Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:49.68
94ESP
1:49.68
  
4Daniel Andújar
Daniel Andújar 94, ESP
1:50.28
94ESP
1:50.28
  
5Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:50.47
91NED
1:50.47
  
6Kevin López
Kevin López 90, ESP
1:54.17
90ESP
1:54.17
  
Semi 1
4 mar
4 mar
1Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:48.36
94ESP
1:48.36
Q
  
2Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:48.53
89POL
1:48.53
Q
  
3Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:48.69
91NED
1:48.69
Q
  
4Kyle Langford
Kyle Langford 96, GBR
1:49.23
96GBR
1:49.23
  
5Paul Renaudie
Paul Renaudie 90, FRA
1:49.26
90FRA
1:49.26
  
6Andreas KramerSWE
1:49.53
  
Semi 2
4 mar
4 mar
1Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:49.42
87DEN
1:49.42
Q
  
2Daniel Andújar
Daniel Andújar 94, ESP
1:49.44
94ESP
1:49.44
Q
  
3Kevin López
Kevin López 90, ESP
1:49.53
90ESP
1:49.53
Q
  
4Jan Kubista
Jan Kubista 90, CZE
1:49.81
90CZE
1:49.81
  
5Robert Farken
Robert Farken 97, GER
1:51.39
97GER
1:51.39
  
Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
DNS
91BIH
DNS
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Andreas KramerSWE
1:46.86
PB
Q
  
2Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:47.21
91NED
1:47.21
SB
Q
  
3Daniel Andújar
Daniel Andújar 94, ESP
1:47.32
94ESP
1:47.32
q
  
4Robert Farken
Robert Farken 97, GER
1:48.06
97GER
1:48.06
q
  
5Balázs Vindics
Balázs Vindics 94, HUN
1:49.18
94HUN
1:49.18
  
6Brice Etès
Brice Etès 84, MON
1:51.35
84MON
1:51.35
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Jan Kubista
Jan Kubista 90, CZE
1:49.21
90CZE
1:49.21
Q
  
2Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
1:49.84
91BIH
1:49.84
Q
  
3Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski 97, POL
1:50.08
97POL
1:50.08
  
4Zak Curran
Zak Curran 93, IRL
1:50.87
93IRL
1:50.87
  
5Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu 96, AND
1:50.88
96AND
1:50.88
  
6Jozef Repčík
Jozef Repčík 86, SVK
1:52.62
86SVK
1:52.62
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Kyle Langford
Kyle Langford 96, GBR
1:49.93
96GBR
1:49.93
Q
  
2Kevin López
Kevin López 90, ESP
1:49.96
90ESP
1:49.96
Q
  
3Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:50.04
95GER
1:50.04
  
4Jan Van Den Broeck
Jan Van Den Broeck 89, BEL
1:50.43
89BEL
1:50.43
  
5Hugo Santacruz
Hugo Santacruz 88, SUI
1:52.61
88SUI
1:52.61
  
6Matúš Talán
Matúš Talán 96, SVK
1:57.83
96SVK
1:57.83
  
Heat 4
3 mar
3 mar
1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:48.37
89POL
1:48.37
Q
  
2Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:48.57
94ESP
1:48.57
Q
  
3Paul Renaudie
Paul Renaudie 90, FRA
1:48.63
90FRA
1:48.63
q
  
4Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:48.68
87DEN
1:48.68
q
  
5Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:48.73
92GBR
1:48.73
  
6Tigran Mkrtchyan
Tigran Mkrtchyan 94, ARM
1:53.54
94ARM
1:53.54
  
M 1500 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:44.82
87POL
3:44.82
  
2Kalle BerglundSWE
3:45.56
  
3Filip Sasínek
Filip Sasínek 96, CZE
3:45.89
96CZE
3:45.89
  
4Marc Alcalá
Marc Alcalá 94, ESP
3:46.36
94ESP
3:46.36
  
5Tom Lancashire
Tom Lancashire 85, GBR
3:46.57
85GBR
3:46.57
  
6Sofiane Selmouni
Sofiane Selmouni 89, FRA
3:46.70
89FRA
3:46.70
  
7Timo Benitz
Timo Benitz 91, GER
3:46.73
91GER
3:46.73
  
8Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
3:47.95
96ITA
3:47.95
  
9Llorenç Sales
Llorenç Sales 88, ESP
3:48.56
88ESP
3:48.56
  
10Johan RogestedtSWE
3:49.91
  
11John Travers
John Travers 91, IRL
3:53.11
91IRL
3:53.11
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Tom Lancashire
Tom Lancashire 85, GBR
3:47.37
85GBR
3:47.37
Q
  
2Sofiane Selmouni
Sofiane Selmouni 89, FRA
3:47.71
89FRA
3:47.71
Q
  
3Marius Probst
Marius Probst 95, GER
3:47.89
95GER
3:47.89
  
4Sergio Paniagua
Sergio Paniagua 95, ESP
3:50.00
95ESP
3:50.00
  
5Jan Friš
Jan Friš 95, CZE
3:50.38
95CZE
3:50.38
  
6Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
3:51.25
93NOR
3:51.25
SB
  
7Richard Douma
Richard Douma 93, NED
3:53.14
93NED
3:53.14
  
8Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan 96, ARM
3:54.53
96ARM
3:54.53
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Filip Sasínek
Filip Sasínek 96, CZE
3:43.64
96CZE
3:43.64
Q
  
2Kalle BerglundSWE
3:45.68
Q
  
3Emanuel Rolim
Emanuel Rolim 93, POR
3:46.96
93POR
3:46.96
  
4Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
3:47.64
85HUN
3:47.64
  
5Jan Hochstrasser
Jan Hochstrasser 88, SUI
3:49.49
88SUI
3:49.49
  
6Marc Alcalá
Marc Alcalá 94, ESP
3:54.85
94ESP
3:54.85
  
7John Travers
John Travers 91, IRL
3:59.72
91IRL
3:59.72
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Timo Benitz
Timo Benitz 91, GER
3:43.09
91GER
3:43.09
Q
  
2Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:43.70
87POL
3:43.70
Q
  
3Johan RogestedtSWE
3:44.12
q
  
4Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
3:44.67
96ITA
3:44.67
q
  
5Llorenç Sales
Llorenç Sales 88, ESP
3:45.56
88ESP
3:45.56
q
  
6Goran Nava
Goran Nava 81, SRB
3:48.53
81SRB
3:48.53
  
7Harvey Dixon
Harvey Dixon 93, GIB
3:54.09
93GIB
3:54.09
  
M 3000 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
8:00.60
90ESP
8:00.60
  
2Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
8:00.93
91NOR
8:00.93
  
3Richard Ringer
Richard Ringer 89, GER
8:01.01
89GER
8:01.01
  
4Hayle Ibrahimov
Hayle Ibrahimov 90, AZE
8:03.19
90AZE
8:03.19
  
5Jonas LeandersonSWE
8:03.91
  
6Marouan Razine
Marouan Razine 91, ITA
8:04.19
91ITA
8:04.19
  
7Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa 96, ITA
8:05.63
96ITA
8:05.63
  
8Carlos Mayo
Carlos Mayo 95, ESP
8:06.15
95ESP
8:06.15
  
9Ali Kaya
Ali Kaya 94, TUR
8:08.92
94TUR
8:08.92
  
10Andreas Vojta
Andreas Vojta 89, AUT
8:09.18
89AUT
8:09.18
  
11Ramazan Özdemir
Ramazan Özdemir 91, TUR
8:10.99
91TUR
8:10.99
  
12Aras Kaya
Aras Kaya 94, TUR
8:16.36
94TUR
8:16.36
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Jonas LeandersonSWE
7:54.93
Q
  
2Marouan Razine
Marouan Razine 91, ITA
7:55.17
91ITA
7:55.17
Q
  
3Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen 91, NOR
7:55.26
91NOR
7:55.26
SB
Q
  
4Carlos Mayo
Carlos Mayo 95, ESP
7:55.58
95ESP
7:55.58
Q
  
5Ali Kaya
Ali Kaya 94, TUR
7:56.36
94TUR
7:56.36
q
  
6Andreas Vojta
Andreas Vojta 89, AUT
7:56.52
89AUT
7:56.52
q
  
7Ramazan Özdemir
Ramazan Özdemir 91, TUR
7:59.35
91TUR
7:59.35
q
  
8Volodymyr Kyts
Volodymyr Kyts 87, UKR
8:04.96
87UKR
8:04.96
  
9Jordi Torrents
Jordi Torrents 97, ESP
8:12.51
97ESP
8:12.51
  
10Jakub Zemaník
Jakub Zemaník 95, CZE
8:14.50
95CZE
8:14.50
  
Morhad Amdouni
Morhad Amdouni 88, FRA
DNS
88FRA
DNS
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Hayle Ibrahimov
Hayle Ibrahimov 90, AZE
7:57.74
90AZE
7:57.74
Q
  
2Aras Kaya
Aras Kaya 94, TUR
7:58.61
94TUR
7:58.61
Q
  
3Richard Ringer
Richard Ringer 89, GER
7:58.77
89GER
7:58.77
Q
  
4Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
7:58.94
90ESP
7:58.94
Q
  
5Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa 96, ITA
7:59.76
96ITA
7:59.76
q
  
6Nick Goolab
Nick Goolab 90, GBR
8:02.49
90GBR
8:02.49
  
7Marius Øyre Vedvik
Marius Øyre Vedvik 92, NOR
8:06.69
92NOR
8:06.69
  
8Dušan Makević
Dušan Makević 92, SRB
8:14.34
92SRB
8:14.34
  
9Samir Dahmani
Samir Dahmani 91, FRA
8:15.90
91FRA
8:15.90
  
10Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson 93, ISL
8:29.00
93ISL
8:29.00
SB
  
11Staffan Ek
8:56.06
SWE
8:56.06
  
Tomas Cotter
Tomas Cotter 90, IRL
DQ
90IRL
DQ
  
M 60 m häck     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.51
92GBR
7.51
  
2Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde 91, FRA
7.52
91FRA
7.52
  
3Petr Svoboda
Petr Svoboda 84, CZE
7.53
84CZE
7.53
SB
  
4Garfield Darien
Garfield Darien 87, FRA
7.54
87FRA
7.54
  
5Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.58
92FRA
7.58
  
6Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.60
92CYP
7.60
  
7Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, ESP
7.64
91ESP
7.64
  
8Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
7.68
90DEN
7.68
=PB =NR
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.52
92GBR
7.52
Q
  
2Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.56
92FRA
7.56
Q
  
3Petr Svoboda
Petr Svoboda 84, CZE
7.59
84CZE
7.59
q
  
4Maximilian Bayer
Maximilian Bayer 90, GER
7.73
90GER
7.73
  
5Hassane Fofana
Hassane Fofana 92, ITA
7.78
92ITA
7.78
  
6Ben Reynolds
Ben Reynolds 90, IRL
7.81
90IRL
7.81
  
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka 93, BLR
DQ
93BLR
DQ
  
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn 91, UKR
DQ
91UKR
DQ
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.56
92CYP
7.56
PB NR
Q
  
2Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, ESP
7.59
91ESP
7.59
Q
  
3Garfield Darien
Garfield Darien 87, FRA
7.65
87FRA
7.65
q
  
4Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.65
92POL
7.65
PB
  
5Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.67
88GER
7.67
  
6David King
David King 94, GBR
7.70
94GBR
7.70
  
7Elmo Lakka
Elmo Lakka 93, FIN
7.78
93FIN
7.78
SB
  
Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
DQ
89HUN
DQ
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde 91, FRA
7.61
91FRA
7.61
Q
  
2Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
7.68
90DEN
7.68
PB NR
Q
  
3David Omoregie
David Omoregie 95, GBR
7.71
95GBR
7.71
  
4Alexander BrorssonSWE
7.78
  
5Serhiy Kopanayko
Serhiy Kopanayko 88, UKR
7.95
88UKR
7.95
  
6Cosmin Ilie Dumitrache
Cosmin Ilie Dumitrache 94, ROU
8.00
94ROU
8.00
  
7Yidiel Contreras
Yidiel Contreras 92, ESP
8.04
92ESP
8.04
  
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs 95, HUN
DNS
95HUN
DNS
  
M Höjd     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek 89, POL
2.32
89POL
2.32
  
2Robbie Grabarz
Robbie Grabarz 87, GBR
2.30
87GBR
2.30
SB
  
3Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau 96, BLR
2.27
96BLR
2.27
  
4Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov 94, BUL
2.27
94BUL
2.27
  
5Matúš Bubeník
Matúš Bubeník 89, SVK
2.27
89SVK
2.27
  
6Silvano Chesani
Silvano Chesani 88, ITA
2.27
88ITA
2.27
  
7Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko 92, GER
2.27
92GER
2.27
  
8Allan Smith
Allan Smith 92, GBR
2.18
92GBR
2.18
  
2.182.232.272.302.322.342.35
Bednarekooxxoxooxxpx
Grabarz-oooxpxx
Seliverstau-ooxxx
Ivanovxoooxxx
Bubeníkooxoxxx
Chesanioxoxoxxx
Przybylkooxoxxoxxx
Smithoxxx
Kval
4 mar
4 mar
1Silvano Chesani
Silvano Chesani 88, ITA
2.28
88ITA
2.28
SB
Q
  
1Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov 94, BUL
2.28
94BUL
2.28
=PB
Q
  
3Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau 96, BLR
2.28
96BLR
2.28
Q
  
4Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek 89, POL
2.28
89POL
2.28
Q
  
5Matúš Bubeník
Matúš Bubeník 89, SVK
2.28
89SVK
2.28
SB
Q
  
6Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko 92, GER
2.28
92GER
2.28
=SB
Q
  
7Robbie Grabarz
Robbie Grabarz 87, GBR
2.25
87GBR
2.25
q
  
7Allan Smith
Allan Smith 92, GBR
2.25
92GBR
2.25
q
  
9Vasilios Constantinou
Vasilios Constantinou 92, CYP
2.25
92CYP
2.25
=SB
  
10Chris Kandu
Chris Kandu 95, GBR
2.25
95GBR
2.25
  
11Lukáš Beer
Lukáš Beer 89, SVK
2.21
89SVK
2.21
  
11Martin Heindl
Martin Heindl 92, CZE
2.21
92CZE
2.21
  
13Christian Falocchi
Christian Falocchi 97, ITA
2.21
97ITA
2.21
  
14Oleksandr Barannikov
Oleksandr Barannikov 97, UKR
2.21
97UKR
2.21
SB
  
15Raivydas Stanys
Raivydas Stanys 87, LTU
2.16
87LTU
2.16
  
16Jānis Vanags
Jānis Vanags 92, LAT
2.10
92LAT
2.10
  
17Péter Bakosi
Péter Bakosi 93, HUN
2.10
93HUN
2.10
  
17Fabian DelrydSWE
2.10
  
Miguel Ángel Sancho
Miguel Ángel Sancho 90, ESP
NH
90ESP
NH
  
2.102.162.212.252.28
Chesaniooooo
Ivanov-oooo
Seliverstau-ooxoo
Bednarek-ooxxoo
Bubeníkooooxo
Przybylkooooxoxo
Grabarz--ooxxx
Smith-oooxxx
Constantinou-oxooxxx
Kanduooxxoxxoxxx
Beeroooxxx
Heindl-ooxxx
Falocchixoxxoxoxxx
Barannikovoxoxxoxxpx
Stanysxooxxx
Vanagsoxxx
Bakosixoxxx
Delrydxoxxx
Sanchoxxx
M Stav     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.85
92POL
5.85
  
2Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.85
86GRE
5.85
PB NR
  
3Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski 89, POL
5.85
89POL
5.85
SB
  
4Jan Kudlička
Jan Kudlička 88, CZE
5.80
88CZE
5.80
=PB
  
5Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe 89, GER
5.80
89GER
5.80
SB
  
6Axel Chapelle
Axel Chapelle 95, FRA
5.80
95FRA
5.80
PB
  
7Ivan Horvat
Ivan Horvat 93, CRO
5.75
93CRO
5.75
  
8Mareks Ārents
Mareks Ārents 86, LAT
5.60
86LAT
5.60
=PB
  
8Stanley Joseph
Stanley Joseph 91, FRA
5.60
91FRA
5.60
  
10Kévin Menaldo
Kévin Menaldo 92, FRA
5.60
92FRA
5.60
  
11Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís 99, GRE
5.50
99GRE
5.50
  
Florian Gaul
Florian Gaul 91, GER
DNS
91GER
DNS
  
5.355.505.605.705.755.805.855.90
Lisekooooxpooxxx
Filippídisxooooxpxooxxx
Wojciechowskioooxo--xxoxxx
Kudlička-o-oooxxx
Holzdeppe--ooxpoxxx
Chapellexooxooooxxx
Horvatxooxoooxxx
Ārentsoxooxxx
Josephoxooxxx
Menaldo-oxoxxx
Karalísooxxx
Gaul
M Längd     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Izmir Smajlaj
Izmir Smajlaj 93, ALB
8.08
93ALB
8.08
PB NR
  
2Michel TornéusSWE
8.08
SB
  
3Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov 94, UKR
8.07
94UKR
8.07
  
4Tomasz Jaszczuk
Tomasz Jaszczuk 92, POL
7.98
92POL
7.98
PB
  
5Julian Howard
Julian Howard 89, GER
7.97
89GER
7.97
=SB
  
6Lazar Anić
Lazar Anić 91, SRB
7.90
91SRB
7.90
  
7Filippo Randazzo
Filippo Randazzo 96, ITA
7.77
96ITA
7.77
  
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns 89, LAT
NM
89LAT
NM
  
Smajlaj7.818.02x6.58x8.08
Tornéus8.08xxx7.947.98
Nykyforov8.017.92x8.078.027.77
Jaszczuk7.987.82xx7.657.81
Howardxxx7.94x7.97
Anić7.45x7.907.68xx
Randazzo7.33x7.77xx7.60
Misānsxxxxxx
Kval
3 mar
3 mar
1Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov 94, UKR
8.18
94UKR
8.18
PB
Q
  
2Lazar Anić
Lazar Anić 91, SRB
7.98
91SRB
7.98
PB
Q
  
3Izmir Smajlaj
Izmir Smajlaj 93, ALB
7.98
93ALB
7.98
=PB =NR
Q
  
4Michel TornéusSWE
7.96
SB
Q
  
5Filippo Randazzo
Filippo Randazzo 96, ITA
7.89
96ITA
7.89
q
  
6Julian Howard
Julian Howard 89, GER
7.88
89GER
7.88
q
  
7Tomasz Jaszczuk
Tomasz Jaszczuk 92, POL
7.78
92POL
7.78
q
  
8Elvijs Misāns
Elvijs Misāns 89, LAT
7.72
89LAT
7.72
q
  
9Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres 91, ESP
7.72
91ESP
7.72
  
10Andrew Howe
Andrew Howe 85, ITA
7.71
85ITA
7.71
  
11Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs 94, ITA
7.70
94ITA
7.70
  
12Dan Bramble
Dan Bramble 90, GBR
7.64
90GBR
7.64
  
13Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler 94, SUI
7.63
94SUI
7.63
  
14István Virovecz
István Virovecz 89, HUN
7.59
89HUN
7.59
  
15Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur 96, UKR
7.58
96UKR
7.58
  
16Kanstantsin Barycheuski
Kanstantsin Barycheuski 90, BLR
7.50
90BLR
7.50
  
17Henrik Kutberg
Henrik Kutberg 92, EST
7.49
92EST
7.49
  
18Strahinja Jovančević
Strahinja Jovančević 93, SRB
7.47
93SRB
7.47
SB
  
Marcos Chuva
Marcos Chuva 89, POR
NM
89POR
NM
  
Bachana Khorava
Bachana Khorava 93, GEO
DNS
93GEO
DNS
  
Nykyforov7.658.18
Anić7.657.98
Smajlaj7.98
Tornéus7.96
Randazzo7.727.89x
Howard7.857.88x
Jaszczuk7.747.78x
Misāns7.527.727.71
Cáceres7.727.597.33
Howe7.71x6.19
Jacobs7.407.707.62
Bramblex7.64x
Gföhler7.607.567.63
Virovecz7.467.257.59
Mazur7.437.58x
Barycheuski7.50xx
Kutbergx7.347.49
Jovančević7.477.45x
Chuvaxxx
Khorava
M Tresteg     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Nelson Évora
Nelson Évora 84, POR
17.20
84POR
17.20
SB
  
2Fabrizio Donato
Fabrizio Donato 76, ITA
17.13
76ITA
17.13
SB
  
3Max Heß
Max Heß 96, GER
17.12
96GER
17.12
  
4Elvijs Misāns
Elvijs Misāns 89, LAT
17.02
89LAT
17.02
PB
  
5Melvin Raffin
Melvin Raffin 98, FRA
16.92
98FRA
16.92
  
6Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne 94, FRA
16.90
94FRA
16.90
  
7Simo Lipsanen
Simo Lipsanen 95, FIN
16.84
95FIN
16.84
PB NR
  
8Georgi Tsonov
Georgi Tsonov 93, BUL
16.78
93BUL
16.78
PB
  
9Pablo Torrijos
Pablo Torrijos 92, ESP
16.73
92ESP
16.73
  
Évorax16.9217.20x16.98x
Donato15.7417.1316.43
Heßxx17.12xx16.57
Misāns17.0215.60xx16.9815.79
Raffin16.1316.9216.6415.2316.0616.92
Pontvianne16.83x16.9015.45x16.48
Lipsanen16.6116.7416.84x16.7916.72
Tsonov16.57x16.78x
Torrijos16.3216.7316.64
Kval
3 mar
3 mar
1Max Heß
Max Heß 96, GER
17.52
96GER
17.52
PB NR
Q
  
2Melvin Raffin
Melvin Raffin 98, FRA
17.20
98FRA
17.20
PB WU20R
Q
  
3Jean-Marc Pontvianne
Jean-Marc Pontvianne 94, FRA
16.93
94FRA
16.93
Q
  
4Elvijs Misāns
Elvijs Misāns 89, LAT
16.81
89LAT
16.81
PB
Q
  
5Nelson Évora
Nelson Évora 84, POR
16.79
84POR
16.79
SB
Q
  
6Pablo Torrijos
Pablo Torrijos 92, ESP
16.77
92ESP
16.77
SB
Q
  
7Georgi Tsonov
Georgi Tsonov 93, BUL
16.73
93BUL
16.73
SB
Q
  
8Fabrizio Donato
Fabrizio Donato 76, ITA
16.70
76ITA
16.70
SB
Q
  
9Simo Lipsanen
Simo Lipsanen 95, FIN
16.69
95FIN
16.69
Q
  
10Kevin Luron
Kevin Luron 91, FRA
16.51
91FRA
16.51
  
11Daniele Cavazzani
Daniele Cavazzani 92, ITA
16.38
92ITA
16.38
  
12Rumen Dimitrov
Rumen Dimitrov 86, BUL
16.36
86BUL
16.36
SB
  
13Tomas Veszelka
Tomas Veszelka 95, SVK
16.34
95SVK
16.34
  
14Julian Kellerer
Julian Kellerer 89, AUT
16.33
89AUT
16.33
PB
  
15Adrian Świderski
Adrian Świderski 86, POL
16.01
86POL
16.01
  
16Pavlo Beznis
Pavlo Beznis 97, UKR
15.99
97UKR
15.99
  
17Zlatozar Atanasov
Zlatozar Atanasov 89, BUL
15.96
89BUL
15.96
  
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan 95, ARM
NM
95ARM
NM
  
Heß17.52
Raffin17.20
Pontvianne16.93
Misāns16.81
Évora16.4716.79
Torrijos16.77
Tsonovx15.9716.73
Donato16.2416.2416.70
Lipsanen16.69
Luronx16.51x
Cavazzani16.05x16.38
Dimitrov16.3616.2116.31
Veszelka15.7415.9916.34
Kellerer16.14x16.33
Świderskix16.01x
Beznisx15.7215.99
Atanasov15.9615.9614.96
Aghasyanxxx
M Kula     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki 97, POL
21.97
97POL
21.97
PB NR AU23R
  
2Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
21.43
91CZE
21.43
PB
  
3David Storl
David Storl 90, GER
21.30
90GER
21.30
  
4Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov 92, POR
21.08
92POR
21.08
PB NR
  
5Stipe Žunić
Stipe Žunić 90, CRO
21.04
90CRO
21.04
SB
  
6Ladislav Prášil
Ladislav Prášil 90, CZE
20.73
90CZE
20.73
  
7Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
20.37
94BIH
20.37
=PB
  
8Mikhail Abramchuk
Mikhail Abramchuk 92, BLR
19.38
92BLR
19.38
  
Bukowieckix21.9720.6920.85x20.98
Staněk20.56x20.3620.2521.43
Storl21.15x20.8821.1921.3021.15
Arnaudov20.4920.16x19.8119.5021.08
Žunićx20.37x20.0821.0420.66
Prášil20.73x20.7220.24x20.47
Pezer20.3720.2620.1620.30xx
Abramchukxx19.38xxx
Kval
4 mar
4 mar
1David Storl
David Storl 90, GER
21.16
90GER
21.16
Q
  
2Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki 97, POL
21.06
97POL
21.06
Q
  
3Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
20.94
91CZE
20.94
Q
  
4Ladislav Prášil
Ladislav Prášil 90, CZE
20.68
90CZE
20.68
Q
  
5Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov 92, POR
20.52
92POR
20.52
Q
  
5Stipe Žunić
Stipe Žunić 90, CRO
20.52
90CRO
20.52
Q
  
7Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
20.13
94BIH
20.13
q
  
8Mikhail Abramchuk
Mikhail Abramchuk 92, BLR
19.99
92BLR
19.99
SB
q
  
9Borja Vivas
Borja Vivas 84, ESP
19.97
84ESP
19.97
  
10Frederic Dagee
Frederic Dagee 92, FRA
19.97
92FRA
19.97
  
11Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac 84, SRB
19.96
84SRB
19.96
  
12Filip Mihaljević
Filip Mihaljević 94, CRO
19.94
94CRO
19.94
  
13Carlos Tobalina
Carlos Tobalina 85, ESP
19.83
85ESP
19.83
  
14Andrei Gag
Andrei Gag 91, ROU
19.74
91ROU
19.74
  
15Francisco Belo
Francisco Belo 91, POR
19.55
91POR
19.55
  
16Bob Bertemes
Bob Bertemes 93, LUX
19.47
93LUX
19.47
  
17Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
19.42
93FIN
19.42
  
18Rafał Kownatke
Rafał Kownatke 85, POL
19.28
85POL
19.28
  
19Michał Haratyk
Michał Haratyk 92, POL
19.18
92POL
19.18
  
20Georgi Ivanov
Georgi Ivanov 85, BUL
18.94
85BUL
18.94
  
21Aliaksei Nichypar
Aliaksei Nichypar 93, BLR
18.90
93BLR
18.90
  
22Mihaíl Stamatóyiannis
Mihaíl Stamatóyiannis 82, GRE
18.83
82GRE
18.83
  
23Matus Olej
Matus Olej 91, SVK
18.21
91SVK
18.21
  
Storl21.16
Bukowiecki21.06
Staněkx20.94
Prášil20.68
Arnaudov20.52
Žunić20.52
Pezer19.78x20.13
Abramchuk19.8219.6119.99
Vivas19.8619.9719.89
Dagee19.97xx
Kolašinac19.96xx
Mihaljevićxx19.94
Tobalina19.6419.2219.83
Gag19.74xx
Belo19.55x19.25
Bertemes19.47x19.42
Kangas18.8619.42x
Kownatkex19.28x
Haratykx19.1819.05
Ivanov18.94xx
Nichyparxx18.90
Stamatóyiannisx18.83x
Olej17.79x18.21
M Sjukamp     
Inne 4 - 5 mar

Final A

Final
Inne 4 - 5 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.479
92FRA
6.479
PB AR
  
2Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
6.227
93ESP
6.227
  
3Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
6.110
91CZE
6.110
  
4Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
6.063
90AUT
6.063
PB
  
5Fredrik SamuelssonSWE
6.015
PB
  
6Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
5.984
92MNE
5.984
PB NR
  
7Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
5.961
92BEL
5.961
  
8Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
5.954
92GER
5.954
  
9Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
5.945
91GBR
5.945
  
10Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
5.902
95CZE
5.902
  
11Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
5.846
94EST
5.846
  
12Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
5.841
90ITA
5.841
PB
  
13Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
5.622
92GBR
5.622
  
14Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
5.239
89SRB
5.239
SB
  
Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
DNF
89FRA
DNF
  
Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
DNF
92EST
DNF
  
Mayer6.957.5415.662.107.885.402:41.08
Ureña6.947.3714.242.107.785.002:43.66
Helcelet7.067.4115.252.017.975.002:45.00
Distelberger6.947.3813.551.927.805.102:42.32
Samuelsson7.067.4014.242.018.185.002:42.97
Pešić7.227.1216.082.017.994.602:38.23
Pittomvils7.227.1213.832.048.315.402:45.35
Brugger7.137.3614.531.928.225.002:38.73
Bryant7.067.6614.571.988.124.502:42.19
Sýkora7.067.1015.061.987.994.902:50.44
Rosenberg7.047.0614.082.138.505.002:54.25
Cairoli7.047.5512.212.048.314.602:40.14
Ramsay7.126.8113.622.048.114.202:42.94
Dudaš7.037.4014.332.018.115.10
Auzeil7.196.7613.901.958.30
Uibo7.35
M 4x400 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Polen 
Polen  
3:06.99
POL
3:06.99
  
  Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Przemysław Waściński, Rafał Omelko
2Belgien 
Belgien  
3:07.80
BEL
3:07.80
  
  Robin Vanderbemden, Julien Watrin, Kevin Borlée, Dylan Borlée
3Tjeckien 
Tjeckien  
3:08.60
CZE
3:08.60
  
  Patrik Šorm, Jan Tesař, Jan Kubista, Pavel Maslák
4Frankrike 
Frankrike  
3:08.99
FRA
3:08.99
  
  Thomas Jordier, Nicolas Courbiere, Hazir Inoussa, Yoann Décimus
5Ukraina 
Ukraina  
3:09.64
UKR
3:09.64
  
  Danylo Danylenko, Yevhen Hutsol, Oleksiy Pozdnyakov, Vitaliy Butrym
6Turkiet 
Turkiet  
3:15.97
TUR
3:15.97
  
  Batuhan Altıntaş, Mahsum Korkmaz, Akin Özyürek, Mehmet Güzel
M 60 m sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
4 mar
4 mar
1Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
7.03
89SRB
7.03
  
2Fredrik SamuelssonSWE
7.06
PB
  
3Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
7.06
91GBR
7.06
PB
  
4Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
7.13
92GER
7.13
  
5Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
7.19
89FRA
7.19
  
6Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
7.22
92BEL
7.22
  
8Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
7.35
92EST
7.35
SB
  
Heat 2
4 mar
4 mar
1Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
6.94
93ESP
6.94
  0.140
2Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
6.94
90AUT
6.94
  0.183
3Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.95
92FRA
6.95
=PB
  0.177
4Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
7.04
94EST
7.04
  0.165
5Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
7.04
90ITA
7.04
  0.210
6Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
7.06
91CZE
7.06
  0.138
7Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
7.06
95CZE
7.06
  0.144
8Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
7.12
92GBR
7.12
  0.129
M 1000 m sjukamp    
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
2Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
2:38.73
92GER
2:38.73
SB
  
3Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
2:40.14
90ITA
2:40.14
  
4Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2:41.08
92FRA
2:41.08
SB
  
5Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
2:42.19
91GBR
2:42.19
  
6Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
2:42.32
90AUT
2:42.32
SB
  
7Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
2:42.94
92GBR
2:42.94
  
8Fredrik SamuelssonSWE
2:42.97
PB
  
9Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
2:43.66
93ESP
2:43.66
  
10Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
2:45.00
91CZE
2:45.00
SB
  
11Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
2:45.35
92BEL
2:45.35
  
12Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
2:50.44
95CZE
2:50.44
  
13Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
2:54.25
94EST
2:54.25
  
Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
DQ
89SRB
DQ
  
M 60 m häck sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
5 mar
5 mar
2Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
8.11
92GBR
8.11
SB
  0.144
3Fredrik SamuelssonSWE
8.18
  0.174
4Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
8.22
92GER
8.22
=SB
  0.154
5Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
8.30
89FRA
8.30
  0.179
6Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
8.31
90ITA
8.31
=SB
  0.197
7Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
8.50
94EST
8.50
  0.158
Heat 2
5 mar
5 mar
1Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
7.78
93ESP
7.78
PB
  0.117
2Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
7.80
90AUT
7.80
PB
  0.108
3Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.88
92FRA
7.88
PB
  0.155
4Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
7.97
91CZE
7.97
  0.126
5Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
7.99
95CZE
7.99
PB
  0.160
6Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
8.11
89SRB
8.11
=SB
  0.181
7Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
8.12
91GBR
8.12
  0.168
8Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
8.31
92BEL
8.31
  0.135
M Höjd sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
2.13
94EST
2.13
=PB
  
2Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
2.10
93ESP
2.10
PB
  
2Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2.10
92FRA
2.10
=PB
  
4Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
2.04
92GBR
2.04
  
5Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
2.04
92BEL
2.04
PB
  
5Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
2.04
90ITA
2.04
  
7Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
2.01
89SRB
2.01
SB
  
7Fredrik SamuelssonSWE
2.01
  
9Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
2.01
91CZE
2.01
  
11Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
1.98
95CZE
1.98
  
12Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
1.98
91GBR
1.98
=PB
  
13Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
1.95
89FRA
1.95
SB
  
14Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
1.92
92GER
1.92
  
15Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
1.92
90AUT
1.92
  
1.83
2.16
1.86
1.89
1.92
1.95
1.98
2.01
2.04
2.07
2.10
2.13
Rosenberg-
xxx
-
-
o
o
o
o
o
o
o
xo
Ureña-
o
-
o
-
o
xo
o
xo
o
xxx
Mayer-
-
-
xo
-
o
xo
o
o
o

Ramsay-
-
o
-
o
-
xo
o
xxx


Pittomvils-
-
o
o
o
o
o
xxo
xxx


Cairoli-
-
o
-
o
-
o
xxo
xxx


Dudaš-
-
o
-
o
o
o
xxx



Samuelsson-
-
o
-
o
o
o
xxx



Helcelet-
-
-
o
o
o
xxo
xxx



Sýkora-
xo
o
o
o
o
xxx




Bryant-
o
-
o
o
xxo
xxr




Auzeil-
-
-
o
o
xxx





Brugger-
-
-
o
-
xxx





Distelbergerxo
-
o
o
xxx






M Stav sjukamp    
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
5.40
92FRA
5.40
PB
  
2Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
5.40
92BEL
5.40
=PB
  
3Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
5.10
89SRB
5.10
PB
  
4Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
5.10
90AUT
5.10
PB
  
5Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
5.00
93ESP
5.00
=SB
  
6Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
5.00
91CZE
5.00
  
7Fredrik SamuelssonSWE
5.00
PB
  
8Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
5.00
94EST
5.00
PB
  
8Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
5.00
92GER
5.00
=SB
  
10Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
4.90
95CZE
4.90
PB
  
11Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
4.60
90ITA
4.60
PB
  
13Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
4.50
91GBR
4.50
=SB
  
14Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
4.20
92GBR
4.20
  
4.20
5.30
4.30
5.40
4.40
5.50
4.50
4.60
4.70
4.80
4.90
5.00
5.10
5.20
Mayer-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
Pittomvils-
xo
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
o
-
o
xxo
Dudaš-
-
-
-
o
-
o
o
o
o
xxx
Distelberger-
-
-
-
o
-
o
o
xo
xxo
xxx
Ureña-
-
o
-
xo
-
xo
o
o
xxx

Helcelet-
-
-
-
o
o
o
xo
xo
xxx

Samuelsson-
-
-
o
-
o
o
o
xxo
xxx

Rosenberg-
-
-
o
o
o
o
xxo
xxo
xxx

Brugger-
-
-
-
-
-
xxo
-
xxo
-
xxx
Sýkorao
-
o
o
o
xo
xxo
xo
xxx


Cairolio
-
o
o
o
xxx





Bryanto
xo
xo
xo
xxx






Ramsayo
xxx









M Längd sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
7.66
91GBR
7.66
  
2Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
7.55
90ITA
7.55
PB
  
3Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.54
92FRA
7.54
=PB
  
4Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
7.41
91CZE
7.41
  
5Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
7.40
89SRB
7.40
SB
  
5Fredrik SamuelssonSWE
7.40
SB
  
7Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
7.38
90AUT
7.38
  
8Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
7.37
93ESP
7.37
  
9Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
7.36
92GER
7.36
PB
  
11Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
7.12
92BEL
7.12
SB
  
12Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
7.10
95CZE
7.10
  
13Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
7.06
94EST
7.06
  
14Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
6.81
92GBR
6.81
  
15Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
6.76
89FRA
6.76
  
Maicel Uibo
Maicel Uibo 92, EST
NM
92EST
NM
  
Bryant7.607.667.57
Cairoli7.157.55x
Mayer7.247.547.39
Helcelet7.227.417.25
Dudašx7.40x
Samuelsson7.40xx
Distelberger7.327.277.38
Ureña7.37xx
Brugger7.367.217.24
Pittomvilsx7.127.05
Sýkora7.006.707.10
Rosenberg6.987.06x
Ramsayx6.81x
Auzeil6.766.76x
Uibox
M Kula sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
2Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
15.66
92FRA
15.66
SB
  
3Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet 91, CZE
15.25
91CZE
15.25
SB
  
4Jiří Sýkora
Jiří Sýkora 95, CZE
15.06
95CZE
15.06
PB
  
5Ashley Bryant
Ashley Bryant 91, GBR
14.57
91GBR
14.57
  
6Mathias Brugger
Mathias Brugger 92, GER
14.53
92GER
14.53
  
7Mihail Dudaš
Mihail Dudaš 89, SRB
14.33
89SRB
14.33
SB
  
8Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
14.24
93ESP
14.24
  
9Fredrik SamuelssonSWE
14.24
SB
  
10Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
14.08
94EST
14.08
PB
  
11Bastien Auzeil
Bastien Auzeil 89, FRA
13.90
89FRA
13.90
  
12Niels Pittomvils
Niels Pittomvils 92, BEL
13.83
92BEL
13.83
SB
  
13Liam Ramsay
Liam Ramsay 92, GBR
13.62
92GBR
13.62
SB
  
14Dominik Distelberger
Dominik Distelberger 90, AUT
13.55
90AUT
13.55
SB
  
15Simone Cairoli
Simone Cairoli 90, ITA
12.21
90ITA
12.21
  
Mayer15.66xx
Helceletx15.25x
Sýkora13.5915.06x
Bryant14.36x14.57
Brugger13.8314.0714.53
Dudaš13.5814.3314.08
Ureña12.5113.9714.24
Samuelsson13.8614.24x
Rosenberg13.3214.08x
Auzeilx13.7213.90
Pittomvilsx13.6113.83
Ramsay13.6212.9013.37
Distelberger13.55xx
Cairoli12.21x12.11
M 60 m sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
4 mar
4 mar
7Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
7.22
92MNE
7.22
PB
  
M Längd sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
10Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
7.12
92MNE
7.12
PB NR
  
Pešić7.12x7.12
M Kula sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
16.08
92MNE
16.08
  
Pešić16.0816.04x
M Höjd sjukamp    
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
9Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
2.01
92MNE
2.01
SB
  
1.831.891.921.951.982.012.04
Pešićoooooxxoxxx
M 60 m häck sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
5 mar
5 mar
1Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
7.99
92MNE
7.99
PB NR
  0.195
M Stav sjukamp    
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
12Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
4.60
92MNE
4.60
  
4.304.504.604.70
Pešićoxooxxx
M 1000 m sjukamp    
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
2:38.23
92MNE
2:38.23
PB
  
Kvinnor
K 60 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Asha Philip
Asha Philip 90, GBR
7.06
90GBR
7.06
PB NR
  0.113
2Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.10
97POL
7.10
SB
  0.138
3Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.16
92SUI
7.16
SB
  0.175
4Lisa Mayer
Lisa Mayer 96, GER
7.19
96GER
7.19
  0.107
5Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
7.19
94GER
7.19
=PB
  0.139
6Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua 96, FRA
7.20
96FRA
7.20
PB
  0.192
7Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
7.21
93GER
7.21
  0.165
Olesya Povh
Olesya Povh 87, UKR
7.10DQ
87UKR
7.10DQ
  0.122
Semi 1
5 mar
5 mar
1Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua 96, FRA
7.22
96FRA
7.22
Q
  0.171
2Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
7.23
94GER
7.23
q
  0.187
3Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya 96, BLR
7.39
96BLR
7.39
  0.177
4Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.39
96SUI
7.39
  0.180
5Klára Seidlová
Klára Seidlová 94, CZE
7.43
94CZE
7.43
  0.164
6Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz 94, POL
7.46
94POL
7.46
  0.167
7Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
7.49
99IRL
7.49
  0.174
Olesya Povh
Olesya Povh 87, UKR
7.16DQ
87UKR
7.16DQ
Q
  0.142
Semi 2
5 mar
5 mar
1Asha Philip
Asha Philip 90, GBR
7.20
90GBR
7.20
Q
  0.163
2Lisa Mayer
Lisa Mayer 96, GER
7.23
96GER
7.23
Q
  0.163
3Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.26
97POL
7.26
q
  0.177
4Sarah Atcho
Sarah Atcho 95, SUI
7.32
95SUI
7.32
PB
  0.138
5Gloria Hooper
Gloria Hooper 92, ITA
7.34
92ITA
7.34
SB
  0.213
6Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
7.40
94IRL
7.40
  0.166
7Elin ÖstlundSWE
7.42
  0.182
8Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo 83, POR
7.51
83POR
7.51
  0.351
Semi 3
5 mar
5 mar
1Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.19
92SUI
7.19
Q
  0.168
2Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
7.19
93GER
7.19
Q
  0.176
3Stella Akakpo
Stella Akakpo 94, FRA
7.34
94FRA
7.34
  0.185
4Cristina Lara
Cristina Lara 95, ESP
7.40
95ESP
7.40
  0.129
5Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa 95, FIN
7.41
95FIN
7.41
  0.180
6Inna Eftimova
Inna Eftimova 88, BUL
7.42
88BUL
7.42
  0.193
7Anna Bongiorni
Anna Bongiorni 93, ITA
7.43
93ITA
7.43
  0.228
8Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.45
98NOR
7.45
  0.203
Heat 1
4 mar
4 mar
1Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.21
97POL
7.21
Q
  0.160
2Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
7.22
94GER
7.22
Q
  0.157
3Cristina Lara
Cristina Lara 95, ESP
7.47
95ESP
7.47
Q
  0.125
4Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo 83, POR
7.49
83POR
7.49
Q
  0.198
5Gladys BamaneSWE
7.50
  0.125
6Barbora Procházková
Barbora Procházková 91, CZE
7.51
91CZE
7.51
  0.232
7Diana Vaisman
Diana Vaisman 98, ISR
7.54
98ISR
7.54
  0.117
8Zyanne Hook
Zyanne Hook 96, GIB
8.33
96GIB
8.33
PB NR
  0.163
Heat 2
4 mar
4 mar
1Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa 95, FIN
7.39
95FIN
7.39
Q
  0.156
2Inna Eftimova
Inna Eftimova 88, BUL
7.40
88BUL
7.40
Q
  0.167
3Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya 96, BLR
7.42
96BLR
7.42
Q
  0.171
4Anna Bongiorni
Anna Bongiorni 93, ITA
7.42
93ITA
7.42
q
  0.171
5Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield 94, MLT
7.50
94MLT
7.50
  0.151
6Sindija Bukša
Sindija Bukša 97, LAT
7.50
97LAT
7.50
  0.164
Olesya Povh
Olesya Povh 87, UKR
7.24DQ
87UKR
7.24DQ
Q
  0.127
Heat 3
4 mar
4 mar
1Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.24
92SUI
7.24
Q
  0.150
2Stella Akakpo
Stella Akakpo 94, FRA
7.28
94FRA
7.28
Q
  0.161
3Klára Seidlová
Klára Seidlová 94, CZE
7.35
94CZE
7.35
Q
  0.107
4Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
7.46
99IRL
7.46
Q
  0.169
5Ramona Papaioannou
Ramona Papaioannou 89, CYP
7.48
89CYP
7.48
SB
  0.202
6Viktoriya Kashcheyeva
Viktoriya Kashcheyeva 89, UKR
7.52
89UKR
7.52
  0.232
7Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen 93, HUN
7.53
93HUN
7.53
  0.198
8Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
7.55
91AUT
7.55
  0.133
Heat 4
4 mar
4 mar
1Rebekka Haase
Rebekka Haase 93, GER
7.14
93GER
7.14
=PB
Q
  0.116
2Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua 96, FRA
7.25
96FRA
7.25
Q
  0.188
3Gloria Hooper
Gloria Hooper 92, ITA
7.35
92ITA
7.35
=SB
Q
  0.164
4Sarah Atcho
Sarah Atcho 95, SUI
7.36
95SUI
7.36
Q
  0.155
5Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.40
98NOR
7.40
SB
q
  0.164
6Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz 94, POL
7.46
94POL
7.46
q
  0.131
7Alexandra Bezeková
Alexandra Bezeková 92, SVK
7.49
92SVK
7.49
SB
  0.161
Heat 5
4 mar
4 mar
1Asha Philip
Asha Philip 90, GBR
7.25
90GBR
7.25
Q
  0.149
2Lisa Mayer
Lisa Mayer 96, GER
7.26
96GER
7.26
Q
  0.191
3Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.35
96SUI
7.35
PB
Q
  0.217
4Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
7.39
94IRL
7.39
Q
  0.146
5Elin ÖstlundSWE
7.43
q
  0.190
6Milana Tirnanić
Milana Tirnanić 94, SRB
7.56
94SRB
7.56
  0.141
7Gayane Chiloyan
Gayane Chiloyan 00, ARM
7.58
00ARM
7.58
  0.194
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 94, GRE
DQ
94GRE
DQ
  0.036
K 400 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Floria Guei
Floria Guei 90, FRA
51.90
90FRA
51.90
PB
  
2Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová 86, CZE
52.42
86CZE
52.42
  
3Justyna Święty
Justyna Święty 92, POL
52.52
92POL
52.52
  
4Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
52.79
96GBR
52.79
  
5Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
53.08
90SUI
53.08
  
6Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub 92, POL
54.29
92POL
54.29
  
Semi 1
3 mar
3 mar
1Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová 86, CZE
52.74
86CZE
52.74
Q
  
2Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub 92, POL
52.76
92POL
52.76
Q
  
3Eilidh Doyle
Eilidh Doyle 87, GBR
52.81
87GBR
52.81
  
4Iveta Putalová
Iveta Putalová 88, SVK
53.14
88SVK
53.14
=SB
  
5Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy 92, FRA
53.57
92FRA
53.57
  
Madiea Ghafoor
Madiea Ghafoor 92, NED
DNS
92NED
DNS
  
Semi 2
3 mar
3 mar
1Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
52.17
90SUI
52.17
Q
  
2Justyna Święty
Justyna Święty 92, POL
52.60
92POL
52.60
Q
  
3Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen 87, DEN
52.86
87DEN
52.86
SB
  
4Tamara Salaški
Tamara Salaški 88, SRB
53.50
88SRB
53.50
  
5Olha Bibik
Olha Bibik 90, UKR
53.66
90UKR
53.66
  
6Deborah Sananes
Deborah Sananes 95, FRA
55.30
95FRA
55.30
  
Semi 3
3 mar
3 mar
1Floria Guei
Floria Guei 90, FRA
52.20
90FRA
52.20
Q
  
2Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
52.31
96GBR
52.31
Q
  
3Lara Hoffmann
Lara Hoffmann 91, GER
53.43
91GER
53.43
  
4Iga Baumgart
Iga Baumgart 89, POL
53.76
89POL
53.76
  
5Aauri Lorena Bokesa
Aauri Lorena Bokesa 88, ESP
53.80
88ESP
53.80
  
6Lisanne de Witte
Lisanne de Witte 92, NED
54.81
92NED
54.81
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
52.55
90SUI
52.55
Q
  0.189
2Iveta Putalová
Iveta Putalová 88, SVK
53.52
88SVK
53.52
Q
  0.163
2Iga Baumgart
Iga Baumgart 89, POL
53.52
89POL
53.52
Q
  0.266
4Sinead Denny
Sinead Denny 91, IRL
54.20
91IRL
54.20
  0.223
5Amaliya Sharoyan
Amaliya Sharoyan 88, ARM
56.07
88ARM
56.07
SB
  0.153
Lina Nielsen
Lina Nielsen 96, GBR
DNS
96GBR
DNS
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová 86, CZE
53.26
86CZE
53.26
Q
  0.180
2Lisanne de Witte
Lisanne de Witte 92, NED
53.61
92NED
53.61
Q
  0.305
3Lara Hoffmann
Lara Hoffmann 91, GER
53.65
91GER
53.65
q
  0.150
4Anita Horvat
Anita Horvat 96, SLO
54.65
96SLO
54.65
  0.218
5Tetyana Melnyk
Tetyana Melnyk 95, UKR
55.18
95UKR
55.18
  0.166
Heat 3
3 mar
3 mar
1Eilidh Doyle
Eilidh Doyle 87, GBR
53.28
87GBR
53.28
Q
  0.165
2Małgorzata Hołub
Małgorzata Hołub 92, POL
53.56
92POL
53.56
Q
  0.223
3Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy 92, FRA
53.88
92FRA
53.88
q
  0.275
4Aauri Lorena Bokesa
Aauri Lorena Bokesa 88, ESP
53.92
88ESP
53.92
q
  0.280
5Bianca Răzor
Bianca Răzor 94, ROU
54.11
94ROU
54.11
  0.225
Heat 4
3 mar
3 mar
1Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
53.74
96GBR
53.74
Q
  0.152
2Deborah Sananes
Deborah Sananes 95, FRA
53.98
95FRA
53.98
Q
  0.242
3Tamara Salaški
Tamara Salaški 88, SRB
54.03
88SRB
54.03
q
  0.220
4Laura Bueno
Laura Bueno 93, ESP
54.21
93ESP
54.21
  0.242
5Eva Misiūnaitė
Eva Misiūnaitė 91, LTU
54.95
91LTU
54.95
  0.155
Heat 5
3 mar
3 mar
1Floria Guei
Floria Guei 90, FRA
53.24
90FRA
53.24
Q
  0.208
2Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen 87, DEN
53.39
87DEN
53.39
Q
  0.243
3Yasmin Giger
Yasmin Giger 99, SUI
54.76
99SUI
54.76
  0.142
4Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
54.80
94IRL
54.80
  0.136
Denisa Rosolová
Denisa Rosolová 86, CZE
DNF
86CZE
DNF
  0.283
Heat 6
3 mar
3 mar
1Justyna Święty
Justyna Święty 92, POL
53.76
92POL
53.76
Q
  0.252
2Olha Bibik
Olha Bibik 90, UKR
53.80
90UKR
53.80
Q
  0.132
3Madiea Ghafoor
Madiea Ghafoor 92, NED
53.85
92NED
53.85
q
  0.189
4Sarah Atcho
Sarah Atcho 95, SUI
54.21
95SUI
54.21
  0.254
5Eleni Artymata
Eleni Artymata 86, CYP
54.31
86CYP
54.31
  0.339
K 800 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:00.38
91SUI
2:00.38
PB NR
  
2Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:00.39
90GBR
2:00.39
PB
  
3Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:01.25
96ISL
2:01.25
  
4Lovisa Lindh
2:01.37
SWE
2:01.37
PB
  
3 SWE AT
5Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
2:02.93
94DEN
2:02.93
SB
  
6Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
2:03.09
90ESP
2:03.09
  
Semi 1
4 mar
4 mar
1Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
2:02.91
90ESP
2:02.91
Q
  
2Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:02.97
96ISL
2:02.97
Q
  
3Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
2:02.98
94DEN
2:02.98
SB
Q
  
4Sanne Verstegen
Sanne Verstegen 85, NED
2:03.06
85NED
2:03.06
  
5Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk 93, UKR
2:05.78
93UKR
2:05.78
  
6Charline Mathias
Charline Mathias 92, LUX
2:05.93
92LUX
2:05.93
  
Semi 2
4 mar
4 mar
1Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:03.09
90GBR
2:03.09
Q
  
2Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:03.23
91SUI
2:03.23
Q
  
3Lovisa Lindh
2:03.26
SWE
2:03.26
Q
  
5Clarisse Moh
Clarisse Moh 86, FRA
2:04.85
86FRA
2:04.85
  
6Alexandra Štuková
Alexandra Štuková 90, SVK
2:07.47
90SVK
2:07.47
  
Līga Velvere
Līga Velvere 90, LAT
DQ
90LAT
DQ
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:06.02
90GBR
2:06.02
Q
  
2Līga Velvere
Līga Velvere 90, LAT
2:06.03
90LAT
2:06.03
Q
  
3Olha Lyakhova
Olha Lyakhova 92, UKR
2:06.33
92UKR
2:06.33
  
4Kateřina Hálová
Kateřina Hálová 81, CZE
2:06.85
81CZE
2:06.85
  
5Bianka Kéri
Bianka Kéri 94, HUN
2:07.71
94HUN
2:07.71
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:02.82
96ISL
2:02.82
Q
  
2Lovisa Lindh
2:03.47
SWE
2:03.47
Q
  
3Alexandra Štuková
Alexandra Štuková 90, SVK
2:04.46
90SVK
2:04.46
PB
q
  
4Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk 93, UKR
2:04.62
93UKR
2:04.62
q
  
5Lenka Masná
Lenka Masná 85, CZE
2:05.64
85CZE
2:05.64
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Clarisse Moh
Clarisse Moh 86, FRA
2:04.74
86FRA
2:04.74
Q
  
2Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
2:04.78
94DEN
2:04.78
Q
  
3Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:04.88
90NOR
2:04.88
  
4Anna SilvanderSWE
2:05.63
  
Heat 4
3 mar
3 mar
1Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:03.11
91SUI
2:03.11
Q
  
2Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
2:03.38
90ESP
2:03.38
Q
  
3Sanne Verstegen
Sanne Verstegen 85, NED
2:03.55
85NED
2:03.55
q
  
4Charline Mathias
Charline Mathias 92, LUX
2:04.82
92LUX
2:04.82
q
  
5Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo 90, NOR
2:05.79
90NOR
2:05.79
  
K 1500 m     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:02.39
93GBR
4:02.39
PB NR
  
2Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen 97, GER
4:04.45
97GER
4:04.45
PB
  
3Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui 95, POL
4:06.59
95POL
4:06.59
=PB
  
4Meraf Bahta
4:07.90
SWE
4:07.90
  
5Luiza Gega
Luiza Gega 88, ALB
4:11.64
88ALB
4:11.64
  
6Sarah McDonald
Sarah McDonald 93, GBR
4:13.67
93GBR
4:13.67
  
7Daryia Barysevich
Daryia Barysevich 90, BLR
4:13.81
90BLR
4:13.81
  
8Amela Terzić
Amela Terzić 93, SRB
4:25.15
93SRB
4:25.15
  
Ciara Mageean
Ciara Mageean 92, IRL
DNF
92IRL
DNF
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
4:10.28
93GBR
4:10.28
SB
Q
  
2Amela Terzić
Amela Terzić 93, SRB
4:10.35
93SRB
4:10.35
PB NR
Q
  
3Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen 97, GER
4:10.37
97GER
4:10.37
q
  
4Katarzyna Broniatowska
Katarzyna Broniatowska 90, POL
4:15.02
90POL
4:15.02
  
5Claudia Bobocea
Claudia Bobocea 92, ROU
4:16.98
92ROU
4:16.98
  
6Özlem Kaya
Özlem Kaya 90, TUR
4:20.37
90TUR
4:20.37
  
7Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou 91, CYP
4:24.61
91CYP
4:24.61
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Meraf Bahta
4:12.39
SWE
4:12.39
Q
  
2Sarah McDonald
Sarah McDonald 93, GBR
4:12.50
93GBR
4:12.50
Q
  
3Daryia Barysevich
Daryia Barysevich 90, BLR
4:12.52
90BLR
4:12.52
PB
q
  
4Ciara Mageean
Ciara Mageean 92, IRL
4:12.81
92IRL
4:12.81
q
  
5Olena Sidorska
Olena Sidorska 94, UKR
4:14.95
94UKR
4:14.95
PB
  
6Meryem Akdağ
Meryem Akdağ 92, TUR
4:16.08
92TUR
4:16.08
  
Heat 3
3 mar
3 mar
1Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui 95, POL
4:11.91
95POL
4:11.91
Q
  
2Luiza Gega
Luiza Gega 88, ALB
4:13.40
88ALB
4:13.40
Q
  
3Simona Vrzalová
Simona Vrzalová 88, CZE
4:14.31
88CZE
4:14.31
  
4Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira 89, ESP
4:15.09
89ESP
4:15.09
  
5Linn Nilsson
4:15.25
SWE
4:15.25
  
6Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty 81, IRL
4:23.82
81IRL
4:23.82
  
K 3000 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
8:35.67
93GBR
8:35.67
  
2Yasemin Can
Yasemin Can 96, TUR
8:43.46
96TUR
8:43.46
PB NR
  
3Eilish McColgan
Eilish McColgan 90, GBR
8:47.43
90GBR
8:47.43
  
4Maureen Koster
Maureen Koster 92, NED
8:48.99
92NED
8:48.99
  
5Steph Twell
Steph Twell 89, GBR
8:50.40
89GBR
8:50.40
  
6Ana Lozano
Ana Lozano 91, ESP
8:55.20
91ESP
8:55.20
PB
  
7Giulia Viola
Giulia Viola 91, ITA
8:56.19
91ITA
8:56.19
PB
  
8Alina Reh
Alina Reh 97, GER
8:57.87
97GER
8:57.87
  
9Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
8:58.57
93GER
8:58.57
  
10Nuria Fernández
Nuria Fernández 76, ESP
9:05.17
76ESP
9:05.17
  
11Ancuţa Bobocel
Ancuţa Bobocel 87, ROU
9:05.74
87ROU
9:05.74
  
12Charlotta FougbergSWE
9:09.53
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Maureen Koster
Maureen Koster 92, NED
8:57.52
92NED
8:57.52
Q
  
2Eilish McColgan
Eilish McColgan 90, GBR
8:57.85
90GBR
8:57.85
Q
  
3Giulia Viola
Giulia Viola 91, ITA
8:57.86
91ITA
8:57.86
SB
Q
  
4Nuria Fernández
Nuria Fernández 76, ESP
8:58.20
76ESP
8:58.20
SB
Q
  
5Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
8:58.45
93GER
8:58.45
q
  
6Roxana Bîrcă
Roxana Bîrcă 88, ROU
9:13.36
88ROU
9:13.36
  
7Blanca Fernández
Blanca Fernández 92, ESP
9:13.38
92ESP
9:13.38
  
8Emine Hatun Tuna
Emine Hatun Tuna 95, TUR
9:36.78
95TUR
9:36.78
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Yasemin Can
Yasemin Can 96, TUR
8:52.33
96TUR
8:52.33
PB
Q
  
2Steph Twell
Steph Twell 89, GBR
8:55.02
89GBR
8:55.02
Q
  
3Charlotta FougbergSWE
8:55.21
PB
Q
  
4 SWE AT
4Alina Reh
Alina Reh 97, GER
8:55.23
97GER
8:55.23
Q
  
5Laura Muir
Laura Muir 93, GBR
8:55.56
93GBR
8:55.56
q
  
6Ana Lozano
Ana Lozano 91, ESP
8:56.01
91ESP
8:56.01
PB
q
  
7Ancuţa Bobocel
Ancuţa Bobocel 87, ROU
8:58.91
87ROU
8:58.91
SB
q
  
8Sviatlana Kudzelich
Sviatlana Kudzelich 87, BLR
9:03.21
87BLR
9:03.21
SB
  
9Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç 94, TUR
9:35.86
94TUR
9:35.86
  
K 60 m häck     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.88
89GER
7.88
  
2Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
7.92
89BLR
7.92
  
3Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
7.95
91GER
7.95
  
4Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
7.96
87UKR
7.96
  
5Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
8.01
92NOR
8.01
  
6Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
8.03
94GER
8.03
  
7Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
8.04
95NED
8.04
  
8Susanna KallurSWE
8.14
  
Semi 1
3 mar
3 mar
1Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
7.86
89BLR
7.86
SB
Q
  
2Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
7.92
87UKR
7.92
PB
Q
  
3Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
8.00
94GER
8.00
Q
  
4Susanna KallurSWE
8.12
Q
  
5Sharona Bakker
Sharona Bakker 90, NED
8.20
90NED
8.20
  
5Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
8.20
91CRO
8.20
  
7Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.27
96HUN
8.27
  
8Lotta Harala
Lotta Harala 92, FIN
8.30
92FIN
8.30
  
Semi 2
3 mar
3 mar
1Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.89
89GER
7.89
Q
  
2Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
7.92
91GER
7.92
Q
  
3Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.96
95NED
7.96
Q
  
4Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
8.02
92NOR
8.02
Q
  
5Elisávet Pesirídou
Elisávet Pesirídou 92, GRE
8.10
92GRE
8.10
  
6Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.23
92HUN
8.23
SB
  
7Maja RogemyrSWE
8.34
  
8Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.57
97BLR
8.57
  
Heat 1
3 mar
3 mar
1Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
8.00
92NOR
8.00
Q
  0.108
2Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
8.07
94GER
8.07
Q
  0.113
3Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.14
96HUN
8.14
PB
Q
  0.213
4Maja RogemyrSWE
8.18
PB
q
  0.130
6 SWE AT
5Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.28
93POL
8.28
  0.116
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević 84, CRO
DNS
84CRO
DNS
  
Heat 2
3 mar
3 mar
1Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
7.86
91GER
7.86
Q
  0.114
2Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.92
95NED
7.92
PB
Q
  0.147
3Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.24
97BLR
8.24
Q
  0.142
Anne Zagré
Anne Zagré 90, BEL
DQ
90BEL
DQ
  0.122
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
DQ
91AUT
DQ
  0.077
Reetta Hurske
Reetta Hurske 95, FIN
DQ
95FIN
DQ
  0.096
Elin WesterlundSWE
DQ
  0.045
Heat 3
3 mar
3 mar
1Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
7.98
89GER
7.98
Q
  0.136
2Sharona Bakker
Sharona Bakker 90, NED
8.13
90NED
8.13
Q
  0.126
3Susanna KallurSWE
8.15
Q
  0.190
4Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.24
92HUN
8.24
SB
  0.142
5Caridad Jerez
Caridad Jerez 91, ESP
8.26
91ESP
8.26
  0.106
6Olena Yanovska
Olena Yanovska 90, UKR
8.33
90UKR
8.33
  0.121
7Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková 96, SVK
8.36
96SVK
8.36
  0.142
Heat 4
3 mar
3 mar
1Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
7.94
89BLR
7.94
=SB
Q
  0.100
2Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
8.00
87UKR
8.00
Q
  0.140
3Elisávet Pesirídou
Elisávet Pesirídou 92, GRE
8.08
92GRE
8.08
Q
  0.136
4Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
8.12
91CRO
8.12
q
  0.174
5Lotta Harala
Lotta Harala 92, FIN
8.20
92FIN
8.20
q
  0.111
6Anamaria Nesteriuc
Anamaria Nesteriuc 93, ROU
8.24
93ROU
8.24
q
  0.130
7Milica Emini
Milica Emini 99, SRB
8.62
99SRB
8.62
  0.127
K Höjd     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Airinė Palšytė
Airinė Palšytė 92, LTU
2.01
92LTU
2.01
PB NR
  
2Ruth Beitia
Ruth Beitia 79, ESP
1.94
79ESP
1.94
  
3Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.94
97UKR
1.94
PB
  
4Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.92
90UKR
1.92
  
5Jossie Graumann
Jossie Graumann 94, GER
1.92
94GER
1.92
=PB
  
6Michaela Hrubá
Michaela Hrubá 98, CZE
1.92
98CZE
1.92
SB
  
7Ana Šimić
Ana Šimić 90, CRO
1.89
90CRO
1.89
  
8Morgan Lake
Morgan Lake 97, GBR
1.85
97GBR
1.85
  
1.801.851.891.921.941.962.01
Palšytėooooooxo
Beitia-o-ooxxx
Levchenkooxoooxxoxxx
Okunevaooooxxx
Graumannoooxxoxxx
Hrubáooxxoxxoxxx
Šimićoxooxxx
Lakeooxxx
Kval
3 mar
3 mar
1Ruth Beitia
Ruth Beitia 79, ESP
1.90
79ESP
1.90
q
  
1Ana Šimić
Ana Šimić 90, CRO
1.90
90CRO
1.90
q
  
3Morgan Lake
Morgan Lake 97, GBR
1.90
97GBR
1.90
q
  
4Jossie Graumann
Jossie Graumann 94, GER
1.90
94GER
1.90
q
  
4Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko 97, UKR
1.90
97UKR
1.90
q
  
4Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.90
90UKR
1.90
q
  
4Airinė Palšytė
Airinė Palšytė 92, LTU
1.90
92LTU
1.90
q
  
8Michaela Hrubá
Michaela Hrubá 98, CZE
1.90
98CZE
1.90
=SB
q
  
9Maruša Černjul
Maruša Černjul 92, SLO
1.86
92SLO
1.86
  
9Yuliya Chumachenko
Yuliya Chumachenko 94, UKR
1.86
94UKR
1.86
  
9Erika Furlani
Erika Furlani 96, ITA
1.86
96ITA
1.86
  
9Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko 86, POL
1.86
86POL
1.86
  
9Linda Sandblom
Linda Sandblom 89, FIN
1.86
89FIN
1.86
  
9Sofie SkoogSWE
1.86
  
9Maryia Zhodzik
Maryia Zhodzik 97, BLR
1.86
97BLR
1.86
  
16Marie-Laurence Jungfleisch
Marie-Laurence Jungfleisch 90, GER
1.86
90GER
1.86
  
17Marija Vuković
Marija Vuković 92, MNE
1.86
92MNE
1.86
  
18Serena Capponcelli
Serena Capponcelli 89, ITA
1.86
89ITA
1.86
  
19Emma GreenSWE
1.86
  
20Ekaterina Krasovskiy
Ekaterina Krasovskiy 84, AUT
1.81
84AUT
1.81
  
21Claudia Guri
Claudia Guri 95, AND
1.76
95AND
1.76
  
1.701.761.811.861.90
Beitia---oo
Šimić--ooo
Lake--oxoo
Graumann-oooxo
Levchenko-oooxo
Okunevaooooxo
Palšytė--ooxo
Hrubáoooxoxxo
Černjul-oooxxx
Chumachenko-oooxxx
Furlani-oooxxx
Lićwinko---oxxx
Sandblom-oooxxx
Skoog-oooxxx
Zhodzikooooxxx
Jungfleisch--xooxxx
Vukovićoooxoxxx
Capponcelliooxxoxoxxx
Green-oxoxxoxxx
Krasovskiyoooxxx
Gurixoxoxxx
K Stav     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Ekateríni Stefanídi
Ekateríni Stefanídi 90, GRE
4.85
90GRE
4.85
SB
  
2Lisa Ryzih
Lisa Ryzih 88, GER
4.75
88GER
4.75
PB
  
3Angelica BengtssonSWE
4.55
  
3Maryna Kylypko
Maryna Kylypko 95, UKR
4.55
95UKR
4.55
=PB
  
5Michaela MeijerSWE
4.55
=SB
  
6Lisa GunnarssonSWE
4.55
PB
  
2 SWE F19 AT
6Minna Nikkanen
Minna Nikkanen 88, FIN
4.55
88FIN
4.55
=SB
  
8Wilma Murto
Wilma Murto 98, FIN
4.40
98FIN
4.40
  
8Tina Šutej
Tina Šutej 88, SLO
4.40
88SLO
4.40
  
10Annika Roloff
Annika Roloff 91, GER
4.40
91GER
4.40
  
11Angelica Moser
Angelica Moser 97, SUI
4.40
97SUI
4.40
SB
  
12Iryna Zhuk
Iryna Zhuk 93, BLR
4.40
93BLR
4.40
  
13Romana Maláčová
Romana Maláčová 87, CZE
4.40
87CZE
4.40
  
4.254.404.554.654.704.754.804.854.91
Stefanídi--xoo--ooxxx
Ryzih-oooooxpxx
Bengtssonoooxxx
Kylypkooooxxx
Meijerxoooxxx
Gunnarssonooxoxxx
Nikkanenooxoxxx
Murtoooxxx
Šutejooxxx
Roloffxooxxx
Moseroxoxxx
Zhukxoxoxxx
Maláčová-xxoxxx
K Längd     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
7.24
90SRB
7.24
PB NR
  
2Lorraine Ugen
Lorraine Ugen 91, GBR
6.97
91GBR
6.97
PB NR
  
3Claudia Salman-Rath
Claudia Salman-Rath 86, GER
6.94
86GER
6.94
PB
  
4Darya Klishina
Darya Klishina 91, RUS
6.84
91RUS
6.84
SB
  
5Ksenija Balta
Ksenija Balta 86, EST
6.79
86EST
6.79
SB
  
6Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.67
94GBR
6.67
  
7Maryna Bekh
Maryna Bekh 95, UKR
6.59
95UKR
6.59
  
8Alexandra Wester
Alexandra Wester 94, GER
6.53
94GER
6.53
  
Španovićx7.167.247.17x6.73
Ugen6.756.97xx6.58x
Salman-Rath6.846.716.656.676.946.87
Klishina6.626.796.526.806.686.84
Baltaxx6.59x6.79x
Sawyers6.47x6.59xx6.67
Bekhxx6.596.416.576.40
Westerx6.50x6.396.536.43
Kval
4 mar
4 mar
1Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
7.03
90SRB
7.03
SB
Q
  
2Darya Klishina
Darya Klishina 91, RUS
6.83
91RUS
6.83
SB
Q
  
3Lorraine Ugen
Lorraine Ugen 91, GBR
6.80
91GBR
6.80
SB
Q
  
4Claudia Salman-Rath
Claudia Salman-Rath 86, GER
6.79
86GER
6.79
PB
Q
  
5Maryna Bekh
Maryna Bekh 95, UKR
6.71
95UKR
6.71
PB
Q
  
6Ksenija Balta
Ksenija Balta 86, EST
6.67
86EST
6.67
SB
Q
  
7Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.54
94GBR
6.54
q
  
8Alexandra Wester
Alexandra Wester 94, GER
6.51
94GER
6.51
q
  
9Laura Strati
Laura Strati 90, ITA
6.49
90ITA
6.49
  
10Maryse Luzolo
Maryse Luzolo 95, GER
6.48
95GER
6.48
  
11Juliet Itoya
Juliet Itoya 86, ESP
6.36
86ESP
6.36
  
12Jana Velďáková
Jana Velďáková 81, SVK
6.34
81SVK
6.34
SB
  
13Anna Venhrus
Anna Venhrus 88, UKR
6.10
88UKR
6.10
  
14Veranika Shutkova
Veranika Shutkova 86, BLR
6.07
86BLR
6.07
  
15Fanni Schmelcz
Fanni Schmelcz 92, HUN
6.05
92HUN
6.05
  
16Angela Moroşanu
Angela Moroşanu 86, ROU
5.98
86ROU
5.98
  
17Martina Miroska
Martina Miroska 98, MKD
5.58
98MKD
5.58
  
Španović7.03
Klishinax6.596.83
Ugen6.80
Salman-Rath6.79
Bekh6.556.71
Balta6.486.67
Sawyers6.296.476.54
Westerx6.236.51
Strati6.49x6.20
Luzolo6.306.466.48
Itoya6.365.95x
Velďáková6.34xx
Venhrus6.10xx
Shutkovax6.07x
Schmelczxx6.05
Moroşanux5.985.98
Miroskax5.425.58
K Tresteg     
Inne 4 mar

Final A

Final
Inne 4 mar
1Kristin Gierisch
Kristin Gierisch 90, GER
14.37
90GER
14.37
SB
  
2Patrícia Mamona
Patrícia Mamona 88, POR
14.32
88POR
14.32
SB
  
3Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou 89, GRE
14.24
89GRE
14.24
SB
  
4Anna Jagaciak Michalska
Anna Jagaciak Michalska 90, POL
14.14
90POL
14.14
  
5Ana Peleteiro
Ana Peleteiro 95, ESP
14.13
95ESP
14.13
  
6Jenny Elbe
Jenny Elbe 90, GER
14.12
90GER
14.12
  
7Susana Costa
Susana Costa 84, POR
13.99
84POR
13.99
PB
  
8Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä 92, FIN
13.73
92FIN
13.73
  
Gierischx14.37xxx13.91
Mamona14.2414.2514.29x14.3214.01
Papahrístou14.0414.2014.2414.17xx
Jagaciak Michalska13.8213.92x14.1413.8913.91
Peleteiro14.13xx13.7213.65x
Elbe14.12x11.9913.9113.02x
Costa13.8313.99x13.8913.6513.71
Mäkelä13.5613.70x13.7313.5713.68
Kval
3 mar
3 mar
1Jenny Elbe
Jenny Elbe 90, GER
14.27
90GER
14.27
PB
Q
  
2Kristin Gierisch
Kristin Gierisch 90, GER
14.26
90GER
14.26
SB
Q
  
3Ana Peleteiro
Ana Peleteiro 95, ESP
14.20
95ESP
14.20
PB
Q
  
4Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä 92, FIN
14.18
92FIN
14.18
SB
Q
  
5Anna Jagaciak Michalska
Anna Jagaciak Michalska 90, POL
14.15
90POL
14.15
PB
Q
  
6Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou 89, GRE
14.12
89GRE
14.12
Q
  
7Patrícia Mamona
Patrícia Mamona 88, POR
14.03
88POR
14.03
q
  
8Susana Costa
Susana Costa 84, POR
13.97
84POR
13.97
PB
q
  
9Jeanine Assani Issouf
Jeanine Assani Issouf 92, FRA
13.94
92FRA
13.94
  
10Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya 91, BLR
13.85
91BLR
13.85
  
11Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu 95, ROU
13.84
95ROU
13.84
  
12Dana Velďáková
Dana Velďáková 81, SVK
13.72
81SVK
13.72
SB
  
13Dariya Derkach
Dariya Derkach 93, ITA
13.69
93ITA
13.69
  
14Merilyn Uudmäe
Merilyn Uudmäe 91, EST
13.55
91EST
13.55
PB
  
15Cristina Bujin
Cristina Bujin 88, ROU
13.44
88ROU
13.44
  
16Ruslana Tsyhotska
Ruslana Tsyhotska 86, UKR
13.31
86UKR
13.31
=SB
  
17Petra Koren
Petra Koren 93, SLO
13.26
93SLO
13.26
  
18Neele Eckhardt
Neele Eckhardt 92, GER
13.22
92GER
13.22
  
Elbe13.8814.27
Gierischx14.26
Peleteirox13.9014.20
Mäkelä14.0114.18
Jagaciak Michalska14.15
Papahrístou14.12
Mamona13.8013.7514.03
Costa13.7213.9213.97
Assani Issouf13.9313.9413.83
Vaskouskaya13.85x13.79
Panţuroiu13.5113.6913.84
Velďákováx13.4413.72
Derkach13.4213.4413.69
Uudmäe13.5512.9513.18
Bujin13.44xx
Tsyhotska12.7113.3113.05
Koren13.2612.1711.47
Eckhardt13.22x11.84
K Kula     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Anita Márton
Anita Márton 89, HUN
19.28
89HUN
19.28
SB
  
2Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva 87, BUL
18.36
87BUL
18.36
PB
  
3Yulia Leantsiuk
Yulia Leantsiuk 84, BLR
18.32
84BLR
18.32
  
4Fanny Roos
18.13
SWE
18.13
PB =NR
  
5Claudine Vita
Claudine Vita 96, GER
18.09
96GER
18.09
PB
  
6Paulina Guba
Paulina Guba 91, POL
18.00
91POL
18.00
SB
  
7Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya 90, BLR
17.85
90BLR
17.85
  
8Jessica Cérival
Jessica Cérival 82, FRA
16.84
82FRA
16.84
  
Márton18.6718.9619.24x18.4619.28
Mavrodieva17.9617.8218.36x18.1618.08
Leantsiuk17.6617.9418.3217.9018.0817.93
Roos17.5417.8818.1317.5717.7117.73
Vita18.0917.6817.9818.0117.6917.55
Guba17.5517.8518.00xxx
Dubitskayax17.8517.76x17.81x
Cérival16.2516.5216.84xxx
Kval
3 mar
3 mar
1Anita Márton
Anita Márton 89, HUN
18.44
89HUN
18.44
Q
  
2Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya 90, BLR
18.13
90BLR
18.13
SB
Q
  
3Claudine Vita
Claudine Vita 96, GER
17.83
96GER
17.83
PB
Q
  
4Yulia Leantsiuk
Yulia Leantsiuk 84, BLR
17.81
84BLR
17.81
Q
  
5Fanny Roos
17.76
SWE
17.76
Q
  
6Jessica Cérival
Jessica Cérival 82, FRA
17.76
82FRA
17.76
SB
Q
  
7Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva 87, BUL
17.70
87BUL
17.70
Q
  
8Paulina Guba
Paulina Guba 91, POL
17.62
91POL
17.62
q
  
9Austra Skujytė
Austra Skujytė 79, LTU
17.37
79LTU
17.37
SB
  
10Rachel Wallader
Rachel Wallader 89, GBR
17.35
89GBR
17.35
  
11Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb 93, BLR
17.22
93BLR
17.22
  
12Melissa Boekelman
Melissa Boekelman 89, NED
17.19
89NED
17.19
  
13Emel Dereli
Emel Dereli 96, TUR
17.10
96TUR
17.10
  
14Alina Kenzel
Alina Kenzel 97, GER
16.97
97GER
16.97
  
15Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu 94, MDA
16.78
94MDA
16.78
  
16Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe 95, EST
16.29
95EST
16.29
SB
  
17Agnieszka Maluśkiewicz
Agnieszka Maluśkiewicz 89, POL
16.15
89POL
16.15
  
17Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz 83, ESP
16.15
83ESP
16.15
  
19Olha Golodna
Olha Golodna 91, UKR
16.06
91UKR
16.06
  
20Giedrė Kupstytė
Giedrė Kupstytė 92, LTU
16.00
92LTU
16.00
  
21Lenuta Burueana
Lenuta Burueana 96, ROU
15.45
96ROU
15.45
  
Márton17.6617.6718.44
Dubitskaya17.3818.13
Vita16.1517.83
Leantsiuk17.81
Roos17.4417.6917.76
Cérivalx17.2417.76
Mavrodieva17.3317.4717.70
Gubax17.3017.62
Skujytė16.9816.5717.37
Wallader17.2016.9917.35
Kolb16.9917.2216.87
Boekelman17.1917.0216.97
Dereli17.1016.9916.75
Kenzel16.9716.86x
Surdux16.78x
Piirimäe14.9116.0216.29
Maluśkiewicz16.15xx
Ruizxx16.15
Golodnax16.06x
Kupstytėx15.3416.00
Burueana15.17x15.45
K Femkamp     
Inne 3 mar

Final A

Final
Inne 3 mar
1Nafissatou Thiam
Nafissatou Thiam 94, BEL
4.870
94BEL
4.870
PB
  
2Ivona Dadic
Ivona Dadic 93, AUT
4.767
93AUT
4.767
PB NR
  
3Györgyi Zsivoczky-Farkas
Györgyi Zsivoczky-Farkas 85, HUN
4.723
85HUN
4.723
PB
  
4Xénia Krizsán
Xénia Krizsán 93, HUN
4.631
93HUN
4.631
PB
  
5Nadine Broersen
Nadine Broersen 90, NED
4.582
90NED
4.582
SB
  
6Verena Preiner