27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Arena: Sätrahallen
Tävlande: 123 (70+53)   Starter: 155 (81+74)

Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Desmond Rogo
6.94
Hammarby IF
6.94
  
2Amadou Sussoho
7.00
Hammarby IF
7.00
  
Heat 1
1Amadou Sussoho
7.06
Hammarby IF
7.06
  
Heat 2
1Michael LuxemburgTäby IS
7.07
PB
  
Heat 4
1Desmond Rogo
6.96
Hammarby IF
6.96
  
2Jesper Hellström
6.99
Hässelby SK
6.99
PB
  
M 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nil de Oliveira
21.75
Spårvägens FK
21.75
SB
  
M 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Jānis Leitis
Jānis Leitis 89, LAT
47.76
89LAT
47.76
SB
  
2Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
47.82
86GBR
47.82
SB
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:50.11
91DEN
1:50.11
SB
  
2Andreas Roth
Andreas Roth 93, NOR
1:50.90
93NOR
1:50.90
SB
  
3Johan Eriksson
1:51.80
Turebergs FK
1:51.80
  
4Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.18
Spårvägens FK
1:53.18
SB
  
5Björn Seifert
1:54.43
Upsala IF
1:54.43
PB
  
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:40.81
Spårvägens FK
3:40.81
PB
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:43.48
F Stenungsunds FI
3:43.48
SB
  
3Jonas Leanderson
3:45.74
Malmö AI
3:45.74
PB
  
4Andreas Kramer
3:46.62
Sävedalens AIK
3:46.62
PB
  
5Andréas Dimitrákis
Andréas Dimitrákis 90, GRE
3:48.87
90GRE
3:48.87
SB
  
6James Brewer
James Brewer 88, GBR
3:51.08
88GBR
3:51.08
SB
  
7Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:51.42
Spårvägens FK
3:51.42
SB
  
8Tuomo Salonen
Tuomo Salonen 89, FIN
3:52.46
89FIN
3:52.46
SB
  
Final B
1Alexander Nilsson
3:54.35
Mölndals AIK
3:54.35
PB
  
2Simon Wallenlind
3:54.78
Mölndals AIK
3:54.78
SB
  
3Oliver Löfqvist
3:56.33
Spårvägens FK
3:56.33
PB
  
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Wouter Ploeger
Wouter Ploeger 92, NED
8:04.29
92NED
8:04.29
PB
  
2Suldan Hassan
8:05.61
Ullevi FK
8:05.61
PB AU20R
  
1 SWE P19 AT
3Daniel Lundgren
8:05.88
Turebergs FK
8:05.88
PB
  
4Vidar Johansson
8:10.79
Sävedalens AIK
8:10.79
PB
  
5Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø 89, NOR
8:10.95
89NOR
8:10.95
PB
  
6Jonas Leandersson
8:13.77
Enhörna IF
8:13.77
PB
  
7Robin Lindgren FjellnerÖrgryte IS
8:14.19
PB
  
8Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
8:16.14
90DEN
8:16.14
PB
  
9Amanuel Gergis
8:25.15
Turebergs FK
8:25.15
PB
  
10Andreas Åhwall
8:28.11
Hässelby SK
8:28.11
SB
  
11Nasir Dawoud
Nasir Dawoud 91, Eskilstuna
8:41.27
Eskilstuna FI
8:41.27
  
Final B
1Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
8:21.80
Spårvägens FK
8:21.80
PB
  
2Anders Grahl
8:30.56
Hälle IF
8:30.56
  
3Per Sjögren
Per Sjögren 79, KFUM Örebro
8:36.59
KFUM Örebro
8:36.59
SB
  
4Thomas Chaillou
Thomas Chaillou 85, KFUM Örebro
8:43.71
KFUM Örebro
8:43.71
PB
  
M 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Fredrick Ekholm
7.92
Huddinge AIS
7.92
PB
  
2Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
8.03
Linköpings GIF
8.03
  
3Jonathan Holm
8.04
Strands IF
8.04
  
4Petter Olson
8.28
Hässelby SK
8.28
  
5Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
8.33
PB
  
Heat 1
1Jonathan Holm
8.00
Strands IF
8.00
PB
  
2Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
8.37
PB
  
3Kyler Martin
Kyler Martin 91, USA
8.46
91USA
8.46
  
4Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
8.54
Upsala IF
8.54
SB
  
Heat 2
1Fredrick Ekholm
7.96
Huddinge AIS
7.96
PB
  
2Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
8.02
Linköpings GIF
8.02
=PB
  
3Petter Olson
8.27
Hässelby SK
8.27
SB
  
4Fredrik Kihlblom
8.51
Huddinge AIS
8.51
PB
  
M Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Carl Sténson
5.20
Hellas FK
5.20
SB
  
2Oscar Janson
5.15
Ullevi FK
5.15
SB
  
3Petter Olson
4.90
Hässelby SK
4.90
SB
  
4Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.70
  
5Erik Thorstensson
4.60
Spårvägens FK
4.60
SB
  
M Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Jesper Hellström
7.52
Hässelby SK
7.52
PB
  
2Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.19
Spårvägens FK
7.19
SB
  
3Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.08
Eskilstuna FI
7.08
  
4Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
7.01
Västerås FK
7.01
  
5Rickard Willman
6.93
Västerås FK
6.93
SB
  
6Alexander Wittlock
6.92
Spårvägens FK
6.92
SB
  
M Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Carl af ForsellesHellas FK
14.40
PB
  
2Timothy Olsson
14.23
Hammarby IF
14.23
PB
  
M Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
19.99
94BIH
19.99
SB
  
2Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
19.36
93FIN
19.36
SB
  
3Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
19.10
Spårvägens FK
19.10
PB
  
4Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
17.68
98NOR
17.68
  
5Wictor PeterssonMalmö AI
17.65
  
6Simon Pettersson
16.76
Upsala IF
16.76
SB
  
7Jonas Meyer
16.69
Örgryte IS
16.69
  
8Tim Wunger
Tim Wunger 94, Upsala IF
16.13
Upsala IF
16.13
SB
  
9Gabriel Heen
15.77
Hässelby SK
15.77
SB
  
Pezer19.9919.83
Kangas18.96x18.9419.3618.8119.16
Ståhlx18.98xx18.5819.10
Thomsen
Petersson
Pettersson
Meyer
Wunger
Heen
P19 60 m häck (99.1 cm)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Max Hrelja
Max Hrelja 98, Linköpings GIF
7.91
Linköpings GIF
7.91
  
2Fredrik Kihlblom
8.41
Huddinge AIS
8.41
PB
  
3Staffan Risberg
8.44
Turebergs FK
8.44
PB
  
P17 60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Elias Sahlin
8.54
Hellas FK
8.54
PB
  
P17 Kula (5.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ragnar CarlssonFalu IK
17.28
PB
  
2Lukas Björninger
16.54
Turebergs FK
16.54
PB
  
Kvinnor
K 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
7.44
KFUM Örebro
7.44
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
7.46
Spårvägens FK
7.46
  
3Isabelle Eurenius
7.56
Spårvägens FK
7.56
=SB
  
4Sandra TörnrosGefle IF
7.59
PB
  
5Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
7.65
KFUM Örebro
7.65
  
6Yasmin Jelassi
7.76
Hammarby IF
7.76
PB
  
7Josefin PalmFalu IK
7.80
  
8Hanna Axelsson
7.83
Upsala IF
7.83
  
Final B
1Evelina Nilsson
7.82
IFK Umeå
7.82
  
2Emma JanssonFalu IK
7.83
SB
  
Heat 1
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
7.52
KFUM Örebro
7.52
  
2Josefin PalmFalu IK
7.78
  
Heat 2
1Isabelle Eurenius
7.66
Spårvägens FK
7.66
  
2Hanna Axelsson
7.73
Upsala IF
7.73
SB
  
3Yasmin Jelassi
7.80
Hammarby IF
7.80
  
Heat 3
1Sandra TörnrosGefle IF
7.63
PB
  
2Hanna Wiss
Hanna Wiss 91, KFUM Örebro
7.66
KFUM Örebro
7.66
  
3Emma JanssonFalu IK
7.85
SB
  
Heat 4
1Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
7.57
Spårvägens FK
7.57
  
2Evelina Nilsson
7.84
IFK Umeå
7.84
  
3Jasmin Sabir
7.91
Hammarby IF
7.91
  
K 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Amanda Hansson
24.54
Hässelby SK
24.54
PB
  
K 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Lovisa Linde
57.40
Täby IS
57.40
PB
  
K 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sofia Öberg
4:25.62
IFK Lidingö
4:25.62
PB
  
2Sara Christiansson
4:25.80
Sävedalens AIK
4:25.80
PB
  
3Karin Storbacka
Karin Storbacka 87, FIN
4:27.63
87FIN
4:27.63
SB
  
4Isabella Andersson
4:31.10
Turebergs FK
4:31.10
SB
  
5Gaël De Coninck
4:31.94
Sävedalens AIK
4:31.94
PB
  
6Charlotte Schönbeck
4:34.39
IFK Lidingö
4:34.39
SB
  
7Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
4:40.44
Spårvägens FK
4:40.44
PB
  
Final B
1Olivia Weslien
4:40.31
IF Göta Karlstad
4:40.31
PB
  
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Amanda Hansson
8.37
Hässelby SK
8.37
PB
  
2Elin Westerlund
8.40
Spårvägens FK
8.40
  
3Sofia MossbergFalu IK
8.46
SB
  
4Mathilde Heltbech
Mathilde Heltbech 95, DEN
8.59
95DEN
8.59
  
5Emma Tuvesson
8.63
Hammarby IF
8.63
SB
  
6Madeleine ErikssonIFK Lidingö
8.67
  
7Malin Skogström
8.69
Hässelby SK
8.69
  
8Emilia Karlsson
8.73
Nyköpings BIS
8.73
  
Heat 1
1Elin Westerlund
8.36
Spårvägens FK
8.36
SB
  
2Sofia MossbergFalu IK
8.55
  
3Malin Skogström
8.60
Hässelby SK
8.60
SB
  
4Emilia Karlsson
8.62
Nyköpings BIS
8.62
  
5Madeleine ErikssonIFK Lidingö
8.62
  
6Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
8.74
  
Heat 2
1Amanda Hansson
8.50
Hässelby SK
8.50
  
2Mathilde Heltbech
Mathilde Heltbech 95, DEN
8.63
95DEN
8.63
  
3Emma Tuvesson
8.64
Hammarby IF
8.64
SB
  
4Sofia Johnsson
8.66
Hässelby SK
8.66
  
5Linnéa FrobeTäby IS
8.78
SB
  
6Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
8.84
94DEN
8.84
PB
  
K Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Klara Rådbo
1.71
Hammarby IF
1.71
PB
  
2Madeleine SerenhovIFK Lidingö
1.71
SB
  
K Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Amanda Järnvall
Amanda Järnvall 99, Tjalve IF Norrköping
3.60
Tjalve IF Norrköping
3.60
PB
  
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Malin Marmbrandt
6.28
Västerås FK
6.28
  
2Māra Grīva
Māra Grīva 89, LAT
6.15
89LAT
6.15
  
3Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.93
Hässelby SK
5.93
SB
  
4Malin Olsson
5.76
IFK Lidingö
5.76
SB
  
5Sofia Jäger StenbergSundbybergs IK
5.73
PB
  
K Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
12.87
Spårvägens FK
12.87
PB
  
2Rebecka AbrahamssonFIF Gnistan
12.87
  
3Madeleine NilssonGefle IF
12.63
  
4Ewa Marcinkiewicz
11.86
Västerås FK
11.86
SB
  
K Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
17.14
Athletics 24Seven SK
17.14
SB
  
2Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
15.65
90DEN
15.65
  
3Frida Åkerström
15.03
Huddinge AIS
15.03
SB
  
4Maria Nilsson
14.73
IK Orient
14.73
PB
  
Roos16.7817.06x17.1416.43x
Mulbjerg
Åkerström
Nilsson
K Vikt     
Inne

Final A

Final
Inne
1Eleni Larsson
20.60
Huddinge AIS
20.60
SB
  
2Grete Ahlberg
18.22
Hammarby IF
18.22
PB
  
3Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
17.21
Spårvägens FK
17.21
SB
  
4Mathilda BjörklundF Bålsta IK
16.87
SB
  
F19 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Linnéa FrobeTäby IS
8.84
  
F19 Vikt     
Inne

Final A

Final
Inne
1Grete Ahlberg
18.01
Hammarby IF
18.01
PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Caisa-Marie LindforsUpsala IF
13.79
PB