19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 305 (148+157)   Starter: 456 (218+238)
Män
M 100 m     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe 91, NGR
10.25
91NGR
10.25
SB
  
2Robert Polkowski
Robert Polkowski 94, GER
10.37
94GER
10.37
SB
  
3Roy Schmidt
Roy Schmidt 91, GER
10.39
91GER
10.39
  
4Christian Blum
Christian Blum 87, GER
10.42
87GER
10.42
  
5Robin Erewa
Robin Erewa 91, GER
10.46
91GER
10.46
  
6Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
10.47
89SUI
10.47
SB
  
7Hannu Hämäläinen
Hannu Hämäläinen 85, FIN
10.55
85FIN
10.55
=SB
  
8Lucien Aubry
Lucien Aubry 95, GER
10.61
95GER
10.61
  
Final B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Markus Fuchs
Markus Fuchs 95, AUT
10.58
95AUT
10.58
  
2Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
10.60
89GER
10.60
  
3Sylvain Chuard
Sylvain Chuard 96, SUI
10.61
96SUI
10.61
SB
  
4Otto Ahlfors
Otto Ahlfors 94, FIN
10.62
94FIN
10.62
  
5Raphael Müller
Raphael Müller 94, GER
10.63
94GER
10.63
=SB
  
6Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram 92, SUI
10.64
92SUI
10.64
  
7Moritz Riekert
Moritz Riekert 92, GER
10.65
92GER
10.65
  
8Florian Daum
Florian Daum 90, GER
10.67
90GER
10.67
  
Final C
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Maurice Huke
Maurice Huke 93, GER
10.58
93GER
10.58
SB
  
1Titus Kafunda
Titus Kafunda 93, ZAM
10.58
93ZAM
10.58
  
3Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff 96, GER
10.65
96GER
10.65
SB
  
4Lukas Hein
Lukas Hein 96, GER
10.68
96GER
10.68
SB
  
5Simon Schlebach
Simon Schlebach 92, GER
10.71
92GER
10.71
  
6Nico Menzel
Nico Menzel 96, GER
10.77
96GER
10.77
  
Heat 1
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Seye Ogunlewe
Seye Ogunlewe 91, NGR
10.40
91NGR
10.40
  
2Robert Polkowski
Robert Polkowski 94, GER
10.43
94GER
10.43
SB
  
3Maurice Huke
Maurice Huke 93, GER
10.68
93GER
10.68
  
4Yannik Loth
Yannik Loth 94, GER
10.83
94GER
10.83
  
5Joseph Sinkala
Joseph Sinkala 95, ZAM
10.84
95ZAM
10.84
  
6Lukas Blechschmidt
Lukas Blechschmidt 95, GER
10.96
95GER
10.96
SB
  
Heat 2
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1Christian Blum
Christian Blum 87, GER
10.44
87GER
10.44
  
2Raphael Müller
Raphael Müller 94, GER
10.63
94GER
10.63
SB
  
3Maximilian Ruth
Maximilian Ruth 94, GER
10.80
94GER
10.80
  
4Nils Löcher
Nils Löcher 95, GER
10.93
95GER
10.93
SB
  
5Johannes Wiesner
Johannes Wiesner 94, GER
11.00
94GER
11.00
SB
  
6Fabian Christ
Fabian Christ 95, GER
11.11
95GER
11.11
SB
  
Heat 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
10.61
89GER
10.61
  
2Moritz Riekert
Moritz Riekert 92, GER
10.65
92GER
10.65
  
3Titus Kafunda
Titus Kafunda 93, ZAM
10.75
93ZAM
10.75
  
4Kai Köllmann
Kai Köllmann 96, GER
10.93
96GER
10.93
SB
  
Heat 4
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
10.57
89SUI
10.57
SB
  
2Florian Daum
Florian Daum 90, GER
10.58
90GER
10.58
  
3Silvan Wicki
Silvan Wicki 95, SUI
10.66
95SUI
10.66
SB
  
4Tobias Fluck
Tobias Fluck 90, GER
11.00
90GER
11.00
  
Heat 5
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Roy Schmidt
Roy Schmidt 91, GER
10.52
91GER
10.52
  
2Lucien Aubry
Lucien Aubry 95, GER
10.58
95GER
10.58
SB
  
3Markus Fuchs
Markus Fuchs 95, AUT
10.60
95AUT
10.60
  
4Simon Schlebach
Simon Schlebach 92, GER
10.67
92GER
10.67
PB
  
5Nils Keßler
Nils Keßler 95, GER
10.72
95GER
10.72
  
6Jim Patrik Junker
Jim Patrik Junker 94, GER
10.80
94GER
10.80
SB
  
Heat 6
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Patrick Domogala
Patrick Domogala 93, GER
10.62
93GER
10.62
SB
  
2Nico Menzel
Nico Menzel 96, GER
10.68
96GER
10.68
SB
  
3Lukas Hein
Lukas Hein 96, GER
10.73
96GER
10.73
SB
  
4Jonas Krisamer
Jonas Krisamer 96, GER
10.91
96GER
10.91
PB
  
5Jens Faßbender
Jens Faßbender 89, GER
11.09
89GER
11.09
SB
  
Heat 7
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Robin Erewa
Robin Erewa 91, GER
10.53
91GER
10.53
  
2Sylvain Chuard
Sylvain Chuard 96, SUI
10.63
96SUI
10.63
SB
  
3Florian Clivaz
Florian Clivaz 94, SUI
10.94
94SUI
10.94
SB
  
4Yannick Hoecker
Yannick Hoecker 92, GER
11.11
92GER
11.11
  
Heat 8
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Hannu Hämäläinen
Hannu Hämäläinen 85, FIN
10.55
85FIN
10.55
SB
  
2Otto Ahlfors
Otto Ahlfors 94, FIN
10.58
94FIN
10.58
SB
  
3Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram 92, SUI
10.60
92SUI
10.60
SB
  
4Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff 96, GER
10.68
96GER
10.68
SB
  
5Florian Gedemer
Florian Gedemer 92, GER
10.83
92GER
10.83
SB
  
Heat 9
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Florian Hochdörffer
Florian Hochdörffer 94, GER
10.74
94GER
10.74
SB
  
2Marcel Kirstges
Marcel Kirstges 91, GER
10.77
91GER
10.77
SB
  
3Christian Kiemstedt
Christian Kiemstedt 92, GER
10.81
92GER
10.81
  
4Romed Guischard
Romed Guischard 89, GER
10.93
89GER
10.93
  
5Carsten Sander Theurer
Carsten Sander Theurer 90, GER
10.95
90GER
10.95
SB
  
6Ismail-Jean Condé
Ismail-Jean Condé 92, GER
11.11
92GER
11.11
  
M 200 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Patrick Schneider
Patrick Schneider 92, GER
21.40
92GER
21.40
PB
  
Final B
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Silvan Wicki
Silvan Wicki 95, SUI
21.45
95SUI
21.45
  
2Kai Köllmann
Kai Köllmann 96, GER
21.59
96GER
21.59
SB
  
3Nico Menzel
Nico Menzel 96, GER
21.87
96GER
21.87
  
Final C
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Robert Hind
Robert Hind 92, GER
21.60
92GER
21.60
SB
  
2Torben Junker
Torben Junker 93, GER
21.66
93GER
21.66
SB
  
2Florian Daum
Florian Daum 90, GER
21.86
90GER
21.86
  
3Nils Löcher
Nils Löcher 95, GER
22.04
95GER
22.04
SB
  
Final D
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Luca Willmann
Luca Willmann 92, GER
21.79
92GER
21.79
SB
  
3Lukas Blechschmidt
Lukas Blechschmidt 95, GER
21.80
95GER
21.80
PB
  
Final E
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Florian Gedemer
Florian Gedemer 92, GER
21.81
92GER
21.81
SB
  
Final F
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Fabian Netzlaff
Fabian Netzlaff 96, GER
21.89
96GER
21.89
SB
  
Final G
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Johannes Floors
Johannes Floors 95, GER
21.99
95GER
21.99
  
Prosthetic leg
M 400 m     


Final A

Final

1Pieter Conradie
Pieter Conradie 94, RSA
46.95
94RSA
46.95
  
2Benedikt Wiesend
Benedikt Wiesend 91, GER
47.21
91GER
47.21
SB
  
Final B
1Michael Adolf
Michael Adolf 96, GER
48.54
96GER
48.54
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Marc Reuther
Marc Reuther 96, GER
1:47.30
96GER
1:47.30
PB
  
2Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:47.73
95GER
1:47.73
PB
  
3Stefan Hettich
Stefan Hettich 92, GER
1:48.72
92GER
1:48.72
SB
  
4Henco Uys
Henco Uys 92, RSA
1:49.47
92RSA
1:49.47
  
5Marko Arthofer
Marko Arthofer 90, GER
1:50.75
90GER
1:50.75
SB
  
6Undessa Abdi Uya
Undessa Abdi Uya 95, ETH
1:51.44
95ETH
1:51.44
SB
  
7Sebastian Karl
Sebastian Karl 91, GER
1:51.73
91GER
1:51.73
  
Final B
1Jamie Williamson
Jamie Williamson 97, GBR
1:51.60
97GBR
1:51.60
SB
  
2Holger Körner
Holger Körner 93, GER
1:51.81
93GER
1:51.81
  
3Gabriel Genck
Gabriel Genck 90, GER
1:52.10
90GER
1:52.10
  
4Dario Tippmann
Dario Tippmann 94, GER
1:52.56
94GER
1:52.56
SB
  
5Tobias Arnold
Tobias Arnold 90, GER
1:52.60
90GER
1:52.60
SB
  
Final C
1Oliver Beck
Oliver Beck 92, GER
1:52.48
92GER
1:52.48
PB
  
2Dominik Karl
Dominik Karl 91, GER
1:54.84
91GER
1:54.84
PB
  
3Tobias Ferreira
Tobias Ferreira 99, GER
1:54.89
99GER
1:54.89
PB
  
4Tano Marth
Tano Marth 92, GER
1:55.26
92GER
1:55.26
SB
  
5Martin Weinländer
Martin Weinländer 95, GER
1:55.35
95GER
1:55.35
SB
  
M 110 m häck     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Gregor Traber
Gregor Traber 92, GER
13.39
92GER
13.39
SB
  
2Alexander John
Alexander John 86, GER
13.41
86GER
13.41
  
3Gregory Sedoc
Gregory Sedoc 81, NED
13.48
81NED
13.48
SB
  
4Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
13.56
88GER
13.56
SB
  
5Maximilian Bayer
Maximilian Bayer 90, GER
13.65
90GER
13.65
PB
  
6Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
14.07
90DEN
14.07
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Matthias Bühler
Matthias Bühler 86, GER
13.65
86GER
13.65
=SB
  
2Tobias Furer
Tobias Furer 87, SUI
13.76
87SUI
13.76
SB
  
3Julian Marquart
Julian Marquart 91, GER
13.78
91GER
13.78
SB
  
4Brahian Peña
Brahian Peña 94, SUI
13.86
94SUI
13.86
PB
  
5René Mählmann
René Mählmann 93, GER
13.95
93GER
13.95
SB
  
6Patrick Elger
Patrick Elger 96, GER
14.10
96GER
14.10
PB
  
Heat 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Maximilian Bayer
Maximilian Bayer 90, GER
13.71
90GER
13.71
SB
  
1Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
13.71
88GER
13.71
SB
  
3Brahian Peña
Brahian Peña 94, SUI
13.97
94SUI
13.97
SB
  
4René Mählmann
René Mählmann 93, GER
14.10
93GER
14.10
SB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Alexander John
Alexander John 86, GER
13.70
86GER
13.70
  
2Tobias Furer
Tobias Furer 87, SUI
13.83
87SUI
13.83
SB
  
3Julian Marquart
Julian Marquart 91, GER
13.87
91GER
13.87
SB
  
4Martin Vogel
Martin Vogel 92, GER
14.17
92GER
14.17
SB
  
5Yannick Spissinger
Yannick Spissinger 95, GER
14.61
95GER
14.61
  
Heat 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Gregor Traber
Gregor Traber 92, GER
13.46
92GER
13.46
=SB
  
2Gregory Sedoc
Gregory Sedoc 81, NED
13.71
81NED
13.71
  
3Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.74
90DEN
13.74
SB
  
4Matthias Bühler
Matthias Bühler 86, GER
13.94
86GER
13.94
  
5Patrick Elger
Patrick Elger 96, GER
14.21
96GER
14.21
PB
  
6Florian Domenig
Florian Domenig 95, AUT
14.71
95AUT
14.71
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Martin Günther
Martin Günther 86, GER
2.12
86GER
2.12
  
2Jonas Kløjgaard Jensen
Jonas Kløjgaard Jensen 96, DEN
2.04
96DEN
2.04
SB
  
M Längd     


Final A

Final

1Henri Väyrynen
Henri Väyrynen 91, FIN
7.74
91FIN
7.74
0.0
  
2Vincent Vogel
Vincent Vogel 94, GER
7.61
94GER
7.61
–0.4
  
3Marcel Kirstges
Marcel Kirstges 91, GER
7.52
91GER
7.52
+1.4
  
4Stephan Zenker
Stephan Zenker 91, GER
7.43
91GER
7.43
0.0
  
5Eero Haapala
Eero Haapala 89, FIN
7.40
89FIN
7.40
–0.7
  
6Alyn Camara
Alyn Camara 89, GER
7.38
89GER
7.38
–0.5
  
7Florian Oswald
Florian Oswald 89, GER
7.31
89GER
7.31
–0.2
  
8Philipp Schneider
Philipp Schneider 93, GER
7.15
93GER
7.15
–0.6 SB
  
9Max Kottmann
Max Kottmann 92, GER
7.07
92GER
7.07
–1.2
  
10Jan Uder
Jan Uder 88, GER
6.96
88GER
6.96
–0.1
  
Väyrynen7.25
-1.7
x5.50
-0.6
7.74xx
Vogel
Kirstges
Zenker
Haapala7.40
-0.7
x7.35
-0.4
Camara
Oswald
Schneider
Kottmann
Uder
Final B
1Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler 94, SUI
7.84
94SUI
7.84
+0.1 SB
  
2Christopher Ullmann
Christopher Ullmann 93, SUI
7.64
93SUI
7.64
+0.1 SB
  
3Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
7.57
94FIN
7.57
0.0
  
4Kristian Bäck
Kristian Bäck 96, FIN
7.51
96FIN
7.51
+0.1
  
5Alexander Fuchs
Alexander Fuchs 96, GER
7.41
96GER
7.41
–0.5
  
6Maximilian Drössler
Maximilian Drössler 96, AUT
7.18
96AUT
7.18
–0.1 SB
  
7Sebastian Spinnler
Sebastian Spinnler 96, GER
7.18
96GER
7.18
+1.3 PB
  
8Gianluca Puglisi
Gianluca Puglisi 96, GER
7.12
96GER
7.12
–0.1
  
9Kevin Nwaoha
Kevin Nwaoha 94, GER
7.04
94GER
7.04
+1.0 SB
  
10Dominic Johnson
Dominic Johnson 93, GER
7.03
93GER
7.03
–0.4
  
11Janne Etelämäki
Janne Etelämäki 92, FIN
6.98
92FIN
6.98
+1.0
  
12Joseph Sinkala
Joseph Sinkala 95, ZAM
6.97
95ZAM
6.97
+0.2 SB
  
13Anton Epp
Anton Epp 93, GER
6.95
93GER
6.95
0.0
  
Gföhler7.71
-1.1
7.14
+0.1
7.84
+0.1
xxx
Ullmann
Pulli7.47
+0.7
7.57xx7.50
-0.4
7.42
-0.9
Bäck7.22
+0.9
7.51
+0.1
xx7.49
-0.2
x
Fuchs
Drössler
Spinnler
Puglisi
Nwaoha
Johnson
Etelämäki6.98
+1.0
6.74
+0.2
6.78
+0.3
Sinkala
Epp
M 4x100 m     


Final A

Final

1 
  
39.82
SUI
39.82
  
  Pascal Mancini, Silvan Wicki, Suganthan Somasundaram, Sylvain Chuard
 
  
DNF
ZAM
DNF
  
  , Brian Kasinda, Joseph Sinkala
MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
DNF
GER
DNF
  
  Alexander Schuh, Yannick Hoecker, Jonas Kriesamer, Patrick Domogala
LG Erlangen 
LG Erlangen  
DNF
GER
DNF
  
  Alexander Schuster, Lucien Aubry
M 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Sebastian Neumann
Sebastian Neumann 95, GER
10.81
95GER
10.81
SB
  
2Patrick Schneider
Patrick Schneider 92, GER
10.85
92GER
10.85
PB
  
3Marc Koch
Marc Koch 94, GER
10.89
94GER
10.89
PB
  
3David Rössel
David Rössel 91, GER
10.89
91GER
10.89
  
5Oliver Poschwatta
Oliver Poschwatta 94, GER
10.91
94GER
10.91
  
6Felix Streng
Felix Streng 95, GER
11.06
95GER
11.06
  
Heat 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Daniel Kölsch
Daniel Kölsch 94, GER
10.72
94GER
10.72
SB
  
2Oliver Poschwatta
Oliver Poschwatta 94, GER
10.93
94GER
10.93
  
Heat 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1David Rössel
David Rössel 91, GER
10.88
91GER
10.88
PB
  
Heat 3
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Patrick Schneider
Patrick Schneider 92, GER
10.87
92GER
10.87
PB
  
Heat 4
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Felix Streng
Felix Streng 95, GER
10.93
95GER
10.93
  
2Alexander Schuh
Alexander Schuh 96, AUT
11.03
96AUT
11.03
  
Heat 5
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Sebastian Neumann
Sebastian Neumann 95, GER
10.87
95GER
10.87
  
2Marc Koch
Marc Koch 94, GER
10.97
94GER
10.97
PB
  
P19 100 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Sydney Siame
Sydney Siame 97, ZAM
10.38
97ZAM
10.38
SB
  
2Brian Kasinda
Brian Kasinda 97, ZAM
10.49
97ZAM
10.49
  
3Roger Gurski
Roger Gurski 97, GER
10.54
97GER
10.54
PB
  
4Chidamba Hazemba
Chidamba Hazemba 97, ZAM
10.55
97ZAM
10.55
  
5Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa 99, GER
10.60
99GER
10.60
SB
  
6Noel Thorwesten
Noel Thorwesten 98, GER
10.68
98GER
10.68
PB
  
7Pascal Kirstges
Pascal Kirstges 97, GER
10.77
97GER
10.77
  
8Philipp Trutenat
Philipp Trutenat 97, GER
10.79
97GER
10.79
PB
  
Final B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Felix Straub
Felix Straub 97, GER
10.66
97GER
10.66
SB
  
2Emanuel Stubican
Emanuel Stubican 98, GER
10.68
98GER
10.68
PB
  
3Deniz Almas
Deniz Almas 97, GER
10.77
97GER
10.77
SB
  
4Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
10.86
98DEN
10.86
SB
  
5Gassimou Kake
Gassimou Kake 97, GER
10.94
97GER
10.94
  
6Lukas Sandmann
Lukas Sandmann 99, GER
11.07
99GER
11.07
  
Heat 1
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1Sydney Siame
Sydney Siame 97, ZAM
10.56
97ZAM
10.56
SB
  
2Philipp Trutenat
Philipp Trutenat 97, GER
10.84
97GER
10.84
=PB
  
3Tom Paulsen
Tom Paulsen 98, GER
10.92
98GER
10.92
PB
  
4Lukas Sandmann
Lukas Sandmann 99, GER
11.05
99GER
11.05
PB
  
Heat 2
Vind: -2.0
Vind: -2.0
1Brian Kasinda
Brian Kasinda 97, ZAM
10.81
97ZAM
10.81
  
Heat 3
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1Chidamba Hazemba
Chidamba Hazemba 97, ZAM
10.73
97ZAM
10.73
  
Heat 4
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Pascal Kirstges
Pascal Kirstges 97, GER
10.78
97GER
10.78
  
2Noel Thorwesten
Noel Thorwesten 98, GER
10.79
98GER
10.79
PB
  
3Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
10.96
98DEN
10.96
  
Heat 5
Vind: -1.7
Vind: -1.7
1Felix Straub
Felix Straub 97, GER
10.87
97GER
10.87
  
2Emanuel Stubican
Emanuel Stubican 98, GER
10.92
98GER
10.92
SB
  
Heat 6
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa 99, GER
10.71
99GER
10.71
SB
  
2Deniz Almas
Deniz Almas 97, GER
10.87
97GER
10.87
SB
  
Heat 7
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1Roger Gurski
Roger Gurski 97, GER
10.63
97GER
10.63
  
2Gassimou Kake
Gassimou Kake 97, GER
10.95
97GER
10.95
  
P19 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Emanuel Stubican
Emanuel Stubican 98, GER
22.00
98GER
22.00
  
Final B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Florian Colon-Marti
Florian Colon-Marti 98, GER
22.03
98GER
22.03
PB
  
Final C
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Florian Heinich
Florian Heinich 99, GER
22.06
99GER
22.06
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Jonathan Petzke
Jonathan Petzke 98, GER
13.90
98GER
13.90
PB
  
2Henrik Hannemann
Henrik Hannemann 97, GER
13.96
97GER
13.96
  
3Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet 98, SUI
14.16
98SUI
14.16
PB
  
4Luca Marticke
Luca Marticke 98, GER
14.21
98GER
14.21
PB
  
5Christopher Nagorr
Christopher Nagorr 98, GER
14.64
98GER
14.64
PB
  
Heat 1
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Jonathan Petzke
Jonathan Petzke 98, GER
14.08
98GER
14.08
PB
  
2Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet 98, SUI
14.37
98SUI
14.37
PB
  
3Luca Marticke
Luca Marticke 98, GER
14.41
98GER
14.41
  
4Ansgar Maudrich
Ansgar Maudrich 98, GER
14.61
98GER
14.61
PB
  
Heat 2
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Henrik Hannemann
Henrik Hannemann 97, GER
13.79
97GER
13.79
SB
  
P19 Längd     


Final A

Final

1Gianni Seeger
Gianni Seeger 98, GER
7.44
98GER
7.44
+1.3
  
2Simon Zienert
Simon Zienert 98, GER
7.43
98GER
7.43
–1.2 SB
  
3Björn Ole Klehn
Björn Ole Klehn 98, GER
7.37
98GER
7.37
+0.3 PB
  
4Matthis Leon Wilhelm
Matthis Leon Wilhelm 97, GER
7.03
97GER
7.03
–1.3 SB
  
5David Faltenbacher
David Faltenbacher 97, GER
7.00
97GER
7.00
–0.1
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper 96, GER
11.13
96GER
11.13
PB
  
2Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson 91, GBR
11.19
91GBR
11.19
=PB
  
3Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
11.24
92SUI
11.24
  
4Tatjana Pinto
Tatjana Pinto 92, GER
11.25
92GER
11.25
  
5Lisa Mayer
Lisa Mayer 96, GER
11.29
96GER
11.29
  
6Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
11.47
94GER
11.47
  
7Laura Müller
Laura Müller 95, GER
11.48
95GER
11.48
  
7Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
11.48
90GER
11.48
  
Final B
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
11.67
88NOR
11.67
  
2Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer 94, GER
11.74
94GER
11.74
  
3Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
11.75
94SUI
11.75
  
3Josefina Elsler
Josefina Elsler 91, GER
11.75
91GER
11.75
  
5Sina Mayer
Sina Mayer 95, GER
11.78
95GER
11.78
  
6Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
11.80
91GER
11.80
  
6Kabange Mupopo
Kabange Mupopo 92, ZAM
11.80
92ZAM
11.80
  
8Jessica Roos
Jessica Roos 94, GER
12.04
94GER
12.04
  
Final C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
11.80
96SUI
11.80
  
1Inna Weit
Inna Weit 88, GER
11.80
88GER
11.80
  
3Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein 93, GER
11.97
93GER
11.97
  
4Svea Kittner
Svea Kittner 93, GER
11.98
93GER
11.98
  
5Charlène Keller
Charlène Keller 94, SUI
12.12
94SUI
12.12
  
6Fanette Humair
Fanette Humair 91, SUI
12.20
91SUI
12.20
  
7Mona Maier
Mona Maier 94, GER
12.29
94GER
12.29
  
8Rahel Rüdel
Rahel Rüdel 95, GER
12.32
95GER
12.32
  
Heat 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
11.14
92SUI
11.14
SB
  
2Josefina Elsler
Josefina Elsler 91, GER
11.48
91GER
11.48
SB
  
3Charlène Keller
Charlène Keller 94, SUI
11.84
94SUI
11.84
SB
  
4Fanette Humair
Fanette Humair 91, SUI
11.96
91SUI
11.96
SB
  
5Rosalie Tschann
Rosalie Tschann 94, AUT
12.00
94AUT
12.00
SB
  
6Julia Hofer
Julia Hofer 96, GER
12.09
96GER
12.09
  
7Daniela Wenzel
Daniela Wenzel 96, GER
12.37
96GER
12.37
SB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Tatjana Pinto
Tatjana Pinto 92, GER
11.26
92GER
11.26
  
2Laura Müller
Laura Müller 95, GER
11.37
95GER
11.37
PB
  
3Sarah Atcho
Sarah Atcho 95, SUI
11.66
95SUI
11.66
SB
  
4Mona Maier
Mona Maier 94, GER
11.96
94GER
11.96
SB
  
5Alena Kaltenmaier
Alena Kaltenmaier 94, GER
11.98
94GER
11.98
SB
  
6Svea Köhrbrück
Svea Köhrbrück 93, GER
12.00
93GER
12.00
SB
  
7Franziska Wahl
Franziska Wahl 90, GER
12.03
90GER
12.03
PB
  
Heat 3
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson 91, GBR
11.26
91GBR
11.26
SB
  
2Lisa Mayer
Lisa Mayer 96, GER
11.40
96GER
11.40
  
3Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
11.56
94SUI
11.56
  
4Inna Weit
Inna Weit 88, GER
11.70
88GER
11.70
SB
  
5Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein 93, GER
11.85
93GER
11.85
SB
  
6Ina Thimm
Ina Thimm 89, GER
12.05
89GER
12.05
  
7Katharina Zenker
Katharina Zenker 89, GER
12.13
89GER
12.13
SB
  
8Anna Holzmann
Anna Holzmann 96, GER
12.22
96GER
12.22
  
Heat 4
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Gina Lückenkemper
Gina Lückenkemper 96, GER
11.18
96GER
11.18
PB
  
2Nadine Gonska
Nadine Gonska 90, GER
11.43
90GER
11.43
PB
  
3Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
11.73
96SUI
11.73
PB
  
4Katrin Schöne
Katrin Schöne 96, GER
11.99
96GER
11.99
  
5Tamara Seer
Tamara Seer 89, GER
12.00
89GER
12.00
  
6Carlotta Buckel
Carlotta Buckel 91, GER
12.07
91GER
12.07
SB
  
Heat 5
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
11.36
90GER
11.36
SB
  
2Kabange Mupopo
Kabange Mupopo 92, ZAM
11.57
92ZAM
11.57
PB NR
  
3Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie 96, GER
11.67
96GER
11.67
SB
  
4Alexandra Toth
Alexandra Toth 95, AUT
12.07
95AUT
12.07
SB
  
5Samantha Dagry
Samantha Dagry 94, SUI
12.10
94SUI
12.10
SB
  
6Lena-Marie Grünnagel
Lena-Marie Grünnagel 91, GER
12.17
91GER
12.17
SB
  
Heat 6
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Alexandra Burghardt
Alexandra Burghardt 94, GER
11.39
94GER
11.39
SB
  
2Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
11.44
91GER
11.44
PB
  
3Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer 94, GER
11.46
94GER
11.46
PB
  
4Jessica Roos
Jessica Roos 94, GER
11.69
94GER
11.69
PB
  
5Rahel Rüdel
Rahel Rüdel 95, GER
11.92
95GER
11.92
SB
  
6Jacqueline Gyßler
Jacqueline Gyßler 90, GER
12.00
90GER
12.00
SB
  
6Julia Riedl
Julia Riedl 92, GER
12.00
92GER
12.00
SB
  
Heat 7
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo 88, NOR
11.47
88NOR
11.47
  
2Sina Mayer
Sina Mayer 95, GER
11.57
95GER
11.57
  
3Svea Kittner
Svea Kittner 93, GER
11.75
93GER
11.75
PB
  
4Ann-Christin Strack
Ann-Christin Strack 93, GER
12.01
93GER
12.01
SB
  
5Maren Silies
Maren Silies 92, GER
12.16
92GER
12.16
SB
  
6Beatrice Marscheck
Beatrice Marscheck 85, GER
12.24
85GER
12.24
SB
  
7Rebekka Eberle
Rebekka Eberle 90, GER
12.48
90GER
12.48
SB
  
K 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
24.85
91GER
24.85
PB
  
1Kabange Mupopo
Kabange Mupopo 92, ZAM
23.85
92ZAM
23.85
  
2Rahel Rüdel
Rahel Rüdel 95, GER
24.78
95GER
24.78
SB
  
Final B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Inna Weit
Inna Weit 88, GER
23.86
88GER
23.86
SB
  
2Friederike Möhlenkamp
Friederike Möhlenkamp 92, GER
24.24
92GER
24.24
SB
  
3Sandra Dinkeldein
Sandra Dinkeldein 93, GER
24.34
93GER
24.34
SB
  
4Katrin Schöne
Katrin Schöne 96, GER
24.56
96GER
24.56
  
Final C
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Josefina Elsler
Josefina Elsler 91, GER
23.89
91GER
23.89
  
2Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie 96, GER
24.14
96GER
24.14
SB
  
3Ina Thimm
Ina Thimm 89, GER
24.51
89GER
24.51
  
Final D
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Lara Hoffmann
Lara Hoffmann 91, GER
24.16
91GER
24.16
SB
  
2Lea Kahlert
Lea Kahlert 99, GER
24.70
99GER
24.70
PB
  
Final E
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Svea Kittner
Svea Kittner 93, GER
24.17
93GER
24.17
PB
  
Final F
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Tamara Seer
Tamara Seer 89, GER
24.67
89GER
24.67
  
2Sabrina Häfele
Sabrina Häfele 93, GER
24.95
93GER
24.95
SB
  
Final G
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Carina Pölzl
Carina Pölzl 97, AUT
24.23
97AUT
24.23
  
2Celina Kränzle
Celina Kränzle 97, GER
24.68
97GER
24.68
PB
  
3Julia Riedl
Julia Riedl 92, GER
24.71
92GER
24.71
SB
  
4Franziska Wahl
Franziska Wahl 90, GER
25.05
90GER
25.05
  
Final H
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Rebekka Eberle
Rebekka Eberle 90, GER
25.11
90GER
25.11
SB
  
Final I
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Luna Bulmahn
Luna Bulmahn 99, GER
24.99
99GER
24.99
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler 97, GER
54.33
97GER
54.33
SB
  
2Julia Schaefers
Julia Schaefers 91, GER
54.67
91GER
54.67
SB
  
3Maren Silies
Maren Silies 92, GER
55.75
92GER
55.75
SB
  
4Lucy Steinmeyer
Lucy Steinmeyer 99, GER
56.14
99GER
56.14
SB
  
Final B
1Lena Naumann
Lena Naumann 94, GER
54.87
94GER
54.87
PB
  
2Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe 97, GER
55.14
97GER
55.14
PB
  
3Laura Marx
Laura Marx 97, GER
55.25
97GER
55.25
PB
  
4Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly 96, GER
56.18
96GER
56.18
PB
  
Final C
1Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer 97, GER
56.35
97GER
56.35
PB
  
2Naomi Hemmelmann
Naomi Hemmelmann 97, GER
56.83
97GER
56.83
PB
  
3Nicole Ferenz
Nicole Ferenz 92, GER
56.95
92GER
56.95
SB
  
Final D
1Marleen Gollnow
Marleen Gollnow 90, GER
57.39
90GER
57.39
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Lena Menzel
Lena Menzel 91, GER
2:09.24
91GER
2:09.24
SB
  
2Elise Pollini
Elise Pollini 93, FRA
2:10.88
93FRA
2:10.88
SB
  
3Anja Wagenblast
Anja Wagenblast 97, GER
2:13.43
97GER
2:13.43
SB
  
4Julia Rieger
Julia Rieger 94, GER
2:13.85
94GER
2:13.85
  
5Insa Schütze
Insa Schütze 95, GER
2:13.96
95GER
2:13.96
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand 87, GER
12.79
87GER
12.79
SB
  
2Kierre Beckles
Kierre Beckles 90, BAR
13.01
90BAR
13.01
=SB
  
3Franziska Hofmann
Franziska Hofmann 94, GER
13.02
94GER
13.02
SB
  
4Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
13.20
91GER
13.20
  
5Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
13.38
88AUT
13.38
  
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
DNF
91AUT
DNF
  
Final B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Monika Zapalska
Monika Zapalska 94, GER
13.21
94GER
13.21
PB
  
2Eva Wimberger
Eva Wimberger 93, AUT
13.55
93AUT
13.55
  
3Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer 89, GER
13.56
89GER
13.56
SB
  
4Svenja Rieck
Svenja Rieck 93, GER
13.75
93GER
13.75
SB
  
4Bianca Marten
Bianca Marten 89, GER
13.75
89GER
13.75
PB
  
Heat 1
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand 87, GER
12.94
87GER
12.94
SB
  
2Kierre Beckles
Kierre Beckles 90, BAR
13.08
90BAR
13.08
  
3Franziska Hofmann
Franziska Hofmann 94, GER
13.12
94GER
13.12
SB
  
4Svenja Rieck
Svenja Rieck 93, GER
13.82
93GER
13.82
  
5Verena Preiner
Verena Preiner 95, AUT
14.46
95AUT
14.46
  
Heat 2
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
13.02
91GER
13.02
SB
  
2Ricarda Lobe
Ricarda Lobe 94, GER
13.23
94GER
13.23
SB
  
3Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat 91, AUT
13.25
91AUT
13.25
  
4Bianca Marten
Bianca Marten 89, GER
13.90
89GER
13.90
SB
  
Heat 3
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
13.34
88AUT
13.34
SB
  
1Monika Zapalska
Monika Zapalska 94, GER
13.34
94GER
13.34
PB
  
3Eva Wimberger
Eva Wimberger 93, AUT
13.52
93AUT
13.52
=PB
  
4Sabrina Lindenmayer
Sabrina Lindenmayer 89, GER
13.75
89GER
13.75
SB
  
5Viktoria Müller
Viktoria Müller 96, GER
13.93
96GER
13.93
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Beatriz Ferrando
Beatriz Ferrando 86, ESP
1.74
86ESP
1.74
SB
  
2Hannah Budnik
Hannah Budnik 00, GER
1.74
00GER
1.74
  
3Johanna Michel
Johanna Michel 95, GER
1.71
95GER
1.71
  
K Längd     


Final A

Final

1Sosthene Taroum Moguenara
Sosthene Taroum Moguenara 89, GER
7.16
89GER
7.16
+1.6 PB
  
2Alexandra Wester
Alexandra Wester 94, GER
7.00w
94GER
7.00w
+3.3
  
3Melanie Bauschke
Melanie Bauschke 88, GER
6.90w
88GER
6.90w
+2.8
  
4Nadja Käther
Nadja Käther 88, GER
6.64w
88GER
6.64w
+2.3
  
5Maryse Luzolo
Maryse Luzolo 95, GER
6.57w
95GER
6.57w
+2.2
  
6Xenia Stolz
Xenia Stolz 89, GER
6.56
89GER
6.56
+1.5 SB
  
7Erica JarderSWE
6.43
+0.2
  
8Lisa Kurschilgen
Lisa Kurschilgen 91, GER
6.40w
91GER
6.40w
+2.6
  
9Annika Gärtz
Annika Gärtz 94, GER
6.34w
94GER
6.34w
+2.9
  
10Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen 93, FIN
6.28
93FIN
6.28
–0.4
  
11Nathalie Buschung
Nathalie Buschung 96, GER
6.18
96GER
6.18
+0.6 PB
  
Moguenara6.79
+0.6
x6.96
+1.8
7.017.16
+1.6
Westerx7.00w
+3.3
6.94w
+2.2
6.61
+1.2
6.78
-0.4
x
Bauschke6.63
+2.0
6.68
+1.6
6.90w
+2.8
x6.61w
+2.2
6.65
-0.6
Kätherx6.486.64w
+2.3
xx6.23
-0.6
Luzoloxx6.57w
+2.2
6.39
+1.6
xx
Stolzxx6.56
+1.5
xx6.50
+0.5
Jarderx6.43
+0.2
6.29
+1.7
xx6.31
-0.1
Kurschilgenxx6.40w
+2.6
xx6.24
+0.6
Gärtz6.29
-0.3
6.34w
+2.9
x
Mäkinen4.53
-0.1
6.22w
+2.2
6.28
-0.4
Buschungx6.18
+0.6
x
Final B
1Luisa Bodem
Luisa Bodem 93, GER
6.12
93GER
6.12
+0.9 PB
  
2Gesa Katharina Kratzsch
Gesa Katharina Kratzsch 91, GER
6.00
91GER
6.00
+0.5 SB
  
3Tina Pröger
Tina Pröger 95, GER
5.87w
95GER
5.87w
+2.7
  
4Maria Herbinger
Maria Herbinger 92, GER
5.85
92GER
5.85
+0.1 SB
  
5Sabine Hoja
Sabine Hoja 87, GER
5.78
87GER
5.78
+0.8 SB
  
6Britta Möllinger
Britta Möllinger 89, GER
5.77
89GER
5.77
+1.5 =PB
  
7Kristina Damianova
Kristina Damianova 86, BUL
5.76
86BUL
5.76
+0.4 SB
  
8Nina Garay
Nina Garay 96, GER
5.69
96GER
5.69
+1.5
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1MTG Mannheim 
MTG Mannheim  
44.03
GER
44.03
  
 Ricarda Lobe, Alexandra Burghardt, Nadine Gonska, Yasmin Kwadwo
K 100 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Alina Schneider
Alina Schneider 91, GER
12.20
91GER
12.20
  
2Friederike Matthes
Friederike Matthes 96, GER
12.28
96GER
12.28
  
3Kimberly Glabian
Kimberly Glabian 94, GER
12.30
94GER
12.30
  
Heat 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Kimberly Glabian
Kimberly Glabian 94, GER
12.21
94GER
12.21
PB
  
2Friederike Matthes
Friederike Matthes 96, GER
12.22
96GER
12.22
PB
  
Heat 2
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Alina Schneider
Alina Schneider 91, GER
12.28
91GER
12.28
  
Heat 3
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Annika Bornemann
Annika Bornemann 93, GER
12.28
93GER
12.28
  
F19 100 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo 99, GER
11.66
99GER
11.66
SB
  
2Katrin Fehm
Katrin Fehm 98, GER
11.77
98GER
11.77
  
3Chantal Butzek
Chantal Butzek 97, GER
11.83
97GER
11.83
  
4Kathrin Wallmann
Kathrin Wallmann 98, GER
11.92
98GER
11.92
  
5Johanna Bechthold
Johanna Bechthold 97, GER
11.97
97GER
11.97
  
6Sophia Junk
Sophia Junk 99, GER
12.02
99GER
12.02
  
7Géraldine Frey
Géraldine Frey 97, SUI
12.11
97SUI
12.11
  
8Lisa Grünert
Lisa Grünert 98, GER
12.17
98GER
12.17
  
Final B
Vind: -1.6
Vind: -1.6
1Carina Pölzl
Carina Pölzl 97, AUT
12.11
97AUT
12.11
  
2Celina Kränzle
Celina Kränzle 97, GER
12.18
97GER
12.18
  
3Hendrikje Richter
Hendrikje Richter 97, GER
12.19
97GER
12.19
  
4Eva-Maria Nies
Eva-Maria Nies 99, GER
12.21
99GER
12.21
  
5Carolin Kleyer
Carolin Kleyer 99, GER
12.25
99GER
12.25
  
6Katarina Rocke
Katarina Rocke 98, GER
12.37
98GER
12.37
  
Heat 1
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo 99, GER
11.78
99GER
11.78
SB
  
2Sophia Junk
Sophia Junk 99, GER
11.88
99GER
11.88
SB
  
3Carina Pölzl
Carina Pölzl 97, AUT
11.91
97AUT
11.91
  
4Lisa Nippgen
Lisa Nippgen 97, GER
12.05
97GER
12.05
SB
  
5Michelle Hering
Michelle Hering 98, GER
12.15
98GER
12.15
PB
  
6Frida Sångren
Frida Sångren 97, DEN
12.25
97DEN
12.25
PB
  
7Luna Bulmahn
Luna Bulmahn 99, GER
12.26
99GER
12.26
PB
  
Heat 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Katrin Fehm
Katrin Fehm 98, GER
11.57
98GER
11.57
PB
  
2Johanna Bechthold
Johanna Bechthold 97, GER
11.72
97GER
11.72
SB
  
3Chantal Butzek
Chantal Butzek 97, GER
11.79
97GER
11.79
SB
  
4Katarina Rocke
Katarina Rocke 98, GER
11.99
98GER
11.99
PB
  
5Laura Großhaus
Laura Großhaus 98, GER
12.28
98GER
12.28
  
6Bettina Rinderer
Bettina Rinderer 97, AUT
12.31
97AUT
12.31
PB
  
7Kassandra Römer
Kassandra Römer 99, GER
12.32
99GER
12.32
PB
  
Heat 3
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1Kathrin Wallmann
Kathrin Wallmann 98, GER
11.69
98GER
11.69
PB
  
2Géraldine Frey
Géraldine Frey 97, SUI
11.81
97SUI
11.81
PB
  
3Lisa Grünert
Lisa Grünert 98, GER
11.82
98GER
11.82
PB
  
4Abigail Adjei
Abigail Adjei 97, GER
12.01
97GER
12.01
SB
  
5Karoline Maria Sauer
Karoline Maria Sauer 97, GER
12.22
97GER
12.22
PB
  
6Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 00, GER
12.33
00GER
12.33
PB
  
Heat 4
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Jasmin Wulf
Jasmin Wulf 97, GER
11.88
97GER
11.88
PB
  
2Eva-Maria Nies
Eva-Maria Nies 99, GER
11.92
99GER
11.92
PB
  
3Carolin Kleyer
Carolin Kleyer 99, GER
11.95
99GER
11.95
PB
  
4Hanna Schopper
Hanna Schopper 99, GER
12.07
99GER
12.07
PB
  
5Sandra Wagner
Sandra Wagner 97, GER
12.19
97GER
12.19
PB
  
6Sabrina Häßler
Sabrina Häßler 99, GER
12.24
99GER
12.24
SB
  
Heat 5
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Hendrikje Richter
Hendrikje Richter 97, GER
11.90
97GER
11.90
PB
  
2Celina Kränzle
Celina Kränzle 97, GER
11.95
97GER
11.95
PB
  
3Ronja Frei
Ronja Frei 97, GER
12.16
97GER
12.16
SB
  
4Jeanne Lea Mbiena Yombock
Jeanne Lea Mbiena Yombock 01, GER
12.18
01GER
12.18
PB
  
5Michelle Janiak
Michelle Janiak 98, GER
12.20
98GER
12.20
PB
  
6Alina Hinkelmann
Alina Hinkelmann 97, GER
12.33
97GER
12.33
PB
  
Heat 6
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Tiffany Eidner
Tiffany Eidner 97, GER
12.07w
97GER
12.07w
  
2Miriam Sinning
Miriam Sinning 99, GER
12.26w
99GER
12.26w
  
3Lara Tornow
Lara Tornow 00, GER
12.35w
00GER
12.35w
  
Heat 7
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Denise Uphoff
Denise Uphoff 00, GER
12.04
00GER
12.04
PB
  
F19 100 m häck     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Miriam Sinning
Miriam Sinning 99, GER
14.09
99GER
14.09
  
2Paula Hasse
Paula Hasse 97, GER
14.10
97GER
14.10
SB
  
3Anne Weigold
Anne Weigold 98, GER
14.19
98GER
14.19
  
4Nancy Beinlich
Nancy Beinlich 97, GER
14.33
97GER
14.33
  
5Jessica Suschlik
Jessica Suschlik 97, GER
14.36
97GER
14.36
  
6Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt 98, GER
14.50
98GER
14.50
  
Heat 1
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Anne Weigold
Anne Weigold 98, GER
14.00
98GER
14.00
PB
  
2Nancy Beinlich
Nancy Beinlich 97, GER
14.18
97GER
14.18
SB
  
3Paula Hasse
Paula Hasse 97, GER
14.36
97GER
14.36
  
4Vanessa Hammerschmidt
Vanessa Hammerschmidt 98, GER
14.42
98GER
14.42
  
Heat 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Miriam Sinning
Miriam Sinning 99, GER
13.99
99GER
13.99
PB
  
2Jessica Suschlik
Jessica Suschlik 97, GER
14.26
97GER
14.26
PB
  
3Celina Schweizer
Celina Schweizer 99, GER
14.51
99GER
14.51
PB
  
F19 Längd     


Final A

Final

1Abigail Adjei
Abigail Adjei 97, GER
6.11
97GER
6.11
+0.9 SB
  
2Tabea Christ
Tabea Christ 98, GER
6.09
98GER
6.09
–0.2 SB
  
3Antonia Kohl
Antonia Kohl 99, GER
5.93
99GER
5.93
–2.0
  
4Merle Homeier
Merle Homeier 99, GER
5.86
99GER
5.86
–0.1
  
5Imke Daalmann
Imke Daalmann 99, GER
5.78
99GER
5.78
+0.1 SB
  
6Synthia Oguama
Synthia Oguama 98, GER
5.73
98GER
5.73
–1.0
  
7Julia Mol
Julia Mol 97, GER
5.69
97GER
5.69
–0.9 SB
  
8Ronja Frei
Ronja Frei 97, GER
5.69
97GER
5.69
+0.9 SB
  
9Olivia Tzschach
Olivia Tzschach 00, GER
5.68
00GER
5.68
+0.3
  
10Lea-Jasmin Riecke
Lea-Jasmin Riecke 00, GER
5.62
00GER
5.62
–1.5