8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
Tävlande: 77 (39+38)   Starter: 89 (44+45)


select distinct results16.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results16.Ind AS Indiiy, results16.ID AS ID, results16.ID AS IDI, Events.TF AS type, results16.eventname AS en2, results16.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results16.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results16.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results16.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results16.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results16.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results16.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results16.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results16.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results16.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results16.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results16.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results16.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results16.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results16.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results16.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results16 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results16.ID AND CASE WHEN results16.Sex=1 and (results16.secondarypos not rlike ('K|F') or results16.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results16.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results16.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results16.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results16.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results16.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results16.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results16.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results16.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results16.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results16.iid LEFT JOIN world.countries ON results16.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results16.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results16.IID=combinedmen.parentid AND results16.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results16.IID=combinedwomen.parentid AND results16.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results16.iid=womenpbestsweden.iid AND (results16.Sex=2 OR results16.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results16.iid=womensbestsweden.iid AND (results16.Sex=2 OR results16.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results16.CID= 12873917 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results16.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results16.AGO=12 THEN 999999 ELSE results16.AGO END, results16.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
2Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
11.73
KFUM Örebro
11.73
PB
  
3Johan Ndure
Johan Ndure 81, Snipers IF
11.74
Stockholms Snipers IF
11.74
SB
  
M 200 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Giovanni InostrozaTurebergs FK
22.45
SB
  
3Sebastian Stevens
23.61
Eskilstuna FI
23.61
PB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Fredrik ÅströmTäby IS
50.79
SB
  
M 3000 m     


Final A

Final

4Hannes HejdebäckGefle IF
9:54.54
PB
  
M 2000 m hinder     


Final A

Final

2Abshir Awees
Abshir Awees 95, KFUM Örebro
7:05.83
KFUM Örebro
7:05.83
SB
  
3Adam Westermark
7:19.03
Turebergs FK
7:19.03
PB
  
4Filip Hallberg
8:13.39
Gefle IF
8:13.39
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
17.80
KFUM Örebro
17.80
PB
  
2Hunter S Mabon
18.02
Danderyds SK
18.02
SB
  
3Mattias Gradin
18.40
Stockholms Snipers IF
18.40
PB
  
4Daniel Skalk
19.63
Gefle IF
19.63
PB
  
5Staffan Risberg
20.05
Turebergs FK
20.05
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Benjamin Mullen
54.53
Turebergs FK
54.53
SB
  
2Fredrik WohlfahrtTäby IS
59.89
PB
  
3Ali Mohammed
Ali Mohammed 94, Eskilstuna
1:00.88
Eskilstuna FI
1:00.88
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

2Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
1.95
Eskilstuna FI
1.95
SB
  
4Kevin VaseghiGefle IF
1.81
SB
  
M Stav     


Final A

Final

2Hannes GidlöfGefle IF
3.80
SB
  
3Hunter S Mabon
3.60
Danderyds SK
3.60
PB
  
6Viktor Ohlsson
3.20
Eskilstuna FI
3.20
SB
  
7Anthon Gyllensten
3.10
Stockholms Snipers IF
3.10
SB
  
M Längd     


Final A

Final

1Emil Bergqvist
Emil Bergqvist 91, KFUM Örebro
7.10w
KFUM Örebro
7.10w
+2.8
  
2Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.06
Eskilstuna FI
7.06
+1.7 SB
  
3Johan BengtssonTäby IS
6.53w
+3.0
  
4Johan Ndure
Johan Ndure 81, Snipers IF
6.33w
Stockholms Snipers IF
6.33w
+3.2
  
6Giovanni InostrozaTurebergs FK
6.09
+1.9 SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
13.14w
KFUM Örebro
13.14w
+2.6
  
2Nils-Göran NilssonTäby IS
12.02
+1.9 SB
  
3Noa Fridell
Noa Fridell 99, Eskilstuna
11.85w
Eskilstuna FI
11.85w
+2.4
  
4Kevin Duvert
11.79
Turebergs FK
11.79
+0.5 SB
  
5Natthaphon MuanngoenGefle IF
11.22
+0.1 PB
  
M Kula     


Final A

Final

2Fred Stenberg
12.40
Gefle IF
12.40
SB
  
3Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
12.11
KFUM Örebro
12.11
PB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Albin Lager
Albin Lager 96, KFUM Örebro
48.75
KFUM Örebro
48.75
PB
  
4Tony Settle
Tony Settle 75, Eskilstuna
32.07
Eskilstuna FI
32.07
SB
  
5William Frobe
30.64
Täby IS
30.64
PB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Robert AlnerothGefle IF
57.43
SB
  
4Johan Jergander
Johan Jergander 70, Ösmo Nynäs
35.42
Ösmo Nynäs FIK
35.42
SB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
75.01
KFUM Örebro
75.01
SB
  
3Mikael FranssonGefle IF
48.19
SB
  
4Mathias Stjernlöf
45.31
Eskilstuna FI
45.31
PB
  
5Anton Cigéhn
44.70
Täby IS
44.70
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Karolina Nikamo
12.21
Upsala IF
12.21
SB
  
2Evelina Nilsson
12.27
IFK Umeå
12.27
SB
  
4Tilda Feltenmark
12.84
Huddinge AIS
12.84
PB
  
5Elenor Derrah
12.99
IFK Tumba
12.99
PB
  
K 200 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
25.02
PB
  
4Emilia Jandér
27.50
Huddinge AIS
27.50
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Ida Jansson
Ida Jansson 95, Upsala IF
57.49
Upsala IF
57.49
PB
  
3Filippa Häggström
1:04.03
IFK Umeå
1:04.03
PB
  
4Elwira Ripsweden
1:04.34
IFK Tumba
1:04.34
PB
  
5Emilia Jandér
1:05.36
Huddinge AIS
1:05.36
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

2Freja Nygren
2:20.88
IF Skade
2:20.88
SB
  
3Lisa Weyhenmeyer
2:25.75
Upsala IF
2:25.75
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

3Matilda JosefssonGefle IF
5:08.80
PB
  
4Åsa Nylander
5:34.29
IFK Tumba
5:34.29
SB
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Åsa Nylander
11:27.60
IFK Tumba
11:27.60
SB
  
2Angelica Strandberg
12:06.11
IFK Umeå
12:06.11
SB
  
K 1500 m hinder     


Final A

Final

1Tyra Morell
Tyra Morell 02, Upsala IF
5:50.18
Upsala IF
5:50.18
PB
  
2Tove Olsson
6:10.55
Sågmyra SK
6:10.55
SB
  
3Klara Hofer Mattsson
6:13.90
IFK Umeå
6:13.90
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +1.9

Final A

Final

Vind: +1.9
2Hanna Axelsson
15.58
Upsala IF
15.58
PB
  
4Lova Stenberg
19.95
IFK Umeå
19.95
PB
  
5Stella Vetro
19.97
PB
  
6Ellen Haavisto
20.11
Eskilstuna FI
20.11
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Johanna Dyremark
1:02.77
IFK Tumba
1:02.77
SB
  
2Alva Wolwan
Alva Wolwan 01, Upsala IF
1:12.05
Upsala IF
1:12.05
PB
  
3Minna Södermark
1:16.44
IFK Umeå
1:16.44
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Lovisa ÖstervallIFK Tumba
1.75
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Emmy Haavisto
Emmy Haavisto 00, Eskilstuna
3.11
Eskilstuna FI
3.11
PB
  
2Madeleine EngströmHuddinge AIS
3.04
PB
  
4Stella Vetro
2.34
PB
  
6Eila JanssonGefle IF
2.24
PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Linnea Tillman
Linnea Tillman 98, Råby-Rekarne
5.52w
Råby-Rekarne FIF
5.52w
+2.3
  
2Frida Lindström
5.39w
Huddinge AIS
5.39w
+4.2
  
4Claudia Spanier
5.23
Upsala IF
5.23
+1.6 PB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Sofia Nilsson
11.97w
Gefle IF
11.97w
+3.0
  
2Johanna DyremarkIFK Tumba
11.55w
+2.6
  
3Frida Lindström
11.50
Huddinge AIS
11.50
+1.2 SB
  
4Sofia Andersson
11.20w
Upsala IF
11.20w
+2.5
  
K Kula     


Final A

Final

1Mathilda ErikssonIFK Tumba
13.05
PB
  
4Louise Svensson
10.46
Eskilstuna FI
10.46
PB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Anna WikströmIFK Tumba
41.27
SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Kajsa Wennberg
53.64
Upsala IF
53.64
  
2Kristina Andersson
52.18
Råby-Rekarne FIF
52.18
SB
  
4Evelina SjöströmIFK Tumba
26.67
PB
  
K Spjut     


Final A

Final

1Mathilda ErikssonIFK Tumba
37.77
PB