19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 156 (89+67)   Starter: 188 (105+83)
Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
6.53
76SKN
6.53
SB
  0.147
2Joe Morris
Joe Morris 89, USA
6.59
89USA
6.59
SB
  0.148
3Julian Reus
Julian Reus 88, GER
6.59
88GER
6.59
  0.143
4Henricho Bruintjies
Henricho Bruintjies 93, RSA
6.65
93RSA
6.65
PB
  0.149
5Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
6.66
84NED
6.66
SB
  0.145
6Emmanuel Biron
Emmanuel Biron 88, FRA
6.71
88FRA
6.71
SB
  0.150
Christian Blum
Christian Blum 87, GER
DQ
87GER
DQ
  
Mike Rodgers
Mike Rodgers 85, USA
DQ
85USA
DQ
  
Heat 1
1Mike Rodgers
Mike Rodgers 85, USA
6.60
85USA
6.60
Q
  0.144
2Joe Morris
Joe Morris 89, USA
6.66
89USA
6.66
q
  0.131
3Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
6.74
84NED
6.74
SB
  0.151
4Christian Blum
Christian Blum 87, GER
6.74
87GER
6.74
  0.135
5Solomon Bockarie
Solomon Bockarie 87, NED
6.75
87NED
6.75
PB
  0.144
6Roy Schmidt
Roy Schmidt 91, GER
6.81
91GER
6.81
=SB
  0.138
7Sydney Siame
Sydney Siame 97, ZAM
7.04
97ZAM
7.04
PB
  0.147
8Joshua Koßmann
Joshua Koßmann 95, GER
7.07
95GER
7.07
PB
  0.102
Heat 2
1Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
6.60
76SKN
6.60
SB
Q
  0.167
2Julian Reus
Julian Reus 88, GER
6.66
88GER
6.66
q
  0.138
3Henricho Bruintjies
Henricho Bruintjies 93, RSA
6.68
93RSA
6.68
PB
q
  0.125
4Emmanuel Biron
Emmanuel Biron 88, FRA
6.72
88FRA
6.72
=SB
q
  0.132
5Robert Polkowski
Robert Polkowski 94, GER
6.74
94GER
6.74
  0.137
6Hensley Paulina
Hensley Paulina 93, NED
6.75
93NED
6.75
PB
  0.142
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga 87, GER
DQ
87GER
DQ
  
Alex Wilson
Alex Wilson 90, SUI
DQ
90SUI
DQ
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:46.00
89POL
1:46.00
SB
  
2Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:46.79
92FRA
1:46.79
PB
  
3Erik Sowinski
Erik Sowinski 89, USA
1:47.58
89USA
1:47.58
SB
  
4Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:47.76
91NED
1:47.76
SB
  
5Sören Ludolph
Sören Ludolph 88, GER
1:50.51
88GER
1:50.51
  
Bram Som
Bram Som 80, NED
DNF
80NED
DNF
  pace 50.86 400m
Final B
1Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
1:46.79
89QAT
1:46.79
SB
  
2Mark English
Mark English 93, IRL
1:47.28
93IRL
1:47.28
SB
  
3Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:48.57
87DEN
1:48.57
SB
  
4Alfred Kipketer
Alfred Kipketer 96, KEN
1:48.58
96KEN
1:48.58
PB
  
5Andreas Lange
Andreas Lange 91, GER
1:49.95
91GER
1:49.95
  
Reuben Bett
Reuben Bett 84, KEN
DNF
84KEN
DNF
  pace 51.22 400m
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Elijah Manangoi
Elijah Manangoi 93, KEN
3:39.77
93KEN
3:39.77
PB
  
2Bethwel Birgen
Bethwel Birgen 88, KEN
3:39.89
88KEN
3:39.89
SB
  
3Jakub Holuša
Jakub Holuša 88, CZE
3:40.94
88CZE
3:40.94
SB
  
4Vincent Kibet
Vincent Kibet 91, KEN
3:40.95
91KEN
3:40.95
SB
  
5Manuel Olmedo
Manuel Olmedo 83, ESP
3:41.58
83ESP
3:41.58
SB
  
6Florian Orth
Florian Orth 89, GER
3:41.59
89GER
3:41.59
SB
  
7Collins Cheboi
Collins Cheboi 87, KEN
3:41.60
87KEN
3:41.60
SB
  
8Fouad El Kaam
Fouad El Kaam 88, MAR
3:42.47
88MAR
3:42.47
SB
  
9Gilbert Kwemoi
Gilbert Kwemoi 97, KEN
3:42.64
97KEN
3:42.64
PB
  
10Mekonnen Gebremedhin
Mekonnen Gebremedhin 88, ETH
3:42.77
88ETH
3:42.77
SB
  
Nicholas Kipkoech
Nicholas Kipkoech 92, KEN
DNF
92KEN
DNF
  pace 56.62 400m 1:57.39 800m
Final B
1Charles Grethen
Charles Grethen 92, LUX
3:45.05
92LUX
3:45.05
PB
  
2Undessa Abdi Uya
Undessa Abdi Uya 95, ETH
3:46.92
95ETH
3:46.92
SB
  
3Clemens Bleistein
Clemens Bleistein 90, GER
3:47.09
90GER
3:47.09
SB
  
4Toni Riediger
Toni Riediger 93, GER
3:48.36
93GER
3:48.36
PB
  
5Lukas Abele
Lukas Abele 97, GER
3:49.10
97GER
3:49.10
PB
  
6Amanal Petros
Amanal Petros 95, GER
3:50.54
95GER
3:50.54
PB
  
7Leif Gunkel
Leif Gunkel 96, GER
3:54.66
96GER
3:54.66
  
8Marc Tortell
Marc Tortell 97, GER
3:58.19
97GER
3:58.19
  
9Marvin Hebenbrock
Marvin Hebenbrock 97, GER
3:59.78
97GER
3:59.78
PB
  
Julius Lawnik
Julius Lawnik 95, GER
DNF
95GER
DNF
  pace 57.93 400m 1:58.54 800m
Patrick Zwicker
Patrick Zwicker 94, GER
DNF
94GER
DNF
  
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Augustine Choge
Augustine Choge 87, KEN
7:39.23
87KEN
7:39.23
SB
  
2Caleb Ndiku
Caleb Ndiku 92, KEN
7:39.82
92KEN
7:39.82
SB
  
3Yenew Alamirew
Yenew Alamirew 90, ETH
7:40.24
90ETH
7:40.24
SB
  
4Albert Rop
Albert Rop 92, BRN
7:40.29
92BRN
7:40.29
SB
  
5Yasin Haji
Yasin Haji 96, ETH
7:42.18
96ETH
7:42.18
PB
  
6Isiah Koech
Isiah Koech 93, KEN
7:42.53
93KEN
7:42.53
SB
  
7Vincent Rono
Vincent Rono 90, KEN
7:43.04
90KEN
7:43.04
SB
  
8Paul Kipsiele Koech
Paul Kipsiele Koech 81, KEN
7:45.09
81KEN
7:45.09
SB
  
9Edwin Soi
Edwin Soi 86, KEN
7:54.16
86KEN
7:54.16
SB
  
10Pieter-Jan Hannes
Pieter-Jan Hannes 92, BEL
8:08.44
92BEL
8:08.44
SB
  
Jackson Kivuva
Jackson Kivuva 88, KEN
DNF
88KEN
DNF
  pace 2:32.90 1000m
Othmane El Goumri
Othmane El Goumri 92, MAR
7:51.82DQ
92MAR
7:51.82DQ
  
M 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, ESP
7.49
91ESP
7.49
SB NR
  0.120
2Dimitri Bascou
Dimitri Bascou 87, FRA
7.52
87FRA
7.52
SB
  0.157
3Garfield Darien
Garfield Darien 87, FRA
7.62
87FRA
7.62
SB
  0.139
4Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.68
88GER
7.68
SB
  0.140
4Kevin Craddock
Kevin Craddock 87, USA
7.68
87USA
7.68
SB
  0.150
6Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis 87, GRE
7.76
87GRE
7.76
  0.160
7Lawrence Clarke
Lawrence Clarke 90, GBR
7.77
90GBR
7.77
  0.138
8Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.80
89HUN
7.80
  0.150
Heat 1
1Orlando Ortega
Orlando Ortega 91, ESP
7.54
91ESP
7.54
SB
Q
  0.151
2Garfield Darien
Garfield Darien 87, FRA
7.67
87FRA
7.67
SB
q
  0.144
3Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis 87, GRE
7.69
87GRE
7.69
SB
q
  0.142
4Lawrence Clarke
Lawrence Clarke 90, GBR
7.76
90GBR
7.76
=SB
q
  0.139
5Simon Krauss
Simon Krauss 92, FRA
7.82
92FRA
7.82
  0.149
6David Klöckner
David Klöckner 90, GER
8.05
90GER
8.05
  0.174
7Matthias Bühler
Matthias Bühler 86, GER
8.06
86GER
8.06
  0.151
Heat 2
1Dimitri Bascou
Dimitri Bascou 87, FRA
7.60
87FRA
7.60
SB
Q
  0.157
2Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.72
88GER
7.72
SB
q
  0.138
3Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.77
89HUN
7.77
q
  0.149
4Kevin Craddock
Kevin Craddock 87, USA
7.81
87USA
7.81
q
  0.157
5Greggmar Swift
Greggmar Swift 91, BAR
7.84
91BAR
7.84
  0.139
6Alexander John
Alexander John 86, GER
7.87
86GER
7.87
SB
  0.175
7René Mählmann
René Mählmann 93, GER
8.01
93GER
8.01
PB
  0.150
M Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.60
86GRE
5.60
  
2Shawnacy Barber
Shawnacy Barber 94, CAN
5.60
94CAN
5.60
  
2Huang Bokai 
Huang Bokai  96, CHN
5.60
96CHN
5.60
PB
  
4Augusto Dutra
Augusto Dutra 90, BRA
5.50
90BRA
5.50
  
5Carlo Paech
Carlo Paech 92, GER
5.50
92GER
5.50
  
6Xue Changrui 
Xue Changrui  91, CHN
5.50
91CHN
5.50
  
7Karsten Dilla
Karsten Dilla 89, GER
5.35
89GER
5.35
SB
  
8Hiroki Ogita
Hiroki Ogita 87, JPN
5.35
87JPN
5.35
  
9Tobias Scherbarth
Tobias Scherbarth 85, GER
5.20
85GER
5.20
  
10Daniel Clemens
Daniel Clemens 92, GER
5.20
92GER
5.20
  
10Tom Konrad
Tom Konrad 91, GER
5.20
91GER
5.20
  
Hendrik Gruber
Hendrik Gruber 86, GER
NH
86GER
NH
  
Raphael Holzdeppe
Raphael Holzdeppe 89, GER
NH
89GER
NH
  
5.205.355.505.605.70
Filippídis-ooxoxxx
Barber-xoxoxoxxx
Huang Bokai-oxxoxoxxx
Dutra-xxooxxx
Paech--xo-xxx
Xue Changrui-xxoxoxxx
Dillaxxooxxx
Ogita-xoxxx
Scherbarthoxxx
Clemensxoxxx
Konradxoxxx
Gruberxxx
Holzdeppe---xxx
Kvinnor
K 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.16
97POL
7.16
  0.133
2Barbara Pierre
Barbara Pierre 87, USA
7.21
87USA
7.21
SB
  0.139
3Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.25
92NED
7.25
  0.143
4Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
7.27
89RSA
7.27
SB
  0.164
5Rosângela Santos
Rosângela Santos 90, BRA
7.27
90BRA
7.27
PB
  0.132
6Desiree Henry
Desiree Henry 95, GBR
7.28
95GBR
7.28
SB
  0.165
7Nataliya Pohrebnyak
Nataliya Pohrebnyak 88, UKR
7.30
88UKR
7.30
  0.162
8Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.32
92SUI
7.32
  0.160
Heat 1
1Rosângela Santos
Rosângela Santos 90, BRA
7.32
90BRA
7.32
PB
Q
  0.144
2Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji 92, SUI
7.33
92SUI
7.33
q
  0.155
3Nataliya Pohrebnyak
Nataliya Pohrebnyak 88, UKR
7.33
88UKR
7.33
q
  0.145
4Inna Weit
Inna Weit 88, GER
7.42
88GER
7.42
SB
  0.145
5Naomi Sedney
Naomi Sedney 94, NED
7.45
94NED
7.45
  0.189
6Chantal Butzek
Chantal Butzek 97, GER
7.49
97GER
7.49
  0.151
7Jeneba Tarmoh
Jeneba Tarmoh 89, USA
7.53
89USA
7.53
SB
  0.162
Heat 2
1Ewa Swoboda
Ewa Swoboda 97, POL
7.19
97POL
7.19
Q
  0.151
2Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.24
92NED
7.24
SB
q
  0.142
3Carina Horn
Carina Horn 89, RSA
7.29
89RSA
7.29
SB
q
  0.180
4Barbara Pierre
Barbara Pierre 87, USA
7.32
87USA
7.32
q
  0.155
5Desiree Henry
Desiree Henry 95, GBR
7.32
95GBR
7.32
SB
q
  0.182
6Maja Mihalinec
Maja Mihalinec 89, SLO
7.34
89SLO
7.34
=SB
  0.177
7Janina Kölsch
Janina Kölsch 91, GER
7.65
91GER
7.65
  0.173
K 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Habitam Alemu
Habitam Alemu 97, ETH
2:01.99
97ETH
2:01.99
PB
  
2Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:02.19
94GER
2:02.19
PB
  
3Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik 91, POL
2:02.29
91POL
2:02.29
SB
  
4Selina Büchel
Selina Büchel 91, SUI
2:02.91
91SUI
2:02.91
SB
  
5Fabienne Kohlmann
Fabienne Kohlmann 89, GER
2:02.96
89GER
2:02.96
PB
  
6Anastasiya Tkachuk
Anastasiya Tkachuk 93, UKR
2:03.72
93UKR
2:03.72
  
7Rababe Arafi
Rababe Arafi 91, MAR
2:06.82
91MAR
2:06.82
SB
  
Olena Zhushman
Olena Zhushman 85, UKR
DNF
85UKR
DNF
  pace 59.45 400m
Final B
1Stella Kubasch
Stella Kubasch 92, GER
2:06.30
92GER
2:06.30
  
2Denise Krebs
Denise Krebs 87, GER
2:07.45
87GER
2:07.45
PB
  
3Lena Klaassen
Lena Klaassen 91, GER
2:07.55
91GER
2:07.55
SB
  
4Mareen Kalis
Mareen Kalis 97, GER
2:08.28
97GER
2:08.28
SB
  
5Ariane Ballner
Ariane Ballner 96, GER
2:08.78
96GER
2:08.78
SB
  
6Rebekka Ackers
Rebekka Ackers 90, GER
2:08.91
90GER
2:08.91
PB
  
7Tanja Spill
Tanja Spill 95, GER
2:10.15
95GER
2:10.15
  
Christine Gess
Christine Gess 94, GER
DNF
94GER
DNF
  pace 61.31 400m
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
8.00
89BLR
8.00
SB
  0.150
2Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
8.01
89GER
8.01
SB
  0.145
3Serita Solomon
Serita Solomon 90, GBR
8.05
90GBR
8.05
SB
  0.146
4Nia Ali
Nia Ali 88, USA
8.07
88USA
8.07
  0.165
5Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
8.12
91GER
8.12
  0.155
6Giulia Pennella
Giulia Pennella 89, ITA
8.13
89ITA
8.13
SB
  0.197
7Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.20
93POL
8.20
  0.175
8Alice Decaux
Alice Decaux 85, FRA
8.34
85FRA
8.34
  0.156
Heat 1
1Alina Talay
Alina Talay 89, BLR
8.05
89BLR
8.05
SB
Q
  0.147
2Giulia Pennella
Giulia Pennella 89, ITA
8.14
89ITA
8.14
SB
q
  0.147
3Serita Solomon
Serita Solomon 90, GBR
8.14
90GBR
8.14
q
  0.160
4Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.18
93POL
8.18
q
  0.145
5Lucy Hatton
Lucy Hatton 94, GBR
8.23
94GBR
8.23
SB
  0.150
6Eva Strogies
Eva Strogies 91, GER
8.33
91GER
8.33
  0.152
7Monika Zapalska
Monika Zapalska 94, GER
8.42
94GER
8.42
  0.127
8Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.54
97BLR
8.54
  0.174
Heat 2
1Cindy Roleder
Cindy Roleder 89, GER
8.03
89GER
8.03
SB
Q
  0.151
2Nia Ali
Nia Ali 88, USA
8.09
88USA
8.09
q
  0.167
3Pamela Dutkiewicz
Pamela Dutkiewicz 91, GER
8.18
91GER
8.18
q
  0.151
4Alice Decaux
Alice Decaux 85, FRA
8.19
85FRA
8.19
SB
q
  0.132
5Ginnie Crawford
Ginnie Crawford 83, USA
8.23
83USA
8.23
SB
  0.120
6Tiffani McReynolds
Tiffani McReynolds 91, USA
8.26
91USA
8.26
SB
  0.167
7Eefje Boons
Eefje Boons 94, NED
8.46
94NED
8.46
  0.155
8Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
8.57
88AUT
8.57
SB
  0.156
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ivana Španović
Ivana Španović 90, SRB
6.79
90SRB
6.79
SB
  
2Alexandra Wester
Alexandra Wester 94, GER
6.72
94GER
6.72
PB
  
3Shara Proctor
Shara Proctor 88, GBR
6.69
88GBR
6.69
SB
  
4Chantel Malone
Chantel Malone 91, IVB
6.45
91IVB
6.45
SB
  
5Alina Rotaru
Alina Rotaru 93, ROU
6.38
93ROU
6.38
  
6Erica JarderSWE
6.34
SB
  
7Melanie Bauschke
Melanie Bauschke 88, GER
6.31
88GER
6.31
SB
  
8Jana Velďáková
Jana Velďáková 81, SVK
6.28
81SVK
6.28
SB
  
9Lena Malkus
Lena Malkus 93, GER
6.22
93GER
6.22
SB
  
9Xenia Stolz
Xenia Stolz 89, GER
6.22
89GER
6.22
  
Španovićx6.716.796.606.77
Wester6.286.726.356.646.536.44
Proctor6.696.546.556.476.296.52
Malone6.146.326.456.22xx
Rotaru6.36xx6.316.386.38
Jarder5.956.346.286.226.15x
Bauschkex6.316.236.166.126.14
Velďákováx6.286.19xxx
Malkus6.22xx
Stolzxx6.22
K Tresteg     
Inne

Final A

Final
Inne
1Jenny Elbe
Jenny Elbe 90, GER
14.12
90GER
14.12
PB
  
2Kristin Gierisch
Kristin Gierisch 90, GER
14.10
90GER
14.10
  
3Rouguy Diallo
Rouguy Diallo 95, FRA
13.97
95FRA
13.97
PB
  
4Neele Eckhardt
Neele Eckhardt 92, GER
13.63
92GER
13.63
PB
  
5Jeanine Assani Issouf
Jeanine Assani Issouf 92, FRA
13.62
92FRA
13.62
SB
  
6Anna Jagaciak Michalska
Anna Jagaciak Michalska 90, POL
13.59
90POL
13.59
SB
  
7Dana Velďáková
Dana Velďáková 81, SVK
13.40
81SVK
13.40
SB
  
8Patrícia Mamona
Patrícia Mamona 88, POR
13.39
88POR
13.39
  
9Susana Costa
Susana Costa 84, POR
13.30
84POR
13.30
  
10Katja Demut
Katja Demut 83, GER
13.07
83GER
13.07
  
11Klaudia Kaczmarek
Klaudia Kaczmarek 90, GER
12.86
90GER
12.86
  
Elbe13.88x13.90x14.1213.91
Gierisch13.2013.8513.6014.0713.9814.10
Diallox13.9713.1513.77x13.81
Eckhardt13.3013.63xx13.3113.45
Assani Issoufx13.6213.50x13.56x
Jagaciak Michalska13.3513.5813.4813.5613.5913.50
Velďáková13.40xxxx13.34
Mamona13.33xx13.3013.39x
Costaxx13.30
Demut11.3612.8213.07
Kaczmarekxx12.86