19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Arena: Østerbro Stadium
Tävlande: 134 (91+43)   Starter: 147 (100+47)
Män
M 100 m     

Vind: +0.8

Final A

Final

Vind: +0.8
1Ojie Edoburun
Ojie Edoburun 96, GBR
10.36
96GBR
10.36
  
2Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
10.38
84NOR
10.38
  
3Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
10.55
93NOR
10.55
  
4Ramone McKenzie
Ramone McKenzie 90, JAM
10.58
90JAM
10.58
  
5Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.66
95DEN
10.66
  
6Frederik Thomsen
Frederik Thomsen 93, DEN
10.71
93DEN
10.71
SB
  
7Seyi Smith
Seyi Smith 87, CAN
10.78
87CAN
10.78
  
8Festus Asante
Festus Asante 94, DEN
10.79
94DEN
10.79
  
Final B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
10.91
89DEN
10.91
  
Heat 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Ramone McKenzie
Ramone McKenzie 90, JAM
10.56
90JAM
10.56
=SB
  
2Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
10.60
93NOR
10.60
  
3Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
10.94
89DEN
10.94
  
Heat 2
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
10.29w
84NOR
10.29w
  
2Frederik Thomsen
Frederik Thomsen 93, DEN
10.69w
93DEN
10.69w
  
3Kasper Stærk
Kasper Stærk 83, DEN
11.06w
83DEN
11.06w
  
Heat 3
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Ojie Edoburun
Ojie Edoburun 96, GBR
10.40
96GBR
10.40
  
2Morten Dalgaard Madsen
Morten Dalgaard Madsen 95, DEN
10.56
95DEN
10.56
  
3Seyi Smith
Seyi Smith 87, CAN
10.75
87CAN
10.75
  
4Festus Asante
Festus Asante 94, DEN
10.78
94DEN
10.78
  
5Mathias Skou
Mathias Skou 86, DEN
11.01
86DEN
11.01
PB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Sadam Koumi
Sadam Koumi 94, SUD
45.83
94SUD
45.83
  
2Jarryd Dunn
Jarryd Dunn 92, GBR
46.10
92GBR
46.10
  
3Peter Matthews
Peter Matthews 89, JAM
46.34
89JAM
46.34
  
4Nick Ekelund-ArenanderDEN
46.61
  
5Matteo Galvan
Matteo Galvan 88, ITA
46.85
88ITA
46.85
  
6Richard Buck
Richard Buck 86, GBR
46.99
86GBR
46.99
  
7Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
47.85
86DEN
47.85
  
Final B
1Lennox Williams
Lennox Williams 94, JAM
46.84
94JAM
46.84
  
2Jamie Bowie
Jamie Bowie 89, GBR
47.05
89GBR
47.05
  
3Dwayne Cowan
Dwayne Cowan 85, GBR
47.26
85GBR
47.26
  
4Kaisei Yui
Kaisei Yui 96, JPN
47.63
96JPN
47.63
  
5Grant Plenderleith
Grant Plenderleith 91, GBR
47.94
91GBR
47.94
  
6Takeshi Iwamoto
Takeshi Iwamoto 96, JPN
48.69
96JPN
48.69
  
7Chumaine Fitten
Chumaine Fitten 85, JAM
49.60
85JAM
49.60
  
Final C
1Michael Warner
Michael Warner 90, GBR
48.30
90GBR
48.30
  
M 800 m     


Final A

Final

1Jamal Al-Hayrani
Jamal Al-Hayrani 93, QAT
1:47.50
93QAT
1:47.50
PB
  
2Kalle BerglundSWE
1:47.52
  
3Jozef Repčík
Jozef Repčík 86, SVK
1:47.53
86SVK
1:47.53
  
4Thomas Roth
Thomas Roth 91, NOR
1:47.58
91NOR
1:47.58
  
5Andreas Bube
Andreas Bube 87, DEN
1:47.78
87DEN
1:47.78
  
6Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:48.04
92GBR
1:48.04
  
7Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
1:48.34
94GBR
1:48.34
  
8Lukas Rifesser
Lukas Rifesser 86, ITA
1:48.46
86ITA
1:48.46
  
9Denis Bäuerle
Denis Bäuerle 89, GER
1:48.62
89GER
1:48.62
  
10James Bowness
James Bowness 91, GBR
1:48.76
91GBR
1:48.76
  
11Jonathan Kitilit
Jonathan Kitilit 94, KEN
1:48.80
94KEN
1:48.80
  
12Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:50.51
91DEN
1:50.51
  
13Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
1:50.71
94DEN
1:50.71
SB
  
Final B
1Kristinn Thór Kristinsson
Kristinn Thór Kristinsson 89, ISL
1:50.38
89ISL
1:50.38
PB
  
2David Dempsey
David Dempsey 91, GBR
1:50.71
91GBR
1:50.71
  
3Peter Glans
Peter Glans 93, DEN
1:51.15
93DEN
1:51.15
PB
  
4Mattias OhlssonSWE
1:52.39
  
5Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo 95, DEN
1:54.59
95DEN
1:54.59
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Dikotsi Lekopa
Dikotsi Lekopa 88, RSA
8:32.21
88RSA
8:32.21
  
2James Nipperess
James Nipperess 90, AUS
8:34.81
90AUS
8:34.81
SB
  
3Daniel LundgrenSWE
8:39.94
  
4Hashim Salah Abbas
Hashim Salah Abbas 94, QAT
8:41.19
94QAT
8:41.19
  
5Antoine Thibeault
Antoine Thibeault 94, CAN
8:41.64
94CAN
8:41.64
PB
  
6Kaur Kivistik
Kaur Kivistik 91, EST
8:43.14
91EST
8:43.14
  
7Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
8:50.49
90DEN
8:50.49
  
8Janne Ukonmaanaho
Janne Ukonmaanaho 84, FIN
8:55.07
84FIN
8:55.07
  
9Bjørnar Ustad Kristensen
Bjørnar Ustad Kristensen 82, NOR
8:55.75
82NOR
8:55.75
  
M 110 m häck     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Sekou Kaba
Sekou Kaba 90, CAN
13.47
90CAN
13.47
  
2Jarret Eaton
Jarret Eaton 89, USA
13.52
89USA
13.52
  
3Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.59
90DEN
13.59
  
4Joseph Hylton
Joseph Hylton 89, GBR
13.84
89GBR
13.84
SB
  
5Edirin Okoro
Edirin Okoro 89, GBR
13.95
89GBR
13.95
  
6Mikołaj Justyński
Mikołaj Justyński 92, POL
14.27
92POL
14.27
  
7Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
14.43
91NOR
14.43
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Niall Flannery
Niall Flannery 91, GBR
49.86
91GBR
49.86
  
2Tom Burton
Tom Burton 88, GBR
50.60
88GBR
50.60
  
3Mike Cochrane
Mike Cochrane 91, NZL
50.66
91NZL
50.66
  
4Adam Durham
Adam Durham 85, USA
51.04
85USA
51.04
  
5Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
51.47
94DEN
51.47
  
6Georg Fleischhauer
Georg Fleischhauer 88, GER
51.49
88GER
51.49
  
7Thomas Kain
Thomas Kain 93, AUT
51.63
93AUT
51.63
  
8Christian Laugesen
Christian Laugesen 86, DEN
53.57
86DEN
53.57
  
M Stav     


Final A

Final

1Oleksandr Korchmid
Oleksandr Korchmid 82, UKR
5.40
82UKR
5.40
  
2Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
5.20
89DEN
5.20
  
2Luke Cutts
Luke Cutts 88, GBR
5.20
88GBR
5.20
  
4Mikkel M. Nielsen
Mikkel M. Nielsen 88, DEN
5.20
88DEN
5.20
SB
  
4Adam Hague
Adam Hague 97, GBR
5.20
97GBR
5.20
  
6Paul Walker
Paul Walker 85, GBR
5.00
85GBR
5.00
  
Per Magne Florvaag
Per Magne Florvaag 93, NOR
NH
93NOR
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.82w
93DEN
7.82w
+2.2
  
2Ezekiel Ewulo
Ezekiel Ewulo 86, NGR
7.80
86NGR
7.80
+1.9
  
3Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.76
95DEN
7.76
+1.7 PB DUR-20
  
4Ahmed Fayaz Al-Dosari
Ahmed Fayaz Al-Dosari 85, KSA
7.60
85KSA
7.60
+1.6
  
5Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
7.46
82DEN
7.46
+0.6 SB
  
6Martin Roe
Martin Roe 92, NOR
7.29
92NOR
7.29
+1.2
  
7Jannick Hansen
Jannick Hansen 92, DEN
6.96
92DEN
6.96
+1.0
  
8Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
6.91w
97DEN
6.91w
+2.3
  
Trajkovski7.67
+2.0
7.82w
+2.2
7.76w
+2.4
xx7.61
+1.0
Ewulo7.80
+1.9
xx7.31
+0.8
xx
Gabrielsenxx7.76
+1.7
x7.04
+0.9
x
Al-Dosari
Jensen
Roe
Hansen
Pedersen
M Diskus     


Final A

Final

1David Wrobel
David Wrobel 91, GER
62.14
91GER
62.14
  
2Niklas ArrheniusSWE
60.94
  
3Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad 95, NOR
59.53
95NOR
59.53
  
4Pyry Niskala
Pyry Niskala 90, FIN
59.40
90FIN
59.40
  
5Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
58.51
95NOR
58.51
  
6Jorge A. Grave
Jorge A. Grave 82, POR
55.42
82POR
55.42
  
7Andreas Høyby Ellegaard
Andreas Høyby Ellegaard 93, DEN
53.26
93DEN
53.26
  
8Andreas Jørgensen
Andreas Jørgensen 91, DEN
49.68
91DEN
49.68
  
Wrobelx60.1061.5361.5062.14x
Arrhenius60.5558.3860.2760.94x59.01
Skagestad57.9158.0857.0056.69x59.53
Niskala56.1958.8159.4056.22x57.70
Isene57.3858.5156.7754.8256.67x
Grave
Ellegaard
Jørgensen
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Anna Scott
Anna Scott 93, USA
11.57
93USA
11.57
  
2Adeline Gouenon
Adeline Gouenon 94, CIV
11.72
94CIV
11.72
  
3Corinne Humphreys
Corinne Humphreys 91, GBR
11.89
91GBR
11.89
  
4Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
12.20
95DEN
12.20
  
5Zarah Buchwald
Zarah Buchwald 95, DEN
12.34
95DEN
12.34
  
Heat 1
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Adeline Gouenon
Adeline Gouenon 94, CIV
11.94
94CIV
11.94
  
2Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
12.31
95DEN
12.31
  
Heat 2
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Anna Scott
Anna Scott 93, USA
11.60
93USA
11.60
  
2Corinne Humphreys
Corinne Humphreys 91, GBR
11.78
91GBR
11.78
SB
  
3Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
12.01
93DEN
12.01
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Maria Larsen
Maria Larsen 96, DEN
4:24.34
96DEN
4:24.34
  
2Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
4:26.97
96DEN
4:26.97
  
3Ida Fillingsnes
Ida Fillingsnes 90, NOR
4:27.72
90NOR
4:27.72
SB
  
4Agnes Thurid Gers
Agnes Thurid Gers 97, GER
4:29.25
97GER
4:29.25
PB
  
5Gira Carstens
Gira Carstens 93, RSA
4:31.21
93RSA
4:31.21
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen 87, DEN
55.52
87DEN
55.52
  
2Meghan Beesley
Meghan Beesley 89, GBR
56.04
89GBR
56.04
  
3Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
56.58
94DEN
56.58
  
4Georganne Moline
Georganne Moline 90, USA
57.09
90USA
57.09
  
5Kelsey Balkwill
Kelsey Balkwill 92, CAN
57.79
92CAN
57.79
  
6Jessica Turner
Jessica Turner 95, GBR
58.26
95GBR
58.26
  
7Hayley McLean
Hayley McLean 94, GBR
58.65
94GBR
58.65
  
8Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
1:00.88
98DEN
1:00.88
  
K Stav     


Final A

Final

1Iben Høgh-Pedersen
Iben Høgh-Pedersen 90, DEN
4.10
90DEN
4.10
  
2Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.80
92DEN
3.80
  
3Karin Fisher
Karin Fisher 88, USA
3.80
88USA
3.80
  
K Längd     


Final A

Final

1Erica JarderSWE
6.47
–0.9
  
2Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
6.42
87ISL
6.42
–0.1
  
3Abigail Irozuru
Abigail Irozuru 90, GBR
6.36
90GBR
6.36
+0.5
  
4Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
6.31
95DEN
6.31
0.0
  
5Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm 85, NOR
6.21
85NOR
6.21
–0.5 =SB
  
6Laura Tølløse
Laura Tølløse 97, DEN
5.74
97DEN
5.74
+0.4 SB
  
7Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
5.71
83DEN
5.71
0.0
  
Jarder6.39
+1.4
x6.46
0.0
6.47
-0.9
6.41
0.0
x
Sigurdardóttir6.15
+0.7
xx6.41
0.0
6.34
-0.5
6.42
-0.1
Irozuruxx6.11
-1.0
x6.36
+0.5
4.41
-1.1
Traoré
Renstrøm
Tølløse
Ipsen
K Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

6Nickoline Skifter Andersen
Nickoline Skifter Andersen 98, DEN
13.91
98DEN
13.91
PB
  
7Karoline Mangor
Karoline Mangor 98, DEN
13.82
98DEN
13.82
=PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Brittany Crew
Brittany Crew 94, CAN
17.00
94CAN
17.00
  
2Rachel Wallader
Rachel Wallader 89, GBR
16.59
89GBR
16.59
  
3Fanny Roos
16.45
SWE
16.45
  
4Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
16.13
90DEN
16.13
  
5Sophie McKinna
Sophie McKinna 94, GBR
15.32
94GBR
15.32
  
Crew16.73xxx17.00
Wallader16.43x16.5216.59x16.43
Roos16.45x16.21x16.20x
Mulbjerg
McKinna
K Slägga     


Final A

Final

1Alexia Sedykh
Alexia Sedykh 93, FRA
68.35
93FRA
68.35
  
2Charlene Woitha
Charlene Woitha 93, GER
65.90
93GER
65.90
  
3Kati Ojaloo
Kati Ojaloo 90, EST
64.04
90EST
64.04
  
4Celina Julin
Celina Julin 94, DEN
59.39
94DEN
59.39
  
5Anna Maria Orel
Anna Maria Orel 96, EST
59.18
96EST
59.18
  
6Myra Perkins
Myra Perkins 92, GBR
58.56
92GBR
58.56
  
7Louise Odgaard
Louise Odgaard 93, DEN
51.59
93DEN
51.59
  
Sedykh67.0868.3567.2968.3167.2567.01
Woitha
Ojaloo
Julin
Orel
Perkins
Odgaard