29.7
3.8
26.7
31.7‐1.8
31.7‐1.8
27.6
31.7
31.7
24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
Tävlande: 55 (24+31)   Starter: 56 (25+31)

Män
M 100 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Even Meinseth
Even Meinseth 96, NOR
10.72
96NOR
10.72
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
1:53.31
Huddinge AIS
1:53.31
SB
  
2Johan Hydén
1:53.58
Huddinge AIS
1:53.58
SB
  
3Thobias Ekhamre
1:53.68
Huddinge AIS
1:53.68
SB
  
4Johan Henningsson
1:53.97
Turebergs FK
1:53.97
SB
  
5Björn Seifert
1:54.22
Upsala IF
1:54.22
PB
  
Final B
1Simon Wallenlind
1:53.54
Mölndals AIK
1:53.54
PB
  
2Martin Hammar
1:53.96
Turebergs FK
1:53.96
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Janick Klausen
Janick Klausen 93, DEN
2.16
93DEN
2.16
  
2Mehdi Katib
2.13
Hammarby IF
2.13
SB
  
3Andreas CarlssonIK Ymer
2.13
=PB
  
4Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh 97, QAT
2.07
97QAT
2.07
  
5Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.07
SB
  
6Jesper Borg
2.04
Ullevi FK
2.04
SB
  
6Otto Brinkman
Otto Brinkman 97, Spårvägen
2.04
Spårvägens FK
2.04
PB
  
8Oskar LundqvistUpsala IF
2.01
SB
  
M Längd     


Final A

Final

1Andreas Otterling
8.03
KFUM Örebro
8.03
+0.9
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.56
93DEN
7.56
–0.6
  
3Max AnderssonTierps IF
7.49
+0.3 PB
  
4Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.33w
Eskilstuna FI
7.33w
+4.0
  
5Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.20
Spårvägens FK
7.20
+0.2 SB
  
Otterlingx7.85
0.0
x7.82
+0.5
7.52
-0.8
8.03
+0.9
Trajkovski
Andersson
Talèus
Chiguer
M Kula     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
17.41
Spårvägens FK
17.41
SB
  
2Arwid Koskinen
17.05
Huddinge AIS
17.05
  
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
60.37
Spårvägens FK
60.37
SB
  
2Simon PetterssonUpsala IF
55.52
  
Ståhlxxxx55.9660.37
Pettersson
Kvinnor
K 800 m     


Final A

Final

1Trine Mjåland
Trine Mjåland 90, NOR
2:04.09
90NOR
2:04.09
  
2Anna Silvander
2:04.34
IFK Lidingö
2:04.34
PB
  
3Laura Crowe
Laura Crowe 87, IRL
2:04.93
87IRL
2:04.93
SB
  
4Mhairi Hendry
Mhairi Hendry 96, GBR
2:05.59
96GBR
2:05.59
=PB
  
5Lovisa Lindh
2:05.61
Ullevi FK
2:05.61
SB
  
6Ida Holm
2:06.37
Täby IS
2:06.37
PB
  
7Karin Storbacka
Karin Storbacka 87, FIN
2:08.07
87FIN
2:08.07
SB
  
8Linn Söderholm
2:08.90
Sävedalens AIK
2:08.90
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Elise Malmberg
Elise Malmberg 95, Hässleholm
57.81
Hässleholms AIS
57.81
PB
  
2Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
1:00.69
93NOR
1:00.69
SB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Fanny Ernestam
Fanny Ernestam 98, KFUM Örebro
13.03w
KFUM Örebro
13.03w
+4.0
  
2Janne Nielsen
Janne Nielsen 93, DEN
12.97w
93DEN
12.97w
+2.5
  
3Senni Salminen
Senni Salminen 96, FIN
12.91w
96FIN
12.91w
+2.5
  
4Malin Marmbrandt
12.90
Västerås FK
12.90
+0.4 PB
  
5Jasmin Sabir
12.89
Hammarby IF
12.89
+1.0 SB
  
6Monika Elisabeth Benserud
Monika Elisabeth Benserud 96, NOR
12.66
96NOR
12.66
+1.0 PB
  
7Angelica Ström
12.47
Spårvägens FK
12.47
+1.4 SB
  
8Emilia HammarströmWärnamo SK
12.35
+0.5 SB
  
9Ewa Marcinkiewicz
12.34
Västerås FK
12.34
0.0 SB
  
10Madeleine NilssonGefle IF
12.31
+0.1
  
11Emma Ehrlin
12.14
Ärla IF
12.14
+0.2 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö
16.49
Atleticum Växjö SK
16.49
  
2Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
16.42
90DEN
16.42
  
Roos15.6715.96x16.0515.5916.49
Mulbjerg15.67x15.7916.1815.9716.42
K Slägga     


Final A

Final

1Alexia Sedykh
Alexia Sedykh 93, FRA
68.83
93FRA
68.83
  
2Eleni Larsson
65.67
Huddinge AIS
65.67
  
3Tracey AnderssonUllevi FK
63.64
SB
  
4Josefin Berg
62.88
IF Göta Karlstad
62.88
  
5Celina Julin
Celina Julin 94, DEN
61.49
94DEN
61.49
  
6Emma Thor
Emma Thor 97, Tureberg
56.05
Turebergs FK
56.05
  
7Linnéa JönssonUpsala IF
54.71
  
Sedykh65.3165.8967.6768.8367.0467.31
Larsson
Andersson
Berg
Julin
Thor
Jönsson
Final B
1Hanna Mårtensson
53.57
Hässelby SK
53.57
PB