19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 253 (137+116)   Starter: 318 (169+149)
   
 Män 
1ESP-Playas de Castellon117
2TUR-Enka115
3ITA-Fiamme Gialle115
4POR-Sport Lisboa e Benfica109
5CZE-TJ Dukla Praha79
6DEN-Sparta AM69
7GBR-City of Manchester65
8SLO-AD Mass Ljubljana47
   
 Kvinnor 
1ESP-Valencia Terra i Mar120
2TUR-Fenerbahce97
3POR-Sporting Club93
4CZE-USK Praha89
5DEN-Sparta61
6NED-Phanos48
7GBR-Edinburgh AC48
Män
M 100 m     
30 maj
Vind: -0.1

Final A

Final
30 maj
Vind: -0.1
1Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey 89, TUR
10.18
89TUR
10.18
SB
  
2Yazaldes Nascimento
Yazaldes Nascimento 86, POR
10.36
86POR
10.36
=SB
  
3Rory Evans
Rory Evans 89, GBR
10.56
89GBR
10.56
SB
  
4Arian Olmos Tellez
Arian Olmos Tellez 94, ESP
10.63
94ESP
10.63
SB
  
5Delmas Obou
Delmas Obou 91, ITA
10.65
91ITA
10.65
  
6Jan Kramberger
Jan Kramberger 95, SLO
10.92
95SLO
10.92
  
7Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
10.98
82DEN
10.98
SB
  
8Václav Sedlák
Václav Sedlák 93, CZE
11.18
93CZE
11.18
SB
  
M 100 m extra     
Final 1
30 maj Vind: +0.3
30 majVind: +0.3
1Alberto Gavaldá
Alberto Gavaldá 92, ESP
10.71
92ESP
10.71
  
2Ricardo Pereira
Ricardo Pereira 96, POR
10.75
96POR
10.75
  
3Umar Hameed
Umar Hameed 89, PAK
10.98
89PAK
10.98
  
4Kasper Stærk
Kasper Stærk 83, DEN
11.06
83DEN
11.06
  
5Luka Žontar
Luka Žontar 94, SLO
11.14
94SLO
11.14
SB
  
6Emil Strøm
Emil Strøm 93, DEN
11.19
93DEN
11.19
  
Final 2
30 maj Vind: +0.1
30 majVind: +0.1
1Diogo Antunes
Diogo Antunes 92, POR
10.61
92POR
10.61
SB
  
2Fabio Cerutti
Fabio Cerutti 85, ITA
10.65
85ITA
10.65
  
3Gabriel Odujobi
Gabriel Odujobi 87, GBR
10.72
87GBR
10.72
  
4Aykut Ay
Aykut Ay 95, TUR
10.81
95TUR
10.81
SB
  
5Daniel Mazón
Daniel Mazón 96, ESP
10.93
96ESP
10.93
SB
  
M 200 m     
31 maj
Vind: 0.0

Final A

Final
31 maj
Vind: 0.0
1Bruno Hortelano
Bruno Hortelano 91, ESP
20.74
91ESP
20.74
SB
  
2Diego Marani
Diego Marani 90, ITA
20.94
90ITA
20.94
SB
  
3Yazaldes Nascimento
Yazaldes Nascimento 86, POR
21.02
86POR
21.02
SB
  
4Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey 89, TUR
21.03
89TUR
21.03
  
5Rory Evans
Rory Evans 89, GBR
21.04
89GBR
21.04
  
6Jan Žumer
Jan Žumer 82, SLO
21.53
82SLO
21.53
SB
  
7Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
21.83
93CZE
21.83
SB
  
8Morten Jensen
Morten Jensen 82, DEN
21.97
82DEN
21.97
  
M 400 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Nick Ekelund-ArenanderDEN
46.47
SB
  
2Bruno Hortelano
Bruno Hortelano 91, ESP
46.48
91ESP
46.48
  
3Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
47.17
93SLO
47.17
PB
  
4Davide Re
Davide Re 93, ITA
47.20
93ITA
47.20
SB
  
5Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
47.22
93CZE
47.22
SB
  
6Dwayne Cowan
Dwayne Cowan 85, GBR
47.62
85GBR
47.62
SB
  
7Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos 94, POR
47.90
94POR
47.90
  
8Halit Kılıç
Halit Kılıç 92, TUR
48.78
92TUR
48.78
  
M 800 m     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Antoine Gakeme
Antoine Gakeme 91, BDI
1:45.77
91BDI
1:45.77
SB
  
2İlham Tanui Özbilen
İlham Tanui Özbilen 90, TUR
1:46.14
90TUR
1:46.14
SB
  
3Giordano Benedetti
Giordano Benedetti 89, ITA
1:46.26
89ITA
1:46.26
SB
  
4Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
1:46.92
93SLO
1:46.92
SB
  
5Miguel Moreira
Miguel Moreira 91, POR
1:48.32
91POR
1:48.32
SB
  
6Matěj Pavlíček
Matěj Pavlíček 92, CZE
1:48.94
92CZE
1:48.94
PB
  
7Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:51.05
91DEN
1:51.05
SB
  
8Luke Betts
Luke Betts 93, GBR
1:52.18
93GBR
1:52.18
SB
  
M 1500 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1İlham Tanui Özbilen
İlham Tanui Özbilen 90, TUR
3:39.09
90TUR
3:39.09
  
2Diego Ruíz
Diego Ruíz 82, ESP
3:39.82
82ESP
3:39.82
SB
  
3Emanuel Rolim
Emanuel Rolim 93, POR
3:41.83
93POR
3:41.83
  
4Giovanni Bellino
Giovanni Bellino 88, ITA
3:48.00
88ITA
3:48.00
  
5Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
3:48.49
91DEN
3:48.49
PB
  
6Miroslav Burian
Miroslav Burian 92, CZE
3:48.74
92CZE
3:48.74
PB
  
7Jan Petrač
Jan Petrač 95, SLO
3:50.16
95SLO
3:50.16
SB
  
8Luke Betts
Luke Betts 93, GBR
3:50.24
93GBR
3:50.24
PB
  
M 3000 m     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan 90, TUR
8:00.16
90TUR
8:00.16
SB
  
2Hélio Gomes
Hélio Gomes 84, POR
8:14.96
84POR
8:14.96
PB
  
3Yuri Floriani
Yuri Floriani 81, ITA
8:17.31
81ITA
8:17.31
SB
  
4Jaouad Chemlal
Jaouad Chemlal 94, MAR
8:17.38
94MAR
8:17.38
PB
  
5David Proctor
David Proctor 85, GBR
8:28.51
85GBR
8:28.51
  
6Jan Petrač
Jan Petrač 95, SLO
8:31.89
95SLO
8:31.89
SB
  
7Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
8:38.71
98DEN
8:38.71
PB
  
8Jan Sýkora
Jan Sýkora 92, CZE
8:50.72
92CZE
8:50.72
SB
  
M 5000 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Polat Kemboi Arıkan
Polat Kemboi Arıkan 90, TUR
13:30.76
90TUR
13:30.76
SB
  
2Jaouad Chemlal
Jaouad Chemlal 94, MAR
14:00.23
94MAR
14:00.23
PB
  
3Ahmed El Mazoury
Ahmed El Mazoury 90, ITA
14:04.71
90ITA
14:04.71
SB
  
4Rui Pinto
Rui Pinto 92, POR
14:17.31
92POR
14:17.31
SB
  
5Jeppe Harboe
Jeppe Harboe 92, DEN
14:30.23
92DEN
14:30.23
SB
  
6Nick Samuels
Nick Samuels 81, GBR
15:02.65
81GBR
15:02.65
PB
  
7Jan Sýkora
Jan Sýkora 92, CZE
15:14.52
92CZE
15:14.52
PB
  
8Blaž Grad
Blaž Grad 89, SLO
15:18.08
89SLO
15:18.08
PB
  
M 3000 m hinder     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Tarik Langat Akdag
Tarik Langat Akdag 88, TUR
8:21.59
88TUR
8:21.59
SB
  
2Patrick Nasti
Patrick Nasti 89, ITA
8:42.60
89ITA
8:42.60
  
3Víctor García
Víctor García 85, ESP
8:44.19
85ESP
8:44.19
SB
  
4Alberto Paulo
Alberto Paulo 85, POR
9:07.51
85POR
9:07.51
  
5Khavaquiah Rasmusen
Khavaquiah Rasmusen 92, DEN
9:41.05
92DEN
9:41.05
SB
  
6James Bailey
James Bailey 83, GBR
10:03.75
83GBR
10:03.75
SB
  
M 110 m häck     
31 maj
Vind: -0.5

Final A

Final
31 maj
Vind: -0.5
1João Almeida
João Almeida 88, POR
13.72
88POR
13.72
SB
  
2Francisco Javier López
Francisco Javier López 89, ESP
13.93
89ESP
13.93
  
3Stefano Tedesco
Stefano Tedesco 88, ITA
14.06
88ITA
14.06
  
4Nick Gayle
Nick Gayle 85, GBR
14.15
85GBR
14.15
  
5Václav Sedlák
Václav Sedlák 93, CZE
14.22
93CZE
14.22
  
6Mustafa Güneş
Mustafa Güneş 88, TUR
14.26
88TUR
14.26
SB
  
7Christian Laugesen
Christian Laugesen 86, DEN
14.91
86DEN
14.91
SB
  
8Igor Orel
Igor Orel 90, SLO
15.33
90SLO
15.33
PB
  
M 400 m häck     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Justin Gaymon
Justin Gaymon 86, USA
50.18
86USA
50.18
SB
  
2Michal Brož
Michal Brož 92, CZE
50.61
92CZE
50.61
  
3Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
51.12
94DEN
51.12
SB
  
4Diego Cabello
Diego Cabello 88, ESP
51.26
88ESP
51.26
  
5Leonardo Capotosti
Leonardo Capotosti 88, ITA
51.33
88ITA
51.33
SB
  
6Matthew Sumner
Matthew Sumner 92, GBR
51.54
92GBR
51.54
SB
  
7Diogo Mestre
Diogo Mestre 95, POR
52.80
95POR
52.80
PB
  
8Luka Končina
Luka Končina 94, SLO
55.20
94SLO
55.20
PB
  
M Höjd     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Jaroslav Bába
Jaroslav Bába 84, CZE
2.24
84CZE
2.24
=SB
  
2Chris Baker
Chris Baker 91, GBR
2.19
91GBR
2.19
=SB
  
3Andrea Lemmi
Andrea Lemmi 84, ITA
2.16
84ITA
2.16
  
4Miguel Ángel Sancho
Miguel Ángel Sancho 90, ESP
2.16
90ESP
2.16
  
5Tiago Pereira
Tiago Pereira 93, POR
2.13
93POR
2.13
  
6Serhat Birinci
Serhat Birinci 90, TUR
2.00
90TUR
2.00
  
7Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad 95, DEN
1.90
95DEN
1.90
  
8Jure Trupej
Jure Trupej 91, SLO
1.90
91SLO
1.90
  
1.801.902.002.052.102.132.162.192.222.242.28
Bába----o-ooooxxx
Baker---oo-xooxxx
Lemmi----xo-xxoxxx
Sancho--oxoxooxxoxxx
Pereira--xoxxoxoxxoxxx
Birinciooxxoxxx
Bouziadooxxx
Trupejoxxoxxx
M Stav     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Michal Balner
Michal Balner 82, CZE
5.52
82CZE
5.52
  
2Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi 91, ITA
5.42
91ITA
5.42
SB
  
3Diogo Ferreira
Diogo Ferreira 90, POR
5.32
90POR
5.32
  
4Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
5.25
89DEN
5.25
SB
  
5Igor Bychkov
Igor Bychkov 87, ESP
5.00
87ESP
5.00
=SB
  
6Matthew Cullen
Matthew Cullen 87, GBR
5.00
87GBR
5.00
=PB
  
7Umit Sungur
Umit Sungur 94, TUR
4.80
94TUR
4.80
  
8Žan Čebron
Žan Čebron 92, SLO
4.60
92SLO
4.60
SB
  
4.20
5.52
4.40
5.65
4.60
4.80
5.00
5.15
5.25
5.32
5.37
5.42
5.47
Balner-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
-
-
o
xxo
Stecchi-
-
-
-
-
o
-
xo
-
o
xxx
Ferreira-
-
-
o
o
o
o
o
xxx


Jørgensen-
-
-
o
o
o
xo
xxx



Bychkov-
-
-
-
xo
xxx





Cullen-
-
xxo
o
xxo
xxx





Sungur-
-
o
o
xo
xxx





Čebronxo
o
o
xxx







M Längd     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Şeref Osmanoğlu
Şeref Osmanoğlu 89, TUR
7.37
89TUR
7.37
–1.3 SB
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.29
93DEN
7.29
–1.6
  
3Simone Forte
Simone Forte 96, ITA
7.05
96ITA
7.05
–1.7 PB
  
4Jorge Gimeno
Jorge Gimeno 90, ESP
6.94
90ESP
6.94
–1.4
  
5Martin Vachata
Martin Vachata 85, CZE
6.92
85CZE
6.92
–1.3
  
6Jan Žumer
Jan Žumer 82, SLO
6.80
82SLO
6.80
–1.6 SB
  
7Andrew Burgess
Andrew Burgess 89, GBR
6.38
89GBR
6.38
–1.3 SB
  
8Marcos Chuva
Marcos Chuva 89, POR
5.80
89POR
5.80
–1.5
  
Osmanoğlu7.237.377.32
Trajkovskix7.247.267.29
Forte6.376.897.017.05
Gimenox6.716.946.91
Vachata6.686.766.726.92
Žumer6.586.716.80
Burgess5.21xx6.38
Chuva5.80
M Tresteg     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Nelson Évora
Nelson Évora 84, POR
16.96
84POR
16.96
–0.2
  
2Şeref Osmanoğlu
Şeref Osmanoğlu 89, TUR
16.74
89TUR
16.74
+0.1 SB NR
  
3Andrea Chiari
Andrea Chiari 91, ITA
16.23
91ITA
16.23
–0.3 SB
  
4Pablo Torrijos
Pablo Torrijos 92, ESP
15.76
92ESP
15.76
–0.1
  
5Massin Ait Bouziad
Massin Ait Bouziad 95, DEN
14.68
95DEN
14.68
0.0 SB
  
6Martin Vachata
Martin Vachata 85, CZE
14.49
85CZE
14.49
–0.2 SB
  
7Ricardo Twumasi
Ricardo Twumasi 87, GBR
14.32
87GBR
14.32
–0.1
  
8Jan Luxa
Jan Luxa 96, SLO
14.26
96SLO
14.26
–0.3 SB
  
Évora16.6316.96x
Osmanoğluxx16.4716.74
Chiarix16.0916.2315.94
Torrijos15.3415.7615.3915.44
Bouziad14.1514.6814.3013.12
Vachata14.49x14.2914.41
Twumasi14.0213.8914.0614.32
Luxax14.16x14.26
M Kula     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov 92, POR
20.41
92POR
20.41
  
2Yioser Toledo
Yioser Toledo 83, ESP
20.12
83ESP
20.12
SB
  
3Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
19.55
91CZE
19.55
  
4Jan Marcell
Jan Marcell 85, CZE
18.82
85CZE
18.82
  
5Rimantas Martišauskas
Rimantas Martišauskas 86, LTU
18.59
86LTU
18.59
SB
  
6Daniele Secci
Daniele Secci 92, ITA
17.74
92ITA
17.74
  
7Blaž Zupančič
Blaž Zupančič 95, SLO
17.26
95SLO
17.26
  
8Lasse Larsen
Lasse Larsen 90, DEN
13.80
90DEN
13.80
  
Arnaudov19.6220.41xx
Toledo19.7420.12xx
Staněk19.38x19.5419.55
Marcell16.6818.2718.8218.72
Martišauskas17.9718.17x18.59
Secci17.74xxx
Zupančič17.26x17.24x
Larsenxxx13.80
M Diskus     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Giovanni Faloci
Giovanni Faloci 85, ITA
58.85
85ITA
58.85
  
2Jorge A. Grave
Jorge A. Grave 82, POR
56.19
82POR
56.19
  
3Frank Casañas
Frank Casañas 78, ESP
55.87
78ESP
55.87
  
4Jan Marcell
Jan Marcell 85, CZE
54.30
85CZE
54.30
  
5Andreas Høyby Ellegaard
Andreas Høyby Ellegaard 93, DEN
54.11
93DEN
54.11
  
6Rimantas Martišauskas
Rimantas Martišauskas 86, LTU
48.00
86LTU
48.00
PB
  
7Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
46.38
91CZE
46.38
SB
  
8Blaž Zupančič
Blaž Zupančič 95, SLO
45.21
95SLO
45.21
PB
  
Faloci58.85xx58.77
Grave53.3256.19xx
Casañas55.87xxx
Marcell54.30xx53.46
Ellegaard49.06x54.1153.47
Martišauskas42.3745.64x48.00
Staněkx41.3740.3346.38
Zupančič42.6245.21xx
M Slägga     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Lukáš Melich
Lukáš Melich 80, CZE
75.38
80CZE
75.38
  
2António Vital e Silva
António Vital e Silva 88, POR
68.38
88POR
68.38
PB
  
3Nicola Vizzoni
Nicola Vizzoni 73, ITA
68.11
73ITA
68.11
  
4Alex Smith
66.26
GBR
66.26
  
5Tolgahan Yavuz
Tolgahan Yavuz 95, TUR
63.17
95TUR
63.17
PB
  
6Kevin Arreaga
Kevin Arreaga 95, ESP
62.37
95ESP
62.37
  
7Jonathan Groves
Jonathan Groves 93, DEN
54.69
93DEN
54.69
  
8Matija Kranjc
Matija Kranjc 84, SLO
21.12
84SLO
21.12
PB
  
Melich69.2275.3873.55x
Silva64.1068.38xx
Vizzoni67.4168.1166.33x
Smith65.88xx66.26
Yavuz61.1162.5262.2463.17
Arreaga62.3761.7660.64x
Groves50.99x53.5054.69
Kranjc21.12
M Spjut     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch 90, CZE
81.91
90CZE
81.91
  
2Matija Kranjc
Matija Kranjc 84, SLO
76.83
84SLO
76.83
  
3Emin Öncel
Emin Öncel 97, TUR
74.38
97TUR
74.38
PB NU20R
  
4Pablo Bugallo
Pablo Bugallo 96, ESP
73.46
96ESP
73.46
PB
  
5Mauro Fraresso
Mauro Fraresso 93, ITA
65.79
93ITA
65.79
  
6Dmitriy Tarabin
Dmitriy Tarabin 91, RUS
64.23
91RUS
64.23
  
7Jacob Slipsager
Jacob Slipsager 93, DEN
63.28
93DEN
63.28
PB
  
8Stephen Porter
Stephen Porter 89, GBR
61.88
89GBR
61.88
PB
  
Vadlejch75.6781.2380.3381.91
Kranjc74.5274.8475.7076.83
Öncel74.3872.2671.4874.13
Bugallo70.7370.7473.4670.38
Fraresso64.4165.7965.60x
Tarabin64.23
Slipsager58.7263.2861.3163.28
Porter58.9356.3357.7361.88
M 4x100 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1 
  
39.57
TUR
39.57
  
  Volkan Çakan, İzzet Safer, Yiğitcan Hekimoglu, Jak Ali Harvey
2 
  
39.76
POR
39.76
  
  Samuel Remédios, Diogo Antunes, Arnaldo Abrantes, Yazaldes Nascimento
3 
  
40.33
ITA
40.33
  
  Fabio Cerutti, Eseosa Desalu, Diego Marani, Delmas Obou
4 
  
40.52
GBR
40.52
  
  , Umar Hameed, Adebowale Ademuyewo, Gabriel Odujobi
5 
  
40.63
ESP
40.63
  
  Francisco Javier López, Daniel Mazón, Alberto Gavaldá, Arian Olmos Tellez
6 
  
40.69
SLO
40.69
  
  Luka Žontar, Jan Kramberger, Luka Rakic, Jan Žumer
7Sparta Atletik og Løb 
Sparta Atletik og Løb  
41.21
DEN
41.21
  
  Kasper Stærk, Nick Ekelund-Arenander, Andreas Trajkovski, Morten Jensen
8 
  
42.91
CZE
42.91
  
  Václav Sedlák, Martin Vachata, Matěj Pavlíček, Michal Balner
M 4x400 m     
31 maj

Final A

Final
31 maj
1 
  
3:07.92
ESP
3:07.92
  
  Alberto Gavaldá, Antoine Gakeme, Diego Cabello, Bruno Hortelano
2 
  
3:08.43
ITA
3:08.43
  
  Michele Tricca, Lorenzo Valentini, Marco Lorenzi, Davide Re
3 
  
3:09.26
POR
3:09.26
  
  Arnaldo Abrantes, António Rodrigues, Diogo Mestre, Ricardo Dos Santos
4Sparta Atletik og Løb 
Sparta Atletik og Løb  
3:09.89
DEN
3:09.89
  
  Kasper Stærk, Emil Strøm, Nicolai Trock Hartling, Nick Ekelund-Arenander
5 
  
3:10.15
CZE
3:10.15
  
  Michal Brož, Miroslav Burian, Matěj Pavlíček, Patrik Šorm
6 
  
3:10.85
TUR
3:10.85
  
  Justin Gaymon, Halit Kılıç, İlham Tanui Özbilen, Mehmet Güzel
7 
  
3:17.57
SLO
3:17.57
  
  Anton Manfreda, Jernej Jeras, Kristof Knap, Luka Končina
 
  
DQ
GBR
DQ
  
  Clovis Asong, Dwayne Cowan, Adebowale Ademuyewo, Callum Roughneen
Kvinnor
K 100 m     
30 maj
Vind: -0.2

Final A

Final
30 maj
Vind: -0.2
1Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy 88, UKR
11.49
88UKR
11.49
SB
  
2Estela García
Estela García 89, ESP
11.73
89ESP
11.73
  
3Kadene Vassell
Kadene Vassell 89, NED
11.84
89NED
11.84
SB
  
4Erica JarderSWE
11.89
  
5Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo 83, CGO
11.92
83CGO
11.92
  
6Barbora Procházková
Barbora Procházková 91, CZE
11.93
91CZE
11.93
  
7Stacey Downie
Stacey Downie 87, GBR
12.25
87GBR
12.25
SB
  
K 100 m extra     
Final 1
30 maj Vind: +0.3
30 majVind: +0.3
1Gizem Demirel
Gizem Demirel 92, TUR
12.40
92TUR
12.40
  
2Cristina Castellar
Cristina Castellar 91, ESP
12.45
91ESP
12.45
SB
  
3Meryem Kasap
Meryem Kasap 92, TUR
12.63
92TUR
12.63
PB
  
4Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
12.64
98DEN
12.64
SB
  
Final 2
30 maj Vind: -0.1
30 majVind: -0.1
1Carla Tavares
Carla Tavares 82, POR
11.96
82POR
11.96
SB
  
2Fatima Diame
Fatima Diame 96, ESP
11.99
96ESP
11.99
SB
  
3Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa 95, POR
12.14
95POR
12.14
  
4Martina Schmidová
Martina Schmidová 90, CZE
12.20
90CZE
12.20
  
5Laura Tølløse
Laura Tølløse 97, DEN
13.11
97DEN
13.11
  
K 200 m     
30 maj
Vind: -0.2

Final A

Final
30 maj
Vind: -0.2
1Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
22.95
92NED
22.95
SB
  
2Hrystyna Stuy
Hrystyna Stuy 88, UKR
23.42
88UKR
23.42
SB
  
3Estela García
Estela García 89, ESP
23.91
89ESP
23.91
SB
  
4Barbora Procházková
Barbora Procházková 91, CZE
24.18
91CZE
24.18
SB
  
5Carla Tavares
Carla Tavares 82, POR
24.45
82POR
24.45
SB
  
6Stacey Downie
Stacey Downie 87, GBR
24.57
87GBR
24.57
SB
  
7Martha Traoré
Martha Traoré 95, DEN
25.03
95DEN
25.03
SB
  
K 400 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Denisa Rosolová
Denisa Rosolová 86, CZE
52.49
86CZE
52.49
SB
  
2Nataliya Pyhyda
Nataliya Pyhyda 81, UKR
52.81
81UKR
52.81
SB
  
3Cátia Azevedo
Cátia Azevedo 94, POR
53.60
94POR
53.60
SB
  
4Olha Lyakhova
Olha Lyakhova 92, UKR
54.66
92UKR
54.66
  
5Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
55.12
98DEN
55.12
PB
  
6Avril Jackson
Avril Jackson 86, GBR
56.85
86GBR
56.85
  
7Silke Berendse
Silke Berendse 98, NED
58.51
98NED
58.51
PB
  
K 800 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Olha Lyakhova
Olha Lyakhova 92, UKR
2:06.53
92UKR
2:06.53
  
2Elián Périz
Elián Périz 84, ESP
2:07.43
84ESP
2:07.43
SB
  
3Madeleine Murray
Madeleine Murray 93, GBR
2:08.39
93GBR
2:08.39
PB
  
4Salomé Afonso
Salomé Afonso 97, POR
2:08.81
97POR
2:08.81
PB
  
5Alena Ulrichová
Alena Ulrichová 94, CZE
2:09.32
94CZE
2:09.32
SB
  
6Marije Wever
Marije Wever 93, NED
2:10.97
93NED
2:10.97
SB
  
7Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:13.58
94DEN
2:13.58
SB
  
K 1500 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira 89, ESP
4:20.86
89ESP
4:20.86
  
2Elif Karabulut
Elif Karabulut 91, TUR
4:22.49
91TUR
4:22.49
SB
  
3Joana Costa
Joana Costa 88, POR
4:23.67
88POR
4:23.67
SB
  
4Tereza Čapková
Tereza Čapková 87, CZE
4:24.83
87CZE
4:24.83
  
5Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
4:27.34
96DEN
4:27.34
SB
  
6Laura Dunn
Laura Dunn 89, GBR
4:36.71
89GBR
4:36.71
SB
  
7Rosa Vermeulen
Rosa Vermeulen 93, NED
5:19.78
93NED
5:19.78
PB
  
K 3000 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Sara Moreira
Sara Moreira 85, POR
9:13.70
85POR
9:13.70
SB
  
2Elena García
Elena García 86, ESP
9:33.02
86ESP
9:33.02
SB
  
3Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku 96, TUR
9:35.51
96TUR
9:35.51
PB
  
4Josephine Thestrup
Josephine Thestrup 96, DEN
9:40.10
96DEN
9:40.10
SB
  
5Rachael Dunn
Rachael Dunn 94, GBR
10:06.04
94GBR
10:06.04
PB
  
6Tereza Korvasová
Tereza Korvasová 96, CZE
10:08.05
96CZE
10:08.05
SB
  
7Lisanne Wever
Lisanne Wever 91, NED
10:30.40
91NED
10:30.40
SB
  
K 5000 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Sara Moreira
Sara Moreira 85, POR
15:50.09
85POR
15:50.09
SB
  
2Diana Martín
Diana Martín 81, ESP
16:06.96
81ESP
16:06.96
SB
  
3Sara Sig Møller
Sara Sig Møller 83, DEN
16:07.52
83DEN
16:07.52
PB
  
4Anežka Drahotová
Anežka Drahotová 95, CZE
16:14.75
95CZE
16:14.75
PB
  
5Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku 96, TUR
16:54.34
96TUR
16:54.34
  
6Miriam van Reijen
Miriam van Reijen 83, NED
17:38.93
83NED
17:38.93
  
Amanda Woodrow
Amanda Woodrow 88, GBR
DNF
88GBR
DNF
  
K 3000 m hinder     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Lucie Sekanová
Lucie Sekanová 89, CZE
9:41.84
89CZE
9:41.84
PB
  
2Diana Martín
Diana Martín 81, ESP
9:46.37
81ESP
9:46.37
SB
  
3Elif Karabulut
Elif Karabulut 91, TUR
10:09.90
91TUR
10:09.90
  
4Solange Jesus
Solange Jesus 87, POR
10:51.79
87POR
10:51.79
SB
  
5Lauren Stoddart
Lauren Stoddart 91, GBR
11:11.78
91GBR
11:11.78
SB
  
6Rosa Vermeulen
Rosa Vermeulen 93, NED
12:18.38
93NED
12:18.38
SB
  
Caroline Tauson
Caroline Tauson 94, DEN
DNF
94DEN
DNF
  
K 100 m häck     
30 maj
Vind: -1.2

Final A

Final
30 maj
Vind: -1.2
1Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
13.77
90CZE
13.77
  
2Emel Şanlı
Emel Şanlı 93, TUR
14.18
93TUR
14.18
PB
  
3Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma 89, POR
14.24
89POR
14.24
  
4Nicole Kroonenburg
Nicole Kroonenburg 89, NED
14.28
89NED
14.28
  
5Thea Haahr
Thea Haahr 91, DEN
14.76
91DEN
14.76
  
6Catriona Pennet
Catriona Pennet 83, GBR
15.05
83GBR
15.05
SB
  
Josephine Onyia
Josephine Onyia 86, ESP
13.22DQ
86ESP
13.22DQ
  
K 400 m häck     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Laura Sotomayor
Laura Sotomayor 86, ESP
58.81
86ESP
58.81
  
2Emel Şanlı
Emel Şanlı 93, TUR
58.84
93TUR
58.84
SB
  
3Lucia Slaníčková
Lucia Slaníčková 88, SVK
58.97
88SVK
58.97
SB
  
4Anne Sofie Kirkegaard
Anne Sofie Kirkegaard 98, DEN
59.90
98DEN
59.90
SB
  
5Bianca Baak
Bianca Baak 92, NED
1:00.00
92NED
1:00.00
  
6Patrícia Lopes
Patrícia Lopes 82, POR
1:00.56
82POR
1:00.56
SB
  
7Katie Purves
Katie Purves 96, GBR
1:00.66
96GBR
1:00.66
SB
  
K Höjd     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Gema Martín-Pozuelo
Gema Martín-Pozuelo 87, ESP
1.76
87ESP
1.76
  
2Anabela Neto
Anabela Neto 91, POR
1.75
91POR
1.75
  
3Kateřina Cachová
Kateřina Cachová 90, CZE
1.75
90CZE
1.75
SB
  
4Sophie Klumper
Sophie Klumper 95, NED
1.70
95NED
1.70
PB
  
5Sibel Çınar-Yasa
Sibel Çınar-Yasa 87, TUR
1.70
87TUR
1.70
SB
  
6Sandra Böll
Sandra Böll 94, DEN
1.70
94DEN
1.70
  
7Emma Lowry
Emma Lowry 91, GBR
1.65
91GBR
1.65
SB
  
K Stav     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková 86, CZE
4.55
86CZE
4.55
SB
  
2Demet Parlak
Demet Parlak 96, TUR
4.10
96TUR
4.10
  
3Marta Onofre
Marta Onofre 91, POR
4.10
91POR
4.10
=SB
  
4Anna María Pinero
Anna María Pinero 86, ESP
4.10
86ESP
4.10
SB
  
5Line R Jensen
Line R Jensen 92, DEN
3.95
92DEN
3.95
SB
  
6Hannah Lawler
Hannah Lawler 95, GBR
3.40
95GBR
3.40
PB
  
Silke Berendse
Silke Berendse 98, NED
NH
98NED
NH
  
3.00
4.65
3.20
3.40
3.60
3.80
3.95
4.10
4.20
4.25
4.45
4.55
Ptáčníková-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
xxo
xo
Parlako
-
-
-
o
o
o
xxx



Onofre-
-
-
-
o
xo
o
xxx



Pinero-
-
-
o
xo
o
xxo
xxx



Jensen-
-
-
o
xo
o
xxx




Lawlero
o
xo
xxx







Berendsexxx










K Längd     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Karin Melis Mey
Karin Melis Mey 84, TUR
6.53
84TUR
6.53
+0.1
  
2Erica JarderSWE
6.36
–0.5
  
3María del Mar Jover
María del Mar Jover 88, ESP
6.17
88ESP
6.17
+0.3 SB
  
4Patrícia Mamona
Patrícia Mamona 88, POR
6.09
88POR
6.09
–0.4
  
5Sarah Warnock
Sarah Warnock 91, GBR
6.04
91GBR
6.04
+0.1
  
6Lucia Slaníčková
Lucia Slaníčková 88, SVK
5.80
88SVK
5.80
0.0 SB
  
7Sophie Klumper
Sophie Klumper 95, NED
5.69
95NED
5.69
–0.2
  
Mey6.53x6.52x
Jarder6.166.176.346.36
Joverx6.136.17x
Mamonax6.095.97x
Warnock5.605.745.876.04
Slaníčková5.475.765.805.58
Klumper5.56x5.69x
K Tresteg     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Patrícia Mamona
Patrícia Mamona 88, POR
13.87
88POR
13.87
0.0
  
2Lucie Májková
Lucie Májková 88, CZE
13.51
88CZE
13.51
+0.1 SB
  
3Ruth Ndoumbe
Ruth Ndoumbe 87, ESP
12.90
87ESP
12.90
+0.2
  
4Cemre Bitgin
Cemre Bitgin 96, TUR
12.47
96TUR
12.47
–0.4
  
5Chante Samuel
Chante Samuel 96, NED
11.66
96NED
11.66
+0.7 PB
  
6Thea Haahr
Thea Haahr 91, DEN
11.56
91DEN
11.56
+0.4 PB
  
7Gillian Cooke
Gillian Cooke 82, GBR
11.45
82GBR
11.45
+0.3 SB
  
Mamona13.72x13.8713.87
Májková13.3713.3713.5113.51
Ndoumbe12.90x12.7112.90
Bitgin12.3812.47x12.47
Samuel11.5011.31x11.66
Haahr11.56x11.4811.56
Cookex11.4111.4511.45
K Kula     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Emel Dereli
Emel Dereli 96, TUR
17.62
96TUR
17.62
  
2Trine Mulbjerg
Trine Mulbjerg 90, DEN
16.52
90DEN
16.52
  
3Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz 83, ESP
16.29
83ESP
16.29
  
4Kirsty Yates
Kirsty Yates 93, GBR
15.34
93GBR
15.34
SB
  
5Irina Rodrigues
Irina Rodrigues 91, POR
13.13
91POR
13.13
  
6Alena Galertová
Alena Galertová 92, CZE
11.53
92CZE
11.53
SB
  
7Chante Samuel
Chante Samuel 96, NED
9.69
96NED
9.69
SB
  
Dereli17.62x17.3317.54
Mulbjerg15.9016.5216.2416.37
Ruiz15.6416.29xx
Yatesxx14.7315.34
Rodriguesx13.1312.63x
Galertová11.5111.53xx
Samuel9.45x9.699.40
K Diskus     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Irina Rodrigues
Irina Rodrigues 91, POR
58.77
91POR
58.77
  
2Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
52.24
91DEN
52.24
  
3Irache Quintanal
Irache Quintanal 78, ESP
50.08
78ESP
50.08
  
4Zehra Uzunbilek
Zehra Uzunbilek 93, TUR
48.33
93TUR
48.33
  
5Hannah Evenden
Hannah Evenden 91, GBR
43.52
91GBR
43.52
SB
  
6Tereza Králová
Tereza Králová 89, CZE
33.67
89CZE
33.67
PB
  
7Maaike Dortmond
Maaike Dortmond 93, NED
29.67
93NED
29.67
PB
  
Rodrigues52.7558.7757.2358.77
Bebe52.2449.2351.3952.24
Quintanal50.0848.8149.1250.08
Uzunbilek47.3648.3346.4848.33
Evenden43.5241.6240.9043.52
Králová33.6733.6733.67
Dortmond27.6226.0629.6729.67
K Slägga     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Tereza Králová
Tereza Králová 89, CZE
70.12
89CZE
70.12
SB
  
2Berta Castells
Berta Castells 84, ESP
68.59
84ESP
68.59
SB
  
3Susan McKelvie
Susan McKelvie 85, GBR
62.26
85GBR
62.26
SB
  
4Celina Julin
Celina Julin 94, DEN
60.51
94DEN
60.51
  
5Deniz Yaylacı
Deniz Yaylacı 98, TUR
58.35
98TUR
58.35
PB
  
6Vânia Silva
Vânia Silva 80, POR
57.53
80POR
57.53
SB
  
7Florence Ezeh
Florence Ezeh 77, TOG
46.06
77TOG
46.06
SB
  
Králová62.1070.1267.20x
Castells68.59xx65.28
McKelviex62.26xx
Julin58.45xx60.51
Yaylacı56.3157.7258.3557.97
Silva52.4856.2356.8557.53
Ezeh44.6245.9346.0645.90
K Spjut     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1Mercedes Chilla
Mercedes Chilla 80, ESP
58.77
80ESP
58.77
SB
  
2Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz 97, TUR
51.34
97TUR
51.34
  
3Sílvia Cruz
Sílvia Cruz 80, POR
49.06
80POR
49.06
  
4Paula Gass
Paula Gass 94, GBR
44.78
94GBR
44.78
PB
  
5Alena Galertová
Alena Galertová 92, CZE
41.88
92CZE
41.88
SB
  
6Karin Leber
Karin Leber 89, NED
34.30
89NED
34.30
SB
  
7Sandra Böll
Sandra Böll 94, DEN
30.31
94DEN
30.31
  
Chilla56.7958.7758.4858.77
Tuğsuz51.34x51.1551.34
Cruz47.5647.9549.0649.06
Gass41.4540.7041.2444.78
Galertová37.2739.0441.8841.88
Leber34.3033.5932.3334.30
Böll30.3125.4228.7830.31
K 4x100 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1 
  
45.43
ESP
45.43
  
 Josephine Onyia, Fatima Diame, Estela García, Cristina Castellar
2 
  
45.49
CZE
45.49
  
 Karolína Hlavatá, Denisa Rosolová, Barbora Procházková, Martina Schmidová
3 
  
45.67
NED
45.67
  
 Kadene Vassell, Janice Babel, Sophie Klumper, Jamile Samuel
4 
  
45.78
POR
45.78
  
 Shaina Anthony Mags, Olimpia Barbosa, Carla Tavares, Lorène Dorcas Bazolo
5 
  
46.58
TUR
46.58
  
 Gizem Demirel, Yudum Iliksiz, Emel Şanlı-Kircin, Hrystyna Stuy
6Sparta Atletik og Løb 
Sparta Atletik og Løb  
47.85
DEN
47.85
  
 Emma Beiter Bomme, Sandra Böll, Martha Traoré, Laura Tølløse
7 
  
48.53
GBR
48.53
  
 Sarah Warnock, Stacey Downie, Catriona Pennet, Gillian Cooke
K 4x400 m     
30 maj

Final A

Final
30 maj
1 
  
3:35.42
ESP
3:35.42
  
 Laura Sotomayor, Indira Terrero, Elián Périz, Nataliya Pyhyda
2 
  
3:37.86
POR
3:37.86
  
 Carla Tavares, Patrícia Lopes, Miriam Tavares, Cátia Azevedo
3 
  
3:44.34
CZE
3:44.34
  
 Martina Schmidová, Lucia Vadlejch, Petra Muzikantová, Karolína Hlavatá
4 
  
3:45.51
GBR
3:45.51
  
 Avril Jackson, Katie Purves, Madeleine Murray, Stacey Downie
5 
  
3:45.84
NED
3:45.84
  
 Silke Berendse, Maaike Eken, Marije Wever, Bianca Baak
6Sparta Atletik og Løb 
Sparta Atletik og Løb  
3:46.23
DEN
3:46.23
NU23R DUR-20
  
 Sarah Julie Michelsen, Martha Traoré, Emma Beiter Bomme, Anne Sofie Kirkegaard
 
  
DQ
TUR
DQ
  
 Meryem Kasap, Olha Lyakhova, Emel Şanlı-Kircin, Hrystyna Stuy