9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Tävlande: 73 (34+39)   Starter: 85 (44+41)

Män
M 100 m     

Vind: +3.8

Final A

Final

Vind: +3.8
1Dentarius Locke
Dentarius Locke 89, USA
10.16w
89USA
10.16w
  
2Francis Obikwelu
Francis Obikwelu 78, POR
10.28w
78POR
10.28w
  
3Kei Takase
Kei Takase 88, JPN
10.32w
88JPN
10.32w
  
4Nil de Oliveira
10.33w
Spårvägens FK
10.33w
  
5Erik Hagberg
10.36w
Upsala IF
10.36w
  
6Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.44w
Bollnäs FIK
10.44w
  
7Tom Kling-Baptiste
10.45w
Huddinge AIS
10.45w
  
Final B
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Tony Darkwah
10.63w
Hammarby IF
10.63w
  
2Johan Wissman
10.69w
Hässelby SK
10.69w
  
3Sunday Ojuri
10.84w
Hammarby IF
10.84w
  
Heat 1
Vind: +2.4
Vind: +2.4
1Francis Obikwelu
Francis Obikwelu 78, POR
10.45w
78POR
10.45w
  
2Dentarius Locke
Dentarius Locke 89, USA
10.46w
89USA
10.46w
  
3Tom Kling-Baptiste
10.50w
Huddinge AIS
10.50w
  
4Tony Darkwah
10.74w
Hammarby IF
10.74w
  
5Sunday Ojuri
10.82w
Hammarby IF
10.82w
  
6Johan Wissman
10.97w
Hässelby SK
10.97w
  
Heat 2
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Nil de Oliveira
10.52
Spårvägens FK
10.52
=SB
  
2Kei Takase
Kei Takase 88, JPN
10.58
88JPN
10.58
  
3Erik Hagberg
10.59
Upsala IF
10.59
  
4Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
10.64
Bollnäs FIK
10.64
  
5Stefan Tärnhuvud
10.69
Sundsvalls FI
10.69
  
M 400 m     


Final A

Final

1Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
46.82
  
Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
DNF
86GBR
DNF
  
Edino Steele
Edino Steele 87, JAM
DQ
87JAM
DQ
  
Abdulrahman Musaeb Balla
Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT
DQ
89QAT
DQ
  
M 110 m häck     

Vind: +2.8

Final A

Final

Vind: +2.8
1Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
13.85w
90DEN
13.85w
  
2Fredrick Ekholm
13.91w
Huddinge AIS
13.91w
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
13.94w
Spårvägens FK
13.94w
  
4Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
14.07w
Råby-Rekarne FIF
14.07w
  
5Arttu Hirvonen
Arttu Hirvonen 89, FIN
14.16w
89FIN
14.16w
  
6Anton Levin
14.22w
Malmö AI
14.22w
  
M Höjd     


Final A

Final

1Jakob ThorvaldssonIFK Lidingö
2.10
  
2Philip Frifelt LundqvistIF Göta Karlstad
2.07
  
3Jesper Borg
2.07
Ullevi FK
2.07
  
4Oskar Lundqvist
2.04
Upsala IF
2.04
  
4Fabian DelrydTäby IS
2.04
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Alexis Copello
Alexis Copello 85, CUB
16.96w
85CUB
16.96w
+2.2
  
2Aliaksei Tsapik
Aliaksei Tsapik 88, BLR
16.12w
88BLR
16.12w
+2.8
  
3Adrian Świderski
Adrian Świderski 86, POL
15.77
86POL
15.77
+1.2
  
4Chris Benard
Chris Benard 90, USA
15.53w
90USA
15.53w
+2.7
  
5Pablo Torrijos
Pablo Torrijos 92, ESP
15.51
92ESP
15.51
+1.7
  
6Simon Karlén
15.41
IF Göta Karlstad
15.41
+1.2
  
Copello16.42
+1.6
16.52
+2.0
x16.96w
+2.2
16.42w
+2.1
x
Tsapik
Świderski
Benard
Torrijos
Karlén
M Spjut     


Final A

Final

1Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
71.12
KFUM Örebro
71.12
  
2Timothy Herman
Timothy Herman 90, BEL
70.99
90BEL
70.99
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Hanna Adriansson
11.81
IFK Lidingö
11.81
SB
  
2Karolina Nikamo
11.93
Upsala IF
11.93
PB
  
Heat 1
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Hanna Adriansson
11.86
IFK Lidingö
11.86
  
Heat 2
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1Karolina Nikamo
11.95w
Upsala IF
11.95w
  
K 800 m     


Final A

Final

1Paulina Mikiewicz
Paulina Mikiewicz 92, POL
2:05.25
92POL
2:05.25
  
2Anna Silvander
2:06.35
IFK Lidingö
2:06.35
PB
  
3Charlotte Schönbeck
2:06.70
IFK Lidingö
2:06.70
  
4Linn Nilsson
2:07.68
Hälle IF
2:07.68
  
5Karolina Karolina Półrola
Karolina Karolina Półrola 89, POL
2:07.86
89POL
2:07.86
  
6Treniere Moser
Treniere Moser 81, USA
2:08.42
81USA
2:08.42
  
7Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
2:09.41
Spårvägens FK
2:09.41
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Klara Bodinson
10:03.28
Sävedalens AIK
10:03.28
PB
  
2Maria Larsson
10:15.13
Örgryte IS
10:15.13
SB
  
3Urszula Nęcka
Urszula Nęcka 84, POL
10:17.47
84POL
10:17.47
  
4Ronja Fjellner
10:27.91
Örgryte IS
10:27.91
  
Betlehem Desalegn
Betlehem Desalegn 91, UAE
10:11.92DQ
91UAE
10:11.92DQ
  
K 100 m häck     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Madeleine ErikssonIFK Lidingö
13.62
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
13.87
Västerås FK
13.87
  
3Sofia MossbergFalu IK
13.95
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.84
IF Göta Karlstad
1.84
  
2My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.82
IK Norrköping FI
1.82
  
3Hanne Van Hessche
Hanne Van Hessche 91, BEL
1.80
91BEL
1.80
  
4Lisa EngmanKils AIK
1.77
  
5Louise EkmanGefle IF
1.74
  
5Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
7Jessica SamuelssonHässelby SK
1.71
  
K Stav     


Final A

Final

1Sara Cannmo
Sara Cannmo 96, Hovslätt
3.90
Hovslätts IK
3.90
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya 91, BLR
13.57w
91BLR
13.57w
+2.7
  
2Senni Salminen
Senni Salminen 96, FIN
12.98
96FIN
12.98
+1.6
  
3Jasmin Sabir
12.64
Hammarby IF
12.64
+2.0
  
4Madeleine NilssonGefle IF
12.43
+0.9
  
K Slägga     


Final A

Final

1Carolin Paesler
Carolin Paesler 90, GER
69.59
90GER
69.59
  
2Tracey AnderssonUllevi FK
67.18
  
3Eleni Larsson
65.00
Huddinge AIS
65.00
  
4Karolina PedersenUllevi FK
64.70
  
5Britney Henry
Britney Henry 84, USA
63.72
84USA
63.72
  
6Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
63.59
Hässelby SK
63.59
  
7Josefin Berg
63.07
IF Göta Karlstad
63.07
  
8Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
57.58
Atleticum Växjö SK
57.58
  
9Linnéa Jönsson
54.30
Upsala IF
54.30
  
Paesler69.59x63.9569.22x69.59
Andersson65.0664.4264.3758.4165.6967.18
Larsson
Pedersen
Henry
Storm
Berg
Johansson
Jönsson
K Spjut     


Final A

Final

1Matilda ElfgaardHabo FIF-04
52.28