9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Lugnets skidstadion   Arrangör: Falu IK

Män
M km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Andreas Åhwall
12:18
Hässelby SK
12:18
  
1Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
38:29
Strömstad LK
38:29
  
2Napoleon Solomon
12:21
Fredrikshofs FIF
12:21
  
2Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
39:06
Hässelby SK
39:06
  
3Adil Bouafif
12:22
Hässelby SK
12:22
  
3Adhanom Abraha
39:33
Eskilstuna FI
39:33
  
4Daniel Lundgren
12:23
Turebergs FK
12:23
  
4David Nilsson
39:37
Högby IF
39:37
  
5Lars Södergård
12:28
Vallentuna FK
12:28
  
5Andreas Åhwall
39:44
Hässelby SK
39:44
  
6Nacerddine Hallil
12:32
Hässelby SK
12:32
  
6Nacerddine Hallil
39:55
Hässelby SK
39:55
  
7Anders Kleist
12:33
IK Akele
12:33
  
8Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
12:36
Hässelby SK
12:36
  
9Johnny Purvis
12:38
Hässelby SK
12:38
  
10Fredrik Johansson
12:41
IFK Växjö
12:41
  
11Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
12:43
Spårvägens FK
12:43
  
M 4 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Andreas Åhwall
12:18
Hässelby SK
12:18
  
2Napoleon Solomon
12:21
Fredrikshofs FIF
12:21
  
3Adil Bouafif
12:22
Hässelby SK
12:22
  
4Daniel Lundgren
12:23
Turebergs FK
12:23
  
5Lars Södergård
12:28
Vallentuna FK
12:28
  
6Nacerddine Hallil
12:33
Hässelby SK
12:33
  
7Anders Kleist
12:33
IK Akele
12:33
  
8Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
12:36
Hässelby SK
12:36
  
9Johnny Purvis
12:38
Hässelby SK
12:38
  
10Fredrik Johansson
12:41
IFK Växjö
12:41
  
11Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
12:43
Spårvägens FK
12:43
  
12Henrik Löfås
12:49
Upsala IF
12:49
  
13Rasmus Grelsson
Rasmus Grelsson 88, Trångsviken
12:49
Trångsvikens IF
12:49
  
14Johan Hydén
12:50
Hammarby IF
12:50
  
15Martin LundqvistIK Sisu
12:52
  
16Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
12:57
Hässelby SK
12:57
  
17Alexander Holmblad
13:05
Spårvägens FK
13:05
  
18Jonatan Alvaeus
13:06
Upsala IF
13:06
  
19Oscar Majling
13:08
Hässelby SK
13:08
  
20Rickard Emilsson
13:11
GoIF Tjalve
13:11
  
21Abdikadir Abdi
13:13
Ullevi FK
13:13
  
22Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
13:15
Sävedalens AIK
13:15
  
23Jan Westerberg
13:16
IFK Umeå
13:16
  
24Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Trollhättans IF
13:19
Trollhättans IF
13:19
  
25Martin Stjernlöf
13:21
Eskilstuna FI
13:21
  
26Jonas Wahl-SjömanBromma IF
13:23
  
27Oskar Danielsson
13:23
GoIF Tjalve
13:23
  
28Jakob Lööf
Jakob Lööf 85, Pan-Kristianstad
13:25
OK Pan-Kristianstad
13:25
  
29Marcus Gustafsson
13:32
Spårvägens FK
13:32
  
30Albin Jonsson
13:36
Ockelbo SK
13:36
  
31Johan Lindberg
13:39
Upsala IF
13:39
  
32Robin Leanderson
13:44
Spårvägens FK
13:44
  
33Daniel LindholmFalu IK
13:56
  
34Daniel Lund
14:00
Hälle IF
14:00
  
35Anton Bengtsson
Anton Bengtsson 89, Stenungsunds FI
14:00
F Stenungsunds FI
14:00
  
36Johan SamuelssonFalu IK
14:03
  
M 12 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
38:29
Strömstad LK
38:29
  
2Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
39:06
Hässelby SK
39:06
  
4David Nilsson
39:37
Högby IF
39:37
  
5Andreas Åhwall
39:44
Hässelby SK
39:44
  
6Nacerddine Hallil
39:55
Hässelby SK
39:55
  
7Johnny Purvis
39:56
Hässelby SK
39:56
  
8Lars Södergård
40:08
Vallentuna FK
40:08
  
9Johan Larsson
Johan Larsson 83, Strömstad LK
40:11
Strömstad LK
40:11
  
10Jesper Lysell
40:25
Bollnäs FIK
40:25
  
11Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
40:53
Hässelby SK
40:53
  
12Andreas Jansson
41:04
Hässelby SK
41:04
  
13Fredrik Johansson
41:09
IFK Växjö
41:09
  
14Andreas McConville
41:27
FK Studenterna
41:27
  
15Ola Nyberg
41:29
KA 2 IF
41:29
  
16Olle Kalered
Olle Kalered 90, GoIF Tjalve
41:45
GoIF Tjalve
41:45
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Oscar Majling
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Adil Bouafif
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Anders KleistIK Akele
DNF
  
Napoleon Solomon
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Johan SamuelssonFalu IK
DNF
  
Joakim JohanssonHälle IF
DNF
  
M22 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Linus Rosdal
Linus Rosdal 92, KFUM Örebro
26:59
KFUM Örebro
26:59
  
2Oscar Carlsson
27:11
Apladalens LK
27:11
  
3John Börjesson
27:13
Hammarby IF
27:13
  
4John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
27:18
Spårvägens FK
27:18
  
5Emil Svensk
Emil Svensk 93, GoIF Tjalve
27:28
GoIF Tjalve
27:28
  
6Niklas Jonsson
27:30
Hammarby IF
27:30
  
P19 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Napoleon Solomon
19:35
Fredrikshofs FIF
19:35
  
2Alexander Holmblad
20:09
Spårvägens FK
20:09
  
3Alexander Nilsson
20:14
Mölndals AIK
20:14
  
4Otto Kingstedt
20:16
Huddinge AIS
20:16
  
5Jonathan WeichbrodtMölndals AIK
20:39
  
6Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
20:44
  
P17 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Vidar Johansson
12:41
Sävedalens AIK
12:41
  
2William Levay
William Levay 96, Spårvägen
12:43
Spårvägens FK
12:43
  
3Andreas Jansson
12:59
Hässelby SK
12:59
  
4Johan Lindgren
13:15
Mölndals AIK
13:15
  
5Gustaf Stensjö
13:25
Sävedalens AIK
13:25
  
6Daniel Bucht
Daniel Bucht 96, Sävedalen
13:44
Sävedalens AIK
13:44
  
7Archibald CasteelHellas FK
14:09
  
P16 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Adelegn Zewdu
13:20
Keep Up RC
13:20
  
2Andreas Kramer
13:34
Sävedalens AIK
13:34
  
3Emil Danielsson
13:40
Dala-Järna IK
13:40
  
4Erik Lagerlöf
13:52
IFK Lidingö
13:52
  
5Erik Djurberg
14:06
Upsala IF
14:06
  
6Elias Tholén
14:07
Ununge IF
14:07
  
P15 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Simon Sundström
13:31
IFK Lidingö
13:31
  
2Suldan Hassan
13:37
Ullevi FK
13:37
  
3Warsame Hassan
13:51
Malmö AI
13:51
  
Kvinnor
K km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Meraf Bahta
13:48
Hälle IF
13:48
  
1Meraf Bahta
28:59
Hälle IF
28:59
  
2Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
14:12
Hässelby SK
14:12
  
2Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
29:31
FK Studenterna
29:31
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
14:22
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
29:42
  
4Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
14:26
Sävedalens AIK
14:26
  
4Cecilia KleistIK Akele
29:51
  
5Cecilia KleistIK Akele
14:28
  
5Isabelle Brauer
30:05
Hässelby SK
30:05
  
6Lisa Öhberg
14:33
Hälle IF
14:33
  
6Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, GoIF Tjalve
30:08
GoIF Tjalve
30:08
  
7Madeleine Larsson
14:34
Hässelby SK
14:34
  
7Lisa Öhberg
30:12
Hälle IF
30:12
  
8Louise Wiker
14:38
Hässelby SK
14:38
  
8Lena Eliasson-LööfHässelby SK
30:25
  
9Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, GoIF Tjalve
14:43
GoIF Tjalve
14:43
  
9Therese Olin
30:39
Ullevi FK
30:39
  
10Lena Eliasson-LööfHässelby SK
14:46
  
10Annelie JohanssonSOK Knallen
30:52
  
11Tove AlexanderssonFalu IK
14:52
  
K 4 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Meraf Bahta
13:48
Hälle IF
13:48
  
2Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
14:12
Hässelby SK
14:12
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
14:22
  
4Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
14:26
Sävedalens AIK
14:26
  
5Cecilia KleistIK Akele
14:28
  
6Lisa Öhberg
14:33
Hälle IF
14:33
  
7Madeleine Larsson
14:34
Hässelby SK
14:34
  
8Louise Wiker
14:38
Hässelby SK
14:38
  
9Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, GoIF Tjalve
14:43
GoIF Tjalve
14:43
  
10Lena Eliasson-LööfHässelby SK
14:46
  
11Tove AlexanderssonFalu IK
14:52
  
12Nathalie Rohlén
15:04
Spårvägens FK
15:04
  
13Linn Nilsson
15:06
Hälle IF
15:06
  
14Alva Olsson
15:12
IK Akele
15:12
  
15Petra Kindlund
15:15
Huddinge AIS
15:15
  
16Maria SandströmMalmö AI
15:18
  
17Inga KazlauskaitėRånäs 4H
15:21
  
18Helene Malmkvist
15:22
Spårvägens FK
15:22
  
19Cecilia Norrbom
15:22
Spårvägens FK
15:22
  
20Kajsa Petersson
15:24
Ludvika FFI
15:24
  
21Ronja Fjellner
15:27
Örgryte IS
15:27
  
22Louise Bergfeldt
15:35
IFK Mora
15:35
  
23Dace Landström
15:46
Vallentuna FK
15:46
  
24Caroline Erlingson
16:09
Ängelholms IF
16:09
  
K 8 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Meraf Bahta
28:59
Hälle IF
28:59
  
2Frida Lundén
Frida Lundén 84, Studenterna
29:31
FK Studenterna
29:31
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
29:42
  
4Cecilia KleistIK Akele
29:51
  
5Isabelle Brauer
30:05
Hässelby SK
30:05
  
6Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, GoIF Tjalve
30:08
GoIF Tjalve
30:08
  
7Lisa Öhberg
30:12
Hälle IF
30:12
  
8Lena Eliasson-LööfHässelby SK
30:25
  
9Therese Olin
30:39
Ullevi FK
30:39
  
10Annelie JohanssonSOK Knallen
30:52
  
11Inga KazlauskaitėRånäs 4H
31:04
  
12Gabriella SamuelssonHässelby SK
31:09
  
13Madeleine Larsson
31:10
Hässelby SK
31:10
  
14Linn Nilsson
31:11
Hälle IF
31:11
  
15Alva Olsson
31:24
IK Akele
31:24
  
16Petra Kindlund
31:31
Huddinge AIS
31:31
  
17Maria SandströmMalmö AI
31:43
  
18Kajsa Petersson
31:47
Ludvika FFI
31:47
  
19Cecilia Norrbom
32:01
Spårvägens FK
32:01
  
20Anna Mårsell
Anna Mårsell 76, Linköpings OK
32:05
Linköpings OK
32:05
  
21Ida Gudmundson
Ida Gudmundson 82, Studenterna
32:09
FK Studenterna
32:09
  
22Louise Bergfeldt
32:15
IFK Mora
32:15
  
23Louise Nilsson
32:24
Malmö AI
32:24
  
24Helene Malmkvist
32:25
Spårvägens FK
32:25
  
25Gloria Vinstedt
32:29
FK Studenterna
32:29
  
26Hanna DICKÉR
32:44
Örgryte IS
32:44
  
27Sandra SödergrenFIF Gnistan
32:49
  
28Hanna Cernerud
32:53
Enhörna IF
32:53
  
29Dace Landström
33:01
Vallentuna FK
33:01
  
30Therese NordströmUllevi FK
33:08
  
Louise Wiker
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Dorcas CheserekEnhörna IF
DNF
  
Jenny Nilsson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K22 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
22:50
Sävedalens AIK
22:50
  
2Tove AlexanderssonFalu IK
22:59
  
3Lina Alainentalo
23:26
Hässelby SK
23:26
  
4Karin Olsson
24:07
Täby IS
24:07
  
5Jenny ErikssonFalu IK
24:10
  
6Emilia Ohlin
Emilia Ohlin 93, Trollhättans IF
24:16
Trollhättans IF
24:16
  
F19 km terräng     
27 okt

Final A

Final
27 okt
1Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
14:34
Hässelby SK
14:34
  
2Evelina Beramand
15:42
Mölndals AIK
15:42
  
3Amanda Trense
Amanda Trense 95, Östersunds GIF
15:47
Östersunds GIF
15:47
  
4Ida Svensson
Ida Svensson 94, Trångsviken
15:51
Trångsvikens IF
15:51
  
5Moa Enmark
16:03
Gefle IF
16:03
  
6Malin Nyström
16:05
IFK Mora
16:05
  
F17 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Isabelle Brauer
14:43
Hässelby SK
14:43
  
2Linn Söderholm
15:00
Sävedalens AIK
15:00
  
3Johanna Andersson
16:07
Mölndals AIK
16:07
  
4Maja Hultin
16:13
IK Orient
16:13
  
5Malin Jonsson
Malin Jonsson 96, Sävedalen
16:18
Sävedalens AIK
16:18
  
6Julia Ivehammar
Julia Ivehammar 96, Linköpings GIF
16:24
Linköpings GIF
16:24
  
F16 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Ebba Andersson
14:20
Sollefteå GIF
14:20
  
2Astrid Rosvall
15:08
Hässelby SK
15:08
  
3Linn Bengtsson
Linn Bengtsson 97, IFK Växjö
15:21
IFK Växjö
15:21
  
4Klara Henriksson
15:58
Hässelby SK
15:58
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
16:01
Mölndals AIK
16:01
  
6Emma Gustafsson
16:05
Hässelby SK
16:05
  
F15 km terräng     
26 okt

Final A

Final
26 okt
1Thea Boström
Thea Boström 98, GoIF Tjalve
16:06
GoIF Tjalve
16:06
  
2Emma Larsson
Emma Larsson 98, Kvarnsveden
16:29
Kvarnsvedens GoIF
16:29
  
3Carolina Olsson
17:09
Älvdalens IF
17:09
  
4Moa Carlsson
Moa Carlsson 98, Sävedalen
17:23
Sävedalens AIK
17:23
  
5Sofi Virk Reimers
17:34
Hässelby SK
17:34
  
6Jonna Jungåker
17:42
Korsnäs IF
17:42