0
23.3 | |
26.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23‐24.3 | |
23.3 | |
22.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23.3 | |
23‐24.3 | |
19‐21.3 | |
15‐16.3 | |
15‐16.3 | |
21.3 | |
19.3 | |
17.3 | |
10.3 | |
3.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
17.3 | |
16‐17.3 | |
16‐17.3 | |
16.3 | |
16.3 | |
9.3 | |
2.3 | |
14.3 | |
9.3 | |
24.2 | |
27.2 | |
5.3 | |
10.3 | |
9‐10.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
9.3 | |
3.3 | |
21.2 | |
5.3 | |
2.3 | |
2‐3.3 | |
3.3 | |
2‐3.3 | |
2‐3.3 | |
1‐3.3 | |
2.3 | |
29.2 | |
27.2 | |
29.2 | |
27.2 | |
14.2 | |
27.2 | |
27.2 | |
25.2 | |
25.2 | |
24‐25.2 | |
24.2 | |
24‐25.2 | |
21.2 | |
22.2 | |
22.2 | |
21.2 | |
16.2 | |
19.2 | |
19.2 | |
18.2 | |
18.2 | |
13.2 | |
18.2 | |
18.2 | |
18.2 | |
18.2 | |
18.2 | |
17‐18.2 | |
16‐18.2 | |
17.2 | |
17.2 | |
17.2 | |
17.2 | |
10.2 | |
14.2 | |
14.2 | |
14.2 | |
12.2 | |
13.2 | |
12.2 | |
10.2 | |
7.2 | |
12.2 | |
11.2 | |
10‐11.2 | |
10‐11.2 | |
10‐11.2 |
Men | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men 200m Wind: +1.8 Final A Final | Wind: +1.8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Mosito Lehata Mosito Lehata 89, LES 20.37 | 89 | LES | 20.37 | =PB NR | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Nil de Oliveira Nil de Oliveira 86, Spårvägen 20.53 | 86 | Spårvägens FK | 20.53 | =PB | 3 SWE AT | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Adolphus Nevers Adolphus Nevers 90, JAM 20.84 | 90 | JAM | 20.84 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes 88, JAM 21.00 | 88 | JAM | 21.00 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Obinna Metu Obinna Metu 88, NGR 21.07 | 88 | NGR | 21.07 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Tom Kling-Baptiste Tom Kling-Baptiste 90, Huddinge 21.12 | 90 | Huddinge AIS | 21.12 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Fahad Mohamed Al-Subaie Fahad Mohamed Al-Subaie 94, KSA 21.14 | 94 | KSA | 21.14 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Benjamin Olsson Benjamin Olsson 91, Helsingborg 21.66 | 91 | IFK Helsingborg | 21.66 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B Wind: +1.3 | Wind: +1.3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Alexander Nordkvist Alexander Nordkvist 90, Huddinge 21.52 | 90 | Huddinge AIS | 21.52 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Stefan Tärnhuvud Stefan Tärnhuvud 85, Sundsvall 21.53 | 85 | Sundsvalls FI | 21.53 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sunday Ojuri Sunday Ojuri 93, Hammarby 21.68 | 93 | Hammarby IF | 21.68 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Petter Olson Petter Olson 91, Hässelby 21.79 | 91 | Hässelby SK | 21.79 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Carl Armfelt Carl Armfelt 84, Spårvägen 21.84 | 84 | Spårvägens FK | 21.84 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Lars Jøran Storhaug Lars Jøran Storhaug 89, NOR 22.22 | 89 | NOR | 22.22 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Mabrook Mubarak Al-Hartig Mabrook Mubarak Al-Hartig 86, OMA 22.40 | 86 | OMA | 22.40 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Lukas Nilsson Lukas Nilsson 86, Hässelby 22.58 | 86 | Hässelby SK | 22.58 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 400m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jacques de Swardt Jacques de Swardt 92, RSA 46.91 | 92 | RSA | 46.91 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Ahmed Mubarak Saleh Al-Saadi Ahmed Mubarak Saleh Al-Saadi 88, OMA 47.37 | 88 | OMA | 47.37 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Mohamed El Nour Mohamed Mohamed El Nour Mohamed 96, QAT 48.27 | 96 | QAT | 48.27 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Elias Amado Elias Amado 86, Falun 48.69 | 86 | Falu IK | 48.69 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Salah Al-Ajmi Salah Al-Ajmi 93, OMA 48.72 | 93 | OMA | 48.72 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Martin Loftås Kåstad Martin Loftås Kåstad 90, NOR 49.13 | 90 | NOR | 49.13 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Patrik Sjöö Patrik Sjöö 92, Hässelby 49.30 | 92 | Hässelby SK | 49.30 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 800m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman 92, DJI 1:43.63 | 92 | DJI | 1:43.63 | =PB NR | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Abdulrahman Musaeb Balla Abdulrahman Musaeb Balla 89, QAT 1:44.31 | 89 | QAT | 1:44.31 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Michael Rimmer Michael Rimmer 86, GBR 1:45.34 | 86 | GBR | 1:45.34 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Mukhtar Mohammed Mukhtar Mohammed 90, GBR 1:47.48 | 90 | GBR | 1:47.48 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI 1:48.26 | 93 | F Stenungsunds FI | 1:48.26 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Rickard Gunnarsson Rickard Gunnarsson 91, Hässelby 1:48.62 | 91 | Hässelby SK | 1:48.62 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Joni Jaako Joni Jaako 86, Hammarby 1:48.97 | 86 | Hammarby IF | 1:48.97 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Johan Svensson Johan Svensson 89, Spårvägen 1:50.56 | 89 | Spårvägens FK | 1:50.56 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani 93, QAT 1:52.21 | 93 | QAT | 1:52.21 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Geoffrey Rono Geoffrey Rono 87, KEN DNF | 87 | KEN | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Nick Jensen Nick Jensen 91, DEN 1:50.40 | 91 | DEN | 1:50.40 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Mattias Claesson Mattias Claesson 86, Hässelby 1:51.32 | 86 | Hässelby SK | 1:51.32 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sean Molloy Sean Molloy 95, GBR 1:51.46 | 95 | GBR | 1:51.46 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Anton Asplund Anton Asplund 90, Tureberg 1:52.67 | 90 | Turebergs FK | 1:52.67 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | William Levay William Levay 96, Spårvägen 1:52.95 | 96 | Spårvägens FK | 1:52.95 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Elias Ottosen Elias Ottosen 93, NOR 1:52.98 | 93 | NOR | 1:52.98 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Alex Torgersson Alex Torgersson 94, Hammarby 1:53.64 | 94 | Hammarby IF | 1:53.64 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Kevin D'Emic Kevin D'Emic 90, USA 1:53.66 | 90 | USA | 1:53.66 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mikael Röjerås Mikael Röjerås 90, Västerås FK DNF | 90 | Västerås FK | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race C | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Michael Schmidt Michael Schmidt 85, DEN 1:52.30 | 85 | DEN | 1:52.30 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Snorre Holtan Løken Snorre Holtan Løken 94, NOR 1:52.47 | 94 | NOR | 1:52.47 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Matias B. Reedtz Matias B. Reedtz 87, DEN 1:52.78 | 87 | DEN | 1:52.78 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Cho Mihn Kyun Cho Mihn Kyun 94, DEN 1:53.44 | 94 | DEN | 1:53.44 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore 90, Tyresö 1:53.67 | 90 | Tyresö FK | 1:53.67 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Henrik Hansson Henrik Hansson 89, Strömstad LK 1:53.94 | 89 | Strömstad LK | 1:53.94 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Ahmed Tahir Ahmed Tahir 92, Malmö 1:54.26 | 92 | Malmö AI | 1:54.26 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Mattias Ohlsson Mattias Ohlsson 94, Öresund 1:55.65 | 94 | Öresund FK | 1:55.65 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Kristoffer Janson Grindedal Kristoffer Janson Grindedal 89, NOR 1:55.83 | 89 | NOR | 1:55.83 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Sondre Dingsør Sondre Dingsør 96, NOR 1:57.18 | 96 | NOR | 1:57.18 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Albin Johansson Albin Johansson 81, Hässelby DNF | 81 | Hässelby SK | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 1500m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Youness Essalhi Youness Essalhi 93, MAR 3:35.52 | 93 | MAR | 3:35.52 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Vincent Kibet Vincent Kibet 91, KEN 3:35.62 | 91 | KEN | 3:35.62 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Tesfaye Cheru Tesfaye Cheru 93, ETH 3:35.85 | 93 | ETH | 3:35.85 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Garrett Heath Garrett Heath 85, USA 3:36.43 | 85 | USA | 3:36.43 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Dmitrijs Jurkevičs Dmitrijs Jurkevičs 87, LAT 3:38.31 | 87 | LAT | 3:38.31 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Jamal Hitrane Jamal Hitrane 89, MAR 3:38.98 | 89 | MAR | 3:38.98 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Paul Robinson Paul Robinson 91, IRL 3:40.13 | 91 | IRL | 3:40.13 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Niclas Sandells Niclas Sandells 84, FIN 3:40.89 | 84 | FIN | 3:40.89 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Adam Czerwiński Adam Czerwiński 88, POL 3:42.13 | 88 | POL | 3:42.13 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Nacerddine Hallil Nacerddine Hallil 88, Hässelby 3:43.63 | 88 | Hässelby SK | 3:43.63 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Cameron Page Cameron Page 91, AUS 3:45.45 | 91 | AUS | 3:45.45 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Johan Hydén Johan Hydén 89, Hammarby 3:45.88 | 89 | Hammarby IF | 3:45.88 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Staffan Ek Staffan Ek 91, Björnstorp 3:46.68 | 91 | Björnstorps IF | 3:46.68 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gideon Kipngetich Gideon Kipngetich 06, KEN DNF | 06 | KEN | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Abdallah Abdelgader Abdallah Abdelgader 87, SUD DNF | 87 | SUD | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bartosz Nowicki Bartosz Nowicki 84, POL DNF | 84 | POL | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ole Hesselbjerg Ole Hesselbjerg 90, DEN 3:49.98 | 90 | DEN | 3:49.98 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Vidar Dahle Vidar Dahle 88, NOR 3:50.12 | 88 | NOR | 3:50.12 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Magnus Hannevig Pettersen Magnus Hannevig Pettersen 95, NOR 3:51.75 | 95 | NOR | 3:51.75 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Jørgen Frost Bø Jørgen Frost Bø 94, NOR 3:52.59 | 94 | NOR | 3:52.59 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Anders Sørensen Anders Sørensen 96, NOR 3:52.60 | 96 | NOR | 3:52.60 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Klas Persson Klas Persson 91, Tureberg 3:52.75 | 91 | Turebergs FK | 3:52.75 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Alexander Holmblad Alexander Holmblad 94, Spårvägen 3:52.99 | 94 | Spårvägens FK | 3:52.99 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar 92, Tureberg 3:53.45 | 92 | Turebergs FK | 3:53.45 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Albin Sjöblom Albin Sjöblom 93, Tureberg 3:55.23 | 93 | Turebergs FK | 3:55.23 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Abdikadir Abdi Abdikadir Abdi 87, Ullevi 3:56.06 | 87 | Ullevi FK | 3:56.06 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Elias Johansson Elias Johansson 92, Sävedalen 4:03.82 | 92 | Sävedalens AIK | 4:03.82 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Joakim Eriksson Joakim Eriksson 92, Estuna 4:06.36 | 92 | Estuna IF | 4:06.36 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vetle Aasland Vetle Aasland 91, NOR DNF | 91 | NOR | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Robin Leanderson Robin Leanderson 88, Spårvägen DNF | 88 | Spårvägens FK | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 5000m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Andy Vernon Andy Vernon 86, GBR 13:36.16 | 86 | GBR | 13:36.16 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Olle Walleräng Olle Walleräng 85, Spårvägen 13:36.18 | 85 | Spårvägens FK | 13:36.18 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Monder Rizki Monder Rizki 79, BEL 13:36.81 | 79 | BEL | 13:36.81 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Ababa Lama Ababa Lama 93, Hälle 13:38.04 | 93 | Hälle IF | 13:38.04 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Adil Bouafif Adil Bouafif 78, Hässelby 13:55.18 | 78 | Hässelby SK | 13:55.18 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Jesper van der Wielen Jesper van der Wielen 91, NED 14:02.51 | 91 | NED | 14:02.51 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Asbjørn Ellefsen Persen Asbjørn Ellefsen Persen 87, NOR 14:03.59 | 87 | NOR | 14:03.59 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Abdi Hakin Ulad Abdi Hakin Ulad 91, DEN 14:10.55 | 91 | DEN | 14:10.55 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Martti Siikaluoma Martti Siikaluoma 92, FIN 14:33.89 | 92 | FIN | 14:33.89 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Lars Södergård Lars Södergård 83, Vallentuna 14:34.00 | 83 | Vallentuna FK | 14:34.00 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Fredrik Johansson Fredrik Johansson 86, IFK Växjö 14:35.11 | 86 | IFK Växjö | 14:35.11 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | John Kingstedt John Kingstedt 92, Hammarby 14:40.72 | 92 | Hammarby IF | 14:40.72 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Meberhatom Yamana Meberhatom Yamana 92, Spårvägen 14:54.19 | 92 | Spårvägens FK | 14:54.19 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Henrik Löfås Henrik Löfås 83, Upsala IF 15:35.95 | 83 | Upsala IF | 15:35.95 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Audun Nordtveit Audun Nordtveit 88, NOR DNF | 88 | NOR | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen DNF | 77 | Spårvägens FK | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 10,000m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dejen Gebremeskel Dejen Gebremeskel 89, ETH 26:51.02 | 89 | ETH | 26:51.02 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Abera Kuma Abera Kuma 90, ETH 26:52.85 | 90 | ETH | 26:52.85 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Imane Merga Imane Merga 88, ETH 26:57.33 | 88 | ETH | 26:57.33 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Yigrem Demelash Yigrem Demelash 94, ETH 27:15.51 | 94 | ETH | 27:15.51 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Atsedu Tsegay Atsedu Tsegay 91, ETH 27:28.11 | 91 | ETH | 27:28.11 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hassan Mead Hassan Mead 89, USA DNF | 89 | USA | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 3000m Steeplechase Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | James Nipperess James Nipperess 90, AUS 8:34.87 | 90 | AUS | 8:34.87 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Andrey Farnosov Andrey Farnosov 80, RUS 8:37.14 | 80 | RUS | 8:37.14 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Peter Bomo Peter Bomo 84, KEN 8:40.69 | 84 | KEN | 8:40.69 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Dmitriy Balashov Dmitriy Balashov 89, RUS 8:45.38 | 89 | RUS | 8:45.38 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Dean Brummer Dean Brummer 88, RSA 8:46.51 | 88 | RSA | 8:46.51 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Henrik Jakobsson Henrik Jakobsson 88, Spårvägen 9:11.90 | 88 | Spårvägens FK | 9:11.90 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer 91, NOR 9:13.64 | 91 | NOR | 9:13.64 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Halfdan-Emil Færø Halfdan-Emil Færø 91, NOR 9:24.30 | 91 | NOR | 9:24.30 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Erik Norrbom Erik Norrbom 93, Tureberg 9:31.01 | 93 | Turebergs FK | 9:31.01 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Emil Blomberg Emil Blomberg 92, Hässelby DNF | 92 | Hässelby SK | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men 110m Hurdles Wind: +1.1 Final A Final | Wind: +1.1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Philip Nossmy Philip Nossmy 82, Malmö 13.61 | 82 | Malmö AI | 13.61 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Francisco Javier López Francisco Javier López 89, ESP 13.65 | 89 | ESP | 13.65 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Ruan de Vries Ruan de Vries 86, RSA 13.73 | 86 | RSA | 13.73 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Amir Shaker Amir Shaker 89, Råby-Rekarne 13.90 | 89 | Råby-Rekarne FIF | 13.90 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Dániel Kiss Dániel Kiss 82, HUN 13.97 | 82 | HUN | 13.97 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Fred Townsend Fred Townsend 82, USA 14.20 | 82 | USA | 14.20 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Petter Olson Petter Olson 91, Hässelby 14.41 | 91 | Hässelby SK | 14.41 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Martin Kallur Martin Kallur 91, Falun 14.42 | 91 | Falu IK | 14.42 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Race B Wind: +0.8 | Wind: +0.8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Anders Leifsson Anders Leifsson 92, Orient 14.86 | 92 | IK Orient | 14.86 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Dennis Eriksson Dennis Eriksson 93, Falun 15.58 | 93 | Falu IK | 15.58 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Men Discus Throw Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Victor Hogan Victor Hogan 89, RSA 60.33 | 89 | RSA | 60.33 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Benn Harradine Benn Harradine 82, Hammarby 60.06 | 82 | Hammarby IF | 60.06 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Przemysław Czajkowski Przemysław Czajkowski 88, POL 60.03 | 88 | POL | 60.03 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Sergiu Ursu Sergiu Ursu 80, ROU 59.76 | 80 | ROU | 59.76 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Leif Arrhenius Leif Arrhenius 86, Spårvägen 59.32 | 86 | Spårvägens FK | 59.32 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl 92, Spårvägen 58.61 | 92 | Spårvägens FK | 58.61 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Niklas Arrhenius Niklas Arrhenius 82, Spårvägen 58.57 | 82 | Spårvägens FK | 58.57 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Ulf Ankarling Ulf Ankarling 88, IF Göta 53.23 | 88 | IF Göta Karlstad | 53.23 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Per Rosell Per Rosell 87, Ullevi 48.85 | 87 | Ullevi FK | 48.85 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Niklas Trennéus Niklas Trennéus 72, Ymer 46.24 | 72 | IK Ymer | 46.24 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
National Events Men High Jump Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Dmytro Demyanyuk Dmytro Demyanyuk 83, UKR 2.13 | 83 | UKR | 2.13 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Fredrik Konradsson Fredrik Konradsson 94, IFK Umeå 2.13 | 94 | IFK Umeå | 2.13 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Marcus Lundquist Marcus Lundquist 91, Rånäs 2.13 | 91 | Rånäs 4H | 2.13 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Carl Rönnow Carl Rönnow 90, Club Olympique 2.05 | 90 | C Olympique | 2.05 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Jonathan Kruse Jonathan Kruse 95, Upsala IF 2.00 | 95 | Upsala IF | 2.00 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 100m Wind: +1.7 Final A Final | Wind: +1.7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Irene Ekelund Irene Ekelund 97, Kil 11.46 | 97 | Kils AIK | 11.46 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Weronika Wedler Weronika Wedler 89, POL 11.59 | 89 | POL | 11.59 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Marika Popowicz Marika Popowicz 88, POL 11.61 | 88 | POL | 11.61 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Johanna Gustafsson Johanna Gustafsson 97, Motala 12.03 | 97 | Motala AIF | 12.03 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Marie Sönnerfors Marie Sönnerfors 93, Spårvägen 12.24 | 93 | Spårvägens FK | 12.24 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Adriana Janic Adriana Janic 96, Malmö 12.30 | 96 | Malmö AI | 12.30 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Susanne Schüssler Susanne Schüssler 95, IF Göta 12.54 | 95 | IF Göta Karlstad | 12.54 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 200m Wind: +1.0 Final A Final | Wind: +1.0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Hrystyna Stuy Hrystyna Stuy 88, UKR 23.19 | 88 | UKR | 23.19 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Yelizaveta Bryzgina Yelizaveta Bryzgina 89, UKR 23.23 | 89 | UKR | 23.23 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Moa Hjelmer Moa Hjelmer 90, Spårvägen 23.23 | 90 | Spårvägens FK | 23.23 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Weronika Wedler Weronika Wedler 89, POL 23.36 | 89 | POL | 23.36 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Marika Popowicz Marika Popowicz 88, POL 23.66 | 88 | POL | 23.66 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Yuliya Baraley Yuliya Baraley 90, UKR 24.18 | 90 | UKR | 24.18 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Linda Frödin Glad Linda Frödin Glad 93, Tureberg 24.77 | 93 | Turebergs FK | 24.77 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Jonna Skrifvars Jonna Skrifvars 91, FIN 25.37 | 91 | FIN | 25.37 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 1500m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Meraf Bahta Meraf Bahta 89, Hälle 4:11.25 | 89 | Hälle IF | 4:11.25 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye 94, ETH 4:11.66 | 94 | ETH | 4:11.66 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Laura Crowe Laura Crowe 87, IRL 4:12.87 | 87 | IRL | 4:12.87 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Natalija Piliušina Natalija Piliušina 90, LTU 4:13.20 | 90 | LTU | 4:13.20 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Tova Eurén Magnusson Tova Eurén Magnusson 94, Göteborgs KIK 4:24.99 | 94 | Göteborgs KIK | 4:24.99 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Linn Nilsson Linn Nilsson 90, Hälle 4:25.38 | 90 | Hälle IF | 4:25.38 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Kaisa Tyni Kaisa Tyni 90, FIN 4:26.48 | 90 | FIN | 4:26.48 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Nathalie Rohlén Nathalie Rohlén 90, Spårvägen 4:43.04 | 90 | Spårvägens FK | 4:43.04 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Julia Forsmark Julia Forsmark 93, Falun 4:45.49 | 93 | Falu IK | 4:45.49 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Alem Tesfaye Alem Tesfaye 95, Sundbyberg 4:57.76 | 95 | Sundbybergs IK | 4:57.76 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sonja Roman Sonja Roman 79, SLO DNF | 79 | SLO | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anna Silvander Anna Silvander 93, Danderyd DNF | 93 | Danderyds SK | DNF | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tamara Tverdostup Tamara Tverdostup 79, UKR DNF | 79 | UKR | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 5000m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Haftamnesh Tesfay Haftamnesh Tesfay 94, ETH 15:22.79 | 94 | ETH | 15:22.79 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Almensch Belete Almensch Belete 89, BEL 15:28.51 | 89 | BEL | 15:28.51 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Nazret Weldu Nazret Weldu 90, ERI 15:42.71 | 90 | ERI | 15:42.71 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Sarah Lahti Sarah Lahti 95, Hässelby 16:27.65 | 95 | Hässelby SK | 16:27.65 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Minna Lamminen Minna Lamminen 82, FIN 16:28.90 | 82 | FIN | 16:28.90 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Madeleine Larsson Madeleine Larsson 81, Hässelby 16:39.79 | 81 | Hässelby SK | 16:39.79 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Hilde Aasheim Hilde Aasheim 84, NOR 16:41.39 | 84 | NOR | 16:41.39 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Cecilia Kleist Cecilia Kleist 82, Akele 16:43.30 | 82 | IK Akele | 16:43.30 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Agnes Sjöström Agnes Sjöström 94, Westmannia 16:44.84 | 94 | IK Westmannia | 16:44.84 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | Louise Wiker Louise Wiker 79, Hässelby 16:47.62 | 79 | Hässelby SK | 16:47.62 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Cecilia Norrbom Cecilia Norrbom 88, Spårvägen 17:14.76 | 88 | Spårvägens FK | 17:14.76 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Sanna Mustonen Sanna Mustonen 91, Hässelby 17:37.97 | 91 | Hässelby SK | 17:37.97 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sofia Öberg Sofia Öberg 90, Lidingö DNF | 90 | IFK Lidingö | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Viktoriya Pohoryelska Viktoriya Pohoryelska 90, UKR DNF | 90 | UKR | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 10,000m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Meseret Defar Meseret Defar 83, ETH 30:08.06 | 83 | ETH | 30:08.06 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Afera Godfay Afera Godfay 91, ETH 31:08.23 | 91 | ETH | 31:08.23 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Goytatom Gebreselassie Goytatom Gebreselassie 95, ETH 31:51.42 | 95 | ETH | 31:51.42 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Aheza Kiros Aheza Kiros 85, ETH 32:32.23 | 85 | ETH | 32:32.23 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Aynensh Niguse Aynensh Niguse 92, ETH 33:40.59 | 92 | ETH | 33:40.59 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Viktoriya Pohoryelska Viktoriya Pohoryelska 90, UKR DNF | 90 | UKR | DNF | = | pace | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 400m Hurdles Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Annerie Ebersohn Annerie Ebersohn 90, RSA 56.68 | 90 | RSA | 56.68 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Shevon Stoddart Shevon Stoddart 82, JAM 57.11 | 82 | JAM | 57.11 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Stine Meland Tomb Stine Meland Tomb 86, Hammarby 57.13 | 86 | Hammarby IF | 57.13 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Jennifer Rockwell Jennifer Rockwell 83, ITA 57.36 | 83 | ITA | 57.36 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Joanna Linkiewicz Joanna Linkiewicz 90, POL 57.65 | 90 | POL | 57.65 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anna Titimets Anna Titimets 89, UKR 55.75DQ | 89 | UKR | 55.75DQ | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women High Jump Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Ruth Beitia Ruth Beitia 79, ESP 1.92 | 79 | ESP | 1.92 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Oksana Okuneva Oksana Okuneva 90, UKR 1.89 | 90 | UKR | 1.89 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Sofie Skoog Sofie Skoog 90, IF Göta 1.85 | 90 | IF Göta Karlstad | 1.85 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Nataliya Hapchuk Nataliya Hapchuk 88, UKR 1.80 | 88 | UKR | 1.80 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Jayne Nisbet Jayne Nisbet 88, GBR 1.80 | 88 | GBR | 1.80 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Alesya Paklina Alesya Paklina 88, RUS 1.80 | 88 | RUS | 1.80 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Ebba Jungmark Ebba Jungmark 87, Mölndal 1.75 | 87 | Mölndals AIK | 1.75 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Madeleine Serenhov Madeleine Serenhov 91, Lidingö 1.75 | 91 | IFK Lidingö | 1.75 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Pole Vault Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson 93, Hässelby 4.40 | 93 | Hässelby SK | 4.40 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Malin Dahlström Malin Dahlström 89, Ullevi 4.20 | 89 | Ullevi FK | 4.20 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Minna Nikkanen Minna Nikkanen 88, FIN 4.00 | 88 | FIN | 4.00 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Madeleine Nilsson Madeleine Nilsson 90, Kvarnsveden 4.00 | 90 | Kvarnsvedens GoIF | 4.00 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Olga Mullina Olga Mullina 92, RUS 3.80 | 92 | RUS | 3.80 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kristina Ulitina Kristina Ulitina 88, Hammarby NH | 88 | Hammarby IF | NH | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cathrine Larsåsen Cathrine Larsåsen 86, NOR NH | 86 | NOR | NH | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Long Jump Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Veronika Mosina Veronika Mosina 90, RUS 6.53 | 90 | RUS | 6.53 | +1.7 = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Erica Jarder Erica Jarder 86, Spårvägen 6.50 | 86 | Spårvägens FK | 6.50 | +0.9 = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Teresa Dobija Teresa Dobija 82, POL 6.35w | 82 | POL | 6.35w | +2.2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Irina Ilyina Irina Ilyina 85, RUS 6.21 | 85 | RUS | 6.21 | +1.0 = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Sofia Lund Sofia Lund 86, Hässelby 5.70w | 86 | Hässelby SK | 5.70w | +2.9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Hanna Wiss Hanna Wiss 91, KFUM Örebro 5.56w | 91 | KFUM Örebro | 5.56w | +3.1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women Javelin Throw Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Sofi Flink Sofi Flink 95, Västerås FK 60.96 | 95 | Västerås FK | 60.96 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir 85, ISL 59.97 | 85 | ISL | 59.97 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Kathryn Mitchell Kathryn Mitchell 82, AUS 59.13 | 82 | AUS | 59.13 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Isabell Gradin Isabell Gradin 88, Hässelby 49.16 | 88 | Hässelby SK | 49.16 | =PB | 24 SWE AT | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Matilda Elfgaard Matilda Elfgaard 92, Habo 47.62 | 92 | Habo FIF-04 | 47.62 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Women 4 x 100m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | 45.33 | lag U20 | 45.33 | = NU18R | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | 46.65 | lag U20 | 46.65 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | 47.00 | lag U18 | 47.00 | = | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
National Events Women 400m Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Rebecca Högberg Rebecca Högberg 84, Hammarby 55.89 | 84 | Hammarby IF | 55.89 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Lisa Duffy Lisa Duffy 93, Hässelby 56.40 | 93 | Hässelby SK | 56.40 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Klara Helander Klara Helander 95, Upsala IF 56.64 | 95 | Upsala IF | 56.64 | = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Caroline Kihlblom Caroline Kihlblom 94, Huddinge 56.79 | 94 | Huddinge AIS | 56.79 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Anna Silvander Anna Silvander 93, Danderyd 57.84 | 93 | Danderyds SK | 57.84 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Caroline Andersson Caroline Andersson 93, Gefle 59.19 | 93 | Gefle IF | 59.19 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Malin Trollsås Malin Trollsås 93, Danderyd 1:00.01 | 93 | Danderyds SK | 1:00.01 | =SB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Suzanna Filipska Suzanna Filipska 90, Studenterna 1:00.46 | 90 | FK Studenterna | 1:00.46 | =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
National Events Women Triple Jump Final A Final | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jasmin Sabir Jasmin Sabir 92, Hammarby 12.76 | 92 | Hammarby IF | 12.76 | +0.9 =PB | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Angelica Ström Angelica Ström 81, Spårvägen 12.71 | 81 | Spårvägens FK | 12.71 | +0.0 = | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Frida Lindström Frida Lindström 90, Huddinge 11.99w | 90 | Huddinge AIS | 11.99w | +2.1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|