11.9
16.9
16.9
16.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
Arena: Åby Friidrott
Tävlande: 208 (109+99)   Starter: 230 (120+110)

Män
M 100 m     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Mark Findlay
Mark Findlay 78, GBR
10.47
78GBR
10.47
  
2Ryan Shields
Ryan Shields 83, JAM
10.51
83JAM
10.51
  
3Stefan Tärnhuvud
10.58
Sundsvalls FI
10.58
  
4Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
10.88
93DEN
10.88
  
5Sulayman Bah
10.89
Ullevi FK
10.89
  
6Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
10.94
89DEN
10.94
  
7Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.95
Spårvägens FK
10.95
  
8Patrik AnderssonIF Kville
10.99
  
Final B
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Peter Efe Osazuwa
Peter Efe Osazuwa 89, NOR
11.00
89NOR
11.00
SB
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.10
  
3Mathias Ludvigsen
Mathias Ludvigsen 82, DEN
11.14
82DEN
11.14
  
4Martin Astner
11.22
Ullevi FK
11.22
  
5Jonas HilmerssonUllevi FK
11.41
  
6Tobias CarlssonIF Kville
11.53
  
Peter AndréasUllevi FK
DNF
  
M 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Sam Watts
Sam Watts 92, GBR
21.19
92GBR
21.19
  
2Ryan Shields
Ryan Shields 83, JAM
21.25
83JAM
21.25
  
3Mike Kalisz
Mike Kalisz 89, DEN
21.78
89DEN
21.78
  
4Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
21.94
93DEN
21.94
  
Final B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Jacob Wolfgang
Jacob Wolfgang 81, DEN
22.16
81DEN
22.16
  
2Dennis Karanda
22.22
Öresund FK
22.22
PB
  
3Erik Lindahl
22.43
Ullevi FK
22.43
SB
  
4Peter Efe Osazuwa
Peter Efe Osazuwa 89, NOR
22.61
89NOR
22.61
SB
  
5Mathias Ludvigsen
Mathias Ludvigsen 82, DEN
22.77
82DEN
22.77
  
6Martin Astner
22.92
Ullevi FK
22.92
  
M 400 m     


Final A

Final

1Brian Gregan
Brian Gregan 89, IRL
46.17
89IRL
46.17
  
2Andrew Steele
Andrew Steele 84, GBR
46.51
84GBR
46.51
  
3Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
46.73
IFK Helsingborg
46.73
  
4Brian Murphy
Brian Murphy 82, IRL
47.29
82IRL
47.29
  
5Sekou Clarke
Sekou Clarke 83, JAM
47.68
83JAM
47.68
  
6Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.93
  
Final B
1Michael Warner
Michael Warner 90, GBR
46.86
90GBR
46.86
  
2Felix Francois
47.69
Örgryte IS
47.69
  
3Trausti Stefánsson
47.99
Spårvägens FK
47.99
  
4Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
48.92
Spårvägens FK
48.92
PB
  
5Rickard Gunnarsson
49.22
Hässelby SK
49.22
  
Nick Hogan
Nick Hogan 86, IRL
DNF
86IRL
DNF
  
Final C
1Patrik Sjöö
49.22
Hässelby SK
49.22
  
2Jonas André Grønnhaug
Jonas André Grønnhaug 89, NOR
49.27
89NOR
49.27
SB
  
3Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
49.64
Sävedalens AIK
49.64
  
4Tobias Åberg
49.86
Hälle IF
49.86
SB
  
5Marius Frøvig Schneider
Marius Frøvig Schneider 86, NOR
49.93
86NOR
49.93
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed 90, GBR
1:48.73
90GBR
1:48.73
  
2Ahmed Mainy
Ahmed Mainy 86, MAR
1:49.13
86MAR
1:49.13
  
3Kyle Smith
Kyle Smith 85, CAN
1:49.84
85CAN
1:49.84
  
4Thomas Chamney
Thomas Chamney 84, IRL
1:49.91
84IRL
1:49.91
SB
  
5Andreas Bueno
Andreas Bueno 88, DEN
1:49.91
88DEN
1:49.91
PB
  
6Robin Lindgren
1:53.15
Örgryte IS
1:53.15
  
7Rasmus Terp
Rasmus Terp 88, DEN
1:53.59
88DEN
1:53.59
  
8Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:54.53
F Stenungsunds FI
1:54.53
  
9Ivano Castelli
Ivano Castelli 85, ITA
1:54.80
85ITA
1:54.80
  
10Cho Mihn Kyun
Cho Mihn Kyun 94, DEN
1:55.79
94DEN
1:55.79
  
M 1 mile     


Final A

Final

1Craig Huffer
Craig Huffer 89, AUS
4:04.24
89AUS
4:04.24
SB
  
2Vetle Aasland
Vetle Aasland 91, NOR
4:06.81
91NOR
4:06.81
PB
  
3Ahmed Mainy
Ahmed Mainy 86, MAR
4:09.02
86MAR
4:09.02
PB
  
4Elmar Engholm
4:09.30
Hässelby SK
4:09.30
PB
  
5Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:09.98
Björnstorps IF
4:09.98
PB
  
6Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
4:15.10
94DEN
4:15.10
PB
  
7Jørgen Frost Bø
Jørgen Frost Bø 94, NOR
4:19.78
94NOR
4:19.78
PB
  
8Johan Samuelsson
4:34.25
Falu IK
4:34.25
PB
  
Kyle Smith
Kyle Smith 85, CAN
DNF
85CAN
DNF
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Ababa Lama
Ababa Lama 93, Sundbyberg
8:02.51
Sundbybergs IK
8:02.51
PB
  
2Håkon Brox
Håkon Brox 85, NOR
8:03.46
85NOR
8:03.46
PB
  
3Eric Senorski
8:09.66
Örgryte IS
8:09.66
  
4Erik Widing
8:18.71
Turebergs FK
8:18.71
  
5Daniel Lundgren
8:20.47
Turebergs FK
8:20.47
  
6Patrik Andersson
8:26.86
Hälle IF
8:26.86
  
7Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
8:30.06
KFUM Örebro
8:30.06
PB
  
8Robin Leanderson
8:42.36
Malmö AI
8:42.36
=PB
  
9Simon Toper
Simon Toper 89, Sävedalen
8:42.90
Sävedalens AIK
8:42.90
  
10Stian Vestbø
Stian Vestbø 81, NOR
8:44.03
81NOR
8:44.03
PB
  
11Hans Larsson
8:45.68
Malmö AI
8:45.68
PB
  
12Abdikadir Abdi
8:52.10
Ullevi FK
8:52.10
  
13Johan Strand
8:55.64
Ullevi FK
8:55.64
SB
  
14Bo Sterup Abrahamsson
Bo Sterup Abrahamsson 76, DEN
8:59.94
76DEN
8:59.94
SB
  
15André Rangelind
9:00.93
IF Göta Karlstad
9:00.93
  
16Zacharias Grassmé Taj
Zacharias Grassmé Taj 94, DEN
9:06.35
94DEN
9:06.35
SB
  
17Jonathan M. Adamsen
Jonathan M. Adamsen 95, DEN
9:34.00
95DEN
9:34.00
  
Oskar Käck
DNF
Hälle IF
DNF
  
Jesper Lysell
DNF
Bollnäs FIK
DNF
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg 90, DEN
9:03.19
90DEN
9:03.19
  
2Fredrik Johansson
9:18.72
IFK Växjö
9:18.72
  
3Andreas Åhwall
9:24.34
Hässelby SK
9:24.34
  
4Joakim Johansson
10:02.66
Örgryte IS
10:02.66
  
M 110 m häck     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Alexander BrorssonIFK Växjö
14.02
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Råby-Rekarne
14.27
Råby-Rekarne FIF
14.27
SB
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.28
Spårvägens FK
14.28
SB
  
4Richard Yates
Richard Yates 86, GBR
15.45
86GBR
15.45
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Georg Fleischhauer
Georg Fleischhauer 88, GER
50.37
88GER
50.37
  
2Sebastian Rodger
Sebastian Rodger 91, GBR
50.98
91GBR
50.98
  
3Richard Yates
Richard Yates 86, GBR
51.09
86GBR
51.09
  
4Jim Christensson
54.24
Mölndals AIK
54.24
  
5Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
54.62
94DEN
54.62
  
6Niklas Larsson
55.89
Hässelby SK
55.89
  
M Längd     


Final A

Final

1Darius Aučyna
Darius Aučyna 89, LTU
7.85
89LTU
7.85
+0.7 SB
  
2Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, DEN
7.57w
93DEN
7.57w
+2.2
  
3Adam Chiguer
7.42
Huddinge AIS
7.42
+1.6
  
4Jermaine Olasan
Jermaine Olasan 91, GBR
7.21
91GBR
7.21
+0.9 SB
  
5Andreas Otterling
7.12
KFUM Örebro
7.12
+0.1
  
6Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.11
95DEN
7.11
+1.6
  
7Mattias Abulu
6.96w
Ullevi FK
6.96w
+3.2
  
8Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
6.95
Hässelby SK
6.95
+1.6
  
9Karl Teiffel
6.66
Mölndals AIK
6.66
+0.2
  
10Alexander Hornshøj
Alexander Hornshøj 94, DEN
6.49
94DEN
6.49
+1.1
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Darius Aučyna
Darius Aučyna 89, LTU
16.70w
89LTU
16.70w
+2.1
  
2Fabian Florant
Fabian Florant 83, NED
16.11
83NED
16.11
+0.2
  
3Nathan Fox
Nathan Fox 90, GBR
15.94
90GBR
15.94
–0.1
  
4Anton Andersson
15.76
Örgryte IS
15.76
+0.2 SB
  
5Daniel Lewis
Daniel Lewis 89, GBR
15.68
89GBR
15.68
+0.2
  
6Daniel LennartssonÖrgryte IS
15.33
+1.2
  
7Mathias Ström
15.14
Örgryte IS
15.14
+0.5
  
8Mike McKernan
Mike McKernan 78, GBR
15.05
78GBR
15.05
+1.5 SB
  
9Sebastian Ekstrand
14.82w
Öresund FK
14.82w
+2.1
  
10Erik Ehrlin
14.58
Ärla IF
14.58
–0.4
  
Aučyna16.47
+2.0
16.63
+0.6
16.60w
+2.2
x
+0.2
16.70w
+2.1
Florant
Fox
Andersson
Lewis
Lennartsson
Ström
McKernan
Ekstrand
Ehrlin
M Spjut     


Final A

Final

1Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
78.80
Södertälje IF
78.80
  
2Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
74.05
KFUM Örebro
74.05
  
3Jonas Lohse
70.59
Mölndals AIK
70.59
  
4Olof Hansson
68.39
Hässelby SK
68.39
  
5Pontus Bjärkvik
67.40
Hovslätts IK
67.40
  
6Alexander OttossonKlippans FK
65.56
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.0

Final A

Final

Vind: +1.0
1Niamh Whelan
Niamh Whelan 90, IRL
11.84
90IRL
11.84
=SB
  
2Monique Williams
Monique Williams 85, NZL
11.99
85NZL
11.99
  
3Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
12.09
87ISL
12.09
  
4Daniella Busk
12.29
Malmö AI
12.29
SB
  
5Lisa Skagersten
12.41
Varbergs GIF
12.41
  
6Hanna Adriansson
12.41
IFK Lidingö
12.41
  
7Lakadron Ivery
Lakadron Ivery 83, USA
12.59
83USA
12.59
  
K 200 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
24.00
87ISL
24.00
PB
  
2Niamh Whelan
Niamh Whelan 90, IRL
24.16
90IRL
24.16
  
3Monique Williams
Monique Williams 85, NZL
24.26
85NZL
24.26
  
4Josefin MagnussonMalmö AI
24.89
  
5Daniella Busk
24.95
Malmö AI
24.95
SB
  
6Lakadron Ivery
Lakadron Ivery 83, USA
25.80
83USA
25.80
  
Final B
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Ellinore Hallin
24.85
IFK Växjö
24.85
PB
  
2Pernilla TornemarkMalmö AI
25.04
  
3Evelin Hindrikes
25.15
Kvarnsvedens GoIF
25.15
PB
  
4Alice Svantesson
26.15
Sävedalens AIK
26.15
  
5Ebba Svantesson
26.32
Sävedalens AIK
26.32
  
6Nina Runvik
26.60
Malmö AI
26.60
  
K 800 m     


Final A

Final

1Leanna MacLean
Leanna MacLean 82, CAN
2:07.16
82CAN
2:07.16
  
2Lovisa Lindh
2:07.42
Ullevi FK
2:07.42
  
3Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
2:09.49
Spårvägens FK
2:09.49
  
4Linn Nilsson
2:09.57
Hälle IF
2:09.57
PB
  
5Tova Eurén Magnusson
2:10.72
Göteborgs KIK
2:10.72
PB
  
6Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo 90, NOR
2:11.36
90NOR
2:11.36
PB
  
7Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:12.41
94DEN
2:12.41
  
8Ida Holm
2:17.86
IK Lerum FI
2:17.86
  
Final B
1Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
2:15.54
PB
  
2Hanna Palmgren
Hanna Palmgren 88, Spårvägen
2:16.86
Spårvägens FK
2:16.86
  
3Matilda Andersson
2:17.04
PB
  
4Patricia Striner
2:17.63
Malmö AI
2:17.63
  
5Madeleine Björlin-Delmar
2:18.63
IFK Göteborg
2:18.63
SB
  
6Hannah Nilsson
2:22.67
Malmö AI
2:22.67
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Nina Persson
4:34.53
Örgryte IS
4:34.53
PB
  
2Marie Holst Mørch
Marie Holst Mørch 94, DEN
4:34.78
94DEN
4:34.78
PB
  
3Louise Brasen
Louise Brasen 81, DEN
4:35.02
81DEN
4:35.02
SB
  
4Maria Borglund
4:35.35
Sävedalens AIK
4:35.35
PB
  
5Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
4:37.31
Örgryte IS
4:37.31
PB
  
6Cecilia Norrbom
4:37.85
Spårvägens FK
4:37.85
  
7Maria Larsen
Maria Larsen 96, DEN
4:39.77
96DEN
4:39.77
PB
  
8Maria Larsson
4:43.25
Ullevi FK
4:43.25
  
9Annemette Scheel Fischer
Annemette Scheel Fischer 75, DEN
4:43.40
75DEN
4:43.40
PB
  
10Alexandra Johansen
Alexandra Johansen 94, DEN
4:44.79
94DEN
4:44.79
  
11Line K Schulz
Line K Schulz 96, DEN
4:46.16
96DEN
4:46.16
  
12Amelie Andersson
4:51.44
Villstad GIF
4:51.44
SB
  
13Josefine Rytter
Josefine Rytter 94, DEN
4:55.53
94DEN
4:55.53
  
Maria SandströmMalmö AI
DNF
  
Leanna MacLean
Leanna MacLean 82, CAN
DNF
82CAN
DNF
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Annie Bersagel
Annie Bersagel 83, USA
16:21.16
83USA
16:21.16
  
2Sara Sig Møller
Sara Sig Møller 83, DEN
16:35.15
83DEN
16:35.15
PB
  
3Kristine Helle
Kristine Helle 94, NOR
16:54.85
94NOR
16:54.85
PB
  
4Madeleine Larsson
17:19.10
Hässelby SK
17:19.10
  
5Johanna Bäcklund
17:25.96
Rånäs 4H
17:25.96
PB
  
K 100 m häck     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Ellinore Hallin
13.62
IFK Växjö
13.62
PB
  
2Gemma Werrett
Gemma Werrett 86, GBR
13.82
86GBR
13.82
  
3Caroline Lundahl
14.08
KA 2 IF
14.08
  
4Maja Rogemyr
14.38
IF Göta Karlstad
14.38
  
5Tine Teigene Dalen
Tine Teigene Dalen 90, NOR
14.56
90NOR
14.56
  
6Anne Sofie Vermund
Anne Sofie Vermund 93, DEN
15.20
93DEN
15.20
  
7Karin Busch
Karin Busch 92, NOR
15.53
92NOR
15.53
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Fjóla Signý HannesdóttirFalu IK
1:00.42
  
2Frida Persson
1:00.68
Hammarby IF
1:00.68
  
3Stina Troest
Stina Troest 94, DEN
1:00.81
94DEN
1:00.81
  
4Louise Martin
1:01.78
Hässelby SK
1:01.78
  
Final B
1Evelin Hindrikes
1:02.17
Kvarnsvedens GoIF
1:02.17
  
2Isabelle Eriksson
1:02.92
IFK Lidingö
1:02.92
SB
  
3Sabina Winqvist
Sabina Winqvist 91, Göteborgs KIK
1:05.03
Göteborgs KIK
1:05.03
  
4Alexandra Axell
1:05.86
IK Lerum FI
1:05.86
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.76
IF Göta Karlstad
1.76
  
2Lisa EngmanKils AIK
1.73
SB
  
3Molly Bergvall
1.73
IFK Växjö
1.73
  
4Vendela von CorswantMölndals AIK
1.70
PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.28w
Spårvägens FK
6.28w
+2.5
  
2Linda Berntsson
5.91w
Mölndals AIK
5.91w
+2.1
  
3Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.89
Hässelby SK
5.89
+2.0
  
4Nadja Casadei
5.89
IFK Lidingö
5.89
+0.3
  
5Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
5.86w
87ISL
5.86w
+2.6
  
6Elina Korjansalo
Elina Korjansalo 84, FIN
5.74
84FIN
5.74
+0.1
  
7Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
5.74
83DEN
5.74
+1.3
  
8Elin Larsson
Elin Larsson 94, Falkenberg
5.62
Falkenbergs IK
5.62
+0.5 SB
  
9Kim McCabe
5.62
IFK Lund
5.62
0.0
  
10Johanna Froode
5.54
Örgryte IS
5.54
+0.2
  
11Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.47
Hässelby SK
5.47
0.0
  
12Lakadron Ivery
Lakadron Ivery 83, USA
5.40
83USA
5.40
–0.2
  
13Johanna Nilsson
5.36
Mölndals AIK
5.36
+1.2
  
Tina RunessonFIF Gnistan
NM
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Irina Gumenyuk
Irina Gumenyuk 88, RUS
13.65
88RUS
13.65
–0.1
  
2Jessie Ipsen
Jessie Ipsen 83, DEN
12.81
83DEN
12.81
+1.3 PB
  
3Chioma Matthews
Chioma Matthews 81, GBR
12.55
81GBR
12.55
+0.9
  
4Angelica StrömGefle IF
12.55
0.0
  
5Rebecka AbrahamssonFIF Gnistan
12.29
+0.6 PB
  
6Madeleine NilssonGefle IF
12.29
+0.5 PB
  
7Laetitia Bruun
Laetitia Bruun 94, DEN
12.05
94DEN
12.05
+1.4 SB
  
8Elvira Richardsson
12.00
IFK Kristinehamn
12.00
+0.7
  
9Emilia HammarströmWärnamo SK
11.92
–0.2 PB
  
10Katrine Holten Winther
Katrine Holten Winther 89, DEN
11.90
89DEN
11.90
+0.3
  
11Fanny Anonsen
11.59
Gefle IF
11.59
+1.6
  
12Malin Citess
11.28
IFK Växjö
11.28
+0.7
  
13Maren Høgberget
Maren Høgberget 89, NOR
11.23
89NOR
11.23
+0.4
  
14Frida Johansson
11.18
IF Göta Karlstad
11.18
+0.3
  
Sinead Gutzmore
Sinead Gutzmore 86, GBR
NM
86GBR
NM
  
K Diskus     


Final A

Final

1Grete Etholm
Grete Etholm 76, NOR
53.33
76NOR
53.33
  
2Tanja Komulainen
Tanja Komulainen 80, FIN
53.25
80FIN
53.25
  
3Jenny Johansson
50.87
Västerås FK
50.87
  
4Anna SöderbergUllevi FK
49.23
SB
  
5Heidi Schmidt
48.73
Täby IS
48.73
  
6Sandra AnderssonUllevi FK
47.09
  
7Elinor ForssanderUllevi FK
45.59
  
8Erica Larsson
Erica Larsson 90, Falkenberg
43.18
Falkenbergs IK
43.18
PB
  
9Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
37.90