8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
Arena: Lugnets IP (kula på Fisktorget   Arrangör: Falu IK
Tävlande: 386 (218+168)   Starter: 601 (348+253)


select distinct results10.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results10.Ind AS Indiiy, results10.ID AS ID, results10.ID AS IDI, Events.TF AS type, results10.eventname AS en2, results10.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results10.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results10.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results10.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results10.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results10.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results10.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results10.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results10.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results10.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results10.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results10.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results10.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results10.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results10.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results10.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results10 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results10.ID AND CASE WHEN results10.Sex=1 and (results10.secondarypos not rlike ('K|F') or results10.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results10.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results10.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results10.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results10.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results10.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results10.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results10.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results10.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results10.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results10.iid LEFT JOIN world.countries ON results10.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results10.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results10.IID=combinedmen.parentid AND results10.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results10.IID=combinedwomen.parentid AND results10.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results10.iid=womenpbestsweden.iid AND (results10.Sex=2 OR results10.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results10.iid=womensbestsweden.iid AND (results10.Sex=2 OR results10.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results10.CID= 12800704 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results10.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results10.AGO=12 THEN 999999 ELSE results10.AGO END, results10.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
20 aug
Vind: -0.9

Final A

Final
20 aug
Vind: -0.9
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.53
  
2Stefan Tärnhuvud
10.64
Sundsvalls FI
10.64
  
3Oskar Åberg
10.70
Solna FK
10.70
  
4Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.71
  
5Tony Darkwah
10.80
Hellas FK
10.80
  
6Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.83
IFK Umeå
10.83
  
7Philip Nossmy
10.86
Malmö AI
10.86
  
8Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.99
Spårvägens FK
10.99
  
Heat 1
20 aug Vind: -0.8
20 augVind: -0.8
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.67
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
10.70
  
3Emil Zail
Emil Zail 87, Spårvägen
10.81
Spårvägens FK
10.81
  
4Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.86
IFK Umeå
10.86
  
5André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
11.04
Skellefteå AIK
11.04
  
6Nasser Sebabi
11.05
Falu IK
11.05
  
7Daniel Goldman
11.64
Turebergs FK
11.64
SB
  
Heat 2
20 aug Vind: +0.8
20 augVind: +0.8
1Oskar Åberg
10.66
Solna FK
10.66
  
2Tony Darkwah
10.74
Hellas FK
10.74
  
3Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
10.88
IFK Växjö
10.88
SB
  
4Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
10.94
Spårvägens FK
10.94
  
5Andreas Mokdasi
11.08
Hässelby SK
11.08
SB
  
6Douglas Stenberg
11.19
IF Göta
11.19
  
Heat 3
20 aug Vind: -0.8
20 augVind: -0.8
1Stefan Tärnhuvud
10.70
Sundsvalls FI
10.70
  
2Philip Nossmy
10.78
Malmö AI
10.78
  
3David Sennung
11.01
Ullevi FK
11.01
  
4Hampus Forsberg
11.10
IFK Helsingborg
11.10
  
5Nils-Göran NilssonTurebergs FK
11.15
SB
  
5Patrik AnderssonIF Kville
11.15
  
7Lukas Nilsson
11.36
Hässelby SK
11.36
  
M 200 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.22
IFK Helsingborg
21.22
  
2Nil de Oliveira
21.26
Turebergs FK
21.26
  
3Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.57
  
4Fredrik Johansson
21.80
Vittangi SK
21.80
  
5Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.85
  
6Stefan Tärnhuvud
22.90
Sundsvalls FI
22.90
  
Semi 1
22 aug
22 aug
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.65
IFK Helsingborg
21.65
  
2Fredrik Johansson
21.84
Vittangi SK
21.84
  
3Oskar Åberg
21.90
Solna FK
21.90
  
4Niklas Larsson
22.49
Hässelby SK
22.49
  
5Patrik AnderssonIF Kville
22.56
  
Mattias Sunneborn
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Semi 2
22 aug
22 aug
1Nil de Oliveira
21.21
Turebergs FK
21.21
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.25
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.46
  
4Stefan Tärnhuvud
21.47
Sundsvalls FI
21.47
SB
  
5Hampus Forsberg
21.98
IFK Helsingborg
21.98
  
6Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
22.08
Spårvägens FK
22.08
PB
  
Heat 1
21 aug Vind: +0.2
21 augVind: +0.2
1Nil de Oliveira
21.76
Turebergs FK
21.76
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.76
  
3Hampus Forsberg
22.07
IFK Helsingborg
22.07
  
4Oliwer ÅstrandIK Ymer
22.74
PB
  
5Lukas Nilsson
23.01
Hässelby SK
23.01
SB
  
6Rasmus CarlssonFalu IK
23.02
  
Heat 2
21 aug Vind: -2.1
21 augVind: -2.1
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.67
  
2Stefan Tärnhuvud
21.90
Sundsvalls FI
21.90
  
3Erik Karlsson
Erik Karlsson 87, IFK Växjö
22.37
IFK Växjö
22.37
  
4Erik Lindahl
22.84
IF Kville
22.84
  
5Markus Åsberg
23.29
Söderhamns IF
23.29
  
6Patrik Sjöö
23.40
Hässelby SK
23.40
  
Heat 3
21 aug Vind: +0.2
21 augVind: +0.2
1Fredrik Johansson
21.65
Vittangi SK
21.65
  
2Oskar Åberg
21.75
Solna FK
21.75
  
3Carl Armfelt
Carl Armfelt 84, Spårvägen
22.16
Spårvägens FK
22.16
PB
  
4Mattias Sunneborn
22.36
Spårvägens FK
22.36
  
5Elias Amado
23.20
Falu IK
23.20
  
Heat 4
21 aug Vind: +0.1
21 augVind: +0.1
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
21.86
IFK Helsingborg
21.86
  
2Niklas Larsson
22.00
Hässelby SK
22.00
  
3Patrik AnderssonIF Kville
22.06
  
4Martin CameronFalu IK
22.69
  
5Per-Erik SöderqvistBollnäs FIK
22.80
  
6Nils-Göran NilssonTurebergs FK
22.89
SB
  
M 400 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Nil de Oliveira
47.18
Turebergs FK
47.18
  
2Fredrik Johansson
47.43
Vittangi SK
47.43
  
3Fredrik Hallinder
48.09
Turebergs FK
48.09
PB
  
4Douglas Stenberg
49.06
IF Göta
49.06
  
5Daniel Almgren
49.19
Hässelby SK
49.19
  
6Gustav Karnebäck
49.28
Turebergs FK
49.28
  
Heat 1
20 aug
20 aug
1Nil de Oliveira
48.17
Turebergs FK
48.17
  
2Fredrik Hallinder
48.23
Turebergs FK
48.23
SB
  
3Douglas Stenberg
49.03
IF Göta
49.03
PB
  
4Patrik Sjöö
50.75
Hässelby SK
50.75
  
5Elias Amado
51.59
Falu IK
51.59
  
Heat 2
20 aug
20 aug
1Fredrik Johansson
49.19
Vittangi SK
49.19
  
2Gustav Karnebäck
49.55
Turebergs FK
49.55
  
3Daniel Almgren
49.75
Hässelby SK
49.75
  
4Markus JohanssonUme FI
50.04
  
5Johan Nilsson
Johan Nilsson 92, Söderhamn
53.32
Söderhamns IF
53.32
  
Martin CameronFalu IK
DQ
  
M 800 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Karim Mohammadi
1:50.47
Spårvägens FK
1:50.47
PB
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:50.62
F Stenungsunds FI
1:50.62
  
3Robin Rohlén
1:50.66
IFK Umeå
1:50.66
  
4Johan Walldén
1:51.34
Gefle IF
1:51.34
  
5Håkan Runvik
1:51.59
Malmö AI
1:51.59
  
6Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.81
Spårvägens FK
1:53.81
  
7Anton Asplund
1:59.22
Ume FI
1:59.22
  
Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
DNS
GoIF Tjalve
DNS
  
Heat 1
21 aug
21 aug
1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:51.37
Spårvägens FK
1:51.37
  
2Anton Asplund
1:51.38
Ume FI
1:51.38
  
3Johan Walldén
1:51.52
Gefle IF
1:51.52
  
4Albin Johansson
1:52.49
Hässelby SK
1:52.49
SB
  
5Robin Lindgren
1:59.64
Örgryte IS
1:59.64
  
6Daniel Gleimar
2:00.33
Ludvika FFI
2:00.33
  
Johan KlinteskogHammarby IF
DNS
  
Heat 2
21 aug
21 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:53.70
F Stenungsunds FI
1:53.70
  
2Robin Rohlén
1:54.18
IFK Umeå
1:54.18
  
3Rickard Gunnarsson
1:54.74
Alingsås IF
1:54.74
  
4Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
1:55.35
KFUM Örebro
1:55.35
  
5Fredrik Karlsson
1:55.51
Hammarby IF
1:55.51
  
6Klas Persson
1:56.39
Turebergs FK
1:56.39
  
7John Foitzik
1:58.00
Ludvika FFI
1:58.00
PB
  
8Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
1:59.66
KFUM Örebro
1:59.66
  
Heat 3
21 aug
21 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:50.58
GoIF Tjalve
1:50.58
  
2Karim Mohammadi
1:50.87
Spårvägens FK
1:50.87
PB
  
3Håkan Runvik
1:51.05
Malmö AI
1:51.05
  
4Thobias Ekhamre
1:51.53
Hammarby IF
1:51.53
  
5Viktor Ekelund
1:54.92
Malmö AI
1:54.92
  
6Erik Smedhs
1:55.59
IFK Mora
1:55.59
  
7Martin Stjernlöf
2:03.70
Turebergs FK
2:03.70
  
M 1500 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Rizak Dirshe
3:49.04
Malmö AI
3:49.04
  
2Johan Walldén
3:49.63
Gefle IF
3:49.63
SB
  
3Jonas Leanderson
3:51.31
Malmö AI
3:51.31
  
4Martin Nilson
3:51.84
Malmö AI
3:51.84
  
5Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
3:51.86
Katrineholms SK
3:51.86
PB
  
6Marcus Gustafsson
3:52.78
Spårvägens FK
3:52.78
  
7Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:52.98
Björnstorps IF
3:52.98
  
8Kalle Johansson
3:54.32
Hässelby SK
3:54.32
  
9Johan Hydén
3:56.09
IK Akele
3:56.09
  
10Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
4:20.97
Strömstad LK
4:20.97
  
Heat 1
20 aug
20 aug
1Rizak Dirshe
3:53.96
Malmö AI
3:53.96
  
2Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
3:54.05
Strömstad LK
3:54.05
PB
  
3Johan Hydén
3:54.06
IK Akele
3:54.06
  
4Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
3:54.22
Katrineholms SK
3:54.22
PB
  
5Johan Bagge
3:54.36
Ume FI
3:54.36
  
6John Laselle
3:55.26
Turebergs FK
3:55.26
  
7Robin Leanderson
3:56.16
Malmö AI
3:56.16
  
8Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
4:01.27
Kvarnsvedens GoIF
4:01.27
  
9Marcus Hallbäck
4:09.72
Hässelby SK
4:09.72
  
Heat 2
20 aug
20 aug
1Johan Walldén
3:52.51
Gefle IF
3:52.51
SB
  
2Jonas Leanderson
3:52.59
Malmö AI
3:52.59
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
3:52.95
Björnstorps IF
3:52.95
  
4Martin Nilson
3:53.07
Malmö AI
3:53.07
  
5Marcus Gustafsson
3:53.87
Spårvägens FK
3:53.87
  
6Kalle Johansson
3:53.93
Hässelby SK
3:53.93
  
7Viktor Ekelund
3:56.32
Malmö AI
3:56.32
  
8Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
3:57.67
IK Norrköping FI
3:57.67
  
9Martin Stjernlöf
3:59.98
Turebergs FK
3:59.98
  
Aleksander LissTurebergs FK
DNF
  
M 5000 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Mustafa Mohamed
14:28.13
Hälle IF
14:28.13
SB
  
2Oskar Käck
14:31.11
Hälle IF
14:31.11
  
3Johan WallersteinIFK Lund
14:33.36
  
4Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
14:34.52
Spårvägens FK
14:34.52
SB
  
5Eric Senorski
14:42.66
Örgryte IS
14:42.66
  
6Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:47.62
Strömstad LK
14:47.62
  
7Per Jacobsen
14:47.99
IF Göta
14:47.99
SB
  
8Erik Petersson
14:48.42
Ludvika FFI
14:48.42
SB
  
9Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
14:51.18
Hässelby SK
14:51.18
  
10Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
14:57.99
IK Norrköping FI
14:57.99
  
11Patrik Andersson
14:58.62
Hälle IF
14:58.62
  
12Dan-Eric Archer
14:59.58
Sävedalens AIK
14:59.58
SB
  
13Erik Widing
15:03.11
Turebergs FK
15:03.11
  
14Andreas Åhwall
15:09.09
Hässelby SK
15:09.09
  
15Fredrik Johansson
15:23.03
Ullevi FK
15:23.03
  
David NilssonHögby IF
DNF
  
Final B
22 aug
22 aug
1Mathias Borg
14:47.91
Ullevi FK
14:47.91
  
2Andreas Svensson
15:00.72
FK Studenterna
15:00.72
  
3Erik Svahn
15:07.01
Ärla IF
15:07.01
PB
  
4Johan Lindberg
15:13.39
Upsala IF
15:13.39
  
5Augustin Ninganza
15:23.72
Falu IK
15:23.72
PB
  
6Tobias Lustig
15:39.48
Ume FI
15:39.48
PB
  
7David Andersson
15:52.61
Hässelby SK
15:52.61
SB
  
Jan Westerberg
DNF
IFK Umeå
DNF
  
Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
DNF
Strömstad LK
DNF
  
Albert Mollén
Albert Mollén 85, IK Norrköping FI
DNF
IK Norrköping FI
DNF
  
M 10 000 m     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Mustafa Mohamed
29:58.18
Hälle IF
29:58.18
SB
  
2Mats Granström
30:03.97
Spårvägens FK
30:03.97
PB
  
3Erik Petersson
30:10.59
Ludvika FFI
30:10.59
SB
  
4Oskar Käck
30:30.77
Hälle IF
30:30.77
  
5Fredrik Johansson
30:45.05
Ullevi FK
30:45.05
PB
  
6Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
30:48.55
Hässelby SK
30:48.55
  
7Daniel Woldu
Daniel Woldu 89, Spårvägen
30:54.41
Spårvägens FK
30:54.41
PB
  
8Patrik Andersson
30:55.51
Hälle IF
30:55.51
PB
  
9Linus Nilsson
30:56.18
Enhörna IF
30:56.18
SB
  
10Andreas Åhwall
31:20.80
Hässelby SK
31:20.80
SB
  
11Mikael Lindberg
31:21.94
Hässelby SK
31:21.94
PB
  
12Oskar Landin
Oskar Landin 87, Spårvägen
31:41.22
Spårvägens FK
31:41.22
SB
  
13Tobias Lustig
31:48.03
Ume FI
31:48.03
PB
  
14Martin Kjäll-OhlssonHälle IF
32:03.00
SB
  
15Lars Södergård
32:07.63
Vallentuna FK
32:07.63
PB
  
16Olle Kalered
Olle Kalered 90, IK Norrköping FI
32:14.47
IK Norrköping FI
32:14.47
PB
  
17Rubin McRae
Rubin McRae 73, Hässelby
33:08.81
Hässelby SK
33:08.81
PB
  
Andreas FahlénEdsbyns IF
DNF
  
Erik Widing
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 3000 m hinder     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Mustafa Mohamed
8:44.05
Hälle IF
8:44.05
  
2Daniel Lundgren
8:46.56
Turebergs FK
8:46.56
PB
  
3Fredrik Johansson
8:50.30
IFK Växjö
8:50.30
PB
  
4Eric Senorski
8:56.58
Örgryte IS
8:56.58
  
5Mathias Borg
9:00.73
Ullevi FK
9:00.73
PB
  
6Per Jacobsen
9:00.74
IF Göta
9:00.74
  
7Johan Lindberg
9:12.32
Upsala IF
9:12.32
SB
  
8Johan Bagge
9:19.26
Ume FI
9:19.26
PB
  
9Tomas Jennerstål
9:40.65
Rånäs 4H
9:40.65
PB
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 110 m häck     
22 aug
Vind: -0.7

Final A

Final
22 aug
Vind: -0.7
1Philip Nossmy
14.12
Malmö AI
14.12
  
2Rafael Askros
14.45
Falu IK
14.45
  
3Joakim Blaschke
14.57
Spårvägens FK
14.57
  
4Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.68
Eskilstuna FI
14.68
PB
  
5Marvin Tay
14.77
Malmö AI
14.77
  
6Anton Forsberg
15.02
Turebergs FK
15.02
PB
  
7Josua GustafssonUllevi FK
15.17
  
8Adam Chiguer
15.94
Huddinge AIS
15.94
  
Heat 1
22 aug Vind: -2.1
22 augVind: -2.1
1Rafael Askros
14.36
Falu IK
14.36
  
2Marvin Tay
14.59
Malmö AI
14.59
PB
  
3Joakim Blaschke
14.84
Spårvägens FK
14.84
  
4Marcus Persson
15.37
Ullevi FK
15.37
  
5Markus SparrmanIK Ymer
15.57
  
6Daniel Almgren
15.84
Hässelby SK
15.84
  
Douglas StenbergIF Göta
DNF
  
Heat 2
22 aug Vind: -0.3
22 augVind: -0.3
1Philip Nossmy
14.47
Malmö AI
14.47
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.92
Eskilstuna FI
14.92
SB
  
3Anton Forsberg
15.21
Turebergs FK
15.21
  
4Adam Chiguer
15.26
Huddinge AIS
15.26
PB
  
5Josua GustafssonUllevi FK
15.32
  
6Rasmus Olofsson
16.10
Hässelby SK
16.10
  
Filip LöövKils AIK
DQ
  
M 400 m häck     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
51.47
Spårvägens FK
51.47
SB
  
2Niklas Larsson
51.75
Hässelby SK
51.75
SB
  
3Marcus Nilsson
52.28
Högby IF
52.28
PB
  
4Jim Christensson
52.49
Mölndals AIK
52.49
PB
  
5Niclas Åkerström
52.50
IFK Växjö
52.50
  
6Fabian Rosenquist
53.05
GoIF Tjalve
53.05
PB
  
Heat 1
20 aug
20 aug
1Niklas Larsson
54.14
Hässelby SK
54.14
  
2Erik Lindahl
54.26
IF Kville
54.26
PB
  
3Markus JohanssonUme FI
54.39
PB
  
4Tobias Olsson
Tobias Olsson 86, IFK Växjö
55.18
IFK Växjö
55.18
  
5Niklas LibergIFK Lund
56.13
  
Heat 2
20 aug
20 aug
1Niclas Åkerström
53.15
IFK Växjö
53.15
  
2Fabian Rosenquist
53.39
GoIF Tjalve
53.39
PB
  
3Marcus Nilsson
53.49
Högby IF
53.49
PB
  
4Henrik Encke
54.33
Hässelby SK
54.33
  
5Jonathan Waern
Jonathan Waern 86, KFUM Örebro
56.34
KFUM Örebro
56.34
PB
  
Per Johnsson
Per Johnsson 84, Söderhamn
DNF
Söderhamns IF
DNF
  
Heat 3
20 aug
20 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
52.93
Spårvägens FK
52.93
  
2Jim Christensson
52.99
Mölndals AIK
52.99
PB
  
3Anton Forsberg
54.57
Turebergs FK
54.57
PB
  
4Anton Nilsson
55.94
Huddinge AIS
55.94
  
Johan EdvinssonUpsala IF
DQ
  
M Höjd     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.19
Glanshammars IF
2.19
  
2Emil Svensson
Emil Svensson 89, IFK Växjö
2.16
IFK Växjö
2.16
  
3Mehdi AlkhatibHellas FK
2.13
  
4Jakob Thorvaldsson
2.09
Råby-Rekarne FIF
2.09
  
5Marcus LundquistRånäs 4H
2.09
PB
  
6Alexander HåkanssonUmedalens IF
1.99
  
7Philip Frifelt LundqvistIF Göta
1.99
  
8Alexander TengnerUllevi FK
1.93
  
Rickard Karlsson
Rickard Karlsson 87, Club Olympique
NH
C Olympique
NH
  
M Stav     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Oscar Janson
5.35
Ullevi FK
5.35
SB
  
2Gustaf Hultgren
5.13
Örgryte IS
5.13
  
3Simon Gyllensten
4.93
Örgryte IS
4.93
PB
  
4Anders AndreassonÖrgryte IS
4.85
PB
  
5Deniz Mahshid
4.73
Örgryte IS
4.73
SB
  
6Rasmus CarlssonFalu IK
4.73
  
7Robert Warensjö
4.73
Nyköpings BIS
4.73
  
8Viktor FröbergIF Kville
4.73
PB
  
9Erik Thorstensson
4.73
Spårvägens FK
4.73
  
10Joakim Norman
4.61
Mölndals AIK
4.61
SB
  
11Henrik Brus
4.43
Falu IK
4.43
  
12Jonathan Jansson
4.25
Östhammar FI
4.25
  
Petter OlsonMalmö AI
NH
  
Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
NH
Gäddede SK
NH
  
M Längd     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Michel TornéusIFK Tumba
7.96
+0.4
  
2Andreas Otterling
7.67
KFUM Örebro
7.67
0.0 PB
  
3Robert Bagge
7.63w
Mölndals AIK
7.63w
+2.3
  
4Björn Wilson
7.57
IK Orient
7.57
+1.2 PB
  
40 SWE AT
5Mattias Sunneborn
7.55
Spårvägens FK
7.55
0.0 SB NR40
  
6Patrik Holmberg
7.43
Huddinge AIS
7.43
+1.3
  
7David Frykholm
7.38
IF Göta
7.38
+0.3
  
8Erik Nordström
7.18
Hammarby IF
7.18
+0.5
  
9Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
7.14
Glanshammars IF
7.14
–0.5
  
10Alexander WittlockHanvikens SK
7.09
–2.5
  
11Sebastian EkstrandIK Finish
7.01
+0.6
  
12Adam Chiguer
6.94
Huddinge AIS
6.94
+0.4
  
Kval
20 aug
20 aug
1Michel Tornéus
7.72 nwi
IFK Tumba
7.72 nwi
  
2Adam Chiguer
7.35
Huddinge AIS
7.35
+1.5 PB
  
3Andreas Otterling
7.30
KFUM Örebro
7.30
+0.9 SB
  
4Alexander WittlockHanvikens SK
7.29
+0.5
  
5Björn Wilson
7.29
IK Orient
7.29
+0.5
  
6David Frykholm
7.24
IF Göta
7.24
+1.4
  
7Patrik Holmberg
7.22
Huddinge AIS
7.22
–2.2
  
8Robert Bagge
7.21
Mölndals AIK
7.21
0.0
  
9Erik Nordström
7.19
Hammarby IF
7.19
+0.4 SB
  
10Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
7.15
Glanshammars IF
7.15
0.0 PB
  
11Sebastian EkstrandIK Finish
7.10
+1.3
  
12Mattias Sunneborn
7.07
Spårvägens FK
7.07
+0.9
  
13Vuk Djekic
7.07
Malmö AI
7.07
+0.3
  
14Daniel Arnsten
Daniel Arnsten 82, Trångsviken
7.07
Trångsvikens IF
7.07
0.0 SB
  
15Adam Stålberg
6.94
Örbyhus IF
6.94
+1.1
  
16Douglas Stenberg
6.74
IF Göta
6.74
+1.1
  
17Per Jonsson
6.72
Bollnäs FIK
6.72
+1.0
  
18Erik HenryssonIFK Nora
6.69
+0.7 SB
  
19Rasmus Olofsson
6.30
Hässelby SK
6.30
+1.2
  
20Gabriel Berg
Gabriel Berg 82, KFUM Örebro
6.18
KFUM Örebro
6.18
+1.6
  
21Jonas Elgered
6.02
Hammarby IF
6.02
0.0
  
Hans Lämås
NM
IF Göta
NM
  
Minh Le
Minh Le 86, Malmö
NM
Malmö AI
NM
  
M Tresteg     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Andreas Otterling
16.21
KFUM Örebro
16.21
+0.1 PB
  
14 SWE AT
2Mathias Ström
16.01
Örgryte IS
16.01
+0.3 PB
  
3Daniel LennartssonÖrgryte IS
15.80
+1.1 PB
  
4Moteba Mohamed
15.53
Alingsås IF
15.53
+0.1
  
5Mattias Karlsson
15.34w
Enköpings AI
15.34w
+2.1
  
6Erik Ehrlin
15.23
Ärla IF
15.23
+1.6 PB
  
7Sebastian EkstrandIK Finish
15.08
+1.3 SB
  
8Mattias Sunneborn
14.77
Spårvägens FK
14.77
+1.1 SB
  
9Mattias Brunström
14.41
IFK Umeå
14.41
+1.2 PB
  
10Emil Bergqvist
14.35
IK Westmannia
14.35
+0.3
  
M Diskus     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Niklas Arrhenius
63.87
Spårvägens FK
63.87
SB
  
2Robert Melin
56.65
Bottnaryds IF
56.65
SB
  
3Ulf Ankarling
55.17
IF Göta
55.17
  
4Johnny Karlsson
52.51
IFK Umeå
52.51
  
5Magnús Aron Hallgrimsson
Magnús Aron Hallgrimsson 76, ISL
50.86
76ISL
50.86
  
6Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
50.32
Spårvägens FK
50.32
PB
  
7Micael Ljungberg
48.43
Nyköpings BIS
48.43
PB
  
8Erik Schenström
48.05
GoIF Tjalve
48.05
  
9Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
45.62
Hässelby SK
45.62
  
10Rasmus Olofsson
39.70
Hässelby SK
39.70
  
11Eric Svensson
Eric Svensson 87, IFK Växjö
35.92
IFK Växjö
35.92
  
M Slägga     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Mattias Jons
72.35
Hässelby SK
72.35
  
2Stefan Kvist
66.24
Alvesta FI
66.24
PB
  
3Karl-Erik LudvigssonIF Göta
66.24
PB
  
4Markus Johansson
64.59
Säffle FIK
64.59
  
5Hans ErikssonSK Bore
62.10
  
6Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
57.93
IFK Växjö
57.93
  
7Torbjörn Sörman
57.74
Wedevågs IF
57.74
  
8Jonas Birgersson
57.68
Nyköpings BIS
57.68
  
9Tommy LarssonSK Bore
55.75
  
10Robert AlnerothGefle IF
55.61
SB
  
11Kristian Nyman
Kristian Nyman 90, Svenljunga IK
53.49
Svenljunga IK
53.49
  
12Fredric Andersson
40.01
Bollnäs FIK
40.01
  
M Spjut     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Daniel Ragnvaldsson
76.57
IFK Umeå
76.57
SB
  
2Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
75.86
F Bålsta IK
75.86
PB
  
3Olof HanssonKA 2 IF
70.40
PB
  
4Markus Hayden
68.14
Hässelby SK
68.14
SB
  
5Andreas Wulff
Andreas Wulff 80, IFK Växjö
67.64
IFK Växjö
67.64
  
6Ingmar Veinberg
65.87
Spårvägens FK
65.87
  
7Richard Olsson
64.22
IF Göta
64.22
  
8Pontus Bjärkvik
63.89
Hovslätts IK
63.89
  
9Alexander OttossonKlippans FK
60.53
  
10Adam Petersson
59.85
Alvesta FI
59.85
  
11Lasse Ohtamaa
59.31
Väsby IK
59.31
  
12Jonas Elgered
45.52
Hammarby IF
45.52
  
Kvinnor
K 100 m     
22 aug
Vind: -1.1

Final A

Final
22 aug
Vind: -1.1
1Lena Berntsson
11.79
Ullevi FK
11.79
  
2Carolina Klüft
11.83
IFK Växjö
11.83
  
3Emma Rienas
11.90
IF Göta
11.90
  
4Elin Källander
12.00
IFK Helsingborg
12.00
  
5Caroline LundahlKA 2 IF
12.15
  
6Linnéa AlstermarkHammarby IF
12.16
  
7Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.24
KFUM Örebro
12.24
  
8Petra Larsson
12.29
Gefle IF
12.29
  
Heat 1
22 aug Vind: -1.3
22 augVind: -1.3
1Carolina Klüft
11.80
IFK Växjö
11.80
SB
  
2Elin Källander
12.11
IFK Helsingborg
12.11
  
3Petra Larsson
12.42
Gefle IF
12.42
  
4Emma Fredriksson
12.43
Hammarby IF
12.43
  
5Mary Ann AndreassonKFUM Arvika
12.59
  
6Frida Claesson
12.73
Alingsås IF
12.73
  
Heat 2
22 aug Vind: -1.2
22 augVind: -1.2
1Lena Berntsson
12.06
Ullevi FK
12.06
  
2Linnéa AlstermarkHammarby IF
12.21
  
3Caroline LundahlKA 2 IF
12.23
  
4Malin Ström
12.55
Bollnäs FIK
12.55
  
5Erica Pettersson
12.64
IF Göta
12.64
  
Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
Heat 3
22 aug Vind: -2.6
22 augVind: -2.6
1Emma Rienas
12.13
IF Göta
12.13
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.42
KFUM Örebro
12.42
  
3Therése Bohlén-KinnUllevi FK
12.43
  
4Stephanie OlssonKA 2 IF
12.60
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.64
Spårvägens FK
12.64
  
6Louise Martin
13.17
Hässelby SK
13.17
  
K 200 m     
21 aug
Vind: +0.2

Final A

Final
21 aug
Vind: +0.2
1Elin Källander
23.84
IFK Helsingborg
23.84
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.94
Spårvägens FK
23.94
  
3Helene BourdinTäby IS
24.32
  
4Stephanie OlssonKA 2 IF
24.50
PB
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.97
Spårvägens FK
24.97
  
Therése Bohlén-KinnUllevi FK
DQ
  
Heat 1
20 aug Vind: +1.0
20 augVind: +1.0
1Helene BourdinTäby IS
24.25
  
2Stephanie OlssonKA 2 IF
24.75
  
3Frida Claesson
25.28
Alingsås IF
25.28
  
4Malin Ström
25.30
Bollnäs FIK
25.30
SB
  
Heat 2
20 aug Vind: +0.3
20 augVind: +0.3
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.16
Spårvägens FK
24.16
  
2Therése Bohlén-KinnUllevi FK
24.83
SB
  
3Petra Larsson
24.96
Gefle IF
24.96
  
4Mary Ann AndreassonKFUM Arvika
25.47
  
5Louise Martin
26.05
Hässelby SK
26.05
  
Heat 3
20 aug Vind: +0.4
20 augVind: +0.4
1Elin Källander
24.16
IFK Helsingborg
24.16
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
24.87
Spårvägens FK
24.87
  
3Emma Fredriksson
25.12
Hammarby IF
25.12
SB
  
4Lynette Morgan
25.43
Hammarby IF
25.43
  
5Caroline Tegel
26.28
IF Göta
26.28
  
K 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Helene BourdinTäby IS
53.40
PB
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
54.28
SB
  
3Rebecca Högberg
54.34
Hammarby IF
54.34
  
4Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
54.36
KFUM Örebro
54.36
SB
  
5Elin Moraiti
55.22
Falu IK
55.22
  
6Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
57.46
SB
  
Heat 1
21 aug
21 aug
1Rebecca Högberg
55.93
Hammarby IF
55.93
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
56.54
  
3Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
57.63
SB
  
4Johanna Mosell
59.42
Söderhamns IF
59.42
  
Heat 2
21 aug
21 aug
1Helene BourdinTäby IS
55.28
  
2Sandra Wagner
Sandra Wagner 92, KFUM Örebro
55.60
KFUM Örebro
55.60
  
3Elin Moraiti
56.60
Falu IK
56.60
  
4Jasmin Sabir
59.57
Hammarby IF
59.57
  
K 800 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Charlotte Schönbeck
2:04.99
IFK Lidingö
2:04.99
  
2Viktoria TegenfeldtUme FI
2:07.65
PB
  
3Elin Moraiti
2:07.99
Falu IK
2:07.99
  
4Lisa Forsberg
2:08.85
Falu IK
2:08.85
  
5Betty Strandberg
2:09.85
Gefle IF
2:09.85
PB
  
6Caroline Högardh
2:09.96
IFK Halmstad
2:09.96
  
7Vendela Mindelöf
2:12.91
Hässelby SK
2:12.91
  
8Yolanda Ngarambe
2:13.13
Turebergs FK
2:13.13
PB
  
9Nathalie Tolvers
2:21.34
Hammarby IF
2:21.34
  
K 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Charlotte Schönbeck
4:23.79
IFK Lidingö
4:23.79
  
2Viktoria TegenfeldtUme FI
4:28.56
PB
  
3Charlotta FougbergUllevi FK
4:28.72
  
4Madeleine Larsson
4:28.85
Hässelby SK
4:28.85
  
5Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
4:36.67
Sävedalens AIK
4:36.67
  
6Elina Johansson
4:38.75
Spårvägens FK
4:38.75
  
7Louise Bichler
4:42.60
Sävedalens AIK
4:42.60
  
Jenny Holmroos
DNF
Västerås FK
DNF
  
Lisa ForsbergFalu IK
DNF
  
K 5000 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Isabellah Andersson
16:05.80
Hässelby SK
16:05.80
SB
  
2Susanne Grimfors
16:31.22
FK Studenterna
16:31.22
  
3Malin Liljestedt
16:44.87
Spårvägens FK
16:44.87
  
4Anna von Schenck
16:46.36
Hässelby SK
16:46.36
  
5Karin Sennvall
Karin Sennvall 80, KFUM Örebro
16:59.56
KFUM Örebro
16:59.56
SB
  
6Louise Wiker
17:24.44
Hässelby SK
17:24.44
PB
  
7Anna Ställberg
17:25.42
Tullinge SK
17:25.42
PB
  
8Marie Eriksson
Marie Eriksson 86, Tväråselet
17:25.98
Tväråselets AIF
17:25.98
SB
  
9Beata Falk
Beata Falk 89, IK Norrköping FI
17:27.81
IK Norrköping FI
17:27.81
PB
  
10Maria Sandström
17:59.16
Malmö AI
17:59.16
  
11Sandra Södergren
18:15.70
FIF Gnistan
18:15.70
  
12Cecilia Kleist
18:21.68
IK Akele
18:21.68
  
13Sofie Barkstedt
18:22.43
Oskarshamns SK
18:22.43
  
14Cornelia Henriksson
18:25.95
Morjärv SK
18:25.95
  
15Beathrice Odén
19:33.93
Rånäs 4H
19:33.93
  
Sara SjökvistTäby IS
DNF
  
K 10 000 m     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Isabellah Andersson
33:46.35
Hässelby SK
33:46.35
SB
  
2Anna von Schenck
34:33.61
Hässelby SK
34:33.61
PB
  
3Karin Sennvall
Karin Sennvall 80, KFUM Örebro
34:56.72
KFUM Örebro
34:56.72
SB
  
4Inga Kazlauskaitė
35:50.45
Rånäs 4H
35:50.45
  
5Marie Eriksson
Marie Eriksson 86, Tväråselet
35:57.50
Tväråselets AIF
35:57.50
PB
  
6Beata Falk
Beata Falk 89, IK Norrköping FI
36:08.69
IK Norrköping FI
36:08.69
PB
  
7Louise Wiker
36:26.43
Hässelby SK
36:26.43
SB
  
8Lena Eliasson-Lööf
36:48.95
Hässelby SK
36:48.95
  
9Hanna Michaelsson
37:10.98
Rånäs 4H
37:10.98
PB
  
10Sofie Barkstedt
37:13.73
Oskarshamns SK
37:13.73
PB
  
11Cornelia Henriksson
37:19.03
Morjärv SK
37:19.03
PB
  
Annika Eriksson
DNF
  
K 3000 m hinder     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Charlotta Fougberg
10:42.40
Ullevi FK
10:42.40
  
2Maria Borglund
11:02.79
Sävedalens AIK
11:02.79
PB
  
3Erika Svanborg
11:32.29
Bromma IF
11:32.29
PB
  
Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
K 100 m häck     
20 aug
Vind: -0.2

Final A

Final
20 aug
Vind: -0.2
1Elin WesterlundKA 2 IF
13.60
  
2Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
13.71
IFK Helsingborg
13.71
  
3Caroline LundahlKA 2 IF
13.95
  
4Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.26
IFK Växjö
14.26
SB
  
5Ellen Sääw
14.32
Falu IK
14.32
PB
  
6Jessica Samuelsson
14.35
Hässelby SK
14.35
  
7Maja Rogemyr
14.50
IF Göta
14.50
SB
  
8Isabelle EureniusFalu IK
14.97
  
Heat 1
20 aug Vind: -0.7
20 augVind: -0.7
1Elin WesterlundKA 2 IF
13.78
  
2Jessica Samuelsson
14.25
Hässelby SK
14.25
SB
  
3Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.27
IFK Växjö
14.27
SB
  
4Isabelle EureniusFalu IK
14.50
  
5Maja Rogemyr
14.55
IF Göta
14.55
SB
  
6Sandra Knezevic
14.80
Huddinge AIS
14.80
  
7Siri Fagerlund
Siri Fagerlund 86, Helsingborg
15.10
IFK Helsingborg
15.10
  
Heat 2
20 aug Vind: +0.3
20 augVind: +0.3
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
13.97
IFK Helsingborg
13.97
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
14.47
  
3Ellen Sääw
14.49
Falu IK
14.49
SB
  
4Marica Merkel JohanssonKa 2 IF
14.60
  
5Isabell EnglundMalmö AI
14.67
  
6Frida Lüppert ThomssonHammarby IF
14.74
  
7Angelica Engberg
15.32
Hässelby SK
15.32
  
K 400 m häck     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Frida Persson
59.26
Hammarby IF
59.26
  
2Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
59.42
Östersunds GIF
59.42
PB
  
3Ulrika Johansson
59.65
IFK Växjö
59.65
  
4Nuulu Ndiwabene
1:00.71
Spårvägens FK
1:00.71
  
5Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:01.32
GoIF Tjalve
1:01.32
PB
  
Ewa Marcinkiewicz
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 1
20 aug
20 aug
1Frida Persson
1:00.53
Hammarby IF
1:00.53
  
2Malin Lindblom
1:02.59
Turebergs FK
1:02.59
PB
  
3Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
1:03.40
SB
  
4Evelin Hindrikes
1:03.89
Kvarnsvedens GoIF
1:03.89
PB
  
5Sofie Näslund
1:04.10
IF Vingarna
1:04.10
  
Heat 2
20 aug
20 aug
1Ulrika Johansson
1:00.20
IFK Växjö
1:00.20
  
2Nuulu Ndiwabene
1:01.68
Spårvägens FK
1:01.68
  
3Amanda Nilsson
1:03.37
Hammarby IF
1:03.37
  
4Isabelle Eriksson
1:04.49
IFK Lidingö
1:04.49
  
Heat 3
20 aug
20 aug
1Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.75
Östersunds GIF
1:00.75
SB
  
2Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
1:01.52
GoIF Tjalve
1:01.52
PB
  
3Ewa Marcinkiewicz
1:02.06
Västerås FK
1:02.06
  
4Jennie Hurkmans
1:02.31
Turebergs FK
1:02.31
  
K Höjd     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.96
Örgryte IS
1.96
  
2Ebba Jungmark
1.87
Mölndals AIK
1.87
  
3Victoria DronsfieldIF Göta
1.81
  
4Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
1.77
Spårvägens FK
1.77
  
5Jenny Isgren
Jenny Isgren 81, Spårvägen
1.77
Spårvägens FK
1.77
SB
  
6Ellen BjörklundIFK Lund
1.77
  
7My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.73
IK Norrköping FI
1.73
  
8Sofie Skoog
1.73
IF Göta
1.73
  
8Daniella Eriksson
1.73
Västerås FK
1.73
PB
  
10Moa Thorstensson
1.67
Spårvägens FK
1.67
  
11Louise Österberg
1.67
Söderhamns IF
1.67
PB
  
11Erika Löke
1.67
Falu IK
1.67
  
13Jessica SamuelssonHässelby SK
1.61
  
13Johanna HellgrenF Bålsta IK
1.61
SB
  
K Stav     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Hanna-Mia PerssonÖrgryte IS
4.23
  
2Michaela Meijer
4.13
Örgryte IS
4.13
  
3Malin DahlströmUllevi FK
4.07
  
4Fanny Berglund
Fanny Berglund 88, Göteborgs KIK
3.85
Göteborgs KIK
3.85
  
5Madeleine Nilsson
3.85
Kvarnsvedens GoIF
3.85
  
6Lisa WälitaloKA 2 IF
3.73
  
7Klara Persson
Klara Persson 80, Spårvägen
3.73
Spårvägens FK
3.73
  
8Sara Eriksson
3.73
Ullevi FK
3.73
SB
  
9Victoria BengtssonKA 2 IF
3.61
  
Linda CarlssonIK Ymer
NH
  
Theresia Wängborg NybergGöteborgs KIK
NH
  
K Längd     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Carolina Klüft
6.48w
IFK Växjö
6.48w
+2.3
  
2Jessica SamuelssonHässelby SK
6.08
+1.7 SB
  
3Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
6.05w
Hässelby SK
6.05w
+2.9
  
4Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.04
Spårvägens FK
6.04
+1.2
  
5Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.99
Hässelby SK
5.99
–0.1
  
6Malin Marmbrandt
5.92
Västerås FK
5.92
+0.1
  
7Martina Salander
5.77
Fredrikshofs FIF
5.77
+1.5
  
8Frida Lüppert ThomssonHammarby IF
5.75
+0.7 PB
  
9Jasmine Andersson
5.73
GoIF Tjalve
5.73
+0.9
  
10Kim McCabe
5.73
IFK Lund
5.73
+0.8
  
11Josefin Svensson
5.63
IFK Växjö
5.63
–1.7
  
12Linda Berntsson
5.61
Mölndals AIK
5.61
0.0
  
13Johanna Nilsson
Johanna Nilsson 90, Kristianstad
5.57
KFUM Kristianstad
5.57
+0.2
  
Kval
21 aug
21 aug
1Carolina Klüft
6.28
IFK Växjö
6.28
+1.9
  
2Erica Jarder
Erica Jarder 86, Spårvägen
6.04
Spårvägens FK
6.04
+0.4
  
3Malin Marmbrandt
5.97
Västerås FK
5.97
+1.3
  
4Jasmine Andersson
5.97
GoIF Tjalve
5.97
+0.5
  
5Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.96
Hässelby SK
5.96
+0.6 PB
  
6Linda Berntsson
5.96w
Mölndals AIK
5.96w
+2.8
  
7Jessica SamuelssonHässelby SK
5.95
+1.0
  
8Frida Lüppert ThomssonHammarby IF
5.94 nwi
  
9Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.88
Hässelby SK
5.88
0.0
  
10Martina Salander
5.86
Fredrikshofs FIF
5.86
–1.0
  
11Johanna Nilsson
Johanna Nilsson 90, Kristianstad
5.83
KFUM Kristianstad
5.83
+1.2
  
12Josefin Svensson
5.81
IFK Växjö
5.81
+0.6 PB
  
13Kim McCabe
5.77
IFK Lund
5.77
+1.5
  
14Sara Kviberg
5.62
Hellas FK
5.62
0.0
  
15Malin Olsson
5.61
Malmö AI
5.61
0.0
  
16Johanna Aalto
5.48
IF Kville
5.48
+1.3
  
17Malin Eriksson
Malin Eriksson 91, KFUM Örebro
5.47
KFUM Örebro
5.47
+1.0
  
18Melissa Stenzon
Melissa Stenzon 91, Göteborgs KIK
5.42
Göteborgs KIK
5.42
0.0
  
19Angelica Engberg
5.34
Hässelby SK
5.34
–0.4
  
K Tresteg     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Malin Marmbrandt
12.74
Västerås FK
12.74
+0.1 PB
  
2Angelica StrömGefle IF
12.71
0.0
  
3Anna Alexson
Anna Alexson 87, Spårvägen
12.63
Spårvägens FK
12.63
0.0
  
4Jasmin Sabir
12.37
Hammarby IF
12.37
0.0 PB
  
5Ewa Marcinkiewicz
12.11
Västerås FK
12.11
+0.3
  
6Kajsa Levin
12.11
Mölndals AIK
12.11
+1.1 SB
  
7Jasmine Andersson
12.04
GoIF Tjalve
12.04
+0.2
  
8Martina WahnströmUllevi FK
11.94
0.0
  
9Sofie LindestenHellas FK
11.82
+0.1
  
10Carolina HjorthDuvbo IK
11.55
+0.9
  
K Diskus     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Anna SöderbergUllevi FK
57.45
  
2Sofia Larsson
52.92
IF Göta
52.92
  
3Jenny Johansson
49.64
Västerås FK
49.64
  
4Anna WikströmIFK Tumba
48.44
  
5Sandra AnderssonUllevi FK
47.41
  
6Matilda Gunnarsson
43.79
Västerås FK
43.79
  
7Angela Åkesson
42.65
IF Göta
42.65
  
8Moa Eskilsson
36.49
Villstad GIF
36.49
  
K Slägga     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Cecilia Nilsson
Cecilia Nilsson 79, Råby-Rekarne
66.42
Råby-Rekarne FIF
66.42
  
2Tracey Andersson
66.11
IFK Trelleborg
66.11
  
3Emma JohannessonUllevi FK
63.20
  
4Marie Nordahl
62.23
Falu IK
62.23
  
5Karolina PedersenUllevi FK
60.78
  
6Karin Engström
59.10
Spårvägens FK
59.10
  
7Rebecka Kvist
58.99
Alvesta FI
58.99
SB
  
8Josefin Berg
58.72
IF Göta
58.72
SB
  
9Johanna Rydberg
56.61
Västerås FK
56.61
  
10Malin Johansson
Malin Johansson 92, Atleticum Växjö
56.01
Atleticum Växjö SK
56.01
  
11Linn Jonsson
Linn Jonsson 92, Strömsund
54.57
IFK Strömsund
54.57
  
12Madelene FahlstedtIFK Lidingö
52.59
  
13Mikaela JohanssonÄrla IF
51.54
  
14Amanda ErikssonSK Bore
49.53
  
15Johanna Larsson
49.25
Filipstads IF
49.25
  
K Spjut     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Annika PeterssonGefle IF
55.77
  
2Anna Wessman
Anna Wessman 89, IFK Växjö
54.80
IFK Växjö
54.80
  
3Marléne LindströmUnunge IF
51.69
  
4Emelie Larsson
51.11
Ullevi FK
51.11
  
5Elisabeth HöglundIF Göta
48.84
PB
  
6Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
47.27
Västerås FK
47.27
  
7Marie BarenfeldUllevi FK
45.16
  
8Anna Boberg
42.78
Tibro AIK
42.78
  
9Matilda Gunnarsson
41.68
Västerås FK
41.68
  
10Matilda ElfgaardHabo FIF-04
40.14
  
11Angeliqua Lafon
39.46
Söderhamns IF
39.46
  
12Lisa Carlsson
36.03
Falu IK
36.03