27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Tävlande: 818 (449+369)   Starter: 1463 (813+650)

Män
M 2000 m hinder (83.8 cm)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jonas Legernes
5:58.66
Ullevi FK
5:58.66
  
2Simon Sveder
Simon Sveder 91, Hällefors LK
6:21.91
Hällefors LK
6:21.91
SB
  
3Aleksander Liss
6:34.97
Turebergs FK
6:34.97
PB
  
4Patrik Nilsson
6:43.63
Hammarby IF
6:43.63
  
5Anton Rosdahl
Anton Rosdahl 91, Sävedalen
6:47.16
Sävedalens AIK
6:47.16
PB
  
6Erik Isaksson
Erik Isaksson 91, Eksjö Södra
6:47.39
Eksjö Södra IK
6:47.39
PB
  
M22 100 m     
8 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.2
1Per StrandquistMalmö AI
10.62
  
2Edmund Yeboah
10.71
Hässelby SK
10.71
  
3Emil Zail
10.96
Malmö AI
10.96
  
4Erik Nordström
11.08
Hammarby IF
11.08
  
5Sebastian Öberg
11.09
Turebergs FK
11.09
  
6Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
11.11
Haparanda SKT
11.11
  
7Nils-Göran NilssonTäby IS
11.22
  
8Jonas Mårtensson
11.22
Villstad GIF
11.22
  
Heat 1
8 aug Vind: +1.0
8 augVind: +1.0
1Edmund Yeboah
10.68
Hässelby SK
10.68
  
2Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
11.12
Haparanda SKT
11.12
  
3Jonas HilmerssonUllevi FK
11.21
  
4Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
11.33
Sundbybergs IK
11.33
  
5Erik Näsman
11.56
Bollnäs FIK
11.56
  
6Andreas Blom
Andreas Blom 88, Eslövs AI
11.64
Eslövs AI
11.64
PB
  
Heat 2
8 aug Vind: +1.7
8 augVind: +1.7
1Erik Nordström
11.02
Hammarby IF
11.02
  
2Nils-Göran NilssonTäby IS
11.12
  
3Emil Zail
11.15
Malmö AI
11.15
  
4André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
11.16
Skellefteå AIK
11.16
  
5Christian Rodriguez
11.27
Hässelby SK
11.27
SB
  
6Dennis Muniale-OlssonVästerås FK
11.56
SB
  
Heat 3
8 aug Vind: +1.4
8 augVind: +1.4
1Per StrandquistMalmö AI
10.91
  
2Sebastian Öberg
11.05
Turebergs FK
11.05
SB
  
3Jonas Mårtensson
11.06
Villstad GIF
11.06
  
4Björn Barrefors
11.27
Hammarby IF
11.27
=PB
  
5David Tegel
11.32
IF Göta
11.32
SB
  
6Alexander LundholmIFK Tumba
11.37
PB
  
M22 200 m     
10 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.8
1Nil de Oliveira
21.41
Kungsängen FK
21.41
  
2Fredrik Johansson
21.71
Vittangi SK
21.71
  
3Sebastian Öberg
22.00
Turebergs FK
22.00
SB
  
4Victor Lohr
22.24
IK Orient
22.24
  
5André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
22.73
Skellefteå AIK
22.73
  
6Nils-Göran NilssonTäby IS
22.74
=SB
  
Heat 1
9 aug Vind: -0.2
9 augVind: -0.2
1Sebastian Öberg
22.15
Turebergs FK
22.15
SB
  
2David Tegel
22.93
IF Göta
22.93
SB
  
3Jonas HilmerssonUllevi FK
23.20
SB
  
Emil Zail
DNS
Malmö AI
DNS
  
Heat 2
9 aug Vind: -1.3
9 augVind: -1.3
1Fredrik Johansson
21.86
Vittangi SK
21.86
  
2Victor Lohr
22.15
IK Orient
22.15
SB
  
3Elias Amado
23.17
Falu IK
23.17
  
4Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
23.96
Dals Södra FFI
23.96
  
Patric Erlandsson
DNS
Kungsängen FK
DNS
  
Heat 3
9 aug Vind: -0.1
9 augVind: -0.1
1Nil de Oliveira
21.50
Kungsängen FK
21.50
  
2André Brännström
André Brännström 87, Skellefteå AIK
22.72
Skellefteå AIK
22.72
SB
  
3Nils-Göran NilssonTäby IS
22.74
SB
  
4Fabian WillskyttIF Kville
23.25
  
5Andreas Blom
Andreas Blom 88, Eslövs AI
23.43
Eslövs AI
23.43
  
M22 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
47.41
GoIF Tjalve
47.41
SB
  
2Fredrik Johansson
47.79
Vittangi SK
47.79
  
3Tor Pöllänen
48.05
Hässelby SK
48.05
SB
  
4Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
49.02
IK Norrköping FI
49.02
SB
  
5Hjalmar Hallberg
50.36
Vittsjö GIK
50.36
  
6Fabian WillskyttIF Kville
50.97
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Fredrik Johansson
49.25
Vittangi SK
49.25
  
2Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
49.63
IK Norrköping FI
49.63
SB
  
3Fabian WillskyttIF Kville
50.51
  
4Niklas LibergIFK Lund
50.69
  
5Mathias StjernlöfTurebergs FK
50.88
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
48.69
GoIF Tjalve
48.69
  
2Tor Pöllänen
50.07
Hässelby SK
50.07
  
3Hjalmar Hallberg
50.40
Vittsjö GIK
50.40
  
4Elias Amado
50.68
Falu IK
50.68
PB
  
5Viktor Söderberg
51.99
IK Westmannia
51.99
  
Gustav KarnebäckTurebergs FK
DNF
  
M22 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Walldén
1:53.38
Gefle IF
1:53.38
  
2Thobias Ekhamre
1:53.51
Hammarby IF
1:53.51
  
3André Kahlström
1:54.47
Hammarby IF
1:54.47
  
4Simon Rasmussen
1:54.59
Rånäs 4H
1:54.59
  
5Olle Olofsson
1:55.50
Bollnäs FIK
1:55.50
  
6Mattias Grahn
1:57.08
Vännäs FI
1:57.08
  
7Mathias Stjernlöf
2:12.12
Turebergs FK
2:12.12
  
Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
DNS
IK Norrköping FI
DNS
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
1:57.03
IK Norrköping FI
1:57.03
  
2André Kahlström
1:57.18
Hammarby IF
1:57.18
  
3Simon Rasmussen
1:57.38
Rånäs 4H
1:57.38
  
4Joakim Johansson
1:58.73
Örgryte IS
1:58.73
  
5Carl Larsson
1:59.43
Hässelby SK
1:59.43
  
6Emil Oscarsson
2:03.64
Alingsås IF
2:03.64
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Johan Walldén
1:57.83
Gefle IF
1:57.83
  
2Mattias Grahn
1:58.44
Vännäs FI
1:58.44
  
3Andreas Karlsson
Andreas Karlsson 88, KFUM Örebro
1:58.75
KFUM Örebro
1:58.75
PB
  
4Sami Araya
Sami Araya 87, Spårvägen
2:00.65
Spårvägens FK
2:00.65
PB
  
5Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
2:04.08
IK Norrköping FI
2:04.08
  
6Henrik Jakobsson
2:07.87
Rånäs 4H
2:07.87
SB
  
Gustav KarnebäckTurebergs FK
DNS
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Thobias Ekhamre
1:56.48
Hammarby IF
1:56.48
  
2Olle Olofsson
1:56.71
Bollnäs FIK
1:56.71
  
3Mathias Stjernlöf
1:57.69
Turebergs FK
1:57.69
SB
  
4Björn Johansson
1:58.25
Ullevi FK
1:58.25
  
5Martin Stjernlöf
1:58.97
Turebergs FK
1:58.97
  
6John Dunell
2:01.03
Rånäs 4H
2:01.03
  
7Daniel MalmqvistIF Udd
2:03.38
SB
  
M22 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Johan Walldén
3:55.78
Gefle IF
3:55.78
  
2Thobias Ekhamre
3:56.55
Hammarby IF
3:56.55
  
3Fredrik Johansson
3:57.64
IFK Växjö
3:57.64
  
4Robin Leanderson
3:59.45
Malmö AI
3:59.45
  
5Simon Rasmussen
3:59.51
Rånäs 4H
3:59.51
  
6Alexander Söderberg
4:00.10
Spårvägens FK
4:00.10
  
7Martin Stjernlöf
4:01.00
Turebergs FK
4:01.00
  
8Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
4:03.25
IK Norrköping FI
4:03.25
  
9Emil Oscarsson
4:05.89
Alingsås IF
4:05.89
SB
  
10Fredrik BjörklundHälle IF
4:06.33
  
11Marcus Gustafsson
Marcus Gustafsson 88, IK Norrköping FI
4:08.76
IK Norrköping FI
4:08.76
SB
  
12Carl Larsson
4:08.84
Hässelby SK
4:08.84
  
13Tobias Lundgren
4:11.36
Spårvägens FK
4:11.36
  
M22 5000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Fredrik Johansson
15:10.96
IFK Växjö
15:10.96
  
2Tobias Lundgren
15:14.29
Spårvägens FK
15:14.29
  
3Erik Widing
15:16.40
Turebergs FK
15:16.40
  
4Alexander Söderberg
15:23.49
Spårvägens FK
15:23.49
  
5Oskar Landin
Oskar Landin 87, Spårvägen
15:30.34
Spårvägens FK
15:30.34
  
6Oscar Majling
Oscar Majling 86, Kungsängen
15:42.83
Kungsängen FK
15:42.83
PB
  
7Mikael Andersson
15:47.72
Vallentuna FK
15:47.72
  
M22 2000 m hinder     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Fredrik Johansson
6:04.74
IFK Växjö
6:04.74
SB
  
2Joakim Johansson
6:14.81
Örgryte IS
6:14.81
=PB
  
3Björn Johansson
6:20.94
Ullevi FK
6:20.94
PB
  
4Jörgen Ekdahl
6:30.14
IK Lerum FI
6:30.14
PB
  
5Henrik Jakobsson
6:39.35
Rånäs 4H
6:39.35
=SB
  
6Daniel Cortobius
7:06.00
Rånäs 4H
7:06.00
PB
  
M22 110 m häck     
9 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
9 aug
Vind: +1.1
1Björn Barrefors
14.50
Hammarby IF
14.50
  
2Josua GustafssonUllevi FK
14.58
  
3Andreas Andersson
15.07
Upsala IF
15.07
  
4Samuel LindénFalu IK
15.12
  
5Jonathan Eklund
15.25
Hammarby IF
15.25
PB
  
6Philip Hebert WegmannHässelby SK
16.21
PB
  
7Jonas Elgered
16.59
Hammarby IF
16.59
  
M22 400 m häck     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Edvinsson
53.85
Upsala IF
53.85
PB
  
2Björn Barrefors
54.87
Hammarby IF
54.87
PB
  
3Henrik Astfors
55.21
Västerås FK
55.21
  
4Jesper Madsen
56.25
IK Finish
56.25
  
5Johan ErikssonÄrla IF
56.90
  
6Samuel LindénFalu IK
57.32
SB
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Johan Edvinsson
56.38
Upsala IF
56.38
  
2Johan ErikssonÄrla IF
56.72
  
3Samuel LindénFalu IK
57.41
SB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Björn Barrefors
57.01
Hammarby IF
57.01
SB
  
2Henrik Astfors
57.02
Västerås FK
57.02
  
3Jesper Madsen
57.25
IK Finish
57.25
  
4Erik JakobssonGefle IF
58.79
  
M22 Höjd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Mehdi AlkhatibHellas FK
2.15
  
2Jakob Thorvaldsson
2.06
Råby-Rekarne FIF
2.06
  
3Richard Huldén
2.00
IF Göta
2.00
  
4Daniel Lennartsson
1.93
IFK Växjö
1.93
  
4Samuel LindénFalu IK
1.93
  
4Björn Barrefors
1.93
Hammarby IF
1.93
  
7Mattias Green
Mattias Green 88, Trelleborg
1.89
IFK Trelleborg
1.89
  
8Oscar AdolfssonIK Orient
1.83
SB
  
8Joel Thorén
1.83
Hammarby IF
1.83
  
8Patrik Sjöbom
1.83
Huddinge AIS
1.83
  
Daniel Hägg
Daniel Hägg 87, Eslövs IF
NH
Eslövs IF
NH
  
M22 Stav     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Rasmus CarlssonFalu IK
4.84
  
2Björn Johansson
4.74
Västerås FK
4.74
  
3Jonas Almqvist
Jonas Almqvist 88, Skellefteå AIK
4.68
Skellefteå AIK
4.68
  
4Jonathan Eklund
4.46
Hammarby IF
4.46
  
5Jonas Elgered
4.04
Hammarby IF
4.04
  
Josua GustafssonUllevi FK
NH
  
M22 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Michel TornéusIFK Tumba
7.72w
+2.1
  
2Hans Lämås
7.01
IF Göta
7.01
–0.3 SB
  
3Fredrik PerssonGefle IF
6.98
+0.9 PB
  
4Sebastian EkstrandIK Finish
6.95
+0.2 SB
  
5Minh Le
Minh Le 86, Malmö
6.87
Malmö AI
6.87
–1.0
  
6Kim FreiburghausLomma FIK
6.86
+0.5
  
7Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
6.67
Haparanda SKT
6.67
+0.7 SB
  
8Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
6.60
Sundbybergs IK
6.60
+0.9
  
9Jonathan Eklund
6.52
Hammarby IF
6.52
–0.2
  
10Rasmus CarlssonFalu IK
6.50
+0.5
  
11Adam Johansson
Adam Johansson 87, Skellefteå AIK
6.45
Skellefteå AIK
6.45
+1.6
  
12Jonas Elgered
6.37
Hammarby IF
6.37
+0.6
  
13Patrik Olsson
Patrik Olsson 87, Östersunds GIF
6.34
Östersunds GIF
6.34
+0.9
  
14Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
6.11w
Dals Södra FFI
6.11w
+2.2
  
15Erik Näsman
6.10
Bollnäs FIK
6.10
+1.4
  
16Daniel Holm
Daniel Holm 86, Östhammar
5.95
Östhammar FI
5.95
+0.7 SB
  
17Gustaf Gillander
5.94
Hässelby SK
5.94
+0.5 SB
  
Christian Hedman
NM
Falkenbergs IK
NM
  
Mattias BrunströmIF Göta
NM
  
Per StrandquistMalmö AI
DNS
  
M22 Tresteg     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Mathias Ström
15.55w
Örgryte IS
15.55w
+2.5
  
2Andreas Otterling
15.34
KFUM Örebro
15.34
–1.0
  
3Sebastian EkstrandIK Finish
14.91w
+3.9
  
4Daniel Falk
14.78
IK Lerum FI
14.78
+1.8 SB
  
5Daniel Lennartsson
14.69
IFK Växjö
14.69
+1.0
  
6Mattias Brunström
14.31w
IF Göta
14.31w
+2.1
  
7Adam Johansson
Adam Johansson 87, Skellefteå AIK
14.13
Skellefteå AIK
14.13
–1.0 SB
  
8Rickard Karlsson
13.98
IFK Lidingö
13.98
–1.4
  
9David Ståhlberg
13.68
Örbyhus IF
13.68
–1.3 SB
  
10Carl-August WestbergHässelby SK
13.55
–1.5
  
11Emil Afzelius
13.48
Bollnäs FIK
13.48
+1.0 PB
  
12Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
13.45
Sundbybergs IK
13.45
+1.6
  
13Johan Damgren
Johan Damgren 86, IK Hakarpspojkarna
13.40
IK Hakarpspojkarna
13.40
+0.3 SB
  
14Mladjen Dzakovic
13.22
Sundbybergs IK
13.22
+0.6
  
M22 Kula     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Mats Olsson
16.54
Järvsö IF
16.54
  
2Per Rosell
16.36
Ullevi FK
16.36
PB
  
3Ulf Ankarling
15.94
IF Göta
15.94
  
4Johan Pihlgren
15.42
Hässelby SK
15.42
  
5Anders Lundell
14.99
Ullevi FK
14.99
  
6Marcus Janback
Marcus Janback 87, Fredrikshof
13.91
Fredrikshofs FIF
13.91
PB
  
7Nicklas ErikssonHellas FK
13.55
  
8Richard Johansson
Richard Johansson 88, Mariestads AIF
12.62
Mariestads AIF
12.62
  
Marcus MattissonVittsjö GIK
NM
  
M22 Diskus     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
58.28
Spårvägens FK
58.28
  
2Per Rosell
56.49
Ullevi FK
56.49
  
3Ulf Ankarling
54.01
IF Göta
54.01
  
4Axel Härstedt
52.39
Malmö AI
52.39
  
5Mats Olsson
48.99
Järvsö IF
48.99
PB
  
6Tommy KristiansenSK Bore
46.50
  
7Anders Lundell
41.35
Ullevi FK
41.35
  
M22 Slägga     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Stefan Kvist
64.44
Alvesta FI
64.44
  
2Karl-Erik LudvigssonSK Bore
62.46
PB
  
3Hans ErikssonSK Bore
59.56
  
4Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
59.38
IFK Växjö
59.38
PB
  
5Torbjörn Sörman
53.14
Wedevågs IF
53.14
  
6Tommy Nordin
50.36
Falu IK
50.36
  
7Joakim Axelsson
Joakim Axelsson 86, Trollhättans SOK
48.00
Trollhättans SOK
48.00
SB
  
8Daniel Hägg
Daniel Hägg 87, Eslövs IF
42.10
Eslövs IF
42.10
  
M22 Spjut     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jonas Lohse
73.17
Mölndals AIK
73.17
  
2Marcus Persson
69.80
IF Göta
69.80
PB
  
3Markus Hayden
65.40
Hässelby SK
65.40
  
4Olof HanssonKA 2 IF
60.66
  
5Joel Thorén
58.11
Hammarby IF
58.11
  
6Jonas Elgered
53.84
Hammarby IF
53.84
  
7Johan Holmberg
Johan Holmberg 88, Södertälje IF
51.63
Södertälje IF
51.63
  
P19 100 m     
8 aug
Vind: +0.2

Final A

Final
8 aug
Vind: +0.2
1Oskar Åberg
10.68
Solna FK
10.68
SB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.80
  
3Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.81
Strömstads IF
10.81
  
4Alexander Brorsson
11.05
Ulricehamns FK
11.05
PB
  
5Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
11.11
Upsala IF
11.11
  
6Simon JohanssonUllevi FK
11.27
  
7Fredrik Hög
11.57
Kyrkhults SK
11.57
  
Mathias DufournierIK Viking
DNF
  
Heat 1
8 aug Vind: +2.6
8 augVind: +2.6
1Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
10.92w
Strömstads IF
10.92w
  
2Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
11.04w
Upsala IF
11.04w
  
3Fredrik Hög
11.21w
Kyrkhults SK
11.21w
  
4David Rångefors
David Rångefors 90, Skellefteå AIK
11.28w
Skellefteå AIK
11.28w
  
5Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
11.46w
  
6Linus Vigert
11.62w
Hammarby IF
11.62w
  
7Rikard KarlssonKils AIK
11.84w
  
Heat 2
8 aug Vind: +0.8
8 augVind: +0.8
1Mathias Dufournier
10.83
IK Viking
10.83
PB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.97
  
3Alexander Brorsson
11.12
Ulricehamns FK
11.12
PB
  
4Linus Blomquist
Linus Blomquist 90, Linköpings GIF
11.44
Linköpings GIF
11.44
PB
  
5André Drummond
11.49
Spårvägens FK
11.49
  
6Fredrik Grape
Fredrik Grape 90, Fredrikshof
11.72
Fredrikshofs FIF
11.72
PB
  
7Darko Šarović
Darko Šarović 90, IFK Göteborg
11.93
IFK Göteborg
11.93
  
Heat 3
8 aug Vind: +2.4
8 augVind: +2.4
1Oskar Åberg
10.74w
Solna FK
10.74w
  
2Simon Johansson
11.22w
Ullevi FK
11.22w
  
3Erik Åselius
11.28w
Upsala IF
11.28w
  
4Patrik Ahonen
Patrik Ahonen 90, KFUM Örebro
11.61w
KFUM Örebro
11.61w
  
5Pontus Lundin
Pontus Lundin 90, KFUM Örebro
11.62w
KFUM Örebro
11.62w
  
6Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
11.68w
Hovslätts IK
11.68w
  
7Magnus Jutman
11.75w
Huddinge AIS
11.75w
  
P19 200 m     
10 aug
Vind: -0.9

Final A

Final
10 aug
Vind: -0.9
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.80
  
2Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
22.12
Strömstads IF
22.12
  
3Oskar Åberg
22.23
Solna FK
22.23
  
4Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
22.38
SB
  
5Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
22.62
Upsala IF
22.62
  
David Rångefors
David Rångefors 90, Skellefteå AIK
DNS
Skellefteå AIK
DNS
  
Heat 1
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Oskar Åberg
22.03
Solna FK
22.03
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
22.70
SB
  
3André Vadström-BjörkHammarby IF
23.40
  
4Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
23.47
Hovslätts IK
23.47
SB
  
5Pontus Lundin
Pontus Lundin 90, KFUM Örebro
23.92
KFUM Örebro
23.92
SB
  
6Jonas Tollefors
24.63
Vallentuna FK
24.63
PB
  
Heat 2
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.95
  
2David Rångefors
David Rångefors 90, Skellefteå AIK
23.04
Skellefteå AIK
23.04
  
3Simon Mukiibi
23.05
Huddinge AIS
23.05
  
4Tomas OlssonKils AIK
23.31
  
5Patrik Ahonen
Patrik Ahonen 90, KFUM Örebro
24.17
KFUM Örebro
24.17
PB
  
David ÖstlingRånäs 4H
DNF
  
Heat 3
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
22.25
Strömstads IF
22.25
  
2Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
22.73
Upsala IF
22.73
  
3Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
23.53
  
4Fredrik Hög
23.63
Kyrkhults SK
23.63
SB
  
5Darko Šarović
Darko Šarović 90, IFK Göteborg
23.99
IFK Göteborg
23.99
  
6Markus Åsberg
24.93
Söderhamns IF
24.93
  
P19 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
47.91
SB
  
2Jonathan Carbe
48.49
Örgryte IS
48.49
PB
  
3Anton Asplund
48.74
Ume FI
48.74
PB
  
4Markus JohanssonUme FI
49.84
PB
  
5Robin NordenbergKils AIK
50.72
SB
  
6Jesper Jonsson
53.08
Hammarby IF
53.08
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Jonathan Carbe
49.94
Örgryte IS
49.94
  
2Jesper Jonsson
51.14
Hammarby IF
51.14
PB
  
3Johan Lindh
Johan Lindh 90, Hovslätt
52.16
Hovslätts IK
52.16
  
4Johnny Johansson
53.98
Hässelby SK
53.98
  
5Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
54.46
Haparanda SKT
54.46
PB
  
6Filip Bergqvist
54.49
Hässelby SK
54.49
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
49.72
  
2Robin NordenbergKils AIK
50.93
SB
  
3Jens Bengtsson
51.19
IF Göta
51.19
  
4Mikael Westh
52.76
Turebergs FK
52.76
PB
  
5Jonas Tollefors
53.83
Vallentuna FK
53.83
PB
  
6Sebastian Johansson
54.10
KFUM Örebro
54.10
  
Heat 3
8 aug
8 aug
1Anton Asplund
49.99
Ume FI
49.99
PB
  
2Markus JohanssonUme FI
50.58
PB
  
3Simon Mukiibi
51.40
Huddinge AIS
51.40
PB
  
4André Vadström-BjörkHammarby IF
52.02
  
5Jonathan Dart
53.93
Hässelby SK
53.93
  
6Erik Hägg
Erik Hägg 89, Solna FK
55.28
Solna FK
55.28
PB
  
P19 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Robin Rohlén
1:50.93
Malmö AI
1:50.93
  
2Johan Svensson
1:51.49
FI Kalmarsund
1:51.49
  
3Eric Hagelin
1:52.49
IK Akele
1:52.49
  
4Johan Henningsson
1:53.41
Bollnäs FIK
1:53.41
PB
  
5Anton Asplund
1:53.75
Ume FI
1:53.75
  
6Viktor Ekelund
1:55.10
Malmö AI
1:55.10
  
7John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:56.02
Sävedalens AIK
1:56.02
  
8Johan Hydén
1:57.38
IK Akele
1:57.38
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Johan Svensson
1:57.05
FI Kalmarsund
1:57.05
  
2Eric Hagelin
1:57.27
IK Akele
1:57.27
  
3Kristoffer FranssonValbo AIF
1:57.32
  
4Markus Living
1:59.56
Gefle IF
1:59.56
  
5Kristoffer Vilkancis
1:59.87
Hässelby SK
1:59.87
  
6Patrik Pettersson
2:00.12
Rånäs 4H
2:00.12
  
7Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
2:03.52
KFUM Örebro
2:03.52
PB
  
8Mattias Lindh
2:06.70
Heby AIF
2:06.70
SB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:55.36
Sävedalens AIK
1:55.36
  
2Anton Asplund
1:57.41
Ume FI
1:57.41
  
3Oscar Edman
Oscar Edman 90, Sävedalen
1:58.04
Sävedalens AIK
1:58.04
  
4Jens Bengtsson
1:58.61
IF Göta
1:58.61
  
5Viktor Andersson
Viktor Andersson 89, Eksjö Södra
2:01.53
Eksjö Södra IK
2:01.53
=PB
  
6Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
2:01.63
Västerås FK
2:01.63
  
7Adam Fransson
2:04.55
IF Göta
2:04.55
PB
  
Alexander PerssonKlippans FK
DNS
  
Dan Bergström
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Robin Rohlén
1:55.80
Malmö AI
1:55.80
  
2Johan Henningsson
1:56.17
Bollnäs FIK
1:56.17
  
3Johan Hydén
1:56.64
IK Akele
1:56.64
  
4Viktor Ekelund
1:56.99
Malmö AI
1:56.99
  
5Philip Engblom
1:57.46
Ärla IF
1:57.46
  
6Mathias Berglund
2:01.21
Örgryte IS
2:01.21
  
7Mikael Westh
2:02.53
Turebergs FK
2:02.53
PB
  
8Daniel Pelwén
2:02.72
IK Westmannia
2:02.72
SB
  
9Adam Uhrdin
2:05.71
Enhörna IF
2:05.71
SB
  
P19 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
3:54.64
Katrineholms SK
3:54.64
PB
  
2Johan Hydén
3:54.89
IK Akele
3:54.89
  
3Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
3:56.85
Kvarnsvedens GoIF
3:56.85
  
4Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
4:00.24
KFUM Örebro
4:00.24
  
5Håkan Runvik
4:01.03
Malmö AI
4:01.03
PB
  
6Martin Nilson
4:01.54
Malmö AI
4:01.54
  
7Kristoffer Vilkancis
4:02.18
Hässelby SK
4:02.18
  
8Tawakal Abdikadir
4:07.92
IFK Växjö
4:07.92
PB
  
9Gustaf Jansson BjurhammerRånäs 4H
4:13.39
  
10Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
4:28.75
Strömstad LK
4:28.75
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
4:05.80
Katrineholms SK
4:05.80
SB
  
2Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
4:05.93
Kvarnsvedens GoIF
4:05.93
  
3Kristoffer Vilkancis
4:06.04
Hässelby SK
4:06.04
  
4Tawakal Abdikadir
4:08.00
IFK Växjö
4:08.00
PB
  
5Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
4:08.67
Strömstad LK
4:08.67
PB
  
6Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
4:09.30
Västerås FK
4:09.30
PB
  
7Adam Fransson
4:16.09
IF Göta
4:16.09
  
8Anton Danielson
Anton Danielson 90, IK Norrköping FI
4:17.44
IK Norrköping FI
4:17.44
  
9Robert Åkerblom-AnderssonRånäs 4H
4:18.21
SB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Johan Hydén
4:03.15
IK Akele
4:03.15
  
2Håkan Runvik
4:03.38
Malmö AI
4:03.38
PB
  
3Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
4:03.73
KFUM Örebro
4:03.73
  
4Gustaf Jansson BjurhammerRånäs 4H
4:04.19
  
5Martin Nilson
4:09.17
Malmö AI
4:09.17
  
6Martin LundqvistIK Sisu
4:11.91
PB
  
7Jonatan BjörnbergKA 2 IF
4:13.78
  
8Henrik Blåder
4:20.84
Ullevi FK
4:20.84
PB
  
9Alexis Mutabazi
4:21.83
Mölndals AIK
4:21.83
  
P19 5000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Erik Johansson
Erik Johansson 89, Katrineholm
14:39.39
Katrineholms SK
14:39.39
PB
  
2Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:48.60
Strömstad LK
14:48.60
PB
  
3Andreas Åhwall
14:56.47
Hässelby SK
14:56.47
  
4Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
15:09.22
Kvarnsvedens GoIF
15:09.22
  
5Tawakal Abdikadir
15:38.90
IFK Växjö
15:38.90
  
6Eric Senorski
15:47.53
Örgryte IS
15:47.53
PB
  
7Zakaria Azzeddine
16:13.35
Sävedalens AIK
16:13.35
  
8Martin Lundqvist
16:16.49
IK Sisu
16:16.49
  
9Andreas Åkesson
16:20.01
Örgryte IS
16:20.01
PB
  
10Alexis Mutabazi
16:37.70
Mölndals AIK
16:37.70
  
11Henrik Hansson
Henrik Hansson 89, Strömstad LK
16:49.47
Strömstad LK
16:49.47
PB
  
12Magnus Larsson
16:52.61
Mölndals AIK
16:52.61
  
13Viktor Helander
Viktor Helander 90, Eksjö Södra
16:57.90
Eksjö Södra IK
16:57.90
PB
  
14Tobias Axelsson
17:07.03
Sävedalens AIK
17:07.03
  
15Henrik Blåder
17:18.02
Ullevi FK
17:18.02
  
16Nils Wetterberg
18:42.27
Eslövs AI
18:42.27
PB
  
Anton Lernstål
Anton Lernstål 89, Lidköpings IS
DNF
Lidköpings IS
DNF
  
P19 2000 m hinder     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Eric Senorski
5:55.18
Örgryte IS
5:55.18
PB
  
2Andreas Åhwall
5:56.50
Hässelby SK
5:56.50
PB
  
3Markus Living
5:57.03
Gefle IF
5:57.03
PB
  
4Mathias Berglund
6:30.31
Örgryte IS
6:30.31
PB
  
5Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
6:34.38
KFUM Örebro
6:34.38
  
6Andreas Åkesson
6:36.39
Örgryte IS
6:36.39
  
7Viktor Andersson
Viktor Andersson 89, Eksjö Södra
6:40.21
Eksjö Södra IK
6:40.21
PB
  
8Viktor Helander
Viktor Helander 90, Eksjö Södra
6:44.87
Eksjö Södra IK
6:44.87
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
9 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
9 aug
Vind: 0.0
1Markus SparrmanIK Ymer
14.32
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.49
Eskilstuna FI
14.49
  
3Marvin Tay
14.66
Malmö AI
14.66
PB
  
4Björn Wilson
14.72
IK Orient
14.72
  
5Rasmus Ersson
14.78
Gefle IF
14.78
  
6Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
15.32
Gäddede SK
15.32
SB
  
7Douglas Stenberg
15.54
IF Göta
15.54
PB
  
P19 300 m häck     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Marvin Tay
38.96
Malmö AI
38.96
PB
  
2Rasmus Ersson
39.09
Gefle IF
39.09
PB
  
3Nicholas Coleman
39.14
Västerås FK
39.14
SB
  
4Adam Björling
40.17
FI Kalmarsund
40.17
PB
  
5Fredric Linansky
40.29
Klippans FK
40.29
  
Olle BywallValbo AIF
DNF
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Marvin Tay
39.19
Malmö AI
39.19
PB
  
2Fredric Linansky
39.56
Klippans FK
39.56
  
3Nicholas Coleman
40.32
Västerås FK
40.32
SB
  
4Joar Rüdrich SkogseldIFK Märsta
41.76
PB
  
5Tommy Fors
Tommy Fors 90, IK Hakarpspojkarna
42.93
IK Hakarpspojkarna
42.93
PB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Adam Björling
40.57
FI Kalmarsund
40.57
PB
  
2Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
41.60
Eskilstuna FI
41.60
SB
  
3Filip Bergqvist
42.04
Hässelby SK
42.04
PB
  
Alexander PerssonKlippans FK
DNS
  
Jonathan Carbe
DNS
Örgryte IS
DNS
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Olle Bywall
39.24
Valbo AIF
39.24
  
2Rasmus Ersson
39.78
Gefle IF
39.78
PB
  
3Robin NordenbergKils AIK
40.90
  
4Erik Grahn
41.97
Riviera FI
41.97
PB
  
5Christoffer Van WoenselFIF Gnistan
46.75
  
P19 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Emil Svensson
Emil Svensson 89, IFK Växjö
2.08
IFK Växjö
2.08
SB
  
2Lukas Odell
Lukas Odell 90, Trelleborg
2.03
IFK Trelleborg
2.03
SB
  
2Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
2.03
=PB
  
4Tim Brodin
Tim Brodin 90, KFUM Örebro
1.98
KFUM Örebro
1.98
=PB
  
5Oskar Jonsson
Oskar Jonsson 90, IFK Växjö
1.95
IFK Växjö
1.95
PB
  
6Oskar Rybo
1.95
IF Kville
1.95
PB
  
7Carl Rönnow
1.91
Danderyds SK
1.91
  
8Stephan LarssonUllevi FK
1.87
  
9Viktor Ohlsson
Viktor Ohlsson 89, Råby-Rekarne
1.87
Råby-Rekarne FIF
1.87
SB
  
Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
NH
Haparanda SKT
NH
  
P19 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Erik Thorstensson
4.62
Spårvägens FK
4.62
  
2Robert Warensjö
4.47
Nyköpings BIS
4.47
  
3Adam Chaszczynski
4.37
Västerås FK
4.37
PB
  
4Rasmus Nim
Rasmus Nim 89, Gäddede
4.37
Gäddede SK
4.37
SB
  
4Andreas Rydberg
4.37
Västerås FK
4.37
  
6David Björn
4.17
Hovslätts IK
4.17
  
7Viktor FröbergIF Kville
4.17
PB
  
8Johan FougmanGefle IF
4.17
  
9Adam Diffner
Adam Diffner 90, Kvarnsveden
3.67
Kvarnsvedens GoIF
3.67
  
9Douglas Stenberg
3.67
IF Göta
3.67
SB
  
11David Carlsson
3.49
Östhammar FI
3.49
  
12Peter Svedlund
Peter Svedlund 90, Haparanda SKT
3.31
Haparanda SKT
3.31
SB
  
Johan Ramberg
NH
Örgryte IS
NH
  
P19 Längd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Björn Wilson
7.18
IK Orient
7.18
0.0 SB
  
2Milan Jovanovic
Milan Jovanovic 90, Linköpings GIF
6.92
Linköpings GIF
6.92
+1.2 PB
  
3Erik Persson
6.74
Malmö AI
6.74
–1.6
  
4David KallebäckVarbergs GIF
6.70
–0.2
  
5Axel Fredriksen
6.64
Hovslätts IK
6.64
–1.3 PB
  
6Fredrik Jurstrand
6.60
Nyköpings BIS
6.60
–1.6
  
7David Östling
6.54
Rånäs 4H
6.54
–2.0
  
8Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.53
–0.9 SB
  
9Fredrik KristofferssonIF Vingarna
6.42
–1.7
  
10Nuhi AmerllahiMalmö AI
6.40
–1.3
  
11Martin Bergqvist
6.19
IK Westmannia
6.19
–0.7
  
12Kim Svensson
Kim Svensson 89, Spårvägen
6.15
Spårvägens FK
6.15
–1.9
  
Kval
8 aug
8 aug
1Björn Wilson
6.96
IK Orient
6.96
+1.0
  
2Erik Persson
6.69
Malmö AI
6.69
+0.7
  
3Fredrik Jurstrand
6.63
Nyköpings BIS
6.63
+1.6 =SB
  
4David Östling
6.54w
Rånäs 4H
6.54w
+2.1
  
5Nuhi AmerllahiMalmö AI
6.51
+1.3
  
6Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
6.49
+0.6 SB
  
7Milan Jovanovic
Milan Jovanovic 90, Linköpings GIF
6.45w
Linköpings GIF
6.45w
+2.2
  
8Fredrik KristofferssonIF Vingarna
6.40w
+3.0
  
9David KallebäckVarbergs GIF
6.38
+1.5
  
10Axel Fredriksen
6.37w
Hovslätts IK
6.37w
+2.3
  
11Martin Bergqvist
6.35
IK Westmannia
6.35
+0.5
  
12Kim Svensson
Kim Svensson 89, Spårvägen
6.28
Spårvägens FK
6.28
+1.6 SB
  
13Johan Stjernqvist
6.22
KFUM Örebro
6.22
+1.8
  
14Erik Ehrlin
6.18
Ärla IF
6.18
+0.2 PB
  
15Erik Olsson
6.15
Örgryte IS
6.15
+1.7
  
16Johannes Bergkvist
6.03
Trångsvikens IF
6.03
+0.9
  
17Rikard KarlssonKils AIK
6.02
+1.7 PB
  
18Markus KristianssonIFK Lund
5.99
+0.1
  
P19 Tresteg     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Moteba Mohamed
14.81
Alingsås IF
14.81
+1.4 PB
  
2David Kallebäck
14.79
Varbergs GIF
14.79
+1.0 PB
  
3Mikael Brinnen
14.55w
Gefle IF
14.55w
+2.2
  
4Erik Persson
14.51
Malmö AI
14.51
+0.2 SB
  
5Ronald Kibirige
13.95
Västerås FK
13.95
–0.7 PB
  
6Johan LindquistKA 2 IF
13.86
+1.3 PB
  
7Erik Ehrlin
13.69w
Ärla IF
13.69w
+2.8
  
8Richard Olsson
13.53
IF Göta
13.53
0.0 PB
  
9Nuhi Amerllahi
13.35
Malmö AI
13.35
+1.8 PB
  
10Erik Olsson
13.11
Örgryte IS
13.11
–0.2 SB
  
11Kim Svensson
Kim Svensson 89, Spårvägen
13.07w
Spårvägens FK
13.07w
+2.8
  
12Andreas Olsson
12.97
Klippans FK
12.97
+0.1
  
David ÖstlingRånäs 4H
NH
  
Axel FredriksenHovslätts IK
NH
  
Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
DNS
  
P19 Kula (6.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Simon GustafssonUllevi FK
19.12
  
2Pontus Rabe
15.65
F Bålsta IK
15.65
  
3Johnny Karlsson
14.75
IFK Umeå
14.75
PB
  
4Martin Gren
Martin Gren 89, Falköpings AIK
14.46
Falköpings AIK
14.46
PB
  
5Jonas Meyer
Jonas Meyer 90, Strömstads IF
13.96
Strömstads IF
13.96
PB
  
6Niklas Karlsson
13.58
F Bålsta IK
13.58
  
7Martin Jönsson
13.47
FI Kalmarsund
13.47
PB
  
8Richard Olsson
13.46
IF Göta
13.46
  
9Martin AnderssonMalmö AI
12.56
  
10Gustav ErbenIK Ymer
12.53
  
Simon Spejare
Simon Spejare 89, Östersunds GIF
NH
Östersunds GIF
NH
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johnny Karlsson
54.00
IFK Umeå
54.00
  
2Simon GustafssonUllevi FK
53.10
  
3Peter Edfors
Peter Edfors 89, Sollefteå
49.42
Sollefteå GIF
49.42
PB
  
4Markus Johansson
46.64
Säffle FIK
46.64
  
5Erik Romberg
44.48
Högby IF
44.48
  
6David Kallebäck
42.40
Varbergs GIF
42.40
  
7Gustav ErbenIK Ymer
38.95
  
8Torbjörn Julin
37.61
IFK Helsingborg
37.61
  
9Martin Gren
Martin Gren 89, Falköpings AIK
36.82
Falköpings AIK
36.82
  
10Martin AnderssonMalmö AI
35.24
  
11Robin Hägg
Robin Hägg 90, Eslövs AI
34.94
Eslövs AI
34.94
  
12Martin Jönsson
33.55
FI Kalmarsund
33.55
  
13Douglas Stenberg
31.96
IF Göta
31.96
  
14Richard Olsson
27.29
IF Göta
27.29
SB
  
Joar Rüdrich SkogseldIFK Märsta
NH
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Markus Johansson
69.84
Säffle FIK
69.84
  
2Erik Romberg
63.69
Högby IF
63.69
PB
  
3Johnny Karlsson
60.19
IFK Umeå
60.19
PB
  
4Christian Hansson-BergénNyköpings BIS
58.65
PB
  
5Kristian Nyman
Kristian Nyman 90, Svenljunga IK
58.17
Svenljunga IK
58.17
PB
  
6Tommy LarssonSK Bore
54.54
PB
  
7Mattias Lindberg
Mattias Lindberg 90, Skellefteå AIK
51.99
Skellefteå AIK
51.99
PB
  
8Johan BjörnstadUllevi FK
48.82
  
9Andreas AdolfssonSK Bore
48.17
  
10Anders ErikssonIF Udd
47.78
  
11Torbjörn Julin
47.21
IFK Helsingborg
47.21
  
12Martin Jönsson
46.28
FI Kalmarsund
46.28
PB
  
13Simon Spejare
Simon Spejare 89, Östersunds GIF
40.00
Östersunds GIF
40.00
  
14Fredric Andersson
36.45
Bollnäs FIK
36.45
  
Niklas NyströmNyköpings BIS
NH
  
P19 Spjut     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
64.97
F Bålsta IK
64.97
  
2Joni Kaartinen
61.53
Ullevi FK
61.53
  
3Pontus Bjärkvik
61.20
Hovslätts IK
61.20
PB
  
4Richard Olsson
58.05
IF Göta
58.05
  
5Sebastian Mattsson
56.22
Eslövs AI
56.22
  
6Henrik Sjöstrand
Henrik Sjöstrand 90, Östersunds GIF
56.14
Östersunds GIF
56.14
  
7Benjamin Hyvönen
55.97
IFK Umeå
55.97
PB
  
8Esbjörn Backlund
53.74
Hammarby IF
53.74
  
9Adam Björling
52.45
FI Kalmarsund
52.45
  
10Niklas Karlsson
49.45
F Bålsta IK
49.45
  
11Petter Danielson
Petter Danielson 90, IK Norrköping FI
48.62
IK Norrköping FI
48.62
PB
  
12Jeremy Olsen
Jeremy Olsen 90, GoIF Tjalve
48.54
GoIF Tjalve
48.54
  
13Stefan Lundin
44.94
Turebergs FK
44.94
SB
  
14Douglas Stenberg
43.68
IF Göta
43.68
PB
  
P17 100 m     
8 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.9
1Benjamin Olsson
10.71
IFK Helsingborg
10.71
  
2David Sennung
10.78
Ullevi FK
10.78
PB
  
3Andreas Andersson
10.98
Hässleholms AIS
10.98
=PB
  
4Adam Andersson
Adam Andersson 91, Skellefteå AIK
11.12
Skellefteå AIK
11.12
  
5Morgan Ohlström
11.13
Rånäs 4H
11.13
PB
  
6Patrik Andersson
11.33
Kongahälla AIK
11.33
PB
  
7Aligul Erkisi
11.36
Falu IK
11.36
  
8Johan OlssonKils AIK
11.39
  
Heat 1
8 aug Vind: +2.1
8 augVind: +2.1
1Benjamin Olsson
10.87w
IFK Helsingborg
10.87w
  
2Adam Andersson
Adam Andersson 91, Skellefteå AIK
11.10w
Skellefteå AIK
11.10w
  
3Morgan Ohlström
11.23w
Rånäs 4H
11.23w
  
4Patrik Andersson
11.42w
Kongahälla AIK
11.42w
  
5Alexander SennertegIK Ymer
11.43w
  
6Philip Hall
11.45w
Malmö AI
11.45w
  
7Alexander HåkanssonUmedalens IF
11.67w
  
Heat 2
8 aug Vind: +0.7
8 augVind: +0.7
1David Sennung
10.83
Ullevi FK
10.83
  
2Andreas Andersson
11.09
Hässleholms AIS
11.09
  
3Aligul Erkisi
11.33
Falu IK
11.33
  
4Johan OlssonKils AIK
11.41
  
5Martin HolmströmKA 2 IF
11.58
SB
  
6Simon Styrman
Simon Styrman 91, Haparanda SKT
11.71
Haparanda SKT
11.71
  
7David Sunnemar
11.74
Örgryte IS
11.74
  
P17 200 m     
10 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.4
1Benjamin Olsson
21.52
IFK Helsingborg
21.52
PB
  
2David Sennung
22.17
Ullevi FK
22.17
PB
  
3Andreas Andersson
22.44
Hässleholms AIS
22.44
PB
  
4Jonathan Haag
Jonathan Haag 91, GoIF Tjalve
22.56
GoIF Tjalve
22.56
PB
  
5Morgan Ohlström
22.83
Rånäs 4H
22.83
  
6Patrik Andersson
22.93
Kongahälla AIK
22.93
  
Heat 1
9 aug Vind: -0.4
9 augVind: -0.4
1Benjamin Olsson
22.48
IFK Helsingborg
22.48
  
2Andreas Andersson
22.71
Hässleholms AIS
22.71
PB
  
3Adam Andersson
Adam Andersson 91, Skellefteå AIK
23.08
Skellefteå AIK
23.08
SB
  
4Simon Styrman
Simon Styrman 91, Haparanda SKT
23.61
Haparanda SKT
23.61
  
5Jesper VestlundKils AIK
23.76
  
Heat 2
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Jonathan Haag
Jonathan Haag 91, GoIF Tjalve
22.57
GoIF Tjalve
22.57
PB
  
2Patrik Andersson
22.81
Kongahälla AIK
22.81
PB
  
3Morgan Ohlström
22.83
Rånäs 4H
22.83
  
4Martin HolmströmKA 2 IF
23.52
  
5Nils Bergmark
Nils Bergmark 91, Skellefteå AIK
23.87
Skellefteå AIK
23.87
PB
  
6Simon Jansson
24.80
Turebergs FK
24.80
PB
  
Heat 3
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1David Sennung
22.30
Ullevi FK
22.30
PB
  
2Oskar Borbos
22.91
Gefle IF
22.91
  
3Jonatan RadmannMalmö AI
23.16
  
4Johan OlssonKils AIK
23.32
  
5David Sunnemar
23.61
Örgryte IS
23.61
  
6Victor Gröhn
Victor Gröhn 91, Kalmarsund
24.27
FI Kalmarsund
24.27
PB
  
P17 400 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Oskar Borbos
49.46
Gefle IF
49.46
PB
  
2Erik Smedhs
50.01
IFK Mora
50.01
PB
  
3Malte Fibel
50.39
Bromma IF
50.39
PB
  
4Alexander WittlockHanvikens SK
51.10
PB
  
5Oliver Sänneskog
51.97
IFK Helsingborg
51.97
  
6Jesper VestlundKils AIK
52.41
PB
  
Heat 1
8 aug
8 aug
1Erik Smedhs
51.40
IFK Mora
51.40
PB
  
2Malte Fibel
51.54
Bromma IF
51.54
PB
  
3Nils Bergmark
Nils Bergmark 91, Skellefteå AIK
53.15
Skellefteå AIK
53.15
  
4Magnus Balander-AnderssonMölndals AIK
54.54
SB
  
5Tomas Hultgren
55.87
Ludvika FFI
55.87
SB
  
Heat 2
8 aug
8 aug
1Alexander WittlockHanvikens SK
51.98
PB
  
2Oliver Sänneskog
52.52
IFK Helsingborg
52.52
  
3Linus Gustafsson
53.32
Västerås FK
53.32
  
4Patrik Norin-AlgerstamValbo AIF
54.25
  
5Alexander Karlsson
54.76
Hässelby SK
54.76
PB
  
Heat 3
8 aug
8 aug
1Oskar Borbos
51.40
Gefle IF
51.40
  
2Jesper VestlundKils AIK
52.93
PB
  
3Oscar Hinrichsen
53.17
Nyköpings BIS
53.17
  
4John-Alexander BoutzasSundbybergs IK
54.11
  
5Adam WretströmSK Graal
54.12
  
P17 800 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Anton Wåhlin
1:55.41
IF Linden
1:55.41
  
2Klas Persson
1:56.02
Nyköpings BIS
1:56.02
  
3Grälls Johan KvarnströmFalu IK
1:57.51
  
4Victor Hedin
1:59.03
Huddinge AIS
1:59.03
  
5Filip Holmström
2:00.62
Hässelby SK
2:00.62
  
6Erik Smedhs
2:01.21
IFK Mora
2:01.21
  
7Andreas EfverströmGefle IF
2:08.21
  
Rickard GunnarssonAlingsås IF
DNF
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Rickard Gunnarsson
1:58.12
Alingsås IF
1:58.12
  
2Victor Hedin
1:58.67
Huddinge AIS
1:58.67
  
3Filip Holmström
1:59.06
Hässelby SK
1:59.06
PB
  
4Andreas EfverströmGefle IF
1:59.15
PB
  
5Patrik Werdin
Patrik Werdin 91, Sundbyberg
2:05.28
Sundbybergs IK
2:05.28
  
6Erik Isaksson
Erik Isaksson 91, Eksjö Södra
2:05.76
Eksjö Södra IK
2:05.76
PB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Grälls Johan KvarnströmFalu IK
1:58.66
  
2Klas Persson
1:58.85
Nyköpings BIS
1:58.85
  
3Henrik Gateman
Henrik Gateman 91, Strömstads IF
1:59.21
Strömstads IF
1:59.21
PB
  
4Philip Lundell
Philip Lundell 91, Österhaninge
2:02.23
Österhaninge IF
2:02.23
PB
  
5Patrik Nilsson
2:03.71
Hammarby IF
2:03.71
SB
  
6David Arnesson
2:06.48
IFK Lund
2:06.48
  
7Tomas Hultgren
2:09.19
Ludvika FFI
2:09.19
SB
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Anton Wåhlin
1:59.40
IF Linden
1:59.40
  
2Erik Smedhs
1:59.54
IFK Mora
1:59.54
PB
  
3Simon Sveder
Simon Sveder 91, Hällefors LK
1:59.84
Hällefors LK
1:59.84
  
4Selman Özkan
2:03.13
Hammarby IF
2:03.13
PB
  
5Lars Lindberg
2:03.31
IF Vingarna
2:03.31
PB
  
6Fredrik Allard
2:03.82
Valbo AIF
2:03.82
  
7Jesper Lundström
2:05.31
Upsala IF
2:05.31
  
P17 1500 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Jonas Leanderson
4:08.83
Malmö AI
4:08.83
  
2Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:11.80
Björnstorps IF
4:11.80
  
3Joel Lundin
Joel Lundin 91, Sundbyberg
4:15.59
Sundbybergs IK
4:15.59
  
4Aleksander Liss
4:16.03
Turebergs FK
4:16.03
  
5Erik Johansson
Erik Johansson 91, GoIF Tjalve
4:17.57
GoIF Tjalve
4:17.57
  
6Oskar Bryngelsson
4:21.27
Ullevi FK
4:21.27
PB
  
7Andreas EfverströmGefle IF
4:22.18
PB
  
8Joel Delborg Nilsson
4:24.63
Björnstorps IF
4:24.63
  
9Tobias Gustavsson
4:24.89
Sävedalens AIK
4:24.89
PB
  
10Johan Pettersson
4:26.88
Rånäs 4H
4:26.88
PB
  
P17 3000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jonas Leanderson
8:47.11
Malmö AI
8:47.11
SB
  
2Jonas Legernes
8:52.56
Ullevi FK
8:52.56
  
3Simon Sveder
Simon Sveder 91, Hällefors LK
9:06.41
Hällefors LK
9:06.41
SB
  
4Joel Lundin
Joel Lundin 91, Sundbyberg
9:11.40
Sundbybergs IK
9:11.40
  
5Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
9:13.00
Björnstorps IF
9:13.00
PB
  
6Rickard Gunnarsson
9:34.79
Alingsås IF
9:34.79
PB
  
7Oskar Bryngelsson
9:38.11
Ullevi FK
9:38.11
  
8Aleksander Liss
9:46.44
Turebergs FK
9:46.44
  
9Joel Delborg Nilsson
9:50.53
Björnstorps IF
9:50.53
PB
  
10Johan Pettersson
9:50.76
Rånäs 4H
9:50.76
PB
  
11Bjarne Englund
9:53.40
Huddinge AIS
9:53.40
PB
  
12Niclas Woodbridge
9:56.04
Örgryte IS
9:56.04
SB
  
13Tobias Gustavsson
9:58.79
Sävedalens AIK
9:58.79
PB
  
14Anton Rosdahl
Anton Rosdahl 91, Sävedalen
10:15.80
Sävedalens AIK
10:15.80
SB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Fredrik KarlssonKils AIK
14.18
PB
  
2Petter Olson
14.42
Malmö AI
14.42
=SB
  
3Anton Forsberg
14.49
Turebergs FK
14.49
PB
  
4Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
14.77
IK Norrköping FI
14.77
=PB
  
5Alexander Norén
Alexander Norén 91, Skellefteå AIK
14.84
Skellefteå AIK
14.84
  
6Martin Kallur
14.92
Falu IK
14.92
  
7Mattias Bäckman
14.97
Bollnäs FIK
14.97
  
8Patrik NilssonKA 2 IF
15.19
SB
  
Heat 1
9 aug Vind: +0.3
9 augVind: +0.3
1Petter Olson
14.64
Malmö AI
14.64
SB
  
2Anton Forsberg
14.73
Turebergs FK
14.73
PB
  
3Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
14.93
IK Norrköping FI
14.93
PB
  
4Alexander Norén
Alexander Norén 91, Skellefteå AIK
15.03
Skellefteå AIK
15.03
  
5Henrik Brus
15.40
Falu IK
15.40
PB
  
6Mattias Abulu
15.58
Ullevi FK
15.58
  
7Mattias GradinFalu IK
15.73
PB
  
8Carl-Fredrik SjölandSävedalens AIK
16.42
PB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Fredrik KarlssonKils AIK
14.45
PB
  
2Martin Kallur
14.81
Falu IK
14.81
  
3Mattias Bäckman
15.21
Bollnäs FIK
15.21
  
4Patrik NilssonKA 2 IF
15.32
SB
  
5Adriano Di FeolaUllevi FK
15.34
PB
  
6Arvid Berglund
16.26
Tranås AIF
16.26
SB
  
Alexander SennertegIK Ymer
DNF
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
38.36
IK Norrköping FI
38.36
PB
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
38.80
Bollnäs FIK
38.80
PB
  
3Love Fältström
38.96
Hammarby IF
38.96
  
4Anton Forsberg
39.08
Turebergs FK
39.08
SB
  
5Erik Persson
39.79
Upsala IF
39.79
PB
  
6Marcus Nilsson
40.13
Högby IF
40.13
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Marcus Nilsson
40.03
Högby IF
40.03
PB
  
2Arvid Berglund
40.89
Tranås AIF
40.89
PB
  
3Fredrik Nilsson
43.20
IFK Helsingborg
43.20
  
Fredrik KarlssonKils AIK
DNS
  
Philip Lindau
Philip Lindau 91, Helsingborg
DNS
IFK Helsingborg
DNS
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
39.02
IK Norrköping FI
39.02
PB
  
2Love Fältström
39.57
Hammarby IF
39.57
  
3Oscar Hinrichsen
41.52
Nyköpings BIS
41.52
SB
  
4Fredrik Wide
42.43
Bromma IF
42.43
=PB
  
5Emil Enander BoqvistSK Bore
46.17
PB
  
Heat 3
9 aug
9 aug
1Anton Forsberg
40.15
Turebergs FK
40.15
SB
  
2Alexander Norén
Alexander Norén 91, Skellefteå AIK
40.81
Skellefteå AIK
40.81
  
3Hannes AssarssonIK Sisu
42.53
  
4Carl-Fredrik SjölandSävedalens AIK
44.02
  
Heat 4
9 aug
9 aug
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
39.64
Bollnäs FIK
39.64
PB
  
2Erik Persson
40.02
Upsala IF
40.02
PB
  
3Daniel Bergman
42.22
Sundsvalls FI
42.22
  
4Jaakko Laakkonen
Jaakko Laakkonen 91, Haparanda SKT
44.11
Haparanda SKT
44.11
PB
  
Martin Johansson-VikströmHuddinge AIS
DNF
  
P17 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.10
Glanshammars IF
2.10
PB
  
2Yuan-Zhong WuIK Sisu
1.97
PB
  
3Alexander HåkanssonUmedalens IF
1.95
PB
  
4Marcus LundquistRånäs 4H
1.92
  
5Erik Graf
Erik Graf 91, Solna FK
1.85
Solna FK
1.85
PB
  
6Erik Svensson
Erik Svensson 91, Falkenberg
1.81
Falkenbergs IK
1.81
  
7Sebastian Nordström-ÄrnbäckMölndals AIK
1.75
SB
  
P17 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Petter Olson
4.82
Malmö AI
4.82
  
2Sebastian AxellIK Lerum FI
4.47
  
3Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
4.25
KFUM Örebro
4.25
  
4Simon AssarssonIK Sisu
4.17
PB
  
5Johan BremerIK Ymer
3.97
  
6Jonathan Jansson
3.85
Östhammar FI
3.85
  
7Björn AnderssonF Bålsta IK
3.67
  
8Erik JönhagenBromma IF
3.67
SB
  
P17 Längd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
7.03
IK Norrköping FI
7.03
–0.1
  
2Petter Olson
6.96
Malmö AI
6.96
–0.9 SB
  
3Love Fältström
6.88
Hammarby IF
6.88
–1.7 PB
  
4Adam Stålberg
6.65
Örbyhus IF
6.65
0.0 PB
  
5David Sennung
6.48
Ullevi FK
6.48
0.0
  
6Adam Chiguer
6.48
Huddinge AIS
6.48
–0.2
  
7Mattias Abulu
6.41
Ullevi FK
6.41
–1.2
  
8Martin KallurFalu IK
6.37
–0.3 PB
  
9Magnus Balander-AnderssonMölndals AIK
6.31
–0.2
  
10Philip Hall
6.27
Malmö AI
6.27
–0.3
  
11Christian Maluka
6.15
Huddinge AIS
6.15
+0.3
  
12Rasmus ArbenäsTranås AIF
5.91
+2.0
  
Kval
8 aug
8 aug
1Petter Olson
6.77
Malmö AI
6.77
–1.2
  
2Fabian Rosenquist
Fabian Rosenquist 91, IK Norrköping FI
6.74
IK Norrköping FI
6.74
–1.5
  
3Love Fältström
6.53
Hammarby IF
6.53
–2.9 PB
  
4Christian Maluka
6.40
Huddinge AIS
6.40
–0.9
  
5Mattias Abulu
6.28
Ullevi FK
6.28
–1.7
  
6Philip Hall
6.23
Malmö AI
6.23
–1.9
  
7Adam Chiguer
6.22
Huddinge AIS
6.22
–0.9
  
8Adam Stålberg
6.22
Örbyhus IF
6.22
–1.1 SB
  
9Magnus Balander-AnderssonMölndals AIK
6.17
–2.0
  
10Martin KallurFalu IK
6.08
–2.6 PB
  
11Rasmus ArbenäsTranås AIF
6.05
–2.9 SB
  
12David Sennung
6.02
Ullevi FK
6.02
–2.9
  
13Viktor BjörklundIFK Lund
6.01
–1.5 =PB
  
14Daniel Nordqvist
5.95
IF Göta
5.95
–2.2
  
15David Sunnemar
5.75
Örgryte IS
5.75
–1.3
  
16John Carlsson
5.67
Riviera FI
5.67
–2.3
  
17Simon Styrman
Simon Styrman 91, Haparanda SKT
5.67
Haparanda SKT
5.67
–1.7
  
18Joar Michanek
5.58
Frösö IF
5.58
–0.3
  
19Niklas Ragneberg
Niklas Ragneberg 91, Trollhättan FIK
5.57
Trollhättan FIK
5.57
+0.5
  
20Victor Gröhn
Victor Gröhn 91, Kalmarsund
5.54
FI Kalmarsund
5.54
–0.4 PB
  
P17 Tresteg     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Emil Bergqvist
14.72w
IK Westmannia
14.72w
+3.2
  
2Vilhelm RoxlingKA 2 IF
14.55w
+2.9
  
3Mattias Bäckman
13.89w
Bollnäs FIK
13.89w
+3.1
  
4Adam Stålberg
13.88w
Örbyhus IF
13.88w
+4.1
  
5Rasmus Arbenäs
13.74w
Tranås AIF
13.74w
+3.2
  
6Aligul Erkisi
13.23w
Falu IK
13.23w
+4.4
  
7Mattias Abulu
13.15w
Ullevi FK
13.15w
+2.8
  
8Daniel Andersson
13.09w
Istrums SK
13.09w
+3.1
  
9Daniel Nordqvist
12.93w
IF Göta
12.93w
+2.5
  
10Jonas Ögren
Jonas Ögren 91, Skellefteå AIK
12.83
Skellefteå AIK
12.83
+1.8 PB
  
11Anton Belfrage
12.66w
Mölndals AIK
12.66w
+2.7
  
12Karl Schenström
12.13
Nyköpings BIS
12.13
+1.5 PB
  
John CarlssonRiviera FI
NH
  
P17 Kula (5.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Alexander Messer
16.48
Alingsås IF
16.48
=PB
  
2Marcus Nilsson
15.83
Högby IF
15.83
  
3Mattias AnderssonIFK Lund
15.82
=PB
  
4Simon Lindblom
Simon Lindblom 91, Råby-Rekarne
15.40
Råby-Rekarne FIF
15.40
=PB
  
5Sami Luttinen
Sami Luttinen 91, GoIF Tjalve
14.83
GoIF Tjalve
14.83
  
6Oscar Ivarsson
Oscar Ivarsson 91, IFK Växjö
14.68
IFK Växjö
14.68
  
7Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
14.45
Glanshammars IF
14.45
  
8Stefan SundlerSK Bore
14.33
=PB
  
9Jaakko Laakkonen
Jaakko Laakkonen 91, Haparanda SKT
11.72
Haparanda SKT
11.72
  
Erik Odenman
NH
Hammarby IF
NH
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Stefan SundlerSK Bore
49.62
  
2Sebastian AxellIK Lerum FI
47.94
PB
  
3Sami Luttinen
Sami Luttinen 91, GoIF Tjalve
46.23
GoIF Tjalve
46.23
PB
  
4Marcus Nilsson
45.01
Högby IF
45.01
  
5Erik Schenström
44.97
GoIF Tjalve
44.97
  
6Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
42.71
Glanshammars IF
42.71
  
7Simon Lindblom
Simon Lindblom 91, Råby-Rekarne
42.47
Råby-Rekarne FIF
42.47
  
8Adam Chiguer
40.44
Huddinge AIS
40.44
  
9Andreas Lindell-SvenssonVillstad GIF
37.82
PB
  
10Mattias AnderssonIFK Lund
36.64
  
11Emil Olars
Emil Olars 91, Södertälje IF
33.11
Södertälje IF
33.11
  
Allexander ValdénIFK Trelleborg
NH
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Oliver Carlehed