9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Arosvallen   Arrangör: Västerås FK
Tävlande: 444 (261+183)   Starter: 715 (408+307)

Män
M 100 m     
3 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.5
1Stefan Tärnhuvud
10.42
Sundsvalls FI
10.42
PB
  
2Per StrandquistMalmö AI
10.50
SB
  
3Nil de Oliveira
10.65
Kungsängen FK
10.65
PB
  
4Benjamin Olsson
10.66
IFK Helsingborg
10.66
  
5Edmund Yeboah
10.68
Hässelby SK
10.68
  
6Henrik Olausson
10.69
Spårvägens FK
10.69
SB
  
7Daniel Persson
10.70
Malmö AI
10.70
  
8Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.77
PB
  
Heat 1
3 aug Vind: +2.9
3 augVind: +2.9
1Per Strandquist
10.58w
Malmö AI
10.58w
  
2Henrik Olausson
10.63w
Spårvägens FK
10.63w
  
3Christofer SandinUllevi FK
10.67w
  
4Nasser Sebabi
10.74w
Falu IK
10.74w
  
5Erik Eriksson
11.00w
Hellas FK
11.00w
  
6Nils-Göran NilssonTäby IS
11.02w
  
7Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
11.07w
Upsala IF
11.07w
  
8Johan Zetterberg
11.20w
Strands IF
11.20w
  
Heat 2
3 aug Vind: +2.1
3 augVind: +2.1
1Stefan Tärnhuvud
10.50w
Sundsvalls FI
10.50w
  
2Edmund Yeboah
10.56w
Hässelby SK
10.56w
  
3Fredrik Ottosson
10.70w
Alvesta FI
10.70w
  
4Oskar Åberg
10.77w
Solna FK
10.77w
  
5Jimisola Laursen
10.85w
Malmö AI
10.85w
  
6Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
11.08w
Haparanda SKT
11.08w
  
7Per-Joan LorentzonIK Orient
11.39w
  
Heat 3
3 aug Vind: +3.0
3 augVind: +3.0
1Nil de Oliveira
10.56w
Kungsängen FK
10.56w
  
2Benjamin Olsson
10.58w
IFK Helsingborg
10.58w
  
3Daniel Persson
10.61w
Malmö AI
10.61w
  
4Tom Kling-Baptiste
10.66w
Huddinge AIS
10.66w
  
5Sebastian Öberg
11.02w
Turebergs FK
11.02w
  
6David Andersson
11.05w
Hammarby IF
11.05w
  
7Christian Rodriguez
11.14w
Hässelby SK
11.14w
  
8Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
11.63w
Dals Södra FFI
11.63w
  
M 200 m     
2 aug
Vind: -0.7

Final A

Final
2 aug
Vind: -0.7
1Nil de Oliveira
21.40
Kungsängen FK
21.40
  
2Fredrik Johansson
21.85
IF Göta
21.85
  
3Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.87
  
4Andreas Mokdasi
21.95
Hässelby SK
21.95
  
5Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
22.02
Strömstads IF
22.02
  
6Oskar Åberg
22.08
Solna FK
22.08
  
Heat 1
1 aug Vind: 0.0
1 augVind: 0.0
1Nil de Oliveira
21.50
Kungsängen FK
21.50
  
2Andreas Mokdasi
21.93
Hässelby SK
21.93
  
3Carlos Maximus
Carlos Maximus 90, Strömstads IF
21.99
Strömstads IF
21.99
  
4Robin Kruse
Robin Kruse 90, Upsala IF
22.70
Upsala IF
22.70
  
5Erik Åselius
22.88
Upsala IF
22.88
  
6Viktor Söderberg
23.68
IK Westmannia
23.68
  
Heat 2
1 aug Vind: -1.4
1 augVind: -1.4
1Fredrik Johansson
21.76
IF Göta
21.76
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.89
  
3Oskar Åberg
21.92
Solna FK
21.92
  
4Sebastian Öberg
22.54
Turebergs FK
22.54
  
5Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
22.93
Bollnäs FIK
22.93
  
Torbjörn ErikssonFalu IK
DNF
  
M 400 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
47.05
Spårvägens FK
47.05
  
2Andreas Mokdasi
47.33
Hässelby SK
47.33
SB
  
3Fredrik Johansson
47.48
IF Göta
47.48
  
4Tor Pöllänen
48.07
Hässelby SK
48.07
SB
  
5Niklas Larsson
48.29
Hässelby SK
48.29
SB
  
6Jonathan Carbe
51.22
Örgryte IS
51.22
  
Semi 1
3 aug
3 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
48.58
Spårvägens FK
48.58
  
2Andreas Mokdasi
48.70
Hässelby SK
48.70
  
3Tor Pöllänen
48.86
Hässelby SK
48.86
  
4Johan Svensson
49.29
FI Kalmarsund
49.29
  
5Niklas LibergIFK Lund
50.23
  
6Fredrik Hallinder
50.57
Turebergs FK
50.57
  
Semi 2
3 aug
3 aug
1Fredrik Johansson
48.46
IF Göta
48.46
  
2Niklas Larsson
48.70
Hässelby SK
48.70
SB
  
3Jonathan Carbe
48.81
Örgryte IS
48.81
PB
  
4Victor Lohr
50.20
IK Orient
50.20
  
5Oskar Borbos
50.60
Gefle IF
50.60
  
Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
DNS
IFK Helsingborg
DNS
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Andreas Mokdasi
48.88
Hässelby SK
48.88
  
2Tor Pöllänen
49.46
Hässelby SK
49.46
  
3Niklas LibergIFK Lund
49.76
PB
  
4Johan ErikssonÄrla IF
50.81
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Fredrik Hallinder
48.96
Turebergs FK
48.96
  
2Fredrik Johansson
48.96
IF Göta
48.96
  
3Christopher Svensson
50.39
IFK Helsingborg
50.39
  
4Gustav Karnebäck
51.52
Turebergs FK
51.52
SB
  
5Patrik Norin-AlgerstamValbo AIF
52.53
PB
  
Heat 3
2 aug
2 aug
1Niklas Larsson
48.97
Hässelby SK
48.97
SB
  
2Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
49.31
Spårvägens FK
49.31
  
3Jonathan Carbe
49.40
Örgryte IS
49.40
=PB
  
4Oskar Borbos
50.01
Gefle IF
50.01
PB
  
5Mathias StjernlöfTurebergs FK
50.76
SB
  
Heat 4
2 aug
2 aug
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
48.79
IFK Helsingborg
48.79
  
2Victor Lohr
49.47
IK Orient
49.47
  
3Johan Svensson
49.87
FI Kalmarsund
49.87
  
4Per Johnsson
Per Johnsson 84, Söderhamn
50.46
Söderhamns IF
50.46
SB
  
5Viktor Söderberg
51.54
IK Westmannia
51.54
  
M 800 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:49.60
GoIF Tjalve
1:49.60
PB
  
2Mattias Claesson
1:49.65
Hässelby SK
1:49.65
  
3Albin Johansson
1:50.92
Hässelby SK
1:50.92
SB
  
4Robin Rohlén
1:51.17
Malmö AI
1:51.17
  
5Thobias Ekhamre
1:51.17
Hammarby IF
1:51.17
  
6Johan Klinteskog
1:51.38
Hammarby IF
1:51.38
  
7Joakim Löfwing
1:51.48
Hammarby IF
1:51.48
  
8Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
1:51.80
IK Norrköping FI
1:51.80
  
9Johan Svensson
1:54.43
FI Kalmarsund
1:54.43
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Joakim Löfwing
1:51.45
Hammarby IF
1:51.45
SB
  
2Johan Svensson
1:51.58
FI Kalmarsund
1:51.58
  
3Johan Klinteskog
1:51.71
Hammarby IF
1:51.71
  
4Andreas Rehnborg
1:53.02
Hässelby SK
1:53.02
SB
  
5Anton Wåhlin
1:54.34
IF Linden
1:54.34
PB
  
6Klas Persson
1:55.18
Nyköpings BIS
1:55.18
PB
  
7Rickard Gunnarsson
1:55.89
Alingsås IF
1:55.89
PB
  
8Kristoffer Vilkancis
1:56.86
Hässelby SK
1:56.86
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Robin Rohlén
1:51.85
Malmö AI
1:51.85
  
2Johan Walldén
1:52.42
Gefle IF
1:52.42
  
2Johan Walldén
1:52.42
Gefle IF
1:52.42
  
3Johan Bagge
1:52.84
Ume FI
1:52.84
  
4Eric Hagelin
1:52.87
IK Akele
1:52.87
  
5André Kahlström
1:53.00
Hammarby IF
1:53.00
PB
  
6Olle Olofsson
1:56.37
Bollnäs FIK
1:56.37
  
7Victor Hedin
1:56.79
Huddinge AIS
1:56.79
  
8Björn Johansson
1:59.28
Ullevi FK
1:59.28
  
Heat 3
1 aug
1 aug
1Mattias Claesson
1:52.65
Hässelby SK
1:52.65
  
2Karl Borgö
Karl Borgö 80, Alingsås
1:53.07
Alingsås IF
1:53.07
  
3Per Synnerman
1:53.39
Hammarby IF
1:53.39
SB
  
4Christopher Svensson
1:54.13
IFK Helsingborg
1:54.13
  
4Christopher Svensson
1:54.13
IFK Helsingborg
1:54.13
  
5Johan Henningsson
1:54.29
Bollnäs FIK
1:54.29
PB
  
6Martin Stjernlöf
1:54.43
Turebergs FK
1:54.43
SB
  
7Anton Asplund
1:54.53
Ume FI
1:54.53
  
8Philip Engblom
1:57.96
Ärla IF
1:57.96
  
9Carl Larsson
1:58.13
Hässelby SK
1:58.13
  
Heat 4
1 aug
1 aug
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:50.76
GoIF Tjalve
1:50.76
  
2Thobias Ekhamre
1:51.04
Hammarby IF
1:51.04
PB
  
3Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
1:51.48
IK Norrköping FI
1:51.48
SB
  
4Albin Johansson
1:52.11
Hässelby SK
1:52.11
  
5John Eliasson
John Eliasson 89, Sävedalen
1:56.14
Sävedalens AIK
1:56.14
  
6Emil Oscarsson
1:56.45
Alingsås IF
1:56.45
SB
  
7Kristoffer FranssonValbo AIF
1:56.48
  
8Simon Rasmussen
1:59.04
Rånäs 4H
1:59.04
  
M 1500 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Olle Walleräng
3:46.96
Hammarby IF
3:46.96
  
2Johan Wallerstein
3:47.71
Malmö AI
3:47.71
  
3John Laselle
3:48.68
Turebergs FK
3:48.68
  
4Philip Aagaard
Philip Aagaard 82, Spårvägen
3:52.73
Spårvägens FK
3:52.73
  
5Andreas Rehnborg
3:53.33
Hässelby SK
3:53.33
PB
  
6Johan Walldén
3:54.86
Gefle IF
3:54.86
=PB
  
6Johan Walldén
3:54.86
Gefle IF
3:54.86
PB
  
7Johan Hydén
3:55.27
IK Akele
3:55.27
  
7Johan Hydén
3:55.27
IK Akele
3:55.27
  
8Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
3:56.22
Kvarnsvedens GoIF
3:56.22
  
9Johan Bagge
3:59.60
Ume FI
3:59.60
  
10Robin Leanderson
4:07.72
Malmö AI
4:07.72
  
Per Synnerman
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Rizak DirsheMalmö AI
DNF
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Olle Walleräng
3:53.63
Hammarby IF
3:53.63
  
2Philip Aagaard
Philip Aagaard 82, Spårvägen
3:53.77
Spårvägens FK
3:53.77
  
3Johan Wallerstein
3:54.15
Malmö AI
3:54.15
  
4Johan Hydén
3:54.65
IK Akele
3:54.65
  
4Johan Hydén
3:54.65
IK Akele
3:54.65
  
5Gustaf Altin
Gustaf Altin 90, Kvarnsveden
3:55.58
Kvarnsvedens GoIF
3:55.58
PB
  
6Robin Leanderson
3:56.14
Malmö AI
3:56.14
  
7Per Synnerman
3:56.18
Hammarby IF
3:56.18
SB
  
8Simon Rasmussen
3:59.42
Rånäs 4H
3:59.42
SB
  
9Karl Borgö
Karl Borgö 80, Alingsås
4:01.71
Alingsås IF
4:01.71
SB
  
10Gustaf Jansson BjurhammerRånäs 4H
4:03.09
  
11Carl Larsson
4:03.76
Hässelby SK
4:03.76
  
12Albin Olausson
4:09.49
Åsbro GoIF
4:09.49
PB
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1John Laselle
3:54.73
Turebergs FK
3:54.73
  
2Rizak Dirshe
3:54.74
Malmö AI
3:54.74
  
3Andreas Rehnborg
3:55.16
Hässelby SK
3:55.16
SB
  
4Johan Bagge
3:55.43
Ume FI
3:55.43
  
5Johan Walldén
3:55.67
Gefle IF
3:55.67
SB
  
5Johan Walldén
3:55.67
Gefle IF
3:55.67
=SB
  
6Erik Widing
3:58.52
Turebergs FK
3:58.52
PB
  
7Kristoffer Vilkancis
4:01.99
Hässelby SK
4:01.99
SB
  
8Oskar Danielsson
Oskar Danielsson 88, IK Norrköping FI
4:04.93
IK Norrköping FI
4:04.93
  
9Joel Lundin
Joel Lundin 91, Sundbyberg
4:07.87
Sundbybergs IK
4:07.87
  
Martin StjernlöfTurebergs FK
DNF
  
Erik Emilsson
DNS
Hammarby IF
DNS
  
M 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Erik Sjöqvist
14:19.93
Enhörna IF
14:19.93
  
2Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
14:22.23
Spårvägens FK
14:22.23
  
3Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
14:25.86
Spårvägens FK
14:25.86
  
4Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
14:34.98
Hässelby SK
14:34.98
  
5Mats Granström
14:36.89
Spårvägens FK
14:36.89
SB
  
6Erik Widing
14:39.95
Turebergs FK
14:39.95
PB
  
7Erik Petersson
14:41.03
Ludvika FFI
14:41.03
  
8Jörgen Johansson
14:42.92
Spårvägens FK
14:42.92
  
8Jörgen Johansson
14:42.92
Spårvägens FK
14:42.92
  
9Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
14:48.66
Hässelby SK
14:48.66
  
10Alexander Söderberg
14:50.18
Spårvägens FK
14:50.18
  
11Oskar Landin
Oskar Landin 87, Spårvägen
14:55.86
Spårvägens FK
14:55.86
  
12Andreas Åhwall
14:57.64
Hässelby SK
14:57.64
  
13Tobias Lundgren
15:06.49
Spårvägens FK
15:06.49
SB
  
14Mikael Andersson
15:25.68
Vallentuna FK
15:25.68
  
Rachid Benjira
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Joel Lewis-JonssonIS Göta
DNF
  
Final B
3 aug
3 aug
1Niklas Österberg
14:57.55
Rånäs 4H
14:57.55
SB
  
2Fredrik Johansson
14:59.04
Ullevi FK
14:59.04
SB
  
3Johan Lindberg
15:11.51
Upsala IF
15:11.51
  
4Jan Westerberg
15:14.46
IFK Umeå
15:14.46
SB
  
5Daniel Lundgren
15:15.06
Turebergs FK
15:15.06
PB
  
6Linus Nilsson
15:25.12
Enhörna IF
15:25.12
  
7Erik Swahn
15:29.02
Ärla IF
15:29.02
PB
  
8Pär Wikberg
Pär Wikberg 83, Skellefteå AIK
15:32.05
Skellefteå AIK
15:32.05
SB
  
9Patrik Persson
15:45.24
Kumla SF
15:45.24
PB
  
10Nicklas Källmén
15:54.04
KFUM Örebro
15:54.04
  
11Philip von Rosen
15:58.46
Hässelby SK
15:58.46
  
12Oscar Majling
Oscar Majling 86, Kungsängen
16:19.63
Kungsängen FK
16:19.63
SB
  
Emil Lerdahl
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Magnus Jensen
DNF
Hammarby IF
DNF
  
Anders Hallberg
DNF
Hemlingby LK
DNF
  
M 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Erik Sjöqvist
29:09.65
Enhörna IF
29:09.65
SB
  
2Oskar Käck
29:15.47
IF Hagen
29:15.47
SB
  
3Kristian Algers
29:33.60
Enhörna IF
29:33.60
PB
  
4Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
30:04.02
Spårvägens FK
30:04.02
  
5Said Regraugui
30:07.40
Hässelby SK
30:07.40
SB
  
5Said Regraugui
30:07.40
Hässelby SK
30:07.40
=SB
  
6Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
30:16.09
Strömstad LK
30:16.09
PB
  
8 SWE P19 AT
7Mats Granström
30:27.07
Spårvägens FK
30:27.07
SB
  
8Henry Gross
Henry Gross 85, Hässelby
30:48.91
Hässelby SK
30:48.91
SB
  
9Oskar Landin
Oskar Landin 87, Spårvägen
30:51.39
Spårvägens FK
30:51.39
PB
  
10Kristoffer Österlund
31:20.23
IFK Umeå
31:20.23
SB
  
11Patrik Engström
31:24.77
FK Studenterna
31:24.77
SB
  
12Fredrik Swahn
31:26.50
Rånäs 4H
31:26.50
PB
  
13Mikael Lindberg
31:27.50
Edsbyns IF
31:27.50
PB
  
14Martin Kjäll-OhlssonHälle IF
31:35.62
SB
  
15Tony Berglund
31:46.82
IFK Umeå
31:46.82
SB
  
16Cédric Schwartzler
32:20.29
FK Studenterna
32:20.29
SB
  
17Johan Lindkvist
33:05.83
FK Studenterna
33:05.83
SB
  
Erik PeterssonLudvika FFI
DNF
  
Peter Gross
Peter Gross 85, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Dan-Eric Archer
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
M 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Mustafa Mohamed
8:31.02
Hälle IF
8:31.02
  
2Per Jacobsen
8:44.15
IF Göta
8:44.15
  
3Fredrik Johansson
9:04.33
IFK Växjö
9:04.33
PB
  
4Johan Lindberg
9:07.33
Upsala IF
9:07.33
PB
  
5Pär Wikberg
Pär Wikberg 83, Skellefteå AIK
9:19.54
Skellefteå AIK
9:19.54
PB
  
6Mathias Borg
9:22.10
Ullevi FK
9:22.10
  
7Jan Westerberg
9:30.31
IFK Umeå
9:30.31
PB
  
8Mattias Karlsson
10:05.99
Västerås FK
10:05.99
PB
  
Daniel LundgrenTurebergs FK
DNF
  
M 110 m häck     
3 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.6
1Robert KronbergIF Kville
13.66
  
2Joakim Blaschke
14.22
Spårvägens FK
14.22
SB
  
3Dennis Acson
14.32
Örgryte IS
14.32
PB
  
39 SWE AT
4Björn Barrefors
14.37
Hammarby IF
14.37
PB
  
47 SWE AT
5Josua GustafssonUllevi FK
14.48
PB
  
6Christian SjöbergIF Göta
14.68
  
7Henrik Encke
14.77
Hässelby SK
14.77
  
8Markus SparrmanIK Ymer
14.80
PB
  
Heat 1
3 aug Vind: +2.8
3 augVind: +2.8
1Björn Barrefors
14.31w
Hammarby IF
14.31w
  
2Dennis Acson
14.34w
Örgryte IS
14.34w
  
3Joakim Blaschke
14.36w
Spårvägens FK
14.36w
  
4Markus SparrmanIK Ymer
14.73w
  
5Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna
14.85w
Eskilstuna FI
14.85w
  
Eric Ringdahl
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Nicklas Wiberg
DNF
Kalmar SK
DNF
  
Heat 2
3 aug Vind: +1.1
3 augVind: +1.1
1Robert KronbergIF Kville
13.94
  
2Josua GustafssonUllevi FK
14.57
  
3Henrik Encke
14.60
Hässelby SK
14.60
SB
  
4Christian SjöbergIF Göta
14.71
  
5Rafael Askros
14.78
Ullevi FK
14.78
  
6Jonathan Eklund
15.33
Hammarby IF
15.33
PB
  
7Carl-Johan OlssonUme FI
15.37
=SB
  
M 400 m häck     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
50.91
Spårvägens FK
50.91
PB
  
24 SWE AT
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
50.91
Spårvägens FK
50.91
=PB
  
2Henrik Encke
51.80
Hässelby SK
51.80
SB
  
2Henrik Encke
51.80
Hässelby SK
51.80
=SB
  
3Mikael Jakobsson
51.89
IF Göta
51.89
  
3Mikael Jakobsson
51.89
IF Göta
51.89
  
4Niklas Larsson
52.23
Hässelby SK
52.23
SB
  
4Niklas Larsson
52.23
Hässelby SK
52.23
=SB
  
5Johan Edvinsson
55.14
Upsala IF
55.14
  
5Johan Edvinsson
55.14
Upsala IF
55.14
  
6Henrik Astfors
55.99
Västerås FK
55.99
  
6Henrik Astfors
55.99
Västerås FK
55.99
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Thomas Nikitin
Thomas Nikitin 82, Spårvägen
53.76
Spårvägens FK
53.76
  
2Henrik Encke
54.13
Hässelby SK
54.13
  
3Johan Edvinsson
54.31
Upsala IF
54.31
PB
  
4Henrik Astfors
54.59
Västerås FK
54.59
SB
  
5Jesper Madsen
55.80
IK Finish
55.80
SB
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Mikael Jakobsson
53.33
IF Göta
53.33
  
2Niklas Larsson
54.44
Hässelby SK
54.44
  
3Martin Burrows
54.97
Hälle IF
54.97
SB
  
4Fredrik Andersson
56.14
Hammarby IF
56.14
  
5Niclas ÅkerströmIK Ymer
56.31
  
M Höjd     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Stefan HolmKils AIK
2.32
  
2Linus ThörnbladMalmö AI
2.30
  
3Mehdi AlkhatibHellas FK
2.14
  
3Mehdi AlkhatibHellas FK
2.14
  
4Erik Sundlöf
Erik Sundlöf 91, Glanshammar
2.04
Glanshammars IF
2.04
=PB
  
5Emil Svensson
Emil Svensson 89, IFK Växjö
2.04
IFK Växjö
2.04
  
5Oscar Karlsson
2.04
Alingsås IF
2.04
  
7Jakob Thorvaldsson
2.04
Råby-Rekarne FIF
2.04
  
7Nicklas Wiberg
2.04
Kalmar SK
2.04
  
7Richard Huldén
2.04
IF Göta
2.04
  
10Christian Norstedt
2.00
Råby-Rekarne FIF
2.00
  
11Philip Frifelt LundqvistIFK Halmstad
2.00
  
12Björn Barrefors
1.94
Hammarby IF
1.94
  
13Carl Rönnow
1.94
Danderyds SK
1.94
  
Oscar AdolfssonIK Orient
NH
  
1.94
2.26
2.00
2.28
2.04
2.30
2.08
2.32
2.11
2.38
2.14
2.16
2.18
2.20
2.22
2.24
Holm-
xo
-
-
-
-
-
xo
-
xxx
o
-
o
-
o
-
Thörnblad-
-
-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
-
o
-
o
Alkhatib-
-
o
o
o
xxo
-
xxx



Alkhatib-
-
o
o
o
xxo
-
xxx



Sundlöfo
o
o
xxx







Svenssono
xo
o
xxx







Karlssono
xo
o
xxx







Thorvaldssono
o
xo
xxx







Wiberg-
o
xo
xxx







Huldéno
o
xo
xxx







Norstedtxo
o
xxx








Frifelt Lundqvisto
xxo
xxx








Barreforso
xxx









Rönnowxxo
xxx









Adolfssonxxx










M Stav     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Jesper Fritz
5.61
Malmö AI
5.61
  
2Alhaji Jeng
5.51
Örgryte IS
5.51
  
3Deniz Mahshid
5.10
Örgryte IS
5.10
  
4Gustaf Hultgren
5.01
Örgryte IS
5.01
  
5Björn Johansson
4.87
Västerås FK
4.87
PB
  
6Jonas Almqvist
Jonas Almqvist 88, Skellefteå AIK
4.87
Skellefteå AIK
4.87
  
6Erik Thorstensson
4.87
Spårvägens FK
4.87
  
8Marcus LindhKA 2 IF
4.87
  
9Petter Olson
4.87
Malmö AI
4.87
  
10Rasmus TjärndalUllevi FK
4.73
SB
  
10Joakim Norman
4.73
Mölndals AIK
4.73
  
10Rasmus CarlssonFalu IK
4.73
  
13Alexander IgelströmUllevi FK
4.52
  
Sebastian AxellIK Lerum FI
NH
  
Rasmus OlofssonHässelby SK
NH
  
4.524.734.875.015.105.195.255.315.515.615.71
Fritz-------xoooxxx
Jeng--------xo-xxx
Mahshid-oooo-xxx
Hultgren---xo-xxx
Johansson-xooxxx
Almqvist-oxoxxx
Thorstensson-oxoxxx
Lindh-oxxoxxx
Olsonoxxoxxoxxx
Tjärndalooxxx
Normanooxxx
Carlsson-oxxx
Igelströmox
Axellxxx
Olofssonxxx
M Längd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Michel TornéusIFK Tumba
7.77
+1.3
  
2Daniel Arnsten
Daniel Arnsten 82, Trångsviken
7.64w
Trångsvikens IF
7.64w
+3.4
  
7.54/1.4
3Mattias Sunneborn
7.49w
Spårvägens FK
7.49w
+2.8
  
7.35/1.2
4Erik Nordström
7.39w
Hammarby IF
7.39w
+2.2
  
7.36/1.9
5Björn Barrefors
7.36
Hammarby IF
7.36
+1.7 PB
  
6David Frykholm
7.35w
Malmö AI
7.35w
+4.3
  
7Robert Bagge
7.20
Mölndals AIK
7.20
+0.7
  
8Björn Wilson
7.10w
IK Orient
7.10w
+2.5
  
7.05/1.4
9Erik HenryssonIFK Nora
6.86w
+2.3
  
10Robin Lundh
6.83
IF Göta
6.83
+1.8
  
11Adam Chiguer
6.72w
Huddinge AIS
6.72w
+2.7
  
Nicklas Wiberg
DNS
Kalmar SK
DNS
  
Tornéusx
+1.2
7.70
+1.7
7.44w
+3.0
7.61w
+2.4
7.21
+0.4
7.77
+1.3
Arnsten7.64w
+3.4
x
+4.0
7.48w
+2.1
7.54
+1.4
x
+0.6
Sunneborn7.49w
+2.8
7.20
+1.1
7.35
+1.2
7.37w
+2.3
6.92w
+2.3
Nordströmx
+0.7
x
+3.7
7.39w
+2.2
7.36
+1.9
x
+0.6
Barrefors5.90w
+2.8
7.17w
+4.4
7.11
+2.0
x
+1.8
7.36
+1.7
Frykholmx
+2.0
7.24w
+3.2
x
+2.3
7.35w
+4.3
x
+0.3
x
+0.3
Bagge7.08w
+2.1
7.20
+0.7
x
+0.2
3.01
+2.0
x
+1.8
x
+2.0
Wilson7.10w
+2.5
6.98w
+2.1
6.89
+1.4
x
+2.6
7.05
+1.4
x
+1.5
Henrysson6.63
+0.7
6.86w
+2.3
x
+0.9
Lundh6.43
+1.9
6.78
+1.9
6.83
+1.8
Chiguer6.72w
+2.7
5.67
+1.8
Wiberg
Kval
2 aug
2 aug
1Mattias Sunneborn
7.22
Spårvägens FK
7.22
+0.3
  
2Daniel Arnsten
Daniel Arnsten 82, Trångsviken
7.21
Trångsvikens IF
7.21
+1.4
  
3Michel TornéusIFK Tumba
7.20
+1.1
  
4Erik Nordström
7.17
Hammarby IF
7.17
+0.8
  
5Robert Bagge
7.14w
Mölndals AIK
7.14w
+2.5
  
7.00/1.5
6David FrykholmMalmö AI
7.09
+0.5
  
7Björn Barrefors
7.02
Hammarby IF
7.02
+1.9
  
8Björn Wilson
7.01
IK Orient
7.01
+0.6
  
9Nicklas Wiberg
6.98
Kalmar SK
6.98
+1.0
  
10Robin Lundh
6.94
IF Göta
6.94
+0.6 PB
  
11Adam Chiguer
6.84
Huddinge AIS
6.84
+0.5 PB
  
12Erik HenryssonIFK Nora
6.84w
+2.2
  
13Sebastian EkstrandIK Finish
6.81
+0.6 SB
  
14Hans Lämås
6.80
IF Göta
6.80
+0.7
  
15Erik Lindberg
Erik Lindberg 87, Haparanda SKT
6.74w
Haparanda SKT
6.74w
+2.3
  
16Jonathan Eklund
6.66
Hammarby IF
6.66
–0.2 =SB
  
17Petter Olson
6.66
Malmö AI
6.66
+1.1
  
18David Östling
6.65
Rånäs 4H
6.65
+1.1 PB
  
18Christian Maluka
6.61
Huddinge AIS
6.61
+0.7 SB
  
20Fredrik Jurstrand
6.57
Nyköpings BIS
6.57
+0.5
  
21Per Jonsson
Per Jonsson 88, Dals Södra
6.56
Dals Södra FFI
6.56
+1.7
  
22Johan ZetterbergStrands IF
6.50
+1.5
  
23Andreas AnderssonBollnäs FIK
6.48
+0.8 SB
  
24Gabriel Berg
Gabriel Berg 82, KFUM Örebro
5.32
KFUM Örebro
5.32
+1.0
  
Judel Kibondo
Judel Kibondo 86, Sundbyberg
NM
Sundbybergs IK
NM
  
Carl-August WestbergHässelby SK
NM
  
Sunnebornx
+0.8
7.22
+0.3
Arnsten7.21
+1.4
Tornéus7.20
+1.1
Nordström6.78
+1.0
7.17
+0.8
Bagge7.14w
+2.5
7.00
+1.5
Frykholm7.00
+1.2
7.09
+0.5
Barrefors6.80
+0.6
6.89
+0.6
7.02
+1.9
Wilsonx
+1.1
6.78
+1.0
7.01
+0.6
Wiberg6.98
+1.0
6.70
+1.2
Lundhx
+1.4
6.49
+0.7
6.94
+0.6
Chiguerx
+0.6
6.64
+0.3
6.84
+0.5
Henrysson6.23
+1.1
6.41
+0.3
6.84w
+2.2
Ekstrandx
+1.3
x
+1.3
6.81
+0.6
Lämås6.78
+1.5
6.67
+1.1
6.80
+0.7
Lindberg6.61
+0.8
x
+0.4
6.74w
+2.3
Eklund6.61
+0.5
6.66
+1.5
6.66
-0.2
Olson6.66
+1.1
x
+1.2
6.57
+1.1
Östlingx
+0.9
6.65
+1.1
6.56
+0.3
Maluka6.61
+0.7
x
+0.3
x
+0.6
Jurstrand6.50
+0.5
6.51
+1.5
6.57
+0.5
Jonsson6.56
+1.7
x
+0.2
x
+0.8
Zetterberg6.20
+1.0
6.50
+1.5
6.22
+1.1
Andersson6.48
+0.8
6.44
+1.1
6.04
+0.5
Bergx
+1.5
x
+1.4
5.32
+1.0
Kibondoxxx
Westbergx
M Tresteg     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Martin Eriksson
15.90
Örgryte IS
15.90
+0.4 SB
  
2Andreas Otterling
15.62
KFUM Örebro
15.62
–0.2 SB
  
3Erik Eriksson
15.58
Hellas FK
15.58
–0.7
  
4Mathias Ström
15.23
Örgryte IS
15.23
+0.6
  
5Erik Nordström
15.20
Hammarby IF
15.20
+0.2 PB
  
6Ousainou Mbye
14.63
Örgryte IS
14.63
+0.3
  
7Daniel Falk
14.47
IK Lerum FI
14.47
+0.8 SB
  
8Rickard Karlsson
14.16
IFK Lidingö
14.16
+0.9 SB
  
9Richard AnderssonHellas FK
13.49
–0.2 SB
  
Daniel LennartssonIFK Växjö
NM
  
Carl-August WestbergHässelby SK
NM
  
Mikael BrinnenGefle IF
NM
  
Erikssonx
+0.7
x
-0.4
14.97
+0.6
x
-0.4
x
-0.3
15.90
+0.4
Otterlingx
+0.8
15.29
+0.4
15.21
+0.8
x
-0.2
15.62
-0.2
x
+0.6
Eriksson14.86
-0.2
15.45
+0.6
x
+0.9
15.20
+0.2
15.58
-0.7
x
+1.0
Strömx
+0.3
15.16
+0.4
x
+0.4
15.09
+0.3
15.23
+0.6
x
+1.6
Nordström14.94
-0.2
x
+0.4
x
+0.6
13.67
+0.6
15.20
+0.2
x
+0.9
Mbye14.63
+0.3
14.37
+0.7
x
+0.4
14.44
+0.4
x
+0.4
x
+1.0
Falk13.94
+0.3
x
+0.5
14.47
+0.8
14.42
+0.6
14.35
+0.3
Karlsson14.16
+0.9
13.87
+0.9
x
+0.2
Andersson13.49
-0.2
13.26
+0.6
x
+0.8
Lennartssonx
-0.2
x
+0.5
x
+0.8
Westbergx
+0.3
x
+0.5
x
+0.3
Brinnenx
+0.5
x
+0.7
x
+1.0
M Kula     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Magnus Lohse
18.25
Mölndals AIK
18.25
  
2Niklas Arrhenius
17.98
Spårvägens FK
17.98
SB
  
3Robert Melin
16.96
Bottnaryds IF
16.96
PB
  
4Simon GustafssonUllevi FK
16.91
  
5Mats Olsson
16.87
Järvsö IF
16.87
  
6Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
16.74
Spårvägens FK
16.74
  
7Christian EhrenborgMölndals AIK
16.57
  
8Andreas GustafssonIF Hagen
16.32
SB
  
9Ulf Ankarling
15.02
IF Göta
15.02
  
10Johan Pihlgren
14.82
Hässelby SK
14.82
  
Lohse17.3016.9618.2518.15xx
Arrhenius16.6217.5017.13x17.98x
Melin16.5316.68xx16.96x
Gustafsson15.92x15.7216.91xx
Olsson15.3016.3116.0516.4616.8716.48
Arrhenius16.3116.61x16.74xx
Ehrenborgx15.76xx16.57x
Gustafsson15.31xxxx16.32
Ankarlingxx15.02
Pihlgren14.5214.82x
M Diskus     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
58.77
Spårvägens FK
58.77
  
2Per Rosell
57.79
Ullevi FK
57.79
  
3Axel Härstedt
54.49
Malmö AI
54.49
SB
  
4Ulf Ankarling
54.18
IF Göta
54.18
  
5Robert Melin
51.57
Bottnaryds IF
51.57
  
6Staffan Jönsson
50.99
Hässelby SK
50.99
  
7Christian EhrenborgMölndals AIK
50.93
  
8Johnny Karlsson
48.62
IFK Umeå
48.62
PB
  
9Johan PerssonSK Bore
47.07
  
10Tommy KristiansenSK Bore
40.95
  
11Rasmus Olofsson
32.22
Hässelby SK
32.22
  
Niklas Arrhenius
NM
Spårvägens FK
NM
  
Christer HögreliusHellas FK
NM
  
Arrheniusxx51.95x57.1658.77
Rosell54.55x57.7953.3254.23x
Härstedt52.2254.49x53.6352.4554.36
Ankarling48.0047.8252.0254.18x53.90
Melin49.01xxxx51.57
Jönsson50.4450.7650.22xx50.99
Ehrenborg50.9349.59x49.3049.49x
Karlsson48.62xxxxx
Perssonx47.07x
Kristiansen40.95xx
Olofssonx28.6332.22
Arrheniusxxx
Högreliusxxx
M Slägga     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Mattias Jons
72.63
Hässelby SK
72.63
PB
  
2Stellan KjellanderMalmö AI
64.32
SB
  
3Stefan Kvist
63.94
Alvesta FI
63.94
  
4Mårten Ejdervall
62.92
IF Göta
62.92
SB
  
5Hans ErikssonSK Bore
62.40
  
6Markus Johansson
62.04
Säffle FIK
62.04
  
7Karl-Erik LudvigssonSK Bore
61.65
  
8Daniel Nyman
Daniel Nyman 87, IFK Växjö
58.37
IFK Växjö
58.37
PB
  
9Robert AlnerothGefle IF
57.88
  
10Jonas Birgersson
55.85
Nyköpings BIS
55.85
  
11Thomas Edvinsson
53.40
Herrljunga SK
53.40
PB
  
12Torbjörn Sörman
51.71
Wedevågs IF
51.71
  
13Christian Hansson-BergénNyköpings BIS
49.66
  
14Tommy Nordin
49.12
Falu IK
49.12
  
15Joakim Stenman
46.10
Huddinge AIS
46.10
  
Jons70.42xx71.0172.2672.63
Kjellander56.4860.37xx63.0064.32
Kvist62.26x63.9460.78x62.34
Ejdervallx61.7061.2261.1562.2462.92
Eriksson59.93xx60.9459.3562.40
Johansson60.2954.9757.3356.0862.04x
Ludvigsson59.5058.9958.3158.3361.0761.65
Nymanx57.8758.3757.7558.1158.08
Alnerothx57.8257.88
Birgersson54.94x55.85
Edvinsson52.0352.6753.40
Sörmanxx51.71
Hansson-Bergénx49.66x
Nordinxx49.12
Stenmanxx46.10
M Spjut     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Magnus ArvidssonKA 2 IF
80.80
  
2Daniel Ragnvaldsson
78.11
IFK Strömsund
78.11
SB
  
3Jonas Lohse
77.82
Mölndals AIK
77.82
SB
  
4Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
72.17
Södertälje IF
72.17
  
5Markus Hayden
69.67
Hässelby SK
69.67
PB
  
6Andreas Wulff
Andreas Wulff 80, IFK Växjö
69.39
IFK Växjö
69.39
  
7Marcus Persson
68.36
IF Göta
68.36
=PB
  
7Marcus Persson
68.36
IF Göta
68.36
PB
  
8Ingmar Veinberg
64.82
Spårvägens FK
64.82
  
8Ingmar Veinberg
64.82
Spårvägens FK
64.82
  
9Tobias Wallström
Tobias Wallström 83, Skellefteå AIK
62.73
Skellefteå AIK
62.73
  
10Olof HanssonKA 2 IF
62.44
  
11Joel Thorén
59.61
Hammarby IF
59.61
  
12Elias Ericsson
58.32
Kalmar SK
58.32
SB
  
13Richard Olsson
57.27
IF Göta
57.27
  
Arvidsson76.59xx74.9479.1280.80
Ragnvaldssonx69.0571.6573.4176.5878.11
Lohse77.8274.1775.21
Wallin69.8068.8571.7772.17xx
Hayden65.0864.4765.6169.67xx
Wulff69.39xx65.96xx
Persson64.5064.5165.0264.5166.5668.36
Persson64.5064.5165.0264.5166.5668.36
Veinberg64.74x64.0563.8664.7764.82
Veinberg64.74x64.0563.8664.7764.82
Wallström58.7961.0462.73
Hansson62.4460.2262.04
Thorén58.9059.61x
Ericsson58.3255.1157.95
Olssonx47.6557.27
Kvinnor
K 100 m     
3 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
3 aug
Vind: +1.2
1Emma Rienas
11.70
IF Göta
11.70
SB
  
2Lena Berntsson
11.72
Ullevi FK
11.72
  
3Caroline LundahlKA 2 IF
11.82
PB
  
4Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.90
Glanshammars IF
11.90
  
5Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
11.92
Råby-Rekarne FIF
11.92
SB
  
6Malin Ström
11.99
Bollnäs FIK
11.99
  
7Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.12
KFUM Örebro
12.12
  
Lisa Rönnkvist
DNS
Spårvägens FK
DNS
  
Heat 1
3 aug Vind: +1.6
3 augVind: +1.6
1Lena Berntsson
11.87
Ullevi FK
11.87
  
2Malin Ström
11.95
Bollnäs FIK
11.95
  
3Louise KronlundFalu IK
12.18
  
4Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
12.19
IFK Växjö
12.19
PB
  
5Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
12.21
IFK Helsingborg
12.21
  
6Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
12.54
Spårvägens FK
12.54
  
7Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
12.66
Hässelby SK
12.66
SB
  
Heat 2
3 aug Vind: +1.7
3 augVind: +1.7
1Julia Skugge
Julia Skugge 88, Glanshammar
11.79
Glanshammars IF
11.79
PB
  
2Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
11.98
Råby-Rekarne FIF
11.98
  
3Lisa Rönnkvist
12.15
Spårvägens FK
12.15
PB
  
4Therése Bohlén-KinnUllevi FK
12.17
PB
  
5Moa Larsson
12.35
Ullevi FK
12.35
  
6Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
12.59
PB
  
Heat 3
3 aug Vind: +1.7
3 augVind: +1.7
1Emma Rienas
11.73
IF Göta
11.73
SB
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
11.95
PB
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.07
KFUM Örebro
12.07
PB
  
4Emma FredrikssonTäby IS
12.23
SB
  
5Frida Claesson
12.50
Alingsås IF
12.50
  
6Julia Mlakar
12.69
IF Göta
12.69
SB
  
7Ellen Sääw
Ellen Sääw 90, Stocksäter
12.82
Stocksäters IF
12.82
  
K 200 m     
2 aug
Vind: -0.8

Final A

Final
2 aug
Vind: -0.8
1Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
24.23
Råby-Rekarne FIF
24.23
PB
  
2Jessica Samuelsson
24.34
Hässelby SK
24.34
  
3Malin Ström
24.39
Bollnäs FIK
24.39
  
4Emma Rienas
24.46
IF Göta
24.46
  
5Helene NordquistTäby IS
25.10
  
5Helene NordquistTäby IS
25.10
  
6Nina Runvik
25.14
Malmö AI
25.14
  
Heat 1
1 aug Vind: -0.8
1 augVind: -0.8
1Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
24.34
Råby-Rekarne FIF
24.34
PB
  
2Emma Rienas
24.55
IF Göta
24.55
  
3Helene NordquistTäby IS
24.80
  
3Helene NordquistTäby IS
24.80
  
4Nina Runvik
24.81
Malmö AI
24.81
  
5Frida Claesson
25.30
Alingsås IF
25.30
  
6Louise Martin
25.65
Hässelby SK
25.65
  
Heat 2
1 aug Vind: 0.0
1 augVind: 0.0
1Jessica Samuelsson
24.43
Hässelby SK
24.43
  
2Malin Ström
24.52
Bollnäs FIK
24.52
  
3Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.88
KFUM Örebro
24.88
  
4Matilda HultgrenUllevi FK
25.23
  
5Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
25.53
IFK Helsingborg
25.53
  
6Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
25.65
  
K 400 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Helene NordquistTäby IS
54.58
=PB
  
1Helene NordquistTäby IS
54.58
PB
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
54.97
  
3Ulrika Johansson
55.37
IFK Växjö
55.37
  
3Ulrika Johansson
55.37
IFK Växjö
55.37
  
4Pernilla TornemarkMalmö AI
55.72
  
5Lotta Lindsén
56.65
Turebergs FK
56.65
  
6Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
56.66
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Helene NordquistTäby IS
55.35
  
1Helene NordquistTäby IS
55.35
  
2Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
56.19
SB
  
3Elin Spetz
Elin Spetz 90, Tureberg
58.34
Turebergs FK
58.34
  
4Emmy Koskinen
58.70
Enhörna IF
58.70
  
5Johanna Mosell
58.75
Söderhamns IF
58.75
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Pernilla TornemarkMalmö AI
55.86
  
2Josefin MagnussonMalmö AI
56.29
  
3Hanna Nilsson
57.54
Ullevi FK
57.54
  
4Elin Moraiti
59.25
Falu IK
59.25
  
5Camilla Bergqvist
1:02.62
Turebergs FK
1:02.62
  
Heat 3
2 aug
2 aug
1Ulrika Johansson
56.18
IFK Växjö
56.18
  
1Ulrika Johansson
56.18
IFK Växjö
56.18
  
2Lotta Lindsén
56.64
Turebergs FK
56.64
  
3Sofia Thorin
Sofia Thorin 89, KFUM Örebro
57.12
KFUM Örebro
57.12
  
4Vendela Mindelöf
57.53
Hässelby SK
57.53
  
5Elin Pöllä
57.93
Gefle IF
57.93
SB
  
K 800 m     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Johanna Hallberg
2:07.11
Hässelby SK
2:07.11
  
2Sofia Öberg
2:07.54
IFK Lidingö
2:07.54
  
3Vendela Mindelöf
2:08.92
Hässelby SK
2:08.92
  
4Magdalena Ottersten
2:09.92
Sävedalens AIK
2:09.92
  
5Jenny Olsson
Jenny Olsson 85, KFUM Örebro
2:13.31
KFUM Örebro
2:13.31
  
6Lovisa Lindh
Lovisa Lindh 91, Kongahälla
2:16.23
Kongahälla AIK
2:16.23
  
Heat 1
1 aug
1 aug
1Sofia Öberg
2:04.98
IFK Lidingö
2:04.98
  
2Vendela Mindelöf
2:10.43
Hässelby SK
2:10.43
  
3Lovisa Lindh
Lovisa Lindh 91, Kongahälla
2:10.91
Kongahälla AIK
2:10.91
  
4Emmy Koskinen
2:12.98
Enhörna IF
2:12.98
  
5Maria Jangsten
2:18.08
Sävedalens AIK
2:18.08
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Johanna Hallberg
2:09.28
Hässelby SK
2:09.28
  
2Magdalena Ottersten
2:10.27
Sävedalens AIK
2:10.27
  
3Jenny Olsson
Jenny Olsson 85, KFUM Örebro
2:11.04
KFUM Örebro
2:11.04
SB
  
4Elin Wiik
Elin Wiik 85, Hässelby
2:11.64
Hässelby SK
2:11.64
  
5Olivia Lindh
2:13.70
Gefle IF
2:13.70
  
K 1500 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Ulrika Johansson
4:19.23
Rånäs 4H
4:19.23
  
2Charlotte Schönbeck
4:20.73
IFK Lidingö
4:20.73
  
3Nathalie Rohlén
4:30.07
IFK Lidingö
4:30.07
  
4Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
4:30.37
Kongahälla AIK
4:30.37
SB
  
5Moa Westman
4:31.60
Rånäs 4H
4:31.60
PB
  
6Flo Jonsson
Flo Jonsson 78, Spårvägen
4:33.74
Spårvägens FK
4:33.74
  
7Sara Sjökvist
4:35.52
Täby IS
4:35.52
PB
  
8Linda Lövqvist
4:37.68
Rånäs 4H
4:37.68
PB
  
Kajsa Haglund
DNS
Ludvika FFI
DNS
  
Kajsa Barr
Kajsa Barr 92, Sundbyberg
DNS
Sundbybergs IK
DNS
  
Kajsa Haglund
Kajsa Haglund 81, Heleneholm
DNS
Heleneholms IF
DNS
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Charlotte Schönbeck
4:37.66
IFK Lidingö
4:37.66
  
2Ulrika Johansson
4:37.70
Rånäs 4H
4:37.70
  
3Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
4:38.88
Kongahälla AIK
4:38.88
  
4Linda Lövqvist
4:39.24
Rånäs 4H
4:39.24
PB
  
5Lisa Forsberg
4:41.78
Falu IK
4:41.78
SB
  
6Lisa Haglund
4:47.00
Hässelby SK
4:47.00
SB
  
7Ann-Sofie Landström
4:49.25
Spårvägens FK
4:49.25
=SB
  
8Nina Gudmundsson
5:00.69
Gefle IF
5:00.69
  
Heat 2
2 aug
2 aug
1Kajsa Haglund
4:30.86
Ludvika FFI
4:30.86
  
1Kajsa Haglund
Kajsa Haglund 81, Heleneholm
4:30.86
Heleneholms IF
4:30.86
SB
  
2Flo Jonsson
Flo Jonsson 78, Spårvägen
4:32.15
Spårvägens FK
4:32.15
  
3Nathalie Rohlén
4:33.43
IFK Lidingö
4:33.43
  
4Moa Westman
4:33.75
Rånäs 4H
4:33.75
  
5Sara Sjökvist
4:39.66
Täby IS
4:39.66
  
6Kajsa Barr
Kajsa Barr 92, Sundbyberg
4:40.20
Sundbybergs IK
4:40.20
PB
  
Linda Damgren
Linda Damgren 79, IK Hakarpspojkarna
DNF
IK Hakarpspojkarna
DNF
  
K 5000 m     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Lisa Blommé
16:25.07
Hässelby SK
16:25.07
  
2Hanna Karlsson
16:32.71
Malmö AI
16:32.71
SB
  
3Lilian Magnusson
16:36.92
Spårvägens FK
16:36.92
PB
  
4Anneli Fransson
17:01.86
Rånäs 4H
17:01.86
  
5Louise Wiker
17:25.04
Hässelby SK
17:25.04
PB
  
6Alexandra Svensson
17:25.76
Hultsfreds LK
17:25.76
PB
  
7Kajsa Berg
Kajsa Berg 79, Huddinge
17:34.39
Huddinge AIS
17:34.39
PB
  
8Anja Lindberg
Anja Lindberg 76, Spårvägen
17:47.73
Spårvägens FK
17:47.73
SB
  
9Malin Öhrn
Malin Öhrn 69, IFK Växjö
17:49.20
IFK Växjö
17:49.20
  
10Johanna Eriksson
17:58.43
Motala AIF
17:58.43
PB
  
11Carin Jaxell
18:05.16
Enhörna IF
18:05.16
SB
  
12Cornelia Henriksson
18:33.95
Morjärv SK
18:33.95
  
K 10 000 m     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Isabellah Andersson
34:45.46
Hässelby SK
34:45.46
PB
  
2Lilian Magnusson
34:51.61
Spårvägens FK
34:51.61
SB
  
3Anneli Fransson
34:57.24
Rånäs 4H
34:57.24
SB
  
4Anna Rahm
Anna Rahm 81, Huddinge
35:09.45
Huddinge AIS
35:09.45
  
5Alexandra Svensson
35:59.49
Hultsfreds LK
35:59.49
PB
  
6Karin Sennvall
36:02.12
Hässelby SK
36:02.12
SB
  
7Madeleine Hedberg
37:05.61
Motala AIF
37:05.61
SB
  
8Cornelia Henriksson
37:35.54
Morjärv SK
37:35.54
PB
  
9Gabriella Samuelsson
37:42.27
F Gotländsk FI
37:42.27
PB
  
K 3000 m hinder     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Ulrika Johansson
9:57.95
Rånäs 4H
9:57.95
PB
  
2Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
10:07.53
Spårvägens FK
10:07.53
PB
  
12 SWE AT
3Charlotta Fougberg
11:18.68
Ullevi FK
11:18.68
SB
  
4Christina Hultman
11:54.48
Huddinge AIS
11:54.48
PB
  
K 100 m häck     
1 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
1 aug
Vind: 0.0
1Lena Berntsson
13.76
Ullevi FK
13.76
  
2Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.05
IFK Växjö
14.05
  
3Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
14.06
IFK Helsingborg
14.06
  
4Moa Larsson
14.26
Ullevi FK
14.26
  
5Frida Linde
14.88
Täby IS
14.88
  
6Fatima Makakala
14.93
Hammarby IF
14.93
  
7Ellen Sääw
Ellen Sääw 90, Stocksäter
15.05
Stocksäters IF
15.05
  
8Angelica Engberg
15.19
Hässelby SK
15.19
  
Heat 1
1 aug Vind: -0.8
1 augVind: -0.8
1Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
14.26
IFK Helsingborg
14.26
  
2Emma Magnusson
Emma Magnusson 85, IFK Växjö
14.34
IFK Växjö
14.34
  
3Fatima Makakala
14.92
Hammarby IF
14.92
  
4Angelica Engberg
15.11
Hässelby SK
15.11
PB
  
5Tove Karlsson
Tove Karlsson 91, Kalmarsund
15.31
FI Kalmarsund
15.31
  
Fanny Lüppert ThomssonTäby IS
DQ
  
Heat 2
1 aug Vind: +0.9
1 augVind: +0.9
1Lena Berntsson
14.03
Ullevi FK
14.03
  
2Moa Larsson
14.51
Ullevi FK
14.51
  
3Ellen Sääw
Ellen Sääw 90, Stocksäter
14.71
Stocksäters IF
14.71
PB
  
4Frida Linde
15.19
Täby IS
15.19
  
5Emelie HaaparantaTäby IS
15.29
  
K 400 m häck     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Ulrika Johansson
58.88
IFK Växjö
58.88
  
2Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.65
Östersunds GIF
1:00.65
  
3Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:01.07
KFUM Örebro
1:01.07
  
4Nuulu Ndiwabene
1:01.62
Spårvägens FK
1:01.62
  
5Caroline Enberg
1:02.97
Täby IS
1:02.97
  
Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
DNS
IFK Helsingborg
DNS
  
Heat 1
2 aug
2 aug
1Ulrika Johansson
58.88
IFK Växjö
58.88
  
1Ulrika Johansson
59.55
IFK Växjö
59.55
  
1Ulrika Johansson
59.55
IFK Växjö
59.55
  
2Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.65
Östersunds GIF
1:00.65
  
2Nuulu Ndiwabene
1:01.66
Spårvägens FK
1:01.66
  
3Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:01.07
KFUM Örebro
1:01.07
  
3Frida Linde
1:02.50
Täby IS
1:02.50
  
4Nuulu Ndiwabene
1:01.62
Spårvägens FK
1:01.62
  
4Rakel Ekendahl
1:04.20
Hässelby SK
1:04.20
PB
  
5Caroline Enberg
1:02.97
Täby IS
1:02.97
  
5Jennie Hurkmans
1:04.47
Turebergs FK
1:04.47
  
Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
DNS
IFK Helsingborg
DNS
  
Heat 2
1 aug
1 aug
1Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:00.81
Östersunds GIF
1:00.81
  
2Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
1:00.92
KFUM Örebro
1:00.92
PB
  
3Caroline Enberg
1:01.24
Täby IS
1:01.24
PB
  
4Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
1:02.81
PB
  
5Isabelle Eriksson
1:03.79
Nyköpings BIS
1:03.79
PB
  
6Samia Adan
Samia Adan 90, Hässelby
1:06.13
Hässelby SK
1:06.13
PB
  
Heat 3
1 aug
1 aug
1Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
1:00.91
IFK Helsingborg
1:00.91
  
2Louise Martin
1:01.86
Hässelby SK
1:01.86
  
3Emmy Koskinen
1:02.56
Enhörna IF
1:02.56
  
4Amanda Nilsson
1:04.62
Ume FI
1:04.62
  
5Sofia Stensiö
1:05.43
Hässelby SK
1:05.43
SB
  
6Linda Åkerman
1:09.17
IFK Halmstad
1:09.17
SB
  
K Höjd     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Emma Green
Emma Green 84, Örgryte
1.95
Örgryte IS
1.95
SB
  
2Ebba Jungmark
1.84
Mölndals AIK
1.84
SB
  
3Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.82
Trångsvikens IF
1.82
  
3Erika Wiklund
Erika Wiklund 88, Trångsviken
1.82
Trångsvikens IF
1.82
  
4Jenny Isgren
Jenny Isgren 81, Spårvägen
1.80
Spårvägens FK
1.80
SB
  
5Angelica JohanssonÖrgryte IS
1.80
  
6Ellen BjörklundIFK Lund
1.77
  
6Ellen BjörklundIFK Lund
1.77
  
7My Nordström
My Nordström 90, IK Norrköping FI
1.74
IK Norrköping FI
1.74
  
7Victoria DronsfieldIF Göta
1.74
  
9Frida Brolin
Frida Brolin 85, Råby-Rekarne
1.70
Råby-Rekarne FIF
1.70
  
1.60
2.00
1.66
1.70
1.74
1.77
1.80
1.82
1.84
1.88
1.92
1.95
Green-
xxx
-
-
-
-
-
o
-
o
o
xxo
Jungmark-
-
-
-
o
o
o
o
xx


Wiklund-
-
-
-
xo
xo
o
xxx



Wiklund-
-
-
-
xo
xo
o
xxx



Isgren-
o
o
o
o
o
xxx




Johanssono
o
o
o
xxo
xxo
xxx




Björklund-
o
o
xo
xxo
xxx





Björklund-
o
o
xo
xxo
xxx





Nordströmo
o
o
o
xxx






Dronsfield-
o
o
o
xxx






Brolin-
o
o
xxx







K Stav     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Petra Olsen
3.90
Malmö AI
3.90
  
2Lisa WälitaloKA 2 IF
3.82
SB
  
3Anna Nilson
3.74
Malmö AI
3.74
  
4Madeleine Nilsson
3.74
Kvarnsvedens GoIF
3.74
  
5Sara Eriksson
3.74
Ullevi FK
3.74
  
6Nathalie Busk
3.62
Malmö AI
3.62
  
Caroline IvarssonMalmö AI
NH
  
Emelie GustavssonMalmö AI
NH
  
Michaela MeijerÖrgryte IS
NH
  
Linda CarlssonIK Ymer
NH
  
Victoria BengtssonIFK Växjö
NH
  
Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
NH
Göteborgs KIK
NH
  
3.503.623.743.823.904.00
Olsen--xoxooxxx
Wälitalo-oxoxoxxx
Nilsonoooxxx
Nilssonxoxooxxx
Erikssonoxxoxxoxxx
Buskoxoxxx
Ivarssonxxx
Gustavssonxxx
Meijerxxx
Carlssonxxx
Bengtssonxxx
Dahlström-xxx
K Längd     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Carolina Klüft
6.52
IFK Växjö
6.52
+1.3
  
2Jessica SamuelssonHässelby SK
6.32
+0.9 PB
  
22 SWE AT
3Nadja Casadei
6.06
IFK Lidingö
6.06
+1.0
  
4Caroline LundahlKA 2 IF
5.94
+0.9
  
5Andrea Nybäck
5.86
IK Westmannia
5.86
+1.7 SB
  
6Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
5.77w
Hässelby SK
5.77w
+3.2
  
7Malin Olsson
5.69
Malmö AI
5.69
+0.8
  
8Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.59
Hässelby SK
5.59
+1.1
  
8Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.59
Hässelby SK
5.59
+1.1
  
9Sofie Sandberg
Sofie Sandberg 85, KFUM Örebro
5.56
KFUM Örebro
5.56
+0.4
  
10Linda Berntsson
5.54
Mölndals AIK
5.54
+0.3
  
11Emelie HaaparantaTäby IS
5.52w
+3.1
  
12Elin SångbergStrands IF
5.27
+1.1 SB
  
13Sofie LindestenVäsby IK
5.25w
+2.5
  
14Angelica Engberg
5.21
Hässelby SK
5.21
+1.4
  
15Sandra Bergman
Sandra Bergman 86, Råby-Rekarne
5.18
Råby-Rekarne FIF
5.18
+1.2 SB
  
Klüftx
+0.7
x
+3.1
6.31
+0.8
6.46
+1.7
x
+1.4
6.52
+1.3
Samuelsson6.27
+0.8
6.32
+0.9
x
+1.6
6.12
+1.9
6.27w
+2.2
6.22
+1.9
Casadei5.76
-0.2
x
+0.4
2.20w
+2.4
6.04w
+2.2
6.06
+1.0
5.81
+0.7
Lundahl5.77
+1.2
5.94
+0.9
5.89
+1.0
x
+2.9
5.81w
+3.6
5.78
+1.7
Nybäck5.73
+1.4
5.77
+0.9
5.86
+1.7
5.76
+1.4
5.44
+1.0
x
+2.6
Lund5.45
+0.8
5.75w
+2.4
5.67w
+2.1
5.77w
+3.2
5.74w
+3.0
5.49
+0.8
Olsson5.69
+0.8
x
+0.9
x
+2.6
5.49w
+2.6
4.19
+0.9
x
+0.8
Bergh3.72
-0.9
5.36
+0.8
5.59
+1.1
4.02
+1.7
5.35
+1.8
5.49w
+2.9
Bergh3.72
-0.9
5.36
+0.8
5.59
+1.1
4.02
+1.7
5.35
+1.8
5.49w
+2.9
Sandberg5.56
+0.4
5.49
+1.5
5.55
+1.3
Berntsson4.95
+0.4
5.52
+0.7
5.54
+0.3
Haaparanta5.52w
+3.1
5.25w
+2.6
Sångbergx
+0.8
5.27
+1.1
x
+2.8
Lindesten4.98
-0.2
5.15
+0.6
5.25w
+2.5
Engbergx
+0.6
x
+2.5
5.21
+1.4
Bergman2.76
+0.4
4.76
+0.7
5.18
+1.2
K Tresteg     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Sara Brankell
12.85
Mölndals AIK
12.85
+0.7 SB
  
2Anna Göransdotter NilssonUmedalens IF
12.65
+0.8 SB
  
3Angelica StrömGefle IF
12.61
+0.7
  
4Ellen BjörklundIFK Lund
12.33
+0.5 PB
  
4Ellen BjörklundIFK Lund
12.33
+0.5 =PB
  
5Maria Augutis
12.31
Ullevi FK
12.31
+0.7 SB
  
5Ellen BjörklundIFK Lund
12.31
+0.7
  
6Martina WahnströmUllevi FK
12.02
+0.9 SB
  
7Maria Augutis
11.73
Ullevi FK
11.73
+0.5
  
8Carolina HjorthDuvbo IK
11.67
+1.1 PB
  
9Camilla Eriksson
11.49
IF Göta
11.49
+0.8
  
10Sofie LindestenVäsby IK
11.28
+0.2 SB
  
Kajsa Levin
NM
Mölndals AIK
NM
  
Rebecca Ilehag
NM
Hässelby SK
NM
  
Brankell12.81
+1.4
12.85
+0.7
12.47
+0.8
12.50
+0.6
12.52
0.0
x
+1.8
Göransdotter Nilsson12.65
+0.8
x
+0.8
12.22
0.0
12.35
0.0
12.26
0.0
12.39
+0.8
Ström12.43
+0.3
12.24
+1.3
12.22
0.0
12.59
+0.5
x
0.0
12.61
+0.7
Björklundx
+0.7
11.61
+0.5
12.10
+1.0
11.92
0.0
12.31
+0.7
x
+0.9
Björklundx
+0.7
11.61
+0.5
12.10
+1.0
11.92
0.0
12.31
+0.7
x
+0.9
Augutis11.73
+0.5
11.54
+1.0
x
0.0
x
0.0
11.48
0.0
x
+0.6
Björklundx
+0.7
11.61
+0.5
12.10
+1.0
11.92
0.0
12.31
+0.7
x
+0.9
Wahnström12.02
+0.9
x
+1.7
x
0.0
11.74
0.0
11.73
+1.0
x
+0.9
Augutis11.73
+0.5
11.54
+1.0
x
0.0
x
0.0
11.48
0.0
x
+0.6
Hjorth11.51
+1.3
11.53
+0.5
x
0.0
x
0.0
11.67
+1.1
x
+1.0
Eriksson11.49
+0.8
x
+0.9
x
+1.3
Lindestenx
+1.0
11.23
+0.3
11.28
+0.2
Levinx
+1.5
x
+1.4
x
0.0
Ilehagx
+0.6
x
+0.9
x
0.0
K Kula     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Helena Engman
16.66
Riviera FI
16.66
  
2Carolina Hjelt
15.15
Huddinge AIS
15.15
PB
  
3Catarina Andersson
14.72
Hässelby SK
14.72
  
4Mikaela JohanssonÄrla IF
13.65
  
5Jessica Samuelsson
13.22
Hässelby SK
13.22
  
6Frida Åkerström
12.83
Huddinge AIS
12.83
  
7Sandra AnderssonKFUM Arvika
12.68
  
8Linda NestorssonUllevi FK
12.63
  
9Anna WikströmIFK Tumba
12.30
  
10Maria Bengtsson
12.19
IFK Växjö
12.19
SB
  
11Jenny-Lee Angbah
11.29
Västerås FK
11.29
  
Amanda Öberg
NM
IF Göta
NM
  
Engman16.66xxxxx
Hjeltx12.6814.2015.1514.5214.99
Anderssonx13.8514.26x14.5714.72
Johansson13.5913.5813.2313.5413.6113.65
Samuelsson13.2213.2112.92xx12.70
Åkerströmxx12.83x12.7012.78
Andersson12.4912.5112.5812.6112.4012.68
Nestorsson12.5812.63xxx12.46
Wikström12.2512.3012.02
Bengtssonxx12.19
Angbahxx11.29
Öbergxxx
K Diskus     
1 aug

Final A

Final
1 aug
1Anna SöderbergUllevi FK
60.29
  
2Sofia Larsson
52.95
IF Göta
52.95
  
3Maria PetterssonUllevi FK
50.21
  
4Elinor Forssander
47.85
Hässelby SK
47.85
  
5Angela Åkesson
46.43
IF Göta
46.43
  
6Anna-Karin SvenssonUllevi FK
44.71
  
7Jasmin Henriksson
44.17
Eslövs AI
44.17
  
8Catarina Andersson
43.30
Hässelby SK
43.30
  
9Sandra AnderssonKFUM Arvika
43.11
  
10Matilda Gunnarsson
43.01
Västerås FK
43.01
  
11Anna WikströmIFK Tumba
41.99
  
Jenny Johansson
NM
Västerås FK
NM
  
Hanna ErlandssonHovslätts IK
NM
  
Söderberg55.6157.50x60.2957.7457.27
Larssonx49.9352.9549.8452.4150.71
Pettersson50.21xx50.1650.0849.76
Forssander47.6247.85xxxx
Åkesson43.46x45.0446.3245.8546.43
Svenssonx42.4344.7142.12x43.45
Henriksson43.48xx42.4943.5344.17
Andersson43.30xx42.31xx
Andersson41.9343.11x
Gunnarssonx40.2843.01
Wikströmxx41.99
Johanssonxxx
Erlandssonxx
K Slägga     
3 aug

Final A

Final
3 aug
1Tracey Andersson
63.75
IFK Trelleborg
63.75
SB
  
2Karin Engström
62.44
Spårvägens FK
62.44
PB
  
17 SWE AT
3Marie HilmerssonFalu IK
62.33
  
4Emma JohannessonUllevi FK
62.18
PB
  
5Karolina PedersenUllevi FK
61.71
SB
  
6Rebecka Kvist
59.26
Alvesta FI
59.26
  
7Mikaela JohanssonÄrla IF
54.22
  
8Josefin Berg
53.26
IF Göta
53.26
  
9Madelene FahlstedtIFK Lidingö
53.02
  
10Elinor Forssander
52.54
Hässelby SK
52.54
  
11Johanna Rydberg
51.01
Västerås FK
51.01
  
12Maria GustafssonFalu IK
47.46
  
Andersson57.31xx59.89x63.75
Engström57.8360.9362.4459.03xx
Hilmersson
Johannesson59.4059.8861.8161.8362.0662.18
Pedersenxx55.4759.6661.71x
Kvist57.39x55.7155.0456.8159.26
Johansson53.40x50.65x54.2252.55
Berg51.8253.15x53.2651.5352.48
Fahlstedt49.6350.3553.02
Forssanderx50.6752.54
Rydbergxx51.01
Gustafsson47.29x47.46
Kval
2 aug
2 aug
1Marie HilmerssonFalu IK
61.47
  
2Karin Engström
61.42
Spårvägens FK
61.42
  
3Rebecka Kvist
59.50
Alvesta FI
59.50
  
4Karolina PedersenUllevi FK
58.15
  
5Elinor Forssander
56.99
Hässelby SK
56.99
  
6Emma JohannessonUllevi FK
55.71
  
7Tracey Andersson
55.47
IFK Trelleborg
55.47
  
8Mikaela JohanssonÄrla IF
54.77
  
9Johanna Rydberg
53.69
Västerås FK
53.69
  
9Johanna Rydberg
53.68
Västerås FK
53.68
  
10Madelene FahlstedtIFK Lidingö
52.73
  
11Josefin Berg
49.86
IF Göta
49.86
  
12Maria GustafssonFalu IK
49.51
  
13Nike Hermans
47.38
Huddinge AIS
47.38
  
14Petra Öberg
Petra Öberg 89, Södertälje IF
46.34
Södertälje IF
46.34
  
Jennifer HöglundGefle IF
NM
  
Hilmersson
Engströmxx61.42
Kvist59.50
Pedersen58.15
Forssanderx52.2256.99
Johannesson55.71
Anderssonx55.47
Johansson52.7852.1854.77
Rydberg53.6953.29x
Rydberg53.6953.29x
Fahlstedt51.62x52.73
Bergx49.4949.86
Gustafssonx49.5148.45
Hermans47.38x47.03
Öberg46.34xx
Höglundxxx
K Spjut     
2 aug

Final A

Final
2 aug
1Annika PeterssonGefle IF
52.38
  
2Marléne LindströmUnunge IF
50.84
SB
  
3Anna Wessman
Anna Wessman 89, IFK Växjö
50.68
IFK Växjö
50.68
  
4Jennie Hurkmans
43.23
Turebergs FK
43.23
SB
  
5Elisabeth HöglundIF Göta
42.33
  
6Isabell Gradin
41.61
Sundsvalls FI
41.61
SB
  
7Matilda Gunnarsson
40.23
Västerås FK
40.23
SB
  
8Sandra HöckerstrandHammarby IF
40.12
  
9Marie Barenfeld
39.06
IFK Växjö
39.06
  
10Frida Linde
38.84
Täby IS
38.84
  
11Linda Åkerman
38.73
IFK Halmstad
38.73
SB
  
Petersson50.9149.1049.73xx52.38
Lindström50.6150.0749.4847.6850.4350.84
Wessman46.8744.7050.68xx50.68
Hurkmans41.1540.46xx43.23x
Höglund39.3142.3339.8342.0339.8739.79
Gradinx40.1541.61xx41.00
Gunnarssonx39.7238.2639.72x40.23
Höckerstrandx39.15x35.31x40.12
Barenfeld39.0637.8938.76
Linde35.7737.3038.84
Åkerman38.7337.58x