19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 161 (80+81)   Starter: 170 (81+89)
Män
M 200 m     

Vind: -2.1

Final A

Final

Vind: -2.1
1Johan Wissman
Johan Wissman 82, Helsingborg
20.77
IFK Helsingborg
20.77
SB
  
2Fredrik Johansson
21.55
IF Göta
21.55
  
3Nicklas Hyde
Nicklas Hyde 86, DEN
21.69
86DEN
21.69
  
4Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.74
  
5Benjamin Olsson
22.26
IFK Helsingborg
22.26
  
Final B
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Oskar Åberg
21.98
Solna FK
21.98
  
2Erik Karlsson
22.35
IFK Växjö
22.35
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Amr Ibrahim Mostafa Seoud
Amr Ibrahim Mostafa Seoud 86, EGY
49.12
86EGY
49.12
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Michael Rotich
Michael Rotich 78, KEN
1:47.79
78KEN
1:47.79
  
2Mattias Claesson
1:48.26
Hässelby SK
1:48.26
  
3Jason Stewart
Jason Stewart 81, NZL
1:48.53
81NZL
1:48.53
  
4Nick Bromley
Nick Bromley 84, AUS
1:49.05
84AUS
1:49.05
  
5Fouad Rtaïmate
Fouad Rtaïmate 80, FRA
1:49.31
80FRA
1:49.31
  
6Robin Rohlén
1:49.85
Malmö AI
1:49.85
PB
  
7Robert Rotkirch
Robert Rotkirch 84, FIN
1:50.30
84FIN
1:50.30
SB
  
8Dave Campbell
Dave Campbell 82, IRL
1:51.31
82IRL
1:51.31
  
9Martell Munguia
Martell Munguia 82, MEX
2:03.64
82MEX
2:03.64
  
Ahmad Ismail
Ahmad Ismail 84, SUD
DNF
84SUD
DNF
  
Final B
1Joni Jaako
Joni Jaako 86, GoIF Tjalve
1:50.44
GoIF Tjalve
1:50.44
PB
  
2Johan Walldén
1:51.26
Gefle IF
1:51.26
=PB
  
3Eivind Jenssen
Eivind Jenssen 88, NOR
1:51.28
88NOR
1:51.28
  
4Johan Svensson
1:51.92
FI Kalmarsund
1:51.92
SB
  
5Torje Klevmo
Torje Klevmo 87, NOR
1:52.23
87NOR
1:52.23
  
6Albin Johansson
1:52.30
Hässelby SK
1:52.30
  
7Eric Hagelin
1:52.43
IK Akele
1:52.43
PB
  
8Johan Kågeman
Johan Kågeman 86, IK Norrköping FI
1:55.30
IK Norrköping FI
1:55.30
SB
  
Final C
1Christopher Svensson
1:53.62
IFK Helsingborg
1:53.62
PB
  
2André Kahlström
1:54.36
Hammarby IF
1:54.36
PB
  
3Martin Stjernlöf
1:54.46
Turebergs FK
1:54.46
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Abubaker Kaki
Abubaker Kaki 89, SUD
3:40.24
89SUD
3:40.24
  
2Leandro Oliveira
Leandro Oliveira 82, BRA
3:41.59
82BRA
3:41.59
  
3Abdallah Abdelgader
Abdallah Abdelgader 87, SUD
3:43.27
87SUD
3:43.27
  
4Niclas Sandells
Niclas Sandells 84, FIN
3:43.65
84FIN
3:43.65
  
5Olle Walleräng
3:46.74
Hammarby IF
3:46.74
SB
  
6Mikael Bergdahl
Mikael Bergdahl 83, FIN
3:48.46
83FIN
3:48.46
  
7John Laselle
3:48.63
Turebergs FK
3:48.63
  
8Erik Emilsson
3:48.83
Hammarby IF
3:48.83
  
9Joachim Brøndbo
Joachim Brøndbo 85, NOR
3:50.43
85NOR
3:50.43
  
10Philip Aagaard
Philip Aagaard 82, Spårvägen
3:51.53
Spårvägens FK
3:51.53
  
11Moses Kariuki
Moses Kariuki 88, KEN
3:52.01
88KEN
3:52.01
SB
  
12Johan Wallerstein
3:54.32
Malmö AI
3:54.32
  
Final B
1Johan Hydén
3:52.45
IK Akele
3:52.45
=PB
  
2Hans Kristian Fløystad
Hans Kristian Fløystad 89, NOR
3:53.33
89NOR
3:53.33
PB
  
3Jeppe Thomsen
3:53.68
Malmö AI
3:53.68
  
4Robin Leanderson
3:53.85
Malmö AI
3:53.85
=PB
  
5Jonas Leanderson
3:54.17
Malmö AI
3:54.17
PB
  
6Jörgen Johansson
3:55.20
Spårvägens FK
3:55.20
SB
  
7Fredrik Johansson
3:57.69
IFK Växjö
3:57.69
SB
  
M 110 m häck     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1David Hughes
David Hughes 84, GBR
13.96
84GBR
13.96
  
2Joakim Blaschke
14.39
Spårvägens FK
14.39
SB
  
3Christian SjöbergIF Göta
14.58
SB
  
4Josua GustafssonUllevi FK
14.66
SB
  
5Dennis Acson
14.76
Örgryte IS
14.76
SB
  
M Stav     


Final A

Final

1Alhaji Jeng
5.72
Örgryte IS
5.72
SB
  
2Jesper Fritz
5.62
Malmö AI
5.62
SB
  
3Richard Spiegelburg
Richard Spiegelburg 77, GER
5.42
77GER
5.42
  
4Rasmus Wejnold Jørgensen
Rasmus Wejnold Jørgensen 89, DEN
4.82
89DEN
4.82
  
Marcus LindhKA 2 IF
NH
  
Gustaf HultgrenÖrgryte IS
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Nicklas Wiberg
7.41
Kalmar SK
7.41
+0.7 PB
  
2Daniel Arnsten
Daniel Arnsten 82, Trångsviken
7.41
Trångsvikens IF
7.41
+0.6 SB
  
3Michel TornéusIFK Tumba
7.36
0.0
  
4David FrykholmMalmö AI
7.32
+1.0
  
5Erik Nordström
7.21
Hammarby IF
7.21
+1.2 SB
  
6Stefano Dacastello
Stefano Dacastello 80, ITA
7.14
80ITA
7.14
+0.6
  
7Björn Wilson
6.98
IK Orient
6.98
+0.2 SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Mattias Jons
69.81
Hässelby SK
69.81
  
2Stefan Kvist
65.29
Alvesta FI
65.29
PB
  
3Stellan KjellanderMalmö AI
58.86
SB
  
4Daniel Nyman
57.92
IFK Växjö
57.92
PB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Magnus ArvidssonKA 2 IF
79.02
  
2Daniel Ragnvaldsson
76.03
IFK Strömsund
76.03
  
3Jonas Lohse
75.78
Mölndals AIK
75.78
SB
  
4Ken Arai
Ken Arai 81, JPN
73.00
81JPN
73.00
  
5Viljo Toivanen
Viljo Toivanen 84, FIN
71.89
84FIN
71.89
  
6Felix Loretz
Felix Loretz 75, SUI
70.88
75SUI
70.88
  
7Lars Møller Laursen
Lars Møller Laursen 82, DEN
70.08
82DEN
70.08
  
Final B
1Nicklas Wiberg
70.91
Kalmar SK
70.91
  
2Andreas Wulff
68.02
IFK Växjö
68.02
SB
  
3Markus Hayden
64.42
Hässelby SK
64.42
SB
  
4Olof HanssonKA 2 IF
64.14
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +2.2

Final A

Final

Vind: +2.2
1Emma Rienas
11.69w
IF Göta
11.69w
  
2Lena Berntsson
11.71w
Ullevi FK
11.71w
  
3Nina Runvik
12.03w
Malmö AI
12.03w
  
4Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
12.16w
Råby-Rekarne FIF
12.16w
  
Final B
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1Isabelle EureniusUme FI
11.86w
  
2Caroline LundahlKA 2 IF
11.93w
  
3Louise KronlundFalu IK
12.07w
  
4Linnéa Collin
Linnéa Collin 89, Helsingborg
12.21w
IFK Helsingborg
12.21w
  
Final C
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Caroline Sandsjoe
12.12
IF Göta
12.12
SB
  
2Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
12.14
SB
  
3Elina Palmquist
12.27
Hagunda IF
12.27
PB
  
4Julia Tollin
12.32
Falu IK
12.32
SB
  
K 200 m     

Vind: -1.8

Final A

Final

Vind: -1.8
1Maria Gustafsson
Maria Gustafsson 88, Råby-Rekarne
24.59
Råby-Rekarne FIF
24.59
SB
  
2Emma Rienas
24.61
IF Göta
24.61
SB
  
3Julie Schmidt-Scherer
Julie Schmidt-Scherer 84, DEN
24.84
84DEN
24.84
SB
  
4Helene NordquistTäby IS
24.97
  
5Nina Runvik
25.17
Malmö AI
25.17
  
Final B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
25.14
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
25.17
KFUM Örebro
25.17
  
3Therése Bohlén-KinnUllevi FK
25.23
SB
  
4Pernilla TornemarkMalmö AI
25.31
SB
  
5Andrea Nybäck
25.37
IK Westmannia
25.37
  
Final C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Sandra Knezevic
25.17
Huddinge AIS
25.17
SB
  
2Marine Jonsson
25.27
IF Göta
25.27
SB
  
3Julia Tollin
25.81
Falu IK
25.81
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Sofia Öberg
2:07.30
IFK Lidingö
2:07.30
  
2Kajsa Haglund
2:08.38
Hässelby SK
2:08.38
  
3Magdalena Ottersten
2:09.87
Sävedalens AIK
2:09.87
SB
  
4Alvilde Maria Ossum
Alvilde Maria Ossum 82, NOR
2:09.98
82NOR
2:09.98
  
5Elin Wiik
Elin Wiik 85, Hässelby
2:10.60
Hässelby SK
2:10.60
SB
  
6Heidi Pappila
Heidi Pappila 89, FIN
2:11.18
89FIN
2:11.18
  
7Lisbeth Pedersen
Lisbeth Pedersen 75, NOR
2:11.66
75NOR
2:11.66
SB
  
8Josefine Koskinen
2:11.71
Enhörna IF
2:11.71
  
9Maria Jangsten
2:12.91
Sävedalens AIK
2:12.91
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Ulrika Johansson
4:18.36
Rånäs 4H
4:18.36
SB
  
2Ferhiwot Goshu
Ferhiwot Goshu 90, ETH
4:21.06
90ETH
4:21.06
  
3Yemachework Ghion
Yemachework Ghion , ETH
4:21.58
ETH
4:21.58
PB
  
4Saara Pekkarinen
Saara Pekkarinen 86, FIN
4:26.56
86FIN
4:26.56
SB
  
5Nathalie Rohlén
4:30.78
IFK Lidingö
4:30.78
  
6Therese SjöströmFalu IK
4:38.04
PB
  
7Mary Alenbratt
Mary Alenbratt 90, Kongahälla
4:39.01
Kongahälla AIK
4:39.01
SB
  
K 100 m häck     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Lena Berntsson
13.83
Ullevi FK
13.83
SB
  
2Jessica Samuelsson
13.93
Hässelby SK
13.93
PB
  
3Emma Tuvesson
Emma Tuvesson 91, Helsingborg
14.00
IFK Helsingborg
14.00
PB
  
4Emma Magnusson
14.09
IFK Växjö
14.09
PB
  
5Johanna Sjöström
14.30
Västerås FK
14.30
SB
  
6Johanna Riex
Johanna Riex 89, Eslövs AI
14.55
Eslövs AI
14.55
  
7Fatima Makakala
14.61
Hammarby IF
14.61
SB
  
Final B
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Moa Larsson
14.04
Ullevi FK
14.04
PB
  
2Marica Merkel JohanssonKa 2 IF
14.29
=PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Mona Jabir Ahmed
Mona Jabir Ahmed 87, SUD
57.76
87SUD
57.76
SB
  
2Ulrika Johansson
58.92
IFK Växjö
58.92
  
3Frida Persson
Frida Persson 89, Helsingborg
59.75
IFK Helsingborg
59.75
  
4Emilia Granqvist
Emilia Granqvist 90, Östersunds GIF
1:01.40
Östersunds GIF
1:01.40
  
5Rachel Nordtømme
Rachel Nordtømme 89, NOR
1:02.11
89NOR
1:02.11
  
Final B
1Louise Martin
1:02.00
Hässelby SK
1:02.00
  
2Caroline Enberg
1:02.73
Täby IS
1:02.73
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Stephanie Pywell
Stephanie Pywell 87, GBR
1.76
87GBR
1.76
  
2Angelica JohanssonÖrgryte IS
1.76
  
3Victoria DronsfieldIF Göta
1.76
  
3Ellen BjörklundIFK Lund
1.76
  
5Frida Brolin
Frida Brolin 85, Råby-Rekarne
1.71
Råby-Rekarne FIF
1.71
  
K Stav     


Final A

Final

1Petra Olsen
4.25
Malmö AI
4.25
PB NU20R
  
5 SWE F19 AT
2Hanna-Mia PerssonÖrgryte IS
4.15
=SB
  
3Lisa WälitaloKA 2 IF
3.80
=SB
  
4Michaela Meijer
3.60
Örgryte IS
3.60
=PB
  
5Sara Eriksson
3.60
Ullevi FK
3.60
  
6Nathalie Busk
3.60
Malmö AI
3.60
SB
  
7Malin Dahlström
Malin Dahlström 89, Göteborgs KIK
3.60
Göteborgs KIK
3.60
  
8Anna Nilson
3.60
Malmö AI
3.60
SB
  
9Hedvig Samuelsson
3.40
FI Kalmarsund
3.40
  
Cathrine Larsåsen
Cathrine Larsåsen 86, NOR
NH
86NOR
NH
  
K Längd     


Final A

Final

1Carolina KlüftIFK Växjö
6.61
+1.5 SB
  
2Olga Balayeva
Olga Balayeva 84, RUS
6.32
84RUS
6.32
+1.2
  
3Erica Jarder
6.23w
Väsby IK
6.23w
+3.4
  
4Jessica Samuelsson
6.19w
Hässelby SK
6.19w
+2.2
  
5Linda Berntsson
5.75
Mölndals AIK
5.75
+1.4 SB
  
6Malin Olsson
5.59w
Malmö AI
5.59w
+2.5
  
Final B
1Andrea Nybäck
5.78w
IK Westmannia
5.78w
+2.6
  
2Sofie AnderssonIF Kville
5.63w
+2.8
  
3Johanna FroodeIF Udd
5.57
+1.7 PB
  
4Josefin Svensson
5.53w
Hjortens SK
5.53w
+5.2
  
K Spjut     


Final A

Final

1Kirsi Ahonen
Kirsi Ahonen 76, FIN
56.90
76FIN
56.90
  
2Mikaela Ingberg
Mikaela Ingberg 74, FIN
55.06
74FIN
55.06
  
3Annika PeterssonGefle IF
54.15
SB
  
4Pauliina Laamanen
Pauliina Laamanen 84, FIN
52.68
84FIN
52.68
  
5Marléne LindströmUnunge IF
46.78
SB
  
6Maria L. Jensen
Maria L. Jensen 90, DEN
45.74
90DEN
45.74
  
Final B
1Sandra HöckerstrandHammarby IF
43.67
PB