Julia Nielsen

Född: 2 juni 2001

Ålder: 19 år 317 dagar

Förening:
 Göteborgs KIK
 15.11.2016–

Tidigare förening(ar):
Sävedalens AIK –14.11.2016

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
58.17
PB  St. Louis, MOSt. Louis, MO26.3.21
800 m (4)
2:10.31i
PB  Terre Haute, INTerre Haute, IN30.1.21
2:19.56i
  MVCCedar Falls, IAMVC, Cedar Falls, IA27.2.21
2:09.16i
PB  MVCCedar Falls, IAMVC, Cedar Falls, IA28.2.21
2:09.91
PB  Oxford, MSOxford, MS10.4.21
1500 m (1)
4:28.03
SB  Oxford, MSOxford, MS9.4.21

2020

800 m (5)
2:18.45i
SB  (20)BoråsBorås12.1.20
2:11.30
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:10.38
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
2:12.25
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
2:14.73
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1500 m (9)
4:47.09i
PB  (21)VäxjöVäxjö18.1.20
4:51.71i
  ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
4:47.49i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4:35.05
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.6.20
4:27.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
4:36.02
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4:35.53
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:31.14
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
4:30.89
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
1 mile (1)
4:48.15
PB (55) (11) Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3000 m (2)
DNFi
  UddevallaUddevalla4.1.20
12:01.10
SB  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
2000 m hinder (1)
7:24.54
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
4x800 m (1)
9:08.27
WL PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Göteborgs KIK
Julia Nielsen, Wilma Nielsen
Sandra Åberg, Emma Söderström
3x800 m (1)
7:07.00
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Göteborgs KIK
Sandra Åberg, Julia Nielsen, Wilma Nielsen,
3x1500 m (1)
14:25.08
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Göteborgs KIK
Julia Nielsen, Sandra Åberg, Wilma Nielsen,
1000 m stafett (1)
2:17.22
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S12.9.20
 Göteborgs KIK
Johanna Sjögren, Sandra Åberg
Julia Nielsen, Wilma Nielsen
4 km terräng (1)
14:49
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20
15 km terräng (1)
40:09
  LidingöLidingö26.9.20

2019

400 m (2)
59.67i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
59.70
SB  UddevallaUddevalla26.7.19
600 m (1)
1:36.75
PB  KungälvKungälv23.6.19
800 m (7)
2:17.34i
PB  (20)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
2:16.70
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:20.30
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
2:15.03
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
2:14.50
PB  (25)FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:15.95
  MölndalMölndal3.8.19
2:19.55
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (5)
4:52.54i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
4:50.55
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:46.64
PB  HelsingborgHelsingborg6.7.19
4:47.12
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
4:48.14
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
3000 m (1)
10:48.48
PB  SollentunaSollentuna7.6.19

2018

400 m (1)
1:01.22
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
300 m häck (1)
50.33
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18

2017

200 m (2)
27.58i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.16
27.25
PB  GävleGävle15.7.17+0.6
300 m (1)
43.22
SB  KungälvKungälv25.6.17
400 m (3)
1:00.63
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
1:00.25
PB  USMFalunUSM, Falun11.8.17
59.63
PB  USMFalunUSM, Falun12.8.17
800 m (2)
2:23.44
PB  GävleGävle15.7.17
2:24.39
  USMFalunUSM, Falun13.8.17
1500 m (1)
5:22.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.17
300 m häck (1)
49.47
PB  GävleGävle16.7.17

2016

300 m (2)
42.76
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
43.27
  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
400 m (2)
1:03.64i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.15
1:01.58
PB  LerumLerum22.6.16
800 m (2)
2:26.94
SB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.16
2:27.56
  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
1500 m (1)
5:13.13
SB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
2000 m (1)
7:26.07
SB  (52) Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
1500 m hinder (1)
5:47.72
SB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.16
300 m häck (1)
51.78
PB  GävleGävle17.7.16

2015

300 m (1)
44.09
PB  Göteborg/UGöteborg/U5.7.15
600 m (1)
1:42.58
PB  EnskedeEnskede12.8.15
800 m (1)
2:23.75
PB  LidköpingLidköping5.9.15
2000 m (1)
7:05.82
SB  (31) LidköpingLidköping6.9.15
1500 m hinder (1)
5:33.06
PB  LidköpingLidköping5.9.15

2014

800 m (3)
2:32.53i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.11.13
2:24.02i
PB  (24)UddevallaUddevalla16.3.14
2:25.30
PB  KungsbackaKungsbacka31.8.14
1500 m (1)
4:55.44
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.14
2000 m (1)
7:03.46
PB  (21) Stockholm/SStockholm/S23.8.14

2013

1500 m (1)
5:04.37
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.13

2012

1500 m (1)
5:10.92
PB  SävedalenSävedalen3.6.12

2011

1500 m (1)
5:37.02
PB  SävedalenSävedalen12.6.11

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247923.Eventname AS Eventeng, alltwat247923.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247923.Date),'.',MONTH(alltwat247923.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247923.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat247923 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247923.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247923.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247923.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat247923.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247923.Eventname AS Eventeng, alltwat247923.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247923.Date),'.',MONTH(alltwat247923.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247923.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat247923 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247923.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247923.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247923.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat247923.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat247923.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247923.Eventname AS Eventeng, alltwat247923.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247923.Date),'.',MONTH(alltwat247923.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247923.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat247923 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247923.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247923.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247923.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat247923.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat247923.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
27.25
Gävle15.7.17+0.6
Inne
27.58
Göteborg/FH18.12.16
300 m
Ute
42.76
Göteborg/U3.7.16
400 m
Ute
58.17
St. Louis, MO26.3.21
Inne
59.67
Växjö23.2.19
600 m
Ute
1:36.75
Kungälv23.6.19
800 m
Ute
2:09.91
Oxford, MS10.4.21
Inne
2:09.16
Cedar Falls, IA28.2.21
1500 m
Ute
4:27.58
Göteborg/S18.7.20
Inne
4:47.09
Växjö18.1.20
1 mile
Ute
4:48.15
Göteborg/S25.7.20
2000 m
Ute
7:03.46
Stockholm/S23.8.14
3000 m
Ute
10:48.48
Sollentuna7.6.19
1500 m hinder
Ute
5:33.06
Lidköping5.9.15
2000 m hinder
Ute
7:24.54
Linköping22.8.20
300 m häck
Ute
49.47
Gävle16.7.17
800 m
2:09.16i
1
MVCCedar Falls, IA28.2.21
2:09.91
7
B
Oxford, MS10.4.21
2:10.31i
2
Terre Haute, IN30.1.21
2:10.38
3
Göteborg/S10.7.20
2:11.30
5
Göteborg/S27.6.20
2:12.25
4
h2
SMUppsala15.8.20
2:14.50
4
B
Folksam GPVarberg15.7.19
2:14.73
3
19
JSMLinköping23.8.20
2:15.03
4
C
Karlstad3.7.19
2:15.95
3
Mölndal3.8.19
Visa/dölj alla resultat
2:16.70
3
19
VUSGöteborg/U28.6.19
2:17.34i
4
h2
ISMNorrköping16.2.19
2:18.45i
2
Borås12.1.20
2:19.55
3
19
JSMGöteborg/S11.8.19
2:19.56i
1
h3
MVCCedar Falls, IA27.2.21
2:20.30
1
B
VUSGöteborg/U30.6.19
2:23.44
1
B
Gävle15.7.17
2:23.75
8
14
Lidköping5.9.15
2:24.02i
1
13
Uddevalla16.3.14
2:24.39
6
16
NC-yFalun13.8.17
2:25.30
2
15
Kungsbacka31.8.14
2:26.94
8
B
Göteborg/U1.7.16
2:27.56
4
15
h2
NC-yVellinge5.8.16
2:32.53i
1
Göteborg/FH23.11.13
10-bästasnitt: 2:12.352
1500 m
4:27.58
6
Göteborg/S18.7.20
4:28.03
10
B
Oxford, MS9.4.21
4:30.89
3
19
JSMLinköping22.8.20
4:31.14
8
SMUppsala15.8.20
4:35.05
2
Göteborg/S15.6.20
4:35.53
4
h1
SMUppsala14.8.20
4:36.02
2
22
Söderhamn8.8.20
4:46.64
2
Helsingborg6.7.19
4:47.09i
2
Växjö18.1.20
4:47.12
4
19
JSMGöteborg/S10.8.19
Visa/dölj alla resultat
4:47.49i
6
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:48.14
10
SMKarlstad31.8.19
4:50.55
3
C
VUSGöteborg/U29.6.19
4:51.71i
9
ISMVäxjö23.2.20
4:52.54i
7
19
IJSMVäxjö24.2.19
4:55.44
4
Göteborg/U28.6.14
5:04.37
3
Göteborg/U29.6.13
5:10.92
2
12
Sävedalen3.6.12
5:13.13
1
15
Stockholm/S17.6.16
5:22.10i
6
Göteborg/FH5.2.17
5:37.02
9
13
Sävedalen12.6.11
10-bästasnitt: 4:36.509

Total results in database: 81
By event:
200 m:2
300 m:4
400 m:9
600 m:2
800 m:24
1500 m:21
1 mile:1
2000 m:3
3000 m:3
1500 m hinder:2
2000 m hinder:1
300 m häck:3
4x800 m:1
3x800 m:1
3x1500 m:1
1000 m stafett:1
4 km terräng:1
15 km terräng:1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
27.25
4
Gävle
15.7
 +0.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
27.58
2-17
Göteborg/FH
18.12
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
44.09
 2rC
Göteborg/U
5.7
 
2016
42.76
5rB
Göteborg/U
3.7
 
43.27
2h1-15
Vellinge
6.8
 
2017
43.22
 1rB
Kungälv
25.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:01.58
 2rC
Lerum
22.6
 
2017
59.63
 5-16
Falun
12.8
 
1:00.25
2h3-16
Falun
11.8
 
1:00.63
3h5-16
Uppsala
4.3
 
2018
1:01.22
 5-17
Huddinge
4.8
 
2019
59.70
 1
Uddevalla
26.7
 
2021
58.17
3rB
St. Louis, MO
26.3
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
1:03.64
 2
Göteborg/FH
5.12
 
2019
59.67
3h2-19
Växjö
23.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1:42.58
 3
Enskede
12.8
 
2019
1:36.75
3
Kungälv
23.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:25.30
 2-15
Kungsbacka
31.8
 
2015
2:23.75
 8-14
Lidköping
5.9
 
2016
2:26.94
 8rB
Göteborg/U
1.7
 
2:27.56
4h2-15
Vellinge
5.8
 
2017
2:23.44
 1rB
Gävle
15.7
 
2:24.39
6-16
Falun
13.8
 
2019
2:14.50
 4rB
Varberg
15.7
 
2:15.03
4rC
Karlstad
3.7
 
2:15.95
3
Mölndal
3.8
 
2:16.70
3-19
Göteborg/U
28.6
 
2:19.55
3 -19
Göteborg/S
11.8
 
2:20.30
1rB
Göteborg/U
30.6
 
2020
2:10.38
 3
Göteborg/S
10.7
 
2:11.30
5
Göteborg/S
27.6
 
2:12.25
4h2
Uppsala
15.8
 
2:14.73
3-19
Linköping
23.8
 
2021
2:09.91
7rB
Oxford, MS
10.4
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:24.02
 1-13
Uddevalla
16.3
 
2:32.53
1
Göteborg/FH
23.11
 
2019
2:17.34
 4h2
Norrköping
16.2
 
2020
2:18.45
 2
Borås
12.1
 
2021
2:09.16
1
Cedar Falls, IA
28.2
 
2:10.31
2
Terre Haute, IN
30.1
 
2:19.56
1h3
Cedar Falls, IA
27.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
5:37.02
 9-13
Sävedalen
12.6
 
2012
5:10.92
 2-12
Sävedalen
3.6
 
2013
5:04.37
 3
Göteborg/U
29.6
 
2014
4:55.44
 4
Göteborg/U
28.6
 
2016
5:13.13
 1-15
Stockholm/S
17.6
 
2019
4:46.64
 2
Helsingborg
6.7
 
4:47.12
4 -19
Göteborg/S
10.8
 
4:48.14
10
Karlstad
31.8
 
4:50.55
3rC
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:27.58
6
Göteborg/S
18.7
 
4:30.89
3-19
Linköping
22.8
 
4:31.14
8
Uppsala
15.8
 
4:35.05
2
Göteborg/S
15.6
 
4:35.53
4h1
Uppsala
14.8
 
4:36.02
2-22
Söderhamn
8.8
 
2021
4:28.03
 10rB
Oxford, MS
9.4
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5:22.10
 6
Göteborg/FH
5.2
 
2019
4:52.54
 7-19
Växjö
24.2
 
2020
4:47.09
2
Växjö
18.1
 
4:47.49
6-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:51.71
9
Växjö
23.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:48.15
2
Göteborg/S
25.7
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
7:03.46
6-13
Stockholm/S
23.8
 
2015
7:05.82
 7-14
Lidköping
6.9
 
2016
7:26.07
 1rB
Göteborg/U
3.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10:48.48
1
Sollentuna
7.6
 
2020
12:01.10
 4-19
Linköping
23.8
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5:33.06
3-14
Lidköping
5.9
 
2016
5:47.72
 1-17
Göteborg/U
1.7
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7:24.54
2-19
Linköping
22.8
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
51.78
 7-15
Gävle
17.7
 
2017
49.47
6-17
Gävle
16.7
 
2018
50.33
 1rD-17
Göteborg/U
29.6
 
Ute
800 m
SM 2020
4
h2
2:12.25
1500 m
SM 2019 10
4:48.14
SM 2020 8
4:31.14
4
h1
4:35.53
4x800 m
SM 2020 1
9:08.27
3x1500 m
SM 2020 3
14:25.08
Inne
800 m
ISM 2019
4
h2
2:17.34
1500 m
ISM 2020 9
4:51.71

Junior-ungdom
Ute
400 m
USM 2018 5
17
1:01.22
800 m
JSM 2019 3
19
2:19.55
JSM 2020 3
19
2:14.73
1500 m
JSM 2019 4
19
4:47.12
JSM 2020 3
19
4:30.89
3000 m
JSM 2020 4
19
12:01.10
2000 m hinder
JSM 2020 2
19
7:24.54
1000 m stafett
JSM 2020 1
19
2:17.22
3x800 m
JSM 2020 1
19
7:07.00
4 km terräng
JSM 2020 3
19
14:49
Inne
400 m
IJSM 2019
3
19
h2
59.67
1500 m
IJSM 2019 7
19
4:52.54
IJSM 2020 6
19
4:47.49