Melina Lidberg

Född: 1 maj 2005

Ålder: 17 år 151 dagar

Förening:
Bromma IF
12.7.2020–
Tidigare förening(ar):

Hammarby IF –11.7.2020
Förening:
 Bromma IF
 12.7.2020–

Tidigare förening(ar):
Hammarby IF –11.7.2020

  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

Längd (2)
5.77i
PB  (55) UppsalaUppsala6.2.22
 
5.535.375.455.55X5.77
5.22i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
 
5.22
Tresteg (8)
12.57i
PB  HuddingeHuddinge29.1.22
 
12.5312.57X12.3112.3712.45
12.91i
PB  (18) (5) UppsalaUppsala4.2.22
 
X12.61X12.53X12.91
12.69i
  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
 
12.6912.6112.3412.10X12.16
12.69i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå5.3.22
 
X12.69
12.10
SB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22-0.2
 
11.95
+0.3
12.10
-0.2
11.85
+1.5
11.96
-0.7
X
+1.2
11.96
+0.9
12.09
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR4.7.22+1.1
 
12.09
+1.1
12.08
+0.6
11.97
+1.6
12.31w
  UppsalaUppsala13.8.22+2.2
 
12.10
+2.2
12.13
+2.2
X
+2.8
12.31
+2.2
12.07
  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.220.0
 
11.69
+0.9
11.24
+1.4
11.71
+1.0
11.79
+1.1
12.07
0.0
12.07
+1.0

2021

100 m (5)
13.07
PB  EnskedeEnskede5.6.210.0
13.17
  HuddingeHuddinge12.6.21-0.3
13.35
  HuddingeHuddinge12.6.21-0.8
13.18
  EnskedeEnskede3.7.21-0.5
13.30
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21-0.3
200 m (1)
27.37
PB  EnskedeEnskede5.6.21-1.1
Längd (7)
5.43
PB  SpångaSpånga20.5.21+1.8
 
5.03
+1.3
5.23
+1.8
5.24
+1.4
5.22
+2.0
5.40
+2.0
5.43
+1.8
5.24
  HuddingeHuddinge12.6.21+1.2
 
5.22
+1.7
5.24
+1.2
X
+1.7
X
+2.3
5.16
+0.6
5.06
+1.8
5.43w
  SpångaSpånga1.7.21+2.5
 
5.45
+2.5
5.30
+2.7
X5.43
+4.1
XX
5.32
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.9
5.39
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.210.0
5.29
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+1.0
 
5.01
+1.4
X
+1.6
5.29
+1.0
5.43
=PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.8
5.50w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+2.7
 
5.32
+2.2
5.42
+4.0
5.43
+1.8
X
+4.9
X
+5.1
5.50
+2.7
Tresteg (5)
11.74
PB  HässelbyHässelby30.5.21+0.4
 
11.74
+0.4
11.44
+1.3
11.45
-0.8
11.49
+1.4
11.66
+1.4
X
12.06
PB  HuddingeHuddinge13.6.21+0.4
12.14w
  HuddingeHuddinge13.6.21+2.3
 
11.51
-0.2
X
+0.4
12.06
+0.4
X
+2.5
12.14
+2.3
X
+1.0
12.16
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21+0.4
12.56
PB  (30) USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+1.5
 
12.23
+2.1
11.96
+2.6
X
+2.7
12.56
+1.5
X
+1.6
X
+2.7
11.85
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21-1.9
 
X
-1.0
11.73
-1.1
11.81
+0.3
11.80
-0.6
11.54
-0.3
11.85
-1.9
4x100 m (2)
50.73
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Bromma IF
Melina Lidberg, Ophelia Viirman
Mellanie Neudinger Nellmer, Vera Lindblad
50.14
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Bromma IF
Melina Lidberg, Ophelia Viirman
Mellanie Neudinger Nellmer, Vera Lindblad
1000 m stafett (2)
2:23.99
  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Bromma IF
Melina Lidberg, Ophelia Viirman
Mellanie Neudinger Nellmer, Vera Lindblad
2:23.73
  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Bromma IF
Melina Lidberg, Ophelia Viirman
Mellanie Neudinger Nellmer, Vera Lindblad

2020

80 m (1)
11.24
PB  SpångaSpånga9.7.20-0.8
Längd (7)
4.79i
SB  UppsalaUppsala9.2.20
4.93i
SB  SätraSätra15.2.20
5.00
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.20+1.1
 
X
+2.7
4.71
-2.1
4.96
-0.4
4.91
+0.3
5.00
+1.1
4.90
-0.6
5.17
PB  SpångaSpånga9.7.20+1.3
 
5.13
+1.1
5.17
+1.3
5.08
+1.7
5.14
+2.2
4.76
+2.4
4.92
+0.2
4.93
  UppsalaUppsala11.8.20+0.1
 
4.93
+0.1
2.93
+1.6
4.47
+0.1
4.64
+0.6
5.16
  SollentunaSollentuna5.9.20+1.9
 
5.11
+2.0
5.16
+1.9
5.09
+2.9
4.72
  Stockholm/SStockholm/S6.9.200.0
 
4.53
0.0
4.72
+0.1
4.63
-0.1
4.53
-0.2
4.70
-1.3
4.72
0.0
Tresteg (9)
10.45i
SB  ÖrebroÖrebro8.12.19
 
10.45XX
11.30i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
10.71i
  UppsalaUppsala8.2.20
10.77i
  SätraSätra16.2.20
11.12i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
 
10.9011.1210.94XXX
11.18
PB  SpångaSpånga18.6.20+0.9
 
10.75
+0.8
11.18
+0.9
11.01
+1.0
X10.71
+0.8
10.97
-0.2
11.06
  EskilstunaEskilstuna28.6.200.0
 
X
+0.7
10.95
+1.2
10.69
+1.1
10.54
-0.9
11.06
0.0
10.87
-0.3
11.27
PB  UppsalaUppsala11.8.20+1.1
11.40
=PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna23.8.20+1.8
11.50w
  USMSollentunaUSM, Sollentuna23.8.20+2.2
 
X
+3.5
X
-0.7
11.27
+1.8
11.18
-0.4
11.40
+1.8
11.50
+2.2
Kula (3.0 kg) (1)
8.13
PB  SollentunaSollentuna5.9.20
 
8.137.797.60
Spjut (500 g) (1)
18.01
PB  SollentunaSollentuna5.9.20

2019

Längd (1)
5.10i
PB  SätraSätra10.2.19
Tresteg (1)
11.28i
PB  ÖrebroÖrebro17.3.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

100 m
Ute
13.07
Enskede5.6.210.0
200 m
Ute
27.37
Enskede5.6.21-1.1
Längd
Ute
5.43
Spånga20.5.21+1.8
Inne
5.77
Uppsala6.2.22
Tresteg
Ute
12.56
Norrköping15.8.21+1.5
Inne
12.91
Uppsala4.2.22

Junior-ungdom
80 m
Ute
11.24
Spånga9.7.20-0.8
Kula (3.0 kg)
Ute
8.13
Sollentuna5.9.20
Spjut (500 g)
Ute
18.01
Sollentuna5.9.20
Längd
5.77i
1
17
Uppsala6.2.22
5.43
2
19
Spånga20.5.21+1.8
5.43
+
16
USMNorrköping14.8.21+1.8
5.39
10
17
VUSGöteborg/U10.7.210.0
5.32
6
17
Q
VUSGöteborg/U10.7.21+0.9
5.29
3
16
Q
USMNorrköping13.8.21+1.0
5.24
2
16
Huddinge12.6.21+1.2
5.22i
9
17
IUSMSkellefteå6.3.22
5.17
3
15
Spånga9.7.20+1.3
5.16
5
15
Sollentuna5.9.20+1.9
Visa/dölj alla resultat
5.10i
1
14
Sätra10.2.19
5.00
2
15
Eskilstuna27.6.20+1.1
4.93i
5
15
Sätra15.2.20
4.93
4
15
Uppsala11.8.20+0.1
4.79i
6
15
Uppsala9.2.20
4.72
4
15
Stockholm/S6.9.200.0
10-bästasnitt: 5.342
Tresteg
12.91i
1
Uppsala4.2.22
12.69i
3
ISMVäxjö27.2.22
12.69i
1
17
IUSMSkellefteå5.3.22
12.57i
1
Huddinge29.1.22
12.56
1
16
USMNorrköping15.8.21+1.5
12.16
1
17
VUSGöteborg/U11.7.21+0.4
12.10
1
17
Göteborg/U19.6.22-0.2
12.09
17
17
Q
UEMJerusalem, ISR4.7.22+1.1
12.07
3
17
USMSollentuna26.8.220.0
12.06
+
16
Huddinge13.6.21+0.4
Visa/dölj alla resultat
11.85
3
17
vFINStockholm/S4.9.21-1.9
11.74
1
19
Hässelby30.5.21+0.4
11.40
+
15
USMSollentuna23.8.20+1.8
11.30i
1
15
Västerås19.1.20
11.28i
1
14
Örebro17.3.19
11.27
1
15
Uppsala11.8.20+1.1
11.18
1
17
Spånga18.6.20+0.9
11.12i
3
15
IUSMÖrebro7.3.20
11.06
2
15
Eskilstuna28.6.200.0
10.77i
1
15
Sätra16.2.20
10.71i
2
15
Uppsala8.2.20
10.45i
1
15
Örebro8.12.19
10-bästasnitt: 12.39

Total results in database: 56
By event:
80 m:1
100 m:5
200 m:1
Längd:18
Tresteg:25
Kula (3.0 kg):1
Spjut (500 g):1
4x100 m:2
1000 m stafett:2
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
13.07
6
Enskede
5.6
 0.0
13.17
2h3-16
Huddinge
12.6
-0.3
13.18
4
Enskede
3.7
-0.5
13.30
7h3-17
Göteborg/U
11.7
-0.3
13.35
4-16
Huddinge
12.6
-0.8
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
27.37
1rC
Enskede
5.6
-1.1
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5.17
 3-15
Spånga
9.7
 +1.3
5.16
5-15
Sollentuna
5.9
 +1.9
5.00
2-15
Eskilstuna
27.6
 +1.1
4.93
4-15
Uppsala
11.8
 +0.1
4.72
4-15
Stockholm/S
6.9
 0.0
2021
5.43
2-19
Spånga
20.5
 +1.8
5.43
--16
Norrköping
14.8
 +1.8
5.39
10-17
Göteborg/U
10.7
 0.0
5.32
6q-17
Göteborg/U
10.7
 +0.9
5.29
3q-16
Norrköping
13.8
 +1.0
5.24
2-16
Huddinge
12.6
 +1.2
5.50w
 2-16
Norrköping
14.8
 +2.7
5.43w
 3-19
Spånga
1.7
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5.10
 1-14
Sätra
10.2
 
2020
4.93
 5-15
Sätra
15.2
 
4.79
6-15
Uppsala
9.2
 
2022
5.77
1-17
Uppsala
6.2
 
5.22
9-17
Skellefteå
6.3
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.40
 --15
Sollentuna
23.8
 +1.8
11.27
1-15
Uppsala
11.8
 +1.1
11.18
1-17
Spånga
18.6
 +0.9
11.06
2-15
Eskilstuna
28.6
 0.0
11.50w
 3-15
Sollentuna
23.8
 +2.2
2021
12.56
1-16
Norrköping
15.8
 +1.5
12.16
1-17
Göteborg/U
11.7
 +0.4
12.06
--16
Huddinge
13.6
 +0.4
11.85
3-17
Stockholm/S
4.9
-1.9
11.74
1-19
Hässelby
30.5
 +0.4
12.14w
 1-16
Huddinge
13.6
 +2.3
2022
12.10
 1-17
Göteborg/U
19.6
-0.2
12.09
17q-17
Jerusalem, ISR
4.7
 +1.1
12.07
3-17
Sollentuna
26.8
 0.0
12.31w
 1-17
Uppsala
13.8
 +2.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
11.28
 1-14
Örebro
17.3
 
2020
11.30
 1-15
Västerås
19.1
 
11.12
3-15
Örebro
7.3
 
10.77
1-15
Sätra
16.2
 
10.71
2-15
Uppsala
8.2
 
10.45
1-15
Örebro
8.12
 
2022
12.91
1
Uppsala
4.2
 
12.69
3
Växjö
27.2
 
12.69
1-17
Skellefteå
5.3
 
12.57
1
Huddinge
29.1
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.24
3rB-15
Spånga
9.7
-0.8
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
8.13
10-15
Sollentuna
5.9
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.01
14-15
Sollentuna
5.9
 

Inne
Tresteg
ISM 2022 3
12.69

Junior-ungdom
Ute
Längd
USM 2021 2
16
5.50w
3
16
Q
5.29
Tresteg
USM 2020 3
15
11.50w
USM 2021 1
16
12.56
USM 2022 3
17
12.07
4x100 m
USM 2021 5
17
50.14
2
17
h1
50.73
1000 m stafett
USM 2021 5
17
2:23.73
2
17
h2
2:23.99
Inne
Längd
IUSM 2022 9
17
5.22
Tresteg
IUSM 2020 3
15
11.12
IUSM 2022 1
17
12.69

Junior-ungdom
Ute
Tresteg
UEM 2022 17
17
17
Q
12.09