Förening:
Mölndals AIK

Amanda Ehrnborg

Född: 17 juli 2004

Ålder: 17 år 183 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (2)
8.21i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
8.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
400 m (2)
1:02.41i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.21
1:01.28i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22

2021

100 m (4)
13.42
PB  MölndalMölndal22.5.21+1.7
13.60
  Göteborg/SGöteborg/S29.5.210.0
13.67
  LerumLerum5.9.21-0.2
13.58
  LerumLerum5.9.210.0
200 m (2)
28.73
PB  MölndalMölndal22.5.21+0.6
28.44
PB  Göteborg/SGöteborg/S19.6.21+0.5
300 m (2)
44.54
PB  Göteborg/SGöteborg/S29.5.21
43.95
PB  LerumLerum5.9.21
400 m (4)
1:01.76mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.6.21
1:02.50
  MölndalMölndal10.6.21
1:02.88
  MölndalMölndal7.8.21
1:02.60
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
1000 m stafett (2)
2:24.48
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Ane Torine Iversen, Elin Molinder
Tilda Wahlén, Amanda Ehrnborg
2:24.89
  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Elin Molinder, Ella Borg
Tilda Wahlén, Amanda Ehrnborg

2020

60 m (9)
8.58i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.11.19
8.48i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
8.41i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
8.28i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
8.28i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
8.44i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
8.35i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
8.30i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
8.36i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
100 m (1)
14.07
PB  Göteborg/SGöteborg/S4.7.200.0
200 m (3)
28.41i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.11.19
28.24i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
28.46i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
400 m (7)
1:03.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
1:02.06i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
1:03.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
1:02.55i
  VäxjöVäxjö18.1.20
1:03.76i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
1:03.08
PB  UddevallaUddevalla30.6.20
1:05.06
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
800 m (1)
2:30.79
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
4x100 m (2)
51.61
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
Elin Molinder, Tilda Wahlén
Emilia Åström, Amanda Ehrnborg
51.58
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
Elin Molinder, Tilda Wahlén
Emilia Åström, Amanda Ehrnborg
Medley relay (1)
2:26.62
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Elin Molinder, Tilda Wahlén
Wilma Holmén, Amanda Ehrnborg

2019

80 m (1)
11.35
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-0.5
800 m (2)
2:34.52
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:32.92
PB  MölndalMölndal3.8.19
4x80 m (1)
41.53
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Ane Torine Iversen, Tilda Wahlén
Amanda Ehrnborg, Olivia Amberntsson
3x800 m (1)
7:54.86
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK

2018

60 m (3)
9.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
9.00i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
9.15i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
200 m (1)
32.29i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
Längd (1)
4.17i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.15
Göteborg/FH15.1.22
100 m
Ute
13.42
Mölndal22.5.21+1.7
200 m
Ute
28.44
Göteborg/S19.6.21+0.5
Inne
28.24
Göteborg/FH2.2.20
300 m
Ute
43.95
Lerum5.9.21
400 m
Ute
1:01.76mx
Göteborg/S5.6.21
Inne
1:01.28
Göteborg/FH15.1.22
800 m
Ute
2:30.79
Göteborg/S27.6.20
60 m
8.15i
3
B
Göteborg/FH15.1.22
8.21i
8
h1
Göteborg/FH15.1.22
8.28i
3
17
h3
Växjö18.1.20
8.28i
3
17
h2
Göteborg/FH1.2.20
8.30i
6
17
B
Göteborg/FH22.2.20
8.35i
5
17
h2
Göteborg/FH22.2.20
8.36i
6
16
h1
IUSMÖrebro8.3.20
8.41i
5
16
B
Göteborg/FH1.12.19
8.44i
3
C
Göteborg/FH8.2.20
8.48i
3
16
h4
Göteborg/FH1.12.19
Visa/dölj alla resultat
8.58i
6
Göteborg/FH16.11.19
9.00i
4
14
h3
Göteborg/FH4.2.18
9.15i
8
14
B
Göteborg/FH4.2.18
9.31i
4
14
h1
Göteborg/FH13.1.18
10-bästasnitt: 8.326
400 m
1:01.28i
3
Göteborg/FH15.1.22
1:02.06i
2
17
Göteborg/FH15.12.19
1:02.41i
2
Göteborg/FH4.12.21
1:02.50
4
Mölndal10.6.21
1:02.55i
4
17
B
Växjö18.1.20
1:02.60
5
17
h1
USMNorrköping13.8.21
1:02.88
4
Mölndal7.8.21
1:03.08
3
Uddevalla30.6.20
1:03.69i
1
17
Göteborg/FH11.1.20
1:03.71i
1
16
Göteborg/FH30.11.19
Visa/dölj alla resultat
1:03.76i
2
16
h4
IUSMÖrebro7.3.20
1:05.06
6
16
B
USMNorrköping30.8.20
10-bästasnitt: 1:02.676

Total results in database: 52
By event:
60 m:14
80 m:1
100 m:5
200 m:6
300 m:2
400 m:13
800 m:3
Längd:1
4x100 m:2
4x80 m:1
3x800 m:1
Medley relay:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9.00
 4h3-14
Göteborg/FH
4.2
 
9.15
8rB-14
Göteborg/FH
4.2
 
9.31
4h1-14
Göteborg/FH
13.1
 
2020
8.28
 3h3-17
Växjö
18.1
 
8.28
3h2-17
Göteborg/FH
1.2
 
8.30
6rB-17
Göteborg/FH
22.2
 
8.35
5h2-17
Göteborg/FH
22.2
 
8.36
6h1-16
Örebro
8.3
 
8.41
5rB-16
Göteborg/FH
1.12
 
8.44
3rC
Göteborg/FH
8.2
 
8.48
3h4-16
Göteborg/FH
1.12
 
8.58
6
Göteborg/FH
16.11
 
2022
8.15
3rB
Göteborg/FH
15.1
 
8.21
8h1
Göteborg/FH
15.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
14.07
 5rB
Göteborg/S
4.7
 0.0
2021
13.42
8
Mölndal
22.5
 +1.7
13.58
1-17
Lerum
5.9
 0.0
13.60
3-22
Göteborg/S
29.5
 0.0
13.67
2h1-17
Lerum
5.9
-0.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
28.44
5
Göteborg/S
19.6
 +0.5
28.73
4
Mölndal
22.5
 +0.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
32.29
 3rC-14
Göteborg/FH
13.1
 
2020
28.24
2rC-17
Göteborg/FH
2.2
 
28.41
2
Göteborg/FH
17.11
 
28.46
2rE
Göteborg/FH
8.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
43.95
3
Lerum
5.9
 
44.54
3-17
Göteborg/S
29.5
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1:03.08
 3
Uddevalla
30.6
 
1:05.06
6rB-16
Norrköping
30.8
 
2021
1:02.50
4
Mölndal
10.6
 
1:02.60
5h1-17
Norrköping
13.8
 
1:02.88
4
Mölndal
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:02.06
 2-17
Göteborg/FH
15.12
 
1:02.55
4rB-17
Växjö
18.1
 
1:03.69
1-17
Göteborg/FH
11.1
 
1:03.71
1-16
Göteborg/FH
30.11
 
1:03.76
2h4-16
Örebro
7.3
 
2022
1:01.28
3
Göteborg/FH
15.1
 
1:02.41
2
Göteborg/FH
4.12
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:32.92
 3-15
Mölndal
3.8
 
2:34.52
5rC-15
Göteborg/U
28.6
 
2020
2:30.79
3-17
Göteborg/S
27.6
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.17
17-14
Göteborg/FH
4.2
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
11.35
5h4-15
Göteborg/U
29.6
-0.5

Ute
4x100 m
USM 2020 7
17
51.58
1000 m stafett
USM 2021 7
17
2:24.89
3x800 m
USM 2019 14
15
7:54.86
400 m
USM 2020 6
16
B
1:05.06
USM 2021
5
17
h1
1:02.60
4x80 m
USM 2019
4
15
h2
41.53
4x100 m
USM 2020
2
17
h2
51.61
Medley relay
USM 2020
3
17
h2
2:26.62
1000 m stafett
USM 2021
3
17
h2
2:24.48
Inne
60 m
IUSM 2020
6
16
h1
8.36
400 m
IUSM 2020
2
16
h4
1:03.76