Nike Isaksson

Född: 7 augusti 2004

Ålder: 16 år 352 dagar

Förening:
 IFK Lidingö
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2020

100 m (7)
12.48
PB  SollentunaSollentuna5.7.20+1.0
12.29
PB  SpångaSpånga9.7.20+1.2
12.35
  EskilstunaEskilstuna23.7.20+0.2
12.14w
  EskilstunaEskilstuna23.7.20+3.5
12.40
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20+0.9
12.46
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.200.0
Okända vindförhållanden:
12.47
  HuddingeHuddinge26.9.20
200 m (8)
25.85
SB  LidingöLidingö23.5.20+1.7
25.50
PB  SpångaSpånga9.7.20-1.1
25.09
PB  EskilstunaEskilstuna16.7.20+1.9
25.20
  EskilstunaEskilstuna16.7.20+1.5
25.47
  HuddingeHuddinge25.7.20-1.7
26.02
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20-1.2
25.12
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20-1.2
25.28
  HuddingeHuddinge27.9.20-0.8
400 m (6)
57.92i
PB  (22)HuddingeHuddinge24.1.20
57.76i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
56.85i
PB  (55) IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
55.80
PB  (67) EskilstunaEskilstuna30.7.20
57.76
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
57.50
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
800 m (1)
2:18.53
PB  Stockholm/SStockholm/S6.9.20
3x800 m (2)
7:09.46
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Lidingö
Victoria Psilander, Estelle Strand
Nike Isaksson,,
7:15.78
  HuddingeHuddinge16.9.20
 IFK Lidingö
1000 m stafett (2)
2:19.80
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Lidingö
Tyra Tunander Cedrenius, Edda Chin Nygårds
Estelle Strand, Nike Isaksson
2:18.28
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Lidingö
Tyra Tunander Cedrenius, Edda Chin Nygårds
Estelle Strand, Nike Isaksson

2019

60 m (1)
8.18i
PB  NyköpingNyköping23.3.19
80 m (4)
10.33
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19+1.1
10.44
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19+0.7
10.71
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-1.6
10.25
PB  HallsbergHallsberg21.9.19+1.2
100 m (1)
12.78
PB  HuddingeHuddinge28.7.19+1.0
200 m (4)
26.13i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
26.11i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
26.29
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-0.4
25.59
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19+1.0
300 m (4)
40.42
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
40.03
PB  VästeråsVästerås4.8.19
41.49
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
40.30
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
800 m (1)
2:27.28
SB  TäbyTäby25.8.19
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
13.07
PB  TäbyTäby24.8.19+1.2
Längd (1)
4.90
PB  Stockholm/SStockholm/S8.9.19+0.3
Kula (3.0 kg) (1)
10.19i
PB  NyköpingNyköping23.3.19
Slägga (3.0 kg) (1)
32.89
SB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 
X32.7932.89X
Sexkamp (F15) (1)
3.340
PB  USMVarbergUSM, Varberg15.9.19
33.46      
      
33.46
4x100 m (1)
49.11
SB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 IFK Lidingö
Tyra Tunander Cedrenius, Nike Isaksson
Elisabeth Hvalgren, Edda Chin Nygårds

2018

200 m (1)
27.04
SB  NynäshamnNynäshamn2.9.18+1.8
300 m (1)
42.45mx
PB  LidingöLidingö19.9.18
400 m (1)
1:00.31
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.18
Slägga (3.0 kg) (1)
33.02
PB  LidingöLidingö24.10.18

2017

80 m (1)
10.88
PB  SätraSätra6.6.17-0.7
200 m (1)
26.68
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.17+0.8
300 m (2)
43.22i
PB  SätraSätra11.12.16
42.71
PB  VästeråsVästerås6.8.17
600 m (1)
1:42.65
PB  EnskedeEnskede8.8.17
800 m (1)
2:26.56
PB  Stockholm/SStockholm/S18.6.17
Tresteg (1)
10.26
PB  LidingöLidingö24.6.17+0.3
Spjut (500 g) (1)
26.32
PB  TäbyTäby3.9.17

2016

300 m (1)
44.31
PB  VästeråsVästerås31.7.16
400 m (1)
1:03.24
PB  LidingöLidingö11.6.16
800 m (1)
2:34.13i
PB  SätraSätra13.12.15

2015

400 m (1)
1:05.01
PB  LidingöLidingö16.9.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247919.Eventname AS Eventeng, alltwat247919.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247919.Date),'.',MONTH(alltwat247919.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247919.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat247919 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247919.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247919.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247919.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat247919.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247919.Eventname AS Eventeng, alltwat247919.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247919.Date),'.',MONTH(alltwat247919.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247919.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat247919 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247919.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247919.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247919.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat247919.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat247919.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat247919.Eventname AS Eventeng, alltwat247919.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat247919.Date),'.',MONTH(alltwat247919.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat247919.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat247919 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat247919.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat247919.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat247919.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat247919.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat247919.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.18
Nyköping23.3.19
100 m
Ute
12.29
Spånga9.7.20+1.2
200 m
Ute
25.09
Eskilstuna16.7.20+1.9
Inne
26.11
Västerås9.3.19
300 m
Ute
40.03
Västerås4.8.19
Inne
43.22
Sätra11.12.16
400 m
Ute
55.80
Eskilstuna30.7.20
Inne
56.85
Örebro8.3.20
600 m
Ute
1:42.65
Enskede8.8.17
800 m
Ute
2:18.53
Stockholm/S6.9.20
Inne
2:34.13
Sätra13.12.15
Längd
Ute
4.90
Stockholm/S8.9.19+0.3
Tresteg
Ute
10.26
Lidingö24.6.17+0.3

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.25
Hallsberg21.9.19+1.2
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
13.07
Täby24.8.19+1.2
Kula (3.0 kg)
Inne
10.19
Nyköping23.3.19
Slägga (3.0 kg)
Ute
33.02
Lidingö24.10.18
200 m
25.09
2
h1
Eskilstuna16.7.20+1.9
25.12
2
16
USMNorrköping29.8.20-1.2
25.20
4
Eskilstuna16.7.20+1.5
25.28
1
17
Huddinge27.9.20-0.8
25.47
1
B
Huddinge25.7.20-1.7
25.50
1
19
Spånga9.7.20-1.1
25.59
2
17
A
Lag-SMUppsala18.8.19+1.0
25.85
1
18
Lidingö23.5.20+1.7
26.02
2
16
h1
USMNorrköping29.8.20-1.2
26.11i
3
15
r2
IUSMVästerås9.3.19
Visa/dölj alla resultat
26.13i
1
15
h5
IUSMVästerås9.3.19
26.29
3
E
VUSGöteborg/U30.6.19-0.4
26.68
3
Göteborg/U2.7.17+0.8
27.04
1
Nynäshamn2.9.18+1.8
10-bästasnitt: 25.523

Total results in database: 63
By event:
60 m:1
80 m:5
100 m:8
200 m:14
300 m:8
400 m:9
600 m:1
800 m:4
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Längd:1
Tresteg:1
Kula (3.0 kg):1
Slägga (3.0 kg):2
Spjut (500 g):1
Sexkamp (F15):1
4x100 m:1
3x800 m:2
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8.18
2-15
Nyköping
23.3
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.78
 1h1
Huddinge
28.7
 +1.0
2020
12.29
1-19
Spånga
9.7
 +1.2
12.35
2h1
Eskilstuna
23.7
 +0.2
12.40
2h2-16
Norrköping
30.8
 +0.9
12.46
4-16
Norrköping
30.8
 0.0
12.48
3
Sollentuna
5.7
 +1.0
12.14w
 2
Eskilstuna
23.7
 +3.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
26.68
 3
Göteborg/U
2.7
 +0.8
2018
27.04
 1
Nynäshamn
2.9
 +1.8
2019
25.59
 2rA-17
Uppsala
18.8
 +1.0
26.29
3rE
Göteborg/U
30.6
-0.4
2020
25.09
2h1
Eskilstuna
16.7
 +1.9
25.12
2-16
Norrköping
29.8
-1.2
25.20
4
Eskilstuna
16.7
 +1.5
25.28
1-17
Huddinge
27.9
-0.8
25.47
1rB
Huddinge
25.7
-1.7
25.50
1-19
Spånga
9.7
-1.1
25.85
1-18
Lidingö
23.5
 +1.7
26.02
2h1-16
Norrköping
29.8
-1.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
26.11
3r2-15
Västerås
9.3
 
26.13
1h5-15
Västerås
9.3
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
44.31
 1-14
Västerås
31.7
 
2017
42.71
 1
Västerås
6.8
 
2019
40.03
1-15
Västerås
4.8
 
40.30
2-15
Trollhättan
10.8
 
40.42
4-15
Göteborg/U
30.6
 
41.49
1h2-15
Trollhättan
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
43.22
1
Sätra
11.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1:05.01
 1
Lidingö
16.9
 
2016
1:03.24
 1-12
Lidingö
11.6
 
2018
1:00.31
 2
Stockholm/S
9.9
 
2020
55.80
2
Eskilstuna
30.7
 
57.50
2-16
Norrköping
30.8
 
57.76
4-22
Söderhamn
8.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
56.85
2-16
Örebro
8.3
 
57.76
1h1-16
Örebro
7.3
 
57.92
2
Huddinge
24.1
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:42.65
5
Enskede
8.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:26.56
 4-14
Stockholm/S
18.6
 
2019
2:27.28
 -15
Täby
25.8
 
2020
2:18.53
1-17
Stockholm/S
6.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:34.13
2
Sätra
13.12
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4.90
3-15
Stockholm/S
8.9
 +0.3
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.26
1
Lidingö
24.6
 +0.3

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.88
 1-13
Sätra
6.6
-0.7
2019
10.25
1-15
Hallsberg
21.9
 +1.2
10.33
1h1-15
Trollhättan
9.8
 +1.1
10.44
3s2-15
Trollhättan
9.8
 +0.7
10.71
5-15
Trollhättan
9.8
-1.6
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.07
4rE-15
Täby
24.8
 +1.2
Kula (3.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
10.19
2-15
Nyköping
23.3
 
Slägga (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
33.02
3-14
Lidingö
24.10
 
2019
32.89
 9-17
Uppsala
18.8
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
26.32
 1-15
Täby
3.9
 

Junior-ungdom
Ute
80 m
USM 2019 5
15
10.71
3
15
s2
10.44
1
15
h1
10.33
100 m
USM 2020 4
16
12.46
2
16
h2
12.40
200 m
USM 2020 2
16
25.12
2
16
h1
26.02
300 m
USM 2019 2
15
40.30
1
15
h2
41.49
400 m
USM 2020 2
16
57.50
Sexkamp (F15)
USM 2019 6
15
3.340
1000 m stafett
USM 2020 3
17
2:18.28
1
17
h1
2:19.80
3x800 m
USM 2020 1
17
7:09.46
Inne
200 m
IUSM 2019 3
15
r2
26.11
1
15
h5
26.13
400 m
IUSM 2020 2
16
56.85
1
16
h1
57.76