Wilma Karlsson

Född: 2 mars 2003

Ålder: 19 år 121 dagar

Förening:
IF Göta Karlstad
15.11.2018–
Tidigare förening(ar):

Säffle FIK –14.11.2018
Förening:
 IF Göta Karlstad
 15.11.2018–

Tidigare förening(ar):
Säffle FIK –14.11.2018



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

5 km (1)
18:40
  ÖrebroÖrebro2.4.22
10 km (1)
38:36
PB  ÖrebroÖrebro20.4.22
2000 m hinder (2)
7:04.54
SB  (86) BoråsBorås5.6.22
7:03.78mx
SB  KarlstadKarlstad8.6.22
3x1500 m (1)
14:02.14
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 IF Göta Karlstad

2021

800 m (2)
2:20.67
PB  SävedalenSävedalen13.6.21
2:21.02
  UddevallaUddevalla6.7.21
1500 m (4)
4:43.74
PB  KilKil5.6.21
4:39.62
PB  UddevallaUddevalla15.6.21
4:35.22
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
4:56.22
  KilKil7.8.21
3000 m (2)
10:00.71
PB  LerumLerum23.6.21
9:56.88
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
4.9 km (1)
18:05
PB  KarlstadKarlstad16.10.21
2000 m hinder (1)
6:43.38
PB (69) (14) JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (3)
11:06.91
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
10:54.94
PB  VästeråsVästerås24.7.21
10:46.36
PB  (70) SMBoråsSM, Borås28.8.21
4x800 m (1)
8:50.85
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman

2020

800 m (1)
2:23.79
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1500 m (1)
4:52.21
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
3000 m (2)
10:38.24
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
10:32.14
PB  TrollhättanTrollhättan19.9.20
1500 m hinder (2)
5:23.52
PB  UppsalaUppsala15.7.20
5:11.62
PB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
4x800 m (1)
9:10.34
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman
4 km terräng (1)
16:01
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20
15 km terräng (1)
43:49
  LidingöLidingö26.9.20

2019

800 m (1)
2:27.41
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
1500 m (3)
5:26.70i
PB  KarlstadKarlstad15.12.18
5:09.03
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
5:00.38
PB  VästeråsVästerås4.8.19
3000 m (1)
11:05.25
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
1500 m hinder (4)
5:23.56
PB  HuddingeHuddinge14.6.19
5:33.59
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
5:27.22
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
5:42.46
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
3x800 m (1)
7:40.32
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IF Göta Karlstad
4 km terräng (1)
16:02
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

300 m (1)
5:39.05
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
800 m (3)
2:29.11
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
2:33.30
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:32.52
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2000 m (1)
7:26.51
PB  (72) SkaraSkara19.8.18
1500 m hinder (1)
5:39.05
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18

2017

300 m häck (1)
51.49
PB  LidköpingLidköping17.6.17
Höjd (1)
1.51
=PB  KilKil19.8.17
Diskus (0.75 kg) (1)
25.68
PB  ArvikaArvika29.7.17
Spjut (500 g) (1)
25.33
PB  LeksandLeksand22.7.17

2016

Höjd (1)
1.51
PB  SunneSunne9.7.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

300 m
Ute
5:39.05
Enskede5.8.18
800 m
Ute
2:20.67
Sävedalen13.6.21
1500 m
Ute
4:35.22
Göteborg/U11.7.21
Inne
5:26.70
Karlstad15.12.18
2000 m
Ute
7:26.51
Skara19.8.18
3000 m
Ute
9:56.88
Linköping22.8.21
10 km
Ute
38:36
Örebro20.4.22
1500 m hinder
Ute
5:11.62
Linköping22.8.20
2000 m hinder
Ute
6:43.38
Linköping20.8.21
3000 m hinder
Ute
10:46.36
Borås28.8.2145
300 m häck
Ute
51.49
Lidköping17.6.17
Höjd
Ute
1.51
Sunne9.7.16

Junior-ungdom
Diskus (0.75 kg)
Ute
25.68
Arvika29.7.17
Spjut (500 g)
Ute
25.33
Leksand22.7.17

Total results in database: 50
By event:
300 m:1
800 m:7
1500 m:8
2000 m:1
3000 m:5
5 km:1
10 km:1
Väg:1
1500 m hinder:7
2000 m hinder:3
3000 m hinder:3
300 m häck:1
Höjd:2
Diskus (0.75 kg):1
Spjut (500 g):1
4x800 m:2
3x800 m:1
3x1500 m:1
terräng:3
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:39.05
4 r1-16
Enskede
5.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:29.11
 5rC
Göteborg/U
29.6
 
2:32.52
7 h1-15
Enskede
3.8
 
2:33.30
8rG
Karlstad
25.7
 
2019
2:27.41
 9rD
Karlstad
3.7
 
2020
2:23.79
 1rE
Göteborg/S
25.7
 
2021
2:20.67
2
Sävedalen
13.6
 
2:21.02
4
Uddevalla
6.7
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5:00.38
 3-17
Västerås
4.8
 
5:09.03
2rC-17
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:52.21
 3rC
Göteborg/S
18.7
 
2021
4:35.22
3
Göteborg/U
11.7
 
4:39.62
3
Uddevalla
15.6
 
4:43.74
1
Kil
5.6
 
4:56.22
1-19
Kil
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5:26.70
5-17
Karlstad
15.12
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
7:26.51
1
Skara
19.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
11:05.25
 9-16
Trollhättan
9.8
 
2020
10:32.14
 1
Trollhättan
19.9
 
10:38.24
5-17
Linköping
23.8
 
2021
9:56.88
3-19
Linköping
22.8
 
10:00.71
1-19
Lerum
23.6
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
18:40
 1
Örebro
2.4
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
38:36
2
Örebro
20.4
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:39.05
 4rB-15
Enskede
5.8
 
2019
5:23.56
 1-16
Huddinge
14.6
 
5:27.22
7-16
Trollhättan
11.8
 
5:33.59
11-17
Göteborg/U
28.6
 
5:42.46
4-17
Uppsala
18.8
 
2020
5:11.62
3-17
Linköping
22.8
 
5:23.52
3-17
Uppsala
15.7
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
6:43.38
2-19
Linköping
20.8
 
2022
7:04.54
 1-19
Borås
5.6
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:46.36
8
Borås
28.8
 
10:54.94
1
Västerås
24.7
 
11:06.91
2
Halmstad
29.6
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
51.49
3-15
Lidköping
17.6
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1.51
1-13
Sunne
9.7
 
2017
1.51
 1-14
Kil
19.8
 

Junior-ungdom
Diskus (0.75 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
25.68
2-14
Arvika
29.7
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
25.33
5-15
Leksand
22.7
 

Ute
3000 m hinder
SM 2021 8
10:46.36
4x800 m
SM 2020 2
9:10.34
SM 2021 2
8:50.85
3x1500 m
SM 2022 1
14:02.14

Junior-ungdom
300 m
USM 2018 8
16
5:39.05
3000 m
USM 2019 9
16
11:05.25
USM 2020 5
17
10:38.24
JSM 2021 3
19
9:56.88
1500 m hinder
USM 2019 7
16
5:27.22
USM 2020 3
17
5:11.62
2000 m hinder
JSM 2021 2
19
6:43.38
3x800 m
USM 2019 6
17
7:40.32
4 km terräng
USM 2019 9
16
16:02
USM 2020 12
17
16:01
800 m
USM 2018
7
15
h1
2:32.52
1500 m hinder
USM 2018 4
15
B
5:39.05