Frida Hansson

Född: 18 augusti 1997

Ålder: 24 år 107 dagar

Förening:
 Färgelanda IF
 15.11.2021–

Tidigare förening(ar):
F Stenungsunds FI –14.11.2021



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

300 m (2)
47.41
SB  FärgelandaFärgelanda12.6.21
47.14
SB  UddevallaUddevalla9.8.21
400 m (2)
1:05.32
SB  UddevallaUddevalla6.7.21
1:05.29
SB  UddevallaUddevalla1.9.21
400 m häck (5)
1:10.35
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:08.67
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
1:08.50
SB  KristianstadKristianstad26.7.21
1:09.10
  MölndalMölndal7.8.21
1:09.37
  SMBoråsSM, Borås28.8.21

2020

60 m (1)
8.79i
PB  UddevallaUddevalla8.2.20
100 m (1)
14.05
PB  UddevallaUddevalla1.9.20+0.5
200 m (1)
29.06i
PB  UddevallaUddevalla4.1.20
300 m (1)
45.63
PB  FärgelandaFärgelanda23.6.20
400 m (1)
1:03.50
SB  UddevallaUddevalla30.6.20
800 m (5)
2:24.56i
PB  UddevallaUddevalla8.2.20
2:21.85i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
2:21.98
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:23.14
  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
2:28.35
  UddevallaUddevalla8.9.20
400 m häck (83.8cm) (1)
1:07.51
PB  TrollhättanTrollhättan2.8.20
400 m häck (4)
1:06.35
SB  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20
1:06.99
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:06.03mx
SB  Göteborg/SGöteborg/S30.7.20
1:07.46
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20

2019

400 m (1)
1:02.42
PB  KungsbackaKungsbacka24.8.19
800 m (2)
2:21.69
PB  LerumLerum19.6.19
2:24.77
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1500 m (1)
5:09.82i
PB  UddevallaUddevalla2.3.19
400 m häck (5)
1:06.65
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1:05.85
PB  HässleholmHässleholm26.7.19
1:08.73
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:06.53
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:07.12
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19

2018

400 m (1)
1:05.31
SB  UddevallaUddevalla12.6.18
800 m (2)
2:25.88
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
2:26.34
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
400 m häck (1)
1:09.96
SB  HalmstadHalmstad17.6.18

2017

800 m (1)
2:31.04
SB  LerumLerum21.6.17

2016

400 m (1)
1:03.62
SB  UddevallaUddevalla14.6.16
60 m häck (1)
10.27i
SB  KarlstadKarlstad30.1.16
300 m häck (1)
48.37
SB  KilKil28.8.16
400 m häck (1)
1:09.45
SB  LidköpingLidköping18.6.16

2015

400 m (1)
1:03.67i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.15
2000 m hinder (1)
8:17.59
PB  LidköpingLidköping27.6.15
60 m häck (2)
9.80i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.12.14
9.98i
  UddevallaUddevalla24.1.15
100 m häck (2)
Okända vindförhållanden:
16.78
  UddevallaUddevalla13.6.15
16.98
PB  KilKil1.8.15-0.7
400 m häck (2)
1:08.20
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15
1:08.77
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
Höjd (3)
1.58i
SB  KarlstadKarlstad7.2.15
1.50i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH28.2.15
 
1.50
XO
1.55
XXX
      
1.50
SB  StenungsundStenungsund9.5.15

2014

400 m (1)
1:02.68
PB  SkaraSkara6.6.14
800 m (1)
2:25.18
PB  UddevallaUddevalla26.7.14
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
15.29w
  SkaraSkara6.6.14+2.3
15.63
SB  USMGävleUSM, Gävle9.8.14+0.9
300 m häck (3)
46.6m
  BoråsBorås14.6.14
46.87
PB  USMGävleUSM, Gävle9.8.14
46.60
PB  USMGävleUSM, Gävle10.8.14
Höjd (3)
1.54i
SB  UddevallaUddevalla28.12.13
1.58
PB  StenungsundStenungsund10.5.14
1.52
  USMGävleUSM, Gävle8.8.14
 
1.46
O
1.52
XO
1.57
XXX
     
Sjukamp (F17) (1)
3.849
PB  UddevallaUddevalla20.7.14
         
      
1000 m stafett (1)
2:30.21
PB  USMKilUSM, Kil24.5.14
 F Stenungsunds FI
Viktoria Kemborn, Sara Sjögren
Alicia Nilsson, Frida Hansson

2013

800 m (1)
2:34.51
SB  Göteborg/SGöteborg/S1.6.13
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (1)
15.62
PB  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna11.8.13+1.3
300 m häck (2)
47.90
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.13
48.23
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna10.8.13
Höjd (2)
1.53
SB  StenungsundStenungsund13.7.13
1.52
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna9.8.13
Sjukamp (F17) (1)
3.579
PB  StenungsundStenungsund14.7.13
         
      

2012

800 m (1)
2:30.3m
PB  SunneSunne22.7.12
300 m häck (1)
49.93
SB  UddevallaUddevalla16.6.12
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.91
PB  UddevallaUddevalla29.7.12+1.5
Höjd (3)
1.56i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
1.60i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.3.12
1.57
PB  SunneSunne22.7.12
Tresteg (3)
10.36i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH19.11.11
10.49i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.12
10.36i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
Femkamp (F15) (1)
2.858
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH10.3.12

2011

800 m (1)
2:34.24
PB  StenungsundStenungsund7.5.11
1500 m (1)
5:32.0m
PB  FalköpingFalköping20.8.11
1500 m hinder (1)
5:47.65
PB  KilKil6.6.11
300 m häck (1)
48.95
PB  FalköpingFalköping3.9.11
Höjd (1)
1.55
PB  UddevallaUddevalla16.7.11
Tresteg (2)
10.18
PB  UddevallaUddevalla19.6.11-0.1
10.28w
  FalköpingFalköping4.9.11+2.6
 (1)
2.875
PB  UddevallaUddevalla17.7.11

2010

800 m (1)
2:33.29i
PB  KarlstadKarlstad24.1.10
1500 m hinder (1)
6:03.55
PB  LidköpingLidköping19.6.10
Höjd (1)
1.50
PB  EksjöEksjö5.9.10

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat243420.Eventname AS Eventeng, alltwat243420.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat243420.Date),'.',MONTH(alltwat243420.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat243420.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat243420 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat243420.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat243420.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat243420.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat243420.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat243420.Eventname AS Eventeng, alltwat243420.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat243420.Date),'.',MONTH(alltwat243420.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat243420.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat243420 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat243420.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat243420.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat243420.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat243420.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat243420.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat243420.Eventname AS Eventeng, alltwat243420.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat243420.Date),'.',MONTH(alltwat243420.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat243420.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat243420 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat243420.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat243420.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat243420.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat243420.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat243420.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.79
Uddevalla8.2.20
100 m
Ute
14.05
Uddevalla1.9.20+0.5
200 m
Inne
29.06
Uddevalla4.1.20
300 m
Ute
45.63
Färgelanda23.6.20
400 m
Ute
1:02.42
Kungsbacka24.8.19
Inne
1:03.67
Göteborg/FH22.2.15
800 m
Ute
2:21.69
Lerum19.6.19
Inne
2:21.85
Göteborg/FH22.2.20
1500 m
Ute
5:32.0m
Falköping20.8.11
Inne
5:09.82
Uddevalla2.3.19
1500 m hinder
Ute
5:47.65
Kil6.6.11
2000 m hinder
Ute
8:17.59
Lidköping27.6.15
60 m häck
Inne
9.80
Göteborg/FH6.12.14
100 m häck
Ute
16.98
Kil1.8.15-0.7
300 m häck
Ute
46.60
Gävle10.8.14
400 m häck
Ute
1:05.85
Hässleholm26.7.19
Höjd
Ute
1.58
Stenungsund10.5.14
Inne
1.60
Göteborg/FH4.3.12
Tresteg
Ute
10.18
Uddevalla19.6.11-0.1
Inne
10.49
Göteborg/FH4.2.12

Junior-ungdom
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
15.62
Eskilstuna11.8.13+1.3
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.91
Uddevalla29.7.12+1.5
Sjukamp (F17)
Ute
3.849
Uddevalla20.7.14
Femkamp (F15)
Inne
2.858
Göteborg/FH10.3.12
800 m
2:21.69
8
Lerum19.6.19
2:21.85i
2
Göteborg/FH22.2.20
2:21.98
4
D
Göteborg/S27.6.20
2:23.14
3
C
Göteborg/S10.7.20
2:24.56i
1
Uddevalla8.2.20
2:24.77
4
C
VUSGöteborg/U30.6.19
2:25.18
1
17
Uddevalla26.7.14
2:25.88
7
C
VUSGöteborg/U1.7.18
2:26.34
5
G
Karlstad25.7.18
2:28.35
2
Uddevalla8.9.20
Visa/dölj alla resultat
2:30.3m
1
15
Sunne22.7.12
2:31.04
7
Lerum21.6.17
2:33.29i
3
13
Karlstad24.1.10
2:34.24
1
15
Stenungsund7.5.11
2:34.51
9
Göteborg/S1.6.13
10-bästasnitt: 2:24.374
400 m häck
1:05.85
1
Hässleholm26.7.19
1:06.35
4
Göteborg/S4.7.20
1:06.53
8
22
JSMGöteborg/S11.8.19
1:06.65
3
D
VUSGöteborg/U28.6.19
1:06.99
8
Göteborg/S25.7.20
1:07.12
6
h2
SMKarlstad31.8.19
1:07.46
6
h3
SMUppsala15.8.20
1:08.20
2
Göteborg/U3.7.15
1:08.50
1
Kristianstad26.7.21
1:08.67
3
B
VUSGöteborg/U10.7.21
Visa/dölj alla resultat
1:08.73
3
22
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
1:08.77
5
19
h2
JSMKalmar22.8.15
1:09.10
2
Mölndal7.8.21
1:09.37
6
h1
SMBorås28.8.21
1:09.45
4
Lidköping18.6.16
1:09.96
3
B
Halmstad17.6.18
1:10.35
4
B
Karlstad22.6.21
10-bästasnitt: 1:07.232
Höjd
1.60i
1
15
Göteborg/FH4.3.12
1.58
1
17
Stenungsund10.5.14
1.58i
1
Karlstad7.2.15
1.57
2
15
Sunne22.7.12
1.56i
=7
15
NC-yGöteborg/FH25.2.12
1.55
oct
Uddevalla16.7.11
1.54i
1
17
Uddevalla28.12.13
1.53
hep
17
Stenungsund13.7.13
1.52
=14
16
NC-yEskilstuna9.8.13
1.52
=11
17
USMGävle8.8.14
Visa/dölj alla resultat
1.50
6
13
Eksjö5.9.10
1.50i
12
19
IJSMGöteborg/FH28.2.15
1.50
1
Stenungsund9.5.15
10-bästasnitt: 1.555

Total results in database: 93
By event:
60 m:1
100 m:1
200 m:1
300 m:3
400 m:8
800 m:15
1500 m:2
1500 m hinder:2
2000 m hinder:1
60 m häck:3
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):3
100 m häck:2
300 m häck:8
400 m häck (83.8cm):1
400 m häck:18
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Höjd:13
Tresteg:5
Sjukamp (F17):2
:1
Femkamp (F15):1
1000 m stafett:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
8.79
1r1
Uddevalla
8.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
14.05
4
Uddevalla
1.9
 +0.5
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
29.06
5r2
Uddevalla
4.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
45.63
2rC
Färgelanda
23.6
 
2021
47.14
 3rB
Uddevalla
9.8
 
47.41
3rB
Färgelanda
12.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
1:02.68
 3-17
Skara
6.6
 
2016
1:03.62
 3
Uddevalla
14.6
 
2018
1:05.31
 4
Uddevalla
12.6
 
2019
1:02.42
1
Kungsbacka
24.8
 
2020
1:03.50
 4
Uddevalla
30.6
 
2021
1:05.29
 1
Uddevalla
1.9
 
1:05.32
3
Uddevalla
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
1:03.67
3
Göteborg/FH
22.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
2:34.24
 1-15
Stenungsund
7.5
 
2012
2:30.3m
 1-15
Sunne
22.7
 
2013
2:34.51
 9
Göteborg/S
1.6
 
2014
2:25.18
 1-17
Uddevalla
26.7
 
2017
2:31.04
 7
Lerum
21.6
 
2018
2:25.88
 7rC
Göteborg/U
1.7
 
2:26.34
5rG
Karlstad
25.7
 
2019
2:21.69
8
Lerum
19.6
 
2:24.77
4rC
Göteborg/U
30.6
 
2020
2:21.98
 4rD
Göteborg/S
27.6
 
2:23.14
3rC
Göteborg/S
10.7
 
2:28.35
2
Uddevalla
8.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
2:33.29
 3-13
Karlstad
24.1
 
2020
2:21.85
2
Göteborg/FH
22.2
 
2:24.56
1
Uddevalla
8.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
5:32.0m
1-17
Falköping
20.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5:09.82
3
Uddevalla
2.3
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
6:03.55
 1-13
Lidköping
19.6
 
2011
5:47.65
1-15
Kil
6.6
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
8:17.59
1
Lidköping
27.6
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
9.80
3
Göteborg/FH
6.12
 
9.98
1
Uddevalla
24.1
 
2016
10.27
 2rB
Karlstad
30.1
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
16.98
3-19
Kil
1.8
-0.7
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
48.95
 1h1-14
Falköping
3.9
 
2012
49.93
 1-15
Uddevalla
16.6
 
2013
47.90
 1D-17
Göteborg/U
28.6
 
48.23
5h2-16
Eskilstuna
10.8
 
2014
46.60
6-17
Gävle
10.8
 
46.87
4h1-17
Gävle
9.8
 
2016
48.37
 2-19
Kil
28.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1:08.20
 2D
Göteborg/U
3.7
 
1:08.77
5h2-19
Kalmar
22.8
 
2016
1:09.45
 4
Lidköping
18.6
 
2018
1:09.96
 3rB
Halmstad
17.6
 
2019
1:05.85
1
Hässleholm
26.7
 
1:06.53
8 -22
Göteborg/S
11.8
 
1:06.65
3rD
Göteborg/U
28.6
 
1:07.12
6h2
Karlstad
31.8
 
1:08.73
3 h2-22
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:06.35
 4
Göteborg/S
4.7
 
1:06.99
8
Göteborg/S
25.7
 
1:07.46
6h3
Uppsala
15.8
 
2021
1:08.50
 1
Kristianstad
26.7
 
1:08.67
3rB
Göteborg/U
10.7
 
1:09.10
2
Mölndal
7.8
 
1:09.37
6h1
Borås
28.8
 
1:10.35
4rB
Karlstad
22.6
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
1.50
 6-13
Eksjö
5.9
 
2011
1.55
 ot 15
Uddevalla
16.7
 
2012
1.57
 2-15
Sunne
22.7
 
2013
1.53
 H-17
Stenungsund
13.7
 
1.52
14=-16
Eskilstuna
9.8
 
2014
1.58
1-17
Stenungsund
10.5
 
1.52
11=-17
Gävle
8.8
 
2015
1.50
 1
Stenungsund
9.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
1.60
1-15
Göteborg/FH
4.3
 
1.56
7=-15
Göteborg/FH
25.2
 
2014
1.54
 1-17
Uddevalla
28.12
 
2015
1.58
 1
Karlstad
7.2
 
1.50
12 -19
Göteborg/FH
28.2
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
10.18
2-15
Uddevalla
19.6
-0.1
10.28w
 7-14
Falköping
4.9
 +2.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
10.49
4-15
Göteborg/FH
4.2
 
10.36
2-15
Göteborg/FH
19.11
 
10.36
11-15
Göteborg/FH
25.2
 

Junior-ungdom
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
12.91
5
Uddevalla
29.7
 +1.5
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
15.62
7h2-16
Eskilstuna
11.8
 +1.3
2014
15.63
 6h1-17
Gävle
9.8
 +0.9
15.29w
 4-17
Skara
6.6
 +2.3
Femkamp (F15)
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
2.858
13 -15
Göteborg/FH
10.3
 
Sjukamp (F17)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
3.579
 2-17
Stenungsund
14.7
 
2014
3.849
4-17
Uddevalla
20.7
 

Ute
400 m häck
SM 2019
6
h2
1:07.12
SM 2020
6
h3
1:07.46
SM 2021
6
h1
1:09.37

Junior-ungdom
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
USM 2014
6
17
h1
15.63
300 m häck
USM 2014 6
17
46.60
4
17
h1
46.87
400 m häck
JSM 2015
5
19
h2
1:08.77
JSM 2019 8
22
1:06.53
3
22
h2
1:08.73
Höjd
USM 2014 11=
17
1.52
1000 m stafett
USM 2014
5
17
h3
2:30.21
Inne
Höjd
IJSM 2015 12
19
1.50
Femkamp (F15)
IUSM 2012 13
15
2.858