Elin Marcusson

Född: 1 november 1999

Ålder: 22 år 282 dagar

Förening:
Hässelby SK
19.6.2021–
Tidigare förening(ar):

Trångsvikens IF –18.6.2021
Förening:
 Hässelby SK
 19.6.2021–

Tidigare förening(ar):
Trångsvikens IF –18.6.2021



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

1500 m (4)
4:40.22
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
4:38.59
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
4:53.24
  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
4:47.89
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
3000 m (2)
10:22.59mxi
SB  SollentunaSollentuna29.1.22
10:29.23mx+
SB  Stockholm/SStockholm/S21.5.22
5000 m (3)
18:03.91mx
SB  Stockholm/SStockholm/S21.5.22
17:26.75
PB  HallsbergHallsberg10.7.22
DNF
  SMNorrköpingSM, Norrköping7.8.22
10 km (2)
37:32
PB  StockholmStockholm26.3.22
37:27
  StockholmStockholm7.5.22
3x1500 m (1)
14:14.67
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 Hässelby SK

2021

1000 m (1)
3:14.99+i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
1500 m (1)
4:39.17i
SB  SätraSätra6.2.21
2000 m (1)
6:36.64+i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
3000 m (2)
10:09.33i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
9:53.21i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
5000 m (1)
18:39.39
SB  VästeråsVästerås16.5.21
5 km (2)
18:17
PB  StockholmStockholm8.5.21
10 km (1)
38:40
PB  HässelbyHässelby3.10.21
7.9 km terräng (1)
29:36
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21

2020

800 m (2)
2:17.31i
PB  (15)UppsalaUppsala8.2.20
2:25.1m mx
SB  KrokomKrokom7.7.20
1000 m (1)
3:01.3m mx
PB  KrokomKrokom23.6.20
1500 m (6)
4:37.76i
PB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
4:36.91i
PB  (11)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
4:43.75i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4:34.43mx
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
4:49.65
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4:43.02
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
3000 m (3)
10:18.11i
PB  (22)UppsalaUppsala26.1.20
10:26.62mxi
  SollentunaSollentuna1.2.20
10:15.5m mx
PB  KrokomKrokom14.6.20
5000 m (1)
17:38.99mx
PB  VästeråsVästerås18.7.20
6 km terräng (1)
22:50
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (3)
2:26.13
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
2:17.59
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:20.81
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (4)
4:46.98
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:41.16
PB  VästeråsVästerås4.8.19
5:01.99
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
4:42.30
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3000 m (1)
10:32.88
PB  SollentunaSollentuna7.6.19

2018

400 m (1)
1:05.63+
PB  HuddingeHuddinge5.8.18
800 m (3)
2:18.06
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
2:18.54
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:22.34
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1500 m (5)
4:48.54i
PB  SätraSätra3.2.18
4:46.84i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:44.54
PB  VästeråsVästerås29.7.18
4:45.05
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
4:47.28
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3x400 m (1)
7:02.31
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S26.5.18
 Trångsvikens IF
4 km terräng (1)
15:35
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18

2017

400 m (1)
1:06.05
PB  KrokomKrokom15.8.17
800 m (1)
2:20.67
PB  GävleGävle15.7.17
1500 m (2)
4:57.49
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17
5:10.13
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
4 km terräng (1)
17:26
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17

2016

400 m (1)
1:06.10
PB  KrokomKrokom16.8.16
800 m (1)
2:27.58
SB  SundsvallSundsvall18.6.16

2015

400 m (1)
1:04.08i
PB  ÅsÅs21.2.15
800 m (1)
2:24.37
PB  BollnäsBollnäs4.7.15
1500 m (1)
5:08.05
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.15
1500 m hinder (1)
5:35.13
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
3x800 m (1)
7:21.20
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Trångsvikens IF
4 km terräng (1)
16:20
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15

2014

800 m (2)
2:27.45
PB  ÖstersundÖstersund1.6.14
2:30.09
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14
3x800 m (1)
7:24.29
PB  USMKilUSM, Kil24.5.14
 Trångsvikens IF

2013

800 m (1)
2:30.94
PB  HärnösandHärnösand31.8.13
2000 m (1)
7:49.46
PB  KrokomKrokom15.9.13

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Ute
1:05.63+
Huddinge5.8.18
Inne
1:04.08
Ås21.2.15
800 m
Ute
2:17.59
Varberg15.7.19
Inne
2:17.31
Uppsala8.2.20
1000 m
Ute
3:01.3m mx
Krokom23.6.20
Inne
3:14.99+
Sollentuna13.2.21
1500 m
Ute
4:34.43mx
Huddinge11.7.20
Inne
4:36.91
Växjö23.2.20
2000 m
Ute
7:49.46
Krokom15.9.13
Inne
6:36.64+
Sollentuna13.2.21
3000 m
Ute
10:15.5m mx
Krokom14.6.20
Inne
9:53.21
Sollentuna13.2.21
5000 m
Ute
17:26.75
Hallsberg10.7.22
5 km
Ute
18:17
Stockholm8.5.21
10 km
Ute
37:32
Stockholm26.3.22
1500 m hinder
Ute
5:35.13
Karlskrona23.8.15
800 m
2:17.31i
3
Uppsala8.2.20
2:17.59
2
C
Folksam GPVarberg15.7.19
2:18.06
4
Sollentuna/E2.6.18
2:18.54
6
E
Karlstad25.7.18
2:20.67
5
Gävle15.7.17
2:20.81
9
22
JSMGöteborg/S11.8.19
2:22.34
5
19
JSMHuddinge5.8.18
2:24.37
3
17
Bollnäs4.7.15
2:26.13
9
B
VUSGöteborg/U30.6.19
2:27.45
2
15
Östersund1.6.14
Visa/dölj alla resultat
2:27.58
2
17
Sundsvall18.6.16
2:30.09
6
15
h1
NC-ySöderhamn8.8.14
2:30.94
1
14
Härnösand31.8.13
10-bästasnitt: 2:21.327
1500 m
4:36.91i
5
ISMVäxjö23.2.20
4:37.76i
3
Folksam GPSätra11.2.20
4:38.59
4
B
Karlstad3.7.22
4:39.17i
8
Sätra6.2.21
4:40.22
6
B
Sollentuna12.6.22
4:41.16
5
Västerås4.8.19
4:42.30
9
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:43.02
6
h1
SMUppsala14.8.20
4:43.75i
1
22
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:44.54
2
Västerås29.7.18
Visa/dölj alla resultat
4:45.05
4
19
JSMHuddinge4.8.18
4:46.84i
5
19
IJSMUppsala25.2.18
4:46.98
6
B
VUSGöteborg/U29.6.19
4:47.28
9
Göteborg/S18.8.18
4:47.89
10
SMNorrköping6.8.22
4:48.54i
5
B
Sätra3.2.18
4:49.65
6
22
Söderhamn8.8.20
4:53.24
4
Söderhamn26.7.22
4:57.49
9
19
Göteborg/U1.7.17
5:01.99
7
22
JSMGöteborg/S10.8.19
5:08.05
8
16
Stockholm/S1.8.15
5:10.13
9
19
JSMGävle12.8.17
10-bästasnitt: 4:40.742

Total results in database: 74
By event:
400 m:4
800 m:14
1000 m:2
1500 m:23
2000 m:2
3000 m:8
5000 m:5
5 km:3
10 km:3
1500 m hinder:1
3x400 m:1
3x800 m:2
3x1500 m:1
terräng:5
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:06.10
 2
Krokom
16.8
 
2017
1:06.05
 4
Krokom
15.8
 
2018
1:05.63+
1-19
Huddinge
5.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
1:04.08
3-17
Ås
21.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
2:30.94
 1-14
Härnösand
31.8
 
2014
2:27.45
 2-15
Östersund
1.6
 
2:30.09
6h1-15
Söderhamn
8.8
 
2015
2:24.37
 3-17
Bollnäs
4.7
 
2016
2:27.58
 2-17
Sundsvall
18.6
 
2017
2:20.67
 5
Gävle
15.7
 
2018
2:18.06
 4
Sollentuna/E
2.6
 
2:18.54
6rE
Karlstad
25.7
 
2:22.34
5 -19
Huddinge
5.8
 
2019
2:17.59
2rC
Varberg
15.7
 
2:20.81
9 -22
Göteborg/S
11.8
 
2:26.13
9rB
Göteborg/U
30.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:17.31
3
Uppsala
8.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
3:14.99+
Sollentuna
13.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5:08.05
 8-16
Stockholm/S
1.8
 
2017
4:57.49
 9-19
Göteborg/U
1.7
 
5:10.13
9-19
Gävle
12.8
 
2018
4:44.54
 2
Västerås
29.7
 
4:45.05
4 -19
Huddinge
4.8
 
4:47.28
9
Göteborg/S
18.8
 
2019
4:41.16
 5
Västerås
4.8
 
4:42.30
9
Göteborg/S
16.8
 
4:46.98
6rB
Göteborg/U
29.6
 
5:01.99
7 -22
Göteborg/S
10.8
 
2020
4:43.02
 6h1
Uppsala
14.8
 
4:49.65
6-22
Söderhamn
8.8
 
2022
4:38.59
4rB
Karlstad
3.7
 
4:40.22
6rB
Sollentuna
12.6
 
4:47.89
10
Norrköping
6.8
 
4:53.24
4
Söderhamn
26.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:46.84
 5-19
Uppsala
25.2
 
4:48.54
5rB
Sätra
3.2
 
2020
4:36.91
5
Växjö
23.2
 
4:37.76
3
Sätra
11.2
 
4:43.75
1-22
Göteborg/FH
1.3
 
2021
4:39.17
 8
Sätra
6.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
7:49.46
1-15
Krokom
15.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
6:36.64+
Sollentuna
13.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10:32.88
6
Sollentuna
7.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
10:18.11
 1
Uppsala
26.1
 
2021
9:53.21
4
Sollentuna
13.2
 
10:09.33
4
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
18:39.39
 6
Västerås
16.5
 
2022
17:26.75
2
Hallsberg
10.7
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
18:17
5
Stockholm
8.5
 
18:59+
Hässelby
3.10
 
2022
18:53+
 
Stockholm
26.3
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
38:40
 16
Hässelby
3.10
 
2022
37:27
14
Stockholm
7.5
 
37:32
12
Stockholm
26.3
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5:35.13
6-16
Karlskrona
23.8
 

Ute
1500 m
SM 2020
6
h1
4:43.02
SM 2022 10
4:47.89
5000 m
SM 2022
DNF
3x1500 m
SM 2022 3
14:14.67
Inne
1500 m
ISM 2020 5
4:36.91

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2018 5
19
2:22.34
JSM 2019 9
22
2:20.81
1500 m
JSM 2017 9
19
5:10.13
JSM 2018 4
19
4:45.05
JSM 2019 7
22
5:01.99
3x400 m
JSM 2018 1
19
7:02.31
3x800 m
USM 2014 2
15
7:24.29
USM 2015 3
17
7:21.20
4 km terräng
USM 2015 9
17
16:20
JSM 2017 11
19
17:26
JSM 2018 6
19
15:35
6 km terräng
JSM 2020 2
22
22:50
7.9 km terräng
JSM 2021 5
22
29:36
Inne
1500 m
IJSM 2018 5
19
4:46.84
IJSM 2020 1
22
4:43.75