0



Lia Cederberg

Född: 15 februari 2004

Ålder: 20 år 58 dagar

Förening:
 Täby IS
15.11.2022–
Tidigare förening(ar):

 Hässelby SK 15.11.2018–14.11.2022

 Täby IS 28.8.2016–14.11.2018

 Åkersberga SK 28.8.2016–27.8.2016
Förening:
 Täby IS
 15.11.2022–

Tidigare förening(ar):
Hässelby SK 15.11.2018–14.11.2022
Täby IS 28.8.2016–14.11.2018
Åkersberga SK 28.8.2016–27.8.2016



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

200 m (2)
26.14i
SB  SätraSätra21.1.24
26.25i
  UppsalaUppsala28.1.24
400 m (3)
58.44i
SB  UppsalaUppsala26.1.24
58.10i
SB  SätraSätra3.2.24
59.33i
  IJSMÖrebroIJSM, Örebro24.2.24
800 m (1)
DNFi
  SätraSätra20.1.24

2023

60 m (2)
8.10i
PB  SollentunaSollentuna31.1.23
8.09i
PB  SollentunaSollentuna31.1.23
200 m (2)
25.93i
PB  SätraSätra22.1.23
26.26
PB  HuddingeHuddinge18.6.23+0.4
400 m (10)
57.81i
PB  UppsalaUppsala27.1.23
58.40i
  SollentunaSollentuna15.2.23
58.16i
  IJSMKarlstadIJSM, Karlstad25.2.23
58.15i
  IJSMKarlstadIJSM, Karlstad26.2.23
57.77
SB  SollentunaSollentuna18.5.23
58.64
  HuddingeHuddinge17.6.23
58.20
  Göteborg/SGöteborg/S1.7.23
58.68
  EskilstunaEskilstuna6.7.23
58.17
  JSMTäbyJSM, Täby18.8.23
57.78
  JSMTäbyJSM, Täby19.8.23
300 m häck (1)
44.49
PB  TäbyTäby4.6.23
400 m häck (5)
1:04.04
PB  SollentunaSollentuna10.6.23
1:02.94
PB  Göteborg/SGöteborg/S30.6.23
1:04.01
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
1:03.50
  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23
DNS
  JSMTäbyJSM, Täby20.8.23
4x100 m (2)
48.56
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
 Täby IS
Ebba Jernmark Burrows, Maria Södergren
Sara Winberg, Lia Cederberg
49.30
  JSMSödertäljeJSM, Södertälje10.9.23
 Täby IS
Anja Lalander, Evelina Hamos
Ebba Sjöström, Lia Cederberg
4x400 m (2)
3:47.12
SB  v3NatOslo, NORv3Nat, Oslo, NOR23.7.23
 Sweden
Elna Wester, Lia Cederberg
Tilde Bjerager, Elenie Carlsson
3:49.26
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje10.9.23
 Täby IS
Lia Cederberg, Evelina Hamos
Linnéa Frobe, Lovisa Linde
1000 m stafett (1)
2:18.68
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.23
 Täby IS
Anja Lalander, Ebba Sjöström
Evelina Hamos, Lia Cederberg

2022

100 m (2)
13.01
PB  DanderydDanderyd22.5.220.0
12.71
PB  DanderydDanderyd22.5.22+0.5
200 m (4)
26.57i
SB  ÖrebroÖrebro15.1.22
26.19i
SB  VästeråsVästerås26.2.22
26.01w
  SödertäljeSödertälje6.6.22+3.4
26.33
PB  VästeråsVästerås30.7.22+1.9
400 m (8)
58.77i
SB  VäxjöVäxjö22.1.22
58.85i
  UppsalaUppsala4.2.22
58.04i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
58.63i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
DNSi
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
57.64
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
58.56
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
57.40
PB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
4x100 m (2)
DQ
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Hässelby SK
Clara Fallenius, Nora Lindahl
Julia Håkansson, Lia Cederberg
48.56
SB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
 Hässelby SK
Charlotte Andersson, Lisa Gunnarsson
Lia Cederberg, Johanna Pihl
1000 m stafett (2)
2:21.67
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Hässelby SK
Clara Fallenius, Nora Lindahl
Laura Fodor, Lia Cederberg
2:17.32
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Hässelby SK
Clara Fallenius, Nora Lindahl
Laura Fodor, Lia Cederberg

2021

800 m (4)
2:25.75
SB  DanderydDanderyd20.6.21
2:23.87
SB  NorrköpingNorrköping23.7.21
2:27.03
  SollentunaSollentuna7.8.21
2:24.37
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21

2020

60 m (4)
8.27i
PB  SollentunaSollentuna18.12.19
8.33i
  SollentunaSollentuna18.12.19
8.23i
PB  HuddingeHuddinge26.1.20
8.30i
  HuddingeHuddinge26.1.20
80 m (1)
DNF
  DanderydDanderyd9.5.20-2.1
200 m (2)
26.85i
SB  ÖrebroÖrebro11.1.20
25.97i
PB  UppsalaUppsala9.2.20
400 m (6)
1:00.10i
SB  ÖrebroÖrebro11.1.20
59.37i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
59.13i
PB  UppsalaUppsala7.2.20
58.99i
PB  SätraSätra15.2.20
59.66i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
58.73i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
800 m (1)
2:21.06
SB  HuddingeHuddinge27.9.20

2019

60 m (1)
8.28i
PB  SätraSätra16.12.18
80 m (1)
10.44
PB  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19+1.0
100 m (2)
13.15
PB  LeksandLeksand20.7.19+0.1
12.55w
  LeksandLeksand20.7.19+5.6
200 m (2)
26.80i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
26.38
PB  Sollentuna/ESollentuna/E9.6.19-0.7
300 m (3)
41.64
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
41.93
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
42.13
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
400 m (1)
59.85i
PB  VäxjöVäxjö19.1.19
800 m (1)
2:19.84
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
1000 m (1)
3:08.53i
PB  HuddingeHuddinge26.1.19
300 m häck (2)
47.75
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
47.39
SB  HässleholmHässleholm26.7.19
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
13.07
PB  TäbyTäby24.8.19+0.3
3x800 m (1)
7:38.49
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
18:46
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

60 m (2)
8.63i
PB  VästeråsVästerås28.1.18
8.59i
PB  VästeråsVästerås28.1.18
80 m (1)
10.75
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18-1.2
200 m (4)
NTi
PB  SätraSätra20.1.18
27.46i
PB  VästeråsVästerås28.1.18
27.15i
PB  SätraSätra17.2.18
27.21
PB  NorrköpingNorrköping19.8.18-2.1
300 m (1)
41.53
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
400 m (2)
1:00.78i
PB  SollentunaSollentuna15.12.17
59.83mx
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.18
800 m (1)
2:20.45
PB  HuddingeHuddinge16.6.18
60 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
11.29i
PB  SätraSätra21.1.18
300 m häck (1)
47.00
PB  TrollbäckenTrollbäcken15.9.18
Höjd (1)
1.35i
PB  SätraSätra20.1.18
Längd (1)
4.48i
PB  SätraSätra21.1.18
3x800 m (1)
7:35.10
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Täby IS

2017

800 m (2)
2:28.98i
PB  SätraSätra19.2.17
2:32.75
PB  TäbyTäby2.9.17
Stav (1)
2.10i
PB  SollentunaSollentuna2.4.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.09
Sollentuna31.1.23
100 m
Ute
12.71
Danderyd22.5.22+0.5
200 m
Ute
26.26
Huddinge18.6.23+0.4
Inne
25.93
Sätra22.1.23
300 m
Ute
41.53
Sollentuna/E3.6.18
400 m
Ute
57.40
Uppsala21.6.22
Inne
57.81
Uppsala27.1.23
800 m
Ute
2:19.84
Uppsala18.8.19
Inne
2:28.98
Sätra19.2.17
1000 m
Inne
3:08.53
Huddinge26.1.19
300 m häck
Ute
44.49
Täby4.6.23
400 m häck
Ute
1:02.94
Göteborg/S30.6.23
Höjd
Inne
1.35
Sätra20.1.18
Stav
Inne
2.10
Sollentuna2.4.17
Längd
Inne
4.48
Sätra21.1.18

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.44
Sollentuna/E8.6.19+1.0
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne
11.29
Sätra21.1.18
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
13.07
Täby24.8.19+0.3
200 m
25.93i
2
C
Sätra22.1.23
25.97i
2
17
C
Uppsala9.2.20
26.14i
1
D
Sätra21.1.24
26.19i
2
Västerås26.2.22
26.25i
3
C
Uppsala28.1.24
26.26
2
B
Huddinge18.6.23+0.4
26.33
3
h3
Västerås30.7.22+1.9
26.38
4
17
B
Sollentuna/E9.6.19-0.7
26.57i
3
C
Örebro15.1.22
26.80i
1
15
h1
IUSMVästerås9.3.19
Visa/dölj alla resultat
26.85i
1
D
Örebro11.1.20
27.15i
2
14
Sätra17.2.18
27.21
1
15
B
Norrköping19.8.18-2.1
27.46i
3
14
r5
Västerås28.1.18
10-bästasnitt: 26.282
400 m
57.40
8
Club ChUppsala21.6.22
57.64
4
C
Sollentuna12.6.22
57.77
2
Sollentuna18.5.23
57.78
6
19
JSMTäby19.8.23
57.81i
3
Uppsala27.1.23
58.04i
1
B
Sollentuna19.2.22
58.10i
3
B
Sätra3.2.24
58.15i
5
19
IJSMKarlstad26.2.23
58.16i
2
19
h3
IJSMKarlstad25.2.23
58.17
3
19
h1
JSMTäby18.8.23
Visa/dölj alla resultat
58.20
4
19
Göteborg/S1.7.23
58.40i
1
Sollentuna15.2.23
58.44i
1
C
Uppsala26.1.24
58.56
6
19
Göteborg/U18.6.22
58.63i
2
19
h4
IJSMSkellefteå5.3.22
58.64
1
Huddinge17.6.23
58.68
1
Eskilstuna6.7.23
58.73i
3
16
IUSMÖrebro8.3.20
58.77i
2
D
Växjö22.1.22
58.85i
1
B
Uppsala4.2.22
58.99i
1
17
C
Sätra15.2.20
59.13i
1
17
Uppsala7.2.20
59.33i
3
22
h2
IJSMÖrebro24.2.24
59.37i
2
17
Växjö18.1.20
59.66i
1
16
h4
IUSMÖrebro7.3.20
59.83mxMX
2
B
Stockholm/S7.8.18
59.85i
3
Växjö19.1.19
1:00.10i
1
17
Örebro11.1.20
1:00.78i
1
Sollentuna15.12.17
10-bästasnitt: 57.902

Total results in database: 103
By event:
60 m:9
80 m:3
100 m:4
200 m:16
300 m:4
400 m:30
800 m:10
1000 m:1
60 m häck (76.2 cm, 8 m):1
300 m häck:4
400 m häck:5
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Höjd:1
Stav:1
Längd:1
4x100 m:4
4x400 m:2
3x800 m:2
1000 m stafett:3
terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.59
 6-14
Västerås
28.1
 
8.63
2h3-14
Västerås
28.1
 
2019
8.28
 4h2-15
Sätra
16.12
 
2020
8.23
 21-16
Huddinge
26.1
 
8.27
2h2
Sollentuna
18.12
 
8.30
2-16
Huddinge
26.1
 
8.33
5
Sollentuna
18.12
 
2023
8.09
4
Sollentuna
31.1
 
8.10
1h2
Sollentuna
31.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.15
 2h2
Leksand
20.7
 +0.1
12.55w
 3
Leksand
20.7
 +5.6
2022
12.71
2
Danderyd
22.5
 +0.5
13.01
2h1
Danderyd
22.5
 0.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
27.21
 1rB-15
Norrköping
19.8
-2.1
2019
26.38
 4rB-17
Sollentuna/E
9.6
-0.7
2022
26.33
 3h3
Västerås
30.7
 +1.9
26.01w
 3rB
Södertälje
6.6
 +3.4
2023
26.26
2rB
Huddinge
18.6
 +0.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.15
 2-14
Sätra
17.2
 
27.46
3r5-14
Västerås
28.1
 
NT
r3-14
Sätra
20.1
 
2019
26.80
 1h1-15
Västerås
9.3
 
2020
25.97
 2rC-17
Uppsala
9.2
 
26.85
1rD
Örebro
11.1
 
2022
26.19
 2
Västerås
26.2
 
26.57
3rC
Örebro
15.1
 
2023
25.93
2rC
Sätra
22.1
 
2024
26.14
 1rD
Sätra
21.1
 
26.25
3rC
Uppsala
28.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
41.53
1-14
Sollentuna/E
3.6
 
2019
41.64
 9-15
Göteborg/U
30.6
 
41.93
2h3-15
Trollhättan
10.8
 
42.13
5-15
Trollhättan
10.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
57.40
8
Uppsala
21.6
 
57.64
4rC
Sollentuna
12.6
 
58.56
6-19
Göteborg/U
18.6
 
2023
57.77
 2
Sollentuna
18.5
 
57.78
6-19
Täby
19.8
 
58.17
3h1-19
Täby
18.8
 
58.20
4-19
Göteborg/S
1.7
 
58.64
1
Huddinge
17.6
 
58.68
1
Eskilstuna
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:00.78
 1
Sollentuna
15.12
 
2019
59.85
 3
Växjö
19.1
 
2020
58.73
 3-16
Örebro
8.3
 
58.99
1rC-17
Sätra
15.2
 
59.13
1-17
Uppsala
7.2
 
59.37
2-17
Växjö
18.1
 
59.66
1h4-16
Örebro
7.3
 
1:00.10
1-17
Örebro
11.1
 
2022
58.04
 1rB
Sollentuna
19.2
 
58.63
2h4-19
Skellefteå
5.3
 
58.77
2rD
Växjö
22.1
 
58.85
1rB
Uppsala
4.2
 
2023
57.81
3
Uppsala
27.1
 
58.15
5-19
Karlstad
26.2
 
58.16
2h3-19
Karlstad
25.2
 
58.40
1
Sollentuna
15.2
 
2024
58.10
 3rB
Sätra
3.2
 
58.44
1rC
Uppsala
26.1
 
59.33
3h2-22
Örebro
24.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:32.75
 6rB
Täby
2.9
 
2018
2:20.45
 2
Huddinge
16.6
 
2019
2:19.84
4-17
Uppsala
18.8
 
2020
2:21.06
 1-16
Huddinge
27.9
 
2021
2:23.87
 2
Norrköping
23.7
 
2:24.37
5-17
Norrköping
15.8
 
2:25.75
7-17
Danderyd
20.6
 
2:27.03
2-17
Sollentuna
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:28.98
1
Sätra
19.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
3:08.53
2-15
Huddinge
26.1
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
47.00
 3-14
Trollbäcken
15.9
 
2019
47.39
 3-15
Hässleholm
26.7
 
47.75
2rB-15
Göteborg/U
28.6
 
2023
44.49
2
Täby
4.6
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
1:02.94
3rB
Göteborg/S
30.6
 
1:03.50
6h1
Söderhamn
29.7
 
1:04.01
6
Sollentuna
8.7
 
1:04.04
3-19
Sollentuna
10.6
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.35
6-14
Sätra
20.1
 
Stav
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2.10
7-13
Sollentuna
2.4
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.48
8-14
Sätra
21.1
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.75
 3h2-14
Sollentuna/E
2.6
-1.2
2019
10.44
1h4-15
Sollentuna/E
8.6
 +1.0
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
11.29
4h2-14
Sätra
21.1
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.07
1rG-15
Täby
24.8
 +0.3

Ute
400 m häck
SM 2023
6
h1
1:03.50
4x400 m
SM 2023 3
3:49.26

Junior-ungdom
300 m
USM 2019 5
15
42.13
2
15
h3
41.93
400 m
JSM 2023 6
19
57.78
3
19
h1
58.17
800 m
USM 2021 5
17
2:24.37
400 m häck
JSM 2023
19
DNS
4x100 m
JSM 2022
19
h2
DQ
JSM 2023 3
19
49.30
1000 m stafett
JSM 2022 1
19
2:17.32
1
19
h2
2:21.67
JSM 2023 2
19
2:18.68
3x800 m
USM 2018 7
15
7:35.10
USM 2019 8
15
7:38.49
4 km terräng
USM 2019 11
15
18:46
Inne
200 m
IUSM 2019
1
15
h1
26.80
400 m
IUSM 2020 3
16
58.73
1
16
h4
59.66
IJSM 2022
19
B
DNS
2
19
h4
58.63
IJSM 2023 5
19
58.15
2
19
h3
58.16
IJSM 2024
3
22
h2
59.33