Alma Flygt

Född: 12 september 2003

Ålder: 18 år 7 dagar

Förening:
 Täby IS
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

200 m (1)
25.74w
  LjungbyLjungby22.5.21+3.4
800 m (1)
2:33.19
PB  LjungbyLjungby23.5.21
100 m häck (5)
14.65
PB  LjungbyLjungby22.5.21+1.4
14.45
PB  HuddingeHuddinge29.5.21+0.5
14.61
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+0.1
14.87
  TäbyTäby16.6.21-1.1
14.68
  DanderydDanderyd20.6.210.0
Höjd (1)
1.59
PB  LjungbyLjungby22.5.21
 
1.41
O
1.44
O
1.47
O
1.50
O
1.53
O
1.56
XO
1.59
XXO
1.62
XXX
Längd (2)
5.41
PB  LjungbyLjungby23.5.21+1.6
 
5.41
+1.6
5.23
+2.2
5.17
+2.4
5.29
  TäbyTäby30.5.210.0
 
5.20
+0.1
5.20
+0.9
5.21
+0.5
5.29
0.0
Kula (1)
9.58
PB  LjungbyLjungby22.5.21
 
8.78X9.58
Spjut (1)
30.11
PB  LjungbyLjungby23.5.21
 
X30.1124.91
Sjukamp (1)
4.740
PB  LjungbyLjungby23.5.21
14.65/+1.4   1.59   9.58   25.74w/+3.4
5.41/+1.6   30.11   2:33.19
4x100 m (1)
49.07
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
 Täby IS
Daniela Karlsson, Leticia Buchli
Alma Flygt, Sara Winberg

2020

60 m (1)
8.25i
PB  HuddingeHuddinge26.1.20
600 m (1)
1:44.56i
PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
60 m häck (1)
12.98i
PB  SollentunaSollentuna22.1.20
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
8.99i
PB  SätraSätra19.1.20
8.88i
PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (4)
14.56
PB  SollentunaSollentuna9.8.20-0.6
14.62
  TäbyTäby16.8.20-0.4
14.00
PB  (54) USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20+0.7
14.16
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20+1.7
Höjd (2)
1.50i
PB  SätraSätra19.1.20
 
1.35
O
1.40
O
1.45
O
1.50
O
1.55
XXX
   
1.50i
=PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
 
1.41
O
1.44
O
1.47
O
1.50
XO
1.53
XXX
   
Längd (5)
5.08i
PB  HuddingeHuddinge26.1.20
 
5.085.024.844.734.792.98
5.25i
PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
 
5.065.095.25
5.34
PB  SollentunaSollentuna7.8.20+1.8
 
5.34
+1.8
5.10
+4.0
5.05
+3.6
4.97
+2.5
4.99
+2.0

0.0
5.27
  TäbyTäby16.8.20+1.1
5.29w
  TäbyTäby16.8.20+2.2
 
5.14
0.0
5.27
+1.1
5.29
+2.2
5.13
-2.3
5.14
  USMKristinehamnUSM, Kristinehamn30.8.20+1.3
 
5.14
+1.3
4.94
+1.5
4.95
+1.1
Kula (3.0 kg) (2)
10.92i
PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
 
9.809.8610.92
10.53
SB  TäbyTäby16.8.20
 
10.5310.43X9.92
Femkamp (F17) (1)
3.497
PB  IUSMSollentunaIUSM, Sollentuna1.2.20
8.88   1.50   10.92   5.25   1:44.56

2019

100 m (3)
12.79
PB  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19+1.6
12.87
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.4
12.82
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.9
200 m (2)
26.34
PB  HuddingeHuddinge16.6.19-1.4
DNF
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19+1.4
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
15.11
PB  NorrköpingNorrköping25.8.19+0.7
14.29w
  USMVarbergUSM, Varberg14.9.19+3.6
Höjd (1)
1.50
SB  USMVarbergUSM, Varberg14.9.19
Längd (6)
Okända vindförhållanden:
5.19
  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19
5.20w
  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19
5.05
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+0.1
Okända vindförhållanden:
5.20
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
 
X5.02
+0.3
5.20
5.31
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-0.3
 
X4.94
-2.0
5.31
-0.3
5.175.15
-1.4
5.29
-0.8
5.23
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19+0.9
 
X
+1.1
5.23
+0.9
5.01
+0.3
5.23
+1.6
Kula (3.0 kg) (1)
11.11
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 
10.0510.6511.11X
Spjut (500 g) (1)
32.94
PB  Stockholm/SStockholm/S8.9.19
Sjukamp (F17) (1)
4.398
PB  USMVarbergUSM, Varberg15.9.19
         
      
4x100 m (3)
48.90
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
Tova Gabrielsson, Sara Winberg
Alma Flygt, Junianna Larsen Brolin
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
Tova Gabrielsson, Sara Winberg
Alma Flygt, Junianna Larsen Brolin
50.25
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Täby IS
Tova Gabrielsson, Leticia Buchli
Alma Flygt, Louise Tilly

2018

60 m (1)
8.43i
PB  SätraSätra20.1.18
80 m (1)
10.68
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18-0.3
200 m (1)
DQi
  SätraSätra21.1.18
600 m (1)
1:51.21
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
60 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
9.63i
PB  SätraSätra21.1.18
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
12.45
PB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18+1.8
12.73
  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18-1.5
Höjd (3)
1.35i
PB  SätraSätra21.1.18
1.51
PB  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18
1.51
=PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
Längd (4)
4.44i
PB  SätraSätra20.1.18
3.53i
  HuddingeHuddinge27.1.18
5.08
PB  LinköpingLinköping2.9.18-0.8
Okända vindförhållanden:
5.08
  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
Kula (3.0 kg) (4)
9.76i
PB  SätraSätra20.1.18
10.28i
PB  ÖrebroÖrebro25.3.18
10.26
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
10.26
=PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
Spjut (500 g) (2)
30.32
PB  LinköpingLinköping2.9.18
28.73
  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
 (1)
3.574
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla9.9.18
4x80 m (2)
39.70
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Täby IS
Nora Lindahl, Tova Gabrielsson
Alma Flygt, Sophie Okejeme
39.13
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Täby IS
Nora Lindahl, Tova Gabrielsson
Alma Flygt, Sophie Okejeme

2017

80 m (1)
10.84
PB  LeksandLeksand22.7.17-0.8
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
12.66
PB  TäbyTäby2.9.17+0.7
12.62w
  GävleGävle10.9.17+4.1
Längd (1)
4.89
PB  TäbyTäby26.8.17+1.7
Tresteg (1)
9.60
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby19.8.17+1.5
 (1)
2.424
PB  SätraSätra14.5.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220394.Eventname AS Eventeng, alltwat220394.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220394.Date),'.',MONTH(alltwat220394.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220394.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat220394 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220394.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220394.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220394.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat220394.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220394.Eventname AS Eventeng, alltwat220394.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220394.Date),'.',MONTH(alltwat220394.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220394.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat220394 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220394.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220394.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220394.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat220394.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat220394.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220394.Eventname AS Eventeng, alltwat220394.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220394.Date),'.',MONTH(alltwat220394.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220394.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat220394 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220394.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220394.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220394.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat220394.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat220394.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.25
Huddinge26.1.20
100 m
Ute
12.79
Sollentuna/E8.6.19+1.6
200 m
Ute
26.34
Huddinge16.6.19-1.4
600 m
Ute
1:51.21
Uddevalla8.9.18
Inne
1:44.56
Sollentuna1.2.20
800 m
Ute
2:33.19
Ljungby23.5.21
60 m häck
Inne
12.98
Sollentuna22.1.20
100 m häck
Ute
14.45
Huddinge29.5.21+0.5
Höjd
Ute
1.59
Ljungby22.5.21
Inne
1.50
Sätra19.1.20
Längd
Ute
5.41
Ljungby23.5.21+1.6
Inne
5.25
Sollentuna1.2.20
Tresteg
Ute
9.60
Upplands Väsby19.8.17+1.5
Kula
Ute
9.58
Ljungby22.5.21
Spjut
Ute
30.11
Ljungby23.5.21
Sjukamp
Ute
4.740
Ljungby23.5.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.68
Sollentuna/E2.6.18-0.3
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne
9.63
Sätra21.1.18
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne
8.88
Sollentuna1.2.20
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
14.00
Linköping22.8.20+0.7
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.45
Huddinge/J17.6.18+1.8
Kula (3.0 kg)
Ute
11.11
Uppsala18.8.19
Inne
10.92
Sollentuna1.2.20
Spjut (500 g)
Ute
32.94
Stockholm/S8.9.19
Sjukamp (F17)
Ute
4.398
Varberg15.9.19
Femkamp (F17)
Inne
3.497
Sollentuna1.2.20
Längd
5.41
hep
19
Ljungby23.5.21+1.6
5.34
2
17
Sollentuna7.8.20+1.8
5.31
4
16
USMTrollhättan10.8.19-0.3
5.29
1
19
Täby30.5.210.0
5.27
+
17
Täby16.8.20+1.1
5.25i
pen
17
IUSMSollentuna1.2.20
5.23
7
17
Lag-SMUppsala18.8.19+0.9
5.14
9
17
USMKristinehamn30.8.20+1.3
5.08
8
Linköping2.9.18-0.8
5.08i
3
17
Huddinge26.1.20
Visa/dölj alla resultat
5.05
10
16
QA
VUSGöteborg/U28.6.19+0.1
4.89
3
Täby26.8.17+1.7
4.44i
11
15
Sätra20.1.18
3.53i
22
15
Huddinge27.1.18
10-bästasnitt: 5.24

Total results in database: 83
By event:
60 m:2
80 m:2
100 m:3
200 m:4
600 m:2
800 m:1
60 m häck (76.2 cm, 8 m):1
60 m häck:1
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m):2
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):6
100 m häck:5
80 m häck (76.2 cm, 8 m):4
Höjd:7
Längd:19
Tresteg:1
Kula (3.0 kg):7
Kula:1
Spjut (500 g):3
Spjut:1
Sjukamp:1
Sjukamp (F17):1
:2
Femkamp (F17):1
4x100 m:4
4x80 m:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.43
 3h1-15
Sätra
20.1
 
2020
8.25
2-17
Huddinge
26.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.79
4h2-17
Sollentuna/E
8.6
 +1.6
12.82
7rB-16
Göteborg/U
29.6
 +0.9
12.87
4h7-16
Göteborg/U
29.6
 +0.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
26.34
1rB-16
Huddinge
16.6
-1.4
2021
25.74w
 H-19
Ljungby
22.5
 +3.4
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:51.21
M-15
Uddevalla
8.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:44.56
P-17
Sollentuna
1.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
2:33.19
H-19
Ljungby
23.5
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
12.98
5
Sollentuna
22.1
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14.45
1
Huddinge
29.5
 +0.5
14.61
1rB
Sollentuna
13.6
 +0.1
14.65
H-19
Ljungby
22.5
 +1.4
14.68
2
Danderyd
20.6
 0.0
14.87
1-19
Täby
16.6
-1.1
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1.51
Hex
Uddevalla
8.9
 
2018
1.51
 M-15
Uddevalla
8.9
 
2019
1.50
 H-16
Varberg
14.9
 
2021
1.59
H-19
Ljungby
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.35
 6-15
Sätra
21.1
 
2020
1.50
2-17
Sätra
19.1
 
1.50
P-17
Sollentuna
1.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4.89
 3
Täby
26.8
 +1.7
2018
5.08
 8
Linköping
2.9
-0.8
2019
5.31
 4-16
Trollhättan
10.8
-0.3
5.23
7-17
Uppsala
18.8
 +0.9
5.05
10qA-16
Göteborg/U
28.6
 +0.1
5.20w
 
Sollentuna/E
8.6
 
2020
5.34
 2-17
Sollentuna
7.8
 +1.8
5.27
--17
Täby
16.8
 +1.1
5.14
9-17
Kristinehamn
30.8
 +1.3
5.29w
 3-17
Täby
16.8
 +2.2
2021
5.41
H-19
Ljungby
23.5
 +1.6
5.29
1-19
Täby
30.5
 0.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.44
 11-15
Sätra
20.1
 
3.53
22-15
Huddinge
27.1
 
2020
5.25
P-17
Sollentuna
1.2
 
5.08
3-17
Huddinge
26.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
9.60
8-14
Upplands Väsby
19.8
 +1.5
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9.58
H-19
Ljungby
22.5
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
30.11
H-19
Ljungby
23.5
 
Sjukamp
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
4.740
5-19
Ljungby
23.5
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.84
 4-15
Leksand
22.7
-0.8
2018
10.68
2h3-15
Sollentuna/E
2.6
-0.3
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9.63
3rB-15
Sätra
21.1
 
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
8.88
P-17
Sollentuna
1.2
 
8.99
1-17
Sätra
19.1
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
12.66
 1rC
Täby
2.9
 +0.7
12.62w
 3h3-14
Gävle
10.9
 +4.1
2018
12.45
1rB-15
Huddinge/J
17.6
 +1.8
12.73
M-15
Uddevalla
8.9
-1.5
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
15.11
 1-17
Norrköping
25.8
 +0.7
14.29w
 H-16
Varberg
14.9
 +3.6
2020
14.00
2h1-17
Linköping
22.8
 +0.7
14.16
3-17
Linköping
22.8
 +1.7
14.56
1rB-17
Sollentuna
9.8
-0.6
14.62
1-17
Täby
16.8
-0.4
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.26
 M-15
Uddevalla
8.9
 
10.26
Hex-15
Uddevalla
8.9
 
2019
11.11
8-17
Uppsala
18.8
 
2020
10.53
 2-17
Täby
16.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
10.28
 3-15
Örebro
25.3
 
9.76
4-15
Sätra
20.1
 
2020
10.92
P-17
Sollentuna
1.2
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
30.32
 6-15
Linköping
2.9
 
28.73
M-15
Uddevalla
8.9
 
2019
32.94
1-17
Stockholm/S
8.9
 
Femkamp (F17)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3.497
2-17
Sollentuna
1.2
 
Sjukamp (F17)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4.398
4-16
Varberg
15.9
 

Ute
Höjd
SM 2018 Hex
1.51

Junior-ungdom
200 m
USM 2019
16
h2
DNF
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
USM 2020 3
17
14.16
2
17
h1
14.00
Längd
USM 2019 4
16
5.31
8
16
Q
5.20
USM 2020 9
17
5.14
Kula (3.0 kg)
USM 2018 Hex
15
10.26
USM 2018 2
15
3.574
Sjukamp (F17)
USM 2019 4
16
4.398
4x80 m
USM 2018
1
15
h3
39.13
1
15
h2
39.70
4x100 m
USM 2019
1
17
h3
48.90
17
DQ
Inne
Femkamp (F17)
IUSM 2020 2
17
3.497