Elwira Ripsweden

Född: 13 maj 2002

Ålder: 19 år 207 dagar

Förening:
 Huddinge AIS
 15.11.2017–

Tidigare förening(ar):
IFK Tumba 6.5.2012–14.11.2017
Tullinge-Tumba FF –5.5.2012



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

200 m (1)
27.02
PB  EskilstunaEskilstuna8.7.21+0.9
400 m (7)
1:02.10
SB  HuddingeHuddinge22.5.21
1:01.55
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
1:00.89
PB  HuddingeHuddinge19.6.21
1:01.25
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
1:00.97
  SollentunaSollentuna8.8.21
1:01.42
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
1:01.56
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
Längd (1)
4.10
SB  EskilstunaEskilstuna8.7.21+0.1
 
4.05
+1.7
4.10
+0.1
4x100 m (2)
50.89q
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Huddinge AIS
Isabell Petersson, Lina Bjerkestam
Elwira Ripsweden, Minna Leijonhufvud
50.67
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Huddinge AIS
Isabell Petersson, Lina Bjerkestam
Elwira Ripsweden, Minna Leijonhufvud
1000 m stafett (2)
2:25.11
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Huddinge AIS
Lina Bjerkestam, Minna Leijonhufvud
Isabell Petersson, Elwira Ripsweden
2:29.66
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Huddinge AIS
Lina Bjerkestam, Minna Leijonhufvud
Isabell Petersson, Elwira Ripsweden

2020

60 m (2)
8.13i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
8.07i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
200 m (1)
27.42i
SB  HuddingeHuddinge25.1.20
800 m (2)
2:32.61i
PB  ISMSollentunaISM, Sollentuna2.2.20
2:41.05mx
PB  HuddingeHuddinge27.6.20
60 m häck (6)
9.48i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
9.20i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
9.10i
PB  SätraSätra19.1.20
9.04i
PB  HuddingeHuddinge25.1.20
DNFi
  SätraSätra15.2.20
9.22i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
400 m häck (1)
1:07.27
SB  HuddingeHuddinge25.7.20
Höjd (1)
1.53i
PB  ISMSollentunaISM, Sollentuna2.2.20
 
1.50
O
1.53
O
1.56
XXX
     
Längd (2)
4.85i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
5.05i
PB  ISMSollentunaISM, Sollentuna2.2.20
 
X4.825.05
Kula (1)
7.50i
PB  ISMSollentunaISM, Sollentuna2.2.20
 
7.377.507.50
Spjut (1)
NM
  HuddingeHuddinge6.5.20
 
XX
Femkamp (1)
3.156
PB  (21)ISMSollentunaISM, Sollentuna2.2.20
9.05   1.53   7.50   5.05   2:32.61

2019

60 m (1)
8.10i
SB  SätraSätra19.1.19
100 m (1)
13.15
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.0
200 m (3)
26.72i
PB  HuddingeHuddinge26.1.19
27.23
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.0
27.17
PB  Huddinge/JHuddinge/J24.7.19+0.5
400 m (2)
1:00.80i
SB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
1:04.12
SB  HuddingeHuddinge21.7.19
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (4)
8.89i
PB  SätraSätra10.2.19
8.89i
=PB  SätraSätra10.2.19
8.92i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
DNFi
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
300 m häck (3)
46.57
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19
46.51
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
45.73
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
400 m häck (2)
1:13.80
SB  HuddingeHuddinge2.6.19
DNF
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
4x100 m (1)
52.36
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Huddinge AIS
Emelie Forsberg, Elwira Ripsweden
Maja Björck, Alexandra Rosengren
1000 m stafett (1)
2:24.85
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 Huddinge AIS
Izabella Ripsweden, Sarah Karlsson
Alva von Gerber, Elwira Ripsweden

2018

60 m (6)
8.25i
PB  SätraSätra20.1.18
8.3mi
  SätraSätra20.1.18
8.29i
  HuddingeHuddinge27.1.18
8.06i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
8.04i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
8.09i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
100 m (1)
13.02
PB  DanderydDanderyd13.5.18+0.9
200 m (2)
27.71i
PB  HuddingeHuddinge27.1.18
27.42
PB  DanderydDanderyd13.5.18-0.3
400 m (5)
1:02.42i
PB  SätraSätra3.2.18
1:00.58i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
1:00.99
PB  KarlstadKarlstad19.5.18
1:02.18
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
1:02.87
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
300 m häck (2)
46.67
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
46.30
PB  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
400 m häck (1)
1:05.00
PB  (20)Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
Tresteg (2)
10.42i
PB  SätraSätra18.2.18
10.30
SB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18+2.0
 
9.77
-1.0
10.30
+2.0
4x100 m (3)
49.30
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Huddinge AIS
Ella Hagman, Sarah Karlsson
Elwira Ripsweden, Cornelia Böhnke
48.91
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Huddinge AIS
Ella Hagman, Sarah Karlsson
Elwira Ripsweden, Cornelia Böhnke
48.60
SB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
 Huddinge AIS
Ella Hagman, Sarah Karlsson
Elwira Ripsweden, Alexandra Rosengren
1000 m stafett (2)
2:22.28
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Huddinge AIS
Ella Hagman, Sarah Karlsson
Elwira Ripsweden, Cornelia Böhnke
2:21.20
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Huddinge AIS
Ella Hagman, Sarah Karlsson
Cornelia Böhnke, Elwira Ripsweden

2017

80 m (1)
10.66
PB  EskilstunaEskilstuna17.6.170.0
300 m häck (2)
47.40
PB  HuddingeHuddinge19.5.17
47.99
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
12.90
PB  NyköpingNyköping3.6.17+1.5
12.69w
  VästeråsVästerås5.8.17+2.1
Längd (2)
4.87
PB  Stockholm/SStockholm/S10.9.17+1.4
5.10w
  Stockholm/SStockholm/S10.9.17+3.4
Tresteg (2)
10.62
PB  HuddingeHuddinge20.5.170.0
10.09
  USMFalunUSM, Falun13.8.17-1.2
 
9.69
-0.9
9.92
-0.9
10.09
-1.2
Spjut (500 g) (1)
25.85
PB  TäbyTäby3.9.17

2016

400 m (1)
1:04.34
PB  GävleGävle22.5.16
300 m häck (1)
48.71
PB  Sollentuna/ESollentuna/E4.6.16
Tresteg (1)
9.55i
PB  HuddingeHuddinge20.3.16
 (1)
2.548
PB  SätraSätra15.5.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220351.Eventname AS Eventeng, alltwat220351.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220351.Date),'.',MONTH(alltwat220351.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220351.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat220351 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220351.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220351.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220351.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat220351.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220351.Eventname AS Eventeng, alltwat220351.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220351.Date),'.',MONTH(alltwat220351.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220351.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat220351 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220351.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220351.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220351.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat220351.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat220351.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat220351.Eventname AS Eventeng, alltwat220351.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat220351.Date),'.',MONTH(alltwat220351.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat220351.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat220351 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat220351.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat220351.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat220351.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat220351.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat220351.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.04
Växjö4.3.18
100 m
Ute
13.02
Danderyd13.5.18+0.9
200 m
Ute
27.02
Eskilstuna8.7.21+0.9
Inne
26.72
Huddinge26.1.19
400 m
Ute
1:00.89
Huddinge19.6.21
Inne
1:00.58
Växjö4.3.18
800 m
Ute
2:41.05mx
Huddinge27.6.20
Inne
2:32.61
Sollentuna2.2.20
60 m häck
Inne
9.04
Huddinge25.1.20
300 m häck
Ute
45.73
Uppsala18.8.19
400 m häck
Ute
1:05.00
Sollentuna/E2.6.18
Höjd
Inne
1.53
Sollentuna2.2.20
Längd
Ute
4.87
Stockholm/S10.9.17+1.4
Inne
5.05
Sollentuna2.2.20
Tresteg
Ute
10.62
Huddinge20.5.170.0
Inne
10.42
Sätra18.2.18
Kula
Inne
7.50
Sollentuna2.2.20
Femkamp
Inne
3.156
Sollentuna2.2.20

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.66
Eskilstuna17.6.170.0
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne
8.89
Sätra10.2.19
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.90
Nyköping3.6.17+1.5
Spjut (500 g)
Ute
25.85
Täby3.9.17
400 m
1:00.58i
3
16
h2
NC-yVäxjö4.3.18
1:00.80i
4
17
h2
IUSMVäxjö23.2.19
1:00.89
2
Huddinge19.6.21
1:00.97
2
19
Sollentuna8.8.21
1:00.99
4
Karlstad19.5.18
1:01.25
7
Halmstad29.6.21
1:01.42
4
19
h1
JSMLinköping20.8.21
1:01.55
3
Huddinge29.5.21
1:01.56
5
19
JSMLinköping21.8.21
1:02.10
1
19
Huddinge22.5.21
Visa/dölj alla resultat
1:02.18
3
16
h2
USMEnskede3.8.18
1:02.42i
2
C
Sätra3.2.18
1:02.87
4
17
r2
Lag-SMMalmö/S19.8.18
1:04.12
3
Huddinge21.7.19
1:04.34
4
Gävle22.5.16
10-bästasnitt: 1:01.211

Total results in database: 87
By event:
60 m:9
80 m:1
100 m:2
200 m:7
400 m:15
800 m:2
60 m häck:6
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m):4
300 m häck:8
400 m häck:4
80 m häck (76.2 cm, 8 m):2
Höjd:1
Längd:5
Tresteg:5
Kula:1
Spjut (500 g):1
Spjut:1
Femkamp:1
:1
4x100 m:6
1000 m stafett:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.04
4s1-16
Växjö
4.3
 
8.06
2h2-16
Växjö
4.3
 
8.09
8-16
Växjö
4.3
 
8.25
2h1-17
Sätra
20.1
 
8.29
3-16
Huddinge
27.1
 
2019
8.10
 1h3-17
Sätra
19.1
 
2020
8.07
 5h4-19
Göteborg/FH
29.2
 
8.13
4h3
Örebro
12.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
13.02
1h1-17
Danderyd
13.5
 +0.9
2019
13.15
 5h4-17
Göteborg/U
29.6
 +1.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
27.42
 1-17
Danderyd
13.5
-0.3
2019
27.17
 4h2
Huddinge/J
24.7
 +0.5
27.23
8rC-17
Göteborg/U
30.6
-1.0
2021
27.02
2
Eskilstuna
8.7
 +0.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.71
 2rD
Huddinge
27.1
 
2019
26.72
1rB
Huddinge
26.1
 
2020
27.42
 1rC
Huddinge
25.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:04.34
 4
Gävle
22.5
 
2018
1:00.99
 4
Karlstad
19.5
 
1:02.18
3 h2-16
Enskede
3.8
 
1:02.87
4 r2-17
Malmö/S
19.8
 
2019
1:04.12
 3
Huddinge
21.7
 
2021
1:00.89
2
Huddinge
19.6
 
1:00.97
2-19
Sollentuna
8.8
 
1:01.25
7
Halmstad
29.6
 
1:01.42
4h1-19
Linköping
20.8
 
1:01.55
3
Huddinge
29.5
 
1:01.56
5-19
Linköping
21.8
 
1:02.10
1-19
Huddinge
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:00.58
3h2-16
Växjö
4.3
 
1:02.42
2rC
Sätra
3.2
 
2019
1:00.80
 4h2-17
Växjö
23.2
 
800 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:32.61
P
Sollentuna
2.2
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
9.04
3
Huddinge
25.1
 
9.10
3
Sätra
19.1
 
9.20
4
Örebro
11.1
 
9.22
4h1-19
Göteborg/FH
1.3
 
9.48
3h1
Örebro
11.1
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
48.71
 2-14
Sollentuna/E
4.6
 
2017
47.40
 3-15
Huddinge
19.5
 
47.99
3h2-15
Falun
11.8
 
2018
46.30
 5-16
Enskede
4.8
 
46.67
4 h2-16
Enskede
3.8
 
2019
45.73
3r1-17
Uppsala
18.8
 
46.51
7 -17
Göteborg/S
11.8
 
46.57
5 h1-17
Göteborg/S
10.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:05.00
1-17
Sollentuna/E
2.6
 
2019
1:13.80
 6
Huddinge
2.6
 
2020
1:07.27
 2
Huddinge
25.7
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1.53
P
Sollentuna
2.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4.87
+-15
Stockholm/S
10.9
 +1.4
5.10w
 1-15
Stockholm/S
10.9
 +3.4
2021
4.10
 2
Eskilstuna
8.7
 +0.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
5.05
P
Sollentuna
2.2
 
4.85
11
Örebro
11.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.62
3-15
Huddinge
20.5
 0.0
10.09
13-15
Falun
13.8
-1.2
2018
10.30
 4 -17
Malmö/S
19.8
 +2.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
9.55
 5-14
Huddinge
20.3
 
2018
10.42
3-17
Sätra
18.2
 
Kula
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.50
P
Sollentuna
2.2
 
Femkamp
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3.156
13
Sollentuna
2.2
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.66
2-15
Eskilstuna
17.6
 0.0
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8.89
1h2-17
Sätra
10.2
 
2019
8.89
2-17
Sätra
10.2
 
8.92
1h3-17
Växjö
24.2
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
12.90
2rB
Nyköping
3.6
 +1.5
12.69w
 5h2-15
Västerås
5.8
 +2.1
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
25.85
2-15
Täby
3.9
 

Inne
Femkamp
ISM 2020 13
3.156

Junior-ungdom
Ute
400 m
USM 2018
3
16
h2
1:02.18
JSM 2021 5
19
1:01.56
4
19
h1
1:01.42
300 m häck
USM 2018 5
16
46.30
4
16
h2
46.67
USM 2019 7
17
46.51
5
17
h1
46.57
4x100 m
USM 2018 3
17
48.91
3
17
h2
49.30
JSM 2021 7
19
50.67
5
19
h2
50.89q
1000 m stafett
USM 2018 4
17
2:21.20
3
17
h1
2:22.28
JSM 2019
5
19
h1
2:24.85
JSM 2021 8
19
2:29.66
3
19
h2
2:25.11
Inne
60 m
IJSM 2020
5
19
h4
8.07
400 m
IUSM 2019
4
17
h2
1:00.80
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
IUSM 2019
1
17
h3
8.92
17
DNF
60 m häck
IJSM 2020
4
19
h1
9.22
Femkamp
IJSM 2020 8
19
3.156