Förening:
KFUM Örebro

Ebba Asp

Född: 28 juli 2004

Ålder: 17 år 172 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (3)
7.88i
PB  ÖrebroÖrebro20.11.21
7.78i
PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.79i
  ÖrebroÖrebro16.1.22

2021

100 m (11)
12.59
SB  LudvikaLudvika6.6.21+1.9
12.40
=PB  SkaraSkara19.6.21+1.9
12.40
PB  SkaraSkara19.6.21+2.0
12.55
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21-1.0
12.39
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21+0.3
12.71
  NorrköpingNorrköping23.7.21-0.1
12.78
  NorrköpingNorrköping23.7.21-1.8
12.79
  SollentunaSollentuna7.8.21-0.9
12.73
  SollentunaSollentuna7.8.21-0.5
12.35w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+2.4
12.37
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+0.7
200 m (5)
25.83
PB  NorrköpingNorrköping23.7.21+0.1
25.73
PB  EskilstunaEskilstuna29.7.21+1.2
25.68
PB  SollentunaSollentuna8.8.21+1.4
25.58w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+3.0
25.37w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+6.8

2020

60 m (12)
8.33i
SB  ÖrebroÖrebro16.11.19
8.13i
SB  ÖrebroÖrebro8.12.19
8.12i
SB  ÖrebroÖrebro8.12.19
8.10i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
8.03i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
8.04i
  UppsalaUppsala7.2.20
8.04i
  UppsalaUppsala7.2.20
8.06i
  ÖrebroÖrebro29.2.20
8.00i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.95i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.98i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.94mx
PB  HallsbergHallsberg27.7.20-0.3
100 m (8)
12.95
SB  EskilstunaEskilstuna28.6.20-3.0
12.56
PB  SkaraSkara11.7.20+1.8
12.48w
  SkaraSkara11.7.20+2.1
12.56
=PB  EskilstunaEskilstuna23.7.200.0
12.74mx
  HallsbergHallsberg27.7.20-0.2
12.67
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.200.0
12.65
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.200.0
12.81
  GlanshammarGlanshammar5.9.20-1.2
200 m (4)
27.49i
WL WU20L WU18L SB  ÖrebroÖrebro16.11.19
27.04i
SB  ÖrebroÖrebro11.1.20
26.18w
  EskilstunaEskilstuna27.6.20+2.4
26.34
PB  EskilstunaEskilstuna16.7.20+1.8

2019

60 m (4)
8.17i
PB  ÖrebroÖrebro24.11.18
8.05i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
8.02i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
8.01i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
80 m (3)
10.77
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.8
10.58
SB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19+1.1
10.65
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19+0.7
100 m (1)
13.06
SB  GarphyttanGarphyttan1.9.190.0
200 m (1)
26.75i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
300 m (1)
44.31
SB  HallsbergHallsberg27.8.19
1000 m stafett (1)
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 KFUM Örebro
Ebba Asp, Clara Bernhult
Sofie Franzén, Cornelia Fernsten

2018

60 m (3)
8.18i
PB  ÖrebroÖrebro18.11.17
8.48i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
8.36i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
80 m (1)
10.44
PB  GlanshammarGlanshammar26.5.180.0
100 m (1)
12.87
PB  HallsbergHallsberg3.6.180.0
200 m (3)
27.88i
SB  ÖrebroÖrebro13.1.18
26.77i
PB  ÖrebroÖrebro25.3.18
27.32
PB  GlanshammarGlanshammar26.5.180.0
300 m (1)
43.13
PB  TrollbäckenTrollbäcken16.9.18
Längd (2)
4.62i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
4.92
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18-0.2

2017

60 m (1)
8.23
PB  KarlskogaKarlskoga18.6.17+1.4
200 m (3)
27.35i
PB  ÖrebroÖrebro26.3.17
27.57
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.17+0.8
27.25w
  GävleGävle10.9.17+4.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
7.94mx
Hallsberg27.7.20-0.3
Inne
7.78
Örebro16.1.22
100 m
Ute
12.37
Norrköping13.8.21+0.7
200 m
Ute
25.68
Sollentuna8.8.21+1.4
Inne
26.75
Västerås9.3.19
300 m
Ute
43.13
Trollbäcken16.9.18
Längd
Ute
4.92
Göteborg/U29.6.18-0.2
Inne
4.62
Örebro13.1.18

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.44
Glanshammar26.5.180.0
60 m
7.78i
2
h1
Örebro16.1.22
7.79i
5
Örebro16.1.22
7.88i
1
Örebro20.11.21
7.95i
3
16
s2
IUSMÖrebro8.3.20
7.98i
5
16
IUSMÖrebro8.3.20
8.00i
2
16
h3
IUSMÖrebro8.3.20
8.01i
2
15
IUSMVästerås9.3.19
8.02i
1
15
s1
IUSMVästerås9.3.19
8.03i
3
17
h4
Örebro12.1.20
8.04i
2
17
h1
Uppsala7.2.20
Visa/dölj alla resultat
8.04i
3
17
Uppsala7.2.20
8.05i
1
15
h1
IUSMVästerås9.3.19
8.06i
1
15
h3
Örebro29.2.20
8.10i
1
17
h1
Örebro12.1.20
8.12i
3
17
Örebro8.12.19
8.13i
1
17
h1
Örebro8.12.19
8.17i
1
h2
Örebro24.11.18
8.18i
1
15
h2
Örebro18.11.17
8.23
1
13
Karlskoga18.6.17+1.4
8.33i
3
17
Örebro16.11.19
8.36i
2
14
Örebro14.1.18
8.48i
1
14
h1
Örebro14.1.18
10-bästasnitt: 7.948
100 m
12.37
5
17
USMNorrköping13.8.21+0.7
12.39
2
17
VUSGöteborg/U11.7.21+0.3
12.40
2
Skara19.6.21+1.9
12.40
3
Skara19.6.21+2.0
12.55
1
17
h2
VUSGöteborg/U11.7.21-1.0
12.56
3
B
Skara11.7.20+1.8
12.56
1
17
Eskilstuna23.7.200.0
12.59
1
17
Ludvika6.6.21+1.9
12.65
5
16
USMNorrköping30.8.200.0
12.67
3
16
h1
USMNorrköping30.8.200.0
Visa/dölj alla resultat
12.71
1
h2
Norrköping23.7.21-0.1
12.73
2
17
Sollentuna7.8.21-0.5
12.78
1
Norrköping23.7.21-1.8
12.79
1
17
h2
Sollentuna7.8.21-0.9
12.81
2
17
Glanshammar5.9.20-1.2
12.87
1
Hallsberg3.6.180.0
12.95
1
17
Eskilstuna28.6.20-3.0
13.06
2
Garphyttan1.9.190.0
10-bästasnitt: 12.514
200 m
25.68
2
17
Sollentuna8.8.21+1.4
25.73
4
Eskilstuna29.7.21+1.2
25.83
1
B
Norrköping23.7.21+0.1
26.34
5
h2
Eskilstuna16.7.20+1.8
26.75i
1
15
h2
IUSMVästerås9.3.19
26.77i
2
14
Örebro25.3.18
27.04i
3
C
Örebro11.1.20
27.32
1
Glanshammar26.5.180.0
27.35i
1
Örebro26.3.17
27.49i
1
17
B
Örebro16.11.19
Visa/dölj alla resultat
27.57
7
Göteborg/U2.7.17+0.8
27.88i
1
14
Örebro13.1.18
10-bästasnitt: 26.63

Total results in database: 69
By event:
60 m:23
80 m:4
100 m:21
200 m:16
300 m:2
Längd:2
1000 m stafett:1
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
8.23
1-13
Karlskoga
18.6
 +1.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.18
 1h2-15
Örebro
18.11
 
8.36
2-14
Örebro
14.1
 
8.48
1h1-14
Örebro
14.1
 
2019
8.01
 2-15
Västerås
9.3
 
8.02
1s1-15
Västerås
9.3
 
8.05
1h1-15
Västerås
9.3
 
8.17
1h2
Örebro
24.11
 
2020
7.95
 3s2-16
Örebro
8.3
 
7.98
5-16
Örebro
8.3
 
8.00
2h3-16
Örebro
8.3
 
8.03
3h4-17
Örebro
12.1
 
8.04
3-17
Uppsala
7.2
 
8.04
2h1-17
Uppsala
7.2
 
8.06
1h3-15
Örebro
29.2
 
8.10
1h1-17
Örebro
12.1
 
8.12
3-17
Örebro
8.12
 
8.13
1h1-17
Örebro
8.12
 
8.33
3-17
Örebro
16.11
 
2022
7.78
2h1
Örebro
16.1
 
7.79
5
Örebro
16.1
 
7.88
1
Örebro
20.11
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
12.87
 1
Hallsberg
3.6
 0.0
2019
13.06
 2
Garphyttan
1.9
 0.0
2020
12.56
 3rB
Skara
11.7
 +1.8
12.56
1-17
Eskilstuna
23.7
 0.0
12.65
5-16
Norrköping
30.8
 0.0
12.67
3h1-16
Norrköping
30.8
 0.0
12.81
2-17
Glanshammar
5.9
-1.2
12.95
1-17
Eskilstuna
28.6
-3.0
12.48w
 4rB
Skara
11.7
 +2.1
2021
12.37
5-17
Norrköping
13.8
 +0.7
12.39
2-17
Göteborg/U
11.7
 +0.3
12.40
2
Skara
19.6
 +1.9
12.40
3
Skara
19.6
 +2.0
12.55
1h2-17
Göteborg/U
11.7
-1.0
12.59
1-17
Ludvika
6.6
 +1.9
12.71
1h2
Norrköping
23.7
-0.1
12.73
2-17
Sollentuna
7.8
-0.5
12.78
1
Norrköping
23.7
-1.8
12.79
1h2-17
Sollentuna
7.8
-0.9
12.35w
 2h2-17
Norrköping
13.8
 +2.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
27.57
 7
Göteborg/U
2.7
 +0.8
27.25w
 5
Gävle
10.9
 +4.0
2018
27.32
 1
Glanshammar
26.5
 0.0
2020
26.34
 5h2
Eskilstuna
16.7
 +1.8
26.18w
 1-17
Eskilstuna
27.6
 +2.4
2021
25.68
2-17
Sollentuna
8.8
 +1.4
25.73
4
Eskilstuna
29.7
 +1.2
25.83
1rB
Norrköping
23.7
 +0.1
25.37w
 7-17
Norrköping
15.8
 +6.8
25.58w
 4h2-17
Norrköping
14.8
 +3.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
27.35
 1
Örebro
26.3
 
2018
26.77
 2-14
Örebro
25.3
 
27.88
1-14
Örebro
13.1
 
2019
26.75
1h2-15
Västerås
9.3
 
2020
27.04
 3rC
Örebro
11.1
 
27.49
1rB-17
Örebro
16.11
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
43.13
4-14
Trollbäcken
16.9
 
2019
44.31
 1-17
Hallsberg
27.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4.92
18Q
Göteborg/U
29.6
-0.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.62
3-14
Örebro
13.1
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.44
2h1
Glanshammar
26.5
 0.0
2019
10.58
 2h1-15
Trollhättan
9.8
 +1.1
10.65
5s2-15
Trollhättan
9.8
 +0.7
10.77
2h6-15
Göteborg/U
29.6
 +0.8

Ute
100 m
USM 2020 5
16
12.65
USM 2021 5
17
12.37
200 m
USM 2021 7
17
25.37w
Inne
60 m
IUSM 2019 2
15
8.01
IUSM 2020 5
16
7.98
Ute
80 m
USM 2019
5
15
s2
10.65
2
15
h1
10.58
100 m
USM 2020
3
16
h1
12.67
USM 2021
2
17
h2
12.35w
200 m
USM 2021
4
17
h2
25.58w
1000 m stafett
USM 2019
17
h2
DQ
Inne
60 m
IUSM 2019
1
15
s1
8.02
1
15
h1
8.05
IUSM 2020
3
16
s2
7.95
2
16
h3
8.00
200 m
IUSM 2019
1
15
h2
26.75