0



Filippa Ramberg

Född: 28 februari 1997

Ålder: 25 år 338 dagar

Förening:
 Hammarby IF
Förening:
 Hammarby IF
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

1500 m (1)
4:39.24i
PB  SätraSätra22.1.23
3000 m (1)
DNFi
  SollentunaSollentuna28.1.23

2022

400 m (1)
1:01.04i
PB  SätraSätra12.2.22
800 m (10)
2:15.11i
PB  VästeråsVästerås23.1.22
2:14.31i
PB  SollentunaSollentuna29.1.22
2:15.34i
  SollentunaSollentuna2.2.22
2:15.68i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
2:17.25
SB  TäbyTäby15.5.22
DNF
  UppsalaUppsala8.6.22
2:16.42
PB  SollentunaSollentuna11.6.22
2:13.70
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
2:16.13
  VästeråsVästerås30.7.22
2:17.36
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
1500 m (8)
4:42.65i
PB  UppsalaUppsala6.2.22
4:40.07i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
4:46.84i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
4:40.93
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
4:39.08
PB  HuddingeHuddinge19.6.22
4:46.09
  VästeråsVästerås31.7.22
DNF
  NorrtäljeNorrtälje15.8.22
4:41.40
  UmeåUmeå20.8.22
3000 m (3)
10:13.93
PB  TäbyTäby21.5.22
10:05.65
PB  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
10:39.18
  UmeåUmeå20.8.22
5 km väg (1)
Ej kontrollmätt bana:
18:16
  NorrtäljeNorrtälje6.6.22
10 km terräng (1)
41:42
  LidingöLidingö25.9.22

2021

800 m (4)
2:19.81
SB  EnskedeEnskede5.6.21
2:20.52
  SollentunaSollentuna7.8.21
2:17.65
SB  HuddingeHuddinge10.8.21
2:18.90
  VallentunaVallentuna18.8.21
1500 m (3)
4:56.96
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
4:48.49
SB  SollentunaSollentuna8.8.21
4:50.78
  SollentunaSollentuna25.9.21
3000 m (2)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
10:29.96
SB  NorrtäljeNorrtälje8.9.21
10 km väg (1)
DNF
  SMAnderstorpSM, Anderstorp13.7.21
4x800 m (1)
9:13.10
SB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Julia Wändin, Filippa Ramberg
Matilda Borg, Nora Lundin
4 km terräng (1)
15:42
  SollentunaSollentuna21.9.21

2020

400 m (1)
1:02.60i
PB  HuddingeHuddinge24.1.20
800 m (8)
2:20.65i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
2:20.29i
PB  HuddingeHuddinge25.1.20
2:22.77i
  UppsalaUppsala8.2.20
2:22.67i
  SätraSätra15.2.20
2:21.89mx
SB  VästeråsVästerås18.7.20
2:18.79
SB  SollentunaSollentuna9.8.20
2:20.64
  NorrtäljeNorrtälje7.9.20
2:19.96
  HuddingeHuddinge27.9.20
1500 m (10)
4:52.52i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
DNFi
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
4:54.32mx
SB  EnskedeEnskede28.6.20
4:45.74mx
PB  EskilstunaEskilstuna1.7.20
4:43.99mx
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
DNF
  VästeråsVästerås25.7.20
4:52.52
  VästeråsVästerås2.8.20
4:48.30
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4:54.79
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:49.99mx
  HuddingeHuddinge26.9.20
3000 m (4)
10:33.8m mx
PB  Stockholm/SStockholm/S22.6.20
10:25.33
PB  UppsalaUppsala8.7.20
DNF
  EnskedeEnskede22.8.20
10:54.97+
  Stockholm/SStockholm/S19.9.20
5000 m (1)
18:28.36
PB  Stockholm/SStockholm/S19.9.20
4 km (1)
16:47
  SollentunaSollentuna10.10.20
4x800 m (1)
9:34.12
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Hammarby IF
Clara Lidén, Nora Lundin
Nora Siltberg Almlöf, Filippa Ramberg
4 km terräng (1)
16:31
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20

2019

400 m (1)
1:01.30
PB  UppsalaUppsala1.9.19
800 m (7)
2:23.23i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
2:20.53
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2:23.27
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
2:19.20
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
2:17.23
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:19.92
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
2:17.73
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S16.8.19
1500 m (4)
5:05.33i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
4:55.30
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
5:09.40
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
4:49.36
PB  Stockholm/SStockholm/S20.8.19
3x800 m (1)
7:24.14
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Hammarby IF
10 km terräng (1)
42:04
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19

2018

800 m (6)
2:24.07i
PB  HuddingeHuddinge27.1.18
2:23.91i
PB  SätraSätra3.2.18
2:21.86
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
2:23.32
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:22.76
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
2:20.43
PB  HuddingeHuddinge16.8.18
1500 m (5)
5:00.48i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
5:08.78i
  HuddingeHuddinge28.1.18
4:58.71i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:56.61
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
4:51.24
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3x800 m (1)
7:35.00
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Hammarby IF

2017

400 m (1)
1:04.88
PB  Stockholm/SStockholm/S10.9.17
600 m (1)
1:44.82
PB  EnskedeEnskede8.8.17
800 m (2)
2:24.29
PB  Stockholm/SStockholm/S18.6.17
2:26.35
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
1500 m (3)
5:21.64i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
4:59.22
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
5:05.23
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
3000 m (1)
11:29.69
PB  NynäshamnNynäshamn2.9.17
3x800 m (1)
7:45.85
SB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S28.5.17
 Hammarby IF

2016

800 m (1)
2:27.50
PB  Sollentuna/ESollentuna/E4.6.16
1500 m (1)
5:12.23
PB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
3000 m (1)
11:31.47
PB  Stockholm/SStockholm/S16.8.16
2000 m hinder (2)
8:45.00
PB  EnskedeEnskede14.5.16
DNF
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm5.8.16
3x800 m (1)
7:37.58
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Hammarby IF
4 km terräng (1)
16:18
  JSMVästeråsJSM, Västerås23.10.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Ute
1:01.30
Uppsala1.9.19
Inne
1:01.04
Sätra12.2.22
600 m
Ute
1:44.82
Enskede8.8.17
800 m
Ute
2:13.70
Karlstad3.7.22
Inne
2:14.31
Sollentuna29.1.22
1500 m
Ute
4:39.08
Huddinge19.6.22
Inne
4:39.24
Sätra22.1.23
3000 m
Ute
10:05.65
Göteborg/U17.6.22
5000 m
Ute
18:28.36
Stockholm/S19.9.20
2000 m hinder
Ute
8:45.00
Enskede14.5.16
800 m
2:13.70
3
C
Karlstad3.7.22
2:14.31i
5
Sollentuna29.1.22
2:15.11i
2
Västerås23.1.22
2:15.34i
1
B
Sollentuna2.2.22
2:15.68i
5
h2
ISMVäxjö25.2.22
2:16.13
5
Västerås30.7.22
2:16.42
1
Sollentuna11.6.22
2:17.23
6
B
Folksam GPVarberg15.7.19
2:17.25
2
Täby15.5.22
2:17.36
8
h2
SMNorrköping6.8.22
Visa/dölj alla resultat
2:17.65
1
Huddinge10.8.21
2:17.73
5
C
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
2:18.79
3
Sollentuna9.8.20
2:18.90
2
Vallentuna18.8.21
2:19.20
3
D
Karlstad3.7.19
2:19.81
4
Enskede5.6.21
2:19.92
8
22
JSMGöteborg/S11.8.19
2:19.96
1
Huddinge27.9.20
2:20.29i
4
Huddinge25.1.20
2:20.43
1
Huddinge16.8.18
2:20.52
1
Sollentuna7.8.21
2:20.53
11
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
2:20.64
1
Norrtälje7.9.20
2:20.65i
2
B
Växjö19.1.20
2:21.86
10
BauhausStockholm/S10.6.18
2:22.67i
1
Sätra15.2.20
2:22.76
9
22
JSMHuddinge5.8.18
2:22.77i
5
Uppsala8.2.20
2:23.23i
3
B
Folksam GPSätra4.2.19
2:23.27
2
C
VUSGöteborg/U30.6.19
2:23.32
4
F
Karlstad25.7.18
2:23.91i
2
B
Sätra3.2.18
2:24.07i
1
Huddinge27.1.18
2:24.29
8
C
Stockholm/S18.6.17
2:26.35
9
22
JSMGävle13.8.17
2:27.50
7
B
Sollentuna/E4.6.16
10-bästasnitt: 2:15.853
1500 m
4:39.08
1
Huddinge19.6.22
4:39.24i
4
A
Sätra22.1.23
4:40.07i
5
Sollentuna19.2.22
4:40.93
7
B
Sollentuna12.6.22
4:41.40
1
Umeå20.8.22
4:42.65i
3
Uppsala6.2.22
4:46.09
5
Västerås31.7.22
4:46.84i
9
h1
ISMVäxjö26.2.22
4:48.30
8
B
Sollentuna10.8.20
4:48.49
1
Sollentuna8.8.21
Visa/dölj alla resultat
4:49.36
1
C
Stockholm/S20.8.19
4:50.78
2
Sollentuna25.9.21
4:51.24
11
Göteborg/S18.8.18
4:52.52i
2
Örebro12.1.20
4:52.52
6
Västerås2.8.20
4:54.79
8
h2
SMUppsala14.8.20
4:55.30
6
C
VUSGöteborg/U29.6.19
4:56.61
11
22
JSMHuddinge4.8.18
4:56.96
9
VUSGöteborg/U11.7.21
4:58.71i
10
22
IJSMUppsala25.2.18
4:59.22
4
B
Sollentuna/E11.6.17
5:00.48i
2
Örebro14.1.18
5:05.23
13
22
JSMGävle12.8.17
5:05.33i
9
22
IJSMVäxjö24.2.19
5:08.78i
5
Huddinge28.1.18
5:09.40
8
22
JSMGöteborg/S10.8.19
5:12.23
9
19
Stockholm/S17.6.16
5:21.64i
7
22
h2
IJSMGöteborg/FH18.2.17
10-bästasnitt: 4:43.309

Total results in database: 107
By event:
400 m:4
600 m:1
800 m:38
1500 m:35
3000 m:12
5000 m:1
5 km väg:1
10 km väg:1
Väg:1
2000 m hinder:2
4x800 m:2
3x800 m:4
terräng:5
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:04.88
 3
Stockholm/S
10.9
 
2019
1:01.30
1
Uppsala
1.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:02.60
 3rB
Huddinge
24.1
 
2022
1:01.04
2rD
Sätra
12.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:44.82
8
Enskede
8.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:27.50
 7rB
Sollentuna/E
4.6
 
2017
2:24.29
 8rC
Stockholm/S
18.6
 
2:26.35
9-22
Gävle
13.8
 
2018
2:20.43
 1
Huddinge
16.8
 
2:21.86
10
Stockholm/S
10.6
 
2:22.76
9 -22
Huddinge
5.8
 
2:23.32
4rF
Karlstad
25.7
 
2019
2:17.23
 6rB
Varberg
15.7
 
2:17.73
5rC
Göteborg/S
16.8
 
2:19.20
3rD
Karlstad
3.7
 
2:19.92
8 -22
Göteborg/S
11.8
 
2:20.53
11rC
Sollentuna
18.6
 
2:23.27
2rC
Göteborg/U
30.6
 
2020
2:18.79
 3
Sollentuna
9.8
 
2:19.96
1
Huddinge
27.9
 
2:20.64
1
Norrtälje
7.9
 
2021
2:17.65
 1
Huddinge
10.8
 
2:18.90
2
Vallentuna
18.8
 
2:19.81
4
Enskede
5.6
 
2:20.52
1
Sollentuna
7.8
 
2022
2:13.70
3rC
Karlstad
3.7
 
2:16.13
5
Västerås
30.7
 
2:16.42
1
Sollentuna
11.6
 
2:17.25
2
Täby
15.5
 
2:17.36
8h2
Norrköping
6.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:23.91
 2rB
Sätra
3.2
 
2:24.07
1
Huddinge
27.1
 
2019
2:23.23
 3rB
Sätra
4.2
 
2020
2:20.29
 4
Huddinge
25.1
 
2:20.65
2rB
Växjö
19.1
 
2:22.67
1
Sätra
15.2
 
2:22.77
5
Uppsala
8.2
 
2022
2:14.31
5
Sollentuna
29.1
 
2:15.11
2
Västerås
23.1
 
2:15.34
1rB
Sollentuna
2.2
 
2:15.68
5h2
Växjö
25.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:12.23
 9-19
Stockholm/S
17.6
 
2017
4:59.22
 4rB
Sollentuna/E
11.6
 
5:05.23
13-22
Gävle
12.8
 
2018
4:51.24
 11
Göteborg/S
18.8
 
4:56.61
11 -22
Huddinge
4.8
 
2019
4:49.36
 1rC
Stockholm/S
20.8
 
4:55.30
6rC
Göteborg/U
29.6
 
5:09.40
8 -22
Göteborg/S
10.8
 
2020
4:48.30
 8rB
Sollentuna
10.8
 
4:52.52
6
Västerås
2.8
 
4:54.79
8h2
Uppsala
14.8
 
2021
4:48.49
 1
Sollentuna
8.8
 
4:50.78
2
Sollentuna
25.9
 
4:56.96
9
Göteborg/U
11.7
 
2022
4:39.08
1
Huddinge
19.6
 
4:40.93
7rB
Sollentuna
12.6
 
4:41.40
1
Umeå
20.8
 
4:46.09
5
Västerås
31.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5:21.64
 7h2-22
Göteborg/FH
18.2
 
2018
4:58.71
 10-22
Uppsala
25.2
 
5:00.48
2
Örebro
14.1
 
5:08.78
5
Huddinge
28.1
 
2019
5:05.33
 9-22
Växjö
24.2
 
2020
4:52.52
 2
Örebro
12.1
 
2022
4:40.07
 5
Sollentuna
19.2
 
4:42.65
3
Uppsala
6.2
 
4:46.84
9h1
Växjö
26.2
 
2023
4:39.24
4rA
Sätra
22.1
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
11:31.47
 3
Stockholm/S
16.8
 
2017
11:29.69
 1
Nynäshamn
2.9
 
2020
10:25.33
 4
Uppsala
8.7
 
10:54.97+
Stockholm/S
19.9
 
2021
10:29.96
 1
Norrtälje
8.9
 
2022
10:05.65
6
Göteborg/U
17.6
 
10:13.93
1
Täby
21.5
 
10:39.18
1
Umeå
20.8
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18:28.36
6
Stockholm/S
19.9
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
8:45.00
3
Enskede
14.5
 

Ute
800 m
SM 2022
8
h2
2:17.36
1500 m
SM 2020
8
h2
4:54.79
10 km väg
SM 2021
DNF
4x800 m
SM 2020 4
9:34.12
SM 2021 7
9:13.10
4 km terräng
SM 2020 35
16:31
Inne
800 m
ISM 2022
5
h2
2:15.68
1500 m
ISM 2022
9
h1
4:46.84

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2017 9
22
2:26.35
JSM 2018 9
22
2:22.76
JSM 2019 8
22
2:19.92
1500 m
JSM 2017 13
22
5:05.23
JSM 2018 11
22
4:56.61
JSM 2019 8
22
5:09.40
2000 m hinder
JSM 2016
19
DNF
3x800 m
JSM 2016 6
19
7:37.58
JSM 2017 3
22
7:45.85
JSM 2018 1
22
7:35.00
JSM 2019 3
22
7:24.14
4 km terräng
JSM 2016 12
19
16:18
Inne
1500 m
IJSM 2017
7
22
h2
5:21.64
IJSM 2018 10
22
4:58.71
IJSM 2019 9
22
5:05.33