Förening:
Örgryte IS
15.3.2021–
Tidigare förening(ar):

IFK Göteborg –14.3.2021

Moa Cornéer

Född: 24 april 2005

Ålder: 17 år 35 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 15.3.2021–

Tidigare förening(ar):
IFK Göteborg –14.3.2021



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

Höjd (1)
1.51i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.12.21
4x200 m (1)
1:50.50i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.21
 Örgryte IS
Elna Wester, Ester Mägi Theorin
Engla Nilsson, Moa Cornéer

2021

200 m (1)
27.88
PB  TanumTanum24.7.21+1.7
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (1)
DNF
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.6
Höjd (12)
1.56i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
1.49i
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.21
 
1.46
O
1.49
O
1.52
XXX
     
1.54
SB  Göteborg/SGöteborg/S5.6.21
1.50
  SävedalenSävedalen12.6.21
 
1.40
O
1.45
XXO
1.50
XXO
1.55
XXX
    
1.56
SB  LerumLerum23.6.21
 
1.44
O
1.48
O
1.52
XXO
1.56
XXO
1.60
XXX
   
1.51
  KungälvKungälv27.6.21
 
1.43
O
1.48
O
1.51
XO
1.54
XXX
    
1.50
  LidköpingLidköping4.7.21
 
1.40
O
1.45
XO
1.50
O
1.55
XXX
    
1.51
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
1.58
SB  MölndalMölndal7.8.21
 
1.42
O
1.47
O
1.51
O
1.55
O
1.58
XXO
1.61
XXX
  
1.54
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
 
1.42
O
1.48
O
1.54
XO
1.58
XXX
    
1.57
  KungsbackaKungsbacka28.8.21
 
1.40
O
1.45
O
1.48
O
1.51
O
1.54
XO
1.57
XO
1.60
XXX
 
1.55
  LerumLerum5.9.21
 
1.43
XO
1.47
O
1.51
O
1.55
XXO
1.58
XXX
   
Längd (1)
4.70
PB  LerumLerum5.9.21+1.3
 
4.51
0.0
X
0.0
X
0.0
4.60
+1.2
4.70
+1.3
X
0.0
Kula (1)
6.11
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Diskus (1)
11.84
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Slägga (1)
10.74
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Spjut (1)
17.90
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Castorama (1)
895
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
6.11   17.90   11.84   10.74
4x100 m (1)
51.64
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Elna Wester, Moa Cornéer
1000 m stafett (2)
2:22.81
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Moa Cornéer, Elna Wester
2:22.40
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Moa Cornéer, Elna Wester

2020

60 m (5)
8.69i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
8.73i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
8.83i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
8.84i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
8.80i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
80 m (1)
11.79
PB  SkövdeSkövde5.7.20-0.4
200 m (3)
29.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.11.19
29.63i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
28.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
800 m (2)
2:44.57
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
2:35.17
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
60 m häck (76.2 cm, 8 m) (7)
10.20i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.11.19
10.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
9.96i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
9.71i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
10.08i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
11.02i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
10.34i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.96
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20+1.0
Höjd (20)
1.47i
PB  SävedalenSävedalen3.11.19
1.52i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.11.19
1.51i
  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
1.47i
  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
1.46i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
 
1.38
O
1.42
O
1.46
XO
1.49
XXX
    
1.52i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
1.56i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
1.55i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
1.48i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
1.52i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
1.57
PB  Göteborg/SGöteborg/S30.5.20
 
1.42
O
1.45
O
1.48
O
1.51
O
1.54
O
1.57
O
1.60
XXX
 
1.54
  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
1.42
O
1.46
O
1.50
O
1.54
XXO
1.58
XXX
   
1.55
  JönköpingJönköping28.6.20
 
1.35
O
1.40
O
1.44
O
1.48
XO
1.52
XO
1.55
XXO
1.58
XXX
 
1.59
PB  KungälvKungälv4.7.20
 
1.37
O
1.42
O
1.47
O
1.51
XO
1.55
O
1.59
XXO
1.62
XXX
 
1.55
  SkövdeSkövde5.7.20
1.55
  UddevallaUddevalla26.7.20
 
1.40
XO
1.43
O
1.46
XXO
1.49
O
1.52
XO
1.55
XXO
1.58
XXX
 
1.50
  LidköpingLidköping2.8.20
1.57
  MölndalMölndal8.8.20
 
1.39
O
1.44
O
1.49
O
1.53
O
1.57
XO
   
1.63
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna22.8.20
 
1.40
O
1.46
O
1.52
O
1.56
O
1.60
O
1.63
XO
1.66
XXX
 
1.52
  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
 
1.40
O
1.44
XO
1.48
O
1.52
O
1.56
XXX
   
Längd (4)
4.10i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4.28
PB  JönköpingJönköping28.6.20+1.5
 
4.28
+1.5
X
+0.3
X
0.0
X
+3.0
X
0.0
4.08
+1.3
4.28
=PB  KungälvKungälv4.7.200.0
 
X4.20
+0.1
4.17
-0.3
3.37
0.0
4.28
0.0
X
4.53
PB  UddevallaUddevalla26.7.20-0.3
Kula (3.0 kg) (1)
6.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
6.20XX
Spjut (500 g) (3)
24.26
PB  Göteborg/SGöteborg/S30.5.20
 
24.2621.3021.2120.23
22.30
  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
19.5819.8222.30
22.69
  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
 
22.6921.35X
3x800 m (1)
7:56.22
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Göteborg
Moa Cornéer, Eleonora Piga, Lovisa Emanuelsson,

2019

800 m (1)
2:48.08
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
13.92
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+1.2
13.23
PB  KalmarKalmar8.9.190.0
Höjd (2)
1.50
SB  Nadderud, NORNadderud, NOR15.6.19
1.41
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
Längd (1)
3.96
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.190.0
Tresteg (3)
9.53i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.12.18
9.65i
PB  VäxjöVäxjö17.3.19
NM
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
Sexkamp (F15) (1)
2.637
PB  USMVarbergUSM, Varberg15.9.19
      
      
4x80 m (1)
41.75
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Göteborg
Linnéa Bolin, Isabel Lessmark
Moa Cornéer, Isabella Petrusic

2018

200 m (1)
30.87i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
Höjd (4)
1.38i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
1.41i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
1.41i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
1.51
PB  EslövEslöv27.5.18
Längd (zon) (3)
4.19i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
3.92i
  VäxjöVäxjö20.1.18
4.00i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
Tresteg (zon) (1)
8.85i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.69
Göteborg/FH1.12.19
200 m
Ute
27.88
Tanum24.7.21+1.7
Inne
28.31
Göteborg/FH1.2.20
800 m
Ute
2:35.17
Göteborg/S5.9.20
Höjd
Ute
1.63
Sollentuna22.8.20
Inne
1.56
Växjö18.1.20
Längd
Ute
4.70
Lerum5.9.21+1.3
Inne
4.10
Växjö18.1.20
Tresteg
Inne
9.65
Växjö17.3.19
Kula
Ute
6.11
Göteborg/S-K20.9.21
Diskus
Ute
11.84
Göteborg/S-K20.9.21
Slägga
Ute
10.74
Göteborg/S-K20.9.21
Spjut
Ute
17.90
Göteborg/S-K20.9.21
Castorama
Ute
895
Göteborg/S-K20.9.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
11.79
Skövde5.7.20-0.4
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne
9.71
Växjö19.1.20
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.96
Göteborg/S5.9.20+1.0
Längd (zon)
Inne
4.19
Göteborg/FH13.1.18
Tresteg (zon)
Inne
8.85
Göteborg/FH13.1.18
Kula (3.0 kg)
Ute
6.20
Göteborg/S6.6.20
Spjut (500 g)
Ute
24.26
Göteborg/S30.5.20
Höjd
1.63
3
15
USMSollentuna22.8.20
1.59
4
15
Kungälv4.7.20
1.58
3
17
Mölndal7.8.21
1.57
1
15
Göteborg/S30.5.20
1.57
3
17
Mölndal8.8.20
1.57
1
17
Kungsbacka28.8.21
1.56i
5
15
Växjö18.1.20
1.56i
3
16
Göteborg/FH13.2.21
1.56
3
Lerum23.6.21
1.55i
3
15
Göteborg/FH1.2.20
Visa/dölj alla resultat
1.55
4
15
Jönköping28.6.20
1.55
1
15
Skövde5.7.20
1.55
5
17
Uddevalla26.7.20
1.55
3
17
Lerum5.9.21
1.54
=1
15
Göteborg/S6.6.20
1.54
2
17
Göteborg/S5.6.21
1.54
8
16
USMNorrköping15.8.21
1.52i
3
15
Göteborg/FH16.11.19
1.52i
2
15
Göteborg/FH11.1.20
1.52i
16
15
IUSMÖrebro7.3.20
1.52
3
15
Göteborg/S5.9.20
1.51
1
Eslöv27.5.18
1.51i
14
15
Göteborg/FH30.11.19
1.51
2
17
Kungälv27.6.21
1.51
12
17
VUSGöteborg/U10.7.21
1.51i
3
17
Göteborg/FH12.12.21
1.50
1
14
Bærum, NOR15.6.19
1.50
5
15
Lidköping2.8.20
1.50
6
17
Sävedalen12.6.21
1.50
4
17
Lidköping4.7.21
1.49i
3
16
Göteborg/FH27.2.21
1.48i
7
15
Göteborg/FH23.2.20
1.47i
2
15
Sävedalen3.11.19
1.47i
6
15
Göteborg/FH14.12.19
1.46i
3
15
Göteborg/FH15.12.19
1.41i
5
13
Växjö21.1.18
1.41i
4
13
Göteborg/FH4.2.18
1.41
37
14
VUSGöteborg/U30.6.19
1.38i
3
13
Göteborg/FH13.1.18
10-bästasnitt: 1.574

Total results in database: 93
By event:
60 m:5
80 m:1
200 m:5
800 m:3
60 m häck (76.2 cm, 8 m):7
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):1
80 m häck (76.2 cm, 8 m):3
Höjd:39
Längd:6
Längd (zon):3
Tresteg:3
Tresteg (zon):1
Kula (3.0 kg):1
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut (500 g):3
Spjut:1
Castorama:1
Sexkamp (F15):1
4x100 m:1
4x80 m:1
4x200 m:1
3x800 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
8.69
3h4-15
Göteborg/FH
1.12
 
8.73
4rB-15
Göteborg/FH
1.12
 
8.80
3h2-15
Göteborg/FH
11.1
 
8.83
4h2-15
Göteborg/FH
15.12
 
8.84
7-15
Göteborg/FH
15.12
 
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
27.88
6
Tanum
24.7
 +1.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
30.87
 2rB-13
Göteborg/FH
3.2
 
2020
28.31
1rC-15
Göteborg/FH
1.2
 
29.63
3rD-15
Göteborg/FH
30.11
 
29.71
3rB-15
Göteborg/FH
17.11
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:48.08
 4rF-14
Göteborg/U
28.6
 
2020
2:35.17
2rB-15
Göteborg/S
5.9
 
2:44.57
7-15
Göteborg/S
6.6
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1.51
 1
Eslöv
27.5
 
2019
1.50
 1-14
Bærum, NOR
15.6
 
1.41
37-14
Göteborg/U
30.6
 
2020
1.63
3-15
Sollentuna
22.8
 
1.59
4-15
Kungälv
4.7
 
1.57
1-15
Göteborg/S
30.5
 
1.57
3-17
Mölndal
8.8
 
1.55
4-15
Jönköping
28.6
 
1.55
1-15
Skövde
5.7
 
1.55
5-17
Uddevalla
26.7
 
1.54
1=-15
Göteborg/S
6.6
 
1.52
3-15
Göteborg/S
5.9
 
1.50
5-15
Lidköping
2.8
 
2021
1.58
 3-17
Mölndal
7.8
 
1.57
1-17
Kungsbacka
28.8
 
1.56
3
Lerum
23.6
 
1.55
3-17
Lerum
5.9
 
1.54
2-17
Göteborg/S
5.6
 
1.54
8-16
Norrköping
15.8
 
1.51
2-17
Kungälv
27.6
 
1.51
12-17
Göteborg/U
10.7
 
1.50
6-17
Sävedalen
12.6
 
1.50
4-17
Lidköping
4.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.41
 5-13
Växjö
21.1
 
1.41
4-13
Göteborg/FH
4.2
 
1.38
3-13
Göteborg/FH
13.1
 
2020
1.56
5-15
Växjö
18.1
 
1.55
3-15
Göteborg/FH
1.2
 
1.52
3-15
Göteborg/FH
16.11
 
1.52
2-15
Göteborg/FH
11.1
 
1.52
16-15
Örebro
7.3
 
1.51
14-15
Göteborg/FH
30.11
 
1.48
7-15
Göteborg/FH
23.2
 
1.47
2-15
Sävedalen
3.11
 
1.47
6-15
Göteborg/FH
14.12
 
1.46
3-15
Göteborg/FH
15.12
 
2021
1.56
 3-16
Göteborg/FH
13.2
 
1.49
3-16
Göteborg/FH
27.2
 
2022
1.51
 3-17
Göteborg/FH
12.12
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
3.96
 55qA-14
Göteborg/U
28.6
 0.0
2020
4.53
 8
Uddevalla
26.7
-0.3
4.28
3-15
Jönköping
28.6
 +1.5
4.28
8-15
Kungälv
4.7
 0.0
2021
4.70
2-17
Lerum
5.9
 +1.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4.10
42-15
Växjö
18.1
 
Tresteg
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9.65
9-14
Växjö
17.3
 
9.53
3-14
Göteborg/FH
16.12
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
6.11
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11.84
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10.74
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
17.90
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
895
8
Göteborg/S-K
20.9
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.79
3-15
Skövde
5.7
-0.4
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
9.71
4rB-15
Växjö
19.1
 
9.96
1h5-15
Växjö
19.1
 
10.08
3h2-15
Göteborg/FH
23.2
 
10.15
2-15
Göteborg/FH
11.1
 
10.20
3-15
Göteborg/FH
17.11
 
10.34
7h2-15
Örebro
8.3
 
11.02
7-15
Göteborg/FH
23.2
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.23
 5h1-14
Kalmar
8.9
 0.0
13.92
5h3-14
Göteborg/U
28.6
 +1.2
2020
12.96
1rB-15
Göteborg/S
5.9
 +1.0
Längd (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.19
9-13
Göteborg/FH
13.1
 
4.00
20-13
Göteborg/FH
4.2
 
3.92
37-13
Växjö
20.1
 
Tresteg (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.85
6-13
Göteborg/FH
13.1
 
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.20
7-15
Göteborg/S
6.6
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
24.26
3-17
Göteborg/S
30.5
 
22.69
4-15
Göteborg/S
5.9
 
22.30
4-15
Göteborg/S
6.6
 

Ute
Höjd
USM 2020 3
15
1.63
USM 2021 8
16
1.54
Sexkamp (F15)
USM 2019 12
14
2.637
1000 m stafett
USM 2021 4
17
2:22.40
3x800 m
USM 2020 5
15
7:56.22
Inne
Höjd
IUSM 2020 16
15
1.52
Ute
4x80 m
USM 2019
5
15
h2
41.75
4x100 m
USM 2021
3
17
h3
51.64
1000 m stafett
USM 2021
2
17
h1
2:22.81
Inne
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
IUSM 2020
7
15
h2
10.34