Ebba Gustafsson

Född: 31 januari 2002

Ålder: 20 år 156 dagar

Förening:
Mölndals AIK
Förening:
 Mölndals AIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (2)
8.08i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
8.07i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
100 m (2)
12.53
SB  Göteborg/SGöteborg/S26.6.22+0.1
12.88
  Göteborg/SGöteborg/S26.6.220.0
200 m (5)
25.69i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.1.22
25.66i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
25.58i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
25.79i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
25.33
SB  SkaraSkara6.6.22+1.5
400 m (4)
57.11
SB  JönköpingJönköping15.5.22
57.12
  Göteborg/SGöteborg/S12.6.22
57.01
SB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
56.96
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
4x100 m (1)
48.41
SB  JönköpingJönköping15.5.22
 Mölndals AIK
Ane Torine Iversen, Olivia Lundberg
Ebba Gustafsson, Ida Nilsson

2021

100 m (4)
12.20
PB  MölndalMölndal22.5.21+1.7
12.75
  SkaraSkara6.6.210.0
12.54
  SkaraSkara6.6.21+1.8
12.47
  MölndalMölndal7.8.210.0
200 m (4)
25.41
SB  MölndalMölndal22.5.21+0.6
26.47
  KalmarKalmar25.7.21-3.5
25.65
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+0.3
25.91
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21-0.4
400 m (2)
57.13
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
58.80
  Göteborg/SGöteborg/S19.6.21
4x100 m (2)
46.95
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
 Mölndals AIK
Ella Borg, Hanna Palmqvist
Ebba Gustafsson, Filippa Rodrigues
46.65
SB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Ella Borg, Hanna Palmqvist
Ebba Gustafsson, Filippa Rodrigues

2020

60 m (4)
7.97i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
7.97i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
8.08i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
8.03i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
100 m (4)
12.45
PB  MölndalMölndal14.6.20+1.7
12.77
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-0.8
12.58
  SkaraSkara11.7.20+1.8
12.67
  SkaraSkara11.7.20+1.4
200 m (4)
25.24
PB  MölndalMölndal14.6.20+1.6
25.59
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-1.0
25.38
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+0.6
25.04
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+0.3
400 m (4)
58.05
SB  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20
57.70
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
59.82
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
58.17
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
4x100 m (2)
48.37
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Ida Nilsson, Emilia Hammarström
Ebba Gustafsson, Michelle De Silva
1:28.68
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
Alva Larsson, Lovisa Nilsson-Edin
Ebba Gustafsson, Ellen Pettersson

2019

60 m (4)
8.02i
SB  VäxjöVäxjö19.1.19
8.03i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
7.92i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
7.99i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
100 m (2)
12.72
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.2
12.58
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.9
200 m (6)
25.46i
PB  (17)VäxjöVäxjö20.1.19
25.60i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
25.60
PB  LerumLerum19.6.190.0
25.60
=PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.8
25.62
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19-0.3
25.69
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19-1.2
400 m (4)
58.13
PB  NorrköpingNorrköping2.6.19
57.36
=PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19
57.36
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.8.19
56.75
PB  (16)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
4x100 m (1)
51.39
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK
Alva Larsson, Ebba Gustafsson
Lovisa Nilsson-Edin, Paulina Wikemar
4x400 m (1)
3:49.16
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
 Sweden
Ebba Åhman, Lova Perman
Elin Pettersson, Ebba Gustafsson
1000 m stafett (2)
2:20.16
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Paulina Wikemar, Alva Larsson
Lovisa Nilsson-Edin, Ebba Gustafsson
2:18.93
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Paulina Wikemar, Alva Larsson
Lovisa Nilsson-Edin, Ebba Gustafsson

2018

60 m (11)
8.05i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.12.17
8.12i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
8.13i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
8.08i
  VäxjöVäxjö20.1.18
7.95i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
8.04i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.98i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
8.02i
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.18
8.06i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
8.03i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
7.94i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
100 m (2)
12.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.180.0
13.46
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18-1.1
200 m (4)
26.24i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
25.98
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.180.0
26.75
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18+1.3
27.27
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18+0.1
4x100 m (2)
DQ
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
Alva Larsson, Ebba Gustafsson
Josefin Stridh, Nike Wäljegård
50.33
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
 Mölndals AIK
Alva Larsson, Ebba Gustafsson
Josefin Stridh, Lovisa Nilsson-Edin
1000 m stafett (1)
2:27.08
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
Alva Larsson, Ebba Gustafsson
Nike Wäljegård, Paulina Wikemar

2017

80 m (4)
10.53
PB  USMFalunUSM, Falun11.8.17-0.2
10.56
  USMFalunUSM, Falun11.8.17-0.6
10.25w
  KungsbackaKungsbacka27.8.17+3.0
10.40
PB  LerumLerum3.9.170.0
200 m (3)
27.20i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.12.16
28.22i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
26.36
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17+1.6
300 m (1)
43.31
PB  USMFalunUSM, Falun12.8.17
800 m (1)
2:32.73
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
Höjd (3)
1.51i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.12.16
1.52i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.1.17
1.43i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
 
1.43
XXO
1.48
XXX
      
4x100 m (1)
50.80
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
 Mölndals AIK
Nike Wäljegård, Ebba Gustafsson
Lovisa Nilsson-Edin, Alva Larsson
4x80 m (2)
39.69
PB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Mölndals AIK
Nike Wäljegård, Lovisa Nilsson-Edin
Ebba Gustafsson, Alva Larsson
DQ
  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Mölndals AIK
Nike Wäljegård, Lovisa Nilsson-Edin
Ebba Gustafsson, Alva Larsson

2016

80 m (1)
10.76
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.16+2.0

2015

Stav (1)
2.10
PB  LerumLerum30.8.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.92
Växjö23.2.19
100 m
Ute
12.20
Mölndal22.5.21+1.7
200 m
Ute
25.04
Linköping23.8.20+0.3
Inne
25.46
Växjö20.1.19
300 m
Ute
43.31
Falun12.8.17
400 m
Ute
56.75
Stockholm/S24.8.19
800 m
Ute
2:32.73
Göteborg/S10.6.17
Höjd
Inne
1.52
Göteborg/FH14.1.17
Stav
Ute
2.10
Lerum30.8.15

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.40
Lerum3.9.170.0
60 m
7.92i
4
17
s2
IUSMVäxjö23.2.19
7.94i
4
16
NC-yVäxjö4.3.18
7.95i
1
17
B
Växjö20.1.18
7.97i
1
h1
Göteborg/FH11.1.20
7.97i
4
Göteborg/FH11.1.20
7.98i
4
17
Göteborg/FH3.2.18
7.99i
6
17
IUSMVäxjö23.2.19
8.02i
1
17
h1
Göteborg/FH24.2.18
8.02i
6
17
Växjö19.1.19
8.03i
4
16
s2
NC-yVäxjö4.3.18
Visa/dölj alla resultat
8.03i
3
17
h1
IUSMVäxjö23.2.19
8.03i
5
19
h3
IJSMGöteborg/FH29.2.20
8.04i
2
17
h3
Göteborg/FH3.2.18
8.05i
1
Göteborg/FH3.12.17
8.06i
3
16
h2
NC-yVäxjö4.3.18
8.07i
6
Göteborg/FH15.1.22
8.08i
4
17
h4
Växjö20.1.18
8.08i
1
B
Göteborg/FH8.2.20
8.08i
4
h1
Göteborg/FH15.1.22
8.12i
1
17
h2
Göteborg/FH13.1.18
8.13i
2
17
Göteborg/FH13.1.18
10-bästasnitt: 7.979
100 m
12.20
2
Mölndal22.5.21+1.7
12.45
2
C
Mölndal14.6.20+1.7
12.47
3
C
Mölndal7.8.210.0
12.53
4
Göteborg/S26.6.22+0.1
12.54
5
C
Skara6.6.21+1.8
12.58
2
17
B
VUSGöteborg/U29.6.19+0.9
12.58
4
B
Skara11.7.20+1.8
12.67
6
Skara11.7.20+1.4
12.72
2
17
h3
VUSGöteborg/U29.6.19+0.2
12.75
3
h3
Skara6.6.210.0
Visa/dölj alla resultat
12.77
2
h1
Göteborg/S2.6.180.0
12.77
3
B
Göteborg/U27.6.20-0.8
12.88
4
Göteborg/S26.6.220.0
13.46
5
17
r2
Lag-SMMalmö/S19.8.18-1.1
10-bästasnitt: 12.549
200 m
25.04
4
19
JSMLinköping23.8.20+0.3
25.24
1
B
Mölndal14.6.20+1.6
25.33
2
B
Skara6.6.22+1.5
25.38
3
19
h1
JSMLinköping23.8.20+0.6
25.41
1
Mölndal22.5.21+0.6
25.46i
1
E
Växjö20.1.19
25.58i
1
Göteborg/FH12.2.22
25.59
3
B
Göteborg/U27.6.20-1.0
25.60i
2
h5
ISMNorrköping17.2.19
25.60
3
Lerum19.6.190.0
Visa/dölj alla resultat
25.60
5
17
VUSGöteborg/U30.6.19-1.8
25.62
1
17
h1
USMGöteborg/S10.8.19-0.3
25.65
4
19
h2
JSMLinköping21.8.21+0.3
25.66i
2
B
Göteborg/FH5.2.22
25.69
2
17
USMGöteborg/S11.8.19-1.2
25.69i
2
Göteborg/FH30.1.22
25.79i
4
h1
ISMVäxjö26.2.22
25.91
6
19
JSMLinköping22.8.21-0.4
25.98
1
Göteborg/S3.6.180.0
26.24i
4
Växjö21.1.18
26.36
2
17
B
Lag-SMTanumshede19.8.17+1.6
26.47
2
Kalmar25.7.21-3.5
26.75
1
16
h2
USMEnskede4.8.18+1.3
27.20i
1
Göteborg/FH3.12.16
27.27
6
16
USMEnskede5.8.18+0.1
28.22i
1
15
h5
NC-yUppsala4.3.17
10-bästasnitt: 25.423
400 m
56.75
1
17
vFINStockholm/S24.8.19
56.96
1
C
Karlstad3.7.22
57.01
5
Göteborg/U18.6.22
57.11
1
Jönköping15.5.22
57.12
1
Göteborg/S12.6.22
57.13
1
Norrköping29.5.21
57.36
-
Göteborg/S10.8.19
57.36
1
17
USMGöteborg/S10.8.19
57.70
4
Göteborg/S25.7.20
58.05
3
Göteborg/S4.7.20
Visa/dölj alla resultat
58.13
-
Norrköping2.6.19
58.17
4
19
JSMLinköping22.8.20
58.80
2
Göteborg/S19.6.21
59.82
6
22
Söderhamn8.8.20
10-bästasnitt: 57.255

Total results in database: 101
By event:
60 m:21
80 m:5
100 m:14
200 m:26
300 m:1
400 m:14
800 m:1
Höjd:3
Stav:1
4x100 m:9
4x80 m:2
4x400 m:1
1000 m stafett:3
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
7.94
 4-16
Växjö
4.3
 
7.95
1rB-17
Växjö
20.1
 
7.98
4-17
Göteborg/FH
3.2
 
8.02
1h1-17
Göteborg/FH
24.2
 
8.03
4s2-16
Växjö
4.3
 
8.04
2h3-17
Göteborg/FH
3.2
 
8.05
1
Göteborg/FH
3.12
 
8.06
3h2-16
Växjö
4.3
 
8.08
4h4-17
Växjö
20.1
 
8.12
1h2-17
Göteborg/FH
13.1
 
8.13
2-17
Göteborg/FH
13.1
 
2019
7.92
4s2-17
Växjö
23.2
 
7.99
6-17
Växjö
23.2
 
8.02
6-17
Växjö
19.1
 
8.03
3h1-17
Växjö
23.2
 
2020
7.97
4
Göteborg/FH
11.1
 
2020
7.97
 1h1
Göteborg/FH
11.1
 
8.03
5h3-19
Göteborg/FH
29.2
 
8.08
1rB
Göteborg/FH
8.2
 
2022
8.07
 6
Göteborg/FH
15.1
 
8.08
4h1
Göteborg/FH
15.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
12.77
 2h1
Göteborg/S
2.6
 0.0
13.46
5 r2-17
Malmö/S
19.8
-1.1
2019
12.58
 2rB-17
Göteborg/U
29.6
 +0.9
12.72
2h3-17
Göteborg/U
29.6
 +0.2
2020
12.45
 2rC
Mölndal
14.6
 +1.7
12.58
4rB
Skara
11.7
 +1.8
12.67
6
Skara
11.7
 +1.4
12.77
3rB
Göteborg/U
27.6
-0.8
2021
12.20
2
Mölndal
22.5
 +1.7
12.47
3rC
Mölndal
7.8
 0.0
12.54
5rC
Skara
6.6
 +1.8
12.75
3h3
Skara
6.6
 0.0
2022
12.53
 4
Göteborg/S
26.6
 +0.1
12.88
4
Göteborg/S
26.6
 0.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
26.36
 2rB-17
Tanumshede
19.8
 +1.6
2018
25.98
 1
Göteborg/S
3.6
 0.0
26.75
1 h2-16
Enskede
4.8
 +1.3
27.27
6 -16
Enskede
5.8
 +0.1
2019
25.60
 3
Lerum
19.6
 0.0
25.60
5-17
Göteborg/U
30.6
-1.8
25.62
1 h1-17
Göteborg/S
10.8
-0.3
25.69
2 -17
Göteborg/S
11.8
-1.2
2020
25.04
4-19
Linköping
23.8
 +0.3
25.24
1rB
Mölndal
14.6
 +1.6
25.38
3h1-19
Linköping
23.8
 +0.6
25.59
3rB
Göteborg/U
27.6
-1.0
2021
25.41
 1
Mölndal
22.5
 +0.6
25.65
4h2-19
Linköping
21.8
 +0.3
25.91
6-19
Linköping
22.8
-0.4
26.47
2
Kalmar
25.7
-3.5
2022
25.33
 2rB
Skara
6.6
 +1.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
27.20
 1G-15
Göteborg/FH
3.12
 
28.22
1h5-15
Uppsala
4.3
 
2018
26.24
 4
Växjö
21.1
 
2019
25.46
1rE
Växjö
20.1
 
25.60
2h5
Norrköping
17.2
 
2022
25.58
 1
Göteborg/FH
12.2
 
25.66
2rB
Göteborg/FH
5.2
 
25.69
2
Göteborg/FH
30.1
 
25.79
4h1
Växjö
26.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
43.31
2h2-15
Falun
12.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
56.75
1-17
Stockholm/S
24.8
 
57.36
1 -17
Göteborg/S
10.8
 
57.36
Göteborg/S
10.8
 
58.13
Norrköping
2.6
 
2020
57.70
 4
Göteborg/S
25.7
 
58.05
3
Göteborg/S
4.7
 
58.17
4-19
Linköping
22.8
 
59.82
6-22
Söderhamn
8.8
 
2021
57.13
 1
Norrköping
29.5
 
58.80
2
Göteborg/S
19.6
 
2022
56.96
 1rC
Karlstad
3.7
 
57.01
51
Göteborg/U
18.6
 
57.11
1
Jönköping
15.5
 
57.12
1
Göteborg/S
12.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:32.73
3-15
Göteborg/S
10.6
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1.52
3-15
Göteborg/FH
14.1
 
1.51
4-15
Göteborg/FH
3.12
 
1.43
22-15
Uppsala
4.3
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2.10
4-13
Lerum
30.8
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.76
 1h1-14
Göteborg/S
11.6
 +2.0
2017
10.40
1-15
Lerum
3.9
 0.0
10.53
3h4-15
Falun
11.8
-0.2
10.56
4s1-15
Falun
11.8
-0.6
10.25w
 1
Kungsbacka
27.8
 +3.0

Ute
4x100 m
SM 2020 6
48.37
SM 2021 5
46.65
Inne
200 m
ISM 2019
2
h5
25.60
ISM 2022
4
h1
25.79

Junior-ungdom
Ute
200 m
USM 2018 6
16
27.27
USM 2019 2
17
25.69
JSM 2020 4
19
25.04
JSM 2021 6
19
25.91
400 m
USM 2019 1
17
57.36
JSM 2020 4
19
58.17
4x80 m
USM 2017
15
DQ
4x100 m
JSM 2020 4
19
1:28.68
1000 m stafett
USM 2019 2
17
2:18.93
Inne
60 m
IUSM 2019 6
17
7.99
Ute
200 m
USM 2018
1
16
h2
26.75
USM 2019
1
17
h1
25.62
JSM 2020
3
19
h1
25.38
JSM 2021
4
19
h2
25.65
4x80 m
USM 2017
1
15
h3
39.69
4x100 m
USM 2018
17
h1
DQ
USM 2019
3
17
h2
51.39
1000 m stafett
USM 2018
3
17
h3
2:27.08
USM 2019
2
17
h1
2:20.16
Inne
60 m
IUSM 2019
4
17
s2
7.92
3
17
h1
8.03
IJSM 2020
5
19
h3
8.03