Linnéa Sennström

Född: 10 april 2000

Ålder: 21 år 111 dagar

Förening:
 Hässelby SK
 

  •  1 SM‐silver

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

5000 m (1)
16:40.03
SB  VästeråsVästerås16.5.21
10 000 m (1)
34:57.32
SB  VästeråsVästerås8.6.21
5 km (1)
17:46+
PB  JordbroJordbro9.5.21
10 km (2)
34:28
SB  BålstaBålsta1.5.21
35:24+
  JordbroJordbro9.5.21
15 km (1)
53:12+
PB  JordbroJordbro9.5.21
20 km (1)
1:11:05+
PB  JordbroJordbro9.5.21
Halvmaraton (1)
1:15:00
PB  JordbroJordbro9.5.21

2020

3000 m (3)
10:16.27+mx
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
9:58.32+
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
9:52.13
PB  SöderhamnSöderhamn8.8.20
5000 m (6)
17:11.00mx
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
17:05.60mx
PB  VästeråsVästerås17.6.20
16:39.88mx
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
16:54.49
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
17:00.85
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
17:03.04
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
10 000 m (3)
35:13.02mx
PB  Stockholm/SStockholm/S23.6.20
34:50.58
PB  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
35:32.24
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20
10 km (2)
36:27
PB  StockholmStockholm4.4.20
34:17
PB  SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
Halvmaraton (2)
1:18:33
PB  UppsalaUppsala14.4.20
1:17:07
PB  SMAnderstorpSM, Anderstorp29.7.20
Maraton (1)
DNF
  UppsalaUppsala14.11.20
6 km terräng (1)
22:09
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20
15 km terräng (1)
54:51
  LidingöLidingö26.9.20

2019

1500 m (1)
5:11.6m
SB  SollentunaSollentuna7.6.19
3000 m (1)
10:37.18
SB  SollentunaSollentuna7.6.19
5000 m (1)
18:19.13
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
10 km (1)
37:17
PB  (69) HöstrusketStockholmHöstrusket, Stockholm2.11.19
3x1500 m (1)
15:28.25
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Hässelby SK

2018

1500 m (1)
4:52.25
SB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
3000 m (2)
10:26.12
PB  SollentunaSollentuna1.6.18
10:40.43
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3x1500 m (1)
14:43.55
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S27.5.18
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
14:44
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18
4.5 km terräng (1)
18:13
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18
10 km terräng (1)
39:43
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18

2017

1500 m (4)
4:55.43i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH19.2.17
4:50.89
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
4:53.75
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
4:59.20
  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
2000 m (1)
6:43.5m+
PB  (15) Stockholm/SStockholm/S22.8.17
3000 m (3)
10:32.11
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.17
10:34.71
  USMGävleUSM, Gävle11.8.17
10:32.92
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
4 km terräng (1)
16:24
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (1)
2:29.96
PB  HuddingeHuddinge21.5.16
1500 m (2)
5:06.28
PB  GävleGävle16.7.16
5:14.69
  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
3000 m (2)
10:47.90
PB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
11:01.15
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
1500 m hinder (1)
5:52.18
SB  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
3x800 m (1)
7:35.51
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 Hässelby SK

2015

15:34
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15
1500 m hinder (1)
5:42.91
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat207752.Eventname AS Eventeng, alltwat207752.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat207752.Date),'.',MONTH(alltwat207752.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat207752.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat207752 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat207752.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat207752.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat207752.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat207752.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat207752.Eventname AS Eventeng, alltwat207752.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat207752.Date),'.',MONTH(alltwat207752.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat207752.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat207752 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat207752.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat207752.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat207752.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat207752.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat207752.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat207752.Eventname AS Eventeng, alltwat207752.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat207752.Date),'.',MONTH(alltwat207752.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat207752.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat207752 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat207752.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat207752.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat207752.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat207752.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat207752.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
2:29.96
Huddinge21.5.16
1500 m
Ute
4:50.89
Sollentuna/E11.6.17
Inne
4:55.43
Göteborg/FH19.2.17
2000 m
Ute
6:43.5m+
Stockholm/S22.8.17
3000 m
Ute
9:52.13
Söderhamn8.8.20
5000 m
Ute
16:39.88mx
Huddinge11.7.20
10 000 m
Ute
34:50.58
Uppsala14.8.20
5 km
Ute
17:46+
Jordbro9.5.21
10 km
Ute
34:17
Anderstorp10.10.20
Halvmaraton
Ute
1:15:00
Jordbro9.5.21
1500 m hinder
Ute
5:42.91
Enskede29.8.15
3000 m
9:52.13
1
22
Söderhamn8.8.20
9:58.32+
-
Huddinge11.7.20
10:26.12
9
Sollentuna1.6.18
10:32.11
1
17
B
VUSGöteborg/U30.6.17
10:32.92
3
17
vFINStockholm/S3.9.17
10:34.71
2
17
USMGävle11.8.17
10:37.18
7
Sollentuna7.6.19
10:40.43
6
19
JSMHuddinge3.8.18
10:47.90
2
16
NC-yVellinge5.8.16
11:01.15
2
17
Lag-SMHuddinge20.8.16
10-bästasnitt: 10:30.297

Total results in database: 57
By event:
800 m:1
1500 m:8
2000 m:1
3000 m:11
5000 m:8
10 000 m:4
5 km:1
10 km:5
15 km:1
20 km:1
Halvmaraton:3
Maraton:1
1500 m hinder:2
3x800 m:1
3x1500 m:2
4 km terräng:1
4.5 km terräng:1
6 km terräng:1
10 km terräng:1
km terräng:2
15 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:29.96
4-16
Huddinge
21.5
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:06.28
 1-17
Gävle
16.7
 
5:14.69
6-16
Vellinge
6.8
 
2017
4:50.89
5
Sollentuna/E
11.6
 
4:53.75
4
Borås
7.7
 
4:59.20
3-17
Gävle
12.8
 
2018
4:52.25
 5
Sollentuna/E
2.6
 
2019
5:11.6m
 
Sollentuna
7.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:55.43
2-17
Göteborg/FH
19.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:43.5m+
Stockholm/S
22.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10:47.90
 2-16
Vellinge
5.8
 
11:01.15
2 -17
Huddinge
20.8
 
2017
10:32.11
 1rB-17
Göteborg/U
30.6
 
10:32.92
3-17
Stockholm/S
3.9
 
10:34.71
2-17
Gävle
11.8
 
2018
10:26.12
 9
Sollentuna
1.6
 
10:40.43
6 -19
Huddinge
3.8
 
2019
10:37.18
 7
Sollentuna
7.6
 
2020
9:52.13
1-22
Söderhamn
8.8
 
9:58.32+
Huddinge
11.7
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
18:19.13
 9
Sollentuna
18.6
 
2020
16:54.49
 6
Uppsala
16.8
 
17:00.85
1-22
Linköping
23.8
 
17:03.04
2
Göteborg/S
29.8
 
2021
16:40.03
1
Västerås
16.5
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
34:50.58
6
Uppsala
14.8
 
35:32.24
6
Tampere, FIN
5.9
 
2021
34:57.32
 1
Västerås
8.6
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
17:46+
Jordbro
9.5
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
37:17
 4
Stockholm
2.11
 
2020
34:17
7
Anderstorp
10.10
 
36:27
3
Stockholm
4.4
 
2021
34:28
 4
Bålsta
1.5
 
35:24+
Jordbro
9.5
 
Halvmaraton
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1:17:07
 2
Anderstorp
29.7
 
1:18:33
2
Uppsala
14.4
 
2021
1:15:00
1
Jordbro
9.5
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5:42.91
4 -17
Enskede
29.8
 
2016
5:52.18
 7-16
Vellinge
7.8
 
Ute
5000 m
SM 2020 6
16:54.49
10 000 m
SM 2020 6
34:50.58
10 km
SM 2020 7
34:17
Halvmaraton
SM 2020 2
1:17:07
3x1500 m
SM 2018 3
14:43.55
SM 2019 4
15:28.25

Junior-ungdom
1500 m
USM 2017 3
17
4:59.20
3000 m
USM 2017 2
17
10:34.71
JSM 2018 6
19
10:40.43
5000 m
JSM 2020 1
22
17:00.85
10 km
JSM 2020 1
22
34:17
3x800 m
USM 2016 6
17
7:35.51
km terräng
USM 2017 3
17
16:24
4 km terräng
USM 2015 2
15
15:34
JSM 2018 2
19
14:44
6 km terräng
JSM 2020 1
22
22:09
Inne
1500 m
IUSM 2017 2
17
4:55.43