Jonna Claesson

Född: 17 mars 2000

Ålder: 21 år 96 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
Stora Skedvi IK –14.11.2020

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

300 m (1)
41.65
SB  FalunFalun15.5.21

2020

200 m (5)
26.39i
SB  ÖrebroÖrebro11.1.20
26.15i
SB  BollnäsBollnäs25.2.20
25.94
SB  SundsvallSundsvall27.6.20+1.7
26.16
  KvarnsvedenKvarnsveden5.7.20-2.0
25.70
SB  HallsbergHallsberg1.8.20-0.9
400 m (8)
58.59i
PB  Bærum, NORBærum, NOR8.2.20
59.75i
  SätraSätra15.2.20
57.11
PB  FalunFalun8.7.20
58.26mx
  FalunFalun23.7.20
56.02
PB  HuddingeHuddinge25.7.20
57.48
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
56.43
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
57.05
  Stockholm/SStockholm/S6.9.20

2019

60 m (1)
7.95i
SB  BollnäsBollnäs2.2.19
Kula (1)
10.27
SB  FalunFalun4.9.19
Spjut (1)
28.38
SB  FalunFalun4.9.19

2018

800 m (1)
2:29.12i
PB  UppsalaUppsala28.1.18

2017

60 m (4)
7.86i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.17
7.85i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.17
7.80i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
7.84i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
100 m (1)
12.50
SB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17+1.2
200 m (1)
25.98i
SB  ÖrebroÖrebro14.1.17
Längd (1)
5.07i
PB  FalunFalun3.12.16
Kula (3.0 kg) (3)
12.12i
PB  FalunFalun3.12.16
13.03i
PB  FalunFalun28.1.17
12.66i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
 
12.66X12.1612.33XX

2016

60 m (3)
7.91i
SB  FalunFalun30.1.16
7.96i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
7.99i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
100 m (4)
12.12
PB  (25)Stockholm/SStockholm/S18.6.16+1.4
12.34
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16-1.7
12.43
  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16+0.6
12.23
  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16+1.9
200 m (5)
24.96
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S19.6.16+0.2
24.95
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16-0.3
25.92
  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
25.09w
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16+4.8
25.50
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16-0.7
400 m (4)
1:00.85i
PB  FalunFalun31.12.15
58.65i
PB  (16)SätraSätra14.2.16
1:01.61i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
1:00.48i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
Längd (1)
5.04
PB  FalunFalun21.5.16+1.2
Kula (3.0 kg) (3)
11.86i
PB  FalunFalun28.11.15
11.73i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
 
11.4111.7311.07
11.70
PB  JärvsöJärvsö18.9.16
Kula (1)
10.46
PB  FalunFalun14.9.16
Diskus (1)
26.52
PB  FalunFalun14.9.16
Spjut (500 g) (1)
30.23
SB  JärvsöJärvsö17.9.16
Spjut (1)
32.46
PB  FalunFalun14.9.16

2015

60 m (4)
8.04i
PB  FalunFalun31.12.14
7.94i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
7.90i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
7.94i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
80 m (5)
10.08w
  Sollentuna/ESollentuna/E6.6.15+3.0
10.16
PB  FalunFalun16.8.15+0.7
10.45
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15-0.2
10.33
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15
10.23
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15+0.3
100 m (1)
12.64
PB  EskilstunaEskilstuna14.6.15+1.9
150 m (1)
19.27
PB  TäbyTäby29.8.15-0.9
200 m (4)
26.44i
PB  FalunFalun31.12.14
25.73i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
25.36i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
25.65
PB  EskilstunaEskilstuna14.6.15+0.3
300 m (2)
41.28
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
40.30
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
Kula (3.0 kg) (2)
10.98i
PB  FalunFalun29.11.14
10.81
SB  LeksandLeksand25.7.15
Spjut (500 g) (1)
30.48
SB  SäterSäter23.5.15

2014

80 m (1)
10.39
PB  LeksandLeksand26.7.14+1.7
200 m (1)
26.53w
  GävleGävle19.7.14+2.1
300 m (1)
43.14
PB  Stockholm/SStockholm/S23.8.14
Kula (3.0 kg) (1)
10.87
PB  KvarnsvedenKvarnsveden17.6.14
Spjut (500 g) (1)
30.65
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.14

2013

100 m (1)
13.40
PB  MoraMora7.9.13-0.4
200 m (1)
27.44w
  LeksandLeksand27.7.13+3.1

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171067.Eventname AS Eventeng, alltwat171067.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171067.Date),'.',MONTH(alltwat171067.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171067.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat171067 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171067.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171067.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171067.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat171067.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171067.Eventname AS Eventeng, alltwat171067.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171067.Date),'.',MONTH(alltwat171067.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171067.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat171067 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171067.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171067.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171067.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat171067.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat171067.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171067.Eventname AS Eventeng, alltwat171067.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171067.Date),'.',MONTH(alltwat171067.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171067.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat171067 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171067.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171067.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171067.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat171067.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat171067.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.80
Göteborg/FH18.2.17
100 m
Ute
12.12
Stockholm/S18.6.16+1.4
150 m
Ute
19.27
Täby29.8.15-0.9
200 m
Ute
24.95
Göteborg/U3.7.16-0.3
Inne
25.36
Örebro8.3.15
300 m
Ute
40.30
Karlskrona23.8.15
400 m
Ute
56.02
Huddinge25.7.20
Inne
58.59
Bærum, NOR8.2.20
800 m
Inne
2:29.12
Uppsala28.1.18
Längd
Ute
5.04
Falun21.5.16+1.2
Inne
5.07
Falun3.12.16
Kula
Ute
10.46
Falun14.9.16
Diskus
Ute
26.52
Falun14.9.16
Spjut
Ute
32.46
Falun14.9.16

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.16
Falun16.8.15+0.7
Kula (3.0 kg)
Ute
11.70
Järvsö18.9.16
Inne
13.03
Falun28.1.17
Spjut (500 g)
Ute
30.65
Göteborg/U28.6.14
60 m
7.80i
1
17
h1
IUSMGöteborg/FH18.2.17
7.84i
3
17
IUSMGöteborg/FH18.2.17
7.85i
1
17
Örebro15.1.17
7.86i
1
17
h2
Örebro15.1.17
7.90i
1
15
s1
NC-yÖrebro7.3.15
7.91i
1
17
Falun30.1.16
7.94i
1
15
h1
NC-yÖrebro7.3.15
7.94i
4
15
NC-yÖrebro7.3.15
7.95i
1
h1
Bollnäs2.2.19
7.96i
1
16
h2
NC-yUddevalla6.3.16
Visa/dölj alla resultat
7.99i
4
16
s2
NC-yUddevalla6.3.16
8.04i
1
15
Falun31.12.14
10-bästasnitt: 7.895
200 m
24.95
1
16
VUSGöteborg/U3.7.16-0.3
24.96
1
19
BauhausStockholm/S19.6.16+0.2
25.36i
1
15
NC-yÖrebro8.3.15
25.50
3
17
vFINTampere, FIN4.9.16-0.7
25.65
1
Eskilstuna14.6.15+0.3
25.70
4
Hallsberg1.8.20-0.9
25.73i
1
15
h6
NC-yÖrebro7.3.15
25.92
1
16
h3
NC-yVellinge6.8.16
25.94
1
Sundsvall27.6.20+1.7
25.98i
2
Örebro14.1.17
Visa/dölj alla resultat
26.15i
1
Bollnäs25.2.20
26.16
1
Kvarnsveden5.7.20-2.0
26.39i
3
B
Örebro11.1.20
26.44i
1
15
Falun31.12.14
10-bästasnitt: 25.569
400 m
56.02
2
Huddinge25.7.20
56.43
3
22
JSMLinköping22.8.20
57.05
1
Stockholm/S6.9.20
57.11
1
Falun8.7.20
57.48
3
22
Söderhamn8.8.20
58.59i
3
B
Bærum, NOR8.2.20
58.65i
1
Sätra14.2.16
59.75i
2
Sätra15.2.20
1:00.48i
1
16
B
NC-yUddevalla5.3.16
1:00.85i
1
17
Falun31.12.15
Visa/dölj alla resultat
1:01.61i
1
16
h3
NC-yUddevalla5.3.16
10-bästasnitt: 58.241

Total results in database: 79
By event:
60 m:12
80 m:6
100 m:7
150 m:1
200 m:17
300 m:4
400 m:12
800 m:1
Längd:2
Kula (3.0 kg):9
Kula:2
Diskus:1
Spjut (500 g):3
Spjut:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
7.90
 1s1-15
Örebro
7.3
 
7.94
4-15
Örebro
7.3
 
7.94
1h1-15
Örebro
7.3
 
8.04
1-15
Falun
31.12
 
2016
7.91
 1-17
Falun
30.1
 
7.96
1h2-16
Uddevalla
6.3
 
7.99
4s2-16
Uddevalla
6.3
 
2017
7.80
1h1-17
Göteborg/FH
18.2
 
7.84
3-17
Göteborg/FH
18.2
 
7.85
1-17
Örebro
15.1
 
7.86
1h2-17
Örebro
15.1
 
2019
7.95
 1h1
Bollnäs
2.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
13.40
 3-15
Mora
7.9
-0.4
2015
12.64
 5
Eskilstuna
14.6
 +1.9
2016
12.12
1
Stockholm/S
18.6
 +1.4
12.23
2-16
Vellinge
5.8
 +1.9
12.34
1-16
Göteborg/U
2.7
-1.7
12.43
2h1-16
Vellinge
5.8
 +0.6
2017
12.50
 7
Göteborg/U
1.7
 +1.2
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
19.27
3
Täby
29.8
-0.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
27.44w
 1
Leksand
27.7
 +3.1
2014
26.53w
 1
Gävle
19.7
 +2.1
2015
25.65
 1
Eskilstuna
14.6
 +0.3
2016
24.95
1-16
Göteborg/U
3.7
-0.3
24.96
1-19
Stockholm/S
19.6
 +0.2
25.50
3-17
Tampere, FIN
4.9
-0.7
25.92
1h3-16
Vellinge
6.8
 
25.09w
 1-16
Vellinge
7.8
 +4.8
2020
25.70
 4
Hallsberg
1.8
-0.9
25.94
1
Sundsvall
27.6
 +1.7
26.16
1
Kvarnsveden
5.7
-2.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
25.36
1-15
Örebro
8.3
 
25.73
1h6-15
Örebro
7.3
 
26.44
1-15
Falun
31.12
 
2017
25.98
 2
Örebro
14.1
 
2020
26.15
 1
Bollnäs
25.2
 
26.39
3rB
Örebro
11.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
43.14
 4
Stockholm/S
23.8
 
2015
40.30
1-15
Karlskrona
23.8
 
41.28
1h1-15
Karlskrona
22.8
 
2021
41.65
 1
Falun
15.5
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
56.02
2
Huddinge
25.7
 
56.43
3-22
Linköping
22.8
 
57.05
1
Stockholm/S
6.9
 
57.11
1
Falun
8.7
 
57.48
3-22
Söderhamn
8.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
58.65
 1
Sätra
14.2
 
1:00.48
1rB-16
Uddevalla
5.3
 
1:00.85
1-17
Falun
31.12
 
1:01.61
1h3-16
Uddevalla
5.3
 
2020
58.59
3rB
Bærum, NOR
8.2
 
59.75
2
Sätra
15.2
 
800 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:29.12
5
Uppsala
28.1
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5.04
5-17
Falun
21.5
 +1.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5.07
3
Falun
3.12
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.46
Com
Falun
14.9
 
2019
10.27
 Com
Falun
4.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
26.52
Com
Falun
14.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
32.46
Com
Falun
14.9
 
2019
28.38
 Com
Falun
4.9
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
10.39
 3-15
Leksand
26.7
 +1.7
2015
10.16
1-15
Falun
16.8
 +0.7
10.23
4-15
Karlskrona
21.8
 +0.3
10.33
2s2-15
Karlskrona
21.8
 
10.45
1h4-15
Karlskrona
21.8
-0.2
10.08w
 2-15
Sollentuna/E
6.6
 +3.0
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
10.87
 3-15
Kvarnsveden
17.6
 
2015
10.81
 1-15
Leksand
25.7
 
2016
11.70
3-17
Järvsö
18.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
10.98
 1-15
Falun
29.11
 
2016
11.86
 1-17
Falun
28.11
 
11.73
9-16
Uddevalla
5.3
 
2017
13.03
1-17
Falun
28.1
 
12.66
7-17
Göteborg/FH
18.2
 
12.12
2-17
Falun
3.12
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
30.65
1-14
Göteborg/U
28.6
 
2015
30.48
 4-15
Säter
23.5
 
2016
30.23
 3-17
Järvsö
17.9
 

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2020 3
22
56.43
Inne
60 m
IUSM 2017 3
17
7.84
1
17
h1
7.80
Kula (3.0 kg)
IUSM 2017 7
17
12.66