Fanny Runheim

Född: 3 mars 1999

Ålder: 22 år 276 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 21.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Thorengruppen TFC 15.11.2016–31.1.2020
KFUM Örebro –14.11.2016

  •  1 SM‐guld


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (1)
12.20
SB  EskilstunaEskilstuna27.6.21+1.1
100 m häck (2)
14.01
PB  NorrköpingNorrköping29.5.21+1.3
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21-0.4

2020

Längd (2)
6.01
SB  Göteborg/SGöteborg/S21.8.20+1.1
 
X5.88
-1.7
X5.73
+1.7
6.01
+1.1
5.74
+1.2
5.65
  JSMKristinehamnJSM, Kristinehamn30.8.200.0
 
5.65
0.0
5.38
+0.1
5.53
0.0
5.56
0.0
X
0.0
5.49
-0.7
4x100 m (1)
48.03
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Judith Wagersten, Jenny Lestander
Rebecka Abrahamsson, Fanny Runheim

2019

100 m (4)
12.14w
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19+2.8
12.15
SB  (24)KlippanKlippan2.6.19+1.2
12.25
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-0.9
11.93w
  ÖSPHelsingborgÖSP, Helsingborg7.7.19+4.6
200 m (1)
25.05
SB  (24)Lillehammer, NORLillehammer, NOR21.6.19+1.1
Längd (2)
5.90
SB  (19)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-2.3
5.77
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19+1.0
6.03w
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19+2.3

2018

100 m (4)
11.64w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18+3.3
11.52w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18+2.4
11.51w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18+2.7
11.66
PB  (91) (1)vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18+0.5
200 m (11)
24.59i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
24.80i
  Malmö/AMalmö/A27.1.18
24.54i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
24.53i
PB  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
24.47i
PB  (93) (4)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
24.43
PB  HalmstadHalmstad17.6.18+1.5
24.41
PB  (16)Málaga, ESPMálaga, ESP23.6.18+1.3
24.41
=PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+1.9
25.03
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.180.0
DNS
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18-1.6
24.33w
  NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN12.8.18+3.1
Längd (2)
5.67
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18+1.7
 
5.67
+1.7
6.07
PB  (9)JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18+0.6
4x100 m (1)
45.57
  NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN11.8.18
 Sweden
Ida Thunberg, Amanda Hansson
Linn Bäcklin, Fanny Runheim

2017

Längd (2)
5.52i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
 
5.355.52
DNSi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17

2015

60 m (2)
7.68i
PB  (59) (17)VäxjöVäxjö17.1.15
7.69i
  VäxjöVäxjö17.1.15
100 m (8)
11.90w
  JönköpingJönköping2.6.15+3.8
11.98
PB  (16)JönköpingJönköping17.6.15+1.3
12.07
  EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO27.7.15+0.9
12.12
  EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO27.7.15+0.1
12.52
  EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO28.7.15+0.5
12.51
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15+1.5
12.22
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15+1.0
12.32
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15+0.2
Längd (7)
5.76
SB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.15+0.8
5.84w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+2.3
5.82
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.6
5.84
=PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15+1.9
 
5.75
+3.7
5.84
+1.9
5.77
+1.5
5.72
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15+1.8
 
5.72
+1.8
5.71
+1.0
X
+1.3
5.66w
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15+3.2
 
5.66
-3.2
5.54
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15-1.8
 
X
+1.4
X
-2.1
5.40
-3.9
5.54
-1.8
4x100 m (1)
47.77
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
 Sweden
Claudia Dayton, Fanny Runheim
Emelie Rantzow, Linn Bäcklin

2014

60 m (4)
7.89i
PB  ÖrebroÖrebro30.11.13
7.81i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
7.80i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
7.79i
PB  (91) IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
80 m (3)
10.04w
  ÖrebroÖrebro20.5.14+4.2
10.08
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.14-0.8
DNS
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14+1.8
100 m (1)
12.21
PB  ÖrebroÖrebro19.6.14+0.8
200 m (1)
25.28i
PB  (15)ÖrebroÖrebro23.3.14
Längd (9)
5.50i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.12.13
5.80i
PB  KarlstadKarlstad26.1.14
5.89i
PB  (92) (26) (9)KarlstadKarlstad1.2.14
5.61i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
 
X5.475.61
5.38i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
 
5.38
5.55i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
 
5.135.555.325.525.375.43
5.78w
  Uppsala/KUppsala/K29.5.14+3.0
5.84
PB  (22)Göteborg/UGöteborg/U27.6.14+1.2
5.66
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14+1.6
 
5.51
+0.8
5.61
+1.6
5.66
+1.6

2013

60 m (1)
8.05i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.12.12
100 m (1)
12.70
PB  GlanshammarGlanshammar6.6.13-0.5
200 m (2)
25.85i
PB  (16)ÖrebroÖrebro24.3.13
26.53
PB  SollentunaSollentuna18.5.13-0.3
400 m (1)
1:04.68i
PB  KarlstadKarlstad10.2.13
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.05
PB  GlanshammarGlanshammar6.6.13+0.5
Längd (2)
5.08i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.12.12
5.43
PB  GlanshammarGlanshammar6.6.130.0
Tresteg (1)
10.93i
PB  VästeråsVästerås17.3.13

2012

200 m (1)
26.90
PB  FalunFalun9.9.12+0.1

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat135661.Eventname AS Eventeng, alltwat135661.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat135661.Date),'.',MONTH(alltwat135661.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat135661.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat135661 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat135661.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat135661.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat135661.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat135661.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat135661.Eventname AS Eventeng, alltwat135661.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat135661.Date),'.',MONTH(alltwat135661.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat135661.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat135661 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat135661.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat135661.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat135661.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat135661.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat135661.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat135661.Eventname AS Eventeng, alltwat135661.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat135661.Date),'.',MONTH(alltwat135661.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat135661.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat135661 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat135661.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat135661.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat135661.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat135661.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat135661.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.68
Växjö17.1.15
100 m
Ute
11.66
Tampere, FIN31.8.18+0.531
200 m
Ute
24.41
Málaga, ESP23.6.18+1.3
Inne
24.47
Gävle18.2.18
400 m
Inne
1:04.68
Karlstad10.2.13
100 m häck
Ute
14.01
Norrköping29.5.21+1.3
Längd
Ute
6.07
Huddinge4.8.18+0.6
Inne
5.89
Karlstad1.2.14
Tresteg
Inne
10.93
Västerås17.3.13

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.08
Göteborg/U28.6.14-0.8
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.05
Glanshammar6.6.13+0.5
100 m
11.66
1
vFINTampere, FIN31.8.18+0.5
11.98
1
Jönköping17.6.15+1.3
12.07
3
16
h1
EYOFTbilisi, GEO27.7.15+0.9
12.12
3
16
s2
EYOFTbilisi, GEO27.7.15+0.1
12.15
1
Klippan2.6.19+1.2
12.20
3
B
Eskilstuna27.6.21+1.1
12.21
1
Örebro19.6.14+0.8
12.22
1
16
NC-yKarlskrona21.8.15+1.0
12.25
2
h5
VUSGöteborg/U29.6.19-0.9
12.32
3
17
vFINStockholm/S12.9.15+0.2
Visa/dölj alla resultat
12.51
1
16
h1
NC-yKarlskrona21.8.15+1.5
12.52
7
16
EYOFTbilisi, GEO28.7.15+0.5
12.70
1
15
Glanshammar6.6.13-0.5
10-bästasnitt: 12.118
200 m
24.41
1
Málaga, ESP23.6.18+1.3
24.41
1
19
VUSGöteborg/U1.7.18+1.9
24.43
4
Halmstad17.6.18+1.5
24.47i
4
ISMGävle18.2.18
24.53i
1
h4
ISMGävle18.2.18
24.54i
1
B
Göteborg/FH3.2.18
24.59i
2
D
Växjö21.1.18
24.80i
1
19
Malmö/A27.1.18
25.03
1
19
h2
JSMHuddinge4.8.180.0
25.05
7
Lillehammer, NOR21.6.19+1.1
Visa/dölj alla resultat
25.28i
1
15
Örebro23.3.14
25.85i
1
Örebro24.3.13
26.53
3
Sollentuna18.5.13-0.3
26.90
2
13
Falun9.9.12+0.1
10-bästasnitt: 24.626
Längd
6.07
1
19
JSMHuddinge4.8.18+0.6
6.01
2
Göteborg/S21.8.20+1.1
5.90
4
B
VUSGöteborg/U29.6.19-2.3
5.89i
1
17
Karlstad1.2.14
5.84
1
15
Göteborg/U27.6.14+1.2
5.84
12
Q
SMSöderhamn8.8.15+1.9
5.82
1
16
VUSGöteborg/U4.7.15+0.6
5.80i
1
17
Karlstad26.1.14
5.77
+
22
JSMGöteborg/S11.8.19+1.0
5.76
3
Göteborg/S12.6.15+0.8
Visa/dölj alla resultat
5.72
10
SMSöderhamn9.8.15+1.8
5.67
4
19
Q
JSMHuddinge4.8.18+1.7
5.66
6
Q
SMUmeå2.8.14+1.6
5.65
7
22
JSMKristinehamn30.8.200.0
5.61i
17
Q
ISMGöteborg/FH22.2.14
5.55i
1
15
NC-yVäxjö9.3.14
5.54
3
16
NC-yKarlskrona22.8.15-1.8
5.52i
6
19
Q
IJSMGöteborg/FH18.2.17
5.50i
1
15
Göteborg/FH8.12.13
5.43
1
15
Glanshammar6.6.130.0
5.38i
1
15
Q
NC-yVäxjö8.3.14
5.08i
1
14
Göteborg/FH9.12.12
10-bästasnitt: 5.87

Total results in database: 80
By event:
60 m:7
80 m:3
100 m:19
200 m:16
400 m:1
100 m häck:2
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Längd:27
Tresteg:1
4x100 m:3
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
8.05
 1
Göteborg/FH
9.12
 
2014
7.79
 1-15
Växjö
8.3
 
7.80
1s1-15
Växjö
8.3
 
7.81
1h4-15
Växjö
8.3
 
7.89
1-15
Örebro
30.11
 
2015
7.68
1h5-17
Växjö
17.1
 
7.69
1-17
Växjö
17.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
12.70
 1-15
Glanshammar
6.6
-0.5
2014
12.21
 1
Örebro
19.6
 +0.8
2015
11.98
 1
Jönköping
17.6
 +1.3
12.07
3h1-16
Tbilisi, GEO
27.7
 +0.9
12.12
3s2-16
Tbilisi, GEO
27.7
 +0.1
12.22
1-16
Karlskrona
21.8
 +1.0
12.32
3-17
Stockholm/S
12.9
 +0.2
12.51
1h1-16
Karlskrona
21.8
 +1.5
12.52
7-16
Tbilisi, GEO
28.7
 +0.5
11.90w
 1
Jönköping
2.6
 +3.8
2018
11.66
1
Tampere, FIN
31.8
 +0.5
11.51w
 1
Eskilstuna
24.8
 +2.7
11.52w
 1h1
Eskilstuna
24.8
 +2.4
11.64w
 1rC
Karlstad
25.7
 +3.3
2019
12.15
 1
Klippan
2.6
 +1.2
12.25
2h5
Göteborg/U
29.6
-0.9
11.93w
 1h1
Helsingborg
7.7
 +4.6
12.14w
 7
Stockholm/S
30.5
 +2.8
2021
12.20
 3rB
Eskilstuna
27.6
 +1.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
26.90
 2-13
Falun
9.9
 +0.1
2013
26.53
 3
Sollentuna
18.5
-0.3
2018
24.41
1
Málaga, ESP
23.6
 +1.3
24.41
1-19
Göteborg/U
1.7
 +1.9
24.43
4
Halmstad
17.6
 +1.5
25.03
1h2-19
Huddinge
4.8
 0.0
24.33w
 4-19
Hvidovre, DEN
12.8
 +3.1
2019
25.05
 7
Lillehammer, NOR
21.6
 +1.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
25.85
 1
Örebro
24.3
 
2014
25.28
 1-15
Örebro
23.3
 
2018
24.47
4
Gävle
18.2
 
24.53
1h4
Gävle
18.2
 
24.54
1rB
Göteborg/FH
3.2
 
24.59
2rD
Växjö
21.1
 
24.80
1-19
Malmö/A
27.1
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
1:04.68
1-14
Karlstad
10.2
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14.01
1
Norrköping
29.5
 +1.3
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
5.43
 1-15
Glanshammar
6.6
 0.0
2014
5.84
 1-15
Göteborg/U
27.6
 +1.2
5.66
6 q
Umeå
2.8
 +1.6
5.78w
 3
Uppsala/K
29.5
 +3.0
2015
5.84
 12 q
Söderhamn
8.8
 +1.9
5.82
1-16
Göteborg/U
4.7
 +0.6
5.76
3
Göteborg/S
12.6
 +0.8
5.72
10
Söderhamn
9.8
 +1.8
5.54
3-16
Karlskrona
22.8
-1.8
5.84w
 2cB
Sollentuna
25.6
 +2.3
5.66w
 1q-16
Karlskrona
21.8
 +3.2
2018
6.07
1-19
Huddinge
4.8
 +0.6
5.67
4 q-19
Huddinge
4.8
 +1.7
2019
5.90
 4cB
Göteborg/U
29.6
-2.3
5.77
--22
Göteborg/S
11.8
 +1.0
6.03w
 3 -22
Göteborg/S
11.8
 +2.3
2020
6.01
 2
Göteborg/S
21.8
 +1.1
5.65
7-22
Kristinehamn
30.8
 0.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
5.08
 1-14
Göteborg/FH
9.12
 
2014
5.89
1-17
Karlstad
1.2
 
5.80
1-17
Karlstad
26.1
 
5.61
17q
Göteborg/FH
22.2
 
5.55
1-15
Växjö
9.3
 
5.50
1-15
Göteborg/FH
8.12
 
5.38
1q-15
Växjö
8.3
 
2017
5.52
 6q-19
Göteborg/FH
18.2
 
Tresteg
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
10.93
1-14
Västerås
17.3
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
10.08
1h3-15
Göteborg/U
28.6
-0.8
10.04w
 1-17
Örebro
20.5
 +4.2
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
12.05
3-15
Glanshammar
6.6
 +0.5

Ute
100 m
SM 2018 1
11.51w
1
h1
11.52w
Längd
SM 2014
6
Q
5.66
SM 2015 10
5.72
12
Q
5.84
4x100 m
SM 2020 4
48.03
Inne
200 m
ISM 2018 4
24.47
1
h4
24.53
Längd
ISM 2014
17
Q
5.61

Junior-ungdom
Ute
200 m
JSM 2018
1
19
h2
25.03
19
DNS
Längd
JSM 2018 1
19
6.07
4
19
Q
5.67
JSM 2019 3
22
6.03w
JSM 2020 7
22
5.65
Inne
Längd
IJSM 2017
6
19
Q
5.52
19
DNS

Junior-ungdom
Ute
100 m
EYOF 2015 7
16
12.52
3
16
s2
12.12
3
16
h1
12.07