Förening:
Sundsvalls FI
1.5.2021–
Tidigare förening(ar):

Timrå AIF –30.4.2021

Simon Vikström

Född: 26 januari 2004

Ålder: 17 år 356 dagar

Förening:
 Sundsvalls FI
 1.5.2021–

Tidigare förening(ar):
Timrå AIF –30.4.2021



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (1)
7.41i
PB  BollnäsBollnäs8.1.22
400 m (1)
52.09i
PB  BollnäsBollnäs8.1.22

2021

100 m (3)
11.60w
  SundsvallSundsvall25.7.21+2.5
11.59w
  SundsvallSundsvall25.7.21+2.3
11.74
PB  ÖstersundÖstersund28.8.21-1.9
200 m (4)
23.49
PB  SundsvallSundsvall11.7.21+1.2
22.72w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+2.1
22.76
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+0.5
23.01
  ÖstersundÖstersund29.8.21-0.7
300 m (1)
37.3m
  SundsvallSundsvall13.6.21
400 m (4)
52.38
PB  SundsvallSundsvall19.6.21
51.66
PB  SundsvallSundsvall27.6.21
50.87
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
51.01
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
Kula (1)
7.99
PB  TimråTimrå9.10.21
 
7.237.627.997.30
Diskus (1.5 kg) (1)
21.66
PB  SundsvallSundsvall13.6.21
 
XX20.5321.66XX
Diskus (1)
21.78
PB  TimråTimrå9.10.21
 
17.1819.2221.78X
Slägga (1)
15.36
PB  TimråTimrå9.10.21
 
XXX15.36
Spjut (700 g) (2)
40.53
PB  SundsvallSundsvall19.6.21
39.31
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
 
38.9439.31X
Spjut (1)
40.64
PB  TimråTimrå9.10.21
 
X37.9839.7340.64
Castorama (1)
1.258
PB  TimråTimrå9.10.21
7.99   40.64   21.78   15.36
4x100 m (4)
45.67
SB  SundsvallSundsvall11.7.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Henning Ehn
Simon Vikström, Jesper Unander
45.83
  SundsvallSundsvall25.7.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Henning Ehn
Simon Vikström, Jesper Unander
DQ
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Leon Ölmerud Kjellman
Simon Vikström, Vilgot Westling
44.75
PB  ÖstersundÖstersund28.8.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Henning Ehn
Leon Ölmerud Kjellman, Simon Vikström
1000 m stafett (2)
2:03.59
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Christof Neib
Leon Ölmerud Kjellman, Simon Vikström
2:02.61
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Sundsvalls FI
Vidar Kempe, Christof Neib
Leon Ölmerud Kjellman, Simon Vikström

2020

60 m (3)
7.96i
PB  BirstaBirsta18.1.20
7.82i
PB  UmeåUmeå9.2.20
7.78i
PB  UmeåUmeå9.2.20
100 m (2)
12.36i
PB  BirstaBirsta18.1.20
11.82
PB  SundsvallSundsvall13.6.20+0.7
400 m (2)
55.07i
PB  UmeåUmeå8.2.20
52.55
PB  SundsvallSundsvall27.6.20
Längd (1)
5.10i
PB  UmeåUmeå9.2.20
 
4.795.055.101.92

2019

80 m (1)
10.11
PB  BollnäsBollnäs6.7.19+0.4
300 m (1)
39.10
PB  HärnösandHärnösand7.9.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.41
Bollnäs8.1.22
80 m
Ute
10.11
Bollnäs6.7.19+0.4
100 m
Ute
11.74
Östersund28.8.21-1.9
Inne
12.36
Birsta18.1.20
200 m
Ute
22.76
Norrköping15.8.21+0.5
300 m
Ute
39.10
Härnösand7.9.19
400 m
Ute
50.87
Norrköping13.8.21
Inne
52.09
Bollnäs8.1.22
Längd
Inne
5.10
Umeå9.2.20
Kula
Ute
7.99
Timrå9.10.21
Diskus
Ute
21.78
Timrå9.10.21
Slägga
Ute
15.36
Timrå9.10.21
Spjut
Ute
40.64
Timrå9.10.21
Castorama
Ute
1.258
Timrå9.10.21

Junior-ungdom
Diskus (1.5 kg)
Ute
21.66
Sundsvall13.6.21
Spjut (700 g)
Ute
40.53
Sundsvall19.6.21

Total results in database: 38
By event:
60 m:4
80 m:1
100 m:5
200 m:4
300 m:2
400 m:7
Längd:1
Kula:1
Diskus (1.5 kg):1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut (700 g):2
Spjut:1
Castorama:1
4x100 m:4
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.78
 6-17
Umeå
9.2
 
7.82
3h1-17
Umeå
9.2
 
7.96
2-17
Birsta
18.1
 
2022
7.41
1rB
Bollnäs
8.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.11
1h1-15
Bollnäs
6.7
 +0.4
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.82
 2-16
Sundsvall
13.6
 +0.7
2021
11.74
1-17
Östersund
28.8
-1.9
11.59w
 6
Sundsvall
25.7
 +2.3
11.60w
 6h2
Sundsvall
25.7
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
12.36
1-17
Birsta
18.1
 
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
22.76
5-17
Norrköping
15.8
 +0.5
23.01
2-17
Östersund
29.8
-0.7
23.49
1rB
Sundsvall
11.7
 +1.2
22.72w
 2h1-17
Norrköping
14.8
 +2.1
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
39.10
1-15
Härnösand
7.9
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
52.55
 2
Sundsvall
27.6
 
2021
50.87
1h2-17
Norrköping
13.8
 
51.01
3-17
Norrköping
14.8
 
51.66
2
Sundsvall
27.6
 
52.38
1-17
Sundsvall
19.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
55.07
 3-17
Umeå
8.2
 
2022
52.09
1
Bollnäs
8.1
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
5.10
7-17
Umeå
9.2
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
7.99
Com
Timrå
9.10
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.78
Com
Timrå
9.10
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15.36
Com
Timrå
9.10
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
40.64
Com
Timrå
9.10
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1.258
4
Timrå
9.10
 

Junior-ungdom
Diskus (1.5 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.66
1-17
Sundsvall
13.6
 
Spjut (700 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
40.53
2-17
Sundsvall
19.6
 
39.31
11-17
Norrköping
15.8
 

Ute
200 m
USM 2021 5
17
22.76
400 m
USM 2021 3
17
51.01
Spjut (700 g)
USM 2021 11
17
39.31
1000 m stafett
USM 2021 5
17
2:02.61
200 m
USM 2021
2
17
h1
22.72w
400 m
USM 2021
1
17
h2
50.87
4x100 m
USM 2021
17
h2
DQ
1000 m stafett
USM 2021
2
17
h2
2:03.59