Viktor Skoglund

Född: 27 maj 2004

Ålder: 18 år 77 dagar

Förening:
Danderyds SK
Förening:
 Danderyds SK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

400 m (6)
50.10i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
49.78i
PB  SätraSätra12.2.22
49.97i
  SollentunaSollentuna19.2.22
50.36i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
49.55i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
49.44
PB  ÅkersbergaÅkersberga29.6.22
800 m (8)
1:56.01i
PB  VäxjöVäxjö23.1.22
1:54.16i
PB  SollentunaSollentuna29.1.22
1:55.12i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
1:57.47
SB  DanderydDanderyd22.5.22
1:54.54
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
1:56.03
  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
1:54.87
  ÅkersbergaÅkersberga9.8.22
1500 m (1)
DNFi
  SollentunaSollentuna19.1.22
3x800 m (1)
5:54.11
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Danderyds SK
1000 m stafett (2)
1:58.51
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Markus Brodin
Viktor Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
1:58.02
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Markus Brodin

2021

200 m (1)
22.73
PB  TäbyTäby16.6.21+2.0
400 m (3)
50.40
PB  DanderydDanderyd15.5.21
50.13
PB  EnskedeEnskede5.6.21
49.66
PB  SollentunaSollentuna3.7.21
800 m (8)
1:59.25
SB  HässelbyHässelby29.5.21
1:55.03
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1:56.04
  DanderydDanderyd20.6.21
1:55.87
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:59.79
  SollentunaSollentuna7.8.21
2:04.20
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
1:59.39
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
2:01.83
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
400 m häck (1)
1:01.55
PB  SätraSätra30.6.21
4x100 m (1)
43.58
PB  DanderydDanderyd19.6.21
 Danderyds SK
Markus Brodin, Viktor Skoglund
Lucas Törnström, Victor Törnström
4x400 m (1)
3:22.18
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
 Sweden
Viktor Skoglund, Erik Erlandsson
Erik Skoglund, Robin Turan
3x800 m (1)
6:00.05
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Danderyds SK
1000 m stafett (1)
1:56.40
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Danderyds SK
Victor Törnström, Lucas Törnström
Erik Skoglund, Viktor Skoglund

2020

60 m (2)
7.51i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
7.49i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
200 m (1)
23.80
PB  SollentunaSollentuna9.8.20-3.0
400 m (3)
51.92i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
51.66
PB  TäbyTäby5.8.20
52.15
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
800 m (4)
2:02.99
SB  DanderydDanderyd30.5.20
2:03.95
  ÅkersbergaÅkersberga24.6.20
1:59.95
PB  TäbyTäby15.8.20
1:57.56
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
1500 m (2)
4:39.90i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:27.73
PB  HuddingeHuddinge26.9.20
4 km (1)
15:53
  SollentunaSollentuna10.10.20
Höjd (2)
1.65i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
1.58
SB  HuddingeHuddinge26.9.20
 
1.58
O
1.61
XXX
      
4x100 m (1)
44.94
PB  DanderydDanderyd3.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Erik Skoglund
3x800 m (1)
6:03.80
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Danderyds SK
1000 m stafett (2)
2:01.55
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Erik Skoglund
Viktor Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
2:00.43
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Erik Skoglund
4 km terräng (1)
15:26
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

60 m (2)
7.57i
PB  SätraSätra16.12.18
7.48i
PB  SätraSätra17.2.19
80 m (2)
9.61w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+2.1
9.66
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.3
200 m (3)
23.81i
PB  SätraSätra16.2.19
24.09i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
26.09i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
300 m (3)
38.23
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
37.76
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
37.09
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
400 m (1)
52.53
PB  UppsalaUppsala17.8.19
800 m (4)
2:03.45
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
2:11.31
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:02.70
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:01.84
PB  HuddingeHuddinge27.8.19
1000 m (2)
2:51.04i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
2:47.27i
PB  (93) (21) IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) (1)
9.86i
PB  SätraSätra13.1.19
80 m häck (83.8 cm) (1)
12.60
PB  TäbyTäby24.8.190.0
300 m häck (76.2 cm) (1)
43.37
PB  HuddingeHuddinge14.6.19
Höjd (2)
1.63i
PB  ÖrebroÖrebro17.11.18
1.75
PB  TäbyTäby25.8.19
4x80 m (2)
36.71
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Victor Törnström
Alexander Ludwigs, Viktor Skoglund
36.52
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Victor Törnström
Alexander Ludwigs, Viktor Skoglund
3x800 m (1)
6:29.11
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Danderyds SK
Sjukamp (P15) (1)
3.132
PB  SätraSätra13.1.19
         
      

2018

60 m (4)
8.26i
PB  SätraSätra20.1.18
8.29i
  SätraSätra20.1.18
8.46i
  HuddingeHuddinge28.1.18
8.58i
  HuddingeHuddinge28.1.18
200 m (1)
26.42i
PB  SätraSätra20.1.18
300 m (1)
39.52
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
800 m (1)
2:09.97
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
1000 m (2)
3:17.19i
PB  SätraSätra20.1.18
2:56.22i
PB  (66) HuddingeHuddinge27.1.18
2000 m (1)
6:54.80
PB  (64) TrollbäckenTrollbäcken16.9.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:07.07
PB  DanderydDanderyd13.5.18
Höjd (1)
1.45i
PB  SätraSätra20.1.18
Längd (1)
4.60i
PB  HuddingeHuddinge27.1.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.48
Sätra17.2.19
80 m
Ute
9.66
Göteborg/U29.6.19+0.3
200 m
Ute
22.73
Täby16.6.21+2.0
Inne
23.81
Sätra16.2.19
300 m
Ute
37.09
Trollhättan10.8.19
400 m
Ute
49.44
Åkersberga29.6.22
Inne
49.55
Skellefteå6.3.22
800 m
Ute
1:54.54
Sollentuna12.6.22
Inne
1:54.16
Sollentuna29.1.22
1000 m
Inne
2:47.27
Västerås9.3.19
1500 m
Ute
4:27.73
Huddinge26.9.20
Inne
4:39.90
Göteborg/FH30.11.19
2000 m
Ute
6:54.80
Trollbäcken16.9.18
400 m häck
Ute
1:01.55
Sätra30.6.21
Höjd
Ute
1.75
Täby25.8.19
Inne
1.65
Göteborg/FH1.12.19
Längd
Inne
4.60
Huddinge27.1.18

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
5:07.07
Danderyd13.5.18
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne
9.86
Sätra13.1.19
80 m häck (83.8 cm)
Ute
12.60
Täby24.8.190.0
300 m häck (76.2 cm)
Ute
43.37
Huddinge14.6.19
400 m
49.44
2
Åkersberga29.6.22
49.55i
3
19
IJSMSkellefteå6.3.22
49.66
3
A
Sollentuna3.7.21
49.78i
1
Sätra12.2.22
49.97i
1
B
Sollentuna19.2.22
50.10i
2
C
Växjö22.1.22
50.13
2
Enskede5.6.21
50.36i
1
19
h4
IJSMSkellefteå5.3.22
50.40
1
17
Danderyd15.5.21
51.66
3
Täby5.8.20
Visa/dölj alla resultat
51.92i
2
16
Göteborg/FH1.12.19
52.15
5
16
USMNorrköping30.8.20
52.53
4
Uppsala17.8.19
10-bästasnitt: 50.105
800 m
1:54.16i
4
Sollentuna29.1.22
1:54.54
1
C
Sollentuna12.6.22
1:54.87
1
Åkersberga9.8.22
1:55.03
4
C
Sollentuna13.6.21
1:55.12i
6
h2
ISMVäxjö25.2.22
1:55.87
6
C
Karlstad22.6.21
1:56.01i
3
Växjö23.1.22
1:56.03
3
19
Göteborg/U19.6.22
1:56.04
1
17
Danderyd20.6.21
1:57.47
1
Danderyd22.5.22
Visa/dölj alla resultat
1:57.56
2
16
USMNorrköping29.8.20
1:59.25
3
A
Hässelby29.5.21
1:59.39
5
17
USMNorrköping15.8.21
1:59.79
3
Sollentuna7.8.21
1:59.95
1
17
Täby15.8.20
2:01.83
2
17
vFINStockholm/S5.9.21
2:01.84
3
B
Huddinge27.8.19
2:02.70
2
15
USMTrollhättan9.8.19
2:02.99
2
17
Danderyd30.5.20
2:03.45
3
15
VUSGöteborg/U29.6.19
2:03.95
1
16
Åkersberga24.6.20
2:04.20
1
17
h1
USMNorrköping14.8.21
2:09.97
2
VUSGöteborg/U30.6.18
2:11.31
1
15
h3
USMTrollhättan9.8.19
10-bästasnitt: 1:55.514

Total results in database: 94
By event:
60 m:8
80 m:2
200 m:6
300 m:4
400 m:13
800 m:25
1000 m:4
1500 m:3
2000 m:1
Väg:1
1500 m hinder (76.2 cm):1
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m):1
80 m häck (83.8 cm):1
300 m häck (76.2 cm):1
400 m häck:1
Höjd:5
Längd:1
4x100 m:2
4x80 m:2
4x400 m:1
3x800 m:4
1000 m stafett:5
terräng:1
Sjukamp (P15):1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.26
 1h3-14
Sätra
20.1
 
8.29
5-14
Sätra
20.1
 
8.46
4h3-14
Huddinge
28.1
 
8.58
8-14
Huddinge
28.1
 
2019
7.48
1-15
Sätra
17.2
 
7.57
3-15
Sätra
16.12
 
2020
7.49
 4-16
Göteborg/FH
30.11
 
7.51
2h1-16
Göteborg/FH
30.11
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9.66
5rB-15
Göteborg/U
29.6
 +0.3
9.61w
 2h3-15
Göteborg/U
29.6
 +2.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
23.80
 2-19
Sollentuna
9.8
-3.0
2021
22.73
1rC
Täby
16.6
 +2.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
26.42
 1rB-14
Sätra
20.1
 
2019
23.81
1
Sätra
16.2
 
24.09
1h7-15
Västerås
9.3
 
26.09
3r1-15
Västerås
9.3
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
39.52
 3-14
Sollentuna/E
3.6
 
2019
37.09
2-15
Trollhättan
10.8
 
37.76
3h2-15
Trollhättan
10.8
 
38.23
9-15
Göteborg/U
30.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
52.53
 4
Uppsala
17.8
 
2020
51.66
 3
Täby
5.8
 
52.15
5-16
Norrköping
30.8
 
2021
49.66
 3rA
Sollentuna
3.7
 
50.13
2
Enskede
5.6
 
50.40
1-17
Danderyd
15.5
 
2022
49.44
2
Åkersberga
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
51.92
 2-16
Göteborg/FH
1.12
 
2022
49.55
3-19
Skellefteå
6.3
 
49.78
1
Sätra
12.2
 
49.97
1rB
Sollentuna
19.2
 
50.10
2rC
Växjö
22.1
 
50.36
1h4-19
Skellefteå
5.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:09.97
 2
Göteborg/U
30.6
 
2019
2:01.84
 3rB
Huddinge
27.8
 
2:02.70
2-15
Trollhättan
9.8
 
2:03.45
3-15
Göteborg/U
29.6
 
2:11.31
1h3-15
Trollhättan
9.8
 
2020
1:57.56
 2-16
Norrköping
29.8
 
1:59.95
1-17
Täby
15.8
 
2:02.99
2-17
Danderyd
30.5
 
2:03.95
1-16
Åkersberga
24.6
 
2021
1:55.03
 4rC
Sollentuna
13.6
 
1:55.87
6rC
Karlstad
22.6
 
1:56.04
1-17
Danderyd
20.6
 
1:59.25
3rA
Hässelby
29.5
 
1:59.39
5-17
Norrköping
15.8
 
1:59.79
3
Sollentuna
7.8
 
2:01.83
2-17
Stockholm/S
5.9
 
2:04.20
1h1-17
Norrköping
14.8
 
2022
1:54.54
1rC
Sollentuna
12.6
 
1:54.87
1
Åkersberga
9.8
 
1:56.03
3-19
Göteborg/U
19.6
 
1:57.47
1
Danderyd
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1:54.16
4
Sollentuna
29.1
 
1:55.12
6h2
Växjö
25.2
 
1:56.01
3
Växjö
23.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:56.22
 1-14
Huddinge
27.1
 
3:17.19
7-15
Sätra
20.1
 
2019
2:47.27
3-15
Västerås
9.3
 
2:51.04
2h3-15
Västerås
9.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:27.73
2rB
Huddinge
26.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4:39.90
3-16
Göteborg/FH
30.11
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:54.80
4-14
Trollbäcken
16.9
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:01.55
2
Sätra
30.6
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1.75
-15
Täby
25.8
 
2020
1.58
 3-16
Huddinge
26.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.45
 8-14
Sätra
20.1
 
2019
1.63
 1-15
Örebro
17.11
 
2020
1.65
4-16
Göteborg/FH
1.12
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.60
4-14
Huddinge
27.1
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:07.07
2-15
Danderyd
13.5
 
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9.86
H-15
Sätra
13.1
 
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.60
1E-15
Täby
24.8
 0.0
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
43.37
1rB
Huddinge
14.6
 

Inne
800 m
ISM 2022
6
h2
1:55.12

Junior-ungdom
Ute
300 m
USM 2019 2
15
37.09
400 m
USM 2020 5
16
52.15
800 m
USM 2019 2
15
2:02.70
USM 2020 2
16
1:57.56
USM 2021 5
17
1:59.39
4x80 m
USM 2019 1
15
36.52
1000 m stafett
USM 2020 2
17
2:00.43
USM 2021 1
17
1:56.40
JSM 2022 3
19
1:58.02
3x800 m
USM 2019 1
15
6:29.11
USM 2020 2
17
6:03.80
USM 2021 1
17
6:00.05
JSM 2022 1
19
5:54.11
4 km terräng
USM 2020 21
16
15:26
Inne
400 m
IJSM 2022 3
19
49.55
1000 m
IUSM 2019 3
15
2:47.27
Ute
300 m
USM 2019
3
15
h2
37.76
800 m
USM 2019
1
15
h3
2:11.31
USM 2021
1
17
h1
2:04.20
4x80 m
USM 2019
1
15
h2
36.71
1000 m stafett
USM 2020
2
17
h1
2:01.55
JSM 2022
1
19
h1
1:58.51
Inne
200 m
IUSM 2019 3
15
r1
26.09
1
15
h7
24.09
400 m
IJSM 2022
1
19
h4
50.36
1000 m
IUSM 2019
2
15
h3
2:51.04