Adam Svensson

Född: 8 maj 2003

Ålder: 18 år 132 dagar

Förening:
 Malmö AI
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

200 m (1)
22.52
PB  Malmö/SMalmö/S3.7.21+0.8
Höjd (7)
2.03
PB  NorrköpingNorrköping29.5.21
 
1.82
O
1.87
O
1.92
O
1.96
O
2.00
XXO
2.03
XO
2.06
X
 
2.04
PB  VellingeVellinge19.6.21
 
1.90
O
1.96
O
2.00
XXO
2.04
XXO
2.07
XXX
   
2.00
  LundLund23.6.21
 
1.90
XO
1.94
XO
2.00
XO
2.05
XXX
    
2.03
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
2.02
  Malmö/SMalmö/S14.8.21
 
1.85
O
1.90
O
1.95
O
1.99
O
2.02
XXO
2.05
XXX
  
2.04
=PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
 
1.93
O
1.98
O
2.01
O
2.04
XXO
2.06
XXX
   
1.98
  SMBoråsSM, Borås29.8.21
 
1.94
O
1.98
O
2.02
XX-
2.05
X
    
4x100 m (1)
DQ
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Malmö AI
Elias Hedner, Adam Svensson
Zacharias Parmatow, Nils Nilsson Gott
1000 m stafett (2)
2:02.12
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Elias Hedner, Adam Svensson
Nils Nilsson Gott, Andreas Jönsson
2:01.90
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Elias Hedner, Adam Svensson
Andreas Jönsson, Nils Gott

2020

60 m (4)
7.51i
PB  LundLund11.1.20
7.62i
  LundLund11.1.20
7.41i
PB  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.41i
=PB  Malmö/AMalmö/A8.2.20
100 m (4)
11.79
PB  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-3.0
11.79
=PB  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-2.3
11.88
  LandskronaLandskrona25.7.20-1.5
11.66
PB  LandskronaLandskrona8.8.20+0.1
200 m (3)
23.35
PB  LandskronaLandskrona8.8.200.0
22.98
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20+0.1
23.03
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20-0.4
Höjd (8)
1.95i
PB  FalkenbergFalkenberg4.1.20
1.97i
PB  (17)VäxjöVäxjö19.1.20
1.97i
=PB  Malmö/AMalmö/A26.1.20
 
1.85
O
1.88
O
1.94
XXO
1.97
O
2.00
XXX
   
1.85i
  Malmö/AMalmö/A8.2.20
 
1.80
O
1.85
O
1.91
XXX
     
1.96i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
 
1.83
O
1.88
O
1.91
O
1.94
O
1.96
XO
1.98
XXX
  
1.80
SB  Malmö/SMalmö/S10.6.20
 
1.80
O
1.88
XXX
      
1.90
PB  LandskronaLandskrona26.7.20
 
1.76
O
1.81
O
1.86
XO
     
1.95
PB  USMKristinehamnUSM, Kristinehamn29.8.20
 
1.83
O
1.87
XO
1.90
O
1.93
O
1.95
XXO
1.97
X--
1.99
XX-
 
Längd (1)
6.01
PB  Malmö/SMalmö/S27.5.20+2.0
4x100 m (1)
42.07
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Elias Hedner, Max Rosquist-Larsson
Caleb Conable, Adam Svensson

2019

100 m (1)
11.83
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.9
200 m (1)
24.12
PB  HässleholmHässleholm27.7.19+0.3
Höjd (6)
1.85i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
1.83
=PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
1.86
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.19
1.88
PB  HässleholmHässleholm27.7.19
1.83
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
 
1.70
O
1.75
O
1.79
O
1.83
O
1.86
XXX
   
1.81
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 
1.72
O
1.78
XO
1.81
O
1.84
XXX
    
Spjut (700 g) (1)
35.24
PB  EslövEslöv19.5.19

2018

Höjd (1)
1.83
PB  LinköpingLinköping2.9.18
Kula (4.0 kg) (1)
10.77
PB  LinköpingLinköping2.9.18
Spjut (600 g) (1)
38.34
PB  LinköpingLinköping1.9.18

2017

Höjd (1)
1.60
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat332703.Eventname AS Eventeng, alltat332703.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat332703.Date),'.',MONTH(alltat332703.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat332703.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat332703 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat332703.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat332703.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat332703.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat332703.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat332703.Eventname AS Eventeng, alltat332703.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat332703.Date),'.',MONTH(alltat332703.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat332703.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat332703 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat332703.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat332703.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat332703.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat332703.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat332703.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat332703.Eventname AS Eventeng, alltat332703.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat332703.Date),'.',MONTH(alltat332703.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat332703.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat332703 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat332703.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat332703.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat332703.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat332703.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat332703.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.41
Malmö/A8.2.20
100 m
Ute
11.66
Landskrona8.8.20+0.1
200 m
Ute
22.52
Malmö/S3.7.21+0.8
Höjd
Ute
2.04
Vellinge19.6.21
Inne
1.97
Växjö19.1.20
Längd
Ute
6.01
Malmö/S27.5.20+2.0

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute
10.77
Linköping2.9.18
Spjut (600 g)
Ute
38.34
Linköping1.9.18
Spjut (700 g)
Ute
35.24
Eslöv19.5.19
Höjd
2.04
1
19
Vellinge19.6.21
2.04
1
19
JSMLinköping21.8.21
2.03
3
Norrköping29.5.21
2.03
3
VUSGöteborg/U10.7.21
2.02
2
Malmö/S14.8.21
2.00
1
Lund23.6.21
1.98
7
SMBorås29.8.21
1.97i
2
17
Växjö19.1.20
1.97i
3
17
Malmö/A26.1.20
1.96i
2
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
Visa/dölj alla resultat
1.95i
1
17
Falkenberg4.1.20
1.95
4
17
USMKristinehamn29.8.20
1.90
1
Landskrona26.7.20
1.88
1
17
Hässleholm27.7.19
1.86
-
Helsingborg7.7.19
1.85i
3
16
IUSMVästerås10.3.19
1.85i
2
Malmö/A8.2.20
1.83
4
15
Linköping2.9.18
1.83
7
16
VUSGöteborg/U29.6.19
1.83
7
16
USMTrollhättan10.8.19
1.81
3
17
Lag-SMUppsala18.8.19
1.80
1
17
Malmö/S10.6.20
1.60
2
14
Helsingborg7.7.17
10-bästasnitt: 2.004

Total results in database: 45
By event:
60 m:4
100 m:5
200 m:5
Höjd:23
Längd:1
Kula (4.0 kg):1
Spjut (600 g):1
Spjut (700 g):1
4x100 m:2
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.41
2h1-17
Malmö/A
8.2
 
2020
7.41
4-17
Malmö/A
8.2
 
7.51
1h1-17
Lund
11.1
 
7.62
5-17
Lund
11.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
11.83
 5h2-16
Göteborg/U
29.6
 +0.9
2020
11.66
2-17
Landskrona
8.8
 +0.1
11.79
1h1-18
Malmö/He
3.6
-3.0
11.79
2-18
Malmö/He
3.6
-2.3
11.88
4
Landskrona
25.7
-1.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
24.12
 2rB
Hässleholm
27.7
 +0.3
2020
22.98
 4h1-17
Linköping
23.8
 +0.1
23.03
5-17
Linköping
23.8
-0.4
23.35
3-17
Landskrona
8.8
 0.0
2021
22.52
1
Malmö/S
3.7
 +0.8
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1.60
 2-14
Helsingborg
7.7
 
2018
1.83
 4-15
Linköping
2.9
 
2019
1.88
 1-17
Hässleholm
27.7
 
1.86
Helsingborg
7.7
 
1.83
7-16
Göteborg/U
29.6
 
1.83
7-16
Trollhättan
10.8
 
1.81
3-17
Uppsala
18.8
 
2020
1.95
 4-17
Kristinehamn
29.8
 
1.90
1
Landskrona
26.7
 
1.80
1-17
Malmö/S
10.6
 
2021
2.04
1-19
Vellinge
19.6
 
2.04
1-19
Linköping
21.8
 
2.03
3
Norrköping
29.5
 
2.03
3
Göteborg/U
10.7
 
2.02
2
Malmö/S
14.8
 
2.00
1
Lund
23.6
 
1.98
7
Borås
29.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
1.85
 3-16
Västerås
10.3
 
2020
1.97
2-17
Växjö
19.1
 
1.97
3-17
Malmö/A
26.1
 
1.96
2-17
Göteborg/FH
1.3
 
1.95
1-17
Falkenberg
4.1
 
1.85
2
Malmö/A
8.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.01
2-17
Malmö/S
27.5
 +2.0

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.77
26-15
Linköping
2.9
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
38.34
19-15
Linköping
1.9
 
Spjut (700 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
35.24
4-17
Eslöv
19.5
 

Ute
Höjd
SM 2021 7
1.98

Junior-ungdom
200 m
USM 2020 5
17
23.03
4
17
h1
22.98
Höjd
USM 2019 7
16
1.83
USM 2020 4
17
1.95
JSM 2021 1
19
2.04
4x100 m
JSM 2020 2
19
42.07
JSM 2021
19
h2
DQ
1000 m stafett
JSM 2021 6
19
2:01.90
3
19
h1
2:02.12
Inne
Höjd
IUSM 2019 3
16
1.85
IUSM 2020 2
17
1.96