Max Bechtel

Född: 15 januari 2001

Ålder: 20 år 153 dagar

Förening:
 Hässelby SK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (1)
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21

2020

800 m (10)
1:55.61i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
1:55.46i
PB  (18)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
1:57.71i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
1:56.76i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
1:55.67
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
1:58.55
  VästeråsVästerås18.7.20
1:55.82
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:56.48
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:58.39
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:58.23
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1500 m (4)
4:04.48i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4:07.65i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
3:59.85i
PB  (24)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4:10.52
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
2000 m hinder (1)
DNF
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3x800 m (1)
6:04.08
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Hässelby SK
6 km terräng (1)
21:32
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (8)
1:58.96i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
1:58.09i
PB  (20)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
1:57.18
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:58.93
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:55.90
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
2:01.13
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:57.85
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:54.60
PB  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
1500 m (4)
4:10.88i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
4:08.42i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
4:04.83
PB  SollentunaSollentuna9.6.19
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
2000 m hinder (2)
6:10.06
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
6:21.77
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
4x800 m (1)
8:00.63
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Hässelby SK
Max Bechtel, Axel Djurberg
Erik Djurberg, Leo Bastien
3x800 m (1)
6:12.08
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Hässelby SK

2018

800 m (3)
2:04.67
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
2:00.18
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
2:00.16
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.18
2000 m hinder (2)
6:24.26
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
6:24.26
PB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
3x800 m (1)
6:05.09
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
13:44
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18

2017

400 m (2)
54.74
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17
55.72
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
800 m (3)
2:02.63
PB  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
2:05.55
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
2:03.56
  USMFalunUSM, Falun13.8.17
300 m häck (83.8 cm) (1)
42.48
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
4x100 m (1)
DQ
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
 Hässelby SK
Oliver Gao, Max Bechtel
Tobias Solberg, Jacob Tysén Holmberg
3x800 m (1)
6:07.62
  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
14:30
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (2)
2:11.74
PB  HuddingeHuddinge21.5.16
2:17.21
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
Stav (1)
2.63
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
 
2.03
O
2.23
O
2.43
O
2.53
O
2.63
O
2.73
XXX
  
3x800 m (1)
6:29.37
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
14:44
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

800 m (1)
2:16.78
PB  HuddingeHuddinge13.6.15
Tresteg (1)
10.63
PB  HuddingeHuddinge13.6.15+0.6
4x80 m (1)
41.60
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Hässelby SK
John Nylander, Jacob Tysén Holmberg
Max Bechtel, Edvard Elinder
3x800 m (1)
7:29.73
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna16.5.15
 Hässelby SK

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat330072.Eventname AS Eventeng, alltat330072.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat330072.Date),'.',MONTH(alltat330072.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat330072.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat330072 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat330072.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat330072.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat330072.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat330072.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat330072.Eventname AS Eventeng, alltat330072.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat330072.Date),'.',MONTH(alltat330072.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat330072.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat330072 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat330072.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat330072.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat330072.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat330072.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat330072.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat330072.Eventname AS Eventeng, alltat330072.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat330072.Date),'.',MONTH(alltat330072.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat330072.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat330072 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat330072.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat330072.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat330072.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat330072.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat330072.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
54.74
Göteborg/U1.7.17
800 m
Ute
1:54.60
Karlstad31.8.19
Inne
1:55.46
Göteborg/FH1.2.20
1500 m
Ute
4:04.83
Sollentuna9.6.19
Inne
3:59.85
Göteborg/FH1.3.20
2000 m hinder
Ute
6:10.06
Göteborg/U28.6.19
Stav
Ute
2.63
Huddinge20.8.16
Tresteg
Ute
10.63
Huddinge13.6.15+0.6

Junior-ungdom
300 m häck (83.8 cm)
Ute
42.48
Tanumshede19.8.17
800 m
1:54.60
4
h3
SMKarlstad31.8.19
1:55.46i
3
B
Göteborg/FH1.2.20
1:55.61i
3
Växjö19.1.20
1:55.67
7
Sollentuna28.6.20
1:55.82
5
B
Göteborg/S25.7.20
1:55.90
3
D
Karlstad3.7.19
1:56.48
8
B
Sollentuna10.8.20
1:56.76i
4
h3
ISMVäxjö22.2.20
1:57.18
3
D
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:57.71i
7
Folksam GPSätra11.2.20
Visa/dölj alla resultat
1:57.85
4
19
JSMGöteborg/S11.8.19
1:58.09i
6
h1
ISMNorrköping16.2.19
1:58.23
5
19
JSMLinköping23.8.20
1:58.39
8
h1
SMUppsala15.8.20
1:58.55
4
B
Västerås18.7.20
1:58.93
1
19
VUSGöteborg/U30.6.19
1:58.96i
3
B
Folksam GPSätra4.2.19
2:00.16
1
17
Stockholm/S9.9.18
2:00.18
7
17
USMHuddinge5.8.18
2:01.13
3
19
h1
JSMGöteborg/S10.8.19
2:02.63
3
C
Sollentuna/E10.6.17
2:03.56
5
16
NC-yFalun13.8.17
2:04.67
4
17
h1
USMHuddinge4.8.18
2:05.55
2
16
h3
NC-yFalun12.8.17
2:11.74
4
15
Huddinge21.5.16
2:16.78
3
14
Huddinge13.6.15
2:17.21
6
15
h3
NC-yVellinge7.8.16
10-bästasnitt: 1:56.119

Total results in database: 60
By event:
400 m:2
800 m:27
1500 m:9
2000 m hinder:5
300 m häck (83.8 cm):1
Stav:1
Tresteg:1
4x100 m:1
4x80 m:1
4x800 m:1
3x800 m:6
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:1
6 km terräng:1
km terräng:2
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
54.74
2E-17
Göteborg/U
1.7
 
55.72
6h3-16
Falun
11.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:16.78
 3-14
Huddinge
13.6
 
2016
2:11.74
 4-15
Huddinge
21.5
 
2:17.21
6h3-15
Vellinge
7.8
 
2017
2:02.63
 3rC
Sollentuna/E
10.6
 
2:03.56
5-16
Falun
13.8
 
2:05.55
2h3-16
Falun
12.8
 
2018
2:00.16
 1-17
Stockholm/S
9.9
 
2:00.18
7 -17
Huddinge
5.8
 
2:04.67
4 h1-17
Huddinge
4.8
 
2019
1:54.60
4h3
Karlstad
31.8
 
1:55.90
3rD
Karlstad
3.7
 
1:57.18
3rD
Sollentuna
18.6
 
1:57.85
4 -19
Göteborg/S
11.8
 
1:58.93
1-19
Göteborg/U
30.6
 
2:01.13
3 h1-19
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:55.67
 7
Sollentuna
28.6
 
1:55.82
5rB
Göteborg/S
25.7
 
1:56.48
8rB
Sollentuna
10.8
 
1:58.23
5-19
Linköping
23.8
 
1:58.39
8h1
Uppsala
15.8
 
1:58.55
4rB
Västerås
18.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
1:58.09
 6h1
Norrköping
16.2
 
1:58.96
3rB
Sätra
4.2
 
2020
1:55.46
3rB
Göteborg/FH
1.2
 
1:55.61
3
Växjö
19.1
 
1:56.76
4h3
Växjö
22.2
 
1:57.71
7
Sätra
11.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:04.83
9
Sollentuna
9.6
 
2020
4:10.52
 7
Sollentuna
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:08.42
 7-19
Växjö
24.2
 
4:10.88
2h2-19
Växjö
23.2
 
2020
3:59.85
5-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:04.48
5
Växjö
18.1
 
4:07.65
4h3-19
Göteborg/FH
29.2
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:24.26
 2-17
Malmö/S
19.8
 
6:24.26
 2 -17
Malmö/S
19.8
 
2019
6:10.06
2-19
Göteborg/U
28.6
 
6:21.77
3 -19
Göteborg/S
9.8
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2.63
9 -17
Huddinge
20.8
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
10.63
3-14
Huddinge
13.6
 +0.6

Junior-ungdom
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
42.48
2rB-17
Tanumshede
19.8
 
Ute
800 m
SM 2019
4
h3
1:54.60
SM 2020
8
h1
1:58.39
4x800 m
SM 2019 5
8:00.63
Inne
800 m
ISM 2019
6
h1
1:58.09
ISM 2020
4
h3
1:56.76

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2018 7
17
2:00.18
4
17
h1
2:04.67
JSM 2019 4
19
1:57.85
3
19
h1
2:01.13
JSM 2020 5
19
1:58.23
2000 m hinder
JSM 2019 3
19
6:21.77
JSM 2020
19
DNF
4x80 m
USM 2015
6
15
h1
41.60
3x800 m
USM 2015 11
15
7:29.73
USM 2016 2
15
6:29.37
USM 2017 3
17
6:07.62
USM 2018 3
17
6:05.09
JSM 2019 1
19
6:12.08
JSM 2020 3
19
6:04.08
Terräng lagresultat
JSM 2020 1
19
km terräng
USM 2017 6
16
14:30
4 km terräng
USM 2016 13
15
14:44
USM 2018 8
17
13:44
6 km terräng
JSM 2020 17
19
21:32
Inne
1500 m
IJSM 2019 7
19
4:08.42
2
19
h2
4:10.88
IJSM 2020 5
19
3:59.85
4
19
h3
4:07.65