Henry Jacobson

Född: 2 oktober 1999

Ålder: 21 år 302 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
 5.3.2020–

Tidigare förening(ar):
Hammarby IF 1.7.2016–4.3.2020
Tyresö FK –30.6.2016

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
53.30
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
800 m (3)
1:57.05
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1:57.95
  GöteborgGöteborg4.7.21
1:55.07
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
1500 m (4)
DNFi
  SätraSätra6.2.21
DNFi
  SollentunaSollentuna24.2.21
4:03.14
PB  VästeråsVästerås22.6.21
3:57.94
PB  SollentunaSollentuna3.7.21
3000 m (3)
DNFi
  SollentunaSollentuna30.1.21
DNFi
  SollentunaSollentuna13.2.21
DNF
  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
2000 m hinder (1)
6:11.16
SB  DanderydDanderyd20.6.21
3000 m hinder (2)
DNF
  VästeråsVästerås16.5.21
9:26.23
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21

2020

400 m (1)
53.08i
PB  SollentunaSollentuna4.3.20
800 m (11)
1:57.87i
SB  NorrköpingNorrköping6.1.20
1:57.50i
SB  HuddingeHuddinge25.1.20
1:56.45i
SB  SätraSätra15.2.20
1:56.00i
SB  (22)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
1:55.39
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:54.82
SB  SöderhamnSöderhamn8.8.20
1:59.42
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:57.65
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:55.94
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1:57.89
  HuddingeHuddinge27.8.20
1:58.79
  NorrtäljeNorrtälje7.9.20
3000 m hinder (1)
9:42.72
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.7.20
3x800 m (1)
5:55.95
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Spårvägens FK
4 km (1)
13:50
  SollentunaSollentuna10.10.20

2019

400 m (1)
53.23
PB  EnskedeEnskede30.7.19
800 m (12)
DNFi
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
1:55.59i
PB  (17)SätraSätra10.2.19
2:02.52i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
1:55.92
SB  SollentunaSollentuna8.6.19
1:55.54
SB  HuddingeHuddinge15.6.19
1:55.33
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:54.78
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
1:57.12
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:55.00
  KarlstadKarlstad3.7.19
1:58.33
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:55.56
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:54.64
SB  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
1500 m (1)
4:04.77
PB  SollentunaSollentuna9.6.19
2000 m hinder (1)
6:04.67
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder (1)
9:38.36
PB  (17)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
3x800 m (1)
6:30.05
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Hammarby IF
8 km terräng (1)
27:10
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19

2018

400 m (1)
54.39i
PB  HuddingeHuddinge28.1.18
800 m (5)
1:59.74i
PB  HuddingeHuddinge27.1.18
2:00.38i
  SätraSätra3.2.18
1:59.88
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:54.49
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:01.49
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1500 m (2)
4:07.19
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
4:16.86
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
3x800 m (1)
5:57.02
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Hammarby IF

2017

800 m (1)
2:00.74
PB  HuddingeHuddinge15.8.17
4x800 m (1)
8:09.32
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Hammarby IF
Abdullahi Adan, Akile Mehari
Samiel Berhe, Henry Jacobson
6 km terräng (1)
22:56
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17

2016

400 m (1)
54.80
PB  Sollentuna/ESollentuna/E5.6.16
800 m (2)
2:08.87
SB  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16
2:02.90
SB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
1500 m (2)
4:20.07
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
4:25.96
  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
7:00.91
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16

2015

400 m (1)
55.84i
PB  SätraSätra15.2.15
800 m (2)
2:02.41
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15
DNS
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
1500 m (1)
4:23.33
PB  SollentunaSollentuna7.6.15
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:53.18
PB  HuddingeHuddinge12.6.15
3x800 m (1)
6:58.59
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Tyresö FK

2014

800 m (2)
2:08.54
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
2:07.71
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
1000 m (2)
2:54.45i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
2:52.98i
PB  (59) (24) IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
3x800 m (1)
7:29.4m
SB  USMKilUSM, Kil24.5.14
 Tyresö FK

2013

800 m (1)
2:14.22
PB  TäbyTäby31.8.13
300 m häck (76.2 cm) (1)
46.22
PB  GlanshammarGlanshammar14.9.13

2012

3x800 m (1)
7:05.49
PB  USMSödertäljeUSM, Södertälje8.9.12
 Tyresö FK

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat298506.Eventname AS Eventeng, alltat298506.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat298506.Date),'.',MONTH(alltat298506.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat298506.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat298506 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat298506.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat298506.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat298506.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat298506.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat298506.Eventname AS Eventeng, alltat298506.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat298506.Date),'.',MONTH(alltat298506.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat298506.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat298506 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat298506.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat298506.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat298506.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat298506.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat298506.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat298506.Eventname AS Eventeng, alltat298506.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat298506.Date),'.',MONTH(alltat298506.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat298506.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat298506 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat298506.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat298506.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat298506.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat298506.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat298506.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
53.23
Enskede30.7.19
Inne
53.08
Sollentuna4.3.20
800 m
Ute
1:54.49
Karlstad25.7.18
Inne
1:55.59
Sätra10.2.19
1000 m
Inne
2:52.98
Växjö9.3.14
1500 m
Ute
3:57.94
Sollentuna3.7.21
2000 m hinder
Ute
6:04.67
Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder
Ute
9:26.23
Halmstad29.6.21

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:53.18
Huddinge12.6.15
300 m häck (76.2 cm)
Ute
46.22
Glanshammar14.9.13
800 m
1:54.49
1
G
Karlstad25.7.18
1:54.64
6
h1
SMKarlstad31.8.19
1:54.78
4
Lag-SMHelsingborg26.6.19
1:54.82
3
22
Söderhamn8.8.20
1:55.00
1
D
Karlstad3.7.19
1:55.07
4
VUSGöteborg/U11.7.21
1:55.33
5
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:55.39
4
Göteborg/S18.7.20
1:55.54
5
Huddinge15.6.19
1:55.56
6
22
JSMGöteborg/S11.8.19
Visa/dölj alla resultat
1:55.59i
3
Sätra10.2.19
1:55.92
4
Sollentuna8.6.19
1:55.94
2
22
JSMLinköping23.8.20
1:56.00i
5
h1
ISMVäxjö22.2.20
1:56.45i
2
Sätra15.2.20
1:57.05
9
B
Sollentuna13.6.21
1:57.12
3
B
VUSGöteborg/U30.6.19
1:57.50i
4
Huddinge25.1.20
1:57.65
7
h1
SMUppsala15.8.20
1:57.87i
1
h3
Norrköping6.1.20
1:57.89
4
Huddinge27.8.20
1:57.95
5
Göteborg4.7.21
1:58.33
3
22
h1
JSMGöteborg/S10.8.19
1:58.79
1
Norrtälje7.9.20
1:59.42
9
B
Sollentuna10.8.20
1:59.74i
4
Huddinge27.1.18
1:59.88
3
E
Sollentuna28.6.18
2:00.38i
3
B
Sätra3.2.18
2:00.74
9
Huddinge15.8.17
2:01.49
6
19
h1
JSMHuddinge4.8.18
2:02.41
1
Göteborg/U3.7.15
2:02.52i
5
h2
ISMNorrköping16.2.19
2:02.90
6
17
teamNCHuddinge20.8.16
2:07.71
5
15
NC-ySöderhamn9.8.14
2:08.54
1
15
h1
NC-ySöderhamn9.8.14
2:08.87
5
17
h1
USMHässleholm6.8.16
2:14.22
2
14
Täby31.8.13
10-bästasnitt: 1:55.062

Total results in database: 79
By event:
400 m:6
800 m:39
1000 m:2
1500 m:10
3000 m:3
2000 m hinder (83.8 cm):2
2000 m hinder:2
3000 m hinder:4
300 m häck (76.2 cm):1
4x800 m:1
3x800 m:6
8 km terräng:1
km terräng:1
4 km:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
54.80
 3
Sollentuna/E
5.6
 
2019
53.23
2
Enskede
30.7
 
2021
53.30
 3rD
Göteborg/U
10.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
55.84
 2rB
Sätra
15.2
 
2018
54.39
 1rD
Huddinge
28.1
 
2020
53.08
1rF
Sollentuna
4.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
2:14.22
 2-14
Täby
31.8
 
2014
2:07.71
 5-15
Söderhamn
9.8
 
2:08.54
1h1-15
Söderhamn
9.8
 
2015
2:02.41
 1D-17
Göteborg/U
3.7
 
2016
2:02.90
 6-17
Huddinge
20.8
 
2:08.87
5h1-17
Hässleholm
6.8
 
2017
2:00.74
 9
Huddinge
15.8
 
2018
1:54.49
1rG
Karlstad
25.7
 
1:59.88
3rE
Sollentuna
28.6
 
2:01.49
6 h1-19
Huddinge
4.8
 
2019
1:54.64
 6h1
Karlstad
31.8
 
1:54.78
4
Helsingborg
26.6
 
1:55.00
1rD
Karlstad
3.7
 
1:55.33
5rC
Sollentuna
18.6
 
1:55.54
5
Huddinge
15.6
 
1:55.56
6 -22
Göteborg/S
11.8
 
1:55.92
4
Sollentuna
8.6
 
1:57.12
3rB
Göteborg/U
30.6
 
1:58.33
3 h1-22
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:54.82
 3-22
Söderhamn
8.8
 
1:55.39
4
Göteborg/S
18.7
 
1:55.94
2-22
Linköping
23.8
 
1:57.65
7h1
Uppsala
15.8
 
1:57.89
4
Huddinge
27.8
 
1:58.79
1
Norrtälje
7.9
 
1:59.42
9rB
Sollentuna
10.8
 
2021
1:55.07
 4
Göteborg/U
11.7
 
1:57.05
9rB
Sollentuna
13.6
 
1:57.95
5
Göteborg
4.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:59.74
 4
Huddinge
27.1
 
2:00.38
3rB
Sätra
3.2
 
2019
1:55.59
3
Sätra
10.2
 
2:02.52
5h2
Norrköping
16.2
 
2020
1:56.00
 5h1
Växjö
22.2
 
1:56.45
2
Sätra
15.2
 
1:57.50
4
Huddinge
25.1
 
1:57.87
1h3
Norrköping
6.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:52.98
7-15
Växjö
9.3
 
2:54.45
4h3-15
Växjö
8.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
4:23.33
 2-17
Sollentuna
7.6
 
2016
4:20.07
 4rB
Göteborg/U
2.7
 
4:25.96
10-17
Hässleholm
6.8
 
2018
4:07.19
 5h1-22
Huddinge
3.8
 
4:16.86
12 -19
Huddinge
4.8
 
2019
4:04.77
 8
Sollentuna
9.6
 
2021
3:57.94
1rB
Sollentuna
3.7
 
4:03.14
4rA
Västerås
22.6
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:04.67
6 -22
Göteborg/S
9.8
 
2021
6:11.16
 1
Danderyd
20.6
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9:38.36
 5
Göteborg/U
28.6
 
2020
9:42.72
 3
Göteborg/S
16.7
 
2021
9:26.23
4
Halmstad
29.6
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:53.18
2-16
Huddinge
12.6
 
2016
7:00.91
 7-17
Huddinge
20.8
 
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
46.22
3-14
Glanshammar
14.9
 
Ute
800 m
SM 2019
6
h1
1:54.64
SM 2020
7
h1
1:57.65
4x800 m
SM 2017 8
8:09.32
Inne
800 m
ISM 2019
5
h2
2:02.52
ISM 2020
5
h1
1:56.00

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2016
5
17
h1
2:08.87
JSM 2018
6
19
h1
2:01.49
JSM 2019 6
22
1:55.56
3
22
h1
1:58.33
JSM 2020 2
22
1:55.94
1500 m
USM 2016 10
17
4:25.96
JSM 2018 12
19
4:16.86
5
22
h1
4:07.19
2000 m hinder
JSM 2019 6
22
6:04.67
3x800 m
USM 2012 5
15
7:05.49
USM 2014 6
15
7:29.4m
USM 2015 10
17
6:58.59
JSM 2018 1
19
5:57.02
JSM 2019 5
22
6:30.05
JSM 2020 1
22
5:55.95
km terräng
JSM 2017 24
19
22:56
8 km terräng
JSM 2019 18
22
27:10