0



Hugo Olsson

Född: 17 juni 2002

Ålder: 20 år 229 dagar

Förening:
 Turebergs FK
Förening:
 Turebergs FK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

60 m (2)
7.21i
PB  UppsalaUppsala28.1.23
7.23i
  UppsalaUppsala28.1.23

2022

Längd (6)
6.70i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
 
6.63X6.706.606.61X
6.83
PB  TäbyTäby21.5.22+1.3
 
6.60
+2.9
6.66
+2.1
5.96
0.0
6.83
+1.3
6.67
+2.0
6.91
PB  SollentunaSollentuna11.6.22+1.8
 
6.43
+2.0
6.66
+1.3
6.19
-0.2
4.14
+2.7
4.88
+1.9
6.91
+1.8
6.97w
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+3.2
 
X
+1.2
6.97
+3.2
X
+3.2
X
+4.4
6.24w
  HelsingborgHelsingborg10.7.22+4.2
 
4.58
+3.5
6.24
+4.2
X
6.76
  LidingöLidingö21.8.220.0
4x100 m (2)
42.62
SB  TäbyTäby21.5.22
 Turebergs FK
Hugo Olsson, Imran Lernebo
Erik Dahlberg, David Mattiasson
42.44
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Turebergs FK
Imran Lernebo, Erik Dahlberg
Hugo Olsson, David Mattiasson

2021

100 m (5)
11.38w
  TäbyTäby16.6.21+2.7
11.52
PB  DanderydDanderyd20.6.21-0.6
11.42
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.7
11.49
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.8
11.42
=PB  Stockholm/SStockholm/S12.9.21+0.6
Längd (3)
6.52
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.21+1.7
 
X
+2.2
6.52
+1.7
X
+1.8
6.47
+1.7
6.75
PB  SollentunaSollentuna8.8.21+1.1
 
6.54
+1.0
X
+0.4
6.60
+1.8
6.52
+0.9
6.75
+1.1
6.76
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+1.9
7.03w
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+2.9
 
X
+3.1
7.03
+2.9
6.76
+1.9
4x100 m (2)
43.45
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Turebergs FK
Nick Heidarian, Emil Johansson
Hugo Olsson, Anton Runemar
42.81
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Turebergs FK
Nick Heidarian, Emil Johansson
Hugo Olsson, Anton Runemar
1000 m stafett (2)
2:03.09
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Turebergs FK
Nick Heidarian, Hugo Olsson
Emil Pettersson, Emil Johansson
DNF
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Turebergs FK
Nick Heidarian, Hugo Olsson
Emil Pettersson, Emil Johansson

2020

60 m (2)
7.56i
PB  SollentunaSollentuna22.1.20
7.47i
PB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
100 m (2)
11.94
SB  SollentunaSollentuna14.6.20+0.8
11.68
PB  SollentunaSollentuna5.7.20+1.5
200 m (1)
25.26
PB  SollentunaSollentuna20.5.20+1.8
Längd (4)
6.33i
PB  SätraSätra18.1.20
 
XXX5.906.33
6.53i
PB  Malmö/AMalmö/A26.1.20
 
6.11X6.366.53X
6.42
SB  EnskedeEnskede28.6.20+1.0
 
6.32
+0.8
6.42
+1.0
1.93
+1.5
6.20
-2.0
5.94
  EskilstunaEskilstuna23.7.20+0.7
6.25w
  EskilstunaEskilstuna23.7.20+3.0
 
6.25
+2.5
6.25
+3.0
4.26
+1.9
5.94
+0.7

2019

100 m (3)
11.72
PB  SkaraSkara6.6.19+1.0
11.87
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+2.0
11.93
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19-0.2
Längd (4)
6.48
PB  SollentunaSollentuna8.6.190.0
6.10w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+4.0
6.28
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19+1.5
6.43
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19+1.9
4x100 m (3)
43.98
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Turebergs FK
Esbjörn Eriksson, Emil Johansson
Hugo Olsson, Anton Runemar
44.02
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Turebergs FK
Esbjörn Eriksson, Emil Johansson
Hugo Olsson, Anton Runemar
43.23
SB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Turebergs FK
Nick Heidarian, Emil Johansson
Hugo Olsson, Anton Runemar
1000 m stafett (2)
2:03.60
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Turebergs FK
Hugo Olsson, Anton Runemar
Emil Johansson, Esbjörn Eriksson
2:05.30
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Turebergs FK
Hugo Olsson, Anton Runemar
Emil Johansson, Hugo Liljegren

2018

60 m (1)
8.08i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
Längd (5)
5.62i
PB  GävleGävle10.12.17
5.57i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
6.10
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18-0.1
5.37
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18-1.2
 
X5.37
-1.2
1.46
-0.2
5.45
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18-0.3
 
5.45
-0.3
X
-0.5
X
-0.7
2.17
+0.6
4x100 m (1)
44.95
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Turebergs FK
Filip Engström, Emil Johansson
Hugo Liljegren, Hugo Olsson
1000 m stafett (2)
2:04.27
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Turebergs FK
Hugo Olsson, Hugo Liljegren
Filip Engström, Emil Johansson
2:04.39
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Turebergs FK
Hugo Olsson, Hugo Liljegren
Filip Engström, Emil Johansson

2017

Diskus (1.0 kg) (1)
25.24
PB  VarbergVarberg2.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.21
Uppsala28.1.23
100 m
Ute
11.42
Göteborg/U10.7.21+0.7
200 m
Ute
25.26
Sollentuna20.5.20+1.8
Längd
Ute
6.91
Sollentuna11.6.22+1.8
Inne
6.70
Skellefteå5.3.22

Junior-ungdom
Diskus (1.0 kg)
Ute
25.24
Varberg2.9.17
Längd
6.91
1
Sollentuna11.6.22+1.8
6.83
3
Täby21.5.22+1.3
6.76
+
19
JSMLinköping21.8.21+1.9
6.76
2
Lidingö21.8.220.0
6.75
2
19
Sollentuna8.8.21+1.1
6.70i
8
22
IJSMSkellefteå5.3.22
6.53i
7
19
Malmö/A26.1.20
6.52
3
Eskilstuna27.6.21+1.7
6.48
3
17
Sollentuna8.6.190.0
6.43
5
17
USMGöteborg/S11.8.19+1.9
Visa/dölj alla resultat
6.42
4
Enskede28.6.20+1.0
6.33i
5
Sätra18.1.20
6.28
7
17
Q
USMGöteborg/S10.8.19+1.5
6.10
11
16
Q
USMEnskede3.8.18-0.1
5.94
+
Eskilstuna23.7.20+0.7
5.62i
3
17
Gävle10.12.17
5.57i
8
17
Örebro14.1.18
5.45
10
17
Lag-SMMalmö/S19.8.18-0.3
5.37
9
16
USMEnskede4.8.18-1.2
10-bästasnitt: 6.667

Total results in database: 55
By event:
60 m:5
100 m:10
200 m:1
Längd:24
Diskus (1.0 kg):1
4x100 m:8
1000 m stafett:6
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.08
 7h3-17
Örebro
14.1
 
2020
7.47
 4h4-19
Malmö/A
25.1
 
7.56
5 h2
Sollentuna
22.1
 
2023
7.21
3h3
Uppsala
28.1
 
7.23
7
Uppsala
28.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
11.72
 1h2
Skara
6.6
 +1.0
11.87
5h5-17
Göteborg/U
29.6
 +2.0
11.93
6 h3-17
Göteborg/S
9.8
-0.2
2020
11.68
 3rC
Sollentuna
5.7
 +1.5
11.94
4rB
Sollentuna
14.6
 +0.8
2021
11.42
4h2
Göteborg/U
10.7
 +0.7
11.42
3
Stockholm/S
12.9
 +0.6
11.49
7rB
Göteborg/U
10.7
 +0.8
11.52
3rB
Danderyd
20.6
-0.6
11.38w
 4
Täby
16.6
 +2.7
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
25.26
6-18
Sollentuna
20.5
 +1.8
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6.10
 11Q-16
Enskede
3.8
-0.1
5.45
10 -17
Malmö/S
19.8
-0.3
5.37
9 -16
Enskede
4.8
-1.2
2019
6.48
 3-17
Sollentuna
8.6
 0.0
6.43
5 -17
Göteborg/S
11.8
 +1.9
6.28
7 Q-17
Göteborg/S
10.8
 +1.5
6.10w
 15-17
Göteborg/U
28.6
 +4.0
2020
6.42
 4-
Enskede
28.6
 +1.0
5.94
-
Eskilstuna
23.7
 +0.7
6.25w
 3
Eskilstuna
23.7
 +3.0
2021
6.76
 --19
Linköping
21.8
 +1.9
6.75
2-19
Sollentuna
8.8
 +1.1
6.52
3
Eskilstuna
27.6
 +1.7
7.03w
 9-19
Linköping
21.8
 +2.9
2022
6.91
1
Sollentuna
11.6
 +1.8
6.83
3
Täby
21.5
 +1.3
6.76
2
Lidingö
21.8
 0.0
6.97w
 4
Uppsala
21.6
 +3.2
6.24w
 1
Helsingborg
10.7
 +4.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
5.62
 3-17
Gävle
10.12
 
5.57
8-17
Örebro
14.1
 
2020
6.53
 7-19
Malmö/A
26.1
 
6.33
5
Sätra
18.1
 
2022
6.70
8-22
Skellefteå
5.3
 

Junior-ungdom
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
25.24
4-15
Varberg
2.9
 

Ute
100 m
USM 2019
6
17
h3
11.93
Längd
USM 2018 9
16
5.37
11
16
Q
6.10
USM 2019 5
17
6.43
7
17
Q
6.28
JSM 2021 9
19
7.03w
4x100 m
USM 2018
6
17
h1
44.95
USM 2019 3
17
44.02
1
17
h3
43.98
JSM 2021 4
19
42.81
2
19
h2
43.45
JSM 2022 3
22
42.44
1000 m stafett
USM 2018 6
17
2:04.39
3
17
h1
2:04.27
USM 2019 6
17
2:05.30
3
17
h1
2:03.60
JSM 2021
19
DNF
3
19
h2
2:03.09
Inne
Längd
IJSM 2022 8
22
6.70